Kam se řítí zlato? Půlroční výhled skrze technickou analýzu a fundamenty
Zlato má za sebou silné první pololetí roku a jeho cena zaznamenala výrazný růst. Co stálo za touto býčí rally a jaké faktory budou hrát roli v dalších měsících? Přečtěte si podrobnou analýzu od Purple Trading. Součástí článku je také odkaz ke stažení e-booku zdarma, který vám pomůže lépe se připravit na obchodování zlata.
Rok 2025 odstartoval pro zlato v silném růstovém duchu. V době geopolitických tenzí, měnových otřesů a nejisté politiky centrálních bank se zlato opět prokázalo jako bezpečný přístav. Od ledna do května dosáhla jeho cena několikrát historického maxima a investoři i centrální banky výrazně zvýšili své pozice.
Tento článek shrnuje hlavní faktory ovlivňující trh se zlatem, ukazuje aktuální technickou analýzu a nabízí výhled pro cenu zlata na zbytek roku. Tím navazuje na aktuálně vydaný ebook, který vás na obchodování zlata připraví. Najdete v něm hloubkové analýzy indikátorů, ovlivňujících cenu zlata, ale také kompletní strategie pro jeho obchodování. Stahovat můžete zde.
Klíčové faktory ovlivňující cenu zlata
Zlato je komplexní instrument, jehož cena je ovlivňována několika faktory:
1. Geopolitické napětí
Konflikty, jako je válka na Ukrajině anebo obchodní válka, kterou v dubnu 2025 svými tarify odstartoval americký prezident Donald Trump, vedly k nárůstu poptávky po zlatu jako bezpečném aktivu. Nicméně snahy o možné příměří mezi Ruskem a Ukrajinou, a zejména následné odklady tarifů toto napětí snížily, což v květnu vedlo k poklesu ceny zlata.
2. Měnová politika a úrokové sazby
Očekávání ohledně snižování úrokových sazeb Federálním rezervním systémem USA ovlivňují cenu zlata. Nižší úrokové sazby obvykle zvyšují atraktivitu zlata, protože snižují příležitostné náklady na držení tohoto neúročeného aktiva.
Fed sice zatím stále drží sazby na úrovni 4,5 %, ale očekávání je, že do konce roku 2025 by mohlo dojít dvakrát ke snížení sazeb.
3. Ekonomické indikátory
Faktory jako inflace, síla amerického dolaru a globální ekonomický růst ovlivňují cenu zlata. Mezi zlatem a americkým dolarem se často objevuje inverzní korelace. To znamená, že pokud dolar posiluje, zlato má tendenci oslabovat. A naopak, pokud dolar oslabuje, zlato může růst. Tento vývoj jsme viděli v 1Q 2025, kdy po inauguraci Donalda Trumpa začal dolar ztrácet na hodnotě, zatímco zlato rostlo.
Aktuální inflační vývoj je v USA přívětivý, data za měsíc duben ukázala na další pokles tempa růstu spotřebitelské inflace, průmyslová inflace dokonce dosáhla záporných hodnot. To by mohlo podpořit Fed k úvahám o snížení sazeb, což by teoreticky mělo vést k oslabení dolaru a tudíž podpořit cenu zlata.
4. Sezónní vlivy
Sezónní vlivy na cenu zlata a poptávku po zlatě bývají tradičně poměrně výrazné a opakují se historicky kvůli kulturním, ekonomickým a tržním faktorům.
Například leden a únor patří mezi nejsilnější měsíce pro zlato. Důvodem jsou novoroční investice. Investoři rebalancují portfolia a často přidávají bezpečná aktiva. Také je zde silná poptávka z Asie (zejména Indie a Čína) v přípravě na únorové oslavy lunárního nového roku.
Naopak v březnu dochází k oslabení poptávky v důsledku skončení lunárního roku. Zároveň je toto období před začátkem indické svatební sezóny atd.
Podrobný graf k vývoji sezónnosti najdete v našem ebooku o zlatě.
Kdo kupoval zlato v 1Q 2025?
Podle www.gold.org celková globální poptávka po zlatě v 1. čtvrtletí 2025 dosáhla 1 206 tun (včetně mimoburzovních investic), což představuje meziroční nárůst o 1 % a zároveň nejvyšší první čtvrtletí od roku 2016. Tento vývoj podtrhuje silný zájem investorů i centrálních bank, přičemž ceny zlata nadále lámaly historické rekordy.
Celkový přehled poptávky nám ukazuje následující obrázek:
Obrázek č.1: Poptávka po zlatě v 1Q 2025, zdroj:www.gold.org
Centrální banky navýšily zlaté rezervy
Centrální banky nakoupily ve Q1 2025 celkem 244 tun zlata, což sice znamená mírné zpomalení oproti předchozímu kvartálu, avšak objem zůstává v rámci obvyklého rozpětí posledních tří let. Tyto nákupy potvrzují pokračující trend dedolarizace a snahu o diverzifikaci měnových rezerv.
Dramatický nárůst díky ETF
Celková investiční poptávka po zlatě se více než zdvojnásobila na 552 tun – což je meziroční nárůst o 170 % a zároveň nejvyšší úroveň od Q1 2022. Klíčovým faktorem byl prudký obrat v přílivu kapitálu do zlatých ETF fondů, které zaznamenaly oživení po několika slabších čtvrtletích.
Zlato ve formě slitků a mincí
Poptávka po slitcích a mincích zůstala vysoká, a to na úrovni 325 tun, což je o 15 % více než pětiletý čtvrtletní průměr. Hlavním tahounem byla Čína, která zaznamenala druhý nejsilnější kvartál v historii retailových investic. To odráží rostoucí nejistotu mezi domácími investory a zájem o uchovatele hodnoty.
Poptávka v technologiích je konstantní
Poptávka po zlatě v technologickém sektoru zůstala na úrovni 80 tun, beze změny oproti stejnému období loňského roku. Adopce umělé inteligence (AI) nadále podporuje růst spotřeby zlata v elektronice, ale nejistota ohledně celních tarifů představuje pro zbytek roku významné riziko.
Pokles objemu ve šperkařství
Z důvodu rekordních cen zlata došlo k prudkému poklesu poptávky po zlatých špercích – objemy byly nejnižší od pandemického útlumu v roce 2020. Zajímavé však je, že v peněžním vyjádření výdaje spotřebitelů na šperky meziročně vzrostly o 9 % na 35 miliard USD. To odráží vysoké ceny, které kompenzovaly nižší objem.
Technická analýza
Zlato se letos pohybuje v jasném rostoucím trendu a vytvořilo nové historické maximum, které je na hodnotě 3 500 USD za unci. Na počátku roku přitom hodnota zlata byla 2 629 USD za unci. To představuje růst o 33 %.
Graf č.1: Zlato na D1 časovém rámci
Rostoucí trend je prokázán tím, že zlato vytváří vyšší vrcholy a vyšší dna. Nejbližší support je na hodnotě kolem 3 168 USD za unci. Tato úroveň vznikla proražením předchozí rezistence, čímž se z ní stal support.
Tento support již byl otestován 15.5. 2025. Došlo dokonce k jeho průrazu, ale pak se cena vrátila nad tuto hodnotu, což ukazuje na falešný break. Tyto falešné breaky naznačují, že došlo k výběru likvidity a po jejím vybrání se trh často otáčí. To vidíme i v našem případě, kdy po vybrání likvidity se trh vydal směrem vzhůru. Nejbližší silná rezistence je pak aktuální historické maximum, které je na hodnotě 3 500 USD za unci.
Co očekávat od zlata po zbytek roku 2025?
Protože cena zlata v 1Q silně rostla, je otázka, zda by nemohlo dojít k nějaké korekci. Tu naznačuje například ICICI Bank, která předpovídá, že cena zlata se ve druhém čtvrtletí 2025 bude pohybovat v rozmezí 3 050–3 250 USD za unci. Spodní hranice tohoto rozpětí koreluje i s naší technickou analýzou, protože na hodnotě 3 024 USD je spodní hrana Fair Value Gapu, což můžeme vidět na předchozím obrázku.
Korekce růstových trendů jsou naprosto běžné. Podle očekávaného vývoje makroekonomických faktorů (dojde ke snížení sazeb, dolar dále oslabí) jsou ale karty rozdány tak, že by zlato do konce roku mohlo dále posilovat.
CoinCodex předpovídá, že cena zlata by mohla do prosince 2025 dosáhnout až 4 100 USD za unci, což by představovalo potenciální návratnost investice až 25 % oproti současným cenám (k datu psaní článku byla cena zlata 3 302 USD za unci).
My jsme poněkud konzervativnější a cílovou hodnotu zaokrouhlíme na rovné 4 000 USD. A jak cenu zlata tipujete vy?
Obchodování zlata v roce 2025: Ebook od Purple Trading
Naučte se analyzovat budoucí vývoj zlata a zvolte k jeho obchodování tu správnou strategii. S aktualizovaným ebookem pro obchodování zlata v roce 2025.
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 63.5 % % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.
Související články
Čtěte více
-
Aké komodity sa obchodujú na burzách?
Komodity nie sú iba zlato a ropa, na burzách sa ich obchoduje oveľa viac. Iba komoditný index CRB obsahuje 19 komodít obchodovaných na významných svetových burzách. Pozrime sa bližšie na obchodovanie s komoditami a na zaujímavosti z komoditného trhu. -
Co čekat od zlata do konce roku?
Co znamená Donald Trump v čele USA pro ceny zlata? Vystřídají býky medvědi? A co z toho plyne pro investory či tradery? Na tyto otázky odpovíme v dnešním článku. -
Co očekávat od ropy v následujících týdnech?
Jaká je aktuální situace na trhu s ropou, které indikátory si nenechat uniknout a pomocí které strategie je zobchodovat? To si povíme v dnešním článku. -
Intradenní strategie na obchodování ropy
Každý týden se na ropě naskytne hned několik zajímavých obchodních příležitostí. Tato strategie vás naučí, jak jich využít ve vlastní prospěch. -
Komodita jménem stříbro a zajímavosti, které jste o něm možná nevěděli
Už tisíce let používají lidé stříbro jako investici k uchování hodnoty. Kromě toho, že stříbro, stejně jako zlato, platina a několik málo dalších prvků, patří mezi vzácné kovy, tak navíc k tomu ještě disponuje i několika výjimečnými vlastnostmi, jakými například jsou poddajnost, lesklost, elektrická vodivost a v neposlední řadě také antibakteriálnost (zabíjí bakterie). Napříč tomu, že všechny tyto vlastnosti dělají ze stříbra důležitý a cenný kov, tak jsou jen „pouhým“ minimem v porovnání s celkovou důležitostí stříbra v celosvětové ekonomice. -
Komodity a měnový trh: OIL - ropa
Ropa, OIL, černé zlato a jistě by se našlo ještě několik dalších názvů pro tuto mazlavou tekutinu, bez které se lidstvo neobejde a kterou zároveň někdy proklíná. Jako investory nás zajímá, hlavně možnost obchodování s touto komoditou. Že tato velmi důležitá komodita je spojena s finančním světem a její cena ovlivňuje globální ekonomiku myslím není potřeba zdůrazňovat. Vezměte například jak cena ropy ovlivňuje kurz Kanadského dolaru. Nebo jak cenu ropy ovlivňuje kurz USD, pohyby na akciových trzích. Nebo jak sama cena ropy ovlivňuje světovou ekonomiku. -
Komodity: Historie komoditních trhů
Komoditní trhy hrály po staletí významnou roli ve světě obchodu a financí. Tyto trhy poskytují prostředí pro nákup a prodej různých surovin a primárních produktů, známých jako komodity. V tomto článku se ponoříme do historie komoditních trhů, prozkoumáme, co jsou komodity, typy obchodovaných komodit, jak fungují komoditní trhy a časovou osu jejich vývoje. -
Komodity – kompletní průvodce komoditním trhem
Investování a obchodování na komoditním trhu je zajímavý a specifický typ tradingu a investice, který se v mnoha ohledech podobá obchodování a investování do akcií. V tomto článku si představíme svět komodit a najdete zde kompletní průvodce světem komoditního trhu. -
Komodity: Obchodování na komoditních trzích
Komodity jsou jedinečným odvětvím finančních trhů. Jedním z nejzajímavějších aspektů obchodování s komoditami je komplexní vztah mezi nabídkou a poptávkou mezi ekonomickými faktory a spotřebitelskými zvyklostmi, které zapříčiňují velkou fluktuaci cen komodit. -
Komodity pro začátečníky – investování do komodit
Investování do komodit se těší stále větší oblibě, a to i mezi začínajícími investory. Komodity představují širokou skupinu aktiv, která zahrnuje suroviny, zemědělské produkty a drahé kovy. Investování do nich může být skvělým způsobem, jak diverzifikovat portfolio a ochránit se před inflací. Svět komodit je mezi investory a tradery velmi oblíbený a v tomto článku se dozvíte vše potřebné pro úspěšný začátek. -
Obchodování s komoditami - strategie pro komoditní trading
Představte si komoditní trhy jako nesmírně rozsáhlé moře, jehož vody jsou proplétány nekonečnými proudy nabídek a poptávek. Komodity, ty základní stavební kameny naší ekonomiky, se stávají loděmi, které na těchto vodách plují. -
Podstata komodit: Průzkum hlavních trhů a jejich specifik
Komodity můžeme vnímat jako základní pilíře globálního obchodování. Od samotných základů průmyslu až po zemědělské produkty, které krmí svět, představují komodity hmatatelná aktiva, která nám, jakožto obchodníkům, otevírají dveře k rozmanitým příležitostem.
Diskuse ke článku
Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele. |
Přihlásit se | Nová registrace |