Pondělí 27. září 2021 18:35
reklama
ETX Capital
reklama
Swissquote Bank
reklama
Interactive Brokers - Lower commissions-HU
reklama
ETX Capital

Tapering: Co to je a proč by vás to mělo zajímat

09.09.2021 14:13  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Náš koš cestovního ruchu si oproti loňskému očekávání vede hůř než globální akciové trhy. Navzdory tomu, že v rozvinutém světě došlo k masivnímu nasazení vakcín, varianta COVID-19 s označením delta způsobila značný útlum cestování. Výnosy tohoto koše se za posledních 12 měsíců propadly o 46 % a nejistota ohledně poptávky bude v cestovním ruchu panovat i po značnou část roku 2022. Celkově ponuré atmosféře odvětví se ale vzpírá platforma Airbnb, která hlásí pozitivní růst. Vydělává totiž na tom, že lidé oproti hotelům a letoviskům upřednostňují ubytování v soukromí.

Koš cestovního ruchu byl extrémně citlivý na ohlášení funkční vakcíny počátkem loňského listopadu a následující posílení hodnotových, ale i jiných upozaděných akcií, a od října 2020 do února 2021 posílil o 63 %.

Co znamená termín tapering?

Když mluví členové amerického Fedu o taperingu, mají na mysli postupné zpomalování tempa rozsáhlých nákupů aktiv, které tato instituce provádí. Jedná se tedy o omezení tempa nafukování rozvahy Fedu, kterému se jinak říká také kvantitativní uvolňování.

Dalším krokem, jenž následuje po taperingu, je zvážení, zda prostředky získané v okamžiku splatnosti cenných papírů znovu investovat, nebo rozvahu zeštíhlit. Centrální banka se může rozhodnout zeštíhlit svou rozvahu postupně tak, že nechá papíry nabývající splatnosti „doběhnout“ bez toho, aby prostředky reinvestovala, nebo aktiva aktivně odprodávat.

Co je kvantitativní uvolňování?

Pojem kvantitativní uvolňování označuje programy nákupu aktiv centrálními bankami, které si kladou za cíl stimulaci ekonomiky. Jedná se o formu monetární politiky používanou k rozšíření domácí nabídky peněz a nastartování ekonomické aktivity.

Ke kvantitativnímu uvolňování se centrální banky uchylují, když krátkodobé úrokové míry klesnou k nule, ale ekonomika potřebuje další podporu. Kvantitativní uvolňování jako takové pak má pomáhat ekonomice snižováním úrokových sazeb a zlevňováním firemních úvěrů a hypoték. Centrální banka tím, že nakupuje vládní dluhopisy a hypoteční zástavní listy, omezuje nabídku těchto instrumentů na širším trhu. Investoři, kteří si chtějí tyto instrumenty podržet, musí zvýšit své nabídky, takže jim klesají výnosy.

Poté, co udeřila pandemie, snížil Fed v březnu 2020 krátkodobé úrokové sazby na nulu. Od července 2021 pak začal měsíc co měsíc nakupovat americké vládní dluhopisy v hodnotě 80 miliard dolarů a hypoteční zástavní listy o objemu 40 miliard dolarů, aby tím stimuloval ekonomiku a zajistil rychlé hospodářské zotavení.

Liší se dnešní kvantitativní uvolňování od toho, které se používalo v minulosti?

V současnosti Fed nakupuje instrumenty s nejrůznější dobou splatnosti, aby zmírnil šok vyvolaný loňskou pandemií viru COVID-19. Dříve se kvantitativní uvolňování zaměřovalo jen na cenné papíry s dlouhou dobou splatnosti. A tak může mít tapering jiné dopady na výnosovou křivku.

Proč chce americký Fed snížit tempo nákupů aktiv?

Na tuto otázku je jednoduchá odpověď: Protože ekonomika už další stimulaci nepotřebuje. Odhaduje se, že jen v letošním roce dosáhne růst amerického hospodářství neuvěřitelných 6 % a v příštím roce to budou další 4 %. Zároveň se výrazně zvýšily inflační tlaky a na trzích se mnohem více riskuje, takže je ukončení kvantitativního uvolňování jen přirozené. Jerome Powell však nedávno zdůraznil, že než k taperingu dojde, je nutný „výrazný další pokrok“. Jeho výrok může souviset s tím, že si centrální banka stanovila jako svůj cíl plnou zaměstnanost. Ve skutečnosti chce Fed dosáhnout stejné míry nezaměstnanosti jako před COVIDem, což je zhruba 3,5 %. Ale i když má centrální banka pro tuto snahu jistě ušlechtilé důvody, je zde riziko, že se ekonomika začne přehřívat a další kvantitativní uvolňování bude stimulovat hlavně inflaci.

Co je to „taper tantrum“?

Pojem „taper tantrum“ označuje epizodu, k níž došlo v roce 2013.

Po třech kolech kvantitativního uvolňování, která měla stimulovat ekonomiku po globální finanční krizi, varoval předseda Fedu Ben Bernanke v květnu 2013 trhy, že dojde k omezení nákupů. Následující měsíc odhalil svůj plán taperingu. Navzdory tomu, že on i další členové Fedu zdůrazňovali, že případné omezení bude postupné a nebude spojeno se zvyšováním úrokových sazeb, vzrostly výnosy z amerických vládních dluhopisů v průběhu léta z 2,2 % na 3 %. Náhlé zvýšení výnosů těchto dluhopisů způsobilo odliv kapitálu a znehodnocení měny na rozvojových trzích, například v Brazílii, Indii, Turecku či JAR.
Bez ohledu na to zahájila centrální banka v prosinci téhož roku tapering. Začala omezovat nákupy aktiv každý měsíc o 10 miliard dolarů. Program nákupu aktiv, který v dobách svého největšího rozmachu dosahoval měsíčně 85 miliard USD, tak skončil v říjnu 2014. O rok později začal Fed, v té době již pod vedením Janet Yellen, zeštíhlovat svou rozvahu.

Může tapering přinést další „taper tantrum“ i v roce 2021?

Na rozdíl od roku 2013 se tentokrát snaží Jerome Powell oddělit tapering od případného zvyšování úrokových sazeb. Dokonce jasně řekl, že k taperingu dojde ještě předtím, než se bude o zvyšování sazeb vůbec uvažovat.

Tapering navíc neznamená, že se bude rozvaha Fedu v dohledné době nějak zeštíhlovat. Naopak se bude dál rozšiřovat, dokud tapering neskončí, a bude tedy ekonomiku dál stimulovat (i když mírnějším tempem). Vzhledem k tomu by neměl tapering nijak zásadně změnit situaci na trhu s dluhopisy.

Přesto vysílátapering signál ohledně záměrů centrální banky do budoucna, s dopady na dlouhodobé úrokové sazby. Očekávání přísnější monetární politiky může vyvolat odprodej v dlouhé části výnosové křivky dřív, než Federální rezervní systém začne nad zeštíhlením rozvahy vůbec uvažovat.

Navíc je třeba zdůraznit, že tapering může být spuštěn v posledním čtvrtletí, kdy možná dojde kvůli další podpoře růstu i inflace k obnovení reflačního obchodování.

 Závěrem tedy můžeme říct, že k taper tantrum, které jsme zažili už v roce 2013, snad nedojde. Růst výnosů z dluhopisů však může být způsoben i ekonomickými fundamenty a dál urychlen intencemi monetární politiky Fedu.

Proč může zeštíhlení rozvahy Fedu přinést větší problémy než tapering?

Protože zvyšuje nabídku aktiv na trhu, zatímco poptávka po nich zůstává nezměněná. Může tak vyvolat zvýšení výnosů a zhoršení ekonomických podmínek.

Od globální finanční krize přistoupil Federální rezervní systém k pomalému zeštíhlování své rozvahy pouze jednou, a to v období od října 2017 do září 2019. Neskončilo to ale dobře. V polovině září 2019 vystřelily sazby na peněžním trhu nahoru. Byla to známka nesnází způsobených blížící se splatností daně z příjmů právnických osob a zvýšenou nabídkou státních dluhopisů. Fed musel zahájit okamžitou repo operaci, kterou do systému doplnil rezervy. O měsíc později musel znovu zavést kvantitativní uvolňování a začít nakupovat pokladniční poukázky za 60 miliard dolarů měsíčně. A pokračoval v tom až do druhého čtvrtletí roku 2020, kdy přišel COVID. Pak musel zavedená opatření ještě zintenzivnit.

Autor: Althea Spinozzi, specialistka na dluhopisy SAXO BANK

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Taliansko hrozí novou eurokrízou a pridať sa môže aj Španielsko
  Situácia v Taliansku zostáva napätá aj potom, čo prezident Sergio Mattarella poveril zostavením novej vlády bývalého člena MMF Carla Cottarelliho. To ešte viac rozzúrilo voličov populistických strán a najnovšie prieskumy naznačujú, že nové voľby by mohli priniesť obom populistickým stranám v Taliansku ešte lepšie výsledky, pretože využívajú všeobecné rozhorčenie nad nerešpektovaním politického konsenzu zo strany prezidenta.
 • Taliansko je za bodom návratu
  Ešte včera mal trh dôvod rásť. Berlusconi m&...
 • Taliansko - Nemecko 2:0
  Ako sa dalo čakať, hlavným hýbateľom trhov v týchto dňoch bol, je a bude summit EÚ. Včera...
 • Taliansko ohrozuje bankovú úniu už v jej zárodku
  Máme tu ďalšie pravidlo EÚ, ktorému hrozí výnimka ešte pred tým, ako bude prvýkrát poriadne aktivované. Jedným z cieľov európskej bankovej únie je minimalizovať náklady daňových poplatníkov na záchranu bánk. Doteraz sa zo súkromného sektora na sanácii bánk podieľali len akcionári, ktorým po vstupe verejného kapitálu výrazne klesol vlastnícky podiel, pričom bankoví veritelia boli chráneným druhom. Po novom sa ho majú zúčastňovať aj veritelia, predovšetkým držitelia bankových dlhopisov, čo má znížiť náklady pre štátne kasy. A to vo forme premeny časti dlhopisov na takmer bezcenné akcie, ktoré musí predchádzať kapitálovej injekcii z verejných zdrojov.
 • Taliansky plán
  Záchrana Talianska obsahuje zrýchlenú privatiz&...
 • Taliansky rating by mohol byť znížený
  Širia sa o tom klebety na Londýnskom trhu. Krok by mohla urobiť agentúra Standard/Poors....
 • Taliansky rating sa približuje k hranici investičného pásma. V budúcnosti môže o neho prísť.
  Ratingová agentúra Moody’s v piatok znížila rating na talianske dlhopisy z Baa2 na Baa3, čo je posledná úroveň v investičnom pásme. Hlavným dôvodom je samozrejme snaha o ukončenie konsolidácie verejných financií zo strany novej vlády. Koncom augusta zase agentúra Fitch, ktorá prideľuje Taliansku rating BBB (t.j. predposledný investičný) upravila svoj ratingový výhľad na Taliansko na negatívny, čo v praxi znamená, že by mohla v dohľadnej dobe znížiť jeho rating. A čaká sa na tretiu agentúru – S&P, ktorá má podobne ako Fitch rating na úrovni BBB, ktorá sa vyjadrila, že vydá update na rating v piatok. Buď ho teda znížia ako Moody’s alebo zhorší výhľad.
 • Taliansky senát schválil rozpočet
  Dolná komora bude hlasovať zajtra....
 • Tankerem v Džiddě otřásla exploze způsobená "vnějším zdrojem"
  Ropným tankerem BW Rhine kotvícím v přístavu saúdskoarabského města Džidda otřásla v noci na dnešek exploze. Vlastník lodi, společnost Hafnia, agentuře Reuters bez bližších podrobností sdělil, že plavidlo zasáhl "vnější zdroj", který způsobil požár a výbuch. Oheň se však podařilo uhasit a zatím nejsou hlášeni žádní zranění. Mírně poškozený je trup lodi, nezdá se však, že by do moře unikala ropa.
 • Tankujte benzín, jeho cena pôjde hore
  Každý týždeň robím pre jeden server vyhliadky pre ceny PHM na Slovensku a pri príprave tothtotýždňového reportu som za...
 • „Tapering“ přijde podle očekávání, Fed ale může trhy překvapit sazbami
  Trhy jsou posedlé tím, kdy Fed začne snižovat tempo nákupů aktiv. Avšak Fed sám hluboce přemýšlí o tom, jak by měla vy...
 • TARP a poučenie z histórie
  Po grécko-írsko-portugalskom debakli sa ako ďalš&...
 • Tatra je ve ztrátě. Prodala nejméně vozů za 5 let.
  Společnost Tatra se v loňském roce propadla do ztráty a prodala nejméně vozů za 5 let. Tatra tak zaznamenává strmý pád do červených čísel.
 • Taylor: Sazby nejdříve příliš nízko, pak příliš vysoko; výsledkem jsou současné problémy
  Debata o tom, co vyvolalo finanční krizi a následnou recesi, bude trvat roky. Je...
 • Ťažba ropy prudko rastie. Predzásobujú sa producenti pred dohodou o jej zmrazení?
  Budúci týždeň (28.9) sa v Alžíre uskutoční neformálne stretnutie krajín OPECu, ktorého témou bude opäť zmrazenie produkcie. Tá v posledných mesiacoch prudko rastie – v auguste OPEC vyťažil 33,7 mil. barelov za deň, čo je nové historické maximum:
 • Ťažba ropy rastie. Priestor pre ďalší rast jej cien sa zužuje
  Včera bola spolu so zásobami ropy (ktoré boli nižšie než sa čakalo, čo pomohlo udržať na rope rastúci trend) zverejnená aj jej produkcia v USA. Tá vzrástla o 152 mil. barelov denne, čo predstavuje najvyšší rast od mája 2015 a druhý najvyšší za posledné dva roky:
 • Ťažba ropy v USA opätovne zrýchľuje
  Zásoby ropy v USA klesli v minulom týždni o 4,7 mil. barelov. Bolo to lepšie číslo, než očakávaných 3,6 mil., a tak ropa reagovala miernym rastom. Pozitívne je to, že zásoby ropy sa dostali na úroveň spred roka. Medziročný rast zásob je po prvý krát v tomto roku okolo nuly, čo je dobrá správa. Tým sa mierne znižujú obavy o rast prezásobenia na ropných trhoch. Prezásobenie však stále ostáva veľké, aktuálne zásoby ropy sú o viac ako tretinu vyššie v porovnaní s mediánom za posledných 10 rokov (graf od @JKempEnergy):
 • Ťažba ropy v USA prekonala historické maximá. Začali bridlicoví producenti reagovať na rast cien ropy?
  Včera boli zverejnené pravidelné týždňové dáta z amerického ropného trhu. Najviac zaujala ťažba, ktorá prekonala vrchol z roku 2015 a s 9,62 mil. barelov za deň dosiahla nové historické maximá.
 • Ťažba ropy v USA prudko klesla. Ropá má priestor pre rast
  Jedinou premennou, ktorá aktuálne ovplyvňuje rovnováhu na trhu s ropou je teda americká ťažba, ktorá je od októbra minulého roka v rastovom trende. S tým, ako sa v minulom roku ropa vrátila na vyššie úrovne sa americkým bridlicovým producentom oplatilo opäť začať ťažiť viac a od októbra až do predminulého týždňa vzrástla jej ťažba v USA o 886 mil. barelov denne. To vymazalo viac ako polovicu efektu zníženia ťažby zo strany OPECu na svetovú ponuku. Pokiaľ by rast ťažby z bridlíc v USA pokračoval aktuálnym tempom, tak by niekedy v budúcom roku opäť mohla na globálnom trhu s ropou nastať silná prevaha ponuky nad dopytom.
 • Ťažba ropy v USA prudko poskočila. Priestor pre rast jej ceny sa obmedzuje.
  Jeden z hlavných fundamentov na ropnou trhu – ťažba v USA, sa podľa včerajších čísel z amerického ropného trhu zmenil. Ťažba vzrástla o 0,4 mil. barelov za deň, čo je v čase kedy neboli hlásené žiadne výpadky úplne gigantické číslo, ktoré predstavuje 0,4% globálnej ponuky. Vyzerá to tak, že pri vyšších cenách ropy sa s určitým oneskorením prebudili americkí bridlicoví producenti a zvýšili svoju ťažbu. Pre ropu je to samozrejme zlá správa.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank