Pátek 19. duben 2024 10:11
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
FTMO férovost
reklama
Fintokei ProTrader

Procesní cíle v tradingu - proč? A jak na ně?

05.11.2012  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Psychologie a money-management   Tisk

Jistě jste už mockrát četli, že k úspěšnému tradingu vede cesta přes stanovení cílů. Je to ale tak jednoduché? Zdánlivě ano – všude kolem nás se něco plánuje, projektuje a pak se to buď podaří splnit anebo také ne. Ač se na první pohled může zdát, že mít přesné a jasné cíle je potřeba, záleží hodně na tom, jaké cíle to jsou.

Cíle nás totiž mohou motivovat, ale mohou nás také srážet do bahna depresí a nežádoucích výčitek, když je nedokážeme splnit.

Co když ovšem není problém v nás, ale jen v tom, jaké cíle si klademe? Jak to můžeme změnit, na to se podíváme v dnešním článku.

 

Stanovení cílů

Cíle by nám měly pomáhat dosáhnout úspěchu v životě a také v tradingu. Měly by nás motivovat a přinášet nám radost z toho, že jsme na cestě k jejich splnění. Vždy to tak ale nefunguje.

Jaké cíle nám opravdu pomohou k úspěchu? Velké? Malé? Dlouhodobé? Krátkodobé? Dokážeme si opravdu udržet motivaci k plnění cíle, který je tak velký, že se nám zdá naprosto v nedohlednu a že za jeho splnění se budeme moct odměnit až za pět let?

 

TŘI TYPY CÍLŮ

Stanovit si cíl, který nás opravdu potáhne vpřed, není tak triviální jako si třeba říct "každý měsíc vydělám 2.000 USD". Opět zde hraje velkou roli pochopení toho, jak na takové cíle reaguje naše psychika a jak její fungování využijeme ve svůj prospěch.

Jak se budete cítit, když si dáte cíl 2.000 USD měsíčně, ale někde hluboko prostě nedokážete uvěřit, že takovou sumu můžete každý měsíc reálně vydělat? A co to s Vámi udělá, když se Vám to nepovede několik měsíců za sebou?

 

Cíle zaměřené na výsledek

Takové cíle jako vydělat tolik a tolik dolarů za jednotku času si dáváme, protože věříme, že je to třeba. Chceme být úspěšní, výkonní a cítit se dobře. Takovéto cíle, jak věříme, vedou ke splnění něčeho mnohem většího, třeba že za pět let budeme mít na účtu milion dolarů. To se sice může zdát motivující, ale spoustu okolností, které mají vést ke splnění takového cíle, nemáme pod kontrolou.

Příkladem takového cíle může být:

 • Každý den vydělám nejméně 300 USD.
 • Každý týden udělám nejméně 30 ziskových obchodů.

Co když je ale náš obchodní systém závislý na tom, že trh musí být v silném trendu na denním grafu a on zrovna jde už třetí týden do strany? Cítíte ten tlak? Co když vám trh nedá šanci vydělat 300 USD za každý den? Jak se budete cítit, když nesplníte plán? Budete v pohodě? A co když plán nedokážete splnit celou řadu dní za sebou? Jak se Vám bude líbit odcházet každý den od počítače s rostoucím pocitem neúspěchu?

Cíle zaměřené na výsledek mohou vést i k "přeobchodování" (over-tradingu - nadměrné obchodování) – ve snaze dosáhnout denně určité výše zisku můžeme začít porušovat pravidla a vstupovat do obchodů s naprosto nevhodnou motivací.

 

Procesní cíle

Naštěstí je tu něco, co nám může dát mnohem větší uspokojení z tradingu, a to jsou procesní cíle. Tyto cíle můžeme mít plně pod kontrolou, protože jejich splnění záleží výhradně na nás. Mohou být naší "cestovní mapou", která nás vede k vysněnému výsledku (jako je milion dolarů na účtu). Je zde ale jeden obří rozdíl – cíle zaměřené na výsledek nás mohou demotivovat, když cítíme, že je nedokážeme splnit. A to se může stát velmi snadno, protože faktory, které rozhodují o jejich splnění, nemáme pod kontrolou, protože jsou ovlivněny i tím, co prostě nemůžeme nijak ovlivnit. Kromě toho, když míříme k předem vytyčenému výsledku, vlastně trvale obchodujeme a žijeme s pocitem, že "tam ještě nejsme", že jsme svůj cíl stále ještě nesplnili. Milion dolarů na účtu nemáme a to nám může přinášet trvalý pocit nespokojenosti, napětí a neúspěchu. Autora by takový pocit zcela jistě naplňoval nervozitou a pocitem, že se to třeba ani nemůže nikdy podařit.

Procesní cíle jsou jiné. Nezaměřují se na výsledek, ale na dodržování žádoucích postupů neboli procesů.

Příkladem takových cílů může být:

 • Tento týden si na internetu najdu jeden smysluplný webinář o forexu a udělám si z něj výpisky do studijního deníku.
 • Před každým obchodováním se seznámím s ekonomickým kalendářem na daný den. Nebudu obchodovat půl hodiny před zprávami se třemi vykřičníky a půl hodiny po nich.
 • Celý měsíc budu obchodovat pouze tehdy, když budou splněny všechny vstupní podmínky mé strategie (takovýto cíl si dám například tehdy, když vím, že jsem v poslední době toto nedodržoval).
 • Tento týden budu striktně dodržovat celý obchodní systém, zejména výstup až po splnění podmínky X, a to bez ohledu na to, jak se budu v průběhu obchodů cítit a jaké budu mít nutkání měnit za pochodu pravidla.
 • Celý měsíc budu nechávat obchody dojít až k původnímu profit targetu a potom vyhodnotím, jak se změnily mé obchodní výsledky oproti minulému měsíci.
 • Do konce letošního roku si najdu dobrého učitele tradingu, se kterým si domluvím pravidelné osobní konzultace apod.

Sami jistě cítíte, že takové cíle dokážete splnit a že Vám pomohou cítit se dobře. Nemusíte se bičovat, protože jste nedosáhli nějaké kvantity, ale víte, že jste udělali vše pro to, aby Vás Vaše procesní cíle přiblížily k vytouženému úspěchu.

Procesní cíle nás takto vedou ke splnění cílů zaměřených na výsledek.

 

SEDM DŮVODŮ PROČ SI NEDÁVAT CÍLE ZAMĚŘENÉ NA VÝSLEDEK

Zaměřovat se pouze na výsledek v sobě skrývá velké nebezpečí – vytváří v nás podvědomý tlak, nervozitu, pocit nespokojenosti a nakonec může vést ke zklamání.

 

Takovéto cíle nám mohou uškodit

Jestli se Vás týká některý z následujících sedmi postojů, je na čase své cíle přehodnotit a udělat si z nich pomocníky, a nikoliv nepřátele. Nejde nám přeci o to doufat, že se jednou dočkáme spokojeného tradingu, ale o to, abychom obchodovali spokojeně už teď.


1. Musím být úspěšný – bez cílů nikdy nepracuji

Jinými slovy potřebujete mít důvod pro každou svou činnost a potřebujete mít pocit, že vše, co děláte, k něčemu přispívá. Jak se pak cítíte, když zjistíte, že své cíle nedokážete plnit? Co se stane, když Vám nějaké okolnosti nedovolí pokračovat v jejich plnění?


2. Bez cílů nemá můj život smysl!

To vypadá na první pohled obdivuhodně, ale je v tom háček – nikdy nevíte, kolik času Vám ke splnění cílů ještě zbývá. Jak se budete cítit, když své cíle nestihnete zcela splnit? Zůstane Váš smysl života nenaplněn?

 

3. Budu spokojený, teprve až dosáhnu svých cílů!

Jinými slovy teď spokojený nejste a ještě dlouho nebudete!! Nežijete šťastně tady a teď. Potřebujete cíl, vizi nějaké “růžovější? budoucnosti, aby Vás to drželo v akci. Má to ještě jeden skrytý háček a mnoho lidí už si na to přišlo – s tímto přístupem šťastní nebudete, ani když své cíle dokážete splnit. Toto je totiž vlastnost našeho ega, které chce stále více – nic mu nedokáže dát pocit spokojenosti, který by vydržel nějak dlouho.

 

4. Vím, co ode mě očekávají druzí – musím přeci mít nějaké cíle!

Kdo Vám to řekl? Šéf, rodiče, partnerka nebo partner? Ať už to byl kdokoliv, pokud to myslel vážně, pak to znamená, že Vás přijímá ZA TO, co dokážete, ne PROTO, že jste takoví, jací jste. Proč potřebujete jejich ocenění?


5. Dosahovat cíle je příkaz doby – a na tom závisí moje úspěšnost!

Jinak řečeno definujete úspěch jako výsledek, ne jako to, jak žijete, jak obchodujete. Nejste úspěšní, dokud z Vás nepadají konkrétní výsledky: „podívejte se na mě, jakou mám produkci!“ Vaše cíle jsou Vašimi milníky na cestě, a to má taky háček – jakmile jich dosáhnete, je po nich. A Vy si musíte rychle najít jiné cíle, jinak budete mít pocit, že nepostupujete a Vaše práce ztrácí smysl.


6. Musím se zavděčit – a k tomu mi pomohou měřitelné výsledky!

Komu se potřebujete zavděčit a co mu tím chcete dokázat? Svou výkonnost? Tím byste ovšem říkali, že bez výsledků jste nicka, nula a lůzr.

 

7. Toužím po ocenění a pocitu sebehodnoty – k tomu ale musím předvést, že jsem splnil cíle!

Tak to je smutné. Vaše cíle pro Vás musejí být pořádné břemeno. Máte co dělat, abyste dokázali, že jste opravdu plnohodnotní a že si zasloužíte ocenění (sami si doplňte od koho).

 

JAK Z TOHO VEN? ZAMĚŘTE SE NA PROCES – UŽÍVEJTE SI UŽ SAMU CESTU K VÝSLEDKŮM.

Autor věří, že tomu všemu se dá vyhnout tím, že se zaměříme na procesní cíle. Tyto cíle totiž „umí“ něco, po čem toužíme – dávají nám jiný pocit ze života, protože je můžeme splnit vždy. Máme je totiž plně pod kontrolou.

 

Pět vlastností procesních cílů

Dávají nám směr: Znáte to? Kdo neví, kam jde, ten tam určitě dojde. Pokud ale chceme dojít do nějakého konkrétního místa, potřebujeme směr. Vydáme-li se tímto směrem, jsme na správné cestě a můžeme se cítit dobře. Ten rozdíl je významný! Naším cílem je jít určitým směrem, nikoliv dojít do konkrétního pomyslného místa. Není důležité ani to, jak rychle se tam dostaneme. Důraz klademe na to, zda postupujeme správným směrem. Při tom si můžeme užívat každý krok, protože víme, že stále postupujeme vpřed! Tento cíl nemůže zůstat nesplněn.

Jsou účinné: Říká se, že každá věc se nejprve musela zrodit v něčí mysli. Teprve pak se mohla realizovat. Když máme vizi toho, co si přejeme docílit, můžeme si cestu k tomu vedoucí rozdělit na malé kroky. Neomezuje nás to ale v tom, jak se konkrétně k naplnění své vize dopracujeme. Když objevíme lepší cestu, můžeme ji klidně změnit, aniž bychom jakkoliv ohrozili naplnění svého cíle.

Můžeme se radovat z každého (po)kroku: Představte si, že chcete vydělat 5.000 USD. Než abyste se stále zaměřovali na číslo 5.000, soustřeďte se třeba na prvních 50. Radujte se pokaždé, když vyděláte 50 dolarů! Dokázali jste to – další krůček! Ještě nemáte všech 5.000, ale to nevadí – jste na cestě a děláte pokroky. V čem je to lepší? Rozdělili jste si větší cíl na menší dílky, které jsou snáze uvěřitelné, a proto uchopitelné. A pokaždé můžete oslavit jejich splnění. Také nemáte důvod se trápit, když jste třeba dnes nevydělali – víte, že jste stále na cestě a děláte pokroky.

Konkrétní cíl nám pomůže zjistit, co přesně chceme: Je známá věc, že když máme nějaké přání, máme si ho do co největších podrobností zapsat. Čím více detailů, tím lépe, to je známá technika. Proč to děláme? Ne proto, abychom se mohli trestat za to, když to nevyjde, ale proto, abychom si ujasnili co nejlépe, co chceme. Díky tomu pak můžeme rozpoznat, kdy jsme si svůj cíl splnili, aniž bychom se ale trápili, když to nebude do všech podrobností odpovídat našim původním představám. Poznáme prostě, že nám „tato verze“ splnění cíle dostatečně vyhovuje. Náš cíl nám pomohl držet správný směr a soustředit se na jeho plnění.

Cíl nás má motivovat: Dobře nastavený procesní cíl nás motivuje ke správnému jednání. Když si dáme takový cíl, můžeme si představovat, jaké to bude, když jej budeme plnit. Můžeme pocítit radost, vzrušení nebo nadšení. Získáme elán k tomu, abychom se do toho pustili.

Cíl zaměřený na výsledek je ovšem spíše překážka, kterou musíme překonat. Když cítíme, že to nedokážeme, vyvolává to paradoxně pasivitu, odkládání a ztrátu víry a chuti do práce. Vlastně se tím chceme podvědomě vyhnout bolesti z neúspěchu, čímž se k němu ovšem současně odsuzujeme tím, že pro naplnění cíle neděláme, co je třeba.

Procesní cíl působí právě opačně, "umí" nás motivovat.

 

V čem se tedy procesní cíle tak liší od cílů zaměřených na výsledek?

Shrňme si to tedy ještě pro jistotu v několika bodech.

Cíle zaměřené na výsledek jsou zavazující. Vyžadují, abychom je do puntíku splnili. Soustředíme se na efektivitu a měřitelné výsledky. Buď vyhrajeme, nebo prohrajeme, není nic mezi tím. Vědomí možné prohry nás tíží a zbavuje radosti a naplnění z činnosti samé. Doufáme, že když předvedeme dostatečný výkon, přinese nám to uspokojení, ale takový stav je jen velmi prchavý. Pak musíme vyrazit za dalším cílem a další pochybnou vidinou spokojenosti.

Procesní cíle jsou směrníky. Jsou to značky, které nám pomáhají směřovat své úsilí jedním směrem. Nezaměřujeme se na dosažení konkrétního bodu v budoucnosti, ale na cestu samu. Tento přístup v sobě neobsahuje nebezpečí neúspěchu (kromě případu, kdy opravdu neuděláme vůbec nic). Ani zpoždění a zacházky na cestě nevnímáme jako negativní. A je těžké zůstat pasivní, když cíl sám o sobě láká k vydání se na cestu.

Procesní cíle samozřejmě nakonec vedou k dosažení nějakého konkrétního měřitelného výsledku. Rozdíl je v tom, že se k němu dostaneme příjemnější cestou a se zcela jiným pocitem. Namísto cílové pásky jsme se soustředili na cestu samu a ta nás k té pásce nakonec dovedla. Namísto něčeho, co je v nedohlednu, jsme se zabývali jenom tím, jaký bude náš nejbližší další krok.

 

Jak si správně stanovit procesní cíle.

Při plánování těchto cílů se zaměřujeme na cestu, ne na její konec, na kterém bychom očekávali výsledek.

Když se zaměříme na vlastní proces, který nás má vést po cestě úspěchu v tradingu, můžeme se ptát: co mohu udělat teď hned, aby mě to těšilo a aby mě to vedlo k pokroku? A začneme s něčím malým, co nám bude dělat radost. Třeba budeme obchodovat jednu jedinou strategii s malými objemy, ale už na ní uvidíme první pozitivní výsledky. Co na tom, že ještě nejsme milionáři, když už TEĎ máme možnost slavit své úspěchy! Děláme, co nás těší, a děláme to dobře. Není důvod být nespokojení nebo se trápit, že jsme nevydělali nějakou konkrétní sumu. Ano, ještě nemůžeme tradingem uživit celou rodinu a ještě nemáme tu vysněnou jachtu, ale co na tom? Jsme na cestě a ta cesta nás uspokojuje. To nás motivuje k tomu, že nacházíme nové možnosti, nové nápady k tomu, jak tu cestu ještě zlepšit.

 

Jak se pozná procesní cíl?

Jak si můžeme ověřit, že náš cíl je opravdu zaměřen na proces a nikoliv na výsledek? Jednoduše se zeptejte, zda lze tento cíl NESPLNIT. Pokud si odpovíte ano, pak se nezaměřujete na proces, ale na výsledek.

V okamžiku, kdy se vydáte na cestu plnění procesního cíle, už jste jej splnili. Jinak řečeno, pokud nelpíte na konečném výsledku, nemůžete neuspět.

Cíl mířící k výsledku nám nabízí odměnu až na konci. Procesní cíl je takový, kdy odměnou je už to, že jsme na cestě. A na konci nás ještě čeká odměna navíc, ale ta není naší prvotní motivací.

Procesní cíle se tedy zaměřují na to, JAK něco budeme dělat, což nás nakonec dovede ke splnění toho, CO jsme si přáli dosáhnout.

Ještě jednou si to zopakujme: tyto cíle můžeme vždy splnit, protože máme vše potřebné pod kontrolou.

 

Praktické rady, jak na to

Autor sám je příkladem člověka, kterého velmi stresuje představa, že musí vyprodukovat nějaké měřitelné konkrétní výsledky. Proto se rozhodl určitě nejít cestou plánování konkrétních částek, které musí tradingem vydělat, nebo procent, o která musí zhodnotit každý měsíc svůj účet. To by nutně vedlo k neustálému napětí a pocitu nespokojenosti. Také se rozhodl naprosto se zbavit pocitu, že je třeba se srovnávat s ostatními a podle toho hodnotit svou úspěšnost nebo neúspěšnost.

Jaká úleva!

Takže procesní cíle, které vedly k pohodovému tradingu a průběžnému zdokonalování, byly například:

 • Každý týden si na internetu najdu jeden smysluplný webinář, který přispěje k mému vzdělání v oblasti forexu.
 • Každý týden si vyhledám jeden článek s tématikou psychologie obchodování na forexu a udělám si z něj poznámky do studijního deníku.
 • Kdykoliv si uvědomím, že při tradingu cítím stres, zapíši si to do obchodního deníku, zjistím příčinu tohoto stresu a odstraním ji.
 • Budu se soustředit na situace, kdy při tradingu nebo v souvislosti s ním cítím jakýkoliv stres. Jakmile si jej uvědomím, zapíši si jej a poté se budu snažit na tom zapracovat.
 • Tento měsíc budu obchodovat pouze strategii X na měnovém páru Y a každý obchod si zdokumentuji v deníku. Budu se zaměřovat na pozorování své psychiky v průběhu obchodu a hledat cesty k jejímu zlepšení.
 • Tento týden si před každým vstupem do obchodu určím cenu, na kterou umístím stop-loss a ten za žádných okolností nebudu měnit, i kdybych k tomu cítil sebevětší pokušení. Budu plně důvěřovat svému obchodnímu systému, který mám otestovaný.
 • Dokud budu mít otevřenou pozici, nebudu sledovat, kolik vydělávám (nebo prodělávám) peněz. Neřídím obchod podle aktuální finanční částky, ale striktně dodržuji předepsaný systém řízení obchodu, který jsem si prověřil/otestoval na demo účtu.
 • Tento týden budu obchodovat tak, že profit-target umístím vždy pouze na úroveň X. Nebudu chamtivý. Další obchod už čeká za rohem.
 • Od nynějška si budu každý obchod zapisovat do deníku ihned po otevření pozice.
 • Každou neděli dopoledne si zapíšu vyhodnocení celého obchodního týdne do deníku.
 • Atd.

Autor si ověřil v praxi, že stanovit si takovéto cíle a plnit je mu nedělá problémy, přestože cíle zaměřené na výsledky jsou mu opravdu z duše protivné a jsou pro něj naprosto frustrující. Konkrétní pozitivní výsledky tradingu pak ani nebere jako až tak podstatné – naprosto osvobozující pocit!

Samozřejmě to vše platí tehdy, když obchodování vychází z prověřeného systému, který při dodržení pravidel vede k ziskům.

Trading se tak díky procesním cílům stal příjemnou a radostnou zkušeností se spoustou příležitostí slavit úspěchy. A vydělané peníze jsou pak téměř jen hezkým „vedlejším efektem“.

 

ZÁVĚR

Ukázali jsme si, že stanovit si vhodný cíl může být zdrojem energie, která nás vede k úspěchu. Určitě nebylo cílem článku plně vyčerpat tuto tématiku. Šlo jen o to ukázat si, že své cíle je třeba dobře promyslet, aby nám byly příjemné. Pokud zjistíme, že nás naše cíle spíše stresují a okrádají o energii, je třeba to změnit. Dávejme si cíle, jejichž plnění nás bude uspokojovat průběžně, nejen pomíjivě, krátkodobě a až na konci cesty. Mnohem lepší je tedy zaměřovat se na procesní cíle, které pomáhají postupovat žádoucím směrem k úspěchu.

A to přeje i Vám Pavel Kaiser a tým FXstreet.cz

Sdílení článku: 
   

 

Související články

  trader monitory hlava.jpg
  JÁ JSEM úspěšný trader!
  Bohužel se stalo běžným zvykem, že často lidé nepřemýšlejí o tom, co říkají. A už vůbec nekorigují své myšlenky. Proč taky, „vždyť to nikdo neví, na co myslím“. Jenže to je velký omyl – ten, kdo vaše myšlenky zaznamenává velmi hluboce, jste vy, lépe řečeno vaše podvědomí. Televize se zaměřuje na nejšťavnatější negativa, rádio a noviny taky, když se sejde parta lidí, není nic mimořádného, když se vrhnou na kritizování čehokoliv – počasím počínaje a krabicemi od bot konče? A tak potichu, pomalu, ale důkladně v naší mysli vzniká negativní obraz světa, ve kterém žijeme.

Čtěte více

 • Ovládá vás v tradingu chamtivost?
  V tomto článku zabrousíme do psychologie tradingu a pokusíme se odhalit, co přesně je chamtivost a jak se může ve vašem obchodování projevovat. Všichni jsme několikrát slyšeli, že trh má schopnost odhalit ty nejzákladnější lidské emoce. Obchodování na finančních trzích je charakteristické především bojem člověka se sebou samým. A jenom psychicky silní obchodníci s pevnou disciplínou dokáží všechny nástrahy neustálého boje s emocemi překonat.
 • Pár tipů pro návrat z dovolené
  S koncem letních prázdnin dostáváme na naše emaily dotazy od čtenářů serveru FXstreet.cz, kteří se po několikatýdenní (někdy i měsíční) dovolené vrací zpět ke svému obchodování. Nejčastější dotazy jsou, jestli máme nějaké tipy pro takovýto návrat k trhům a jak se rychle dostat do předchozí tradingové formy. Rozhodli jsme se tedy na toto téma připravit dnešní článek.
 • Peníze leží na „zemi“, jen je sebrat – sociální experiment
  V tomto vzdělávacím článku se podíváme na „zoubek“ fenoménu, který v praktickém životě může nejen burzovním obchodníkům velmi ulehčit jejich cestu k ziskům, ale také v obecném měřítku může každému jedinci dopomoci nalézt to, čemu se mu v životě nedostává. Jako je například láska, rodina, peníze atd.
 • Pět hlavních principů trading psychologie
  Dovolil bych si dnes prezentovat článek, který je přeložený z originálu od Bretta Steenbargera. Je to člověk, který se věnuje psychologii traderů a napsal již mnoho článků a knih na toto téma. Budu se občas snažit přinášet jeho nejpřínosnější podněty. Následující překlady jsou předem s autorem dohodnuty a odsouhlaseny k uveřejnění na našem FOREX serveru. Rozhodl jsem se pro tento krok, zejména z toho důvodu, že jeho články patří ke špičkám ve světe trading psychologie a rád bych se s vámi o ně podělil.
 • Pět způsobů, jak snížit stres v tradingu
  Zažili jste někdy podobný den? Obchodní platforma se „zasekla“, internetové připojení vypadává a zároveň jste zapomněli nastudovat blížící se klíčové fundamenty, a zmeškali jste obchodní příležitost? Tyto situace jsou jen některými zdroji stresových situací, s nimiž se musí každý trader občas vypořádat, pokud nechce, aby ho ovládly. To může totiž jinak znamenat nebezpečí pro vaše obchodování.
 • Porozumění strachu a chamtivosti v obchodování
  Strach a chamtivost jsou dvě silné emoce, které významně ovlivňují chování obchodníků na finančních trzích. Tyto emoce mohou výrazně ovlivnit rozhodovací proces obchodníka a často vedou k iracionálnímu chování a neoptimálním výsledkům.
 • Position sizing v tradingu
  V dnešním článku se podíváme na další významnou součást Money-Managementu. Podíváme se na to, jak správně volit velikost pozice, jak a kdy pozice ideálně navyšovat, aniž bychom porušovali zásady správného risku na naše obchody. Pod pojmem position sizing si představme nutnost volit správný počet lotů na základě vzdálenosti našeho Stop-Lossu od vstupní ceny. Tento výpočet musí obchodník uskutečnit už před samotným vstupem do obchodu. Pro začínajícího obchodníka to může vypadat všelijak složitě. Proto se na to v tomto článku zaměříme.
 • Postupná cesta k profesionálnímu tradingu
  Je běžně mylnou představou, že profesionální dovednosti či znalosti v určité oblasti, ať už se jedná o obchodování na finančních trzích či o sport, jsou vrozenou vlastností pro pár vyvolených jedinců. Toto myšlení předpokládá, že jsme buďto odborníci nebo ne a tím pádem pro nás neexistuje způsob, jak potřebné dovednosti získat, pokud se s nimi nenarodíme.
 • Pracujte na sebedůvěře v tradingu
  V dnešním článku se podíváme na to, jak si budovat sebedůvěru v tradingu. Sebedůvěra je totiž nedílnou součástí úspěšného obchodování. Zjistíme také, co ji podkopává a jak se tomu vyhnout.
 • Praxe vás učí konzistentnosti, nikoliv dokonalosti
  Jedním z poměrně hojně rozšířených omylů je, že cvičením a praxí se stáváte stále dokonalejšími. Ono je to poměrně pochopitelné, protože v našem běžném životě se obvykle procvičováním zdokonalujeme a zlepšujeme. Nicméně v tradingu bohužel procvičování a praxe nezaručuje automaticky to, že se budete posouvat kupředu a neustále zlepšovat.
 • Proč bychom si měli stanovit maximální denní ztrátu
  Každý z nás během určitého časového období v obchodování určitě cítil potřebu obchodovat více, i když výsledná ztráta za obchodní den překročila výši obvyklé denní ztráty. Primárním cílem totiž bylo snížit předchozí ztráty a nejlépe obchodní den zakončit ještě v plusu. Bohužel tento cíl obvykle nebývá naplněn a pro obchodníka tak den končí ještě větší ztrátou. Pokud je toto i váš případ, pokračujte ve čtení. V dnešním článku si popíšeme, proč je důležité během našeho obchodního dne dodržovat určité limity.
 • Proč bychom si měli zapisovat své pocity z obchodování?
  Zapisování obchodních statistik je v tradingu výborná věc, která nás může posunout výrazně vpřed. Nicméně, pouhá čísla nám nemusí odhalit celý příběh, jak na tom s obchodováním reálně jsme. Pokud jste si v tradingu vědomi, že děláte něco neustále špatně, může být skvělou pomůckou psychologický deník, do kterého si zapisujeme své pocity a emoce. V dnešním vzdělávacím článku se podíváme jak na to.
 • Proč je nuda v tradingu důležitá?
  Pokud naše obchodování probíhá podle obchodního plánu a tudíž správně, měla by to být po nějaké době jaksi nuda. Po většinu času bychom během obchodování neměli dělat vůbec nic (myšleno aktivně zasahovat do obchodu) a tuto nečinnost si dokonce užívat, protože „znuděný“ obchodník zpravidla bývá úspěšný obchodník. Nuda v tradingu obvykle znamená, že jsme schopni z dlouhodobého hlediska profitovat. Ziskový obchodník ještě před zapnutím svého počítače přesně ví, co udělá, pokud v trhu nastane situace A, B nebo C. A to protože má plán a ví, jak na vzniklé situace reagovat. Obchodování se tak časem stává v podstatě nudným.
 • Proč nedodržujete svůj obchodní plán?
  Stále se zdůrazňuje, jak je důležité dodržovat svůj obchodní plán, abychom dokázali být dlouhodobě ziskoví. Připravit si takový plán je tou snazší částí, ale dodržovat jej, to už se snáz řekne, než udělá. V dnešním článku si popíšeme pár důvodů, proč má většina traderů problém s dodržováním plánu.
 • Proč nemůže každý riskovat stejně?
  Jedna z nejčastějších otázek ve světe tradingu je, kolik procent nebo jakou částku z obchodního kapitálu by měl obchodník riskovat na jeden obchod. Obvyklou odpovědí na různých diskuzních fórech je jedno až dvě procenta, zatímco agresivnější tradeři doporučují risk až pět procent. Každý obchodník by měl pochopit, že risk na obchod je subjektivní záležitostí. Existují určitá základní pravidla, která je dobré dodržovat, ale z dlouhodobého hlediska je stále výhodnější zohlednit vaše osobní preference.
 • Proč opět odevzdáváme své zisky?
  Jistě všichni znáte situaci, kdy se vám nějakou dobu dařilo a pak jste o všechen nashromážděný zisk velmi rychle přišli. Buď jste měli několik úspěšných obchodů za sebou, nebo se vám podařil ten jeden obchod roku, na který každý z nás přirozeně čeká. Ať už se vám to podařilo jakkoliv, je psychicky velmi náročné a frustrující, když opět o tento poctivě nashromážděný zisk rychle přijdete. Tento článek by měl přinést nápady a zamyšlení, jak s tímto chováním nadobro skoncovat a jak se tedy vyhnout tomu, abyste svůj zisk opět trhu vrátili.
 • Proč pochybnosti ničí váš trading?
  Dnešní téma se týká každého, kdo se věnuje tradingu. Všichni se musíme vypořádat s tématem strachu, nejistoty, nejednoznačnosti chování trhů. A náš mozek nám v tom nechce pomáhat. Co je toho důvodem, to si objasníme na příběhu tradera Michaela.
 • Proč používat psychologický deník
  V dnešním vzdělávacím článku se podíváme na to, proč bychom si měli vést psychologický deník. Pokud si již pečlivě vedete obchodní deník, tak pro sebe děláte určitě dobrou věc. Je však nutné poznamenat, že čísla jsou pouze čísla, která nám nepoví celý příběh, který stojí za konkrétním obchodem. Pokud o sobě víte, že děláte stejné chyby, ale nevíte, co za nimi stojí, je pravděpodobně ten správný čas zavést si také svůj psychologický deník.
 • Proč tradeři neustále selhávají?
  Cítili jste se někdy taky tak? Dostávám početné emaily stejné jako tento. Pokud jste se tedy někdy při tradingu také cítili v koncích, nejste v tom sami (ne že by vám to ale pomohlo s vaší situací). Tento pán se velice snaží (a umím si představit, že vy také). Je chytrý a pracovitý. Ví, JAK má obchodovat. Bezpochyby zažil ve své kariéře docela rozumný úspěch, než se dostal k tradingu. Jako mnozí, které trading přitahuje, nebyl spokojen s řízením byznysu nebo kontaktem se světem korporací a chtěl získat více osobní a finanční svobody. Pak objevil trading jako cestu ke splnění svých snů o nezávislosti.
 • Proč uzavíráme ziskové obchody příliš brzy?
  Ptali jste se někdy sami sebe, proč uzavíráte ziskové obchody netrpělivě příliš brzy před stanoveným Profit-Targetem a naopak naprosto trpělivě necháváte dojít ztrátu až na Stop-Loss? Přemýšleli jste někdy, proč cítíte napětí a touhu uzavřít obchod dříve, než dojde k Profit-Targetu? V dnešním článku se podíváme na zoubek tomuto tradingovému nešvaru.

 


Diskuse ke článku

Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Broker EX-CAP
FBS
BidAskBit
reklama
FTMO férovost