FXstreet.cz přináší rozhovor s ekonomem Dominikem Stroukalem
Tradingový portál FXstreet.cz přináší další rozsáhlý rozhovor, tentokrát s ekonomem, členem NERVu Dominikem Stroukalem, který se dlouhodobě věnuje Bitcoinu a dalším kryptoměnám. Již v roce 2015 vydal první českou knihu o Bitcoinu. V rozhovoru jsme si povídali o tom, jakou budoucnost čeká právě u kryptoměn, zda byly NFT čistou spekulací, co očekává od inflace a České národní banky či proč je lepší nechat si českou korunu. Dominik také přidal pár tipů na netradiční investice.
Za poslední rok Bitcoin ztratil dvě třetiny hodnoty. Byla to bublina? Co nás čeká v dalším roce?
To byla ukázková bublina, a i jako fanoušek Bitcoinu to musím přiznat. Prostě je zatím malý a bubliny se na něm udělají snadno. Na druhou stranu dvě třetiny hodnoty ztratila i celá řada obřích a zavedených technologických firem, takže se vždycky musíme ptát "relativně k čemu". Relativně ke své minulé hodnotě je dole. Ale relativně k akciím Palantiru je na tom mnohem lépe a srovnatelně třeba s Facebookem. Je to děsivé, ale je to úplně jiná situace než po bublinách v letech 2011, 2013 a 2017.
Jak je to s kryptoměnami a praním špinavých peněz?
Ano, Bitcoin může sloužit k praní špinavých peněz. Z toho by už šel udělat titulek. Ale pokud bych přemýšlel, jak vyprat špinavé peníze, tak bych to určitě nedělal na něčem, co má tak volatilní cenu a navždy zaznamenanou historii do blockchainu. Lidé vesele perou přes hotovost, umění, nemovitosti apod. Bitcoin praní špinavých peněz umožňuje. Papírové dolary ho umožňují a navíc usnadňují.
A co trh NFT? Má to nejlepší za sebou? S tím, že to nejlepší období bylo období nejtvrdších lockdownů, kdy se každý stal investorem?
V každém bear marketu nejdříve zařvou ty úplně nejvíc spekulativní věci, takže není žádnému divu, že popadaly hodnoty NFT. Zajímavější otázka ale je, jestli vůbec můžou mít výhledově nějakou hodnotu. Já ji tam nevidím. Pro mě se NFT zařadí hned za altcoiny z bubliny 2013, za ICO tokeny z bubliny ve 2017 a vedle DeFi tokenů z bubliny 2020-2021.
Inflace u nás zpomaluje výrazně pomaleji než na západ od nás. Jak dlouho tu s námi zůstane? Objevují se názory, že mnohem déle, než co aktuálně očekávají trhy.
Naše inflační očekávání jsou v České republice hodně odkotvená, na západ od nás tolik ne. To by opravdu mohlo ukazovat na to, že by tu s námi inflace mohla být déle, nicméně inflační očekávání jsou vrtkavá na obě strany. Stačí, že ekonomika trochu víc klopýtne, nedej bože by došlo k hlubší recesi, a naše očekávání se můžou přes noc obrátit. Osobně se domnívám, že inflace by kvůli špatným zprávám mohla být o něco nižší než prognózovaných 9,5 procenta.
Do statistik ČNB se zatím nepropisuje zvýšená úvěrová delikvence. Dorazí to? Již se mluví o tom, že si lidé začínají půjčovat na běžné výdaje a do toho jsou statistiky, že desítky procent domácností nemají úspory ani ve výši jednoho dvou měsíčních platů.
Poslední data máme za červen, ale platí, že podíl nevýkonných úvěrů je v České republice na historických minimech. U domácností to platí doslova, u firem byl podíl o něco nižší v roce 2008, ale pak vzrostl na trojnásobek. Jinými slovy, i kdyby přišel problém velikosti Velké recese, tak bychom z těch minimálních čísel narostli stále na udržitelné úrovně. Smutnější je, že se nám ten přebytek nevýkonných úvěrů držel v ekonomice zhruba deset let. To je obrovská ztráta, kterou s sebou recese nesou.
Dosáhli jsme již vrcholu úvěrových sazeb ČNB? Dá se do Vánoc očekávat již jejich snižování?
Nemusíme příliš věštit z křišťálové koule. Nejenže bankovní rada jasně deklarovala, že jsme na vrcholu, tak s poklesem sazeb se v tomto roce počítá nejen v radě ale i na finančních trzích, kde nám tato očekávání invertovala výnosovou křivku. Je na první pohled opticky vidět, že na finančních trzích se už dávno pokles sazeb v tomto roce zacenil. Překvapením by tak spíše bylo, kdyby tento pokles nepřišel, anebo byl výrazně vyšší, než se čeká.
V poslední době zase ožívá debata o přijetí eura. Jste pro anebo jsme na tom lépe bez rozhodování ECB?
Pátá nejvyšší inflace v Evropské unii je možná na první pohled paradoxní, ale jasný argument pro českou korunu. Euro má své výhody a odstraňuje nevýhody zejména když mají země se společnou měnou sladěný cyklus, a to včetně inflace. Výrazné rozdíly v inflaci jsou velkým argumentem proti euru a pro vlastní měnu. S eurem bychom dnes měli nepochybně inflaci vyšší a museli bychom dlouho čekat, než by proti ní ECB začala vyššími sazbami bojovat. Dnes dává smysl mít korunu. Může se to změnit, ale v dohledné době to příliš nevidím.
Sazby ECB by podle posledních prognóz měly kulminovat již v únoru na 2,5 procentech (deposit facility). Bude to stačit?
Může, pokud ECB bude hrát do karet vyšší nezaměstnanost a zpomalující spotřeba. Na druhou stranu se i v Evropě začaly odkotvovat inflační očekávání, zejména v souvislosti s růstem cen energií, a tam je situace extrémně nepřehledná, a i když letošní zimu zvládneme, pokud bychom se měli prostagnovat do zimy příští, inflační očekávání by mohla růst tak významně, že by ECB musela více zapojit nejen sazby, ale i nákupy státních dluhopisů.
Co očekáváte od trhů v tomto roce?
Jsem pesimističtější než očekávání trhů, což je pro mě pozitivní zpráva. Čekám, že ekonomická situace bude horší, než predikují modely, tudíž sazby nebudou růst tolik a tak rychle, a trhy můžou dostat nový impulz. Rizika jsou více nakloněna negativní straně, což by mohlo pomoci i inflaci, jelikož by nás mohlo špatné ekonomické překvapení dotlačit k nižší spotřebě a poklesu inflace. Zatím je ale střední výhled trhů ve Spojených státech odrazem očekávání několika hiků a následného budoucího poklesu sazeb. Zdaleka to dnes už ale není jen o sazbách, ale o QE/taperingu/QT, což se plně odráží na tom, jak zvrácené jsou výnosové křivky v západních ekonomikách.
Odrazily se akciové trhy ode dna nebo akciové indexy (americké) nebo ještě uvidí nové poklesy a medvědí trend bude pokračovat?
Mám ještě pořád vsazeno na pokles, což vyplývá z toho, že jsem o něco pesimističtější, než je průměr trhu. Otázka je, co potom. Jestli se dostaneme do ztracené dekády, jak o tom mluví Mikuláš Splítek, nebo nadopování trhů měnovou a fiskální politikou ještě dokáže z dalšího dna vystřelit akcie na další ATH (all time high – pozn. redakce). Myslím si, že od 2008 jsme se naučili zapnout spousty nových nástrojů, které ukázaly plnou sílu během pandemie. Jinými slovy, na rozvahu centrálních bank se toho ještě hodně vejde.
Co očekáváte od české koruny (EUR/CZK) v tomto roce? Mluví se o ukončení intervencí a jejím skokovém oslabení.
Intervenční činnost České národní banky oslabila prakticky k nule a koruna stále zůstává silná. Potenciální přítomnost ČNB korunu může mírně stabilizovat, ale to už dnes máme zaceněno. Můj mírný pesimismus je nutně i sázkou na slabší korunu. S mírným oslabováním počítá většina prognóz na 2023, zejména z titulu rostoucích sazeb v zahraničí a nižšího úrokového diferenciálu, promluvit může i vyšší riziko, to je ten zmiňovaný pesimismus.
Jak se díváte na měnovou politiku FEDu, která nejvíce ovlivňuje světové trhy, a co od FEDu, ale i dalších centrálních bank, očekáváte tento rok?
Fed pracuje naprosto učebnicově, předvídatelně a profesionálně. Podařilo se dobře ukotvit inflační očekávání, to je hlavní. Teď bych čekal, že se pozornost a rétorika více obrátí k jádrové inflaci, a ještě více k trhu práce, kterému se stále daří nad očekávání a nebude možné dostát vlastnímu cíli, pokud mírně nevzroste nezaměstnanost. Tam je také ale nejkřehčí místo celého výhledu.
Je vhodná doba nyní nakoupit bitcoin (je tady jeho dno) nebo jeho pokles není u konce? Co od kryptoměn očekáváte do budoucna? Nahradí "fiat money"?
Dlouhodobě je pro mě Bitcoin zázračným nástrojem, ale bohužel či pro někoho možná bohudík se z něj pro masu stalo spekulativní aktivum, které si do svých portfolií zařadili někam mezi riziková aktiva a co hůř, ještě je drží někde na centralizované burze. Nemůžeme se potom divit, že se hýbe stejně s akciovým trhem, jen z logiky věci s větší volatilitou. Pod tím mediálně zajímavým příběhem ceny má ale bitcoin mnohem zajímavější příběh, akorát je spíš o komunitě, umění, inovacích, revoltě... To investiční k tomu patří, ale ze všeho jmenovaného je to ve skutečnosti největší nuda.
Dlouhodobě si myslím, že kdyby měl Bitcoin nahradit fiat, musel by se fiatem stát. Musel by se dovnitř systému dostat stejně nepozorovaně, jak z něj třeba odešlo zlato. Nevěřím moc na revoluci, ale v evoluci.
Japonská centrální banka loni v prosinci šokovala trhy, když po mnoho letech poprvé připustila růst úroků, co to bude znamenat pro japonský jen?
Japonsko zažívá ještě výjimečnější situaci než my. Má nejvyšší inflaci za více než 40 let a kvůli tomu provádí rekordní nákupy dluhopisů a je možné, že si tím připravuje půdu pro růst sazeb. Fungovalo by to jako kompenzace, aby výnosy dluhopisů nevyrostly. Nejenže by to byl pro nejzadluženější ekonomiku světa významný náklad, ale pohlo by to s dluhopisovými trhy na celém světě. Japonsku pomalu končí ztracené tři dekády a oproti očekávání to nemusí být úplně dobrá zpráva. Japonsko si už nemůže dovolit dělat měnovou politiku standardním způsobem.
Na jakých trzích a konkrétních instrumentech čekáte tento rok zajímavé investiční příležitosti? Na co byste sázel? Konkrétní měny, akciové tituly, indexy či krypto?
Já osobně ještě čekám, až se ty standardní investiční příležitosti otevřou, teď využívám situace hodně specificky k dokupování několika sbírek, které mám. Rozšiřuji si tak třeba sbírku doutníkových objímek a finušuji sbírku hyperinlfačních bankovek. Na sběratelském trhu se obecně objevují zajímavé věci, které lidé rozprodávají kvůli celé řadě tragédií, co nás teď ve světě potkává a v posledních letech potkala. Nejen že je to přívětivé cenou, ale především některé věci se vůbec začínají objevovat.
Dominik Stroukal, ekonom z Metropolitní univerzity Praha
Dominik Stroukal přednáší na Metropolitní univerzitě Praha. Je autorem několika knih, členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) a ekonomickým poradcem SatoshiLabs. Slyšet ho můžete pravidelně v podcastu Ve vatě. Je autorem první české knihy o Bitcoinu (2015) a dalších kryptoměnách. V roce 2020 mu vyšla kniha Dark Web: Sex, drogy a bitcoiny. V roce 2021 mu vyšlo druhé vydání knihy Ekonomické bubliny. Má doktorát z ekonomie z Vysoké školy ekonomické, vedle které vystudoval také mediální studia na Univerzitě Karlově. V minulosti byl hlavním ekonomem Platební instituce Roger, Banky CREDITAS a finanční skupiny Roklen, ředitelem Liberálního institutu a Ludwig von Mises Institutu pro ČR a SK.
Související články













Čtěte více
-
Exkluzivní akce: 0 komise a mezibankovní spready!
Nezmeškejte unikátní příležitost obchodovat na finančních trzích zcela bez poplatků, pouze s ultra-nízkými spready. V Purple Trading jsme pro vás připravili jedinečnou akci, díky které zažijete obchodní podmínky bankovních traderů! -
Forex, akciové indexy, komodity – aktuální výhled v roce 2023
Měnové páry, akcie a (ne)rostné bohatství naší planety. Právě ony v dnešní době představují tři hlavní segmenty, které tvoří základní součást moderního tržního kapitalismu. Tento princip fungování, stejně jako jiné předchozí, má samozřejmě také své světlé i stinné stránky. Ovšem jak nám historie ukázala, tak se bezpochyby prozatím jedná o jeden z nejdokonalejších směnných systémů, které lidstvo mohlo až doposud poznat. -
Forex soutěže versus live trading
Dnešní článek by jsme chtěli pojmout z obecného hlediska, jelikož každý týden dostáváme na email dotazy a odkazy na různé soutěže v tradingu v zahraničí. Jistě je zajímavé tyto soutěže sledovat a možná ještě zajímavější může být aktivně se jich účastnit. Je samozřejmě dobře, že existují tyto různé soutěže. Důvody si popíšeme níže v článku. Jaký je ale rozdíl mezi live tradingem a soutěží? A jak je možné dosahovat tak velké zhodnocení mezi jejími účastníky a je to reálné? A jestli existuje rozdíl, co užitečného si mohu odnést z takové soutěže? -
Forex versus Formule 1
Jelikož začínají letní prázdniny, tak si dnes představíme trochu oddychový článek na netradiční téma. Nebudeme se tentokrát zabývat fundamentální nebo technickou analýzou, psychologií ani money managamentem. Ale zabrousíme trochu do sportu. -
Forex: Vývoj měnového trhu a rekordní objemy obchodů
Minulý týden banka pro mezinárodní platby - BIS (Bank for International Settlements) zveřejnila výsledky průzkumu aktivity na měnovém trhu, který zpracovává každé tři roky. -
Forex zpravodajství - spuštěna nová funkce webu
Rozhodli jsme se rozšířit server FXstreet.cz o sekci Online FX zpravodajství. Chceme tak nabídnout FX traderům další širokou škálu užitečných informací, analýz a výhledů. -
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky. -
FXstreet.cz přináší další novinku: osvojování obchodního softwaru
FX Street pokračuje ve své tradiční strategii rozšiřovat kvalitní služby a hledat pro své klienty další nové možnosti, jak obchodování na Forexu naučit, zefektivnit a zjednodušit. -
FXstreet.cz přináší novou knihu v češtině! Světový bestseller!
Server FXstreet.cz vám přináší světový bestseller v češtině - Crash Proof: jak vydělat v době recese. Tato publikace se sice netýká čistě obchodování Forexu, ale protože se jedná o jednu z nejlepších knih o investování a financích, které v poslední době vyšly, rozhodli jsme se ji předat všem traderům i u nás. -
FXstreet.cz přináší rozhovor s členem bankovní rady ČNB Oldřichem Dědkem
Tradingový portál FXstreet.cz přináší další rozsáhlý rozhovor, tentokrát s končícím členem bankovní rady ČNB. V rozhovoru jsme si povídali o tom, co pomáhá držet silnou českou korunu i bez intervencí ČNB, jaká jsou inflační očekávání v tuzemské ekonomice nebo jak moc jsou v Česku předražené nemovitosti. Řeč přišla také na to, co centrální banka sleduje především a za jakých okolností by bylo potřeba ještě zvýšit úrokové sazby nebo zda bychom s eurem měli nižší nebo vyšší inflaci. Profesor Dědek také prozradil, čemu se hodlá věnovat po skončení svého mandátu v bankovní radě. -
FXstreet.cz přináší rozhovor se stratégem finančních trhů České spořitelny
Tradingový portál FXstreet.cz přináší rozsáhlý rozhovor s investičním stratégem České spořitelny Miroslavem Plojharem. Povídali jsme si o tom, jak to funguje v investičním oddělení této největší banky v Česku, nicméně hlavním tématem je aktuální situace na finančních trzích. V rozhovoru se tak dozvíte, jak se mohou vyvíjet kapitálové, měnové a další trhy v nejbližším období a co na trzích očekávat. Velký prostor v rozhovoru má samozřejmě také česká koruna, která je bedlivě sledovaným trhem v poslední době. -
FXstreet.cz přináší rozhovor se stratégem londýnské ING Petrem Krpatou
Tradingový portál FXstreet.cz přináší další zajímavý rozhovor. Tentokrát nám na naše dotazy odpovídal zkušený investiční bankéř Petr Krpata, který pracuje jako ředitel strategie pro měny a úrokové sazby v londýnské ING Bank. Zeptali jsme se ho například, jaké bylo nastoupit do světa tohoto byznysu přesně v období, kdy vypukla globální finanční krize. Nechybí samozřejmě také predikce některých měnových párů pro letošní rok. -
FXstreet.cz přináší rozhovor s hlavním ekonomem Komerční banky Janem Vejmělkem
Tradingový portál FXstreet.cz přináší velmi rozsáhlý rozhovor s hlavním ekonomem Komerční banky. Jan Vejmělek pro náš portál každoročně připravuje predikce finančních trhů, takže společně spolupracujeme již mnoho let a s jeho názory na trhy se velmi často ztotožňujeme a považujeme ho za jednoho z nejlepších analytiků na českém trhu. A vzhledem k tomu, co se děje na finančních trzích, jsme se rozhodli realizovat společně tento velmi zajímavý, důležitý a rozsáhlý rozhovor. Probrali jsme všechna témata aktuálních finančních trhů opravdu velmi podrobně. -
FXstreet.cz přináší rozhovor s traderem z WOOD & Company Vladimírem Vávrou
Tradingový portál FXstreet.cz přináší další rozsáhlý rozhovor, tentokrát s velmi zkušeným traderem Vladimírem Vávrou ze společnosti WOOD & Company. Vladimír Vávra je senior trader odpovědný ve WOOD & Company za obchodování na akciových trzích a má dvacetiletou zkušenost. Na starosti má institucionální a velké privátní klienty. V rozhovoru jsme si povídali o tom, jak začínal, co obnáší jeho práce, jak obchoduje a také co ke svému tradingu používá za analýzy. Hlavním tématem rozhovoru je však aktuální situace na finančních trzích. Dozvíte se, jak se budou vyvíjet trhy v dalším období, co čekat od akcií a zároveň Vladimír prozradil své tipy na konkrétní akciové tituly. -
FXstreet.cz vám přeje krásné Vánoce a úspěšný rok 2017!
Rok 2016 bude již brzy minulostí a tak bychom vám chtěli poděkovat za celoroční přízeň a důvěru. Velice nás těší, že jste i v tomto roce navštěvovali naše webové stránky a četli naše vzdělávací články, analýzy a postřehy z finančních trhů. Zkrátka, že každý z vás si zde našel to své. -
FXstreet.cz vám přeje krásné Vánoce a úspěšný rok 2018!
Rádi bychom vám poděkovali za přízeň a důvěru v uplynulém roce. Jsme nesmírně rádi, že i letos jste v hojném počtu navštěvovali naše webové stránky, kde jste si mohli přečíst nespočet zajímavých článků, analýz a blogů. Již devátým rokem se snažíme poskytovat nejužitečnější informace jak začínajícím, tak i pokročilým traderům. -
FXstreet.cz vám přeje krásné Vánoce a úspěšný rok 2019!
Konec roku 2018 se nezadržitelně blíží ke svému konci, a to je příležitost, kterou bychom rádi využili k tomu, abychom vám poděkovali za celoroční přízeň a spolupráci. Jsme velmi rádi, že je vás stále více a že nám projevujete svou důvěru. I v letošním roce jste měli možnost na našich webových stránkách číst obrovské množství vzdělávacích článků, analýz nebo komentářů k aktuálnímu dění na finančních trzích. Již desátým rokem se snažíme poskytovat co nejkvalitnější informace jak začínajícím, tak pokročilým obchodníkům. -
FXstreet.cz vám přeje krásné Vánoce a úspěšný rok 2021!
Rok 2020 se pomalu blíží ke konci. Chtěli bychom vám opět poděkovat za celoroční přízeň a důvěru. Jsme opravdu moc rádi, že i tento rok jste navštěvovali naše webové stránky, kde jste mohli najít obrovské množství analýz, vzdělávacích článků, užitečných blogů, příspěvků v diskusním fóru nebo vzdělávacích webinářů a videí ve VIP zóně. Už 12 let se snažíme poskytovat co nejužitečnější informace a rady jak začínajícím obchodníkům, tak těm pokročilým. Věříme, že tento úkol jsme splnili i letos. -
FXstreet.cz vám přeje krásné Vánoce a úspěšný rok 2023! ⭐️🎄
Letošní rok byl pro investory po celém světě opravdu velmi těžký, protože padaly akcie, kryptoměny i další trhy, které v minulých letech naopak silně rostly a změna tohoto trendu byla opravdu fascinující. Nicméně i když to by těžký rok pro běžné investory, tak byl naopak velmi dobrý pro připravené tradery, protože se trhy velmi výrazně hýbaly a to je přesně to, co potřebuje trader k vydělávání peněz. A letošní rok přinesl opravdu mnoho skvělých obchodních příležitostí k inkasování solidních zisků. Trhy byly charakteristické vysokou volatilitou, hýbaly se prudce na obě strany, což je přání většiny traderů a to se letos vyplnilo. -
FXstreet.cz vám přeje šťastné prožití vánočních svátků a úspěšný rok 2022
Do konce roku 2021 zbývá již jen několik dní, a tak je nejvyšší čas, abychom vám i letos poděkovali za přízeň a projevenou důvěru. Tým FXstreet.cz si velmi váží vaší podpory a také vzájemné spolupráce.
Diskuse ke článku
Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele. |
Přihlásit se | Nová registrace |