Sobota 20. duben 2024 05:33
reklama
Dukascopy new
reklama
FTMO král
reklama
FTMO férovost
reklama
Fintokei SwiftTrader

ESG: klimatické závazky vs. energetická bezpečnost

21.07.2022 10:42  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V několika bodech od společnosti Invesco naleznete aktuální informace o rovnováze mezi přechodem na nízkoemisní hospodářství a potřebou energetické bezpečnosti v kontextu geopolitických, implementačních a právních výzev.

Detaily přináší Elizabeth Gillam, vedoucí oddělení EU Government Relations and Public Policy EU Invesco:

Německo prodloužilo provoz některých svých uhelných elektráren, aby zvýšilo dodávky energie v obavách, že by v zimě mohly být omezeny nebo dokonce zastaveny dodávky plynu z Ruska.

Ve Spojeném království konstatuje poslední Progress Report nezávislého Výboru pro změnu klimatu (CCC), že v realizaci programů směřujících k dosažení cílů Spojeného království v oblasti klimatu došlo k závažným nedostatkům. Zatímco Spojené království bylo dříve za své ambiciózní cíle v oblasti klimatu chváleno, důkladný přezkum zjistil, že se zatím podařilo dosáhnout jen málo výsledků v plnění těchto hlavních cílů. Existují sice světlé body, kde ve Spojeném království pokročili, zejména v oblasti obnovitelných zdrojů energie a elektromobilů, ale ve většině oblastí je pravděpodobnost nedostatečného plnění vysoká a zpráva obsahuje více než 300 doporučení pro vládu, aby se vrátila na správnou cestu.

V USA Nejvyšší soud rozhodl, že Agentura pro ochranu životního prostředí Environment Protection Agency (EPA) nemá pravomoc regulovat emise uhlíku z elektráren. Toto rozhodnutí je považováno za velkou překážku klimatickým ambicím Bidenovy administrativy.

Několik prvků balíčku Evropské unie „Fitfor55 package“, včetně reforem systému obchodování s emisemi v blocích a návrhů na zákaz prodeje nových benzinových a naftových automobilů od roku 2035, se posunulo. Evropská rada složená z členských států i Evropský parlament přijali své konečné mandáty k jednání o těchto dokumentech, což otevírá cestu k závěrečné fázi jejich vylaďování. Cílem je vypracovat konečné právní znění. Zatímco dohoda Rady se do značné míry drží návrhů Evropské komise, Evropský parlament chtěl jít dále a stanovit ambicióznější cíle. Další fáze jednání by tak mohla způsobit jedno či dvě překvapení.

Další informace o vývoji udržitelnosti financí v Evropě

Vykazování udržitelnosti: jednání evropských politiků o nové směrnici EU ohledně vykazování udržitelnosti podniků, která zavede povinné standardy pro vykazování udržitelnosti pro více než 50 000 evropských společností, včetně všech velkých společností a všech společností kótovaných na burze, dosáhlo konsensu. Podchyceny budou jak malé, tak střední podniky, které však budou mít možnost se z této povinnosti do roku 2028 odhlásit.

Genderové kvóty: 7. června dosáhli evropští politici shody o zavedení povinných genderových kvót pro kótované společnosti. Tato dlouho očekávaná dohoda (návrh byl poprvé předložen téměř před deseti lety) vyžaduje, aby společnosti kotované na burze do roku 2026 měly buď minimálně 40 % nevýkonných ředitelů, nebo 33 % výkonných a nevýkonných ředitelů reprezentovány tím méně zastoupeným pohlavím.

Podávání zpráv o klimatu: Švýcarská vláda zveřejnila nezávazná doporučení pro finanční společnosti, které zveřejňují informace o klimatu.

Ratingy ESG I: Evropský orgán pro cenné papíry a trhy se obrátil na Evropskou komisi s listem, v němž uvádí závěry svého zjišťování faktů o trhu s ratingy ESG. Ty mají být podkladem pro práci Evropské komise na tom, zda poskytovatele regulovat. Získaná zpětná vazba svědčí o nezralém, ale rostoucím trhu, na němž se po několika letech konsolidace objevil malý počet velkých poskytovatelů se sídlem mimo EU. Nejčastějšími nedostatky, které uživatelé identifikovali, byly nedostatečné pokrytí konkrétního odvětví nebo typu subjektu, nedostatečná podrobnost dat a špatná transparentnost metodik používaných poskytovateli ratingu ESG.

Ratingy ESG II: Velká Británie také zkoumá, zda by bylo možné ratingy ESG regulovat. Úřad pro finanční chování (Financial Conduct Authority, FCA) se vyjádřil, že vidí jasný důvod pro to, aby poskytovatelé údajů a ratingů ESG byli regulovaní a údajně na tom spolupracuje s britským ministerstvem financí. V případě udržitelných dluhových nástrojů FCA zveřejnil pokyny pro takové emise.

ELTIF: Evropský parlament do svého mandátu k jednání o reformě regulace European Long-Term Investment Fund zahrnul návrh na "environmentálně udržitelný ELTIF", kde by 100 % aktiv bylo investováno do investic v souladu s členěním investic.

Mezinárodní vývoj

Glasgow Financial Alliance for Net Zero (GFANZ) vydala návrh rámcového plánu přechodu na čistou nulu (NZTP) pro finanční sektor. Plán se zaměřuje na čtyři základní přístupy finančních institucí k podpoře přechodu reálné ekonomiky na nulové emise: financování vývoje a rozšiřování čistě nulových technologií nebo služeb, které nahradí zdroje s vysokými emisemi; zvýšení podpory pro společnosti, které se již přizpůsobily cestě „1,5 °C“ (tedy cestě regulující globálního oteplování maximálně o 1,5 °C nad preindustriální úroveň); umožnění společnostem reálné ekonomiky s vysokými a nízkými emisemi přizpůsobit obchodní činnost v souladu s cestou „1,5 °C“ pro jejich odvětví; a urychlení řízeného vyřazování vysoce emisních aktiv.

Biodiverzita I: Pracovní skupina pro zveřejňování finančních informací souvisejících s přírodou – Taskforce on Nature-related Financial Disclosures (TNFD) předložila ke konzultaci druhou iteraci návrhu rámce. Revidovaný rámec vychází ze tří základních složek, ale přináší několik vylepšení na základě zpětné vazby z trhu a také významná doplnění: první návrh architektury metrik a cílů a návrh pokynů a ilustrativní soubor měření závislosti a dopadu.

Biodiverzita II: PBAF, Partnership for Biodiversity Accounting Financials, zveřejnilo tři zdroje vhodné pro investory, které se týkají biodiverzity: otázky a odpovědi pro investory, kteří chtějí začít s měřením a hodnocením rizik v oblasti biodiverzity, přehled přístupů k hodnocení dopadů na biodiverzitu a příručku o biologické stopě.

Biodiverzita III: Mezinárodní finanční korporace (IFC), která je součástí Světové banky, zveřejnila návrh příručky o financování biodiverzity. Cílem návrhu je poskytnout orientační seznam investičních aktivit a složek, které pomáhají chránit, udržovat nebo zvyšovat biologickou rozmanitost a služby související s ekosystémy a také udržitelně hospodařit s přírodními zdroji prostřednictvím postupů, které slučují potřeby ochrany přírody s udržitelným rozvojem.

Rizika spojená s klimatem: Basilejský výbor pro bankovní dohled vydal zásady pro účinné řízení finančních rizik souvisejících s klimatem a dohled nad nimi. Dokument stanoví 18 zásad, které se týkají správy a řízení společností, vnitřních kontrolních mechanismů, hodnocení, řízení a vykazování rizik. Jejich cílem je dosáhnout rovnováhy při zlepšování postupů a poskytování společného základu pro mezinárodně působící banky a orgány dohledu, přičemž si zachovávají dostatečnou flexibilitu vzhledem k míře různorodosti a vývoji postupů v této oblasti.

Fiskální politika a klima

Nový zákon o obnově přírody navrhla Evropská komise. Navrhovaný zákon by stanovil právně závazné cíle pro obnovu přírody v různých ekosystémech. Cílem je pokrýt do roku 2030 alespoň 20 % suchozemských a mořských oblastí EU opatřeními na obnovu přírody, a nakonec je do roku 2050 rozšířit na všechny ekosystémy, které potřebují obnovu. Cílem navrhovaného zákona je rovněž snížit používání chemických pesticidů a snížení rizik jejich používání o 50 % do roku 2030.

Jak hodnotí ESG Invesco?

„U brokerů v České republice je možné si pořídit několik fondů s ESG tematikou. Jedním z nich je Invesco MSCI World ESG Universal Screened UCITS ETF, nebo na S&P index navázaný Invesco S&P 500 ESG UCITS ETF,“ vysvětluje Eva Miklášová, country lead pro Českou republiku Invesco. „Naše týmy investorů a odborníků na ESG zkoumají celou řadu pohledů na společnosti, předpisy a odvětví. To jim umožňuje přesně pochopit finanční výkonnost a dopad na ESG. Neustále také vyvíjíme inovativní řešení a nové produkty, aby naši klienti mohli vyjádřit své vlastní hodnoty ESG prostřednictvím investičních nástrojů,“ uzavírá Eva Miklášová.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Erste pomohla pražskému parketu k růstu
    Evropský akciový index Stoxx 600 nakonec uzavírá dnešní obchodování v plusu, když si připisuje zisky okolo 0,1 %, zatímco na začátku dnešní seance klesal až o půl procenta. Dařilo se především finančním titulům, jejichž akcie přidaly 0,9 %. Naopak těžaři a zpracovatelé komodit přišli o dvě třetiny procenta, ropné producenty (-0,3 %) pak dolů táhly klesající ceny ropy. Konec měsíce vybízí k hodnocení vývoje od začátku letošního roku. Evropské akcie v rámci indexu Stoxx 600 si za první dva měsíce polepšily o 10,5 %.
  • Erste překonává odhady, jakou dividendu lze očekávat?
    Erste za 2. čtvrtletí překonala odhady výnosů i zisku. Kromě růstu úvěrového portfolia a depozit vykázala společnost slušnou výkonnost. Co stálo za úspěchem Erste a co očekávat od zbytku letošního roku? To se dozvíte již nyní v našem videu.
  • Erste - Raiffeisen i JPMorgan sázejí na silný růst titulu, start má přijít s růstem sazeb
    Dvou nákupních pohledů s vysokými cílovými cenami se dnes dočkaly akcie rakouské bankovní skupiny Erste ...
  • Erste (RBAG.CZ) a ČEZ (CEZ1.CZ) předvedly na BCPP masivní růst❗
    Pražská burza v průběhu celé dnešní seance stabilně rostla. Ve srovnání s mnoha dalšími evropskými indexy předvedla velmi pozitivní vývoj za nadprůměrných objemů. Index PX (CZKCASH) přidal 1,84 % a uzavřel na úrovni 1 353,83 bodů. Jednalo se o nejvyšší růst od poloviny července. Obchodovaný objem dosáhl na 869,4 mil. korun.
  • Erste reportovala pozitivní výsledky, stát z toho však moc mít nebude
    V uplynulém týdnu zaznamenaly evropské akciové indexy růst. Pozitivní náladu v Evropě podpořilo mimo jiné zveřejnění zápisu z posledního zasedání ECB. V úterý reportovala své výsledky za rok 2022 rakouská banka Erste. Zveřejnění revize HDP odhalilo, že se nacházíme v mělké recesi.
  • Erste tlačí v Rakousku klienty pryč ze švýcarských hypoték. Nevěří, že SNB uhájí minimální kurs k euru na 1,20
    Nejen v Maďarsku, ale také na domácím trhu v Rakousku, řeší bankovní skupina Ers...
  • Erste ve 4. čtvrtletí se ziskem 2,01 mld. Eur
    Bankovní skupina Erste Group Bank hospodařila v loňském čtvrtém čtvrtletí s příjmy 2,01 miliardy eur, což je nad konsensem v průzkumu Bloombergu, uváděným na 1,97 mld. eur. České spořitelně (ČS) loni stoupl neauditovaný konsolidovaný čistý zisk meziročně o 41,7 procenta na 14,2 miliardy korun. Výsledek byl podle banky ovlivněn loňskou nižší tvorbou opravných položek na rizika a celkovým zotavením po pandemii koronaviru. Provozní zisk byl vyšší o 4,4 procenta, dosáhl 22 miliard korun.
  • Escalating Middle East Tensions Trigger Oil Spike After Hospital Blast
    On Wednesday, oil prices experienced a sharp increase of nearly 2% amidst growing tension in the Middle East. The escalation followed a tragic event in which hundreds lost their lives in a blast at a Gaza hospital. These developments have raised concerns about potential disruptions in oil supply from the region.
  • Eset: Kyberzločinci se letos zaměří na trh s kryptoměnami
    Kyberzločinci se v letošním roce zaměří především na trh s kryptoměnami. Pro firmy nadále poroste počet hrozeb, které souvisejí se zranitelnostmi legitimních aplikací a nástrojů a velkým tématem bude zranitelná knihovna Apache Log4j. Očekává se také nárůst škodlivých programů v souvislosti se stále větším využíváním mobilních zařízení nebo s nadcházejícími globálními událostmi, jako jsou například zimní olympijské hry v Pekingu. Vyplývá to z předpovědi antivirové firmy Eset.
  • ESG jako nový standard při skladbě portfolia
    ESG neboli Enviromentální, sociální a řídící faktory se v posledních letech staly velmi důležitými při hodnocení celkové výkonnosti společností a významnou roli mají i při skladbě portfolia investorů. Odrážejí totiž závazek firem k udržitelnosti, etickým postupům a společenské odpovědnosti. Významného milníku v tomto směru nedávno dosáhla i společnost Mastercard, když získala nejvyšší skóre ESG ve svém odvětví.
  • E-shop Alza loni meziročně zvýšil obrat o pětinu na 45 miliard korun
    Největší český internetový obchod Alza podle předběžných výsledků loni meziročně zvýšil obrat o pětinu na 45 miliard korun bez DPH. Vyřídil zhruba 18 milionů objednávek, což bylo ve srovnání s rokem 2020 o 27 procent více. E-shop obsloužil asi 5,3 milionu zákazníků. Zástupci společnosti to uvedli na on-line tiskové konferenci. Zisk nesdělili, ale měl by se podle nich držet předchozího trendu. Předloni čistý zisk činil 2,1 miliardy korun, v roce 2019 byl zhruba 1,1 miliardy korun, vyplývá ze zveřejněných výročních zpráv.
  • E-shopy menia americký pracovný trh. V tomto roku prišlo o prácu v maloobchode najviac ľudí od krízy
    Vyzerá to, že USA sú na prahu ďalšej štrukturálnej zmeny na trhu práce. Po automatizácii, ktorá znížila počet pracovných miest vo výrobe, prichádza rad na maloobchod. V ňom nehrá až tak rolu automatizácia, ale skôr internet. Ľudia čím ďalej tým viac prechádzajú na on-line nákupy a tým pochovávajú kamenné predajne. Počas prvého polroka ich bolo zatvorených viac ako 2000. Pokiaľ by takýmto tempom pokračoval vývoj aj počas zvyšných mesiacov v roku, tak bude rok 2017 čo sa týka zatvorených maloobchodných prevádzok s odstupom najhorším v histórii. S prehľadom by mal prekonať aj krízový rok 2008, kedy bolo zatvorených niečo cez 6000 prevádzok (graf od @vexmark):
  • E-shopy menia nielen americkú zamestnanosť, ale aj realitný trh a produktivitu
    Nedávno som písal o tom, ako rast Amazonu a spol. spustil zatváranie kamenných predajní a prepúšťanie ľudí v americkom maloobchode. Dopad tohto trendu cíti aj realitný trh – niektoré obchodné domy a centrá začínajú mať problémy s dopytom po predajných plochách. To ťahá nadol ceny komerčných nehnuteľností, kým zvyšku ekonomiky sa darí, tak ceny komerčných nehnuteľností sú v posledných kvartáloch medziročne v mínuse (graf od @jbjakobsen):
  • Eskalace nepřátelských akcí na Ukrajině, která narušuje finanční trhy. Ropa a zlato z nepokojů těží
    Probíhající vojenský vpád Ruska na Ukrajinu si vyžádal tvrdé sankce ze strany USA a jejich evropských spojenců. Kromě toho invaze vyvolala šok na světových finančních trzích.
  • Eskalace rusko-ukrajinského napětí má vliv na americký akciový trh
    DOW Jones, NASDAQ a S&P 500 – hlavní americké akciové indexy uzavřely v pondělí s poklesem. Celý trh s kryptoměnami, ruský rubl a ruský akciový trh včera klesly. Mnoho trhů reagovalo na rozhodnutí ruské bezpečnostní rady a ruského prezidenta Vladimira Putina uznat nezávislost LPR a DLR. Obecně řečeno to znamená, že konflikt bude jen eskalovat. Již dnes večer ruská vojenská technika a armáda oficiálně vstoupily na území neuznaných republik. To znamená, že mezi Ukrajinou a Ruskem může nyní propuknout plnohodnotná válka, protože DLR a LLR jsou nyní spojenci Ruské federace. Ukazuje se, že téměř každá vojenská akce na kterékoli straně by mohla znamenat začátek války v plném rozsahu. Tvrdé sankce by na Rusko již mohly uvalit západní země a Evropská unie. Na Ukrajinu nadále přilétají zbrojní letadla z Velké Británie, zemí EU, USA a Kanady. Obecně není naděje na mírové vyřešení konfliktu. To znamená, že válka je prakticky nevyhnutelná. Je potřeba jen důvod.
  • Eskalace sporů mezi Spojenými státy a Evropskou unií může ohrozit obchodní zájmy České republiky
    „Stupňování napětí mezi Spojenými státy a Evropskou unií může zasáhnout automobilový průmysl v České republice. Vzhledem k vysoké závislosti tuzemské ekonomiky na výrobě automobilů jde o vážnou hrozbu pro naši zemi,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
  • Eskalácia
    Ekonomická „veda“ a jej aplikácia v praxi (monetárna politika) je popretkávaná mnohými omylmi až fámami. Jednou z nich je teória efektívnych trhov, podľa ktorej sú všetky dostupné informácie okamžite zahrnuté do ceny a tak nie je možné trh nikdy poraziť.
  • Eskalaci invaze jsme prokaučovali, teď hrajeme o čas
    24. únor 2024, smutné druhé výročí vpádu invazních vojsk Ruské federace na území Ukrajiny. Vladimiru Putinovi se nepodařilo dosáhnout cíle rychlé vojenské operace, a tak tu máme dlouhý a zatím nekončící konflikt, ve kterém zástupci NATO a Evropy ještě neřekli, co chtějí. Putin vede zdržovací válku, protože věří, že ji buď „vysedí“ díky téměř neomezeným lidským zdrojům, nebo bude mít později v rukou lepší alternativy. Západní svět si začíná připouštět scénář třetí světové války. Jenže příprava na nejhorší možnou situaci měla přijít na úplném začátku.
  • ESMA upravuje pravidla obchodování s CFD
    Na základě rozhodnutí evropského orgánu pro kapitálové trhy ESMA, dochází s účinností od 1. srpna 2018 k následovným změnám:
  • ESM nie je v rozpore so zmluvou o EU
    Akciové trhy v US poklesli už po druhý deň v rade. Dôvodom bola reakcia známa ako „sell the news&ld...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI