Čtvrtek 13. června 2024 03:33
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
FTMO férovost
reklama
CapXmaster srovnani

Dividendy: Jaké druhy dividend společnosti vyplácí? (2. díl)

03.06.2024  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Akcie   Tisk


V minulém díle jsme uváděli, že dividenda je podíl akcionáře na zisku společnosti, dividend ale existuje více druhů. V dnešním díle probereme jednotlivé druhy dividend a uvedeme vám, jaké jsou jejich výhody a nevýhody. Kromě toho se také dozvíte, které typy společností vyplácejí dividendy a proč.

Můžete číst dále, nebo si můžete tento díl pustit jako podcast na Spotify ZDE, na YouTube ZDE nebo na Apple Podcasts ZDE.


Druhy dividend

Druh č. 1: Cash Dividend neboli dividenda vyplácená v penězích

Nejběžnějším a nejčastějším typem dividend je dividenda vyplácená v penězích, pro tuto dividendu se v angličtině používá pojem „Cash Dividend“. V našem seriálu budeme pro tuto dividendu používat pojem běžná dividenda.

Běžné dividendy bývají vyplácené pravidelně, buď měsíčně, kvartálně nebo ročně a společnost vždy předem ohlašuje výši dividendy i případné navyšování dividendy.

Měna běžné dividendy

Běžná dividenda je vyplácena ve měně, ve které se obchodují akcie společnosti, která dividendu vyplácí. Takže americké akcie vyplácejí dividendu v USD, evropské akcie v EUR.

Většina informací, které popisujeme v našem seriálu, se vztahuje na běžné dividendy.

Příklad běžné dividendy:

Vlastníte jednu akcii společnosti Coca-Cola. Coca-Cola aktuálně vyplácí roční dividendu ve výši 1,94 USD na akcii. Tato dividenda, snížená o daň, která je aktuálně v USA 15 %, bude následně připsána na váš účet u brokera. Za svoji jednu akcii tedy obdržíte dividendu ve výši 1,65 USD.


Výhody běžné dividendy

Mezi hlavní výhody běžné dividendy patří to, že dostanete peníze na svůj účet a je na vás, jak s penězi naložíte.

Řada lidí využívá dividendy jako zdroj pasivního příjmu. Investoři, kteří peníze z dividend nepotřebují, vyplacené dividendy často znovu investují a nakoupí za ně více akcií dané společnosti.

Další z výhody běžné dividendy je to, že drtivá většina společností dividendu pravidelně navyšuje. Toto je jeden z nejlepších, ale často opomíjených aspektů dividendového investování, a proto i problematice navyšování dividendy budeme věnovat samostatný díl.

Druh č. 2: Stock Dividend

Dividenda nazývaná „Stock Dividend“ znamená, že společnost nevyplatí akcionářům dividendu v penězích, ale akcionáři dostanou další akcie dané společnosti.

Příklad stock dividendy:

Společnost rozhodne, že svým akcionářům vyplatí Stock Dividend ve výši 5 %, což znamená, že na jednu každou stávající akcii připadne 0,05 nové akcie. Pokud tedy má akcionář 100 akcií, v rámci Stock Dividend obdrží dalších 5 nových akcií.

Společnost může poskytnout Stock dividendu v případech, kdy chce poskytnout nějakou hodnotu navíc svým akcionářům, ale třeba nechce vyplatit běžnou hotovostní dividendu, protože hotovost chce uchovat například pro investice nebo jiné účely.

Je důležité zmínit, že Stock Dividend není zcela běžná, u dividendového investování se nejčastěji setkáte s hotovostní dividendou.

Výhody Stock Dividend

Výhodou Stock Dividend je, že se navýší podíl akcionáře v dané společnosti. Pokud tedy společnost v dalších letech poskytne běžnou hotovostní dividendu, akcionář obdrží na těchto dividendách více peněz, protože díky Stock Dividend vlastní více akcií.

Nevýhody Stock Dividend

Jedna z nevýhod Stock Dividend je, že akcionář, který počítá s hotovostní dividendou, peníze neobdrží, což může být nepříjemnost pro investory, kteří z dividend žijí. Další z nevýhod je, že pokud společnost vydává nové akcie, naředí tím stávající počet akcií.

Druh č. 3: Speciální dividenda

Speciální dividenda, v angličtině označovaná jako Special nebo Extra Dividend, je jednorázová dividenda vyplácená akcionářům společnosti nad rámec běžných dividend. Stejně jako běžná dividenda, bývá speciální dividenda vyplácena v penězích.

Na rozdíl od běžných dividend, které jsou vypláceny v pravidelných intervalech a v předem stanovených částkách, jsou speciální dividendy obvykle oznamovány bez varování a bývají vyšší než běžné dividendy.

Společnost vyplácí speciální dividendy často v případech, kdy se jí nadprůměrně dařilo v uplynulém roce a vygeneruje tak mimořádný zisk, nebo například získá velkou hotovost prodejem některé své části či divize jiné společnosti, důvodů pro vyplacení speciální dividendy může být mnoho.

Příklad speciální dividendy:

V roce 2017 vyplatila společnost Red Bull GmbH svým akcionářům speciální dividendu ve výši 500 milionů EUR. To bylo navíc k 263 milionům EUR, které Red Bull vyplatil jako běžnou dividendu v roce 2016. Red Bull měl skvělý rok, kdy prodal více než 6 miliard plechovek svého energetického nápoje, a to mu přineslo tržby ve výši 6,3 miliardy EUR. Speciální dividenda tedy byla vyplacena z důvodu lepších než očekávaných výsledků.

Měna speciální dividendy

Stejně jako běžná dividenda, i speciální dividenda je vyplácena ve měně, ve které se obchodují jejich akcie – takže americké akcie vyplácejí dividendu v USD, evropské akcie v EUR.

Výhody speciální dividendy

Nespornou výhodou speciální dividendy je to, že aniž byste to čekali, dostanete „bonus“ navíc, což potěší každého investora.

Nevýhody speciální dividendy

Nevýhodou speciální dividendy je, že nevíte, zda společnost speciální dividendu bude vyplácet nebo ne, rozhodně se na to tedy nemůžete spoléhat.

Které společnosti vyplácí dividendu?

Dividendu nevyplácí automaticky každá společnost. Dobrá zpráva ale je, že velká řada společností dividendu platí.

Pokud se například podíváme na americký trh a konkrétně na společnosti zahrnuté v akciovém indexu S&P 500, z těchto 500 společností vyplácí dividendu přes 400 společností.

Dividendu typicky vyplácí velké a zavedené společnosti, které mají stabilní byznys model, silné finance, silnou často celosvětově známou značkou a předvídatelné zisky. To jim umožňuje, že mohou pravidelně vyplácet část svých zisků akcionářům.

Tyto společnosti sice mívají období svého dynamického růstu už za sebou, to je ale v případě dividend spíše výhoda. Dynamický růst a investice potřebují být z něčeho financované, proto společnosti, které rychle rostou, spotřebují často svůj profit na další růst a nevyplácejí buď žádnou, nebo velmi malou dividendu.

Příklady společností, které vyplácí dividendu

Pojďme si uvést příklad pár společností, které jsou oblíbené dividendovými investory. V dnešním díle zůstaneme ve Spojených státech amerických, evropským společnostem budeme věnovat samostatný díl.

Příklady společností, které vyplácí dividendu, jsme rozdělili podle sektorů, tedy podle oblasti jejich hlavní činnosti:

 • Sektor energetika: Chevron či Exxon Mobil
 • Sektor telekomunikace: AT&T či T-Mobile US
 • Sektor zdravotnictví: CVS Health Corporation, UnitedHealth Group či farmaceutické společnosti Novartis, Pfizer či Amgen
 • Sektor finančních služeb: Morgan Stanley, Bank of America či Citibank
 • Sektor tabákových výrobků: Altria či Philip Morris
 • Sektor spotřebního zboží: Coca-Cola, McDonalds či společnosti Johnson & Johnson, Kimberly-Clark či Procter and Gamble.

Samostatnou kapitolou jsou tzv. REITs neboli Real Estate Investment Trusts, které vyplácí velmi vysoké dividendy. REITs mají řadu specifik, a proto jim budeme věnovat samostatný díl.

Technologické společnosti vstupují na dividendovou scénu

Technologické společnosti, zejména ty ve fázi rychlého růstu, obvykle dividendu nevyplácí. I to se ale začíná měnit. Dividendu vyplácí již dlouho společnost Apple a Microsoft, ačkoli ne moc velkou: současný roční dividendový výnos společnosti Apple je 0,53 % a 0,71 % u společnosti Microsoft.

K Applu a Microsoftu se ale nedávno připojila společnost Alphabet, mateřská společnost Googlu, a společnost Meta Platforms, mateřská společnost Facebooku, které v letošním roce oznámily, že i ony začnou svým akcionářům vyplácet dividendu.

I zde jsou roční dividendové výnosy spíše skromné: dividendový výnos společnosti Meta Platforms je 0,42 % a výnos společnosti Alphabet je 0,45 %.

I přes skromné výnosy je zavedení dividend u velkých technologických společností zajímavý signál, který svědčí o tom, že dividendy akcionáře zajímají.

Kolik je průměrný dividendový výnos?

Zmínili jsme, že dividendové výnosy technologických gigantů Apple, Microsoft, Alphabet a Meta Platforms jsou skromné.

Průměrný dividendový výnos společností zahrnutých v indexu S&P 500 se pohybuje kolem 2 %. Ani to není moc.

Naštěstí existuje celá řada společností, jejichž dividendové výnosy jsou vyšší, existují i společnosti, jejichž roční dividendový výnos je přes 5 % nebo i přes 8 %. Je ale dobré neřídit se při nákupu dividendové akcie pouze výší výnosu. Na co vše se u výběru dobré dividendové akcie dívat se postupně dozvíte v tomto seriálu.

Proč společnosti vyplácí dividendu?

Než zakončíme dnešní díl, ještě probereme, proč vlastně společnosti vyplácí svým akcionářům dividendu. Ačkoli důvody může mít každá společnost jiné, pojďme si uvést dva nejzákladnější.

Důvod č. 1: Rozdělit zisk mezi akcionáře

Když společnost vygeneruje zisk, což je v dlouhodobém horizontu záměrem všech společnosti, může zisk použít na další investice a rozvoj či inovace, nebo část zisku vyplatit akcionářům prostřednictvím dividend.

Tímto způsobem se společnost snaží odměnit své akcionáře za jejich investici do společnosti.

Jsou ale společnosti, které jsou k vyplacení dividendy dotlačeny svými akcionáři, kteří mají ve společnosti významný podíl.

Jako zajímavý příklad, kdyby byla společnost dotlačena akcionáři k výplatě dividendy, bychom uvedli situaci z roku 2012, který se týká společnosti Apple Inc.

Společnost Apple byla známá svými obrovskými hotovostními rezervami a nerozděleným ziskem z minulých let, v roce 2012 měl Apple na svých účtech přibližně 97,6 miliard dolarů hotovosti. Někteří velcí akcionáři, mezi nimi i velké fondy a hedge fondy, tvrdili, že tato hotovost by měla být využita k většímu prospěchu akcionářů, například prostřednictvím vyplácení dividend nebo odkupem vlastních akcií, namísto jejího akumulování na účtech společnosti.

Tito velcí akcionáři nakonec zvítězili a v dubnu 2012 generální ředitel Apple Tim Cook oznámil, že společnost bude dividendu vyplácet.


Důvod č. 2: Signál kvality a výkonnosti

Řada společností si zakládá na svém statutu dividendové společnosti, a proto vyplácí dividendy pravidelně po dlouhá desetiletí a pravidelně dividendy navyšují.

Vyplácení dividendy bývá investory vnímáno jako signál stability, kvality a výkonnosti společnosti. Když firma pravidelně vyplácí dividendy nebo je dokonce zvyšuje, zpravidla je to znamení, že daná společnost má dostatečně stabilní finanční pozici a dostatečné finanční zdroje, aby si mohla dovolit vyplácet zisk akcionářům.

Řada investorů považuje dividendy za jeden z důležitých ukazatelů finančního zdraví společnosti: buď společnost vygeneruje peníze na výplatu dividend nebo ne. Ne nadarmo jedna z nejznámějších dividendových investorek, Američanka Geraldine Weissová, nazvala svou knihu o dividendovém investování „Dividendy nelžou“.

Závěrem a co nás čeká v příštím díle

Dividendy, zejména ty vyplácené v hotovosti, jsou rozhodně zajímavý zdroj příjmu a bývají známka stability, kvality a dobré výkonnosti společnosti, která dividendu vyplácí.

Pokud je vaším záměrem cash flow výnos, je zásadní znát data a časové pojmy, které jsou pro dividendy specifické. Neznalost vás může stát peníze. V příštím díle proto probereme čtyři základní časové pojmy a vysvětíme vám, co je Declaration Date, Ex-Dividend Date, Record Day a Pay Date.

Marika Čupa pro portál FXstreet.cz

Zdroje, ze kterých jsme vycházeli při přípravě seriálu o dividendovém investování, najdete na tomto odkazu:

 • https://www.investopedia.com/terms/s/stockdividend.asp
 • https://www.dividend.com/how-to-invest/the-sp-500-a-dividend-overview/
 • https://www.investopedia.com/terms/s/specialdividend.asp

Upozornění: Toto není investiční doporučení

Záměrem tohoto článku je vzdělávání. Tento článek není investiční doporučení, abyste koupili nebo prodali nějaké instrumenty. Vždy se rozhodujte na základě vašeho vlastního úsudku a vašeho investičního stylu.

Klíčová slova: FXstreet | Finance | Peníze | USA | Apple | Evropské akcie | Americké akcie | Dividendy | Daně | Akcie | Akcionář | Bull | Cash flow | Stock | Dividenda | Dividendový výnos | Hedge fondy | Hedge | Investice | Investování | Měna | S&P 500 | Výnos | Doporučení | EUR | USD | Citibank | Morgan Stanley | Bank of America | Investoři | Exxon Mobil | Byznys | Zisk | Vzdělávání | Fondy | FXstreet.cz | Instrumenty | Investiční | Investiční doporučení | Pro investory | Trh | Zpráva | Zisky | Ex-dividend | ROCE | Tim Cook | Tržby | Dividendové akcie | Investment | Microsoft | S&P | Farmaceutické společnosti | Philip Morris | Akcionáři | Exxon | Chevron | Výnosy | Alphabet | ex | Investopedia | Akcie společnosti | Společnost Apple | Nové akcie | Firma | UnitedHealth | Pfizer | Generální ředitel | Miliardy | Rozvoj | Amgen | AT&T | Inovace | Miliardy eur | Mateřská společnost Googlu | Apple Inc. | Vyplácení dividend | Portál FXstreet.cz | Hotovost | Dividendové výnosy | Další růst | Růst | Signál | UnitedHealth Group | Více peněz | T-Mobile | Novartis | Johnson & Johnson | Zdroj příjmů | Technologické společnosti | Počet akcií | Coca-Cola | T-Mobile US | Velké fondy | Dynamický růst | Spotify | CVS Health | CVS | Vysoké dividendy | Podcast | Americký trh | Divize | Mateřská společnost | Společnosti | Energetika | Marika Čupa | Cash flow výnos | Gamble | Zdravotnictví | Meta | Meta Platforms | Společnost | TIM | | Apple Tim Cook | Altria | Real Estate | Společnost Meta Platforms | Společnost Meta | Upozornění | Declaration date | Mimořádný zisk | CZ | Vyplacení dividendy | Varování | Invest | Byznys model | Vice | Geraldine Weissová | Apple Podcasts | Společnost Alphabet | REITs | Účet u brokera | Telekomunikace | Dobrá zpráva | Platforms | Vyplácené dividendy | Část zisků | Apple a Microsoft | Roční dividendový výnos | Výhody | Výhody a nevýhody | Výhody a nevýhody | Nevýhody | Druhy dividend | Zdraví | Cash Dividend | Dividenda vyplácená v penězích | Běžná dividenda | Navyšování dividendy | Měna běžné dividendy | Běžné dividendy | Příklad běžné dividendy | Zdroj pasivního příjmu | Vyplacené dividendy | Stock Dividend | Akcie dané společnosti | Příklad stock dividendy | Stock dividendy | Výhody Stock Dividend | Podíl akcionáře | Více akcií | Nevýhody Stock Dividend | Speciální dividenda | Jednorázová dividenda | Dividenda vyplácená akcionářům | Extra Dividend | Speciální dividendy | Příklad speciální dividendy | Red Bull GmbH | Red Bull | Měna speciální dividendy | Výhody speciální dividendy | Výhody běžné dividendy | Nevýhody speciální dividendy | Které společnosti vyplácí dividendu? | Zavedené společnosti | Stabilní byznys model | Stabilní byznys | Silné finance | Předvídatelné zisky | Dynamický růst a investice | Růst a investice | Sektor energetika | Sektor telekomunikace | Sektor zdravotnictví | CVS Health Corporation | Health Corporation | Sektor finančních služeb | Sektor tabákových výrobků | Sektor spotřebního zboží | Kimberly-Clark | Procter and Gamble | Real Estate Investment Trusts | Velmi vysoké dividendy | Společnost Googlu | Společnost Facebooku | Skromné výnosy | Průměrný dividendový výnos | Kolik je průměrný dividendový výnos? | Výnosy technologických gigantů | Proč společnosti vyplácí dividendu? | Zisk mezi akcionáře | Rozdělit zisk | Velcí akcionáři | Signál kvality a výkonnosti | Signál kvality | Dividendové společnosti | Signál stability | Dividendy nelžou | Časové pojmy | Declaration Date | Ex-Dividend Date | Ex-Dividend | Record Day | Pay Date |
Sdílení článku: 
   

 

Související články

  C:\fakepath\dividendy-13052024.png
  Dividendy: Úvod do světa dividendového investování (1. díl)
  Dividendové investování je styl investování, při kterém se investor zaměřuje na nákup akcií společností, které svým akcionářům pravidelně vyplácejí dividendy, tedy podíly na zisku.
  C:\fakepath\1707498656-forex-09022024.jpg
  Škola tradingu
  Vítejte v naší unikání sekci, kde můžete zcela zdarma projít školou tradingu (škola obchodování) a naučit se tak všechny potřebné základy z oblasti nejoblíbenějších finančních trhů: Forex, akcie, akciové indexy, komodity, ETF a kryptoměny. To jsou hlavní trhy, které budete jako trader obchodovat a o všech těchto trzích jsme připravili sérii článků, kde se vše naučíte od úplných základů až po pokročilé znalosti. Postupně také budou přibývat nové články.
  C:\fakepath\akcie-09102023-uvod.png
  Akcie: Úvod do světa akcií a akciového trhu (díl 1.)
  Pokud se hodláte pustit do investování do akcií, je zásadní orientovat se v tom, co jsou akcie, akciový trh a kde a kdy obchodování s akciemi probíhá. To vše je obsahem dnešního úvodního seriálu o Investování do akcií pro začátečníky.
  C:\fakepath\akcie-17072023.jpg
  Video seriál pro začátečníky: Sedm důvodů, proč začít investovat do akcií
  V rámci vzdělávání spouští FXstreet.cz nový vzdělávací seriál na téma investování do akcií a ETF. Seriál je určený pro všechny, kteří nemají žádné nebo jen velmi malé zkušenosti s investováním do akcií, ale chtějí začít investovat.

Čtěte více

 • Akcie: Analýza akcií aneb jak zvýšit svoje šance na úspěch (díl 5.)
  I základní analýza akcií zvyšuje vaše šance, že koupíte dobrou akcii a tím pádem dobře zainvestujete. Dobrá analýza vám pomůže udělat tři základní rozhodnutí: 1. kterou akcii koupit, 2. kdy jí koupit a 3. kdy jí prodat. Bez jakékoli analýzy je investování pouhým gamblerstvím.
 • Akcie: Dvě tváře zisků aneb hodnotové versus růstové akcie (díl 3.)
  Než začnete investovat do akcií, je důležité zamyslet se, jaký typ zisku je vaším cílem a podle toho vybírat akcie do vašeho portfolia. Některé akcie jsou jako Ferrari, dovezou vás rychle do cíle, ale pokud nebudete opatrní, snadno se můžete vybourat. Jiné akcie jsou jako linkový autobus, do cíle dojedete za hodně dlouhou dobu a asi bezpečněji, zato se budete po cestě nudit o dost více, než kdybyste se svezli ve Ferrari.
 • Akcie: Indexová magie - co jsou akciové indexy a které sledovat (díl 2.)
  Akciové indexy jsou pro akciové investory důležitý nástroj. Řada indexů slouží jako barometr akciového trhu a díky indexům tak snadno získáte přehled, jak si akcie v daném indexu vedou, zda klesají nebo rostou.
 • Akcie: Jak si vytvořit svůj akciový dream team (díl 4.)
  Na burzách po celém světě se obchodují tisíce akcií, jak ale z takového množství vybrat ty správné akcie do vašeho portfolia? Doporučujeme vytvořit si akciový watch list: seznam akcií, které pravidelně sledujete a ze kterých si postupem času postavíte svůj akciový dream team, tedy vaše akciové portfolio. Jak si takový watch list vytvořit? To se dozvíte v dnešním díle.
 • Akcie: Kolik se dá vydělat na akciovém trhu (díl 10.)
  Lidé investují proto, že chtějí zhodnotit své peníze, ale řada investorů mívá často nepřiměřená očekávání o tom, kolik se na akciovém trhu dá vydělat. Nejlepší představu o průměrném výdělku na akciovém trhu nám poskytnou informace o výkonu akciových indexů. V dnešním posledním díle našeho seriálu se dozvíte, kolik je průměrný výkon amerických akciových indexů S&P 500 a Nasdaq 100 a zda se dá více vydělat investováním do indexu S&P 500 nebo do indexu Nasdaq 100.
 • Akcie: Psychologie – klíčový faktor úspěchu v investování (díl 9.)
  Říká se, že rozdíl mezi úspěšným a neúspěšným investorem je v jejich psychologii a myšlení, nikoliv v jejich investiční strategii. Největším nepřítelem investorů není trh, ale oni sami. Dnešní díl našeho seriálu proto budeme věnovat psychologii investování, která má velký vliv na to, zda budete v investování vítěz nebo looser.
 • Akcie: Úvod do světa akcií a akciového trhu (díl 1.)
  Pokud se hodláte pustit do investování do akcií, je zásadní orientovat se v tom, co jsou akcie, akciový trh a kde a kdy obchodování s akciemi probíhá. To vše je obsahem dnešního úvodního seriálu o Investování do akcií pro začátečníky.
 • Akcie: Základy akciových grafů pro začátečníky (díl 6.)
  Pokud máte vybranou akcii, kterou byste rádi zahrnuli do svého portfolia, technická analýza vám může pomoci zodpovědět otázku, kdy danou akcii koupit a kdy jí prodat. Technická analýza pracuje s grafy, a pokud jste začátečník a s grafy nejste úplně kamarád, v dnešním díle se základy akciových grafů naučíte.
 • Akcie: Základy fundamentální analýzy akcií (díl 8.)
  Fundamentální analýza vám pomůže najít odpověď na otázku, jakou akcii zahrnout do svého watch listu, případně koupit. V dnešním díle si představíme několik základních ukazatelů, které se při fundamentální analýze akcií využívají a ukážeme jejich využití na konkrétním příkladu akcií společnosti The Coca-Cola Company.
 • Akcie: Základy technické analýzy akcií (díl 7.)
  V dnešním díle se lehce zanoříme do světa technické analýzy akcií. Probereme, co je to trend a představíme vám dva zajímavé nástroje, které můžete využít při analýze akciových grafů: jedná se o S/R zóny (supporty, rezistence) a klouzavé průměry. Připravte se na to, že se naučíte, co tyto nástroje jsou a jak je na grafu interpretovat. Věříme, že vám dnešní díl pomůže stát se zase o něco vzdělanějším investorem.
 • Dividendy: Úvod do světa dividendového investování (1. díl)
  Dividendové investování je styl investování, při kterém se investor zaměřuje na nákup akcií společností, které svým akcionářům pravidelně vyplácejí dividendy, tedy podíly na zisku.
 • Nastal konečně čas na nákup akcií?
  Letošní rok na akciových trzích rozhodně není nudný. Výpadky v dodavatelských řetězcích, vysoké ceny ropy a dalších komodit, desítky let nevídaná inflace, kterou se centrální banky zatím marně snaží dostat pod kontrolu, zvyšování úrokových sazeb v bezprecedentním tempu, a válka na Ukrajině. To vše je zcela ojedinělý mix velkých událostí, který akciové trhy rozhodně nenechal v klidu.
 • TOP 3 dividendoví králové, kteří výrazně obohatí vaše portfolio
  Dividendové akcie jsou mezi investory oblíbené především díky jejich schopnosti generovat pasivní příjem. Samozřejmě i u těchto akcií může vzniknout jak kapitálový výnos, tak i ztráta, které jsou způsobeny poklesem nebo růstem ceny akcií.
 • TOP 3 největší investoři světa – BlackRock, Vanguard a State Street
  Každý investor sní o tom, že jednoho dne bude vlastnit takové portfolio akcií, ve kterém bude téměř nemožné prodělat peníze. Pokud je toto i vaším snem, můžete se inspirovat těmito třemi giganty, kteří vlastní podíl téměř ve všech akciových společnostech, na které si vzpomenete.

 


Diskuse ke článku

Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO král