Americký akciový trh od extrémního růstu 9. dubna míří vzhůru. Po uzavření dohody o dočasném zmírnění cel v obchodu USA s Čínou index S&P 500 stoupl nad rezistence na 5 700 a 5 800 a nechal pod sebou i svůj 200denní klouzavý průměr. Index se tak vrátil do býčího nastavení a do pásma 5 800 až 6 100, kde byl od listopadu do konce února.
Rezistence je nyní na maximech v pásmu 6 100 až 6 150. Páteční závěrečná hodnota S&P 500 znamená oproti maximu z 19. února ztrátu již pouze 3,02 %. Na opačné straně je důležitý support na 5 800, kde byla ještě před týdnem důležitá rezistence.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (týdenní graf – W1):
Index volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) za týden klesl o 21,28 %. Snížil se již šestý týden v řadě a je pod svými klouzavými průměry.
Vývoj indexu volatility VIX (týdenní graf – W1):
Závěr
Index S&P 500 v reakci na uvolnění napětí v mezinárodním obchodě prudce roste. Je v pásmu, ve kterém od listopadu do února vydržel prakticky čtyři měsíce. Něco podobného by se mohlo opakovat. Jedinou zbývající rezistencí je historické maximum, teoreticky by býky mohla zarazit i psychologicky zajímavá hladina 6 000.
Na denním grafu je ale také několik kurzových odskoků, které nebyly zaplněny. K tomu by medvědi jistě rádi využili jakoukoli případnou nepříznivou zprávu z ekonomiky nebo politiky. Na denním grafu se index navíc přiblížil hranici překoupenosti, tedy 70 bodů indexu relativní síly (RSI). Pullback po dosavadním rychlém oživení by proto neměl nikoho překvapit.
Josef Košťál pro portál FXstreet.cz