Pondělí 05. červen 2023 11:37
reklama
Purple - Panelova diskuze
reklama
Purple - Panelova diskuze
reklama
ActivTrades banner
reklama
Purple - Panelova diskuze

Nechte zisky běžet: Staňte se svým obchodním koučem

31.01.2011  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Psychologie a money-management   Tisk

Opět přinášíme článek od trading psychologa Bretta Steenbargera.

Z reakcí mnoha lidí vím, jak je obtížné stát se svým vlastním trenérem.  Pojďme se zabývat problémem, který je v obchodování velmi častý: těžkosti s ponecháním ziskových obchodů.

Proč je to tak obtížné? Nastavíme obchodní strategii a cíl pro zisk v určitém stavu mysli. Postupně se ale obchod vyvíjí a dostaneme se do zcela nového stavu a okolností. Nový stav velmi často zahrnuje obavy o ztrátě z nerealizovaného zisku nebo otočení zisku do ztráty. Mezi všeobecné příznaky patří zrychlení tlukotu srdce, napětí ve svalech a rychlejší, povrchní dýchání. Až si naše nervové pocity uvědomíme, můžeme negativní myšlení a zvětšující se napětí zachytit a tělesný stav pozměnit.  Předčasné ukončení pozice ještě před dosažením zisku je velmi často jednoduše plán pro zvládnutí a řízení této fáze napětí. Uzavřeme pozici pro emociální úlevu, ne z důvodu řízení obchodu nebo peněz.

Při řešení se zaměříme na situace, ve kterých jsme dokázali zisky nechat běžet - i když jen malý kousek. Co jsme v těchto případech dělali odlišně? A na těchto výjimkách od našeho běžného chování bychom měli stavět: zde jsou naše pravděpodobná řešení.

V mém případě obchodníka je několik věcí, které jsem dělal odlišně v situaci úspěšného ponechání prostoru pro pokračování růstu profitu:

 • Dopředu jsem plánoval a pečlivě připravil obchod; nejednalo se o spontánní obchod, takže jsem měl čas si podrobně promyslet, co budu dělat.
 • Měl jsem jasně stanovený cíl pro zisk na základě přípravy a odmítl jsem o něm pochybovat, dokud mě trh nezastaví na předem definovaném stop losu. Považuji se za poctivého člověka a řekl jsem si, že bych měl integritu a loajalitu také projevit  svému obchodnímu plánu a záměru;
 • Nesleduji obchod na každém ticku/pipsu. Buď se obchod dostane na cíl, nebo stop los.  Prokázal jsem vědomou snahu nechat ho být podle připraveného plánu a neprovádět jeho ,,mikro řízení";
 • Zůstávám v klidu a zcela soustředěný, vědomě vstávám ze svého křesla, protáhnu se, zhluboka dýchám a odcházím od počítače. Držím mysl ve stavu, který vylučuje napětí;
 • Během obchodování nacvičuji konstruktivní samomluvu. Říkám si, že jsem připravil a stanovil důležité hranice. Každý obchod může jít proti mně, ale mám možnost si projít všechny úspěšné a vím, že mám dobré vyhlídky a dobrý poměr rizika a zisku. Jestliže prodělám peníze, zamyslím se, proč a jak jsem se poučil o současné situaci na trhu.

Všechny tyto kroky dají celkovou formu nebo šablonu pro řízení pozice k dosažení maximálního zisku. Nyní je klíčové tuto šablonu zautomatizovat do vzorce návyků.  Chci, aby vše bylo automatické - mojí vnitřní součástí.

K dokončení tohoto úkolu si jdu ráno před otevřením trhů zaběhat a beru si přístroj na kontrolu srdce. Přístroj si beru ke kontrole udržení zvýšeného srdečního tepu a správného poklusového kroku. Během joggingu si nacvičuji každý aspekt z mého vzorce návyků. Představuji si obchody a také, co budu dělat, když půjdou mým směrem. Nacvičuji si vhodnou samomluvu a přestavuji si, jak odcházím od monitoru a zůstávám uvolněný. Také si představuji spoustu emocí, pocit štěstí, že jsem zůstal u mých myšlenek a sklidil tak vyšší zisky. Zkrátka se při běhání nabiji po fyzické i emocionální stránce.

Jogging se pro mě stal rutinní záležitostí každé ráno. Opakování a silné emoce jsou klíčem k otočení vzorce do rutiny a nastavení nových bodů, kdy se vyladíme do požadovaného stavu mysli. Během chvíle se tyto myšlenky, představy a pocity z joggingu staly mojí součástí. V průběhu přestávky nesleduji monitor a nechám obchod být.  Na několik minut jdu na šlapací kolo nebo běžím na místě. Znovu se nabiji a osvěžím si vše, co jsem nazkoušel. Místo pocitu napětí při řízení obchodu se cítím nabitý.

Znovu a znovu v průběhu každého obchodního dne.

Všimněte si, že můžete své chování zaměnit za takové, jenž vás dokáže držet v obchodech a způsobí, že tato technika na vás účinkuje. K této schopnosti se dostanete procvičováním a opakováním. Když už jste ale jednou nastavili pozitivní zvyky, získali jste potenciál i pro svůj život. Klíčem je zaměřit se na vaše silné stránky. Ty následně uzpůsobit do modelu, jenž se spustí společně s fázi mysli a těla. V mém případě používám běh pro navození určitého stavu. Také jsem si pro zjednodušení mohl vybrat meditaci nebo hypnózu.

Až jednou tuto metodu pochopíte a stanete se v ní dobří, existuje spousta pozitivní vzorců pro vaši práci, vztahy a obchodování, které lze naplánovat. Nemusíte klesat pod problémy a sami můžete nalézt řešení.

Brett N. Steenbarger, Ph.D.

Brett Steenbarger se dlouhé roky věnuje do hloubky psychologii traderů a napsal již mnoho článků a knih na toto téma. V tomto oboru patří ke špičkám ve světe trading psychologie. S Brettem jsme domluveny na spolupráci s naším serverem pomocí jeho článků.

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

 • Kolik lze dlouhodobě vydělávat na finančních trzích (část 6.)
  Dnešním článkem zakončíme tento seriál o tom, kolik lze realisticky dlouhodobě vydělávat na finančních trzích. V závěrečném dílu si shrneme celý tento seriál a odpovíme si na hlavní otázku tohoto seriálu.
 • Konzistencia – "kľúč" k úspechu
  „V skutočnosti existuje iba obmedzené množstvo reakcií, vedúcich k neúspechu. Ich rozpoznaním sa môžeme efektívne vyhnúť zopakovaniu chýb, bez straty akéhokoľvek času.“ (Mark Douglas – „Disciplinovaný trader“).
 • K úspěšnému tradingu krok za krokem
  Na jednom zahraničním serveru jsem objevil zajímavé informace o tom, jak vypadají kroky běžného tradera k úspěchu. Mohou jistě existovat výjimky, lidé s přirozeným talentem, kteří brzy začali na forexu vydělávat pravidelně peníze, ale je pravděpodobné, že většina z nás nemůže ve vývoji většinu kroků přeskočit. Podívejme se tedy na to, jak taková cesta k úspěchu, pokud na ní ovšem vytrváme, obvykle vypadá.
 • Lze dosahovat 30% měsíčního zhodnocení kapitálu?
  Pod mým nedávno publikovaným článkem, který se věnoval intradennímu tradingu a jeho přirovnání k obchodnické lize mistrů, se rozvedla poměrně zajímavá diskuze, která mě vedla k napsání pokračování. Opravdu je 30% měsíční zhodnocení kapitálu nemožné nebo příliš nereálné?
 • Máte pravdu, nebo peníze?
  Dnešní článek se zabývá dalším tématem z oblasti money managementu a psychologie, které je pro obchodníky na finančních trzích velmi důležité, zejména pokud za sebou ještě nemají dostatečné množství ziskových obchodů a myšlení v pravděpodobnostech jim zatím nepřešlo do krve. Jak je to s naší přirozenou touhou mít při obchodování pravdu a jak to souvisí s vyděláváním peněz v tradingu? A jak často se nám musí povést „mít pravdu“ ohledně budoucího vývoje na trhu, abychom docílili zisků? To bude naše dnešní téma.
 • Myšlení v pravděpodobnostech
  Začínající obchodníci dělají mnoho chyb. Není to nic neobvyklého v začátku obchodní kariéry, obchodování je zpočátku urputný boj. Důležité je však chyby v dalších a dalších obchodech neopakovat. Jednou z největších chyb obchodníků je způsob vyhodnocení obchodního signálu. Čekají na tzv. AAA setup, tedy „dokonalý“ signál, na který čekají například několik dní bez realizovaného obchodu.
 • Najděte to pravé RRR, které bude pracovat pro vás
  Legendární obchodník George Soros často tvrdí, že nejde o to, zda máte pravdu, nebo ne, důležité je, kolik peněz vyděláte, když pravdu máte a kolik ztratíte, když ji nemáte. Tím se dostáváme k tématu dnešního vzdělávacího článku, ve kterém se budeme věnovat tomu, co George Soros říká - tedy správnému nastavení potenciálního zisku vůči riziku na obchod (Risk Reward Ratio - RRR), které by mělo pracovat pro vás.
 • Naučte se ovládnout strach z tradingu
  Než se dostaneme k dnešnímu tématu, dovolte nám představit autora nového seriálu o psychologii obchodování. Rande Howell pomáhá traderům vybudovat špičkovou psychickou výkonnost. Je licencovaným terapeutem a také koučem. Jeho práce vychází z ovládání emocí, vědomého chování a Jungovských archetypů aplikovaných na trading. Má klinické vzdělání ve výcviku lidí k zvládání emocí a transformaci sebeomezujících přesvědčení na produktivní stav mysli.
 • Naučte se zvládat očekávání v tradingu
  V dnešním článku o psychologii se podíváme na zajímavé téma, kterým je očekávání v tradingu. Každý z nás má očekávání asi trochu odlišné, nicméně základní principy a zákonitosti jsou si podobné a lze vycházet se stejných pouček a tipů. Věřím, že právě zamyšlení se nad naším vlastním očekáváním nám může přinést nejen lepší výsledky, ale také výrazně lepší pocit z vykonané práce.
 • Naučte se zvládat strach z promeškaní zisku
  Jednou z nejvážnějších věcí na cestě tradera k trvalé ziskovosti a pravidelnému příjmu je úkol naučit se, jak ovládnout své přirozené emoce, jakmile jsme v obchodě, tj. když se riziko stává reálným a hmatatelným. A zde se nedostatek pochopení emocí a myšlení tradera stane bariérou bránící mu v růstu. Trader, který necvičil svou mysl pro práci v takovém emocemi nabitém prostředí, má silnou tendenci být zaskočen strachem. Strach paralyzuje jasné myšlení a nutí ho vybrat si zisk HNED TEĎ a neriskovat, že by se mohl vypařit, pokud bude ještě dál čekat, jak se obchod vyvine. To se děje bez ohledu na to, co mu diktují pravidla jeho obchodního plánu (když se ovšem nachází v logickém stavu mysli) ohledně výstupu z obchodu a vybírání zisku.
 • Nejčastější emoce v obchodování
  Psychologie obchodování je jedním z nejtěžších, avšak zároveň velmi podceňovaným prvkem při obchodování. Nezáleží na tom, zda obchodujeme za účelem přivýdělku, zhodnocení kapitálu nebo na plný úvazek. Existuje mnoho knih, webových stránek a diskuzí ohledně psychologie, ale jen málo z toho je zaměřeno na specifický okruh psychologie obchodování, zejména pro krátkodobé obchodníky.
 • Nejlepší způsob jak začít obchodovat?
  Jeden z mých studentů mi nedávno položil tuto otázku. Odpověď na ni ale není tak jednoduchá, jak se na první pohled může zdát. Pokusím se popsat proces, ve kterém obchodníci (a profesionálové z jiných oblastí) rozvíjení své odborné znalosti.
 • Největší chyby, které stojí obchodníky peníze
  Pokud jste obchodník na finančních trzích, je velmi pravděpodobné, že jste udělali několik chyb během své obchodní kariéry. Ať už se chyby týkají porušení obchodního plánu, chybného vyhodnocení situace nebo třeba chybně zvolené velikosti pozice, občas nějaká ta chyba přijde. Hlavním úkolem je umět zpětně chyby zanalyzovat a poučit se z nich. Tím se staneme zase o něco lepším obchodníkem a dokážeme chybám předejít. V tomto článku se zaměříme na největší chyby, které obchodníci dělají.
 • Největší lekce z psychologie na forexu
  Dnešní článek pojednává o psychologii trochu netradičně. Podíváme se totiž na několik psychologických aspektů, které přináší dlouhodobé zkušenosti na forexovém trhu. Často se jedná o tvrdě získané zkušenosti z obchodování, které učinil nejeden forexový obchodník.
 • Není důležitý jeden obchod, ale dlouhodobý horizont
  Trader by neměl přikládat prioritní důležitost ke svému aktuálnímu obchodu nad svými ostatními obchody. To, že se vám povede nebo nepovede jedna transakce a skončí ztrátou, vůbec nevadí. Jednotlivé obchodní rozhodnutí představuje relativně nevýznamnou část v dlouhodobém horizontu obchodování. Nejdůležitější musí být pro vás vždy celkový výsledek za dané období.
 • Není důležitý jeden obchod, ale dlouhodobý horizont - část 2.
  Dnes budeme pokračovat v našem článku o nedůležitosti jednoho obchodu v dlouhodobém horizontu. Poradíme vám, jak z tohoto hlediska správně nahlížet na obchody.
 • Neúspěch v tradingu – pachatel známý
  Dnešním článkem bych rád volně navázal na můj předchozí článek: „Diskreční obchodování -­ pohled z druhého břehu“, ve kterém jsem se snažil s pomocí Daniela Kahnemana a jeho knihy „Myšlení rychlé a pomalé“ nastínit pohled na využitelnost obchodníkovy zkušenosti (intuice) v diskrečním obchodování. Dnes bych rád ještě jednou a naposledy využil myšlenek z výše uvedené knihy k hledání možných příčin neúspěchu některých obchodníků v tradingu. Pokud jste někdy sledovali detektivní seriál Columbo, tak víte, že kvalitní detektivka neutrpí tím, že od počátku znáte pachatele. Naším „pachatelem“ je náš mozek, jeho způsob myšlení a interpretace světa.
 • Nový seminář: Psychologie a Money-Management
  Zcela nový seminář z dílny FXstreet.cz a tentokrát se zaměřením na psychologii obchodování a money-management. A právě toto téma je naprosto nejdůležitější a současně bohužel nejvíce podceňované a opomíjené téma většiny obchodníků. Tento seminář tak doplňuje naše ostatní kurzy, které se zaměřují spíše na technickou stránku tradingu. Úspěch tradera záleží hlavně na jeho psychice a přístupu k tradingu. Přijďte se naučit ty nejsilnější nástroje, tipy a rady, které vám k úspěchu pomohou. Tento unikátní seminář zcela jistě změní váš přístup k tradingu a tím také vaše celkové výsledky. Seminářem vás budou provázet úspěšní tradeři Ondřej Hartman a Jakub Hodan.
 • Obchodné stratégie a systémy, VI. časť
  Jednou z najdôležitejších častí úspešného obchodovania je money-manažment (MM). Našim cieľom je vyhľadávať obchody s vyšším potenciálom zisku ako je potenciál risku a neriskovať na 1 obchod viac ako cca. 2 % účtu (niekto používa 1 % až 5 %). Pre profesionálneho tradera je money-manažment pravdepodobne viac, MM je tá časť celkového obchodného systému, ktorá nám hovorí koľko špekulatívneho kapitálu by sme mali v daný moment riskovať?
 • Obchodní deník a plán, který plní svůj účel
  Opět přinášíme článek do Bretta Steenbargera. Nejdříve bych chtěl shrnout pět nejčastějších chyb, kterých se obchodníci při práci s deníkem dopouštějí. Některé obchodní strategie jsou dobré a některé špatné. Stejně tak je to s deníky. Zde chci rozvést a napsat několik doporučení a myšlenek pro psaní a způsob vedení obchodního deníku, který má plnit svůj účel.

 


Diskuse ke článku

Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
The Trading Pit