Pondělí 03. srpen 2020 22:13
reklama
Bossa live trading
reklama
Bossa live trading
reklama
Dukascopy

Měsíčník finančních trhů – Červen 2020

03.07.2020 15:33  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Rychlé shrnutí měsíčního vývoje

Díky pokračujícím masivním monetárním stimulům klíčových centrálních bank a postupnému otevírání ekonomik pokračovala na globálních finančních trzích pozitivní nálada. Ve výsledku nejširší globální akciový index MSCI All Country World připsal zhodnocení 3,0 %. Přitom od začátku roku tento index ztrácí již „pouze“ 7,1 %.

Hlavní události

Evropská centrální banka zasedala 4. června. Hlavním výstupem ze zasedání bylo, že měnová autorita eurozóny oznámila zvýšení objemu programu kvantitativního uvolňování (PEPP – Pandemic Emergency Purchase Programme) o 600 mld. euro na celkových 1,35 bilionu euro. ECB přitom prodloužila dobu trvání programu nákupu aktiv z října až do června příštího roku. Zároveň ECB zveřejnila novou makroekonomickou prognózu. Co se týče dynamiky HDP eurozóny, v letošním roce by měl ekonomický výstup poklesnout o 8,7 %. V příštím roce by mělo dojít k růstu 5,2 % a v roce 2022 by měl růst činit 3,3 %. Ekonomové ECB rovněž snížili prognózu na inflaci. Ta by měla v letošním roce dosáhnout pouze 0,3 %, příštím roce pak 0,8 % a v roce 2022 1,3 %. Inflace se tak bude v následujících dvou a půl letech pohybovat pod inflačním cílem, jenž zní „mírně pod 2 %“.

Americká centrální banka Fed zasedala 10. června. Americká měnová autorita ponechala v souladu s tržním očekáváním nastavení měnové politiky beze změny. Fed zároveň signalizoval, že měnová politika zůstane velice uvolněná minimálně několik příštích let. Nákupy aktiv přitom zůstanou minimálně na stávající úrovni a základní úroková sazba fed funds rare byla ponechána na úrovni 0-0,25 %. Fed funds rate by se neměla měnit minimálně do konce roku 2022. Fed také zdůraznil pokračující významná rizika hospodářského růstu kvůli pokračující globální pandemii. V letošním roce by měla americká ekonomika poklesnout o 6,5 %.

15. června americký Fed oznámil, že začne nakupovat široké a diverzifikované portfolio individuálních korporátních dluhopisů. Zatím Fed nakupoval korporátní dluhopisy pouze prostřednictví burzovně obchodovaných fondů (ETF).

Mezinárodní měnový fond 24. června výrazně snížil výhled na dynamiku světové ekonomiky. Zatímco v dubnu očekával, že světová ekonomika v letošním roce poklesne o 3 %, v aktualizované prognóze očekává propad o 4,9 %. Zároveň by mělo být hospodářské oživení v příštím roce slabší. V dubnu očekával MMF růst světové ekonomiky v roce 2021 o 5,8 %. V aktuální prognóze nicméně MMF očekává růst nižší na úrovni 5,4 %. MMF zároveň zdůraznil, že s aktuální prognózou je spjato obrovské riziko a nejistota.

Český statistický úřad 2. června zpřesnil dynamiku české ekonomiky za první čtvrtletí letošního roku. Tuzemská ekonomika tak dle aktualizovaných čísel propadla nepatrně méně, a to o 3,3 % mezikvartálně oproti 3,6 % z předběžného odhadu. Meziroční pokles HDP pak činil 2 %. Struktura dynamiky naznačuje, že citelně poklesly zejména investice, slabší byla také spotřeba domácností, naopak dynamiku táhla spotřeba vlády. Také pokles zahraničního obchodu prozatím nebyl tak výrazný. Nejcitelnější propad však zaznamená tuzemská ekonomika ve druhém  čtvrtletí, kdy lze čekat dvouciferný pokles. Za celý letošní rok se očekává pokles kolem 7 %.

Květnová inflace v Česku zpomalila na 2,9 % z dubnových 3,2 %, skončila však nad odhadem trhu i ČNB ve výši 2,6 %. Hlavní příčinou zpomalení meziročního růstu cen byl efekt srovnávací základny, kdy do meziročního srovnání vstoupil rychlejší růst cen z května minulého roku. Z meziměsíčního pohledu však ceny v květnu vrostly nad očekávání o 0,4 %, zejména z titulu růstu cen alkoholických nápojů a tabáku. Obavy z deflace, které by mohly ČNB přivést k více nestandardním nástrojům měnové politiky, jsou tak prozatím předčasné.

Zasedání ČNB proběhlo 24. června. ČNB tentokrát trh nepřekvapila a ponechala základní úrokovou sazbu, dvoutýdenní reposazbu, bez změny v souladu s očekáváním investorů na úrovni 0,25 %. Tuto možnost dopředu avizovali někteří členové bankovní rady, včetně možnosti, že by úrokové sazby mohly setrvat na současné úrovni i v průběhu dalších měnových jednání.

Vývoj na finančních trzích

Dolar měl v příznivém tržním sentimentu opět tendenci oslabovat. Dolarový index DXY, jenž měří výkonnost dolaru vůči koši hlavních světových měn, oslabil o 1,0 %. Vůči euru dolar oslabil o 1,2 % na úroveň 1,123 dolaru za euro. Měny rozvíjejících se ekonomik vůči dolaru posilovaly, když jejich index vůči dolaru vzrostl o 1,2 %.

Koruna měla opět tendenci posilovat. Vůči euru posílila o 0,7 % na úroveň 26,74 CZK/EUR a vůči dolaru o 1,2 % na úroveň 23,88.

Nejširší globální akciový index MSCI All Country World připsal zhodnocení 3,0 %. Z regionálního pohledu se více dařilo akciím rozvíjejících se ekonomik, jejichž index MSCI Emerging Markets posílil o 7,0 %. Akcie rozvinutých ekonomik dle indexu MSCI World posílily výrazně méně o 2,5 %.

Největší zisky zaznamenaly akcie v Turecku (BIST 100 +10,4 %), Brazílii (Bovespa +8,8 %), Číně (CSI 300 +7,7 %) a Indii (Sensex +7,7 %). Ztráty zaznamenaly pouze akcie v Rusku (RTSI -0,6 %), Rumunsku (BET -0,5 %) a Maďarsku (BUX -0,2 %).

Pražská burza dle indexu PX připsala zisk 2,5 % a index PX měsíc zakončil na úrovni 918 bodů.

Globální dluhopisové trhy také pokračovaly v solidním růstu. Globální dluhopisový index Bloomberg Barclays připsal zhodnocení 0,9 %. Globální index vládních dluhopisů posílil o 0,4 %. Velmi dobrou výkonnost opět zaznamenaly korporátní dluhopisy. Globální index korporátních dluhopisů investičního stupně připsal zisk 2,1 % a globální index korporátních dluhopisů neinvestičního spekulativního stupně (high-yield) připsal zisk 2,3 %. Index korporátních dluhopisů investičního stupně denominovaných v euru vzrostl o 1,3 % a index korporátních dluhopisů neinvestičního spekulativního stupně (high-yield) denominovaných v euru připsal zhodnocení ve výši 1,9 %.

Českým vládním dluhopisům se tentokrát příliš nedařilo, když jejich index poklesl nepatrně o 0,1 %. Výnos do doby splatnosti vládního dluhopisu s krátkou dvouletou splatností poklesl nepatrně o 0,01 % na úroveň 0,07 %. Výnos do doby splatnosti vládního dluhopisu s dlouhou 10letou splatností vzrostl o 0,03 % na úroveň 0,81 %. Česká výnosová křivka tak dále mírně zvýšila svůj sklon.

Polské vládní dluhopisy oslabily o 0,3 % a maďarské vládní dluhopisy posílily o 0,2 %. Turecké vládní dluhopisy posílily o 2,9 %.

Globální komoditní index S&P GSCI posílil o 5,1 %. Cena ropy Brent posílila pokračovala v růstu, tentokrát o 16,5 % na úroveň 41 dolarů za barel. Cena zlata dále vzrostla o 3,7 % na 1801 dolarů za trojskou unci.

Index volatility VIX vzrostl o dalších 11 % na 30 bodů.


Zdroj: Bloomberg


Zdroj: Bloomberg

Co jsme dělali v našich investičních portfoliích?

V rámci asset alokace investičních portfolií jsme v průběhu června žádné významné investiční akce neprováděli. Celkově máme v rámci asset alokace investičních portfolií vůči srovnávacím indexům (benchmarkům) nadvážení v akciích a naopak podvážení v dluhopisech a alternativních investicích.

V akciové složce máme výrazně podvážené USA a naopak výrazně nadvážené rozvíjející se trhy (emerging markets) v čele s rozvíjející se Asií a střední a východní Evropou.

U českých vládních dluhopisů i nadále udržujeme defenzivní nastavení u úrokového rizika prostřednictvím podvážené durace, tzn. že oproti benchmarkům udržujeme průměrnou splatnost dluhopisů kratší.


Jaký je náš výhled na následující období?

Naše očekávání pro rok 2020 byla masivním rozšířením pandemie koronaviru po celém světě výrazně upravena. I nadále jsme opatrně pozitivní, nicméně vzhledem k tomu, že globální akciové trhy jsou momentálně od začátku roku v přibližně 7% mínusu, bude poměrně složité dosáhnout za celý rok výrazně kladného akciového zhodnocení.

Globální ekonomika se momentálně nachází v nejhlubší recesi od druhé světové války. Drtivá většina centrálních bank proto měnovou politiku v průběhu uplynulého období výrazně uvolnila. Americký Fed se dokonce zavázal k neomezeným nákupům dluhových cenných papírů, včetně nákupů korporátních dluhopisů s neinvestičním spekulativním ratingem (high-yield). Centrální banky ve výsledku investičnímu sentimentu výrazně pomohly.

Co se globálního akciového výhledu týče, po únorovém a březnovém propadu se valuace globálních akciových trhů dostaly na velice atraktivní úrovně, které jsme využili k nákupům. Po silném růstu ve druhém čtvrtletí se akciové valuace dostaly výše, přibližně na neutrální až mírně drahé úrovně, které pro střednědobý horizont příštích pěti let stále indikují solidní očekávané průměrné roční akciové výnosy kolem 8 % včetně dividend.

Pokud jde o dluhopisy, i nadále se domníváme, že vládní dluhopisy relativně bezrizikových zemí příliš prostoru pro solidní zhodnocení nenabízejí. Naopak korporátní dluhopisy jsou podle našeho názoru po předchozím silném propadu stále velice atraktivní, což ostatně stále dobře ilustrují kreditní marže, jež se momentálně i nadále pohybují poměrně výrazně nad úrovní dlouhodobých minim z přelomu roku.

V každém případě musíme i nadále počítat se zvýšenou krátkodobou volatilitou neboli kolísavostí tržní cen všech rizikových aktiv v čele s akciemi.


Michal Stupavský, CFA
Investiční stratég
Conseq Investment Management

Klíčová slova: VIX | Propad | Dolarový index DXY | Pokles HDP | Management | Durace | MSCI World | Růst světové ekonomiky | Fond | Komoditní | Ekonomika | Domácnosti | Cena zlata | Nálada | Výnosy | Ztráty | Globální ekonomika | Růst cen | CSI 300 | Zisky | Vývoj na finančních trzích | Deflace | Alokace investičních portfolií | Barclays | DXY | ČNB | HDP | Koruna | Marže | EUR | Pandemie koronaviru | Nejistota | Dluhopisový index | Investment Management | Euro | Index vládních dluhopisů | Tuzemská ekonomika | Úrokové sazby | Členové bankovní rady | Dluhopisy | Očekávání | Yield | Zasedání ČNB | USA | Akciové výnosy | Základní úroková sazba | Investiční stratég | Brent | ECB | Mezinárodní měnový fond | Investment management | Výnosová křivka | Index PX | Rizika | Výnos | Emerging markets | Americká centrální banka FED | Inflace v Česku | Český statistický úřad | Světová ekonomika | MSCI | Výkonnost dolaru | Globální index vládních dluhopisů | Alokace | Index volatility VIX | Nastavení měnové politiky | Index MSCI Emerging Markets | Pražská burza | MSCI All Country World | Rozvíjející se trhy | Trhy | Pokles | Evropská centrální banka | Asset alokace | Banky | Volatility | Cena ropy | Trh | Hospodářské oživení | Conseq Investment Management | Měny | Globální dluhopisový index | Index MSCI All Country World | PEPP | Index MSCI | Úroková sazba | CFA | Měnová autorita | High | CZK | Markets | Sazby | Globální akciové trhy | Conseq | JDE | Burza | Bloomberg | Výhled | Banka | Fed | Globální akciový index | Vládní dluhopisy | ETF | Světové ekonomiky | Akciové trhy | MMF | Statistický úřad | Investment | Valuace | Pandemie | Akciový index | Americký Fed | Americká ekonomika | Americká centrální banka | Investiční | Výkonnost | Michal Stupavský, CFA | Dolar | Inflace | Ropy | Index volatility | Korporátní dluhopisy | ROCE | Vývoj | Globální index | CZK/EUR | Zhodnocení | Výkonnost dolaru vůči koši hlavních světových měn | MSCI Emerging Markets | Politika | Investice | Cena | Květnová inflace | S&P | Měnové politiky | Ekonomové | HDP eurozóny | Portfolio | Hlavní události | Růst | Akcie | Měnová politika | Splatnost | Cena ropy brent | Riziko | Měsíčník finančních trhů | Centrální banky | Index DXY | Ekonomiky | Akciové valuace | Michal Stupavský | Války | Fed Funds Rate | Stratég | Komoditní index | Měny rozvíjejících se ekonomik | Index | Dolarový index | Dluhopisové trhy | Otevírání ekonomik | Nákupy aktiv | Centrální banka | Zisk | Globální dluhopisové trhy |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Merkózyho odhodlanie
  Hlavné správy a hlavná pozornosť dne&scaron...
 • Mersch (ECB)
  " oživujúci ekonomický rast by mohol byť podporený domácou spotrebou"..."držani...
 • Mersch (ECB)
  " ECB sa vráti k štandartných 3-mesačným refinančným operáciám v 1Q 2011"... komentár: ...
 • Mersch (ECB)
  "Nemôžem vylúčiť, že ECB bude nakupovať vládne dlhopisy, nechcem k tomu nič viac dodať...
 • Mersch (ECB)
  " ECB môže ešte výraznejšie spr&...
 • Mersch (ECB) sumarizácia
  "Projekcie ECB na infláciu v roku 2011 budú ...
 • Měsíc koronaviru. Jak se dotýká české i světové ekonomiky?
  K ohlášení prvního případu nakažení koronavirem v čínském městě Wu-chan došlo 31. prosince 2019. Nyní se počet nakažených přehoupl přes 5 000, z nichž 132 virus nepřežilo. Míra úmrtnosti je čínskou vládou stanovena mezi dvěma a třemi procenty a ve dvaceti tamních městech platí restrikce ohledně cestování. Česká republika se podle hlavní hygieničky viru bát nemusí, ekonomika by se však nakazit mohla.
 • Měsíc květen se blíží?co očekávat na eurusd?
  V posledním týdnu si hlavní měnový pár opravdu našel nastíněnou cestu směrem vzhůru (viz. minulý komentář)...
 • Měsíčních finančních trhů – Březen 2020
  Březen byl pro riziková aktiva nejhorším měsícem za poměrně dlouhou dobu. Na vině samozřejmě bylo masivní šíření epidemie koronaviru po celém světě. Ekonomiky se doslova zastavily. HDP výrazně poklesne a patrně půjde o nesilnější recesi od druhé světové války. Naštěstí klíčové centrální banky v čele s Fedem a ECB přispěchaly na pomoc tím, že se zavázaly k prakticky neomezeným nákupům dluhových cenných papírů. Na konci měsíce se tak investiční sentiment podařilo stabilizovat. I tak ve výsledku globální akciové trhy za celý březen ztratily 14 %. Nedařilo se přitom zejména akciím ve střední Evropě, jejichž index CECEEUR ztratil dokonce 24 %. Globální dluhopisový index ztratil 2 %, přičemž se nedařilo zejména korporátním dluhopisům s neinvestičním spekulativním ratingem (high-yield), které ztratily 14 %. Velice patně na tom byly rovněž komodity, jejichž globální index ztratil 29 % a ropa dokonce propadla o celých 55 %. Barel severomořského Brentu se tak na konci měsíce obchodoval za 23 dolarů. Výrazně vzrostla volatilita neboli kolísavost rizikových aktiv, když index strachu VIX vzrostl o 34 % na 54 bodů. Masivní výprodeje jsme využili k přikoupení akciových pozic, neboť ocenění neboli valuace globálních akciových trhů se dostaly na velice atraktivní úrovně, které pro střednědobý až dlouhodobý horizont slibují vysoce nadstandardní zhodnocení. V krátkodobém horizontu bude nicméně obchodování i nadále velice volatilní.
 • Měsíčních finančních trhů – Únor 2020
  Poslední únorový týden byl pro trhy rizikových aktiv nejhorším od globální finanční krize v roce 2008 kvůli rychlému rozšiřování epidemie koronaviru mimo Čínu. Ve výsledku globální akciové trhy únoru oslabily o 8,2 %. Naopak globální dluhopisové trhy potvrdily pověst bezpečného přístavu, když připsaly zisk 0,7 %. Průměrný globální dluhopisový výnos se dostal na historické minimum 1,07 %. Výrazně se nedařilo komoditám, jejichž globální index prodal o 8,4 %. Barel Brentu oslabil dokonce o 13,1 % na úroveň 51 dolarů za barel. Dolar oproti očekávání oslaboval. Rovněž koruna měla vůči euru tendenci oslaboval. Za celý měsíc byla slabší o 0,7 % a měsíc zakončila na úrovni 25,39 EUR/CZK. Podle posledních dostupných zpráv bude mít koronavirus enormní dopad na globální dynamiku HDP v aktuálním čtvrtletí, významný dopad bude pravděpodobně i ve čtvrtletí druhém. Nicméně například Goldman Sachs očekává, že v druhém pololetí by měla globální ekonomika dohnat, co v prvním pololetí podle očekávání ztratí. Přes mírně pozitivní globální výhled zůstáváme nicméně prozatím spíše opatrní a akciové pozice momentálně nenavyšujeme.
 • Měsíčník finančních trhů – Duben 2020
  Globální akciové trhy dosáhly lokálního minima kolem 23. března. V tomto okamžiku z historických maxim z 19. února ztratily přibližně 35 %. Americký Fed nicméně na konci března oznámil masivní program kvantitativního uvolňování, objemově násobně větší než při poslední globální finanční krizi 2008-2009. Fed se rozhodl nakupovat prakticky všechny dluhové cenné papíry a v polovině dubna dokonce ohlásil, že začne nakupovat také korporátní dluhopisy s neinvestičním spekulativním ratingem (high-yield). Také Evropská centrální banka svůj program nákupů aktiv také výrazně rozšířila. Ve výsledku se díky masivním monetárním stimulům centrálních bank podařilo situaci stabilizovat a posléze dokonce začaly globální akciové trhy velice silně růst. V dubnu si tak ve výsledku nejširší globální akciový index MSCI All Country World připsal zisk 11 % a od začátku roku je v mínusu už „pouze“ 14 %.
 • Měsíčník finančních trhů – Květen 2020
  Díky pokračujícím masivním monetárním stimulům klíčových centrálních bank a postupnému otevírání ekonomik pokračovala na globálních finančních trzích pozitivní nálada. Ve výsledku nejširší globální akciový index MSCI All Country World připsal zhodnocení 4,1 %. Přitom od začátku roku tento index ztrácí již „pouze“ přibližně 10 %.
 • Měsíčník finančních trhů – Leden 2020
  Globální ekonomika loni vzrostla o 2,3 %, což byl nejpomalejší růst za deset let. Letos by tempo růstu mohlo zrychlit na 2,5 %. Vyplývá to ze zprávy o situaci a vyhlídkách světové ekonomiky (WESP), kterou zveřejnila OSN. OSN upozornila, že i deset let po finanční krizi je globální ekonomika pomalá. Obchodní a geopolitické napětí mohou dál podkopat její oživení. "V letošním roce je tu naděje na oživení, ale rizika poklesu a zranitelnosti zůstávají velmi výrazná," varoval vedoucí oddělení strategie pro globalizaci a rozvoj při Konferenci OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD) a spoluautor studie Richard Kozul-Wright. Upozornil, že oživení z velké části bude záviset na výkonu velkých rozvíjejících se ekonomik, jako jsou Argentina, Mexiko, Turecko a Rusko. Vyhlídky letošního oživení růstu může zhatit zesílení obchodního napětí, problémy na finančních trzích nebo eskalace geopolitického napětí. Pokud by tyto problémy nastaly, růst by výrazně zpomalil a činil by zřejmě jen 1,8 %, varovala OSN. Ekonomický růst většiny rozvinutých zemí, včetně USA, zůstane podle OSN letos nevýrazný. Lépe by si mohlo vést pouze Japonsko, které letos pořádá olympijské hry. Evropa by měla růst o pouhých 1,6 %. Jedenáct zemí, které do EU vstoupily po roce 2004, tedy včetně České republiky, by však mělo růst nad průměrem celé unie a některé budou expandovat i o více než čtyři %. Výhled pro Evropu ohrožuje hlavně možná eskalace napětí v mezinárodním obchodě, výkon regionu však bude také záviset na tom, jak dopadne odchod Británie z EU a jak se bude vyvíjet měnová politika Evropské centrální banky. Světová banka předminulý týden snížila odhad globálního růstu na loňský a letošní rok kvůli pomalejšímu oživení obchodu a investic. Letos rovněž očekává globální růst o 2,5 %.
 • Měsíčník finančních trhů – Listopad 2019
  7. listopadu zasedala Česká národní banka a v souladu s očekáváním investorů své úrokové sazby nezměnila. Ačkoli bankovní rada pravděpodobně opět vedla debatu o jejich možném zvýšení z titulu domácích inflačních tlaků, nakonec v rozhodování převážila nejistota pramenící ze zahraničního vývoje. Další vývoj sazeb ČNB je v tuto chvíli velmi obtížné určit, protože se bude do velké míry odvíjet od vývoje v zahraničí. Pokud by světová ekonomika začala opět ožívat a přicházející čísla se začala otáčet k lepšímu, trh začne patrně brzy opět spekulovat o tom, zda ČNB sazby nezvýší. Uvedený scénář je vak prozatím předčasný a stabilita sazeb je patrně nyní nejpravděpodobnější scénář.
 • Měsíčník finančních trhů – Prosinec 2019
  Zemřel bývalý guvernér amerického Fedu Paul Volcker, bylo mu 92 let a proslavil se tím, že v 80. letech zavedl jako nový guvernér Fedu přísně restriktivní měnovou politiku velmi vysokých úrokových sazeb, aby skoncoval s nadměrnou inflací. Jeho boj byl úspěšný a tím se velice proslavil. Při globální finanční krizi před 10 lety stál rovněž po boku tehdejšího prezidenta Baracka Obamy jako hlavní finanční poradce pro sanaci bankovního sektoru.
 • Měsíčník finančních trhů – říjen 2019
  8. října USA zavedly sankce proti 28 čínským bezpečnostním úřadům i firmám kvůli účasti na porušování práv muslimské menšiny Ujgurů. Stovky tisíc z nich vláda zavírá do takzvaných převýchovných táborů, dalším omezuje svobodu pohybu, kultury či odívání. Mezi sankcionovanými je i přední výrobce kamerových systémů a bezpečnostní techniky Hikvision.
 • Měsíčník finančních trhů – září 2019
  12. září proběhlo dlouho očekávané zasedání Evropské centrální banky. 1) ECB snížila hlavní depozitní sazbu o 0,1 % z -0,4 % na -0,5 %. 2) ECB od listopadu obnoví program kvantitativního uvolňování, nákupy dluhopisů, v objemu 20 miliard euro měsíčně. Program bude prozatím časově neomezený. 3) ECB zavedla tiering systém pro ukládání přebytečných bankovních rezerv. 4) ECB rovněž zmírnila náklady pro banky na dodávky dlouhodobé likvidity. Celkově můžeme říci, že někteří tržní účastníci čekali, že výstupy budou výraznější. Mluvilo se například o zavedení programu na nákup evropských akcií. Nakonec podle našeho názoru ECB dodala nezbytné minimum pro podporu relativně příznivé nálady na finančních trzích a pro podporu dynamiky HDP a inflace. Na druhou stranu je velice významné faktem skutečnost, že mimo časově neomezený program kvantitativního uvolňování byl změněn také výhled na úrokové sazby na neurčito. To implicitně znamená ještě uvolněnější měnovou politiku. Vše bude záviset na budoucím vývoji inflace a inflačních očekávání.
 • Měsíční makroekonomické vyhlídky: Nesmyslná ekonomie Národní fronty
  Autor: Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank v Paříži Nejistota s hospodářskou pol...
 • Měsíční předpovědi: Ekonomika brzdí a inflace roste
  Odhadujeme další zpomalení ekonomiky na konci minulého roku způsobené zejména oslabeným průmyslem. Naopak inflace zrychluje a na začátku roku vyskočí v meziročním srovnání na 3,4 %. Česká národní banka bude pod vlivem zvýšené inflace silně uvažovat, zda přece jen úrokové sazby nezvýšit, nakonec ale převládnou hlasy pro jejich stabilitu.
 • Měsíční předpovědi: Ekonomika brzdí, inflace nikoliv
  Inflace se sáhne na 3 %. Průmyslová výroba vykáže pokles. Maloobchodní tržby naopak dál porostou i když uberou na tempu. Česká národní banka navzdory vyšší inflaci ponechá úrokové sazby bez změny.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Odborné kurzy a semináře
Juniorská škola tradingu - Forex I-II
reklama
FP Markets