Středa 27. říjen 2021 06:25
reklama
Swissquote Krypto
reklama
Dukascopy
reklama
Dukascopy
reklama
InstaMarkets

Koronavirus ovlivňuje dění na trzích

09.03.2020 09:05  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Aktuální hodnoty měny/komodity:

 

 

Aktuál

EUR/CZK


25.54

USD/CZK

22.34

EUR/USD

 

1.144

USD/PLN

3.774

Ropa Brent

USD/barel

33.40

Zlato

USD/unce

1677

Aktualizováno

8:55

Zdroj: Thomson Reuters

Pohled zpět:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páteční sada statistik z amerického trhu práce za únor navázala na poslední příznivá data a potvrdila dobrou kondici tamní ekonomiky. Údaje o počtu nově vytvořených pracovních míst hodnotou 273 tisíc překonaly o téměř 100 tisíc konsensus trhu, navíc i lednový údaj byl revidován nahoru. Míra nezaměstnanosti o desetinu procentního bodu poklesla a vrátila se na historicky nejnižší hodnoty (3,5 %). Příznivá situace na trhu práce se pak odráží i na růstu mezd, který se v posledních měsících drží v blízkosti tří procent.

Německá průmyslová výroba v lednu výrazně předčila očekávání, když si oproti prosinci polepšila o 3 %. Navíc byl výrazný prosincový propad revizí podstatně zlepšen. V meziročním srovnání tak došlo ke zmírnění poklesu z předchozích -5,3 % na -1,3 %. Tyto pozitivní zprávy však přichází v čase, kdy je budoucí vývoj značně zatemněn možnými dopady epidemie koronaviru.

Cena ropy na světových trzích klesla zhruba o třicet procent a dostala se až těsně nad 30 USD/dolar. Jde o největší propad od války v Perském zálivu v roce 1991. Ceny reagovaly na oznámení Saúdské Arábie, že odběratelům sníží cenu a naopak výrazně zvýší těžbu. Krok je vnímán jako začátek cenové války, když v pátek krachla jednání členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejich spojenců včetně Ruska.

Výnosy amerických a německých bondů dále značně klesají, když investoři v obavách z dopadů epidemie koronaviru hledají bezpečné přístavy. Výnosy německých 10-letých bondů se tak dostaly na -0,83 %, americké pak spadly ještě podstatně více a dosáhly nových historických minim 0,34 %. Postupně ztrácí americký dolar, jehož kurz se oproti euru dostal až nad EUR/USD 1,14.

Kurz koruny je významně ovlivňován hrozícím nebezpečím šíření epidemie koronaviru s dopady na ekonomickou aktivitu a globální obchod. Údaje z domácí ekonomiky prakticky nemají na korunu žádný vliv. V důsledku postupující paniky na trzích tak koruna dnes po ránu prudce oslabila až nad EUR/CZK 25,6. 

Výhled:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dnes budou zveřejněna data o lednové bilanci zahraničního obchodu.  Tomu se v prvních měsících roku zpravidla daří a nejinak by tomu mělo být i v letošním lednu. Zřejmě pokračovat však bude zpomalování dovozů i vývozů vlivem ochlazení globálního obchodu. Předpokládáme, že se obchodní bilance udrží v kladných hodnotách mírně nad 13 mld. Kč.

Zároveň bude dnes publikována míra nezaměstnanosti za únor, u které předpokládáme mírný pokles o desetinu procentního bodu na 3,0 %. To bude do značné míry dáno sezónními faktory. Vlivem zpomalování ekonomiky však již pozorujeme pokles zaměstnanosti ve výrobě, na druhé straně služby, poháněné silnou domácí poptávkou, stále nabízejí dostatek příležitostí pro volnou pracovní sílu.

V Německu pak bude zveřejněn Sentix indikátor ekonomického sentimentu za březen. To je jeden z prvních ukazatelů, který by již měl naznačit možné dopady epidemie Covid19 na ekonomické dění.

V úterý bude v centru pozornosti tuzemská inflace za únor. Lednová prudká akcelerace cenového růstu by se již opakovat neměla, očekáváme však, že inflace se ještě o desetinu procentního bodu zvedne a dosáhne 3,7 %. To bude primárně dáno zvýšením daní u alkoholu a tabáku a pokračujícím růstem cen elektřiny. Ceny pohonných hmot a potravin by podle předběžných šetření měly oproti lednu poklesnout.

Průmyslová výroba v lednu pravděpodobně pokračovala v meziročním poklesu (ČSÚ zveřejní data ve čtvrtek). Situace u našich zahraničních obchodních partnerů se nelepší a ani tuzemští průmyslníci v předběžných průzkumech příliš nehýřili optimismem. Vyhlídky do dalších měsíců navíc sráží šířící se nákaza Covid19.

Hlavní čtvrteční událostí však bude měnové zasedání ECB. V době, kdy ekonomiky čelí zvýšenému riziku zpomalení v důsledku epidemie koronaviru, bude rada guvernérů rozhodovat jaká opatření zvolit na podporu ekonomické aktivity. Americký Fed minulý týden na situaci reagoval a razantně snížil úrokové sazby o 50 basických bodů. Vzhledem k záporným sazbám a dalším nekonvenčním programům na podporu likvidity však ECB již svoje instrumenty do značné míry vyčerpala.   

Na rozdíl od průmyslu si spotřebitelé udržují příznivější sentiment. Jejich útraty jsou stále podporovány svižným růstem mezd (6,7 % v Q4), proto předpokládáme růst maloobchodních tržeb v lednu o 3,5 % (zveřejněny budou v pátek). Celkové tržby včetně prodejů a oprav automobilů by se měly zvýšit o 3,2 %.

Dnešní makroekonomické ukazatele:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čas

Země

Údálost

 

 

 

 

 

RB/RBI

Trh

Předchozí

 

 

 

 

9:00

ČR

Míra nezaměstnanosti (únor, v %)

3.0

3.1

3.1

 

 

 

 

9:00

ČR

Zahraniční obchod (leden, v mld.)

13.5

16.3

-6.7

 

 

 

 

10:30

SRN

Sentix indikátor(březen, v b.)

-

-11.4

5.2

 

 

 

 

Hospodářské výsledky:  

Co bude:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ÚT: ČR inflace, USA NFIB podnikatelský sentiment
ST: USA inflace,
ČT: ČR průmysl, USA ceny výrobců, ECB zasedání, EA průmysl
PÁ: ČR tržby,  USA Michigan Uni. sentiment,

Autor: Luboš Růžička, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editor: Vít Hradil, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Koronavírus: market update
  Napriek tomu, že sa koronavírus celosvetovo šíri takmer rekordným tempom, v niekoľkých krajinách došlo k spomaleniu nárastu počtu nových infekcií.
 • Koronavirus může poškodit ekonomiku stejně jako válka
  „Letos se pravděpodobně propadneme do recese. Naše ekonomika bude silně poškozena. Vláda by již neměla řešit výši schodku státního rozpočtu a měla by přijít s návrhy stimulačních opatření v rozsahu desítek až stovek miliard korun,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Koronavirus nahrává streamovací společnostem. Akcie Netflix rostou
  Přestože akcie streamovací společnosti Netflix v polovině března ztrácely stejně jako většina instrumentů obchodovaných na kapitálových trzích v důsledku obav ze začátku koronavirové krize, nakonec akcie společnosti ze zavedených restrikcí jednotlivých států z dlouhodobějšího hlediska dokázali vytěžit. Za poslední měsíc a půl si totiž připsali k hodnotě 38 procent.
 • Koronavirus na jaře v Česku zachrání život až desítkám lidí. Ubývá dopravních nehod i kriminality
  Koronavirus nejen zabíjí, ale také zachraňuje lidské životy. Dopravní omezení logicky způsobuje pokles intenzity zejména silniční dopravy, což se následně projevuje nižším počtem nehod, včetně těch s fatálními následky.
 • Koronavirus navyšuje rozdíly mezi ženami a muži
  „Ženy a muži by jistě měli mít stejné příležitosti. Do funkcí by však neměli být vybíráni lidé podle pohlaví, ale podle kvalifikace,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Koronavirus odhaluje zranitelnost a rizika globální ekonomiky
  Jsme svědky znepokojivých změn na globálních finančních trzích, které v nás vzbuzují obavy nad tím, kam směřujeme. Koronavirus šíří mezi investory paniku a zároveň poukazuje na křehkost trhů v posledních letech. Jak nedávno uvedl anglický deník Financial Times: "Koronavirus může být rozbuškou, která spolu s dalšími dlouho ignorovanými problémy spustí nekontrolovanou lavinu."
 • Koronavirus ohrožuje Čínu, akcie a ropa padají. ECB zahájila revizi své strategie
  Francouzský prezident Manuel Macron se dohodl se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem na příměří ohledně daní, které by mělo trvat do konce roku. Macron novinářům sdělil, že obě země budou pokračovat v intenzivních rozhovorech.
 • Koronavirus ohrožuje poptávku
  Propuknutí epidemie koronaviru v čínském městě Wu-chan ještě prohloubilo nejistotu, která panuje v tomto již tak značně vrtošivém měsíci. Došlo k propadu komodit, jako je měď a ropa, které do značné míry závisejí na čínské poptávce. Obě tak ztratily v podstatě všechno, co dokázaly získat během prosince, kdy oba trhy výrazně posilovaly, protože se pozornost všech upírala na obchodní dohodu mezi USA a Čínou a omezení produkce ze strany OPEC+.
 • Koronavirus ochromí světovou ekonomiku. Británii se po brexitu nedaří vyjednat dohodu
  Po pátečním / sobotním Brexitovém dni Spojené království od pondělí začalo první pracovní týden „bez evropské unie“ a předseda vlády Boris Johnson začal svůj cyklus vyjednávání obchodních podmínek mezi UK, EU a USA.
 • Koronavirus oslabil imunitu akciových trhů
  V posledních několika dnech udává vývoji na finančních trzích směr šířící se koronavirus s označením Covid-19. Zprávy o jeho šíření již nejen v Číně přichází v různé intenzitě od letošního ledna, na finanční trhy však začaly mít skutečně výrazný dopad až v posledních dnech.
 • Koronavirus poslal HDP do záporu
  Podle předběžného odhadu ČSÚ poklesl český hrubý domácí produkt v prvním letošním čtvrtletí meziročně o 2,2 %, což odpovídá mezičtvrtletnímu snížení o 3,6 %. I přesto, že karanténní opatření trvala jen zhruba od poloviny března, podstatně se podepsala na výkonu české ekonomiky v prvních třech měsících roku 2020. Byla to zejména slabá zahraniční poptávka, která přispěla k hospodářskému propadu, jako druhá v pořadí pak negativně působila tvorba kapitálu. Naopak vyšší výdaje vládních institucí brzdily hospodářský pokles.
 • Koronavirus přibrzdil spotřebitelskou inflaci
  Spotřebitelské ceny klesly v březnu oproti únoru o 0,1 %, v meziročním srovnání to znamenalo zpomalení inflace z únorových 3,7 %na 3,4 %. Tato hodnota je o desetinu procentního bodu pod naším odhadem i konsenzem trhu. Zpomalení cenového růstu bylo dáno zejména nižšími cenami rekreačních a kulturních služeb. Současně nižší ceny ropy na světových trzích přispěly k výraznému poklesu cen pohonných hmot. Na druhé straně pokračoval růst cen elektřiny, oproti únoru se zvedly i ceny potravin a také alkoholických nápojů, u kterých se projevuje zpožděný dopad vyšší spotřební daně.
 • Koronavirus rozhádal Moskvu s Rijádem. Jejich spojenectví končí, Čechům o dost zlevní benzín i nafta
  Cena ropy na světových trzích se dramaticky propadá. Barel ropy Brent se dnes prodával i jen za 46,12 dolaru, tedy za nejméně od roku 2017. V korunách barel ropy Brent zlevnil na nejnižší úroveň dokonce do srpna roku 2016, zhruba 1035 korun za barel. To samozřejmě signalizuje, že ceny pohonných hmot v ČR by měly v dalších týdnech citelně klesat.
 • Koronavirus se šíří, světové ekonomiky hlásí pokles. Inflace v eurozóně zrychluje
  Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová v pondělí uvedla, že nový koronavirus bude mít za následek pokles novozélandské ekonomiky v první polovině letošního roku, avšak ve druhé polovině roku očekává premiérka opětovné oživení.
 • Koronavirus se šíří, WHO vyhlásila globální stav zdravotní nouze. Británie opouští EU
  Ratingová agentura Fitch v pondělí potvrdila rating České republiky na stupni AA- a ponechala výhled ratingu na stabilní úrovni. Agentura očekává, že česká vláda bude pokračovat v relativně zdravé rozpočtové politice.
 • Koronavirus srazil počet sňatků na stoleté minimum, pořadatelům svateb stále „chybí“ více než miliarda tržeb. Obyvatel je však v Česku nejvíce od druhé světové války
  Česko má nyní nejvíce obyvatel od konce druhé světové války, koronavirus však početní přírůstek zbrzdil. V březnu a ve druhém čtvrtletí způsobil dramaticky úbytek svateb, a to až ke stoletému minimu, a srazil ovšem také počet rozvodů. V letních měsících se však navzdory covidové situace konalo zhruba stejně svateb jako loni.
 • Koronavirus srazil počet svateb na více než stoleté minimum. O zářijové termíny se vede tuhý boj, přeživší svatební salony letos a příští rok kvůli návalu mohou zdražit
  Obyvatelé Česka uzavřeli v průběhu prvního čtvrtletí letošního roku 3,5 tisíce sňatků, což bylo o téměř 600 méně než o rok dříve, plyne z dnešní zprávy ČSÚ. K nižšímu počtu sňatků přispěl zejména měsíc březen, v jehož průběhu byla možnost uzavření manželství omezena epidemiologickými opatřeními.
 • Koronavirus srazil počet svateb na více než stoleté minimum, snížil i rozvodovost. Svatební salony a celá tato branže přišla o 1,23 miliardy korun
  Obyvatelé ČR v letošním prvním pololetí uzavřeli jen 13,4 tisíce sňatků, meziročně o 9,6 tisíce sňatků méně. Vyplývá to z údajů k pohybu obyvatelstva, které dnes zveřejnil ČSÚ.
 • Koronavirus stále svírá trhy, na zlatu se vybírají zisky
  Útěk od rizika na trzích nebere kvůli koronaviru konce. Americké indexy padají bez přestávky už sedm dní, naopak poptávka po bezpečných přístavech v podobě amerických vládních dluhopisů a japonském jenu roste. Překvapivě klesá i dosud velice dobře performující zlato. Dochází zde k vybírání zisků, kterými se investoři snaží dotovat prodělávající akciové pozice. Dolů míří i jiné kovy, třeba stříbro i o více než 4 %.
 • Koronavirus už zabil více lidí než SARS. Firmy jako Burberry čekají prudký propad zisku, potíže hrozí také české ekonomice
  Nákaza koronavirem se šíří dále. „Počítadlo smrti“ se už přehouplo přes cifru 800. Nákaza tak už nyní usmrtila více lidí než infekce SARS v letech 2002 a 2003, která měla na svědomí 774 zemřelých. Neblahý ekonomický dopad je však v případě koronaviru závažnější již delší dobu, jelikož asijské země jsou z hospodářského hlediska celosvětově mnohem významnější než před sedmnácti lety. Jejich příspěvek ke světovému ekonomickému výkonu je totiž násobně vyšší než tehdy; například podíl Číny na světovém hrubém domácím produktu od té doby stoupl ze čtyř na necelých dvacet procent, tedy takřka pětinásobně.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple konference