Vítám vás u dalšího článku, ve kterém se budeme věnovat psychologii tradingu. V dnešním díle se ponoříme do samotné podstaty tradingu. Řeč totiž bude o zkreslení, které je tak rozšířené a zákeřné, že by se o něm mělo psát mnohem častěji. Mnozí začínající obchodníci si retrospektivní zkreslení neuvědomují vůbec, a nutno říci, že i pokročilí tradeři z něj mají nemalý respekt. Pojďme si proto vysvětlit, v čem spočívá tato past.
Levně nakoupit a draze prodat, jenže…
Podstata tradingu je velmi jednoduchá: nakoupit aktivum za levnější cenu, než za kterou jej prodáme (při shortování je to opačně). Jenže právě tato jednoduchá poučka způsobuje, že obchodníci na grafu velmi často jasně vidí situace, kdy měli nakoupit a kdy prodat. Provedení těchto rozhodnutí v reálném čase je však mnohdy nad jejich síly.
V rámci retrospektivního zkreslení totiž dochází k tomu, že trader na sto procent rozumí tomu, co se na trhu odehrálo. Zřetelně vidí cenové dno, postranní trend nebo vrchol trendu. Pohled zpět do minulosti často vede k falešnému sebevědomí, že číst cenové pohyby v reálném čase je stejně snadné. Právě retrospektivní zkreslení dělá z obchodování na finančních trzích ten nejlepší marketing – z cenového grafu je totiž vždy jasně vidět, kde se mělo nakupovat. Ovšem predikovat cenu budoucího cenového dna je úplně jiný level.
Po bitvě je každý generál
Nejlepší způsob, jak retrospektivní zkreslení pochopit, je pomocí pořekadla “po bitvě je každý generál”. Stačí si zpětně projít realizované obchody, a ihned člověk pochopí, že ve většině případů jedná naprosto nesmyslně a pod vlivem emocí, jako jsou strach a chamtivost. Dále při retrospektivním zkoumání realizovaného obchodu zjistí, že situace byla naprosto jasná, a že stres, který obchodník prožíval, nebyl vůbec opodstatněný. Opět tedy dochází k tomu, že v reálném čase má trader zcela jiný pohled na cenový graf než při jeho zpětném zkoumání.
Retrospektivní zkreslení může v některých případech udělat i mnoho problémů, a to v psychické pohodě obchodníka. Pečlivý trader, který zpětně analyzuje své obchody, se díky němu může dostat do fáze deprese, protože neustále musí porovnávat nedokonalý stav při otevřeném obchodě s dokonalým stavem při pohledu na vykreslený cenový graf. Právě tato rozdílnost může způsobovat nepříjemné pocity, protože při ní obchodník zjistí, že je jen málokdy schopen obchod řídit tak, aby se jeho výsledek rovnal idylickému stavu.
Zpětný pohled na cenové grafy je tedy jen iluzí toho, jak by mohl trader své obchody realizovat. Reálná skutečnost je pak zcela jiný příběh, při kterém musí trader zvládat mnoho faktorů přicházejících jak z trhu, tak i z vlastní psychiky. Srovnávat tyto dva stavy sice může přinést mnoho užitečných informací a pomoci k rozvoji obchodníka, ale také to může vést až do fáze vyhoření, protože se srovnává reálné chování obchodníka s ideálním, čehož ve většině případů nejde dosáhnout.
Martin Klass pro portál FXstreet.cz