Sobota 23. září 2023 13:23
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new

Kdo patří mezi klíčové hráče na trhu s AI?🔌

02.06.2023 21:05  Autor: XTB  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Od začátku roku posílil index Nasdaq (US100) o více než 30 %, a to navzdory utažení měnové politiky ze strany Fedu a rekordně vysokým nákladům na financování. Trend umělé inteligence zahájil ChatGPT - pohání ho obrovské množství dat a získává na popularitě rekordním tempem. Právě v oblasti technologií umělé inteligence začaly finanční trhy rozpoznávat potenciál pro další technologický boom.

Které společnosti z něj mohou těžit? Vybrali jsme 8 společností, jejichž ocenění může do značné míry vyplývat z rostoucích spekulací kolem aplikací AI a reálného růstu tržeb díky této nové technologii.

Při pohledu na kumulativní výnosy od roku 2020 se jako lídři mezi vybranými společnostmi s umělou inteligencí profilují společnosti Nvidia (NVDA.US) a Arista Networks (ANET.US). Ze srovnání rovněž vyplývá, že společnosti s malou kapitalizací v oblasti AI se v několikaletém časovém horizontu jeví jako nájezdníci. Od začátku roku 2023 však společnosti C3.ai, BigBear AI a Soundhound AI posílily o 260 %, 202 % a 132 %. Vysoce zadlužené společnosti mohou mít v náročném makroprostředí potíže s přístupem k financování a spalováním hotovosti.

Základní ukazatele P/E, P/S a P/B pro vybraných osm společností pracující s umělou inteligencí ukazují, že společnost Nvidia se obchoduje s výraznou prémií, přičemž její ocenění je téměř 40krát vyšší než její účetní hodnota.

Microsoft (MSFT.US), gigant dříve známý především prodejem softwaru Windows, soupeří se společností Google, protože obě firmy pracují na vytvoření optimální a co nejefektivnější generativní umělé inteligence. Microsoft je také významným akcionářem společnosti OpenAI (jejíž hodnotu odhaduje na 29 miliard dolarů), která poskytuje konkurenční řešení Googlu: prohlížeč a cloudové služby pro podniky.

 • Microsoft bude inkasovat 75 % veškerých zisků OpenAI až do úplného vrácení své investice (10 miliard dolarů). Jakmile OpenAI dluh splatí, získá Microsoft ve společnosti obrovský podíl 49 %.
 • Služby Microsoft365 společnosti Microsoft získávají širší možnosti související s umělou inteligencí. Prohlížeč Bing se staví do pozice největšího konkurenta současné dominance společnosti Google.
 • Společnost generuje významnou část svých příjmů z prodeje softwaru (Windows) a hardwaru. Je také druhým největším poskytovatelem cloudových služeb na světě po AWS (Azure). Umělá inteligence může poskytnout významnou přidanou hodnotu k jejímu osvědčenému obchodnímu modelu.

Společnost Alphabet (GOOGL.US) zdokonaluje a navrhuje vlastní nástroje umělé inteligence a jazykové modely (laMDA). Má k dispozici celou infrastrukturu vlastních produktů a aplikací pro jejich aplikaci. Není tedy v tomto ohledu závislá na externích klientech. Většina jejích příjmů pochází z reklamy, takže její podnikání je do jisté míry závislé na ekonomickém klimatu.

 • Společnost Google těží ze svého dominantního postavení na trhu s vyhledáváním (téměř 80% podíl na trhu) a z rostoucího Google Cloud.
 • Alphabet (Google) je již řadu let společností, která ze všech velkých technologických společností vynakládá nejvíce prostředků na vývoj umělé inteligence.
 • Google chce implementací AI do svého vyhledávače přispět k udržení své dominantní pozice ve stále náročnějším odvětví prohlížečů, kterému svědčí síťové efekty.
 • Společnost zdokonaluje svého vlastního chatbota Barda. Jeho neúspěšná prezentace v 1. čtvrtletí roku 2023 vyvolala masivní výprodej akcií společnosti, ale akcie ztráty dohnaly a nejen to.

Mezi společnostmi zabývajícími se umělou inteligencí zaznamenala nejnižší meziroční růst tržeb společnost Nvidia (NVDA.US). Trh se však touto skutečností nezabýval, neboť společnost považuje za beneficienta "další kapitoly" býčího trhu.

Nvidia (NVDA.US) se díky euforii z umělé inteligence stala 5. největší společností v USA a 9. společností, která kdy překročila tržní kapitalizaci 1 bilion. Již v srpnu 2022 zahájila výrobu čipů pro datová centra (GPU), čímž předběhla konkurenci. To upevnilo její krátkodobý náskok a umožnilo jí uspokojit vznikající poptávku po umělé inteligenci jako první.

 • V nejnovějších výsledcích za 1. čtvrtletí 2023 společnost Nvidia zvýšila svou prognózu pro aktuální čtvrtletí o 50 % a uvedla "prudce rostoucí poptávku" související s aplikacemi umělé inteligence. Těží z rostoucí poptávky a omezené globální nabídky GPU.
 • Pro výsledky společnosti Nvidia jsou stále důležitější příjmy z datových center a trh vnímá AI jako rostoucí pozitivní páku pro podnikání společnosti. Nejnovější zpráva také ukázala zlepšení příjmů z her a automobilového průmyslu.
 • Nvidia zvyšuje své výrobní kapacity, aby uspokojila poptávku, která převyšuje nabídku, a její čipy jsou známé jako jedny z nejvýkonnějších na světě. Společnost plánuje zahájit výrobu superpočítačů zaměřených na umělou inteligenci pro velké firmy.

Společnost Arista Networks (ANET.PL) navrhuje a prodává vysoce výkonné vícevrstvé síťové přepínače používané ve velkých datových centrech, cloud computingu a vysokofrekvenčním obchodování (HFT). Důležité je, že společnost nemá prakticky žádný dluh (krátkodobý 0, dlouhodobý 55,3 milionu USD) a tržní kapitalizace je téměř 20krát menší než u společnosti Nvidia.

Tržby společnosti rostou téměř exponenciálně, stejně jako čistý zisk. Arista si udržuje marže nad 30 %. Nedávná reakce na finanční výsledky byla způsobena především mírně nižším meziročním růstem čistého zisku a mírně nižšími maržemi, ale růstové ukazatele společnosti zůstávají na více než uspokojivé úrovni. Zdroj: Bloomberg, XTB Research
 • Společnost Arista nemá továrny v Číně ani na Tchaj-wanu, které jsou v současnosti považovány za potenciálně geopoliticky rizikové oblasti. Její výrobní závody se nacházejí v USA, Kanadě, Indii a Malajsii.
 • Kromě síťových přepínačů společnost poskytuje vlastní software, jako je AVA (systém kybernetické bezpečnosti a podpory rozhodování), EOS (cloudové rozhraní API a integrace s hlavními podnikovými aplikacemi) a CloudVision (automatizace pracovních postupů).
Vzhledem k ukazatelům EBITDA se Arista Networks velmi podobá největším technologickým společnostem. Podobně je na tom i Palantir, s tím rozdílem, že společnost měla v loňském roce záporný ukazatel EBITDA.

Společnost AMD (AMD.US) nasadila vysokou laťku a chce se stát významným hráčem na trhu s výpočetními zařízeními s umělou inteligencí a rozšířit svou nabídku integrovaných obvodů od Edge AI až po cloud. Navzdory dominantnímu postavení společnosti Nvidia a rostoucí konkurenci ze strany Intelu má AMD potřebné zdroje a konkurenční výhody, aby se stalo významným dodavatelem na tomto trhu.

 • Společnost AMD má přibližně 30% podíl na trhu s procesory a o něco méně než 20% podíl na trhu s diskrétními grafickými procesory. Silné zastoupení společnosti AMD na trhu s čipy by mělo zajistit širokou expozici vůči růstu poptávky, který po čipech vytvoří umělá inteligence.
 • Před více než rokem společnost AMD koupila vysoce specializovaného výrobce polovodičů Xilinx za 49 miliard USD. Současný potenciál společnosti Xilinx se zdá být v souvislosti s návrhem specializovaných produktů pro umělou inteligenci obrovský.
 • Přímým konkurentem společnosti AMD je společnost Nvidia, která se rovněž specializuje na diskrétní grafické procesory a má přibližně 80% podíl na trhu.

Společnost Palantir (PLTR.US) se zaměřuje na analýzu velkých objemů dat a původně sloužila zpravodajským službám a ministerstvu obrany USA. Trh to vnímal jako důkaz kvality softwaru a nástrojů společnosti. Donedávna se ziskovost společnosti zdála být vzdálená. Díky poptávce po nástrojích umělé inteligence Palantir očekává, že v každém čtvrtletí letošního roku dosáhne ziskovosti. V roce 2021 zažily akcie společnosti Palantir euforii, která se v roce 2022 změnila ve výrazný pokles.

 • Společnost Palantir se otevřela soukromým klientům a poskytuje služby společnostem z různých odvětví, včetně lékařských, finančních a průmyslových konglomerátů. Investoři vidí potenciál především v soukromém sektoru a široký zájem externích společností může být katalyzátorem budoucího růstu.
 • Nástroje společnosti umožňují hloubkovou analýzu zpravodajských dat a moderní řízení armády na bázi umělé inteligence. Společnost Palantir označuje za nutnou revoluci v oblasti boje závěr z války na Ukrajině. Je přesvědčen, že poptávka ze strany vládních agentur a zpravodajských služeb bude rovněž pokračovat.

Společnost C3.ai (AI.US) se těší velkému zájmu spekulantů díky své nízké tržní kapitalizaci a smlouvám s významnými klienty, jako jsou Google, Amazon, Baker Hughes a ministerstvo obrany USA. Před svým vstupem na burzu v roce 2020 si společnost vyzkoušela působení v energetickém průmyslu a v oblasti internetu věcí (IoT) jako C3 Energy, respektive C3 IoT.

 • Přestože C3.ai ve svých výsledcích za 1. čtvrtletí překonala odhady analytiků, zdá se, že obchodní růst, kterého dosáhla z hlediska příjmů a zisku, je ve srovnání s úrovní spekulativního zájmu poměrně skromný.
 • Společnost může čelit značné výzvě v konkurenci s velkými technologickými firmami kvůli pokračujícímu spalování hotovosti (přibližně 800 milionů USD).
 • Trh odhaduje, že společnost dosáhne ziskovosti kolem roku 2024. Šílenství kolem umělé inteligence zatím nevedlo k výraznému nárůstu jejích zisků a marží. Reálné kontrakty s velkými společnostmi však mohou nakonec pomoci generovat kladné peněžní toky, protože společnost v současné době upravuje svůj stávající obchodní model.

Společnost SoundHound (SOUN.US) vyvíjí nástroje pro rozpoznávání hlasu již 18 let a v současné době vidí příležitost ve vývoji konverzační umělé inteligence (Houndify, Voice AI).

 • Vzhledem ke své technologii by společnost mohla být potenciálním cílem akvizice. Její tržby v 1. čtvrtletí 2023 meziročně vzrostly o 56 % při hrubé marži 71 % (oproti 59 % v 1. čtvrtletí 2022). Čtvrtletní ztráta EBITDA se mezičtvrtletně snížila o 21 % a meziročně o 13 %. Společnost zaznamenává výrazné finanční zlepšení, ale stále není zisková.
 • Generální ředitel společnosti a veterán dot-com podniků Keyvan Mohajer zdůraznil "prudce rostoucí poptávku" po konverzační AI. O taková řešení by potenciálně mohly mít zájem společnosti, jako je Meta Platforms (META.US), která plánuje v širším měřítku implementovat "virtuální agenty" v metaverzu. Technologie společnosti SoundHound by mohla být užitečná i z hlediska regulace AI, konkrétně hlasové identifikace.

Euforie z umělé inteligence vedla analytiky ke zvýšení doporučení pro mnoho společností, které z tohoto trendu těží. I přes výraznou prémii ve vztahu k fundamentálnímu ocenění vidí Wall Street u společnosti Nvidia stále značný potenciál. Fond Oppenheimer naznačil rekordní prémii k současnému ocenění zvýšením cílové ceny pro Big Bear AI z 10 na 15 dolarů za akcii. Akcie společnosti v současnosti stojí 2 USD. Je třeba poznamenat, že žádné doporučení není synonymem pro dosažení předpokládané cílové ceny.

Společnost BigBear AI (BBAI.US) se zaměřuje na nástroje umělé inteligence především pro armádu, přičemž jejími největšími klienty jsou L3 Harris a americké letectvo. Na začátku ledna se katalyzátorem růstu stal kontrakt s americkým letectvem v hodnotě 900 milionů dolarů.

 • Desetiletý kontrakt s US Air Force však nezaručuje příjmy ve výši 900 milionů dolarů; představuje horní hranici. O přesném rozsahu a hodnotě zakázek od BigBear AI rozhodne armáda. Při současné tržní kapitalizaci ve výši 300 milionů dolarů existují významné příležitosti vyplývající z těchto zakázek.
 • Přestože společnost není zisková, trh pozitivně reaguje na nové zakázky z obranného průmyslu. Společnost BigBear AI podepsala v květnu smlouvu se společností L3Harris.
 • Společnost bude dodávat pokročilé systémy umělé inteligence, které umožní autonomní provoz plavidel (ASV), dronů a dalších bezpilotních prostředků. Systém ASView společnosti L3Harris bude integrován s prediktivním viděním společnosti BigBear.ai s cílem zlepšit situační povědomí, identifikaci a průzkum bojiště.
Akcie Microsoftu (MSFT.US) díky euforii z umělé inteligence a zapojení do podnikání v oblasti OpenAI smazaly všechny poklesy z roku 2022 a testují nová historická maxima. Zdroj: xStation5.

Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A. organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

Klíčová slova: Index Nasdaq (US100) | Nasdaq (US100) | Automatizace | Společnost Nvidia | Vice | Výrobní závody | Regulace AI | Makroprostředí | C3.ai | Alphabet (Google) | C3.ai (AI.US) | AI.US | Společnost AMD | Bing | OpenAI | ChatGPT | Podnikání společnosti | Války na Ukrajině | Komise v přenesené pravomoci (EU) | Komise v přenesené pravomoci | L3Harris | IoT | Společnost Palantir | Marketingová komunikace | Společnost Google | Akcie společnosti Palantir | Nvidia (NVDA.US) | NVDA.US | Ukazatel EBITDA | Cílové ceny | Force | Postavení na trhu | | TIM | Výsledky společnosti | Společnost | Meta Platforms | Meta | Nová historická maxima | Minulá výkonnost | P/B | Společnosti | Palantir (PLTR.US) | Bilion | Azure | Boom | Odvětví | AI | Technologie | Příležitosti | API | GOOGL.US | AMD.US | Alphabet (GOOGL.US) | Xilinx | AMD | Air | Microsoft (MSFT.US) | MSFT.US | Technologie společnosti | Finanční výsledky | DOT | Utažení měnové politiky | PLTR | PLTR.US | Nařízení | Nvidia | Společnost XTB | Ceny | Růst tržeb | Ocenění | JDE | Umělé inteligence | CL | Nové zakázky | Podíl na trhu | Umělá inteligence | Války | Potenciál | Růst | Tržby společnosti | Vývoj | Palantir | Rozhodování | Zlepšení | Meziroční růst | Situace | Pokles | Trhy | Google | Komunikace | Velké firmy | Ukazatele | Poradenství | Ziskovost | US100 | Ztráta | Dot-com | xStation5 | Měnové politiky | Kontrakty | Výrazný pokles | Amazon | Generální ředitel | MSFT | IOT | Obchodní model | Čistý zisk | Edge | GOOGL | Finanční situace | Akcie Microsoftu | XTB Research | NVDA | Odhady analytiků | Výprodej akcií | Akcie společnosti | Podniky | EOS | Podnikání na kapitálovém trhu | MiFID II | Alphabet | Příjmy | Výnosy | Průzkum | Kapitalizace | Historická maxima | Ztráty | Firmy | Lídři | Podnikání | Baker Hughes | Microsoft | Kontrakt | Komise | Tržby | ROCE | P/S | EBITDA | Předpověď | Zpráva | Výprodej | Trh | Investiční doporučení | Investiční | Index Nasdaq | Investiční strategie | Index | Financování | Regulace | Výsledky | Euforie | Zisk | EU | Fond | Investoři | XTB | Obchodování | USD | Doporučení | Wall Street | Výkonnost | Ukazatel | Tržní kapitalizace | Trend | Riziko | Pozice | P/E | Marže | MIFID | Investice | HFT | Finanční trhy | Bloomberg | Bear | Akvizice | Akcie | Poptávka | USA | Nasdaq |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Kdo je po Bohemia Energy a Kolibřík Energie další na řadě? Rozhodne Kreml a počasí
  Další čeští dodavatelé energií ukončují svoji činnost. V krátkém sledu tak činí společnosti Kolibřík Energie, jež dodává elektřinu a plyn bezmála 30 tisícům odběratelů, a také společnost A-Plus, která dodávky plynu přerušuje svým 150 klientům.
 • Kdo je tady zvýhodněný: OSVČ, nebo zaměstnanci?
  U příležitosti vládou zvažovaného zvýšení odvodů osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) se opět rozjela veřejná diskuse o tom, zda a jak jsou zvýhodněny. Jenže srovnávat OSVČ či živnostníky a zaměstnance je jako porovnávat jablka a hrušky. Prostě to univerzálně nejde a je třeba posuzovat věc případ od případu. Rozhoduje věk, pohlaví, kvalifikace, místo bydliště, ochota dojíždět, rodinné zázemí a mraky dalších faktorů.
 • Kdo kupuje USDT?
  Zprávy o pochybném krytí kryptoměny Tether (USDT) se šíří dále i po vyřešení sporu s newyorskou prokuraturou v minulém roce a pravidelném zveřejňování auditů jeho krytí. K lepší reputaci USDT přispěla studie společnosti Protos, když se snažila vypátrat, kdo mince USDT od společnosti Tether kupuje.
 • Kdo měl nejúspěšnější obchodníky v první polovině roku 2022?
  Ziskovost klientských účtů je údaj, který musí všichni brokeři, působící na území EU a spadající tak pod ESMA (evropský orgán pro cenné papíry a trhy) povinně uvádět. Pokud vás zajímá, jak si v rámci této metriky jednotliví brokeři stojí, provedli jsme pro vás menší srovnání. Výsledek vás možná překvapí.
 • Kdo může za koronavirus? I politici, ti čínští, etiopští, íránští,...
  Koronavirus doputoval „za humna“ České republiky. Je patrně jen otázkou času, kdy budou první nakažené hlásit i tuzemské nemocnice. Snad zůstane jen u nakažených, nezbývá než doufat. Jisté je, že onemocnělí či jejich nejbližší se budou intenzivněji než doposud tázat, kde se nákaza vlastně vzala a proč nakonec z Wu-chanu dorazila až k nám.
 • Kdo může za levnější potraviny? Vláda to není, spíše jde o to, že Češi už nemají peníze, už se totiž nechali jako příslovečné ovečky oholit úplně dohola
  Premiér Petr Fiala se dnes při sněmovních interpelacích vyjádřil i k cenám potravin. „Ceny potravin klesají, je to výsledek tlaku naší vlády.“ Tento výrok je ale třeba uvést na pravou míru. Veřejnost je totiž zmatena, v obchodech zatím přílišné zlevňování nepozoruje. Přinejlepším jen částečné.
 • Kdo může za rekordně drahé svatomartinské menu?
  Mnozí Češi si letos svatomartinské menu opět nenechají ujít. Jen ale takových bude méně než v minulých letech. Každému se nechce dát třeba přes 500 korun za jeden oběd na osobu.
 • Kdo může za to, že Česko má pátou nejvyšší inflaci v OECD? O proč ji má „bezeurové“ Švýcarsko šestkrát vyšší než „eurové“ Slovensko, které svojí inflací překonává i Českou republiku…
  Česko mělo v červnu pátou nejvyšší míru inflace ze zemí OECD, vyplývá ze studie společnosti Utility Bidder, kterou dnes zveřejnila ČTK. Meziroční inflace činila v Česku podle studie 9,7 procenta. Vyšší už v rámci OECD byla pouze v Turecku, Maďarsku, Polsku a na Slovensku. Nejnižší míru inflace naopak v červnu vykazovaly Švýcarsko, Řecko a Španělsko.
 • Kdo nakupuje AI čipy společnosti Nvidia?
  Nvidia teď představuje na akciovém trhu největší jednorázové krátkodobé riziko. Své výsledky za 2. čtvrtletí oznámila ve středu po uzavření amerického trhu a analytici očekávali meziroční nárůst tržeb o 65 %. Právě tyto výsledky rozhodnou o dalším osudu akcií spojených s AI. Investiční výdaje největších amerických a čínských technologických firem však očekávaným výnosům za AI čipy neodpovídají, což lze vysvětlit buď výraznou změnou struktury dosavadních investičních výdajů, nebo tím, že Číňané nakupují čipy přes spřízněné třetí strany. Navíc poptávce po AI čipech určitě pomohly i vyšší ceny bitcoinu. Očekávání ohledně Nvidie jsou extrémně vysoká, a tak raději upozorňujeme na čtyři rizikové faktory, o kterých je třeba vědět.
 • Kdo odjede z Kataru s trofejí v ruce? Prognózy Saxo Strats pro MS ve fotbale 2022
  Ve světě dnes řádí pádivá inflace a podobná inflace zachvátila i fotbalový svět. Univerzity, sázkové kanceláře, fanoušci i banky se předhánějí v prognózách, který tým vyhraje letošní mistrovství světa. Při pohledu na ně však člověka zarazí jejich až přílišná podobnost. Vzhledem k tomu, že všechny vycházejí z koeficientů Elo, se není čemu divit. Náš tým jde ale rád proti proudu. Byť jsme se také pustili do kvantitativní hry s pomocí koeficientů Elo a metody Monte Carlo, upravujeme tyto koeficienty na základě pěti faktorů, což vede k překvapivě nekonsensuálním predikcím. Nejvyšší pravděpodobnost vítězství tak má podle nás Nizozemí.
 • Kdo posunul bitcoin na 17 000 dolarů?
  Pokles bitcoinu na víceleté minimum je znepokojivým znamením, které by mohlo odtlačit zbývající investory z trhu. Stále je však důležité pochopit a rozebrat, co přesně způsobilo tak velký pokles tržní hodnoty a zda za to mohou medvědi.
 • Kdo poškodil plynovody Nord Stream: Rusko, nebo USA? Biden varoval, že v případě invaze na Ukrajinu žádný Nord Stream 2 nebude, Rusové zase mohli potrubí poškodit ve strachu z pokut
  Německé úřady podle agentury Bloomberg pojaly podezření, že za poškozením plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2 není technická závada, ale sabotáž. Věc je ale stále předmětem vyšetřování.
 • Kdo před půl rokem nakoupil bitcoiny, může je dnes prodat za více než dvojnásobek
  Cena bitcoinu v korunách za poslední půlrok vzrostla na více jak dvojnásobnou hodnotu. Rozdíl mezi cenou ze začátku prosince 2018 a cenou ze začátku června 2019 činí 127 %. Kdo začátkem prosince nakoupil a nyní prodává, získá tak více než dvojnásobek vložených peněz. Zájem o investice do kryptoměn navíc mezi Čechy dle našich údajů stoupá. V České republice také funguje téměř 40 Bitcoinmatů společnosti WBTCB, které přeměňují vložené peníze na bitcoiny a obráceně.
 • Kdo řídí Váš Uber? Vysokoškolák, co hledá lepší uplatnění
  Americký mobilní zprostředkovatel osobní přepravy je rychle expandující společností, již si oblíbili zákazníci napříč kontinenty i příjmovými třídami. Uber se také stal terčem mnoha soudních sporů a taxikářské lobby po celém světě aplikaci odsuzují.
 • Kdo se ujme vedení, americký dolar nebo čínský jüan?
  Věční rivalové, americká a čínská měna, se na začátku nového roku začali znovu prosazovat. Analytici se domnívají, že se tyto dvě měny znovu zapojily do závodu o ovládnutí globálního finančního trhu.
 • Kdo to je aktivistický investor a jak se chová?
  V posledních měsících se téměř na denní bázi setkáváme s pojmem aktivistický investor. Jména jako Carl Icahn či Bill Ackman se pomalu stávají rockovými hvězdami na Wall Street. Retailoví investoři sledují jejich obchody a zejména jejich tisková prohlášení. Dříve studenti si studenti ekonomek vysnívali kariéry úspěšných bankéřů, dnes již chtějí být novými Icahny. Kdo to tedy přesně je aktivistický investor? Co je jeho cíle a jaké jsou jeho prostředky pro dosažení těchto cílů?
 • Kdo u nás zlevňuje potraviny? Nikdo, lidem prostě došly peníze, takže firmy už nemohou šponovat marže
  Je to taková ekonomická dojmologie. Vláda tvrdí, jak svým tlakem dosáhla poklesu cen potravin. A prodejci nám tu měsíce tvrdili, jak jsou vysoké ceny důsledkem války na Ukrajině. Ale všechno je trochu jinak.
 • Kdo ve skutečnosti zachraňuje české živnostníky? Vláda to není...
  Od loňského března, tedy už po takřka dvanáct covidových měsíců, slyšíme, jak bude zle, že můžeme čekat nával živnostníků, resp. OSVČ na pracovních úřadech – a ono ne. Podle ČSSZ loni OSVČ přibylo, podle MPO přibylo i živností. Víme sice, že se živnosti víc přerušují, než bývalo zvykem, ale stejně – čím to je, že loni živnostníci nevymřeli? Jak to, že OSVČ přibývá?
 • Kdo vyhrál investiční soutěž?
  Investiční soutěž o iPhone 5, kterou pořádal český obchodník s cennými papíry – společnost HighSky Brokers, a.s., má své vítěze. Chytrý telefon vyhrál soutěžící...
 • Kdo vyhrál prezidentskou debatu? Stačí se podívat na jednu jedinou měnu a máte jasno
  Jedna docela vtipná zajímavost z dnešního rána. Ráno v USA proběhla první a velmi očekávaná debata mezi Donaldem Trumpem a Hillary Clintonovou, kteří kandidují na amerického prezidenta. Volby v USA jsou za dveřmi (8. listopad) a prezidentské debaty jsou tradičně bedlivě sledovanými událostmi, které mají potenciál ovlivnit nerozhodnuté voliče, kterých je podle některých průzkumů stále přibližně čtvrtina. O nerozhodnuté voliče se tedy v těchto debatách hraje především a společně s americkým elektorátem je proto pozorně sledují také finanční trhy. Zkuste si teď pro sebe tipnout, jaké finanční aktivum zareagovalo dnes ráno na debatu nejcitlivěji a nedívejte se na graf níže?
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Odborné kurzy a semináře
Začínáme s Forexem (dopolední seminář)
reklama
Instaforex ebook