Středa 06. prosinec 2023 06:31
reklama
Purple Ebook velky Makro vyhled 2024 (V5)
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple Ebook velky Makro vyhled 2024 (V5)

Týdenní zpráva z FOREX trhu: Důvěra evropských podnikatelů by se měla odrážet ode dna

20.11.2023 07:58  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Z hlediska nově zveřejněných dat tento týden přinese především indikátory sentimentu za listopad. Publikovány budou předběžné odhady PMI a IFO index. Navzdory tomu, že očekáváme mírné zlepšení, úroveň podnikatelské důvěry by měla nadále zůstat nízká. Finální odhad německého HDP by pak měl potvrdit mezičtvrtletní pokles tamní ekonomiky v Q3 o 0,1 %. Důvodem by měla být nižší spotřeba domácností a slabší čistý vývoz. Maďarská centrální banka podle nás tento týden sníží základní úrokovou sazbu o 100 bb. ECB i Fed pak zveřejní zápis z posledního zasedání. Likvidita na finančních trzích bude ale omezená kvůli oslavám Dne díkůvzdání v USA.

Pokles německého HDP souvisel s nižší spotřebou domácností

Navzdory své stále nízké úrovni by měl evropský podnikatelský sentiment doznat pouze mírného zlepšení. Očekáváme, že předběžné odhady PMI v eurozóně za listopad ukáží na zlepšení ve zpracovatelském průmyslu ze 43,1 b. na 43,6 b. a v oblasti služeb ze 47,8 b. na 48,1 b. Pro samotné Německo pak odhadujeme rovněž mírné zvýšení PMI ze zpracovatelského průmyslu, avšak drobný pokles v případě služeb, když útlum tamní spotřebitelské poptávky je oproti ostatním zemím eurozóny výraznější. Celkově ale všechny zmíněné ukazatele setrvají v pásmu kontrakce. Důvodem je hlavně nižší poptávka, která se dotýká jak spotřebitelského, tak i průmyslového zboží. Její pokles jde ruku v ruce se snižující se kupní silou domácností. Inflace však postupně odeznívá, zatímco vyšší růst nominálních mezd by měl pokračovat. To by mělo v kombinaci s vysokou mírou nahromaděných úspor pomoci k oživení poptávky a pozvolnému zlepšování předstihových indikátorů. V průmyslu by pak měl být zřetelný pozitivní vliv oživení čínské ekonomiky podpořený podpůrnými opatřeními tamní vlády. Zlepšení na straně průmyslového PMI bude ale nadále pravděpodobně brzdit inverzní způsob zachycení zkracujících se dodavatelských lhůt. Zmíněné faktory by ve výsledku měly pomoci i k mírnému nárůstu německého IFO indexu, který bude zveřejněn rovněž za listopad.

Finální odhad německého HDP by měl potvrdit mezičtvrtletní pokles ekonomiky o 0,1 %, který pravděpodobně souvisel s nižší spotřebou domácností a slabším čistým vývozem. Již komentář tamního statistického úřadu k předběžnému odhadu předestřel záporný příspěvek spotřeby domácností k mezičtvrtletní dynamice HDP, investice firem však podle tohoto komentáře pokračovaly v růstu. K poklesu spotřeby v Německu dochází i přes napjatý trh práce a vysokou míru úspor. Jedná se tak o obdobnou situaci jako v ČR, když se do kupní síly domácností zakousává vysoká inflace. V ČR je však propad reálných mezd výraznější. Vliv ale pravděpodobně mají i vyšší úrokové sazby či obavy o budoucí vývoj německé ekonomiky ve vztahu ke strukturálním výzvám, jimž nyní čelí především tamní průmysl. Část vytvářených úspor tak může být z obezřetnostních důvodů. Z ostatních složek očekáváme kladný příspěvek k mezičtvrtletní dynamice HDP v Q3 ze strany zásob, a naopak záporný v případě čistého vývozu, a to právě v souvislosti se slabým výkonem průmyslu.

Maďarská centrální banka (MNB) bude pravděpodobně pokračovat se snižováním sazeb, ECB i Fed zveřejní zápis z posledního zasedání. Likvidita na trzích bude ale oslabená kvůli oslavám Dne díkůvzdání v USA. Po říjnovém snížení základní úrokové sazby o 75 bb čekáme, že MNB urychlí tempo uvolňování měnové politiky a na úterním zasedání provede snížení o 100 bb. V prosinci by podle nás měla sazba klesnout o 75 bb a ke konci roku by tak měla činit 10,5 %. Viceguvernér Virag ve svém vyjádření označil pokles základní sazby do blízkosti 11 % do konce letošního roku za realistický. Inflace navíc v říjnu překvapila výrazným poklesem – v případě celku z 12,2 % y/y na 9,9 %, zatímco jádrová složka se snížila z 13,1 % y/y na 10,9 %. Ústup inflace by měl pokračovat také v dalších měsících a s tím pravděpodobně i pokles úrokových sazeb. Na konci roku 2024 očekáváme, že se inflace dostane pod 5 % y/y a základní úroková sazba klesne na 5,5 %. Tempo poklesu úrokových sazeb však bude významně podmíněno vývojem maďarského forintu. Ze zápisů ECB i Fedu by mělo být nadále zřetelné balancování mezi možným zhoršením výkonu ekonomik a inflačními riziky. Ačkoliv další zvyšování úrokových sazeb je již u obou bank pravděpodobně pasé, s jejich snižováním také spěchat nebudou. Fed by podle nás mohl začít snižovat sazby zhruba v polovině příštího roku, zatímco u ECB to čekáme až v roce 2025. Na programu je tento týden také řada vystoupení evropských centrálních bankéřů. V USA bude v tomto ohledu program výrazně chudší, a to v důsledku oslav Dne díkůvzdání.

Americká inflace ukázala na ústup poptávkových tlaků

Hlavními ekonomickými údaji minulého týdne byly ty z USA. Americká inflace byla v říjnu oproti očekávání mírně nižší. V meziročním vyjádření došlo k jejímu poklesu ze zářijových 3,7 % na 3,2 %, zatímco tržní konsensus činil 3,3 %. Meziměsíčně spotřebitelské ceny v USA stagnovaly. Na nižší cenovou dynamiku působil především meziměsíční pokles cen energií ovlivněný zlevněním surové ropy, a částečně také mírně nižší ceny zboží. Ceny ojetých automobilů se nadále snižovaly. To však bylo na druhou stranu kompenzováno pokračujícím a stále poměrně rychlým růstem cen služeb a v menší míře pak také zdražením potravin. Na růstu cen služeb se velkou měrou nadále podílely položky spojené s bydlením. I tak ale jádrová inflace skončila ve srovnání s konsensem o desetinu níže, což se týkalo jak meziměsíční, tak i meziroční dynamiky. Meziroční jádrová inflace zpomalila ze zářijových 4,1 % na 4,0 % v říjnu. Bez kategorie bydlení však byla meziměsíční dynamika cen (jádrových) služeb nejnižší od letošního července a oproti září byla třetinová. To je dobrá zpráva pro americký Fed, když právě oblast služeb v kombinaci se stále silným, ač postupně chladnoucím trhem práce představuje pro tamní centrální banku největší riziko z hlediska jejího úsilí o návrat inflace na dvouprocentní cíl. O poznání nižší dynamiku ve srovnání s odhady navíc v říjnu vykázaly také ceny průmyslových výrobců. Dílčí ochlazení poptávky je již patrné i ve vývoji maloobchodních tržeb. Navzdory tomu ale jejich říjnový vývoj pozitivně překvapil. Meziměsíčně byly celkové tržby nižší o 0,1 %, když byl očekáván hlubší pokles o 0,3 %. Údaj za září byl navíc revidován směrem vzhůru, a to z již tak výrazných +0,7 % m/m na 0,9 %. Americká průmyslová produkce se pak v říjnu meziměsíčně propadla o 0,6 %, když se čekal pokles o 0,4 %. Na to působily zejména stávky v automobilovém průmyslu.

Zpřesněný odhad HDP potvrdil mezičtvrtletní pokles ekonomiky eurozóny v Q3 o 0,1 %, na čemž se podílel i slabý výkon průmyslu, který v září meziměsíčně klesl o 1,1 %. Data z jednotlivých členských států ukázala na mírný mezičtvrtletní růst ekonomiky Španělska (+0,3 %) a Francie (+0,1 %), zatímco ekonomika Itálie oproti Q2 stagnovala a ta německá klesla (-0,1 %). Struktura HDP eurozóny bude dostupná až 7. prosince, očekáváme však, že k jeho poklesu přispěla mezičtvrtletně nižší změna stavu zásob (-0,4 pb). Příspěvek spotřeby domácností, fixních investic a čistého vývozu by měl být naopak kladný (ve všech třech případech čekáme +0,1 pb). V následujících kvartálech růst ekonomiky zůstane podle nás umírněný. Spotřeba domácností by měla vlivem obnoveného růstu reálných mezd a vysokých úspor oživit. Produkci však na druhou stranu bude brzdit nedostatek pracovních sil, drahé energie či slabší poptávka ze zahraničí. Investiční výdaje pak budou nadále negativně ovlivněny vyššími úrokovými sazbami. Minulý týden zveřejněný německý ZEW index za listopad pozitivně překvapil ve složce očekávání analytiků, v případě hodnocení současné situace ale naopak zklamal.

Tuzemské ceny průmyslových výrobců byly v říjnu meziměsíčně nižší v průměru o 0,1 % po předchozích dvou měsících mírného růstu podpořeného vyššími cenami surové ropy. V meziročním srovnání byly ceny v průmyslu v říjnu vyšší o 0,2 %, zatímco tržní konsensus počítal s růstem o 0,6 %. Až na výjimky v odvětví výroby pokračoval utlumený cenový vývoj. Ten pravděpodobně souvisel s nižší poptávkou po průmyslovém zboží ale i se snižujícími se cenami energií. V tomto kontextu zůstává otázkou, jaký vliv na výrobní ceny bude mít případný výrazný nárůst regulovaných složek cen energií na začátku příštího roku.

Minulý týden, pro nás v ČR kvůli státnímu svátku zkrácený, byl ve znamení slabšího amerického dolaru. Jeho výrazné oslabení oproti euru o zhruba 1,8 % se téměř zcela odehrálo během úterního odpoledne, kdy byla zveřejněna americká inflace. Trhy tak pravděpodobně reflektovaly výše zmíněný ústup poptávkových tlaků v USA a zmírnění cenové dynamiky napříč spotřebitelským košem. V ostatních dnech týdne hlavní měnový kurz vykazoval již jen mírné výkyvy. Slábnoucí dolar byl zřejmě hlavním faktorem posílení všech tří měn středoevropského regionu. Česká koruna zpevnila v mezitýdenním srovnání o přibližně 0,4 % k 24,45 EUR/CZK, maďarský forint o 0,3 % a polský zlotý o 1,4 %. Z tuzemských centrálních bankéřů minulý týden promluvil pouze viceguvernér Jan Frait. Ten pro Seznam Zprávy řekl, že snižování sazeb ze strany ČNB se bude odvíjet o dat zveřejněných v následujících týdnech. Hlavní jistotu o tom, že inflace příští rok spadne pod 3 % y/y, však podle něj bankovní rada získá s inflací za leden (ta bude zveřejněna 15. února 2024). Už na začátku února, ale podle viceguvernéra Fraita bude mít ČNB dostatek signálů o tom, jak silné bylo tradiční lednové přecenění. Myslíme si, že tyto výroky jsou v souladu s naší prognózou prvního snížení úrokových sazeb v únoru příštího roku. Centrální banka tento týden zveřejnila kalendář měnověpolitických zasedání pro rok 2024, z kterého vyplývá, že únorové zasedání se bude konat dne 8. 2., tudíž před zveřejněním lednové inflace.

Autor: Martin Gürtler, Komerční banka

Klíčová slova: Koruna zpevnila | Ukazatele | Vysoká inflace | Výrobní ceny | Zlotý | Přecenění | Odvětví | Fed | Základní sazby | Zpřesněný odhad | Cenový vývoj | IFO index | Ceny | Týdenní zpráva z FOREX trhu | Domácnosti | Struktura | Americká inflace | Pokles cen | Trh | Ceny průmyslových výrobců | Odhady PMI | EUR | Propad | Měnové politiky | Itálie | Snižování sazeb | Tempo poklesu | Spotřebitelské ceny | Ekonomika Itálie | Pokles ekonomiky | Slábnoucí dolar | Týdenní zpráva | TIM | Návrat inflace | Investice firem | Investiční | Pokles | Jan Frait | Kontrakce | Zpráva | Odhad HDP | Indikátory sentimentu | Růst | Ceny v průmyslu | Banka | Ifo | Hodnocení současné situace | Maďarská centrální banka | Pozitivní vliv | Základní úroková sazba | PMI v eurozóně | Trhy | Oslabení | Riziko | Trh práce | Struktura HDP | EUR/CZK | Vývoj německé ekonomiky | Oživení poptávky | Sazby | Základní úrokové sazby | Údaj za září | Investiční výdaje | Zvyšování úrokových sazeb | Likvidita | Budoucí vývoj | Dna | Vyšší úrokové sazby | Ekonomiky eurozóny | Investice | MNB | Práce | Koruna | Uvolňování měnové politiky | Průmyslová produkce | Nižší poptávka | Výkyvy | Vývoz | Spotřeba domácností | HDP | ČR | Poptávka | Ropy | Finální odhad | Snížení základní úrokové sazby | Ceny zboží | Americký Fed | FOREX | JDE | Úrokové sazby | USA | Polský zlotý | Zlepšení | Německo | Očekávání analytiků | Maďarský forint | Energie | Inflace | Indikátory | Konsensus | Nižší ceny | Výkon průmyslu | Francie | ECB | Bydlení | Oživení čínské ekonomiky | Spotřebitelské ceny v USA | Úsilí | Americká průmyslová produkce | ČNB | Surové ropy | Tržby | Zápis z posledního zasedání | Pokles úrokových sazeb | Situace | Snížení úrokových sazeb | Ústup inflace | Německé ekonomiky | ZEW index | Drahé energie | Bankovní rada | | Úroková sazba | Posílení | Komerční banka | Dolar | HDP eurozóny | Růst ekonomiky | Sentiment | Kurz | Forint | Vývoj | Česká koruna | Ekonomiky | CZK | Jádrová inflace | ROCE | Měnový kurz | Ekonomika | Výdaje | Důvěra | Německý ZEW index | ZEW | Zprávy | Očekávání | Průmysl | Pokles cen energií | Seznam Zprávy | Index | Centrální banka | Martin Gürtler |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Týdenní zpráva z FOREX trhu: Data z amerického trhu práce ukáží solidní tvorbu pracovních míst
  Páteční NFP report potvrdí, že americký trh práce zůstává utažený. To bude patrné i z červencového vývoje osobních příjmů a výdajů Američanů, které zřejmě porostou. Naopak ziskové marže firem, které budou zveřejněny společně se zpřesněným odhadem HDP za Q2, budou mezičtvrtletně nižší. Data z trhu nemovitostí ukáží na jeho další ochlazení.
 • Týdenní zpráva z FOREX trhu: Data z amerického trhu práce ukáží solidní tvorbu pracovních míst
  Ve Spojených státech budou tento týden zveřejněny předstihové indikátory z průmyslu, které i nadále zůstanou pod padesátibodovou hranicí. Naopak ISM ze služeb bude indikovat další růst tohoto segmentu. Klíčová data z amerického trhu práce (Nonfarm Payrolls) by měla vykázat další poměrně vysoký počet nově vytvořených pracovních míst. Finální odhady PMI z eurozóny zřejmě potvrdí, že se ukazatel jak v průmyslu, tak i ve službách nachází ve fázi kontrakce. Zhoršení čeká i český PMI. Z domácích dat stojí za zmínku ještě české maloobchodní tržby. Ty zřejmě v srpnu po očištění o prodeje motorových vozidel v meziměsíčním srovnání mírně poklesly. V Polsku k jednacímu stolu zasedne tamní centrální banka. Ta podle našeho odhadu sníží klíčovou úrokovou sazbu o dalších padesát bazických bodů.
 • Týdenní zpráva z FOREX trhu: Data z amerického trhu práce utvrdí Fed v tom, že je na čase začít jednat
  Sympozium v Jackson Hole potvrdilo ochotu americké centrální banky začít s omezováním nákupů aktiv. Konkrétní detaily ale oznámeny nebyly. V tom, že je čas začít jednat, by měla Fed utvrdit páteční data z trhu práce. Ta ukáží na další solidní tvorbu pracovních míst i pokles nezaměstnanosti. Kromě dat z trhu práce stojí za zmínku i tamní spotřebitelská důvěra a průmyslový ISM. Oba ukazatele čeká korekce. I tak se ale udrží vysoko na dlouhodobým průměrem. Mírný pokles čeká i důvěru v eurozóně. Naopak k rychlému růstu se odhodlá inflace v eurozóně, a to dokonce na nejvyšší hodnoty od roku 2011. V Česku se dozvíme, co stálo za překvapivě nízkým růstem HDP ve druhém čtvrtletí. Čeká nás i PMI, který stejně jako v dalších zemích eurozóny mírně zkoriguje. U českých mezd za druhé čtvrtletí očekáváme solidní dynamiku. I tak ale tempo růstu zaostane za prognózou ČNB.
 • Týdenní zpráva z FOREX trhu: Data ze Spojených států nepotěší
  Data, která budou tento týden přicházet z USA, nepotěší. Jedinou výjimkou by mohl být počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti, který by měl začít klesat. Spotřebitelskou důvěru, prodeje nemovitostí i objednávky zboží dlouhodobé spotřeby však čekají další propady. Naopak data z eurozóny by mohla tento týden vyznít pozitivně. Čekáme zlepšení ekonomického sentimentu v eurozóně i německého IFO indexu. Investory budou zajímat i detaily týkající se fondu na podporu ekonomiky eurozóny, které představí Evropská komise. Optimismus však může zkalit revize HDP za Q1 v Itálii a Francii směrem dolů a také inflace v eurozóně blížící se bodu mrazu. V regionu bude zveřejněna česká a maďarská důvěra v ekonomiku za květen, která by již mohla odrážet uvolňování opatření v boji proti koronaviru. Čeká nás i zasedání polské a maďarské centrální banky, které nechají sazby beze změny a také zpřesněné odhady HDP obou zemí.
 • Týdenní zpráva z FOREX trhu: Data z reálné ekonomiky potvrdí drtivý dopad koronaviru
  Hlavní událostí tohoto týdne bude jednoznačně statistika čínského HDP za první čtvrtletí, které se dočká výrazného propadu. V následujících dnech uvidíme ale i další statistiky z reálné ekonomiky již postižené dopady koronaviru. Americké maloobchodní tržby zaznamenají výrazný pokles, zatímco průmyslová produkce klesne prozatím jen mírně. Tuzemská inflace podle našich odhadů v březnu dosáhla svého vrcholu a v následujících měsících by měla zpomalovat díky nižším cenám ropy a slabé poptávce domácností. Hlavním tématem však zůstává spíše aktuální vývoj pandemie a další opatření hospodářské politiky.
 • Týdenní zpráva z FOREX trhu: Data z trhu práce napoví, co čekat od Fedu
  Z pohledu globálních trhů bude hlavní údaj v podobě červnového počtu nových pracovních míst v nezemědělském sektoru v USA zveřejněn až v samotném závěru týdne. Očekáváme zpomalení tvorby nových pracovních míst na 250 tis., stále se však bude jednat o silný údaj. Tržní reakci by mohl vyvolat také zápis z posledního zasedání Fedu. Jak u nás, tak v Německu i eurozóně je v tomto týdnu na programu několik statistik týkajících se průmyslu. Celkově se obáváme poměrně slabých dat, která budou indikovat, že výrazné oživení v průmyslu se v Evropě prozatím odkládá. Z domácích statistik dnes budeme sledovat kromě červnového PMI ze zpracovatelského průmyslu rovněž bilanci státního rozpočtu ke konci prvního pololetí, která ukáže i pro další vývoj důležité sezónní inkaso DPPO.
 • Týdenní zpráva z FOREX trhu: Data z tuzemské ekonomiky budou svědčit o zpomalení ekonomické aktivity
  Tuzemská data během týdne pravděpodobně vykážou hluboký meziroční propad reálných mezd o 10,2 % a meziměsíční poklesy průmyslové produkce a maloobchodních tržeb. Data z německého průmyslu by měla již nést předzvěsti mělké recese v 2H22. Klíčovou událostí týdne bude zasedání ECB, která se podle nás odhodlá k 75bodovému hiku, přičemž terminální úroveň sazeb, dosažená až příští rok, by se měla pohybovat na 2,75 %.
 • Týdenní zpráva z FOREX trhu: Dezinflační tlaky ve výrobní sféře jsou příslibem pro zpomalení inflace
  Trend na vstupu do tohoto týdne nastolí dnes ráno zveřejněná čínská data, která přinesla poměrně značné zklamání ohledně růstu tamní ekonomiky ve Q2. V úterý zveřejněné květnové maloobchodní tržby a průmyslová produkce v USA poodhalí kondici tamní ekonomiky ve druhém čtvrtletí. Na domácí datové frontě se dočkáme pouze červnového vývoje cen ve výrobní sféře. Ty podle nás opět klesly. V eurozóně budou potvrzeny údaje červnové inflace, která podle nás stále vyvíjí tlak na další zvyšování sazeb ECB. V minulém týdnu zveřejněná data v USA zase indikují, že zvýšení sazeb na následujícím zasedání Fedu o 25 bb by již zřejmě mohlo být v současném cyklu poslední.
 • Týdenní zpráva z FOREX trhu: Domácí inflace zahajuje sestupnou dráhu
  V USA bude hlavní statistikou tohoto týdne únorový počet nově vytvořených pracovních míst v nezemědělském sektoru. Těch podle našeho odhadu v únoru přibylo 280 tis. Americký trh práce tak zůstává napjatý, začínají se však objevovat signály, že by se v průběhu letoška mohl zchlazovat. Třetí čtení HDP eurozóny za Q4 22 by podle nás mohlo přinést lehkou sestupnou revizi, zatímco průmyslová produkce v Německu se zřejmě v lednu po slabém prosinci zvýšila. Data z tuzemska by v tomto týdnu celkově měla přinést příslib určitého zlepšení reálné ekonomiky. Domácí inflace zůstává výrazná, její únorové snížení na 16,9 % y/y by ale mělo předznamenat pozvolný klesající trend.
 • Týdenní zpráva z FOREX trhu: Do tohoto týdne vstoupíme s údajem o květnovém vývoji tuzemské inflace
  Týden nabitý zasedáními centrálních bank a údaji o vývoji spotřebitelských cen zahájí tuzemská inflace za květen. Ta by měla v meziročním vyjádření pokračovat v poměrně svižném poklesu; klíčový bude vývoj jádrové inflace po překvapivém výrazném zpomalení v dubnu. Dále bude tento týden zveřejněna americká inflace, která bude jedním z důležitých vstupů před zasedáním americké centrální banky v tomto týdnu. Zasedat bude i ECB, která na rozdíl od Fedu (od kterého se čeká pauza) podle nás zvýší sazby (o 25 bb). Obě centrální banky zveřejnění novou prognózu a americký Fed zároveň také výhled trajektorie úrokových sazeb dle jednotlivých představitelů (tzv. dot-plot).
 • Týdenní zpráva z FOREX trhu: Důvěra v ekonomiku eurozóny vzroste
  Kalendář tento týden zaplaví indikátory důvěry. Ve Spojených státech se spotřebitelská důvěra chová záhadně – její úrovně odpovídají spíše recesi. Přesto ale výdaje Američanů v lednu výrazně předčily jejich osobní příjmy, což se projeví v poklesu úspor. Důvěra v ekonomiku eurozóny díky lepší pandemické situaci zřejmě vzroste. Stejně tak i kompozitní index PMI a PMI z oblasti služeb. Průmyslový PMI se sice mírně zhorší, bude to ale dáno vývojem dodacích lhůt, jejichž vývoj naznačuje, že problémy se subdodávkami slábnou.
 • Týdenní zpráva z FOREX trhu: ECB bude řešit způsob ukončení pandemického programu nákupu aktiv
  Tento týden přinese záplavu dat a událostí v čele se zasedáním ECB. To by mělo ukázat posun v diskuzi o blížícím se konci pandemického programu nákupu aktiv. Zároveň uvidíme statistiky HDP z USA, eurozóny a České republiky za třetí čtvrtletí. Ve všech případech očekáváme zhoršení oproti předchozímu čtvrtletí. Negativní zprávou budou i předstihové ukazatele z Německa a ČR, které vykáží další pokles v souladu s dříve zveřejněnými PMI. Naopak inflace nepřestává růst, když v eurozóně opět navýší rekordní meziroční hodnoty.
 • Týdenní zpráva z FOREX trhu: ECB i Fed zvýší tento týden sazby. Fed s utahováním končí, ECB ještě ne
  Na obou stranách Atlantiku se budou tento týden zvedat měnově politické sazby o 25 bb. Fed tak již bude podle nás se sazbami na vrcholu, případně těsně před ním, ECB je stále v módu zvyšujících se sazeb. Očekáváme, že předběžný odhad amerického HDP za druhé čtvrtletí bude v souladu s růstem potenciálu, sada evropských sentiment indikátorů pak ukáže na zlepšení, ovšem z nízkých úrovní.
 • Týdenní zpráva z FOREX trhu: ECB poprvé po jedenácti letech zvýší úrokové sazby
  Ve Spojených státech bude zveřejněna série červnových dat z trhu nemovitostí. Ty po květnových propadech zřejmě ukáží lepší výsledky. Solidní data z reálné ekonomiky plus vysoká inflace jsou důvodem, proč jsme revidovali výhled pro Americkou centrální banku – na červencovém zasedání (26.-27.7.) očekáváme 100bodové zvýšení klíčové úrokové sazby. K utažení měnových podmínek se již tento čtvrtek poprvé po 11 letech zřejmě rozhoupe ECB. Depozitní sazbu zvedne o 25 bb na -0,25 %. Představen bude i nástroj pro zabránění fragmentace evropského dluhopisového trhu.
 • Týdenní zpráva z FOREX trhu: ECB rozšíří program nákupů finančních aktiv
  Pozornost finančních trhů bude mít tento týden zejména dění v Evropské unii. ECB by měla oznámit další balíček podpůrných opatření. I tento týden budou pokračovat vyjednávání o Brexitu. V jeho závěru pak Evropská rada projedná definitivní návrh Evropského fondu obnovy. V USA se politici budou snažit vyhnout uzavření vládních institucí kvůli limitům současného federálního rozpočtu. V České republice bude zveřejněna celá řada dat z reálné ekonomiky. Nejzásadnější bude statistika z průmyslu, který podle nás v říjnu pokračoval v expanzi, zatímco maloobchodní tržby klesaly. Klíčový bude také vývoj tuzemských cen, které pravděpodobně v listopadu stagnovaly.
 • Týdenní zpráva z FOREX trhu: ECB si bude chtít koupit čas
  Zasedání ECB se tento týden ponese na pozadí rusko-ukrajinského konfliktu. Výsledkem bude opatrnost centrálních bankéřů a snaha udržet si flexibilitu. Americká inflační data potvrdí předpoklady zvýšení dolarových úrokových sazeb na zasedání v příštím týdnu. Z domova se dočkáme silných inflačních čísel i relativně robustních lednových dat z reálné ekonomiky. To je ale historie. Stejně jako mzdy za Q4 21. ČNB bude dále monitorovat devizový trh a limitovat tlaky na oslabování koruny.
 • Týdenní zpráva z FOREX trhu: ECB vyhodnotí březnové zvýšení nákupů aktiv
  Finanční trhy reagují na lepší výsledky z ekonomiky i pozitivní výsledkovou sezónu posunem akciových trhů na nové historické rekordy. Hlavní událostí tohoto týdne bude jednoznačně zasedání Evropské centrální banky. Ta by měla primárně vyhodnotit efekt březnového zvýšení nákupů aktiv v rámci pandemického programu PEPP. Předstihové ukazatele z eurozóny za duben ukážou mírný pokles z rekordních úrovní. Potvrdí ale odolnost ekonomiky vůči opětovnému utažení pandemických opatření. Americký kalendář bude prázdný a pozornost budou mít zejména zveřejňované firemní výsledky. Koruna zůstává uvězněna mezi pozitivním globálním vývojem a zhoršujícími se domácími podmínkami. Nižší tržní úrokové sazby snižují její atraktivitu, ale na druhou stranu nabízí možnost zajištění proti blížícímu se zvyšování úrokových sazeb ČNB.
 • Týdenní zpráva z FOREX trhu: ECB výrazně uvolní měnovou politiku
  ECB tento čtvrtek dodá očekávaný měnový impuls. My počítáme s razantním opatřením v podobě snížení depozitní sazby o 20 bb na -0,60 %, zavedení tieringu, aby záporné sazby tak negativně nedopadly na bankovní sektor a neohrožovaly finanční stabilitu. A opětovné spuštění programu odkupu aktiv ve výši 40 mld. EUR měsíčně. Ve srovnání s tržním konsensem tak očekávejme agresivnější uvolnění měnové politiky, které by se na trzích mělo projevit snížením rizikové averze.
 • Týdenní zpráva z FOREX trhu: ECB začne připravovat trhy na snížení sazeb
  Hrubý domácí ve Spojených státech za Q2 zřejmě neoslní vysokým tempem růstu, potěšit by ale měla jeho struktura. Obavy ze zpomalování globální poptávky, výrazné otočení politiky americké centrální banky i recese v německém průmyslu pravděpodobně donutí ECB, aby trhy začala připravovat na zářijové mírné snížení úrokových sazeb. Předstihové indikátory v eurozóně výrazného zlepšení zřejmě nedoznají, a to ani německý IFO index ani indexy PMI.
 • Týdenní zpráva z FOREX trhu: ECB zahájí proces revize svého fungování
  Nová prezidentka ECB Ch. Lagarde oficiálně zahájí na zasedání v tomto týdnu revizi fungování ECB. Očekáváme, že celý proces bude trvat zhruba rok. Předpokládáme zejména diskusi o nastavení inflačního cíle. Děním na trzích bude i nadále hýbat geopolitika. V USA bude oficiálně odstartován proces impeachmentu; vzhledem k republikánské většině v Senátu je ale odsouzen k neúspěchu. Závěr týdne pak přinese každoroční fórum v Davosu, zajímavé mohou být i italské regionální volby.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank