Čtvrtek 30. červen 2022 22:34
reklama
Vantage
reklama
InstaMarkets
reklama
Instaforex krypto webinar
reklama
InstaMarkets

Akciové portfolio podle Warrena Buffetta? Přihoďte si do něj akcie pojišťoven

Napsal:   Sekce: Akcie

To, že pojišťovnictví je dlouhodobě finančně stabilní a ziskový sektor není žádná novinka, a i věhlasný Warren Buffett je známý tím, že pojišťovny rád zahrnuje do svého portfolia. Poslední Buffettovu akvizici v pojišťovně Alleghany sice kopírovat nemůžu, skvělou příležitost přihodit si do portfolia akcie z pojišťovnictví ale nabízí akcie francouzské společnosti AXA S.A., která dlouhodobě patří mezi největší světové pojišťovny.Něco o skupině AXA

Skupina AXA, která má v čele francouzskou akciovou společnost AXA S.A., vznikla ve Francii v roce 1958, název AXA používají od roku 1986. Za více než 60 let se z malé, lokální francouzské pojišťovny stala silná nadnárodní skupina, která má pobočky v 50 zemích světa a celosvětově přes 95 milionů klientů. Ve své činnosti se specializuje na pojištění, spořící produkty a asset management (zdroj: axa.com).

V Evropě podléhají pojišťovny silné právní regulaci a musí splňovat velmi přísné požadavky na kapitálovou přiměřenost (což je velmi stručně množství likvidních peněz, které musí mít pojišťovna k dispozici pro případy mimořádných škod), není tedy divu, že pojišťovny obecně jsou vnímány jako bohaté, konzervativní a stabilní finanční instituce.

V souvislosti s válkou na Ukrajině a mezinárodními sankcemi AXA ukončila své veškeré obchodní aktivity v Rusku, nicméně rozsah aktivit AXA skupiny v Rusku nebyl před válkou moc velký, takže se dá předpokládat, že toto ukončení nebude mít významné dopady na finanční výsledky za rok 2022.

Fundamentálně tedy AXA vnímám jako silnou a stabilní společnost, která má silné vedení a rozhodně věřím v její dlouhodobý růst.

Akcie AXA S.A. (CS.FR)

Akcie AXA S.A. (obchodované pod tickerem CS.FR) se obchodují na burze v Paříži a jsou součástí francouzského akciového indexu CAC 40. Aktuální tržní kapitalizace společnosti se pohybuje kolem 55 miliard EUR, což AXA řadí na cca 13 místo v indexu.

AXA rovněž vyplácí zajímavou dividendu, aktuální dividendový výnos činil 5,8 % (před zdaněním), je však dobré mít na paměti, že akcie evropských společností vyplácejí dividendu jednou ročně, den rozhodný pro dividendu (tj. Ex-Dividend Date) bývá v květnu, a akcie na výplatu dividendy reagují téměř vždy poklesem. Takže pokud se rozhodnete akcie koupit kvůli dividendě, připravte se na pravidelný jarní pokles v ceně akcií a také na to, že než se akcie dostanou zpět na původní hodnoty před Ex-Dividend Date, může to trvat pár týdnů, někdy i měsíců.

Čím jsou akcie AXA S.A. zajímavé


Technická analýza:

Na začátku roku 2022 se akcie AXA S.A. obchodovaly kolem 28 EUR, což jsou hodnoty, na kterých se AXA obchodovala naposledy v roce 2007. Od začátku roku se akcie propadly o více než 20 %, květnový cca 5 % propad byl zapříčiněný právě dividendou, Ex-Dividend Date připadl na 6. května 2022. Aktuálně se AXA obchoduje kolem hodnot 23 EUR za akcii.

W1 graf: Na týdenním grafu se akcie obchodují nad 100 denním klouzavým průměrem (100 SMA - červeně) i nad dlouhodobým 200 denním klouzavým průměrem (200 SMA - modře) a 100 SMA nedávno překřížil dlouhodobý 200 SMA směrem nahoru, což může být signál k růstu ceny směrem nahoru. Cena se navíc přiblížila ke 100 SMA (červeně), který by mohl zafungovat jako support a poslat akcie zpět nahoru.

A v neposlední řadě by jako support mohla posloužit i dlouhodobá trendová linie (zeleně), od které se akcie za poslední dobu dvakrát odrazily zase směrem nahoru.


D1 graf: Na denním grafu situace tak růžová není, akcie se obchodují jak pod 100 denním klouzavým průměrem (100 SMA - červeně), tak pod dlouhodobým 200 denním klouzavým průměrem (200 SMA - modře), což zvyšuje riziko, že růst směrem nahoru může být pomalejší, než kdyby se akcie obchodovaly nad klouzavými průměry, klouzavé průměry rády fungují jako rezistence a často to trvá déle, než pustí cenu výše. Ani to mě ale neodrazuje od nákupu, neboť se domnívám, že je šance, aby se akcie dříve či později vrátily zpět na vyšší hodnoty.Parametry obchodu:

Vstupní cena: akcie jsem nakoupila buy limitem na hodnotě 23 EUR.

Take-Profit: akcie plánuji prodat na hodnotě 28,60 EUR, tedy na hodnotách z konce ledna/začátku února 2022, jedná se o moc hezký profit lehce přes 24 %.

Stop-Loss: společnosti AXA hodně věřím a tento obchod vnímám jako dlouhodobější, Stop-Loss tedy nezadávám.

W1 graf:


D1 graf:


Úspěšné obchodování!

Marika Čupa

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Akciím se nelíbí rostoucí inflace
  Americká inflace dnes překvapila trhy, když místo očekáváné stagnace na meziročních 8,3 % zamířila na 8,6 %. Vrcholu v růstu cen tak ve Spojených státech stále nebylo dosaženo a je jasné, že Fed bude muset více šlapat na brzdu, aby ekonomiku zchladil.
 • Akciová korekce začala strmým propadem
  Americký akciový trh pokračoval v poklesu, index S&P 500 odepsal za týden 5,16 %. Ve čtvrtek akcie sestoupily více než 10 % pod historické maximum, korekce tedy oficiálně začala.
 • Akciové indexy a ropa WTI - kam dál?
  Pořádná korekce přes rok nadhodnocených amerických akciových indexů konečně přišla. Byla rychlá, prudká a několikadenní po sobě jdoucí propady byly rekordní. Něco podobného bylo vidění jen v roce 1987 a ve velké krizi v třicátých letech minulého století.
 • Akciové indexy by mohli naďalej rásť
  Technické analýzy pre vybrané menové páry, európske a americké akciové indexy ponúkajú možnosť nahliadnuť na spôsob, akým sú tieto dnes poskytované inštitucionálnym klientom či profesionálnym obchodníkom na kapitálových trhoch.
 • Akciové indexy by mohly zopakovat únorový scénář
  Podle všeho se na akciích rýsuje zajímavá příležitost pro nákup. Akciové trhy minulý zachvátila panika a většina investorů vybrala své zisky, když se většina akciových indexů dostala blízko svých letošních maxim. Strach investorů z výnosnosti akcií při utahování měnové politiky a dluhopisových výnosech nad 3% nakonec trhy neustály a dostaly se pod výraznější vlnu výprodejů.
 • Akciové indexy čakajú ďalšie poklesy
  Technické analýzy pre vybrané menové páry, akciové indexy a komidity ponúkajú možnosť nahliadnuť na spôsob, akým sú tieto dnes poskytované inštitucionálnym klientom či profesionálnym obchodníkom na kapitálových trhoch.
 • Akciové indexy DAX a S&P 500, aneb kam se jejich cena může dále vyvinout?
  S akciovými indexy je to v letošním roce doslova jako na horské dráze. Když už se zdá, že se tyto jedinečné ukazatele sloužící k měření výkonnosti světových ekonomik a jejich sektorů konečně navrací k normálu, tak se záhy otočí a upalují zase nazpět. Existuje mnoho akciových indexů, které jsou denně pod drobnohledem největších bank, investičních společností a obchodníků, ovšem o dvou z nich se dá do jisté míry tvrdit, že jsou ukazatel výkonnosti moderního světa. Nejspíše už tušíte, o které dva se jedná, a ano, jsou jimi americký index S&P500 a německý index DAX. I když se může zdát, že DAX je pouhým ukazatelem výkonnosti německé ekonomiky, je třeba říci, že je to právě německá ekonomika, která má obvykle velký vliv na celý Starý kontinent, což z něj také činí po americkém S&P500 další ukazatel výkonnosti ekonomiky moderního světa.
 • Akciové indexy si nachvíľu oddýchnu
  V tomto blogu zameranom na akciové indexy poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie.
 • Akciové indexy sú blízko svojich vrcholov. Čo sa to deje?
  Každý čo sleduje trhy vie, že odkedy prišiel koronavírus si to najviac odniesli akcie, ropa a kryptomeny. Akciové indexy padli 30-40 percent, ropa išla vo futures kontraktoch až na -40 a kryptomeny padli v krátkom čase aj o 60 percent. O 3 mesiace neskôr sú skoro všetky ceny tam kde boli ako by sa nič nestalo. Ako je to možné?
 • Akciové indexy zakončily růstový duben poklesem. Bude vzepětí medvědů v květnu pokračovat?
  Týdenní ztráta 1,26 % indexu S&P 500 nic nezměnila na tom, že duben skončil zelenou svíčkou. Čtvrtek a pátek ale ukázaly, že bezstarostné období končí a volatilita je zpět. Růst bez korekce od poloviny února se již několik týdnů vyznačuje nízkými objemy obchodů a vyprchávajícím entuziasmem.
 • Akciové trhy krvácajú, no za chvíľu ponúknu zaujímavú príležitosť
  Samotný index S&P 500 stratil za posledné 2 týždne od svojho vrcholu stratil približne 15% za taký krátky čas. Trh rešpektoval hornú trendovú líniu a už nešiel nad ňu. Pekný odraz od nej musí teraz trápiť veľa investorov, no pri poklese necelých 10% by trh mohol pre nich ponúknuť zaujímavú príležitosť.
 • Akciové trhy padají, EUR/USD konečně pod 1.30
  Dow Jones, zlato, EURUSD, USD index, GBPUSD
 • Akciové trhy stagnují, zatímco volatilita zůstává
  Akciové trhy jsou zatím začátkem týdne bez jasného směru. Může za to masivní výprodej z minulého týdne a velký nárůst volatility. Co stojí či nestojí za korekcí, která ovlivnila všechny akciové trhy, již bylo řečeno mnohokrát. Vše však naznačuje tomu, že se zatím o žádnou krizi nekoná a pouze jde o technickou korekci. Otázek však zůstává stále mnoho a volatilita zůstává také, jestli je tedy korekce opravdu u konce může napovědět již tento týden.
 • Akciové trhy v posledních měsících? Horská dráha plná nejistoty, která jede stále vzhůru
  Akciové trhy se v minulém roce těšily z ohromného zájmu veřejnosti a tento trend se plynule překlenul i do roku 2021. Není se čemu divit - média si akciových trhů více všímala už před pandemií koronaviru, a to zejména ve spojení se silnými příběhy (např. Tesla a osobnost Elona Muska). Propad v souvislosti s koronakrizí z března minulého roku pak představoval pomyslné přilití benzínu do ohně. Nutno dodat, že to nebyl pouhý kanystr benzínu, nýbrž celý barel!
 • Akciové trhy vstupujú do silného downtrendu
  Index S&P 500 zažil jedno z najdlhších rastov (10 rokov) bez výrazných korekcií, no teraz trh odpísal už 20 % len behom jedného kvartálu. Čo nás čaká prvý kvartál roku 2019? Lepšie to asi nebude.
 • Akcioví býci si americké volby nakonec vyloženě užili
  Extrémně růstový týden zakončený páteční červenou nulou znamenal pro index S&P 500 nejvýraznější vzestup od dubna se sytě zelenou visačkou +7,32 %.
 • Akcioví býci v USA si to před výsledkovou sezónou užívají
  Americké akcie mají za sebou druhý růstový týden v řadě, index S&P 500 posílil o 2,06 %.
 • Akcioví býci zakončili nejlepší kvartál od roku 2009 stylově
  Uplynulý týden byl pro americké akcie úspěšný, index S&P 500 si připsal 1,20 % a za celé první čtvrtletí posílil o impozantních 13,07 %.
 • Akcioví vítězové v době vakcínové
  Americké prezidentské volby v pondělí zastínila zpráva o vysoce účinné vakcíně od společnosti Pfizer, kterou by už do konce roku mohly dostat desítky milionů obyvatel. Optimismus byl znát napříč finančními trhy, akciové indexy poskočily o 5 a více procent vzhůru.
 • Akciový Black Friday, jak se sluší a patří
  Páteční propad indexu S&P 500 o 2,27% ukázal změnu nálady na trhu, kterou vyvolaly informace o nové variantě koronaviru. Medvědi se nadechli, svůj nástup ale ještě musejí potvrdit.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank