Ticker Tape by TradingView
Měsíčník finančních trhů – Červenec 2020
Rychlé shrnutí měsíčního vývoje
Přestože to minimálně v USA momentálně vypadá na druhou velkou vlnu pandemie koronaviru a dynamika globálního ekonomického oživení na začátku třetího kvartálu zpomaluje, na globálních finančních trzích se udržela velice pozitivní nálada. Hlavní příčinou jsou pravděpodobně pokračující masivní monetární stimuly klíčových centrálních bank v čele s americkým Fedem a Evropskou centrální bankou. Ve výsledku nejširší globální akciový index MSCI All Country World připsal zhodnocení 5,1 %. Přitom od začátku roku tento index ztrácí již pouze 2,4 %. Výrazně se dařilo také globálním dluhopisovým trhům, jejichž nejširší index Bloomberg Barclays zaznamenal zhodnocení 3,2 %. Od začátku roku přitom globální dluhopisové trhy připisují zhodnocení již 6,3 %.
Hlavní události
Evropská komise v nové makroekonomické prognóze snížila výhled na dynamiku HDP Evropské unie. Zatímco v květnové prognóze očekávala pokles HDP v letošním roce o 7,4 %, v aktuální červencové prognóze už očekává propad o 8,3 %. Zároveň byl snížen odhad růstu v příštím roce z 6,1 % na 5,8 %.
Evropská centrální banka zasedala 16. července a nastavení měnové politiky žádným způsobem nezměnila, tedy ani úrokové sazby, ani stimulační program nákupů aktiv (kvantitativní uvolňování).
Evropská unie schválila 21. července fond obnovy ve výši 750 miliard eur, přičemž 390 miliard eur budou činit dotace více postiženým zemím pandemií koronaviru. Evropští státníci jednali celé čtyři dny a jednalo se tak o druhý nejdelší summit v historii Evropské unie.
Americká centrální banka Fed zasedala 29. července. Podle očekávání jsme se žádné změny nastavení americké měnové politiky nedočkali. Fed uznal, že boj s pandemií koronaviru bude trvat ještě velice dlouho a že ekonomický výhled je extrémně nejistý. Postoj americké centrální banky se tak zdá být ještě více holubičí než na minulém zasedání. Klíčová úroková sazba fed funds rate byla udržena v pásmu 0-0,25 % a nastavení programu nákupů aktiv, kvantitativní uvolňování, se také nezměnilo.
Ekonomika USA ve druhém čtvrtletí poklesla o 9,5 % mezikvartálně a jednalo se tak o největší pokles americké ekonomiky od 2. světové války. Ekonomika eurozóny poklesla o 12,1 % mezikvartálně. Německá ekonomika poklesla o 10,1 % mezikvartálně a jednalo se tak stejně jako v případě eurozóny o největší propad největší evropské ekonomiky v historii.
Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí letošního roku poklesla mezikvartálně o 8,4 %, meziroční pokles pak dosáhl 10,7 %.
Červnová inflace v Česku zrychlila z květnových 2,9 % na 3,3 % a skončila tak nad odhadem trhu i ČNB ve výši 2,9 %. Hlavní příčinou zrychlení inflace byly vyšší ceny tabákových výrobků a alkoholu. Překvapivě také nezpomalují příliš ceny služeb. Naopak ceny potravin v červnu mírně poklesly. Inflace tak prozatím nezpomaluje a obavy z deflace, které by mohly ČNB přivést k více nestandardním nástrojům měnové politiky, jsou tak prozatím předčasné.
Cena zlata dosáhla nového historického rekordu. Za červenec posílila o 9,0 % na úroveň 1963 dolarů za trojskou unci. Od začátku roku je přitom zlato silnější již o 28,9 %. Důvodem je extrémně nejistý globální makroekonomický výhled a nastavení měnové politiky klíčových centrálních bank v podobě prakticky nulových úrokových sazeb a masivního tištění peněz v podobě programů nákupů aktiv, resp. kvantitativního uvolňování.
Vývoj na finančních trzích
Dolar v červenci poměrně výrazně oslabil v důsledku evidentní druhé vlny pandemie koronaviru v USA a s tím souvisejícím výhledem na dlouhé pokračování extrémně uvolněné měnové politiky Fedu, která bude na relativní bázi o to více znevýhodňovat dolarová aktiva. Dolarový index DXY, jenž měří výkonnost dolaru vůči koši hlavních světových měn, oslabil o 4,2 % a je momentálně na nejslabší úrovni za poslední dva roky. Vůči euru dolar oslabil o 4,8 % na úroveň 1,178 dolaru za euro. Také měny rozvíjejících se ekonomik vůči dolaru logicky posílily, když jejich index vůči dolaru vzrostl o 1,4 % na nejsilnější úroveň od letošního března.
Koruna měla opět tendenci posilovat. Vůči euru posílila o 2,1 % na úroveň 26,18 CZK/EUR a vůči dolaru o 7,5 % na úroveň 22,09.
Nejširší globální akciový index MSCI All Country World připsal zhodnocení 5,1 %. Z regionálního pohledu se opět více dařilo akciím rozvíjejících se ekonomik, jejichž index MSCI Emerging Markets posílil o 8,4 %. Akcie rozvinutých ekonomik dle indexu MSCI World posílily výrazně méně o 4,7 %.
Největší zisky zaznamenaly akcie v Číně (CSI 300 +12,8), Brazílii (Bovespa +8,3 %) a Indii (Sensex +7,7 %). Naopak největší ztráty zaznamenaly akcie v Rakousku (ATX -5,5 %), Španělsku (IBEX 30 -4,9 %) a Velké Británii (FTSE 100 -4,4 %).
Pražská burza dle indexu PX připsala ztrátu 3,8 % a index PX měsíc zakončil na úrovni 883 bodů.
Globální dluhopisové trhy také pokračovaly ve velice silném růstu. Globální dluhopisový index Bloomberg Barclays připsal zhodnocení 3,2 %, přičemž průměrný globální dluhopisový výnos do doby splatnosti dle agentury Bloomberg dosáhl nového historického minima 0,82 %.
Globální index vládních dluhopisů posílil o 3,3 %. Velmi dobrou výkonnost opět zaznamenaly korporátní dluhopisy. Globální index korporátních dluhopisů investičního stupně připsal zisk 4,2 % a globální index korporátních dluhopisů neinvestičního spekulativního stupně (high-yield) připsal zisk 4,5 %.
Index korporátních dluhopisů investičního stupně denominovaných v euru vzrostl o 1,5 % a index korporátních dluhopisů neinvestičního spekulativního stupně (high-yield) denominovaných v euru připsal zhodnocení ve výši 1,8 %.
Českým vládním dluhopisům se opět příliš nedařilo, když jejich index poklesl o 0,4 %. Výnos do doby splatnosti vládního dluhopisu s krátkou dvouletou splatností vzrostl o 0,04 % na úroveň 0,11 %. Výnos do doby splatnosti vládního dluhopisu s dlouhou 10letou splatností vzrostl o 0,12 % na úroveň 0,94 %. Česká výnosová křivka tak dále mírně zvýšila svůj sklon.
Polské vládní dluhopisy posílily o 0,5 % a maďarské vládní dluhopisy posílily o 0,4 %. Naopak turecké vládní dluhopisy oslabily o 3,6 %.
Globální komoditní index S&P GSCI posílil o 3,8 %. Cena ropy Brent pokračovala v růstu, tentokrát o 5,2 % na úroveň 43 dolarů za barel. Cena zlata dále vzrostla o 9,0 % na nový historický rekord 1963 dolarů za trojskou unci.
Index volatility VIX poklesl o 19,6 % na 24,5 bodu.
Zdroj: Bloomberg
Zdroj: Bloomberg
Co jsme dělali v našich investičních portfoliích?
V rámci asset alokace investičních portfolií jsme v průběhu července realizovali část akciových zisků, čímž jsme nadvážení globální akciové složky o třetinu snížili. Získanou hotovost jsme zainvestovali do dluhopisové složky.
Celkově tak máme v rámci asset alokace investičních portfolií vůči srovnávacím indexům (benchmarkům) i nadále nadvážení v akciích a naopak podvážení v dluhopisech a alternativních investicích.
V akciové složce máme výrazně podvážené USA a naopak výrazně nadvážené rozvíjející se trhy (emerging markets) v čele s rozvíjející se Asií a střední a východní Evropou.
U českých vládních dluhopisů i nadále udržujeme defenzivní nastavení u úrokového rizika prostřednictvím podvážené durace, tzn. že oproti benchmarkům udržujeme průměrnou splatnost dluhopisů kratší.
Jaký je náš investiční výhled na následující období?
Naše očekávání pro rok 2020 byla masivním rozšířením pandemie koronaviru po celém světě výrazně upravena. I nadále jsme opatrně pozitivní, nicméně vzhledem k tomu, že globální akciové trhy jsou momentálně od začátku roku v přibližně 2% mínusu, bude poměrně složité dosáhnout za celý rok výrazně kladného akciového zhodnocení.
Globální ekonomika se momentálně nachází v nejhlubší recesi od 2. světové války. Dle poslední prognózy Mezinárodního měnového fondu by mělo globální HDP v letošním roce poklesnout o 5 %, což je násobně více než 1% pokles při globální finanční krizi v roce 2009. Globální makroekonomický obrázek se navíc v průběhu července mírně zhoršil, neboť minimálně v USA to vypadá na druhou velkou vlnu pandemie koronaviru. Přitom ani v Evropě není situace úplně růžová. Postupné otevírání ekonomik proto zpomaluje a ekonomické oživení bude v právě probíhajícím třetím kvartálu slabší, než se ještě před měsícem nebo dvěma očekávalo.
Klíčové proto je, že drtivá většina centrálních bank měnovou politiku v průběhu uplynulého období výrazně uvolnila. Americký Fed se dokonce zavázal k neomezeným nákupům dluhových cenných papírů, včetně nákupů korporátních dluhopisů s neinvestičním spekulativním ratingem (high-yield). Centrální banky ve výsledku investičnímu sentimentu zásadním způsobem pomohly.
Co se globálního akciového výhledu týče, po silném růstu z posledních čtyřech měsíců se akciové valuace dostaly výrazně výše na úrovně, které jsme neviděli od roku 2002 a které pro střednědobý horizont příštích pěti let momentálně indikují očekávané průměrné roční akciové výnosy, včetně dividend, pouze kolem 5 %. Nepříznivým faktorem pro akcie je také výrazně negativně dynamika globálních korporátních zisků, jejichž meziroční pokles ke konci července činil 23 %. Nicméně klíčová je podle nás pokračující masivní podpora hlavních centrálních bank. Globální peněžní zásoba roste enormně rychlým tempem a tato nová likvidita musí být někde alokována. A budou to podle našeho názoru primárně právě akcie, které budou z této monetární podpory i nadále těžit.
Pokud jde o dluhopisy, ty jsou momentálně jako globální třída aktiva nejdražší v historii, když se průměrný globální dluhopisový výnos do doby splatnosti dle agentury Bloomberg v červenci dostal na nové historické minimum 0,82 %. Průměrný reálný globální dluhopisový výnos do doby splatnosti, tedy očištěný o očekávanou míru inflace, je proto poměrně hluboko v záporu. I nadále se proto domníváme, že vládní dluhopisy relativně bezrizikových zemí příliš prostoru pro solidní zhodnocení ve střednědobém horizontu příštích pěti let nenabízejí.
Naopak korporátní dluhopisy jsou podle našeho názoru po předchozím silném propadu ještě stále poměrně atraktivní, což ostatně stále dobře ilustrují kreditní marže, jež se momentálně i nadále pohybují poměrně výrazně nad úrovní dlouhodobých minim z přelomu roku. Například index kreditních marží (CDS) eurových korporátních dluhopisů s neinvestičním ratingem (high-yield) na konci července činil 376 bazických bodů, přičemž ještě na přelomu roku se pohyboval kolem úrovně 200 bazických bodů. Kreditní marže tak i nadále mají prostor pro další utahování.
V každém případě musíme i nadále počítat se zvýšenou krátkodobou volatilitou neboli kolísavostí tržní cen všech rizikových aktiv v čele s akciemi.
Michal Stupavský, CFA
Investiční stratég
Conseq Investment Management
Klíčová slova: Hlavní události | ROCE | Výkonnost | Index volatility | Splatnost | Stimuly | VIX | Propad | Dolarový index DXY | Pokles HDP | Management | Durace | Fond | MSCI World | Dolarová aktiva | Německá ekonomika | Komoditní | Ekonomika | Cena zlata | Nálada | Aktiva | Výnosy | Globální ekonomika | Ztráty | CSI 300 | Zisky | Česká ekonomika | Vývoj na finančních trzích | Alokace investičních portfolií | Největší ztráty | Barclays | Deflace | DXY | HDP | ČNB | Ceny potravin | Koruna | EUR | Marže | Největší propad | Pandemie koronaviru | Ekonomika USA | Zrychlení inflace | FTSE | Dluhopisový index | Unie | Zlato | Investment Management | Index vládních dluhopisů | Euro | Úrokové sazby | Očekávání | Dluhopisy | Fed | Hotovost | Komise | Yield | Investiční výhled | USA | Ekonomické oživení | Brent | Ekonomika eurozóny | Investiční stratég | Akciové výnosy | IBEX | Investment management | Americké ekonomiky | Výnosová křivka | Program nákupu aktiv | Makroekonomický výhled | Podpora | Index PX | Rizika | Výnos | Emerging markets | Americká centrální banka FED | Inflace v Česku | MSCI | Alokace | Globální HDP | Peněžní zásoba | Index volatility VIX | Nastavení měnové politiky | Výkonnost dolaru | Globální index vládních dluhopisů | Pražská burza | MSCI All Country World | Index MSCI Emerging Markets | Rozvíjející se trhy | Trhy | Pokles | Evropská centrální banka | Asset alokace | Banky | Evropské ekonomiky | Volatility | Cena ropy | Conseq Investment Management | Měny | Index MSCI All Country World | Index MSCI | Úroková sazba | CFA | Globální dluhopisový index | High | CZK | Markets | Sazby | Globální akciové trhy | Ceny | Conseq | JDE | Burza | Evropská unie | Bloomberg | Výhled | Banka | Globální akciový index | Vládní dluhopisy | Uvolněné měnové politiky | Akciové trhy | Situace | Kvantitativní uvolňování | Investment | Valuace | Pandemie | Akciový index | Americký Fed | Americká centrální banka | Investiční | Evropská komise | Michal Stupavský, CFA | Dolar | Inflace | Ropy | Korporátní dluhopisy | Vývoj | Tištění peněz | CZK/EUR | Zhodnocení | Globální index | MSCI Emerging Markets | Výkonnost dolaru vůči koši hlavních světových měn | Cena | Akcie v Číně | Ekonomický výhled | S&P | Největší pokles | Měnové politiky | FTSE 100 | Fond obnovy | Akcie | Stimulační program | Cena ropy brent | Prognózy | Měsíčník finančních trhů | Centrální banky | Americké centrální banky | Akciové valuace | Index DXY | Ekonomiky | Michal Stupavský | Války | Fed Funds Rate | Stratég | Likvidita | Červnová inflace | Komoditní index | Měny rozvíjejících se ekonomik | Index | Dluhopisové trhy | Otevírání ekonomik | Dolarový index | Centrální banka | Zisk | Globální dluhopisové trhy |
Čtěte více
-
Mersch (ECB) sumarizácia
"Projekcie ECB na infláciu v roku 2011 budú ... -
Měsíc koronaviru. Jak se dotýká české i světové ekonomiky?
K ohlášení prvního případu nakažení koronavirem v čínském městě Wu-chan došlo 31. prosince 2019. Nyní se počet nakažených přehoupl přes 5 000, z nichž 132 virus nepřežilo. Míra úmrtnosti je čínskou vládou stanovena mezi dvěma a třemi procenty a ve dvaceti tamních městech platí restrikce ohledně cestování. Česká republika se podle hlavní hygieničky viru bát nemusí, ekonomika by se však nakazit mohla. -
Měsíc květen se blíží?co očekávat na eurusd?
V posledním týdnu si hlavní měnový pár opravdu našel nastíněnou cestu směrem vzhůru (viz. minulý komentář)... -
Měsíční analýza cen ropy – únor 2023
Ropa se poslední obchodní den v únoru obchoduje přibližně za 77,50 USD. V posledních 15 týdnech vlastně nikam nepokročila a vězí v obchodním pásmu mezi 80 a 70 USD. Krátkodobý trend je neutrální a nemá jasný směr. Cena vytvořila v průběhu posledních 13 týdnů vzor trojúhelníku, jehož horní hranice představuje rezistenci 80,70 USD a spodní hranice představuje support 73,50 USD. -
Měsíční analýza páru EUR/USD – únor 2023
Pár EUR/USD byl v únoru pod tlakem. Po čtyřech po sobě jdoucích měsících růstu dosáhl horizontální rezistence poblíž úrovně 1,09. Únor podle všeho vykazuje známky odmítnutí. Velmi pravděpodobný je pullback, býci by měli být připraveni. Vzestupný pohyb páru EUR/USD od úrovně 0,9535 by klidně mohl být ukončen. Cena dosáhla významné rezistence a teď se obrací dolů. Dokážou býci vytvořit vyšší minimum? Přejí si, aby se cena stáhla, vytvořila vyšší minimum a mohla tak pokračovat v uptrendu a tvorbě vyšších maxim. Střednědobý trend zatím zůstává medvědí. Aby se změnil, musela by být znovu dobyta úroveň 1,09. -
Měsíční analýza SPX – únor 2023
SPX se poslední obchodní den v únoru obchoduje kolem úrovně 3 990. Cena zatím vrátila 50 % postcovidové rally z 2 189 na 4 817 bodů a vytvořila ve vztahu ke covidovému minimu z roku 2020 vyšší minimum. V průběhu posledních měsíců nalezla silnou rezistenci v zóně 4 000 – 4 200. SPX se v únoru neúspěšně pokusil prorazit nad 4 200 bodů a po odmítnutí se obrátil dolů. Cenová akce z prosince a ledna vytvořila support poblíž úrovně 3 800. Neúspěšná obrana této úrovně by byla pro SPX známkou medvědího trendu. Průraz nad 4 200 bodů by byl naopak býčí. Dokud SPX zůstane pod 4 200 body, zůstane citlivý na další pokles. -
Měsíční analýza zlata – únor 2023
Zlato se poslední obchodní den v únoru obchoduje přibližně za cenu 1 800 USD. Ačkoli oproti lednu vytvořilo nové vyšší maximum, medvědi převzali vládu a cena ve srovnání s předchozím měsícem vytváří nižší minima. Dlouhodobý trend zůstává býčí, protože modrá vzestupná trendová linie je neporušená. Cena zlata vytvořila ve vztahu k historickým maximům nižší maximum a má potenciál dosáhnout modré trendové linie na úrovni 1 460 USD. Poslední tři měsíce cena zlata stabilně stoupá, ale v únoru projevila slabost a zůstává citlivá na další pokles. Klíčový support se nachází poblíž úrovně 1 615 USD. Pokles zatím vrátil více než 38 % poslední etapy růstu. Na ceně 1 750 USD nalezneme úroveň retracementu 61,8 % poslední etapy růstu. Průraz pod tuto úroveň ohrozí cenu 1 615 USD. -
Měsíčních finančních trhů – Březen 2020
Březen byl pro riziková aktiva nejhorším měsícem za poměrně dlouhou dobu. Na vině samozřejmě bylo masivní šíření epidemie koronaviru po celém světě. Ekonomiky se doslova zastavily. HDP výrazně poklesne a patrně půjde o nesilnější recesi od druhé světové války. Naštěstí klíčové centrální banky v čele s Fedem a ECB přispěchaly na pomoc tím, že se zavázaly k prakticky neomezeným nákupům dluhových cenných papírů. Na konci měsíce se tak investiční sentiment podařilo stabilizovat. I tak ve výsledku globální akciové trhy za celý březen ztratily 14 %. Nedařilo se přitom zejména akciím ve střední Evropě, jejichž index CECEEUR ztratil dokonce 24 %. Globální dluhopisový index ztratil 2 %, přičemž se nedařilo zejména korporátním dluhopisům s neinvestičním spekulativním ratingem (high-yield), které ztratily 14 %. Velice patně na tom byly rovněž komodity, jejichž globální index ztratil 29 % a ropa dokonce propadla o celých 55 %. Barel severomořského Brentu se tak na konci měsíce obchodoval za 23 dolarů. Výrazně vzrostla volatilita neboli kolísavost rizikových aktiv, když index strachu VIX vzrostl o 34 % na 54 bodů. Masivní výprodeje jsme využili k přikoupení akciových pozic, neboť ocenění neboli valuace globálních akciových trhů se dostaly na velice atraktivní úrovně, které pro střednědobý až dlouhodobý horizont slibují vysoce nadstandardní zhodnocení. V krátkodobém horizontu bude nicméně obchodování i nadále velice volatilní. -
Měsíčních finančních trhů – Únor 2020
Poslední únorový týden byl pro trhy rizikových aktiv nejhorším od globální finanční krize v roce 2008 kvůli rychlému rozšiřování epidemie koronaviru mimo Čínu. Ve výsledku globální akciové trhy únoru oslabily o 8,2 %. Naopak globální dluhopisové trhy potvrdily pověst bezpečného přístavu, když připsaly zisk 0,7 %. Průměrný globální dluhopisový výnos se dostal na historické minimum 1,07 %. Výrazně se nedařilo komoditám, jejichž globální index prodal o 8,4 %. Barel Brentu oslabil dokonce o 13,1 % na úroveň 51 dolarů za barel. Dolar oproti očekávání oslaboval. Rovněž koruna měla vůči euru tendenci oslaboval. Za celý měsíc byla slabší o 0,7 % a měsíc zakončila na úrovni 25,39 EUR/CZK. Podle posledních dostupných zpráv bude mít koronavirus enormní dopad na globální dynamiku HDP v aktuálním čtvrtletí, významný dopad bude pravděpodobně i ve čtvrtletí druhém. Nicméně například Goldman Sachs očekává, že v druhém pololetí by měla globální ekonomika dohnat, co v prvním pololetí podle očekávání ztratí. Přes mírně pozitivní globální výhled zůstáváme nicméně prozatím spíše opatrní a akciové pozice momentálně nenavyšujeme. -
Měsíčník finančních trhů – Březen 2021
Mezi klíčové události uplynulého měsíce patřily zasedání Evropské centrální banky a amerického Fedu. ECB zasedala 9. března a klíčovým výstupem bylo, že se evropská měnová autorita rozhodla výrazně akcelerovat nákupy vládních dluhopisů v příštích třech měsících tak, aby byly udrženy požadované výnosy do doby splatnosti vládních dluhopisů na historických minimech. Podle vyjádření představitelů ECB je cílem udržet co nejvíce uvolněné měnové podmínky, aby nebylo ohroženo křehké ekonomické oživení. -
Měsíčník finančních trhů – Červen 2020
Díky pokračujícím masivním monetárním stimulům klíčových centrálních bank a postupnému otevírání ekonomik pokračovala na globálních finančních trzích pozitivní nálada. Ve výsledku nejširší globální akciový index MSCI All Country World připsal zhodnocení 3,0 %. Přitom od začátku roku tento index ztrácí již „pouze“ 7,1 %. -
Měsíčník finančních trhů – Duben 2020
Globální akciové trhy dosáhly lokálního minima kolem 23. března. V tomto okamžiku z historických maxim z 19. února ztratily přibližně 35 %. Americký Fed nicméně na konci března oznámil masivní program kvantitativního uvolňování, objemově násobně větší než při poslední globální finanční krizi 2008-2009. Fed se rozhodl nakupovat prakticky všechny dluhové cenné papíry a v polovině dubna dokonce ohlásil, že začne nakupovat také korporátní dluhopisy s neinvestičním spekulativním ratingem (high-yield). Také Evropská centrální banka svůj program nákupů aktiv také výrazně rozšířila. Ve výsledku se díky masivním monetárním stimulům centrálních bank podařilo situaci stabilizovat a posléze dokonce začaly globální akciové trhy velice silně růst. V dubnu si tak ve výsledku nejširší globální akciový index MSCI All Country World připsal zisk 11 % a od začátku roku je v mínusu už „pouze“ 14 %. -
Měsíčník finančních trhů – Květen 2020
Díky pokračujícím masivním monetárním stimulům klíčových centrálních bank a postupnému otevírání ekonomik pokračovala na globálních finančních trzích pozitivní nálada. Ve výsledku nejširší globální akciový index MSCI All Country World připsal zhodnocení 4,1 %. Přitom od začátku roku tento index ztrácí již „pouze“ přibližně 10 %. -
Měsíčník finančních trhů – Leden 2020
Globální ekonomika loni vzrostla o 2,3 %, což byl nejpomalejší růst za deset let. Letos by tempo růstu mohlo zrychlit na 2,5 %. Vyplývá to ze zprávy o situaci a vyhlídkách světové ekonomiky (WESP), kterou zveřejnila OSN. OSN upozornila, že i deset let po finanční krizi je globální ekonomika pomalá. Obchodní a geopolitické napětí mohou dál podkopat její oživení. "V letošním roce je tu naděje na oživení, ale rizika poklesu a zranitelnosti zůstávají velmi výrazná," varoval vedoucí oddělení strategie pro globalizaci a rozvoj při Konferenci OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD) a spoluautor studie Richard Kozul-Wright. Upozornil, že oživení z velké části bude záviset na výkonu velkých rozvíjejících se ekonomik, jako jsou Argentina, Mexiko, Turecko a Rusko. Vyhlídky letošního oživení růstu může zhatit zesílení obchodního napětí, problémy na finančních trzích nebo eskalace geopolitického napětí. Pokud by tyto problémy nastaly, růst by výrazně zpomalil a činil by zřejmě jen 1,8 %, varovala OSN. Ekonomický růst většiny rozvinutých zemí, včetně USA, zůstane podle OSN letos nevýrazný. Lépe by si mohlo vést pouze Japonsko, které letos pořádá olympijské hry. Evropa by měla růst o pouhých 1,6 %. Jedenáct zemí, které do EU vstoupily po roce 2004, tedy včetně České republiky, by však mělo růst nad průměrem celé unie a některé budou expandovat i o více než čtyři %. Výhled pro Evropu ohrožuje hlavně možná eskalace napětí v mezinárodním obchodě, výkon regionu však bude také záviset na tom, jak dopadne odchod Británie z EU a jak se bude vyvíjet měnová politika Evropské centrální banky. Světová banka předminulý týden snížila odhad globálního růstu na loňský a letošní rok kvůli pomalejšímu oživení obchodu a investic. Letos rovněž očekává globální růst o 2,5 %. -
Měsíčník finančních trhů – Listopad 2019
7. listopadu zasedala Česká národní banka a v souladu s očekáváním investorů své úrokové sazby nezměnila. Ačkoli bankovní rada pravděpodobně opět vedla debatu o jejich možném zvýšení z titulu domácích inflačních tlaků, nakonec v rozhodování převážila nejistota pramenící ze zahraničního vývoje. Další vývoj sazeb ČNB je v tuto chvíli velmi obtížné určit, protože se bude do velké míry odvíjet od vývoje v zahraničí. Pokud by světová ekonomika začala opět ožívat a přicházející čísla se začala otáčet k lepšímu, trh začne patrně brzy opět spekulovat o tom, zda ČNB sazby nezvýší. Uvedený scénář je vak prozatím předčasný a stabilita sazeb je patrně nyní nejpravděpodobnější scénář. -
Měsíčník finančních trhů – Listopad 2020
Globální akciové trhy zažily v listopadu jeden z nejlepších měsíců v historii. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World totiž připsal fenomenální zisk 12,2 %. Tržní optimismus byl hnán především pozitivními zprávami o úspěšných testech vakcín proti koronaviru od společností Pfizer, Moderna a AstraZeneca. Investoři také ocenili poměrně jasný výsledek amerických prezidentských voleb a indikace, že předání moci proběhne v USA relativně v poklidu. Rovněž globální dluhopisové trhy zažily vynikající měsíc, když nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays zaznamenal zisk 1,8 %. -
Měsíčník finančních trhů – Prosinec 2019
Zemřel bývalý guvernér amerického Fedu Paul Volcker, bylo mu 92 let a proslavil se tím, že v 80. letech zavedl jako nový guvernér Fedu přísně restriktivní měnovou politiku velmi vysokých úrokových sazeb, aby skoncoval s nadměrnou inflací. Jeho boj byl úspěšný a tím se velice proslavil. Při globální finanční krizi před 10 lety stál rovněž po boku tehdejšího prezidenta Baracka Obamy jako hlavní finanční poradce pro sanaci bankovního sektoru. -
Měsíčník finančních trhů – Prosinec 2020
Globální akciové trhy pokračovaly v prosinci v růstu s tím, jak se po světě pomalu začaly v masovém měřítku aplikovat vakcíny proti koronaviru. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World připsal zisk 4,5 %. Dařilo se také globálním dluhopisovým trhů, které dle nejširšího globálního dluhopisového indexu Bloomberg Barclays připsaly zisk 1,3 %. Celý uplynulý rok 2020 byl pro globální finanční trhy velice úspěšný a to především díky bezprecedentnímu objemu kvantitativního uvolňování centrálních bank. Celkový objem nově natištěných peněz centrálními bankami v roce 2020 činil bezprecedentních 9,2 bilionu dolarů, což je trojnásobek ve srovnání s krizovým rokem 2008. Ve výsledku za celý rok 2020 připsaly globální akciové trhy zhodnocení 14,3 % a globální dluhopisové trhy 9,2 %. -
Měsíčník finančních trhů – říjen 2019
8. října USA zavedly sankce proti 28 čínským bezpečnostním úřadům i firmám kvůli účasti na porušování práv muslimské menšiny Ujgurů. Stovky tisíc z nich vláda zavírá do takzvaných převýchovných táborů, dalším omezuje svobodu pohybu, kultury či odívání. Mezi sankcionovanými je i přední výrobce kamerových systémů a bezpečnostní techniky Hikvision. -
Měsíčník finančních trhů – Říjen 2020
Globální akciové trhy v říjnu pokračovaly v propadu, který se koncentroval především do posledního týdne v měsíci, a to v důsledku prudce rostoucích čísel nově nakažených na obou stranách Atlantiku a nových protikrizových opatřeních ve spoustě zemí Evropy, které budou mít na HDP v letošním posledním čtvrtletí opět silně negativní dopad. Ve výsledku nejširší globální akciový index MSCI All Country World odepsal 2,5 %. Globální dluhopisové trhy dokázaly vykompenzovat akciové ztráty pouze omezeně, když nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays připsal nepatrný zisk 0,1 %.
Forex - doporučené články:
Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.
Nejnovější články:
Vzdělávací články
Měsíční report finančních trhů (listopad 2023)
Listopad 2023 s VIP zónou: Konec roku ve znamení rekordních zisků
Milionový kapitál bez rizika. Je prop trading revoluce v obchodování?
Akcie: Dvě tváře zisků aneb hodnotové versus růstové akcie (díl 3.)
Hedging jako efektivní forma ochrany před ztrátou
Obchodujte jako vojenský stratég
Vítejte ve světě inovativního tradingu!
Objevte tajemství ziskového obchodování pomocí robotů
Měsíční report finančních trhů (říjen 2023)
Říjen 2023 s VIP zónou: Podzim na vlně atraktivních zisků
Měsíční report finančních trhů (listopad 2023)
Listopad 2023 s VIP zónou: Konec roku ve znamení rekordních zisků
Milionový kapitál bez rizika. Je prop trading revoluce v obchodování?
Akcie: Dvě tváře zisků aneb hodnotové versus růstové akcie (díl 3.)
Hedging jako efektivní forma ochrany před ztrátou
Obchodujte jako vojenský stratég
Vítejte ve světě inovativního tradingu!
Objevte tajemství ziskového obchodování pomocí robotů
Měsíční report finančních trhů (říjen 2023)
Říjen 2023 s VIP zónou: Podzim na vlně atraktivních zisků
Denní kalendář událostí
V USA spotřebitelské úvěry
V USA skladování zemního plynu
V eurozóně index PPI
V Číně indexy CPI a PPI
V USA inflační očekávání UoM
V USA spotřebitelská důvěra UoM
V USA průměrný hodinový výdělek
V USA míra nezaměstnanosti
V USA NFP report zaměstnanosti
V Itálii státní svátek
V USA spotřebitelské úvěry
V USA skladování zemního plynu
V eurozóně index PPI
V Číně indexy CPI a PPI
V USA inflační očekávání UoM
V USA spotřebitelská důvěra UoM
V USA průměrný hodinový výdělek
V USA míra nezaměstnanosti
V USA NFP report zaměstnanosti
V Itálii státní svátek
Forexové analýzy a zprávy
Intradenní Price Action patterny na USD/JPY 7.12.2023
USD/CAD - Intradenní výhled 7.12.2023
FCA upozorňuje na několik nelegálních brokerů
Prodlouží NZD/USD svůj klesající trend?
S&P 500 nabízí long příležitost
GBP/JPY - Intradenní výhled 7.12.2023
EUR/GBP - Intradenní výhled 7.12.2023
Ekonomika EU ve třetím čtvrtletí stagnovala mezičtvrtletně i meziročně
Vývoz z Číny se v listopadu nečekaně zvýšil, je to první růst po půl roce
Devizové rezervy ČNB v listopadu meziročně klesly o 3,6 mld. eur na 128,5 mld.
Intradenní Price Action patterny na USD/JPY 7.12.2023
USD/CAD - Intradenní výhled 7.12.2023
FCA upozorňuje na několik nelegálních brokerů
Prodlouží NZD/USD svůj klesající trend?
S&P 500 nabízí long příležitost
GBP/JPY - Intradenní výhled 7.12.2023
EUR/GBP - Intradenní výhled 7.12.2023
Ekonomika EU ve třetím čtvrtletí stagnovala mezičtvrtletně i meziročně
Vývoz z Číny se v listopadu nečekaně zvýšil, je to první růst po půl roce
Devizové rezervy ČNB v listopadu meziročně klesly o 3,6 mld. eur na 128,5 mld.
Blogy uživatelů
Praktické okénko – Agresivní long proti trendu. Jak to dopadlo?
Dôležitosť mentora a psychologickej podpory
Praktická ukázka: Dokonce i pěkný výsledek
Prodlouží prosinec aktuální býčí rally?
Koncentrace na trading a obchodní rutina
Vzpomínáte na svůj první obchod?
Investiční plány, úroky z volných prostředků, Frakce: Nová éra XTB
Zlato je rozžhavené
INVESTIČNÍ GLOSA: Mráz přichází z Jemenu. Povstalci mohou zamávat s americkým trhem
Proč jsme se rozhodli vybudovat Fintokei
Praktické okénko – Agresivní long proti trendu. Jak to dopadlo?
Dôležitosť mentora a psychologickej podpory
Praktická ukázka: Dokonce i pěkný výsledek
Prodlouží prosinec aktuální býčí rally?
Koncentrace na trading a obchodní rutina
Vzpomínáte na svůj první obchod?
Investiční plány, úroky z volných prostředků, Frakce: Nová éra XTB
Zlato je rozžhavené
INVESTIČNÍ GLOSA: Mráz přichází z Jemenu. Povstalci mohou zamávat s americkým trhem
Proč jsme se rozhodli vybudovat Fintokei
Forexové online zpravodajství
Průmysl v Česku: Kousek nahoru, ale cesta je ještě dlouhá
Průmyslová výroba rostla, důvod k jásotu to však není
Prodej na Černý pátek překonal rekord. Budou mít dopad na finanční trhy?
BREAKING: USD po zveřejnění zprávy Challenger oslabil
Zahraničnímu obchodu pomohla auta
Auta táhla průmyslovou výrobu i zahraniční obchod
Gold steadies ahead of US labor data and rate cut expectations
ČNB v říjnu pokračovala s odprodejem výnosů z devizových rezerv
Průmyslová výroba v říjnu výrazně vzrostla díky obnově výroby aut
Drobné náznaky lepšícího se vývoje stavební produkce
Průmysl v Česku: Kousek nahoru, ale cesta je ještě dlouhá
Průmyslová výroba rostla, důvod k jásotu to však není
Prodej na Černý pátek překonal rekord. Budou mít dopad na finanční trhy?
BREAKING: USD po zveřejnění zprávy Challenger oslabil
Zahraničnímu obchodu pomohla auta
Auta táhla průmyslovou výrobu i zahraniční obchod
Gold steadies ahead of US labor data and rate cut expectations
ČNB v říjnu pokračovala s odprodejem výnosů z devizových rezerv
Průmyslová výroba v říjnu výrazně vzrostla díky obnově výroby aut
Drobné náznaky lepšícího se vývoje stavební produkce
Odborné kurzy a semináře
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Naposledy čtené:
Forexové online zpravodajství
BREAKING: Slabší data z kanadského trhu práce
Ranní videokomentář: Bezpečné přístavy zůstávají pod tlakem, dnes zápis ze zasedání Fedu
Obchodné vojny sa zacyklujú. Čínske akcie s druhým najvyšším prepadom za dva roky
Market Insider: EURUSD, GBPUSD, DAX, Brent (22-05-17)
Ranní zpráva z FOREX trhu 1.2.2019
BREAKING: USD po zveřejnění zprávy Challenger oslabil
Forex: Investoři vyhlížejí večerní rozhodnutí americké centrální banky
Obchodní tipy pro pár EUR/USD
Index podnikatelské nálady Ifo klesl
Forex: Eurodolar pod hladinou 1,0700
BREAKING: Slabší data z kanadského trhu práce
Ranní videokomentář: Bezpečné přístavy zůstávají pod tlakem, dnes zápis ze zasedání Fedu
Obchodné vojny sa zacyklujú. Čínske akcie s druhým najvyšším prepadom za dva roky
Market Insider: EURUSD, GBPUSD, DAX, Brent (22-05-17)
Ranní zpráva z FOREX trhu 1.2.2019
BREAKING: USD po zveřejnění zprávy Challenger oslabil
Forex: Investoři vyhlížejí večerní rozhodnutí americké centrální banky
Obchodní tipy pro pár EUR/USD
Index podnikatelské nálady Ifo klesl
Forex: Eurodolar pod hladinou 1,0700
Blogy uživatelů
Analýza měnového páru EUR/USD Daily (indikátor SDPF) 30.1.2014
YFI, SUSHI + ETH: Co nejvíce roste na trhu kryptoměn
Poznejte strukturu a fungování forexového trhu
XTB vs. eToro: Porovnání poplatků a nákladů na obchodování akcií
Pomerančový džus je levný, je na čase věnovat mu více pozornosti
Evropa znovu vyděsila trhy. EUR nejslabší od června 2010
Elliottova vlnová teorie pro měnové páry EUR/USD, EUR/CAD a GBP/CHF
Ako spolu súvisí trading a komfortná zóna?
Jaký vliv má Evropská Centrální Banka (ECB) na Forex?
Technická analýza na 3 inštrumenty
Analýza měnového páru EUR/USD Daily (indikátor SDPF) 30.1.2014
YFI, SUSHI + ETH: Co nejvíce roste na trhu kryptoměn
Poznejte strukturu a fungování forexového trhu
XTB vs. eToro: Porovnání poplatků a nákladů na obchodování akcií
Pomerančový džus je levný, je na čase věnovat mu více pozornosti
Evropa znovu vyděsila trhy. EUR nejslabší od června 2010
Elliottova vlnová teorie pro měnové páry EUR/USD, EUR/CAD a GBP/CHF
Ako spolu súvisí trading a komfortná zóna?
Jaký vliv má Evropská Centrální Banka (ECB) na Forex?
Technická analýza na 3 inštrumenty
Vzdělávací články
Nástroje pro preciznější scalping
8 nejlepších obchodních strategií – intradenní obchodování (6. díl)
Měsíční report finančních trhů (listopad 2023)
8 nejlepších obchodních strategií – scalping (7. díl) – 1. část
Ondřej Hartman z FXstreet.cz na CNN Prima NEWS
Hlavní ekonomické události v roce 2019
Nejvýznamnější svíčkové formace – část II.
6 způsobů výstupu z obchodu, které je třeba zvážit při každé strategii
Testování obchodních strategií: Jak na backtesting II
Testování obchodních strategií: Jak na backtesting I
Nástroje pro preciznější scalping
8 nejlepších obchodních strategií – intradenní obchodování (6. díl)
Měsíční report finančních trhů (listopad 2023)
8 nejlepších obchodních strategií – scalping (7. díl) – 1. část
Ondřej Hartman z FXstreet.cz na CNN Prima NEWS
Hlavní ekonomické události v roce 2019
Nejvýznamnější svíčkové formace – část II.
6 způsobů výstupu z obchodu, které je třeba zvážit při každé strategii
Testování obchodních strategií: Jak na backtesting II
Testování obchodních strategií: Jak na backtesting I
Forexové analýzy a zprávy
Kryptoměny: Cena bitcoinu se propadla na roční minimum
NASDAQ 100 - Intradenní výhled 4.3.2016
Ropa WTI - Intradenní výhled 4.6.2018
Zlato - Intradenní výhled 6.12.2023
Forex: AUD/CAD se odráží od rezistence obchodního pásma
Forex trader Ondřej Hartman a jeho týdenní komentář (31.5.2021)
Swiss Life: Svět čeká letos růst asi 2,4 %
Agentura Fitch snížila rating Portugalska
Forex: Koruna posílila k euru na nejsilnější úroveň od poloviny srpna
MMF zhoršil odhad růstu Francie
Kryptoměny: Cena bitcoinu se propadla na roční minimum
NASDAQ 100 - Intradenní výhled 4.3.2016
Ropa WTI - Intradenní výhled 4.6.2018
Zlato - Intradenní výhled 6.12.2023
Forex: AUD/CAD se odráží od rezistence obchodního pásma
Forex trader Ondřej Hartman a jeho týdenní komentář (31.5.2021)
Swiss Life: Svět čeká letos růst asi 2,4 %
Agentura Fitch snížila rating Portugalska
Forex: Koruna posílila k euru na nejsilnější úroveň od poloviny srpna
MMF zhoršil odhad růstu Francie
Témata v diskusním fóru
2016: Rok plný překvapení
Akciové indexy
USD/JPY
3cAnalysis: Štvrťročný výhľad pre EUR/USD, GBP/USD a DAX
EUR/USD
Kdo vyhrál soutěž volatility? | Swingový TimeFrame výhled na týden 30.1. - 5.2. 2023
Faktory, které kazí vaši vědomou praxi
Analýza 2.10.2018: EUR/USD - veľký obľúbenec
Krátké obchodní analýzy – Index S&P 500, EUR/USD a ropa
Technická analýza měnových párů EUR/AUD, EUR/GBP a USD/CAD
2016: Rok plný překvapení
Akciové indexy
USD/JPY
3cAnalysis: Štvrťročný výhľad pre EUR/USD, GBP/USD a DAX
EUR/USD
Kdo vyhrál soutěž volatility? | Swingový TimeFrame výhled na týden 30.1. - 5.2. 2023
Faktory, které kazí vaši vědomou praxi
Analýza 2.10.2018: EUR/USD - veľký obľúbenec
Krátké obchodní analýzy – Index S&P 500, EUR/USD a ropa
Technická analýza měnových párů EUR/AUD, EUR/GBP a USD/CAD