Pondělí 22. července 2024 15:25
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Fintokei Payout
reklama
Swissquote Bank
reklama
FTMO férovost

Nvidia se stává největší firmou na Wall Street 📈Zopakuje se historie Cisco a dot-com?

19.06.2024 19:55  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Nvidia se stala největší společností kótovanou na Wall Street, a tedy i nejhodnotnější společností na světě. Trvalo jí pouhých 96 dní, než její kapitalizace vzrostla z 2 bilionů dolarů na 3 biliony dolarů. Probíhající boom umělé inteligence je často přirovnáván k bublině dot-com a samotná Nvidia je přirovnávána ke společnosti Cisco Systems - hrdinovi internetového boomu. V březnu 2000 se společnost Cisco stala největší společností kótovanou na americké burze, deset let po svém debutu dosáhla ocenění 500 miliard dolarů. Akcionáři se však z postavení společnosti Cisco na trhu netěšili příliš dlouho. Rok 2000 se ukázal jako konec bubliny a zcela jiný pohled na oceňování společností. Čeká podobný osud i společnost Nvidia, novopečenou hvězdu Wall Street?

Společnost Nvidia 18. června překonala tržní hodnotu akcií společností Microsoft a Apple a dnes má hodnotu přibližně 3,34 bilionu dolarů. Společnost potřebovala pouhých 96 dní na to, aby její ocenění vzrostlo z 2 bilionů dolarů na 3 biliony dolarů. Společnostem Microsoft a Apple to trvalo 945, respektive 1 044 dní. Naproti tomu společnosti trvalo 262 dní, než zvýšila svou kapitalizaci z 1 bilionu USD na 2 biliony USD, zatímco u dvou výše uvedených největších společností, Microsoftu a Applu, to bylo 786 a 749 dní. Zdroj: XTB Research, Bloomberg Finance L.P.

V devadesátých letech 20. století byl obchodní růst společnosti Cisco tažen prodejem směrovačů a síťových přepínačů GSR, které se v době internetové technologické revoluce ukázaly být nedostatkovým zbožím. Dnes je společnost Nvidia hlavním výrobcem grafických procesorů nezbytných pro rozvoj umělé inteligence a poskytovatelem veškeré infrastruktury služeb zaměřených na umělou inteligenci. Není těžké odhadnout, že od roku 2023 společnost zaznamenává nebývalé zlepšení v oboru, kterému se dařilo velmi dobře ještě předtím, než se umělá inteligence dostala na titulní stránky novin.

Poptávka po čipech Nvidia převyšuje dostupnou nabídku, společnost zvyšuje marže a ovládá tržní mezeru, do které je velmi obtížné vstoupit. Ztratili investoři, kteří považují pokračující růst podnikání společnosti Nvidia téměř za samozřejmost, kontakt s realitou a nadhodnocují akcie? Zopakuje společnost historii Cisco Systems a hlavně, co spojuje nebo rozděluje dnes pozorovaný trend umělé inteligence s internetovou bublinou? 

Když na graf růstu ceny akcií společnosti Nvidia (černá čára) přiložíme graf společnosti Cisco Systems (červená čára), vidíme, že nárůsty v období od roku 2020 do současnosti ještě nejsou v měřítku 1:1, jako tomu bylo u společnosti Cisco v letech 1995 až 2000. Zdroj: XTB Resarch, Bloomberg Finance L.P.

Čím se liší společnost Nvidia od společnosti Cisco a trend umělé inteligence od dot-comů?
Srovnávání domácí bubliny dot-com s trendem AI se nezdá být zcela opodstatněné. Boom dot-com byl založen na nárůstu ocenění relativně nových podniků, které právě debutovaly na trhu a slibovaly, že díky přítomnosti na internetu vydělají více. Například akcie společností, které splaskly na dot-com bublině, jako CMGI, Yahoo, Amazon a Ebay, debutovaly na Wall Street v letech 1994, 1996, 1997 a 1998.  Tentokrát je situace radikálně odlišná, nárůsty se zúžily na tucet technologických společností.

V případě společností souvisejících s umělou inteligencí se nárůst ocenění týká především velkých technologických (a nezadlužených) společností, jako jsou Nvidia, Microsoft, Alphabet, Adobe a Dell, které mají vyspělé a osvědčené obchodní modely. Není to náhoda, protože byznys s umělou inteligencí je velmi drahý a už zde vidíme něco, co rozhodně odlišuje "internet" od dnešní umělé inteligence. investoři, kteří mají dnes snadnější přístup k datům, pečlivě kalkulují a sázejí na společnosti, které díky umělé inteligenci nejen slibují, ale i prezentují reálné zlepšení výkonnosti. Lepší efektivita trhu vyplývající z širšího přístupu k datům (máme přece internet) může omezit chyby v oceňování, kterých se investoři dopouštěli na konci 90. let. 

Rozsah podnikání společnosti Nvidia je také nesrovnatelně větší než u společnosti Cisco Systems. V roce 2000 měla společnost Cisco čistý zisk 2,7 miliardy dolarů, zatímco společnost Nvidia vykázala jen v prvním čtvrtletí roku 2024 čistý zisk 14,8 miliardy dolarů. Na vrcholu býčího trhu činily tržby společnosti Cisco v roce 2000 18,9 miliardy dolarů, zatímco společnost Nvidia vykázala jen v 1. čtvrtletí letošního roku tržby ve výši více než 26 miliard dolarů a v roce 2023 více než 60 miliard dolarů. Převaha společnosti Nvidia je patrná také z hlediska marží. Zatímco čistá marže společnosti Nvidia v současné době přesahuje 50 %, marže společnosti Cisco v době nejlepšího okamžiku pro tuto společnost činily méně než 15 %.  

Model expanze společnosti Cisco se také do značné míry opíral o akvizice soukromých podniků - jen v průběhu let 1999 a 2000 došlo k desítkám takových akvizic. Společnost Nvidia spoléhá na organický růst spojený s poptávkou svých největších zákazníků, mezi něž patří mimo jiné globální technologické společnosti, jako jsou Alphabet (Google), Microsoft, Amazon a Tesla.

Tržby, čistý zisk a zředěný zisk na akcii společnosti Cisco v letech 1996 až 2000. zdroj: Cisco Systems.

V roce 1999 debutoval konkurent společnosti Cisco, společnost Juniper Networks, se svými produkty, které do roku 2000 "pohltily" přibližně 30 % trhu s přepínači a směrovači, jemuž dominovala společnost Cisco. Několik měsíců poté, co byl ChatGPT na podzim 2022 k dispozici, již byly vydány desítky nových jazykových modelů a dalších nástrojů umělé inteligence. Společnost Nvidia si však v roce 2023 udržela dominantní postavení s přibližně 98% podílem na dodávkách vysoce výkonných grafických čipů do datových center. Tento podíl se od roku 2022 prakticky nezměnil a v současné době se nemění, přestože nad výkonným trhem vzdychá mnoho výrobců čipů. 

Konkurence v podobě Advanced Micro Devices nebo Qualcommu se zdá být stále na hony vzdálená tomu, aby podíl Nvidie pohltila (což neznamená, že jej v horizontu několika příštích let nezvýší). Pravděpodobně to bude probíhat spíše postupně a žádný produkt nebude schopen urvat několik desítek procent podílu na trhu, a to během jediného roku. Obchodní výhody Nvidie nejsou výsledkem vývoje produktů v posledních několika měsících; společnost již léta dominuje jako dodavatel nejvýkonnějších grafických čipů pro herní a vědecký sektor. 

Podobnost s dot-com - opakuje se opět historie?
Stejně jako v případě internetové bubliny se nyní zprávy o nasazení umělé inteligence těší velké pozornosti investorů a často vedou k dynamickému růstu cen akcií. První místo společnosti Nvidia na stupních vítězů na Wall Street je také poprvé od roku 2000, kdy si poskytovatel počítačové infrastruktury vysloužil status nejhodnotnější společnosti na Wall Street. Také bývalý generální ředitel společnosti Cisco John Chambers zhodnotil, že důsledky trendu umělé inteligence zřejmě přinesou podnikům podobné výhody jako internet nebo cloud computing (i když dynamika a rozsah změn jsou odlišné). V památném roce 2000 Chambers napsal, že průmyslová revoluce poháněná internetem právě začala a že internet je hnací silou poptávky po produktech Cisco ve všech zemích a společnostech a podporuje sílu americké ekonomiky. Mnohá z těchto slov připomínají dnešní komentáře generálního ředitele společnosti Nvidia Jensena Huanga.

Boom dot-comů pokračoval i v době, kdy úrokové sazby ve Spojených státech byly vysoké a pohybovaly se kolem 7 %. Lze říci, že vysoká bezriziková sazba (výnosy z dluhopisů) tehdy i dnes investory od nákupu akcií neodrazuje. Částečně je to způsobeno prémií v ocenění vyplývající z tehdejší internetové revoluce a nyní očekávaným zvýšením efektivity podnikání v důsledku umělé inteligence. Dnes se investoři snaží posoudit dopad generativní umělé inteligence na obchodní modely mnoha společností a povědomí o probíhající technologické revoluci je podnětem k nákupům technologických akcií. Nezapomínejme však, že v roce 2000, kdy společnost Cisco napsala, že se nachází uprostřed této revoluce a zaznamenává zlepšení v každém segmentu podnikání, se její akcie propadly.

V roce 2001 byl Fed tváří v tvář signálům recese nucen provést až 11 snížení úrokových sazeb, kterým předcházel pokles cen akcií; investoři totiž začali odhadovat pokles poptávky a tržeb u mnoha internetových společností v souvislosti s oslabením spotřebitelů a zpomalením americké ekonomiky. I když celkový stav americké ekonomiky zůstává v současné době dobrý, v posledních měsících jsme zaznamenali určité známky klesající poptávky, kterou zatěžují vyšší úrokové sazby. Nejedná se však o natolik velké zpomalení, aby Wall Street začala dnešní slabost považovat za signál recese. Slabší údaje jsou nyní interpretovány jako záruka rychlejšího uvolňování politiky Fedu, a tedy "měkkého přistání". Nicméně v letech 1995 až 2000 také panovala všeobecná víra v sílu americké ekonomiky.

Průměrný meziroční růst tržeb společnosti Cisco Systems o 9,9 % v dekádě 2000-2010 zůstal vysoký oproti růstu tržeb technologických společností (2,9 %) i celého indexu S&P 500 (3,4 %), ale neochránil akcie společnosti před "přeceněním" a poklesem ocenění na burze. Navíc tržby v desetiletí 2010-2020 klesly a zůstávají nižší, což naznačuje, že poptávka po hlavních produktech společnosti je uspokojena. Akcie společnosti uzavřely desetiletí na hodnotě kolem 20 USD za akcii ve srovnání s historickým maximem 80 USD dosaženým v březnu 2000, kdy byla společnost Cisco největší americkou společností na Wall Street. To dobře ukazuje situaci, kdy podnikání společnosti Nvidia sice roste, a to během probíhajícího trendu škálování umělé inteligence, ale to se vůbec nemusí projevit v dalším růstu ceny jejích akcií, pokud trh na počátku tohoto trendu přecenil dynamiku expanze.

Poměr ceny k prodejům společnosti Cisco v letech 1998 až 2000 exponenciálně rostl a nakonec se dostal na vyšší úroveň, než je současná hodnota společnosti Nvidia. Po masivní expanzi se poměr nikdy nevrátil na původní úroveň a dnes, přibližně 30 let po začátku "internetové bubliny", Wall Street nepovažuje podnikání společnosti Cisco za nijak zvlášť perspektivní. Ocenění společností kótovaných na burze v USA, nejen společnosti Nvidia, je nyní většinou nižší než v poslední rovince 90. let. Z historického hlediska však zůstávají vysoké. Zdroj: XTB Research, Bloomberg Finance L.P.

Souhrn
Když pomineme "detaily", euforie kolem akcií Nvidie a umělé inteligence připomíná euforii z doby dot-com a do jisté míry platí srovnání se společností Cisco Systems. Investoři jsou opět poblázněni novou technologickou revolucí, která přinese skokové změny v mnoha odvětvích - od výroby až po služby. Jsou ochotni platit více za akcie společností s umělou inteligencí; vidíme to u mnoha společností na burze Nasdaq, které jsou schopny vykazovat dvouciferné zisky a od seance k seanci zvyšovat kapitalizaci o desítky miliard dolarů... díky zmínkám o nových produktech s umělou inteligencí nebo vyšším prognózám zisků, které jsou umělou inteligencí poháněny. 

Neuvěřitelný optimismus kolem podnikání společnosti Nvidia dokonale vystihují fotografie autogramů, které investorům rozdává generální ředitel Jensens Huang. Můžeme opatrně předpokládat, že v tomto případě se historie nebude opakovat, ale finále se bude rýmovat. Stejně jako v případě dotcomu se může ukázat, že největší hrozbou pro Nvidii není konkurence, ale recese, která by snížila rozsah objednávek čipů s umělou inteligencí a ochladila euforii na trhu. Jak ukázala historie, hypotetický krach nemusí nutně zbrzdit celý trend umělé inteligence, který je bezpochyby revoluční.

Koneckonců prudký pád společnosti Cisco v roce 2000 nebyl předzvěstí konce internetové revoluce, ale důsledkem příliš vysokého ocenění akcií a všeobecného optimismu, který příliš rychle diskontoval mohutné tempo růstu. Otázka by tedy neměla znít "zda", ale kdy akcie společnosti Nvidia projdou hlubokou slevou, protože nárůst objednávek GPU pravděpodobně nebude trvat věčně, nebo alespoň nebude vždy tak dynamický jako na počátku rodícího se trendu. V dlouhodobém horizontu se jako určitá hrozba pro společnost může ukázat i Tchaj-wan, který se nachází v epicentru geopolitických nepokojů a odkud TSMC vyrábí GPU pro Nvidii.

Graf ceny akcií Nvidia (interval D1)
Akcie společnosti Nvidia od začátku roku vzrostly o 180 % a téměř 13krát od lokálního minima na podzim 2022; zřejmým katalyzátorem sentimentu kolem společnosti a trendu AI bylo veřejné zveřejnění ChatGPT od OpenAI, 30. listopadu 2022. Při pohledu na geometrii trhu a rozsah vzestupné vlny, trvající od května, vidíme, že 18. června, kdy se Nvidia stala největší společností na Wall Street, byl rozsah vzestupného impulsu 1:1 shodný s posledním impulsem, po němž následovala korekce (skončila na přelomu dubna a května). Po výsledcích za fiskální 1. čtvrtletí 2025 (kalendářní 1. čtvrtletí 2024) vzrostly akcie společnosti o téměř 70 %. Volatilita cen akcií společnosti Nvidia je velmi vysoká a připomíná společnost s malou kapitalizací, a to navzdory obrovskému ocenění společnosti jako celku, což naznačuje obrovský příliv kapitálu v poslední době.


Zdroj: xStation5

 
Finanční ukazatele společnosti NVIDIA Prognózy a vybrané multiplikátory ocenění akcií společnosti Nvidia. Zdroj: XTB Research, Bloomberg Finance L.P.

Složená roční míra růstu (CAGR) 581 % za poslední rok odráží dynamiku obchodní expanze společnosti Nvidia. Zisky a příjmy ze segmentu datových center dominují, ačkoli hlavním zdrojem příjmů byly v posledních letech hry. Zdroj: XTB Research, Bloomberg Finance L.P.

 


Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A., organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

 

Klíčová slova: Finance | Nasdaq | USA | Apple | Poptávka | Recese | Sazby | Akcie | Akvizice | Bloomberg | Fed | Korekce | MIFID | Marže | Riziko | S&P 500 | Trend | Volatilita | Výkonnost | Wall Street | Zisk na akcii | Úrokové sazby | Doporučení | USD | XTB | Investoři | EU | Byznys | Zisk | Euforie | Optimismus | Ceny akcií | Investiční strategie | CISCO | Graf | Graf růstu | Investiční | Investiční doporučení | EBay | Ocenění akcií | Trh | Výnosy z dluhopisů | Zprávy | Předpověď | Zisky | Čistá marže | ROCE | Tržby | Komise | Burze | Microsoft | Pokles cen akcií | Podnikání | Finanční ukazatele | Biliony dolarů | Miliardy dolarů | S&P | Marže společností | Tempo růstu | Akcionáři | Tesla | Kapitalizace | Snížení úrokových sazeb | Výnosy | Příjmy | Alphabet | MiFID II | Podnikání na kapitálovém trhu | Akcie společnosti | Stav americké ekonomiky | Pokles cen | XTB Research | Finanční situace | Vyšší úrokové sazby | Čistý zisk | Cisco Systems | Generální ředitel | Rozvoj umělé inteligence | Amazon | Miliardy | Na burze | Rozvoj | Yahoo | Míra | xStation5 | Dot-com | Hodnota společnosti | Poradenství | Ukazatele | Krach | Komunikace | Google | Pokles | Situace | Meziroční růst | Zlepšení | Americké ekonomiky | Tržby společnosti | Historie | Růst | Signál | Biliony USD | Biliony | Ekonomiky | Umělá inteligence | Cloud Computing | Údaje | Expanze | CL | Umělé inteligence | JDE | Tchaj-wan | Internetové bubliny | Ocenění | Růst tržeb | Ceny | Technologické společnosti | Společnost XTB | Ocenění na burze | Příliv kapitálu | Nvidia | Akcie společnosti Nvidia | Společnost Cisco | Nařízení | DOT | CARA | Advanced Micro Devices | Konkurence | Vyšší úroveň | Růst společnosti | TSMC | AI | Pokles poptávky | Boom | Náhoda | Společnosti | Minulá výkonnost | Poptávka po čipech | Společnost | | Hry | Marketingová komunikace | Komise v přenesené pravomoci | Komise v přenesené pravomoci (EU) | Konkurent | Cloud computing | Graf ceny akcií | Podnikání společnosti | ChatGPT | OpenAI | Alphabet (Google) | Ceny akcií Nvidia | Vice | Společnost Nvidia | Zlepšení výkonnosti | Generativní umělé inteligence | Škálování | ProCent | Současná hodnota | D1 | Úrokové sazby ve Spojených státech | Výhody | 256/2004 | Volatilita cen | Největší společnosti | Služby | Odpovědnost | Společnosti na burze | Obchodní modely | Směrnice | Pokračující růst | Prognózy |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Nvidia dosahuje nových historických maxim!
  Akcie společnosti Nvidia (NVDA.US) dnes poskočily o téměř 5 % a obchodují se na nových rekordních hodnotách nad hranicí 500 USD poté, co společnost představila nové grafické karty a agentura Reuters informovala o plánech na výrobu čipů pro Čínu.
 • Nvidia - je čas na taktický pullback?
  Důležitá konference pro vývojáře týkající se umělé inteligence se uskuteční 18. března. Konferenci GTC pořádá společnost Nvidia a očekává se, že na ní budou představeny další důležité produkty společnosti. Očekává se, že společnost ukáže aktualizaci svých čipů nazvaných B1000 a N100, ethernetové přepínače a plány na "okrajovou" umělou inteligenci a využití této technologie v počítačích a chytrých telefonech. Společnost se pravděpodobně zmíní také o monetizaci svého cloudu nebo také o automobilovém či herním sektoru.
 • NVIDIA je hvězda roku 2023
  Společnost Nvidia i nadále vyráží dech a zastínila ostatní jako jednoznačná hvězda roku 2023, která od začátku roku raketově vzrostla o úžasných více než 180 %. Nechává Metu v prachu a s neuvěřitelným 119% nárůstem si nárokuje druhé místo mezi akciemi indexu S&P 500. Na třetím místě je AMD s působivým +93 %. Zatímco celkový index S&P 500 sotva dosáhl skromného zisku necelých 10 %, tito lídři v oboru si vytvořili značný odstup od tržního průměru.
 • Nvidia nabízí jasnou situaci v nejisté ekonomice 
  Dobré akcie se náhle nestanou špatnými. To však ne vždy brání tomu, aby byly uvedeny do prodeje na trhu. To je můj důvod k šikaně ohledně Nvidie (NASDAQ:NVDA), i když populace nedávno spadla do medvědího teritoria.
 • Nvidia - nová vycházející hvězda na Wall Street? 💥
  Umělá inteligence vdechla donedávna silně přeprodávanému indexu Nasdaq "druhý život". Tento index, známý svým velkým podílem technologických společností, loni zaznamenal největší poklesy od splasknutí internetové bubliny. Rok 2023 přinesl nečekaný obrat a býci se hromadně vrátili k technologiím. Důvod? Závan čerstvého vzduchu spojený s umělou inteligencí. Palivo pro růst dnes poskytla společnost Nvidia, která se po téměř 400% nebývalém růstu z říjnového minima s kapitalizací téměř 1 bilion dolarů dostala na 5. místo mezi nejvýše oceněnými americkými společnostmi kótovanými na burze. Po zveřejnění finančních výsledků zaznamenaly akcie společnosti Nvidia největší jednodenní nárůst tržní kapitalizace v historii amerického akciového trhu. Ocenění společnosti se během jediného dne zvýšilo o neuvěřitelných 200 miliard dolarů.
 • Nvidia před splitem ztratila
  Zámořská indexy si včera oddechly lehkým poklesem, stále se ale drží na dohled historických maxim. Ostře sledovaná technologická společnost Nvidia včera pokořila další milník a vytvořila historické maximum před očekávaným splitem 1:10. Obchodovala s maximální cenovkou 1255,87 USD. Hranici 1200 USD se jí nakonec podařilo uhájit, i když v průběhu včerejšího obchodování ztratila 1,1 % a uzavřela na hodnotě 1210,45 USD. Její pokles se pak propsal i mezi některé ostatní technologické společnosti, například Micron -2,7 %, Qualcomm -1,2 %. Výrobce sportovního oblečení Lululemon přidal 4,8 %. Diskontní řetězec Five Below naopak zklamal a jeho akcie se propadly o 10,6 %. Společnost Victoria’s Secret ztratila 6,3 %. Divoký vývoj mají za sebou i akcie GameStop, které včera uzavřely se ziskem 47,2 %.
 • Nvidia představila novou generaci AI čipů
  Generální ředitel společnosti Nvidia Jensen Huang v neděli představil novou generaci čipů.
 • Nvidia před zveřejněním výsledků klesá o 3 % 📉
  Společnost Nvidia (NVDA.US) dnes po skončení obchodování na Wall Street zveřejní svou finanční zprávu za 4. čtvrtletí 2024. Zpráva za kalendářní období od listopadu 2023 do ledna 2024 bude zveřejněna kolem 22:20 a ukáže, zda jsou výsledky společnosti v souladu s trendem umělé inteligence, který vyhnal akcie společnosti na rekordní úrovně. Společnost dnes prožívá slabou seanci, její akcie ztrácejí více než 3 %.
 • Nvidia překonává Alphabet z hlediska tržní kapitalizace!
  Akcie společnosti Nvidia (NVDA.US) se nadále těší silné rallye poháněné umělou inteligencí. Společnost byla v roce 2023 nejvýkonnějším členem indexu S&P 500, když během uplynulého roku vzrostla o téměř 240 %. Optimistický sentiment pokračuje i v roce 2024, kdy jsou akcie nejvýkonnějším členem indexu S&P 500 i v období od začátku roku. Společnost Nvidia se obchoduje o 46 % výše ve srovnání se závěrem roku 2023.
 • Nvidia se podobá Bitcoinu? Senzační vzestup ceny jejích akcií
  V letech 2023 až 2024 zažila cena akcií společnosti Nvidia senzační boom, v některých ohledech dokonce podobný boomu Bitcoinu. Jedná se však o dvě velmi odlišná aktiva, která se ubírají různými cestami, takže jediné, co mají skutečně společné, je boom na finančních trzích.
 • Nvidia udává tempo: Nové obzory pro S&P 500 a Nasdaq
  Kromě Nvidie vykazovaly stabilní růst také akcie dalších technologických gigantů, jako jsou Alphabet a Amazon.com, které vzrostly o 1,4 % a 1,6 %. Jay Hatfield z Infrastructure Capital Advisors poznamenal: "Technologie nás v poslední době jen zřídka překvapila a nyní překonala všechna očekávání. S nadcházející zprávou Nvidie by technologický trh mohl získat další podporu."
 • NVIDIA versus bublina na trhu a CISCO
  NVIDIA: Společnost NVIDIA, gigant v oblasti polovodičů a umělé inteligence, reportuje ve středu po uzavření trhu a konsensus počítá s tržbami přes 20 miliard dolarů, což je více než trojnásobek toho, co vykázala loni touto dobou. Pravděpodobně si bude muset vést lépe, protože akcie od 1. ledna vzrostly téměř o 50 % a očekávání investorů jsou tak vysoká. Na širším trhu se také zatajuje dech vzhledem k výkonnosti “Magnificent 7“ velkých technologických firem a koncentraci zisků, která je velmi vysoká.
 • Nvidia v premarketu mírně ztrácí, protože manažeři UXL signalizují konkurenci AI
  Akcie Nvidie (NVDA.US) se obchodují o více než 1 % před otevřením trhu v USA poté, co manažeři společnosti UXL, která je podporována společnostmi Intel (INTC.US), Alphabet (GOOGL.US) a Qualcomm (QCOM.US), řekli agentuře Reuters, že jsou v procesu přípravy technických specifikací pro software AI, aby mohl konkurovat službám AI společnosti Nvidia, později v první polovině roku 2024. Manažeři tří amerických gigantů naznačili, že zřejmým cílem je bojovat s dominancí na trhu a získat trh sdílet mimo technologii UXL. Oznámení může signalizovat trochu větší opatrnost na Wall Street, a přestože se trh s umělou inteligencí jeví jako obrovský, obavy o udržení obrovských marží mohou vyvinout krátkodobý tlak na akcie Nvidie.
 • Nvidia získává 3,30 % díky vlně nových čipů Blackwell 🤖
  Nvidia (NVDA.US) dnes zaznamenává nárůst o 3,30 % na 945 USD za akcii a přibližuje se tak k hranici 1000 USD za akcii. Optimismus investorů podporují nové produkty a projekty oznámené během týdenní konference Nvidia GTC. Během pondělního zahajovacího projevu oznámil generální ředitel společnosti Nvidia Jensen Huang:
 • Nvidia znovu překvapila trh: Silné datové centrum a akcie se dělí
  Technologický gigant Nvidia přinesl překvapení trhu, když zveřejnil své výsledky za první čtvrtletí fiskálního roku 2024. Výnosy společnosti zaznamenaly výrazný nárůst oproti loňskému období, což mnohé analytiky překvapilo.
 • Nvidia zveřejnila skvělé výsledky!
  Všechny oči se aktuálně zaměřují na cenu akcií společnosti Nvidia, protože společnost vykázala zisky, které překonaly očekávání analytiků a zaznamenala 57% nárůst tržeb.
 • NYCB se po zprávě Wall Street Journal propadá o 40 %
  Akcie společnosti New York Community Bancorp (NYCB.US) se dnes propadají o více než 40 %. Akcie se obchodují níže od začátku dnešního obchodování, ale po zveřejnění zprávy Wall Street Journal se pokles zrychlil. WSJ uvedl, že problémový věřitel zkoumá možnost prodeje akcií. NYCB se nachází ve volném pádu od konce ledna, kdy banka oznámila neočekávanou ztrátu za 4. čtvrtletí a prudký nárůst rezerv na úvěrové ztráty vzhledem k její značné expozici v sektoru komerčních nemovitostí. Akcie se od té doby propadly o více než 80 %. Dnešní zpráva WSJ naznačuje, že situace v bance je opravdu špatná - prodej akcií je mnohem dražší způsob získání finančních prostředků než emise dluhopisů a skutečnost, že NYCB o něm uvažuje, může znamenat, že má problémy získat prostředky prostřednictvím dluhových trhů. Výprodej akcií NYCB vyvíjí tlak i na další regionální banky, ale zatím se mu nepodařilo vykolejit sentiment na širším trhu.
 • NY devízoví obchodníci
  Počuje odvšadiaľ kričať "strong dollar is back". EURUSD sa pokúša ponoriť pod 1,38 a pripísať si prepad o 1%. Naopak agregátne dolárový index dnes získava už vyše 1,3%. Dolárový valec začína valcovať "hlava-nehlava" všetko čo mu stojí v ceste. Kalkulácia s "Diétnou verziou QE 2,0" a menové sprísňovanie v Číne sú dva silné prodolárové argumenty, ktorým sa musel pokloniť celý zvyšok devízového trhu.
 • NY Fed's Dudley připustil, že vývoj na trzích je zdrojem obav pro americkou centrální banku. Nebudou se sazby nakonec snižovat?
  Podmínky na finančních trzích jsou mnohem tvrdší, než když Fed v prosinci rozhodoval o sazbách. A pokud tento stav vyd...
 • Nynější deště přejí houbám, lidé v Česku by si jich letos mohli z lesů odnést za více než pět miliard korun
  Kilogram hub je letos nejdražší v historii, vyjde na 220 korun – na rok 2013, tak zlý pro pojišťovny, ale celkový sběr hub a jejich cena stačit nebudou.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani