Sobota 27. duben 2024 08:44
reklama
Purple trading AI
reklama
Purple trading AI
reklama
CapXmaster
reklama
Fintokei SwiftTrader

Co čekat na finančních trzích ve druhém pololetí?

11.07.2022  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Fundamentální analýza   Tisk


První pololetí letošního roku bylo ve znamení ruské invaze na Ukrajinu, která výrazně přiživila inflační tlaky. Centrální banky tak musejí prudce šlápnout na brzdu a ukončit léta trvající párty.

Obavy z výrazného růstu úrokových sazeb, přerušení obchodních řetězců a přicházející recese byly smrtícím mixem pro riziková aktiva. Akcie, kryptoměny i měny emerging markets odepsaly desítky procent. Ve finále je pro investory výhrou jakýkoliv nominální růst jejich portfolia, na reálné zisky nad inflací letos můžeme zapomenout.

Vývoj tržní kapitalizace kryptoměnového trhu od 1.1.2022 v bilionech USD:


Obzvláště kryptoměny a některé technologické akcie (Netflix, Meta) odepsaly jen za prvních 6 měsíců přes 50 %. Další vývoj Bitcoinu bude závislý na ochotě investorů riskovat a také na jejich finančních prostředcích. Obě proměnné ale po takovém výplachu zřejmě zůstanou nízko po delší dobu. Při vysoké volatilitě tak budou mít příležitost vydělat na Bitcoinu spíše rychle obchodující day-tradeři než investoři se strategií buy-and-hold.

Vývoj ceny Bitcoinu v USD za posledních 12 měsíců:



Dominance USD

Recese se zdá být za dveřmi a to přitom ještě v hlavních ekonomikách k žádnému výraznému utažení měnové politiky nedošlo. Nejdále je prozatím americký Fed, který zvýšil úrokové sazby do pásma 1,50-1,75 %. Trhy očekávají, že do konce roku se sazby dostanou mezi 3,25-3,75 %, kde nějakou chvíli zůstanou.

Vývoj hlavní úrokové sazby amerického Fedu:


Je pravdou, že Bank of England zvyšuje sazby pomalu, eurozóna stále váhá a Japonsko nehodlá sazby zvyšovat vůbec. I tak je ale aktuální dominance amerického dolaru bezprecedentní. Měnový pár EUR/USD v blízkosti parity 1,0000, GBP/USD pod 1,2000 a USD/JPY nad 135,00.

Takto extrémně silný dolar připomíná roky 1985 nebo 2001, po kterých pokaždé následovalo jeho oslabení. Úrokový spread mezi USA a zbytkem vyspělého světa není nijak zázračně vysoko, do toho Spojené státy trápí vyšší inflace, která hodnotu dolaru dlouhodobě eroduje. Odchylka od dlouhodobé rovnováhy nasvědčuje tomu, že kurz dolaru je nyní překoupený a měl by v druhém pololetí motivovat k vyšším úrokům v eurozóně/Británii/Japonsku a naopak tlumit jestřáby ve Washingtonu. Změna trendu a růst měnového páru EUR/USD do pásma 1,05-1,10 proto nemusí být daleko.

Vývoj měnového páru EUR/USD (týdenní graf – W1):


Silný dolar kromě obchodování na měnovém trhu ovlivňuje i jiná investiční aktiva. Je pozitivní, že americké akcie po přepočtu na koruny v letošním roce tolik neztrácejí, na druhou stranu však nákup indexu S&P 500 nebo Nasdaq zůstává drahou záležitostí s vysokým měnovým rizikem pro tuzemské investory. Příležitostí pro nákup by pak americké akcie byly pouze v případě, kdy se inflační situace stabilizuje, Fed se zklidní a dolar oslabí. Jinak stále bude pravděpodobně lepší „investicí“ spořící účet v korunách za 5 a více procent.

Vývoj amerického akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):


Podobně riskantně vychází i nákup fyzického zlata. Jedna unce stojí přes 42 tisíc Kč a tato cena je v blízkosti historických maxim. Zlato může stáhnout dolů oslabování dolaru i přísnější Fed. Panické výprodeje by mohly stáhnout dolů také futures zlata obchodované v USD, právě žlutý kov ale bývá první aktivum, které se z prvního návalu strachu na trzích první vzpamatuje. Pásmo v blízkosti 1500-1600 USD za unci by v případě poklesu znamenalo zajímavou pozici pro vstup do dlouhé pozice.

Vývoj ceny zlata v CZK za unci:



Panické výprodeje

Recese ještě do Spojených států ani do Evropy nepřišla, ale trhy se již na ekonomické zpomalení připravují a víceméně celé pololetí investoři prodávají riziková aktiva. Samotné panické výprodeje, během kterých se při vysoké volatilitě otřásá celý finanční sektor, jak jsme zažili v letech 2008 a 2020, však zatím nepřišly.

V tomto ohledu bude velice důležité sledovat vývoj inflace a mezd. Pokud totiž budou ceny i přes utahování měnové politiky zrychlovat, přijde pravděpodobně radikální řez ve stylu počátku 80. let a centrální banky budou globální ekonomiku tlačit do situace, kdy „inflaci vyléčí pouze tvrdá recese“. V tu chvíli vysokým úrokům neodolají akcie, komodity, nemovitosti ani kryptoměny a králem bude hotovost. Účet v bance totiž jako jediný v tuto chvíli nominálně neklesá a v dnešní době přinese i nějaký menší úrok.

Vývoj akciového indexu Nasdaq (denní graf – D1):


K tomuto scénáři ale nemusí dojít, pokud se podaří centrálním bankám ve spolupráci se zodpovědnými vládami snižujícími rozpočtové schodky dosáhnout hladkého přistání. Nižší poptávka tlačící dolů ceny komodit i marže obchodníků, která by během několika měsíců rozptýlila obavy o pádivé inflaci, je v tuto chvíli tím nejlepším vývojem pro akcie.

Eurozóna ani Spojené státy od tohoto scénáře nejsou daleko. Ceny komodit již z velké části poklesly, čemuž posloužily jak koronavirové lockdowny v Číně, tak ruské obcházení západních sankcí. Spotřebitelská důvěra je na historických minimech, nákupní párty chladne. Maloobchod s plnými sklady by tak měl nabízet slevy a zpomalovat inflaci. Jestli se tato epizoda povede projít bez velkých krachů, nesplácených úvěrů a problémů bank, uvidíme cca do 12 měsíců.

Vývoj indexu spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v USA:


Celkovou náladu na trhu zrcadlící jak válku na Ukrajině, tak obavy z recese i sílu amerického dolaru reflektuje vývoj ceny ropy. Aktuální cena lehce nad 100 USD za barel by neměla dlouho vydržet. Zdá se totiž, že Rusku se daří z velké části obcházet západní sankce exportem ropy do Asie, čímž zůstává trh relativně dobře zásobený. Růst těžby v USA, Kanadě a Brazílii v kombinaci s vynucenými i dobrovolnými úsporami ve spotřebě „putinovy“ ropy by měl poslat v druhém pololetí tuto komoditu do dvojciferných čísel. O tom svědčí i nacenění kontraktu s dodáním ropy WTI v prosinci 2022, který se obchoduje za 93 USD za barel.

Vývoj ceny ropy WTI (denní graf – D1):



Plynový armageddon v Evropě

Rizikem pro Evropu však zůstává zajištění dodávek plynu jak pro nadcházející topnou sezónu, tak pro kontinuální výrobu v průmyslu. Zde přichází riziko skutečné stagflace, při které by spotřebitelské ceny rostly o 10 a více procent a přitom by HDP meziročně klesal.

Příliš historických paralel, ze kterých by se investoři mohli přiučit, však nemáme. Jednou takovou alternativou pro konzervativní uložení finančních prostředků pro případ skutečně silné stagflace by měl být švýcarský frank. Jeho statut bezpečného přístavu spojený s odhodlanou centrální bankou držet měnu silnou a zejména pak nízkou inflací (aktuálně meziročně 3,4 %) dávají největší šanci na uchování reálné kupní síly peněz. Z měnového páru USD/CHF, který se obchoduje v blízkosti parity, by měl být švýcarský frank tou měnou, která nynější turbulence přečká bez prudkého znehodnocení.

Vývoj měnového páru USD/CHF (denní graf – D1):


Česká koruna je naopak při propadu trhů pod tlakem. Ani prudké zvýšení úrokových sazeb na 7,00 % koruně aktuálně nepomáhá dostatečně, ČNB musí za udržení kurzu EUR/CZK 24,75 intervenovat a prodávat na trhu miliardy eur z devizových rezerv. Tato palebná pozice není nekonečná a kvůli výrazně vyšší inflaci v Česku bude muset dříve nebo později padnout. Pokud na trhu vydrží negativní nálada a nová bankovní rada nebude dále zvyšovat úrokové sazby, jak prohlásil Aleš Michl, můžeme čekat během podzimu skokové oslabení koruny mezi 25,50 a 26,00 koruny za euro.

Vývoj měnového páru EUR/CZK (denní graf – D1):


Co se týče evropských akciových indexů, stává se rázem německý DAX rizikovějším. Velká část společností zařazených v DAX indexu operuje v chemickém nebo v automobilovém průmyslu, které jsou náchylné na dodávky a cenu plynu. Ze zkušeností posledních let vidíme, že automobilku dokáže zastavit nedostatek jediné součástky. Žádná část v dodavatelském řetězci by se tím pádem nemohla z důvodu drahých energií zavřít, aby mohly na trh proudit nová BMW, VW nebo Mercedesy.

Ostatní evropské akciové indexy nabízejí lepší diverzifikaci, např. španělský IBEX 35 nebo britský FTSE 100, kde je i více společností z odvětví stavebnictví, maloobchodu a financí. Španělsko i Británie jsou sice závislé na výrobě elektřiny z plynu, ale nikoliv už na dodávkách z Ruska, protože mají dostatek LNG terminálů a plynovody z Alžírska a Norska.

Vývoj španělského akciového indexu IBEX 35:



Dluhová krize?

Můžeme si klást také otázku, jestli celá inflační epizoda a zvyšování úrokových sazeb neprohloubí dluhové problémy jižního křídla, protože vyšší úroky prodraží náklady na obsluhu italského, španělského, řeckého nebo portugalského dluhu. To je sice pravda, ale jde jen o část příběhu. Inflace a s ní spojený nominální růst HDP totiž bude umořovat nahromaděný dluh rychleji, čímž by jeho poměr k HDP měl spíše klesat.


Itálie a Španělsko navíc i přes zvýšené náklady na dovoz energií stále dosahují přebytku na běžném účtu (za poslední 4 čtvrtletí). S financováním mohou mít problémy spíše menší hráči, Portugalsko dosahuje ve vztahu se zahraničím deficitu 2 % HDP, Řecko pak dokonce nebezpečných 8 % HDP. Můžeme tak doufat, že rozjezd turistické sezóny pomůže přesunout část finančních toků v eurozóně směrem na jih a žádné opakování dluhové krize hned po pandemii koronaviru a válce na Ukrajině nás čekat nebude.

Přeji příjemně strávené léto!

Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz

Zdroje: coinmarketcap.com, MT4, tradingeconomics.com, bullion-rates.com, Bloomberg,

Klíčová slova: FXstreet | Řecko | Japonsko | Akciové indexy | Inflace | EUR/USD | GBP/USD | USD/JPY | USD/CHF | Nasdaq | USA | Británie | Spotřebitelská důvěra | Koruna | HDP | Dluhová krize | Španělsko | Ceny ropy | Česká koruna | Americké akcie | Poptávka | Recese | EUR/CZK | Spotřebitelské ceny | Sazby | Akcie | Aktiva | Bank of England | Bankovní rada | Bloomberg | Centrální banky | DAX | Emerging markets | Euro | Eurozóna | Fed | Futures | Komodity | Kurz | MT4 | Marže | Měnový pár | Měny | Pozice | Riziko | S&P 500 | Spread | Stagflace | Statut | Tržní kapitalizace | Zlato | Švýcarský frank | ČNB | Úrokové sazby | Riziková aktiva | Banky | EUR | USD | JPY | CHF | GBP | Obchodování | FTSE | Indexy | Investoři | Finanční sektor | Vývoj ceny | Kurz dolaru | Ceny komodit | Zkušenosti | Intervenovat | Analytický tým | Portugalsko | Žlutý kov | Aktivum | Cena | Ceny zlata | CZK | Dolar | Frank | FXstreet.cz | Graf | Investiční | Kurz dolarů | Markets | Nemovitosti | Oslabení koruny | Portfolia | Pro investory | Rates | Ropy | Růst HDP | Spořící účet | Trh | Vývoj ceny ropy | Vývoj ceny zlata | Vývoj inflace | WTI | Zisky | Tradeři | Buy | Hold | ROCE | Itálie | Spojené státy | BMW | Vývoj akciového indexu | Zvyšování úrokových sazeb | Dlouhé pozice | Vývoj ceny ropy WTI | Vývoj měnového páru EUR/USD | Vývoj měnového páru | Inflační tlaky | IBEX | Panické výprodeje | Utahování měnové politiky | Kryptoměny | S&P | Německý DAX | Zvýšení úrokových sazeb | Zajištění | FTSE 100 | Dluhové krize | Kapitalizace | Britský FTSE 100 | Krize | Analytický tým FXstreet.cz | Vývoj amerického akciového indexu S&P 500 | Měny emerging markets | Měnový pár EUR/USD | Oslabování dolaru | Aktuální cena | Obchodování na měnovém trhu | Investiční aktiva | Aleš Michl | Coinmarketcap | Technologické akcie | Vývoj ceny bitcoinu | Španělský IBEX | Vývoj hlavní úrokové sazby | Silný dolar | Obavy z recese | Denní graf | Tým FXstreet.cz | LNG | TradingEconomics | Negativní nálada | Buy-and-Hold | Úrok | Miliardy | Stavebnictví | Problémy | Nálada | Ekonomické zpomalení | Úroky | Měnové politiky | Růst měnového páru | Netflix | Miliardy eur | Vyšší inflace | Trhy | Situace | Ceny Bitcoinu | Vývoj měnového páru EUR/CZK | Hlavní úrokové sazby | Americký Fed | Vývoj | Španělský IBEX 35 | IBEX 35 | Další vývoj | Armageddon | Hotovost | Tomáš Raputa | Růst | VW | USD za barel | S&P500 | Maloobchod | Dovoz | JDE | Ceny | Vývoj tržní kapitalizace | Nižší poptávka | Pár EUR/USD | Důvěra | Vývoj akciového indexu Nasdaq | Plynovody | Utažení měnové politiky | Kov | Oslabení | Příležitosti | Odvětví | Vyšší úroky | Společnosti | Rozpočtové schodky | Meta | Lockdowny | TIM | | Inflační situace | Coinmarketcap.com | Invaze na Ukrajinu | Ruské invaze na Ukrajinu | Sankce | Invaze | Západní sankce | Britský FTSE | Úrokový spread | Nákup fyzického zlata | Vývoj ceny zlata v CZK | Vývoj ceny zlata v CZK za unci | Vývoj indexu spotřebitelské důvěry | Vývoj španělského akciového indexu IBEX 35 | Vývoj španělského akciového indexu | Přicházející recese | Reálné zisky | Zisky nad inflací | Reálné zisky nad inflací | Vývoj tržní kapitalizace kryptoměnového trhu | Tržní kapitalizace kryptoměnového trhu | Další vývoj Bitcoinu | Vydělat na Bitcoinu | Příležitost vydělat na Bitcoinu | Day-tradeři | Investoři se strategií | Vývoj ceny Bitcoinu v USD | Dominance USD | Vývoj hlavní úrokové sazby amerického Fedu | Hlavní úrokové sazby amerického Fedu | Dominance amerického dolaru | Extrémně silný dolar | Změna trendu | Růst měnového páru EUR/USD | Nákup indexu S&P 500 | S&P 500 nebo Nasdaq | Příležitosti pro nákup | Spořící účet v korunách | Vývoj amerického akciového indexu | Přísnější Fed | Futures zlata | Vstup do dlouhé pozice | Vývoj inflace a mezd | Tvrdá recese | Menší úrok | Králem bude hotovost | Účet v bance | Marže obchodníků | Koronavirové lockdowny | Lockdowny v Číně | Koronavirové lockdowny v Číně | Obcházení západních sankcí | Ruské obcházení západních sankcí | Nákupní párty | Růst těžby v USA | Nacenění kontraktu | Plynový armageddon | Zajištění dodávek plynu | Riziko skutečné stagflace | Uložení finančních prostředků | Silné stagflace | Statut bezpečného přístavu | Uchování reálné kupní síly peněz | Kupní síly peněz | Uchování reálné kupní síly | Znehodnocení | Nová bankovní rada | Skokové oslabení koruny | Skokové oslabení | Dodávky a cenu plynu | Cenu plynu | Evropské akciové indexy | Inflační epizoda | Dluhové problémy | Nominální růst HDP | Nahromaděný dluh | Turistické sezóny | Rozjezd turistické sezóny | Opakování dluhové krize | Konzervativní uložení finančních prostředků |
Sdílení článku: 
   

 

Související články

    C:\fakepath\ukrajina-valka-07032022.jpeg
    Válka na Ukrajině: Jak obchodovat na finančních trzích?
    Napadení Ukrajiny ruskou armádou je šokující. Nejde jen o vystřízlivění západního demokratického světa tváří v tvář agresorovi, ale také o šok ekonomický, nabídkový. Sankce namířené proti Rusku znamenají jeho izolaci a výrazně omezují jeho dodávky na trh od ropy, přes hliník po nikl. Tento nedostatek surovin přichází v době, kdy už jsou globální řetězce napjaté, kapacity plné a rostoucí inflace byla ekonomickým tématem číslo jedna.
    C:\fakepath\vyhled-09012022-1.jpg
    Výhled 2022: Akciové indexy, komodity, kryptoměny a ostatní
    Ve druhé části celoročního výhledu se podíváme na ostatní oblíbená aktiva mimo forex. Budou znovu velmi výnosnou investicí americké akcie? Které komodity mohou překvapit růstem? A jak se různých typů investic dotýká vysoká inflace a předpokládaný růst úrokových sazeb?
    C:\fakepath\fxstreet-03012022.png
    Forex: Výhled na rok 2022
    Zatímco v uplynulém roce se investoři nejvíce obávali dopadů pandemie na globální ekonomiku, v roce 2022 bude hlavním tématem inflace a boj s ní skrz růst úrokových sazeb. Předskokanem v krocení růstu cen je Česká národní banka (ČNB), která zvýšila sazby už na 3,75 %. Je tedy jasné, že vítězi budou ty měny, jejichž centrální banky budou prosazovat jestřábí přístup podpořený vyššími úrokovými sazbami.
    C:\fakepath\fxstreet-27122021-3.jpg
    Predikce a výhled na rok 2022 - Forex, komodity, indexy, akcie a kryptoměny
    Výhled forexového, komoditního, akciového a kryptoměnového trhu na rok 2022 od profesionálního tradera Patrika Urbana z týmu FXstreet.cz. V tomto videokomentáři se podíváme na predikci a možný vývoj hlavních i křížových měnových párů na forexu a také na oblíbené komodity, akciové indexy a kryptoměny. Připravte se na obchodní příležitosti v roce 2022!

Čtěte více

  • Bankrot Lehman Brothers před 15 lety šokoval svět a krize se začala šířit jako epidemie
    Dnes je tomu přesně 15 let, kdy došlo k vyhlášení bankrotu americké investiční banky Lehman Brothers. Její pád byl symbolem finanční krize. Bylo pondělí 15. září 2008 a nad ránem požádala banka Lehman Brothers o ochranu před věřiteli. A největší bankrot v amerických dějinách spustil lavinu po celém světě. V dnešním článku si připomeneme tuto historickou událost, shrneme si všechny důležité údaje kolem Lehman Brothers a zároveň se podíváme na největší burzovní krachy v historii.
  • Bezpečné přístavy vs. rizikové měny
    Velkým tématem měnových trhů během posledních měsíců bylo ukončení kvantitativního uvolňování v USA. Diskuze v americké centrální bance (Fed) ohledně načasování tohoto kroku začaly v květnu a od té doby se zvýšila nejistota na finančních trzích – nespadnou Spojené státy zpět do recese, nevyrostou úrokové sazby příliš vysoko a co možný příchod inflace?
  • Brexit – od minulosti k současnosti
    Výstup Velké Británie z EU je již za dveřmi, ovšem chaos a nejistota do jisté míry přetrvávají. Otázkou nyní zůstává, jaké scénáře kurzového vývoje libry se nabízí nyní?
  • Co jsou to vlastně měnové války
    Možná se to zdá divné širší veřejnosti i některým forexovým obchodníkům, nicméně mnoho zemí napříč celým světem ovlivňuje svou domácí měnu. Na finančních trzích zasahují způsobem, kterým danou měnu uměle znehodnocují (tzv. intervenují). V dobách recese se devalvace měny často stává nástrojem, pomocí kterého se centrální banky pokouší získat pro svou zemi konkurenční výhodu a nastartovat ekonomický růst. Pokud ale určitá země začne svou měnu devalvovat, ostatní země se budou pravděpodobně snažit toto zvýhodnění anulovat. Jakmile se tak stane, můžeme hovořit o měnové válce, poněvadž jednotlivé země se snaží udržet hodnotu vlastní měny.
  • Co přinese rok 2012?
    Formulovat predikce na tak dlouhou dobu jakou je jeden rok, navíc v době krize a vysoké nervozity, v době kdy se sentiment mění podle posledního titulku ve zprávach a v době kdy se nemyslitelné stává během krátké chvíle možným, se může zdát tak trochu zbytečné. Minulý rok navíc ukázal, že vlivů, které mohou, alespoň krátkodobě, naprosto změnit dění je tolik, že je zhola nemožné vzít je všechny v potaz (vzpomeňme třeba na nepředpovídatelné japonské tsunami nebo sociální bouře, které se přehnaly severní Afrikou a Středním východem).
  • Deflace – brzda nebo impuls pro měnu?
    Většina vyspělých zemí se aktuálně nachází v situaci slabého ekonomického růstu kombinovaném se stagnací mezd, což je obecně prostředí bránící růstu cen. Když k tomu přidáme klesající ceny komodit, číhá u mnoha z nich již deflace (všeobecný pokles cen v ekonomice) za rohem. Centrální banky o tom dobře vědí, a pokud chtějí plnit svůj střednědobý inflační cíl, který má většina nastaven na dvou procentech, musejí inflaci podpořit. Všechny kroky centrálních bank však mají silný dopad na měnové kurzy a obchodníci na forexu by o nich měli vědět.
  • Devizové rezervy a jejich vliv na forex
    Dnes se podíváme na to, jak měnovými trhy v dlouhodobém horizontu hýbou opravdu velké peníze. Pokud jde totiž o devizové rezervy, jsou i desítky miliard dolarů drobné. Tento koláč aktiv, která centrální banky po celém světě investují, se podle posledních dat MMF rozrostl na 11 865 mld. USD.
  • Dokdy bude růst Německá ekonomika?
    V Německu se letos opakovaně snížil odhad růstu HDP. Co je příčinou? Co můžeme očekávat do budoucna a jaký to bude mít vliv na akcie a DAX 30? Pokud chcete vědět, čtěte dále...
  • Dolar oslabuje. Čekají cenné kovy žně?
    Padající inflace a vyhlídky na konec utahování měnové politiky FED. To jsou dvě hlavní příčiny, proč se tento týden dostal Dolar index na nejnižší hodnoty za poslední dva měsíce. Tato zpráva bezpochyby zablikala na radaru nejednoho obchodníka s komoditami. Byl to totiž právě silný dolar, který stál za poklesem cen mnoha komodit a tlačil také na cenné kovy.
  • ECB, Fed a jiné? Co vás zajímá?
    Evropské QE, Fed, Ukrajina, intervence ČNB - nejen na tato témata jste se jako čtenáři ptali ve spoustě zajímavých e-mailových dotazů, které nám v poslední době došly do redakce. V tomto článku jsme je proto shrnuli i s odpověďmi analytika Tomáše Raputy.
  • Ekonomická teorie a realita
    Před několika týdny se v diskuzi na vláknu EUR/USD objevil zajímavý příspěvek, ve kterém uživatel poukazoval na rozdíl mezi ekonomickou teorií a aktuálním vývojem na trhu. V příspěvku šlo o to, že ekonomická teorie Parity Kupní Síly předpovídá vývoj na páru EUR USD, který je přesně opačný, než vývoj, kterého jsme byli v průběhu posledního půl roku svědky. Cílem tohoto článku je vysvětlit proč často dochází k tak velkým rozdílům mezi predikcemi ekonomických teorií a aktuálním děním na trhu.
  • EMU se poslední roky otřásá v základech
    Dnešní článek shrnuje základní údaje o Evropské měnové unii (EMU, eurozóna), jejíž rozšíření o Lotyšsko od 1. ledna 2014 minulý týden formálně potvrdili ministři financí Evropské unie. Podíváme se na historické fundamentální události, které ovlivnily společnou evropskou měnu (euro) a nakonec si představíme možné scénáře dlouhodobého vývoje měnového páru EUR/USD.
  • Finanční trhy – výhled roku 2024
    Rok 2023 zakončil na velmi pozitivní vlně, kdy investorům přinášely zisky akcie hodnotové i technologické, dluhopisy státní i firemní, zlato i kryptoměny. O to těžší bude takovou rally zopakovat, protože startovací čára roku 2024 už je nastavena poměrně vysoko.

 


Diskuse ke článku

Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Beam FX
AETOS
MIG Bank
reklama
CapXmaster