Čtvrtek 12. prosinec 2019 17:12
reklama
reklama
Globtrex
reklama
RoboMarkets

Měsíčník finančních trhů – Listopad 2019

02.12.2019 17:08  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Shrnutí vývoje na kapitálových trzích společnosti Conseq.

Klíčové události ve světě

· 7. listopadu zasedala Česká národní banka a v souladu s očekáváním investorů své úrokové sazby nezměnila. Ačkoli bankovní rada pravděpodobně opět vedla debatu o jejich možném zvýšení z titulu domácích inflačních tlaků, nakonec v rozhodování převážila nejistota pramenící ze zahraničního vývoje. Další vývoj sazeb ČNB je v tuto chvíli velmi obtížné určit, protože se bude do velké míry odvíjet od vývoje v zahraničí. Pokud by světová ekonomika začala opět ožívat a přicházející čísla se začala otáčet k lepšímu, trh začne patrně brzy opět spekulovat o tom, zda ČNB sazby nezvýší. Uvedený scénář je vak prozatím předčasný a stabilita sazeb je patrně nyní nejpravděpodobnější scénář.

· Dle předběžného odhadu Českého statistického úřadu česká ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla o 2,5 % meziročně a 0,3 % mezičtvrtletně. Hodnoty tak byly nepatrně pod očekáváním analytiků. V letošním roce by měla ekonomika po 3% růstu v roce 2018 zpomalit k 2,5 %, příští rok se očekává další zpomalení blíže ke 2 %.

· Německá ekonomika se vyhnula recesi. Sice jen s odřenýma ušima, ale i přesto je to pozitivní zpráva. Většina analytiků totiž očekávala, že HDP Německa naváže na ztrátu z 2. čtvrtletí a naplní tak podmínky technické recese. Díky vyšší spotřebě ovšem hrubý domácí produkt našeho západního souseda ve třetím čtvrtletí vzrostl, a to o celých 0,1 procenta. Meziročně posílila německá ekonomika o 0,5 %.

· Nejprominentnější německý indikátor podnikatelského sentimentu, index IFO, v listopadu mírně vzrostl, když z říjnové hodnoty 94,7 bodů poskočil na 95,0 bodů. Přitom se zlepšil jak subindex hodnocení současné situace, tak i subindex očekávání do příštích šesti měsíců. IFO Institut navíc očekává, že německá ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí poroste o 0,2 % mezikvartálně. Pokles německé ekonomiky by tak už neměl být na pořadu dne. Co se jednotlivých sektorů týče, německý průmysl je i nadále v recesi. Průmyslové podniky si především stěžují na slabé objednávky. Naopak sektoru služeb se i nadále daří poměrně dobře a i nadále by měl být světlou stránkou evropského hospodářského motoru. Celkově listopadové IFO představuje mírně pozitivní zprávu i pro českou ekonomiku, která je na německé hospodářství silně navázaná, neboť tam směřuje třetina českých exportů.

· Obchodní válka stále doléhá na mezinárodní obchod. Podle dat Netherlands Bureau of Economic Policy Analysis poklesl mezinárodní obchod z globálního pohledu ve třetím čtvrtletí meziročně o 1 %. Je to další jasný důkaz toho, že světová ekonomika momentálně není v úplně nejlepší kondici.

· První fáze obchodní dohody mezi USA a Čínou je na spadnutí. Američtí i čínští představitelé neustále ke konci měsíce vypouštěli komunikační balónky, že by měla být první fáze obchodní dohody (phase one deal) podepsána velmi brzo. To hnalo akciové trhy výše. Obchodní spor mezi USA a Čínou je tak vskutku v poslední době hlavním hybatelem akciových trhů.

· Díky pokračování relativního klidu zbraní na poli obchodní války, resp. očekávání ohledně brzkého uzavření první fáze obchodní dohody mezi USA a Čínou, na finančních trzích pokračoval příznivý sentiment. Ve výsledku tak akciové mírně slušně rostly. Na druhou stranu nová přicházející makrodata opět potvrdila, že světová ekonomika pokračuje v mírném zpomalování. Recese z globálního pohledu nicméně rozhodně není na pořadu dne.

Vývoj na finančních trzích

· Dolar tentokrát v příznivém sentimentu posiloval. Dolarový index DXY, jenž měří výkonnost dolaru vůči koši hlavních světových měn, posílil o 0,9 %. Vůči euru dolar zpevnil o 1,2 % na úroveň 1,102 dolaru za euro. Měny rozvíjejících se ekonomik vůči dolaru oslabovaly, když jejich index vůči dolaru poklesl o 0,5 %.

· Kurz koruny vůči euru se meziměsíčně nezměnil a zůstal na úrovni 25,52 CZK/EUR. Vůči dolaru koruna oslabila o 1,6 % na úroveň 23,23 CZK/USD.

· Akciím se znovu dařilo velice dobře. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World připsal solidní zhodnocení 2,3 %. Z regionálního pohledu se více dařilo akciím rozvinutých zemí, jejichž index MSCI World posílil o 2,6 %. Naopak akcie z rozvíjejících se trhů oslabovaly. Jejich index MSCI Emerging Markets poklesl o 0,2 %.

· Ze sledovaných trhů zaznamenaly největší zisk akcie v Turecku (BIST 100 +8,6 %) a USA (S&P 500 +3,4 %). Naopak se nedařilo akciím v Latinské Americe (MSCI Latin America -4,3 %).

· Pražská burza dle indexu PX připsala nadprůměrné zhodnocení 2,8 % a index PX měsíc zakončil na úrovni 1081.

· Dluhopisy oslabovaly, když globální dluhopisový index ICE BofAML Global Government odepsal 1,2 %. České vládní dluhopisy zaznamenaly ztrátu -0,6 %. Výnos do doby splatnosti vládního dluhopisu s krátkou dvouletou splatností vzrostl o 0,32 % na úroveň 1,62 %. Výnos do doby splatnosti vládního dluhopisu s dlouhou 10letou splatností vzrostl o 0,09 % na úroveň 1,48 %. Česká výnosová křivka je tak nyní inverzní.

· Polské vládní dluhopisy připsaly nepatrné zhodnocení 0,1 % a maďarské vládní dluhopisy připsaly zisk taktéž 0,2 %. Turecké vládní dluhopisy zaznamenaly vysoký zisk 2,4 % a od začátku roku připisují vysoce nadstandardní zhodnocení 32 % v turecké liře a 25 % v koruně.

· Korporátní dluhopisy vykázaly malé pohyby. Eurový index korporátních dluhopisů investičního stupně poklesl o 0,2 % a eurový index korporátních dluhopisů neinvestičního spekulativního stupně (high-yield) meziměsíčně naopak připsal zisk 0,9 %.

· Cena ropy Brent vzrostla o 3,7 % na 62 dolarů za barel. Cena zlata naopak poklesla o 3,2 % na 1466 dolarů za unci.


Zdroj: Bloomberg


Zdroj: Bloomberg

Co jsme dělali v našich investičních portfoliích?

· V rámci asset alokace investičních portfolií jsme se v průběhu listopadu po silném růstu rozhodli realizovat část akciových zisků a to proporcionálním prodejem akciových pozic napříč všemi světovými regiony. Ve srovnání s našimi srovnávacími indexy neboli benchmarky se tak tímto krokem dostáváme z mírného nadvážení na velice mírné podvážení.

· Celkově máme v rámci asset alokace investičních portfolií vůči srovnávacím indexům (benchmarkům) velice mírné podvážení v akciích, podvážení v dluhopisech a nadvážení v alternativních investicích.

· V akciové složce máme výrazně podvážené USA a naopak nadvážené rozvíjející se trhy (emerging markets) v čele s rozvíjející se Asií a střední a východní Evropou.

· U českých vládních dluhopisů i nadále udržujeme defenzivní nastavení u úrokového rizika prostřednictvím podvážené durace, tzn. že oproti benchmarku udržujeme průměrnou splatnost dluhopisů kratší.

Alokace aktiv

Akcie

Podvážení

Dluhopisy

Podvážení

Alternativy

Nadvážení

 

Jaký je náš investiční výhled na následující období?

· Naše očekávání pro zbytek roku 2019 a rok 2020 jsou v rámci našeho základního scénáře očekávaného budoucího vývoje opatrně pozitivní.

· Světová ekonomika dosáhla v rámci aktuálního hospodářského cyklu vrcholu na konci roku 2017 a od začátku roku 2018 postupně mírně zpomaluje. Aktuální dynamika a výhled světové ekonomiky jsou tak spíše slabší. Současný růst světové ekonomiky je stále ještě relativně slušný, nicméně postupné zpomalování dynamiky jednoznačně pokračuje. Slabost začala v průmyslovém sektoru, nicméně nyní se již zdá, že i spotřebitelský sektor bude negativně přispívat k dalšímu zpomalování světové ekonomiky v následujících kvartálech. Skutečně to vypadá tak, že je odolnost spotřebitelů, z globálního hlediska, minulostí. Významným negativním faktorem je také dynamika mezinárodního obchodu. Ta totiž ve třetím čtvrtletí poklesla počtvrté za sebou. Měkké indikátory, naznačující pravděpodobnou dynamiku do příštích kvartálů, jako indexy nákupních manažerů PMI, jednoznačně ukazují na slábnoucí hospodářskou dynamiku v následujících měsících. Slabost je patrná jak v průmyslu, tak nyní už i ve službách. Rovněž jsou patrné náznaky, že trh práce už také nebude tak silný jako v předchozích čtvrtletích. Dalším negativem je skutečnost, že přes pokračování uvolňování měnových politik prakticky všech centrálních bank na světě monetární indikátory naznačují, že dynamika nových úvěrů rovněž zpomaluje.

· Aktuální konsenzus ekonomů na růst světové ekonomiky v i příštím roce činí dle Focus Economics 2,6 %, takže to velice pravděpodobně žádná hrůza nebude, nicméně rizika prognóz jsou jednoznačně vychýlena směrem dolů, což konec konců na svých zasedáních v říjnu potvrdily také ECB a Fed. Světovou hospodářskou recesi ekonomové zatím rozhodně nepředpokládají, mírné zpomalování bude nicméně velice pravděpodobně pokračovat. Hlavními tahouny globálního růstu přitom budou i nadále rozvíjející se ekonomiky v Asii v čele s Čínou a Indií. Česká ekonomika byla doposud vůči tomuto globálním a německému trendu docela imunní, výraznější zpomalení přijde nicméně i k nám, s pravděpodobností téměř 100 %. Uvidíme, jak na to zareaguje Česká národní banka, která se prozatím tváří tak, že se nic moc neděje a že úrokové sazby zůstanou stabilní ještě poměrně dlouho.

· Inflace je v USA a především v eurozóně o něco slabší, než by se centrálním bankéřům líbilo. Proto celkově inflační vývoj pro globální finanční trhy, a zejména dluhopisy, stále nepředstavuje zásadní problém. Inflace by se měla i nadále pohybovat mírně pod nebo na 2% inflačních cílech. Výrazný nárůst inflace, zdá se, rozhodně není na pořadu dne.

· Co se týče klíčových centrálních bank, ECB v září a Fed naposledy v říjnu měnovou politiku dále uvolnili. Fed úrokové sazby potřetí za sebou snížil a je možné, že další snížení budou příští rok následovat. ECB sazby snížila v září a ohlásila časově neomezené obnovení programu kvantitativního uvolňování od listopadu v objemu 20 miliard euro měsíčně. Naopak u japonské centrální banka jsme se v posledním období žádné změny nedočkali. Bank of Japan bude i nadále udržovat nulové sazby a nákupy vládních dluhopisů po ještě velice dlouhou dobu, neboť míra inflace se v Japonsku stále pohybuje velice hluboko pod 2% inflačním cílem. Přitom platí, že zejména v eurozóně se v souvislosti s pravděpodobně slabou účinností měnové politiky začalo hovořit o tom, že k podpoře ekonomického růstu by měly být použity masivní fiskální stimuly. Mimo jiné se takto vyjádřila nová prezidentka Christine Lagargeová.

· Co se globálního akciového výhledu týče, globální akciové trhy jsou od začátku roku ke konci listopadu o 20 % silnější. Výrazná změna rétoriky Fedu a ECB v posledních měsících pro ně představovala velice silný pozitivní impuls. Domníváme se také, že riziko dalšího zpomalování růstu světové ekonomiky je již v cenách akcií zaceněno. Platí to i pro klíčový faktor pro následující období, tedy obchodní válku mezi USA a Čínou, která bude velice pravděpodobně pokračovat ještě dlouho. Myslíme si nicméně, že tento faktor lze jen stěží predikovat. V dalším období očekáváme mírný akciový růst, neboť valuace jsou celkově relativně příznivé, navíc dynamika růstu korporátních zisků by se měla podle tržních odhadů v příštím roce dostat zpátky do plusu.

· Z hlediska regionální akciové alokace stále silně preferujeme rozvíjející se trhy (emerging markets) v čele s rozvíjející se Asií a střední a východní Evropou oproti USA. Tento postoj vychází zejména z valuačního hlediska, kdy se domníváme, že americké akcie jsou momentálně silně předražené, přibližně 30 % nad dlouhodobými průměry dle valuačních indikátorů jako P/E, P/B či P/S. Naopak rozvíjející se trhy se obchodují na valuacích přibližně na úrovni dlouhodobých průměrů.

· Na trh českých vládních dluhopisů máme i nadále poměrně opatrný výhled, neboť výnosy do doby splatnosti jsou z historického srovnání stále poměrně hodně nízko, resp. ceny vysoko.

· Co se týče korporátních dluhopisů investičního i neinvestičního stupně, domníváme se, že po výrazném cenovém růstu od začátku roku již pravděpodobně mají to nejlepší za sebou. Klíčový indikátor atraktivity korporátních dluhopisů, kreditní marže, se totiž nyní pohybují na historických minimech.

· V každém případě musíme i nadále počítat se zvýšenou krátkodobou volatilitou neboli kolísavostí tržní cen všech rizikových aktiv v čele s akciemi.

· Mezi aktuální klíčová rizika našeho opatrně pozitivního základního scénáře očekávaného vývoje globálních finančních trhů patří 1) další zásadní vyostření situace v mezinárodním obchodě ve vztahu mezi USA a Čínou, případně EU, 2) rychlejší než aktuálně očekávané postupné zpomalování globální ekonomiky v čele s Čínou, 3) tvrdý Brexit bez dohody a 4) krize na Blízkém východě.

Klíčová slova: Brexit | Akciový index | Inflace | USA | Koruna | HDP | Pražská burza | Americké akcie | Světová ekonomika | Recese | Rizika | Ekonomové | Akciové trhy | Hospodářství | Sazby | Akcie | Alokace | Zhodnocení | Bank of Japan | Bankovní rada | Bloomberg | Burza | Centrální banka | Dolarový index | Durace | ECB | Ekonomika | Emerging markets | Euro | Fed | Finanční trhy | High | Index PX | Indikátor | Indikátory | Kurz | Marže | Mezinárodní obchod | Měny | P/E | Riziko | S&P 500 | Sentiment | Splatnost | Výkonnost | Výnos | Yield | ČNB | Česká národní banka | Úrokové sazby | EUR | USD | Dluhopisy | Index MSCI | Cena zlata | Cena ropy | Německá ekonomika | Indexy | EU | Zisk | Kurz koruny | CZK/EUR | CZK/USD | Makrodata | Conseq | Rozvíjející se trhy | Index | Banka | Brent | Cena | Cena ropy brent | CZK | Česká ekonomika | Dolar | Hrubý domácí produkt | Investiční | Korporátní dluhopisy | Markets | Míra inflace | Ropy | Trh | Zpráva | DXY | Dluhopisový index | P/S | ROCE | Světové ekonomiky | MSCI | Kurz koruny vůči euru | Výnosová křivka | Globální akciové trhy | Economic | Globální ekonomiky | Vládní dluhopisy | Globální finanční trhy | S&P | Benchmarky | Nejistota | Výhled | Investiční výhled | Krize | Výnosy | Konsenzus | Fiskální stimuly | Očekávání | Alokace aktiv | Obchodní války | Obchodní válka | Události ve světě | Vývoj na finančních trzích | Dolarový index DXY | Podniky | BofAML | Měny rozvíjejících se ekonomik | Tvrdý brexit | Globální akciový index | Index MSCI All Country World | MSCI All Country World | Zpomalování světové ekonomiky | Inflační vývoj | Zpomalování růstu světové ekonomiky | MSCI Emerging Markets | Brexit bez dohody | Asset alokace | Klíčové události ve světě | Akciový růst | Akciové alokace | Uvolňování měnových politik | Měsíčník finančních trhů | Klíčová rizika | Obchod | Trh práce | Německý průmysl | Obchodní dohody | Německé hospodářství | Index MSCI Emerging Markets | Růst světové ekonomiky | Obchodní spor | Obchodní spor mezi USA a Čínou | Indexy nákupních manažerů | Fáze obchodní dohody | Aktuální konsenzus ekonomů | Konsenzus ekonomů |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Merkelová v Aténách: Řecko chci v eurozóně. Bez odpisu dluhu vládami a ECB nemožné?
  Německá kancléřka Angela Merkelová vyrazila prolomit ledy a poprvé od počátku finanční krize v roce 2008...
 • Merkelová zbrojí před volbami: Žádné zvyšování daní. Brusel může vrátit část moci vládám
  Jedna z nejvlivnějších žen světa, německá kancléřka Angela Merkelová, nastoupila do předvolebního boje s překvapivými...
 • Merkelovej pád
  Počas víkendu sa začali v Nemecku voľby a prv&...
 • Merkózyho odhodlanie
  Hlavné správy a hlavná pozornosť dne&scaron...
 • Mersch (ECB)
  " ECB sa vráti k štandartných 3-mesačným refinančným operáciám v 1Q 2011"... komentár: ...
 • Mersch (ECB)
  " ECB môže ešte výraznejšie spr&...
 • Mersch (ECB)
  " oživujúci ekonomický rast by mohol byť podporený domácou spotrebou"..."držani...
 • Mersch (ECB)
  "Nemôžem vylúčiť, že ECB bude nakupovať vládne dlhopisy, nechcem k tomu nič viac dodať...
 • Mersch (ECB) sumarizácia
  "Projekcie ECB na infláciu v roku 2011 budú ...
 • Měsíc květen se blíží?co očekávat na eurusd?
  V posledním týdnu si hlavní měnový pár opravdu našel nastíněnou cestu směrem vzhůru (viz. minulý komentář)...
 • Měsíčník finančních trhů – říjen 2019
  8. října USA zavedly sankce proti 28 čínským bezpečnostním úřadům i firmám kvůli účasti na porušování práv muslimské menšiny Ujgurů. Stovky tisíc z nich vláda zavírá do takzvaných převýchovných táborů, dalším omezuje svobodu pohybu, kultury či odívání. Mezi sankcionovanými je i přední výrobce kamerových systémů a bezpečnostní techniky Hikvision.
 • Měsíčník finančních trhů – září 2019
  12. září proběhlo dlouho očekávané zasedání Evropské centrální banky. 1) ECB snížila hlavní depozitní sazbu o 0,1 % z -0,4 % na -0,5 %. 2) ECB od listopadu obnoví program kvantitativního uvolňování, nákupy dluhopisů, v objemu 20 miliard euro měsíčně. Program bude prozatím časově neomezený. 3) ECB zavedla tiering systém pro ukládání přebytečných bankovních rezerv. 4) ECB rovněž zmírnila náklady pro banky na dodávky dlouhodobé likvidity. Celkově můžeme říci, že někteří tržní účastníci čekali, že výstupy budou výraznější. Mluvilo se například o zavedení programu na nákup evropských akcií. Nakonec podle našeho názoru ECB dodala nezbytné minimum pro podporu relativně příznivé nálady na finančních trzích a pro podporu dynamiky HDP a inflace. Na druhou stranu je velice významné faktem skutečnost, že mimo časově neomezený program kvantitativního uvolňování byl změněn také výhled na úrokové sazby na neurčito. To implicitně znamená ještě uvolněnější měnovou politiku. Vše bude záviset na budoucím vývoji inflace a inflačních očekávání.
 • Měsíční makroekonomické vyhlídky: Nesmyslná ekonomie Národní fronty
  Autor: Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank v Paříži Nejistota s hospodářskou pol...
 • Měsíční předpovědi: Ekonomika brzdí, inflace nikoliv
  Inflace se sáhne na 3 %. Průmyslová výroba vykáže pokles. Maloobchodní tržby naopak dál porostou i když uberou na tempu. Česká národní banka navzdory vyšší inflaci ponechá úrokové sazby bez změny.
 • Měsíční předpovědi – listopad 2016
  Dynamika HDP ve třetím čtvrtletí po nečekaně dobrém výsledku ve druhém kvartále zpomalila. Domácí spotřeba se znovu postaví do role tahouna růstu. Letní data z průmyslu a zahraničního obchodu přinesla velké výkyvy. Zářijová čísla by se už měla zklidnit a ukázat solidní výkon domácí ekonomiky. Průmysl by měl vykázat růst a zahraniční obchod další rekordní přebytek. Podíl nezaměstnaných tyto trendy reflektuje a měl by doznat snížení o další desetinu procentního bodu. Inflace zůstane ještě vlažná, ale ke konci roku vyskočí k 1,5 %.
 • Měsíční předpovědi: Průmysl klesne a inflace zpomalí díky potravinám
  Maloobchodní tržby pravděpodobně vykáží další silný výsledek. Naopak průmyslová výroba po solidním výsledku v červenci vlivem letních dovolených citelně klesne. Inflace by měla brzdit vlivem nižších cen potravin.
 • Měsíční předpovědi - srpen 2017
  Revize národních účtů ukázaly, že v prvním čtvrtletí ekonomika vyskočila o 1,5 % q/q. Druhé čtvrtletí by mělo být podobně úspěšné, když očekáváme růst o 1,3 %. Dobrý výsledek celé ekonomiky bude podpořen slušnými čísly z jednotlivých sektorů. Průmyslová produkce by totiž měla ukázat dobrý výsledek, který je tažený přetrvávající silnou zahraniční poptávkou. Domácí poptávka se zvyšuje, což by měl odrážet další růst maloobchodních tržeb. Inflace zůstane na 2,3 % a její dlouhodobé přestřelování 2% cíle bude důvodem pro dnešní zvýšení sazeb.
 • Metallica euru nevěří
  Metallica prý odložila své koncertní turné po Evropě. Důvodem by měly údajně být...
 • MetaTrader 5: hedging
  Pokud v obchodní platformě MetaTrader 5 postrádáte možnost zajištění hlavní pozice (tzv. hedging), pak máme pro vás řešení.
 • Mexické peso dál doplácí na Trumpa. Od začátku týdne ztratilo další 3 %
  Noční můra býků na mexickém pesu zatím nikam neodchází. Spíše naopak. Loni v listopdu oslabilo mexické peso v reakci na vítězství Donalda Trumpa o 13 % a výprodej pokračuje také letos. Od začátku týdne se peso propadlo o další tři procenta a je v novém roce zatím nejslabší ze všech světových měn. Důvod? Samozřejmě znovu Trump a jeho komentáře na adresu amerických společností, které chtějí přesouvat výrobu do Mexika. Trump přitom cílí především na automobilky, což dokázal naposledy včera tímto tweetem, ve kterém vyhrožoval General Motors přeshraničním zdaněním dovážených automobilů z Mexika.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
RoboMarkets