Neděle 24. září 2023 21:46
reklama
XTB Ondřej Hartman
reklama
XTB Ondřej Hartman
reklama
Instaforex ebook
reklama
XTB Ondřej Hartman

"Dvanáct dní Vánoc" - 12 firem pro Santa Claus Rally

28.11.2022 12:00  Autor: XTB  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Santa Claus rally - fenomén na burze, který mnoha obchodníkům připravil úspěšné Vánoce a s trochou štěstí i příjemně strávené v nějakém exotickém koutě. Od poloviny října jsme byli svědky dynamického oživení nejen na varšavském, ale i na zahraničních obchodních parketech. Nabízí se tak otázka, zda letošní burzovní Ježíšek přinese jako dárek Rally s pokračováním růstů přes hradbu strachu? Nebude však cena sklouzávat ze strmého svahu kopce, který se buduje od poloviny října, a vytvoří tak příležitost pro bolestivé obchodníky, kteří v současné době nemají ve svém portfoliu žádné nebo jen málo akcií a čekají na slevu, která by zažehla novou růstovou vlnu? 

Pojďme se podívat na 12 společností, které by mohly během Santa Claus Rally (a také v měsících následujících po ní) potenciálně získat, ale nejprve tři slova o tom, co to vůbec je a proč k této rally může (ale nemusí) dojít.

Co je to Santa Claus Rally a kdy přesně se konala?
Tento jev, který pojmenoval analytik a tvůrce Almanachu obchodníka s cennými papíry Yale Hirsch, se obvykle odehrává v posledním prosincovém týdnu a prvních lednových dnech. V některých letech probíhá rally delší dobu, začíná 14. prosince a trvá více než dva týdny. Historicky během Santa Claus Rally vzrostl index S&P 500 v průměru o 1,3 %, ale neděje se tak každý rok, takže není stoprocentně předvídatelný.
Předchozí Santa Claus Rally

V období od 1. prosince 2021 do 4. ledna 2022 způsobila Santa Claus Rally růst indexu S&P 500 o 4,98 %. O rok dříve, mezi 1. prosincem 2020 a 4. lednem 2021, vzrostl index S&P 500 o 2,56 %.

V letech 1960 až 2020 se Santa Claus rally vyskytly přibližně v 66,66 % případů. Od roku 1993 k němu dochází v 67 % případů, uvádí Stock Trader's Almanac.

Zajímavé je, že statisticky během medvědích trhů a hospodářských poklesů může být rally ještě silnější.

Bear markets

Medvědí trh se obecně pozná podle toho, že index S&P 500 klesne o více než 20 % oproti předchozímu vrcholu býčího trhu. V letošním roce se index S&P 500 oficiálně dostal do medvědího trhu v týdnu začínajícím 16. května.
Santa Claus rally v medvědích trzích

Ohlédnutí za posledními třemi medvědími trhy, počínaje rokem 1990.

Tříměsíční recese, která probíhala od července 1990 do října téhož roku, způsobila pokles indexu S&P 500 o 20,14 %. V letošním roce nebyli investoři obdařeni mikulášskou nadílkou a index S&P 500 se v období od 17. prosince do 7. ledna propadl o 6,27 %.

Medvědí trh, který začal v roce 2000 a který byl vyvolán splasknutím tzv. dot.com bubliny, trval celých 33 měsíců a probíhal od ledna 2000 do října 2002. Během svátků, mezi 26. prosincem 2000 a 2. lednem 2001, vzrostl index S&P 500 o 2,62 %, poté pokračoval v klesajícím trendu. V následujícím roce, mezi 17. prosincem a 31. prosincem, vzrostl index S&P 500 o 4,47 %.

Během recese, která trvala 17 měsíců od října 2007 do března 2009, došlo ke dvěma vánočním rallye - v týdnu začínajícím 17. prosince 2008 došlo ke skoku o 1,32 % a v týdnu začínajícím 29. prosince 2008 k nárůstu o 6,81 %.

Geneze jevu

Výskyt rallye může mít několik příčin:

 1. Daňová optimalizace, tj. uzavírání ztrátových pozic a reinvestování prostředků, ke kterému dochází koncem prosince.
 2. Obdržení vánočních bonusů, které se obchodníci a investoři mohou rozhodnout investovat, protože bonus je vnímán jako "peníze navíc".
 3. Období řízené drobnými investory, kteří mají tendenci být býčí, zatímco investoři z Wall Street toto období z velké části tráví na dovolené, mimo akciový trh.
 4. Očekávání, že dojde k rally, což způsobí, že velké množství obchodníků a investorů nakoupí akcie, což vede k sebenaplňujícímu se proroctví.

Santa Claus přijíždí do města"

V posledních třech recesích bylo pět svátečních období a ve čtyřech z nich (v 80 % případů) se objevil Santa Claus Rally, což překonává celkový průměr 66,66 %. 

Během těchto čtyř období, kdy došlo k vánoční rally, vzrostl index S&P 500 v průměru o 3,8 %, čímž překonal celkový průměr vánočních rally o 2,5 %.

Které společnosti mají největší šanci zažít v letošním roce Santa Claus Rally (a to nejen v prosinci, ale využít výrazných slev na akciovém trhu i s výhledem na několik příštích měsíců?

"Dvanáct dní Vánoc" - 12 firem pro Santa Claus Rally (a nejen pro ně)
 

1.Amazon (AMZN.US)

Vánoce jsou časem svátečních nákupů a stále častěji dáváme přednost nákupu dárků několika kliknutími na internetu, než abychom se prodírali davy lidí v nákupních centrech a stáli v několikahodinových frontách. Amazon se proto zdá být jasnou volbou. Kromě toho, že je Amazon předním internetovým prodejcem, zůstává jedničkou v oblasti cloudových výpočetních služeb prostřednictvím své platformy AWS.

Akcie společnosti Amazon.com se na začátku tohoto roku těšily značnému zájmu po rozdělení akcií společnosti v poměru 20:1, ale optimismus spojený s tímto oznámením rychle vyprchal. Akcie AMZN se v současné době obchodují přibližně 40 % pod svými maximy ii odevzdaly většinu svých zisků z COVID. Akcie jsou jen nepatrně výše, než byly v létě 2018, tedy před čtyřmi lety.

Akcie jsou oceněny poměrem cena/prodej na úrovni 1,9. To je méně než index S&P 500, který má poměr 2,4. A to by z dlouhodobého hlediska mohla být atraktivní vstupní úroveň. Je však třeba mít na paměti riziko recese v roce 2023.

Zdroj: xStation

2.Alphabet (GOOGL.US)

Stejně jako Amazon i mateřská společnost Googlu Alphabet nedávno prošla rozdělením akcií v poměru 20:1, které se uskutečnilo 15. července. A stejně jako v případě Amazonu svádějí býci nerovný boj s medvědy. Akcie společnosti Alphabet klesly ze svých maxim z roku 2021 o více než třetinu, čímž smazaly téměř dvouleté zisky.

Ani při tomto poklesu nejsou akcie Alphabet "levné" v pravém slova smyslu, neboť jsou oceněny na 4,6násobek tržeb. Ve srovnání s poměrem P/S, který se v posledním roce pohybuje kolem 8, se však jedná o výrazný pokles. A pokud se podíváme na poměr ceny k zisku (P/E) společnosti GOOGL, akcie se obchodují na vůbec ne přehnané úrovni 19 - násobku předpokládaného zisku.

Pokud by někdy existovala akcie, která by ospravedlňovala vysoké násobné ocenění, byla by to právě společnost Alphabet. Navzdory obrovské velikosti společnosti se v posledním čtvrtletí stále těšila 13% čtvrtletnímu růstu tržeb a tučné návratnosti vlastního kapitálu (ROE) ve výši téměř 30 %.

Zdroj: xStation

3.CD Projekt (CDR.PL)

Akcie společnosti CD Projekt od 8. září 2022 rostou, což je dáno třemi faktory:

Zaprvé, zlepšující se sledovanost PC verze hry Cyberpunk a nárůst počtu hráčů způsobený premiérou seriálu na Netflixu "Edgerunners" tematicky zasazeného do světa Cyberpunku, který měl premiéru 13. září 2022.

Za druhé, hra pod premiérou seriálu Zaklínač The Bloodline, který má být na Netflixu k dispozici 25. prosince 2022, což může ovlivnit prodeje Zaklínače 3. Stojí za to připomenout, že vydání hry ve verzi pro konzole nové generace obohacené o obsah inspirovaný seriálem Zaklínač od Netflixu je naplánováno na 14. prosince 2022.

Za třetí, prezentace ambiciózní produktové strategie společnosti vlila naději do srdcí fanoušků "Reds", kteří dali jasný signál, že, plánují další rozvoj Cyberpunkové IP, mnohostrannou monetizaci zaklínačského univerza a produkci nové hry ze segmentu AAA na základě zcela nové IP. Strategie pro příští předpokládá vydání ze strany společnosti.

Výše uvedené faktory dávají šanci, že sentiment vůči společnosti bude pokračovat.

Zdroj: xStation

4.PayPal Holdings (PYPL.US)

Zvýšený prodej v důsledku svátečního nákupního šílenství prospívá společnostem, které poskytují služby založené na bezhotovostních transakcích, jako je PayPal.

Kromě vlastního platebního systému PayPal, který je všudypřítomný na webových stránkách, vlastní společnost také populární mobilní aplikaci Venmo. Venmo je preferovanou platební aplikací pro mnoho mladých lidí a je oblíbená mezi gigery.

Akcie společnosti PayPal nyní klesly o téměř 75 % na ATH a jsou oceněny na 3,4násobek tržeb (C/S). 

Zdroj: xStation

5.Walt Disney (DIS.US)

Letošní rok nebyl pro Walta Disneyho jednoduchý. Rostoucí konkurence v oblasti streamovaného videa způsobila, že příběh růstu Disney+ vypadá méně přesvědčivě. Nepomohla ani inflace a nedostatek pracovních sil, stejně jako špatně vypadající spor o veřejnou image se státem Florida, v němž byl zpochybněn zvláštní daňový status společnosti.

Továrnu na dětské sny bychom však neměli podceňovat. Společnost Disney je prvním jménem, které se objevilo na rodinném cestovním okruhu, a vlastní jedny z nejcennějších mediálních nemovitostí v historii v podobě filmového vesmíru Marvel a Hvězdných válek.

A po poklesu ceny akcií se společnost Disney obchoduje za ceny, které byly poprvé zaznamenány v roce 2014, a s poměrem P/S 2,1 a P/E 40,1.

Není jasné, kdy dojde k dosažení cenového dna. Ale ne každý den si můžete koupit akcie nejlepší zábavní společnosti na světě za poloviční cenu.

Zdroj: xStation

6.NVIDIA (NVDA.US)

Narušené dodavatelské řetězce a poptávka výrazně převyšující nabídku na trhu s čipy jsou hlavním zdrojem frustrace výrobců všeho možného od automobilů po domácí spotřebiče a přispívají k inflačnímu peklu, které se do roku 2022 vymkne kontrole. Zároveň však představuje příležitost pro přední výrobce čipů, aby zvýšili výrobu a využili nafouknutých cen.

Přední výrobce grafických procesorů Nvidia by mohl být v tomto ohledu obzvláště zajímavý, protože tyto čipy jsou klíčové pro některé z největších trendů v současné výpočetní technice, včetně umělé inteligence, autonomního řízení a cloud computingu. To rozhodně nelze vyloučit. S blížící se recesí by se investice do umělé inteligence a cloud computingu mohly urychlit jako způsob, jak snížit náklady na pracovní sílu.

Společnost Nvidia je vysoce zisková, její návratnost vlastního kapitálu za poslední rok dosáhla 34 % a čistá marže 26 %.

Zdroj: xStation

7.Lowe's (LOW.US)

Ceny nových domů v USA jsou extrémně drahé z mnoha důvodů, ale vše se odvíjí od nabídky a poptávky. Nabídka nových domů jednoduše nedrží krok s poptávkou, což je dáno přirozeným růstem populace a také tím, že se sociální skupina běžně označovaná jako "mileniálové" začala usazovat a zakládat rodiny.

Současně prudce rostoucí úrokové sazby hypoték způsobily, že už tak drahé domy se pro mnoho budoucích kupujících staly nedostupnými. To však také vytváří příležitosti pro obchody s domácími potřebami, jako je Lowe's. Majitelé domů, zejména mileniálové, investují do svých domovů. Plných 75 % mileniálů zahájilo během pandemie projekt na zlepšení bydlení.

Co se týče dividend, společnost Lowe's na začátku tohoto roku zvýšila dividendu o 31 %. To signalizuje, že vedení společnosti věří, že zisky společnosti v budoucnu porostou. Společnosti mají přirozenou tendenci hromadit hotovost, takže se s ní obvykle nechtějí rozloučit výplatou dividend, pokud nevidí, že místo nich přijde mnohem více. Společnost Lowe's je dividendovým aristokratem, který má za sebou téměř půl století nepřetržitého zvyšování výplat.

Zdroj: xStation

8.Home Depot (HD.US)

Pokud jste si jistí, že Lowe je, bylo by také rozumné podívat se na jejich konkurenta Home Depot.

Akcie HD se letos skutečně potýkají s problémy a nyní jsou oproti svým maximům zlevněny přibližně o 36 %. Na tento poslední neúspěch lze pohlížet jako na příležitost k nákupu jednoho z největších úspěchů v historii amerického maloobchodu.

Investoři se obávají, že inflace - a s ní spojené vyšší hypoteční sazby - odradí od nákupu domů a velkých renovačních projektů.

Home Depot zřejmě není vůči tomuto trendu imunní. Je však těžké si představit, že by inflace měla výrazný dopad na menší kutilské projekty. A demografické trendy podporující trh s bydlením - konkrétně mileniálové zakládající rodiny - jsou udržitelné a měly by pomoci kompenzovat případné oslabení spojené s růstem hypotečních sazeb.

Zdroj: xStation

9.Prologis (PLD.US)

Jak je patrné z dynamického růstu elektronického obchodování v důsledku pandemie, je nevyhnutelné, že se stále větší procento obchodů bude odehrávat online.

To znamená, že poptávka po logistických nemovitostech, které podporují elektronické obchodování, je rovněž nezadržitelná. A to nás přivádí ke společnosti Prologis, realitnímu investičnímu fondu (REIT), který se na tento typ nemovitostí specializuje. Prologis vlastní a provozuje více než 4 700 budov s plochou 1 miliardy čtverečních stop. A rozsah investice bude ještě větší, vzhledem k tomu, že Prologis se v červnu dohodl na převzetí svého největšího konkurenta v oblasti průmyslových nemovitostí, společnosti Duke Realty.

REIT bývají citlivé na úrokové sazby a agresivní zvyšování sazeb ze strany Fedu jim rozhodně nepomohlo. Nicméně dividendový výnos Prologis ve výši 2,9 % je nejvyšší za poslední roky a obchodní vyhlídky společnosti jsou velmi slibné.

Zdroj: xStation

10.Target (TGT.US)

Společnost Target je maloobchodní prodejce s dlouhou historií prodeje potřeb pro široké masy. Akcie společnosti, které byly na začátku roku silně zatíženy zbožím pro domácnost, elektronikou a dalším zbožím oblíbeným v době pandemie, náhle ztratily půdu pod nohama, protože spotřebitelé přesměrovali větší část svých výdajů na cestování, zážitky a nové kancelářské oblečení. To donutilo společnost Target slevit velké množství zásob a snížit objednávky, což nebyl signál důvěry.

A inflace, která ničí ekonomiku, přirozeně neušetřila ani společnost Target a její spotřebitele. Náklady společnosti Target rostou v době, kdy její spotřebitelé s nižšími a středními příjmy nemají dostatek peněz a nedokážou sami absorbovat zvýšení nákladů.

Společnost se však o výhled na další čtvrtletí neobává. Na začátku letošního roku společnost zvýšila dividendu o 20 %, a to i v době, kdy Wall Street propadla panice ohledně akcií. To mi napovídá, že vedení věří, že jejich současné potíže jsou jen překážkou na cestě.

Zdroj: xStation

11.Chevron (CVX.US)

Od září loňského roku do května 2022 se hodnota akcií téměř zdvojnásobila. Od té doby je však jejich situace složitá a cena klesla z nedávných maxim o zhruba 20 %.

CVX se může zdát jako neobvyklá volba mezi nejlepšími akciemi pro Santa Claus Rally 2022 a další období. Býčí trh s energetickými akciemi se možná chýlí ke konci, protože ceny energií v poslední době klesají a hrozba recese potenciálně snižuje poptávku. Přesto zůstávají energetické akcie v porovnání s širokým trhem levné a podhodnocené a vyplácejí jedny z nejvyšších dividend, které můžete získat.

Zdroj: xStation

12.Realty Income (O.US)

Investoři do nemovitostních investičních trustů se zaměřují na dividendové výnosy a vzhledem k tomu, že výnosy dluhopisů jsou v posledních letech tak nízké, mnozí investoři začali REIT považovat za náhradu dluhopisů.

Klesající výnosy dluhopisů znamenají růst cen dluhopisů ... a růst cen substitutů dluhopisů, jako jsou REITs. Samozřejmě, že při růstu výnosů, jako je tomu nyní, dochází k přesnému opaku. Rostoucí výnosy dluhopisů znamenají pokles cen dluhopisů ... a tlak na vše, co začalo jako dluhopisy.

To vede ke konzervativnímu maloobchodnímu REIT Realty Income. Společnost nabízí konkurenční dividendový výnos 4,8 %, ale na rozdíl od kuponů dluhopisů - které se nikdy nemění - Realty Income každoročně zvyšuje svou dividendu. Realty Income zvyšuje dividendu již úctyhodných 100 čtvrtletí v řadě. 

Realty Income může být volbou ani ne tak z hlediska výrazného zhodnocení ceny akcií, ale získávání stabilního toku dividendových příjmů.

Zdroj: xStation

Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A. organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

Klíčová slova: Komise v přenesené pravomoci (EU) | Komise v přenesené pravomoci | PayPal Holdings (PYPL.US) | Fenomén | Akcie společnosti Amazon | Akcie společnosti Amazon.com | Disney (DIS.US) | Akcie společnosti PayPal | Marketingová komunikace | Řetězce | TGT | Target (TGT.US) | TGT.US | Lowe's (LOW.US) | Lowe's | LOW.US | Nvidia (NVDA.US) | NVDA.US | Hry | Vánoční rally | | TIM | Narušené dodavatelské řetězce | Maloobchodní prodejce | Target | Společnost | PYPL.US | Amazon (AMZN.US) | Minulá výkonnost | Dna | Neúspěch | Společnosti | Home Depot | Home Depot (HD.US) | HD.US | DIS.US | Walt Disney (DIS.US) | Mateřská společnost | Štěstí | CDR | CDR.PL | CD Projekt (CDR.PL) | Prodej | Konkurence | Příležitosti | Hypoteční sazby | Oslabení | Chevron (CVX.US) | CVX.US | Objednávky | GOOGL.US | Alphabet (GOOGL.US) | Rostoucí výnosy | Rostoucí úrokové sazby | Akcie společnosti Alphabet | SNY | DOT | Peníze navíc | CD Projekt | CVX | Pokles indexu S&P 500 | Pokles indexu | Výrobce čipů | Nařízení | Rozdělení akcií | Nvidia | Společnost XTB | Ceny | Ocenění | Jasný signál | Covid | Vedení společnosti | JDE | Umělé inteligence | AMZN.US | CL | ATH | Cestování | Investoři z Wall Street | Dodavatelské řetězce | Signál | Růst | Dividendové výnosy | Hotovost | PYPL | Spotřebitelé | Sazby hypoték | Příležitost k nákupu | Medvědi | Hrozba recese | Daňová optimalizace | Obchody | Akcie Alphabet | Zlepšení | Pandemie | Situace | Pokles | Stock Trader | Trhy | Paypal Holdings | Komunikace | Ceny energií | Mateřská společnost Googlu | Poradenství | Návratnost | Bydlení | Disney | Vánoce | Ohlédnutí | Problémy | Rozvoj | Další rozvoj | Výrazný pokles | Na burze | Disney+ | Walt Disney | Vyhlídky | Miliardy | Amazon | Růst cen | Proroctví | GOOGL | Finanční situace | AMZN | Pokles cen | Reinvestování | Riziko recese | NVDA | Mileniálové | Akcie společnosti | Energetické akcie | Podnikání na kapitálovém trhu | MiFID II | Očekávání | xStation | Alphabet | Příjmy | Výnosy | Chevron | Výhled | S&P | AAA | Podnikání | Zvyšování sazeb | Burze | Frustrace | Komise | ROE | ROCE | REIT | P/S | Čistá marže | Zisky | Předpověď | Trh | PayPal | Nemovitosti | Markets | Koupit akcie | Investiční doporučení | Investiční | Index S&P 500 | Hodnota akcií | Elektronické obchodování | Cena | Investiční strategie | Index | Obchodníci | Ceny akcií | Investovat | Santa Claus Rally | Optimismus | Výnosy dluhopisů | EU | Investoři | XTB | Obchodování | Dluhopisy | Doporučení | Úrokové sazby | Wall Street | Výnos | Výkonnost | Trader | Sentiment | S&P 500 | Riziko | Rally | P/E | Nabídka | Marže | MIFID | Low | Investice | Dividendový výnos | Stock | Bear | Zhodnocení | Akciový trh | Akcie | Sazby | Recese | Poptávka | Býčí trh | Medvědí trh | Analytik | USA | Inflace | Peníze |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Důvody proč společnost Nvidia očekává další růst
  Zatímco makro prostředí střídá jedna výzva za druhou, čipových gigant Nvidia (NVDA) jde od úspěchu k úspěchu a to bez ohledu na stále se měnící prostředí.
 • Důvody prudkého růstu zemního plynu v USA
  Zemní plyn v USA prudce vzrostl na ceně a referenční kontrakty vystoupaly na třináctileté maximum 8,74 dolarů za milion britských tepelných jednotek v době, kdy cena paliva kvůli nedostatečné poptávce obvykle na jaře klesá. Podle analytiků však ke zvýšení ceny plynu, která od března stoupla zhruba o 90 %, přispěla řada faktorů.
 • Dva centrální bankéři zvedli ruku pro vyšší korunové sazby
  Česká koruna se dnes stala jednoznačným vítězem středoevropského regionu. Padající euro na globálním trhu s sebou stahovalo polský zlotý i maďarský forint. Česká koruna šla ale proti proudu a posilovala. Zatímco v ranních hodinách se kurz nacházel ještě u 25,90 CZK/EUR, v odpoledních hodinách již testoval hladinu 25,80 CZK/EUR.
 • Dvacet nejhorších výprodejů na Wall Street
  Pokud si myslíte, že si akcie v minulých několika dnech prošly skutečným peklem, vězte, že se v porovnání s minulostí ...
 • Dva čínští výrobci zařízení pro těžbu bitcoinů chtějí na burzu
  Dva čínští výrobci zařízení pro těžbu bitcoinů plánují v letošním roce vstup na akciovou burzu v Hongkongu. Každý z nich chce získat z nabídky akcií až jednu miliardu dolarů (21,5 miliardy Kč). Primární nabídky obou firem budou testem zájmu investorů o aktiva spojená s kryptoměnami a měly by být zatím největší nabídkou ze strany firem zaměřených na bitcoiny, uvedla dnes agentura Reuters.
 • Dva členové bankovní rady naznačili další vývoj
  Ceny českých průmyslových výrobců v únoru zpomalily svoji dynamiku, když se meziročně zvýšily o 1,4 %. Publikovaný růst cen tak byl o 0,7 procentního bodu pod konsenzem trhu. Oproti předešlému měsíci poklesly ceny ve výrobní sféře o 0,7 %. Na pozorovaném meziročním růstu cen se největší měrou podílelo odvětví elektřiny, plynu a páry, kde se ceny zvedly o 9,0 %. Nezanedbatelný nárůst byl zaznamenán i v oblasti potravinářské výroby, která si meziročně připsala 3,6 %, oproti předchozímu měsíci je však dynamika nižší. Naopak k výraznému poklesu cen došlo u rafinovaných ropných produktů v důsledku nízkých cen ropy na světových trzích a tento trend by měl pokračovat i v následujících měsících. Útlum ekonomické aktivity, který je již patrný v partnerských evropských zemích, bude zesílen vlivem epidemie koronaviru a bude dál významně brzdit růst cen ve výrobní sféře.
 • Dva hlasy pro vyšší sazby ČNB
  Česká národní banka na dnešním zasedání ponechala hlavní úrokovou sazbu beze změny. Nic jiného se nečekalo. Překvapivě ovšem dva členové ze sedmičlenné rady hlasovali pro zvýšení sazeb. Debata o tom, zda ponechat sazby beze změny nebo je zvýšit se vrátí v listopadu, kdy ČNB bude mít novou prognózu. Stále se kloníme k tomu, že ČNB ponechá hlavní úrokovou sazbu beze změny delší období.
 • Dva jestřábi v ČNB podrželi korunu. Růst sazeb zřejmě přijde v únoru
  Bankovní rada České národní banky dnes ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba 2T repo zůstala na úrovni 0,5 procenta. Pro rozhodnutí hlasovalo pět ze sedmi členů rady, dva ale žádali růst základní sazby na 0,75 procenta. Podle ekonomů je takřka jasnou věcí zvýšení sazeb na měnovém zasedání na počátku února.
 • Dva lidé z Estonska byli zadrženi kvůli podvodům s kryptoměnami
  Americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že v estonském Tallinnu byli zadrženi dva estonští občané na základě 18násobné obžaloby, která je obviňuje z účasti na spiknutí za účelem praní špinavých peněz a spáchání podvodu s kryptoměnami v hodnotě 575 milionů dolarů.
 • Dva menej známe akciové indexy vysielajú medvedí signál
  Daňová reforma sa možno blíži k úspešnému schváleniu v Americkom kongrese a nervozita na akciovom trhu začína pomaly narastať. Mohutná rally v minulých mesiacoch bola z veľkej časti založená práve na očakávanom znížení daní a mala by byť už v cenách započítaná. Akcie rastú aj vďaka pomerne dobrým dátam z USA, ako aj kvôli stále uvoľnenej monetárnej politike. Na akciových trhoch sa ale začína objavovať jeden varovný signál. Riziková averzia začína pomaly rásť a to by nemuselo byť dobré pre akciové indexy.
 • Dvanáct lidí ovládá většinu světové ekonomiky
  Fed je monetární supervelmocí. Tato centrální banka se nalézá ve středu amerického finančního systému a její vliv se projevuje v celé globální ekonomice. Její agregátní poptávku ovlivňuje mnohem více než jakákoliv jiná centrální banka na světě. Důvody tohoto stavu jsou tři. Za prvé, řada rozvíjejících se zemí a k tomu některé země vyspělé mají svůj měnový kurz provázaný s kurzem dolaru, a to explicitně či implicitně. K tomu přispívá pozice dolaru, který je globální rezervní měnou. Pokud má přitom nějaká země provázaný kurz své měny s dolarem a zároveň má otevřené kapitálové trhy, znamená to, že v podstatě delegovala rozhodnutí o své monetární politice na Fed.
 • Dvanáct pandemických trendů českého trhu s nemovitostmi
  V únoru 2021 se průměrná sazba hypoték dostala na své pandemické dno, 1,93 procenta. V březnu už nepatrně vzrostla na 1,94 procent – růst pak pokračoval i nadále, v květnu dokonce nad úroveň dvou procent. Mnohaleté dno je tedy již za námi. Hypotéky jsou ale z dlouhodobého hlediska stále levné. Jejich cena půjde už jen nahoru, bankám totiž citelně zdražují zdroje, jimiž poskytované hypotéky kryjí. Češi se proto snaží vzít si hypotéku právě nyní, když je stále velmi levná, a nechtějí tak propásnout příležitost. Mezinárodní investoři nyní očekávají, že Česká národní banka kvůli inflační hrozbě zvýší v příštích dvanácti měsících svou základní úrokovou sazbu hned čtyřikrát, ze současné úrovně 0,25 až na 1,25 procenta. V rámci skupiny 37 zemí organizace OECD očekávají mezinárodní investoři agresivnější zvyšování základní sazby než v ČR už jen ve třech zemích, a to v Kolumbii, Chile a Mexiku. Dramaticky vyšší sazby ČNB jsou příznakem nového makroekonomického prostředí v ČR, v němž citelně půjdou nahoru – budou muset – také sazby hypoték.
 • Dva pohľady na dopad zníženia rating USA
  Teória : Mohlo by dôjsť ... (správa pre profesionálov)...
 • Dva pohledy na zlato. Vyhrají nakonec býci nebo medvědi?
  Zlato patří v posledních měsících mezi nejvíce kontroverzní instrumenty. Jeho cena už letos rostla o více než 30 %, což „památníkům“ připomnělo zlatý sprint vzhůru po konci poslední finanční krize. Ve srovnání s tehdy dosaženými úrovněmi se zlato stále nachází relativně nízko. Názory na další vývoj jsou ovšem podobně vyhraněné, jako byly tehdy.
 • Dva postrehy k dnešným „menej významným“ číslam z Európy
  Vyzerá to tak, že optimizmus ohľadom Trumpa preskočil aj do Švédska. Index ekonomickej tendencie, ktorý je súhrnom šiestich indikátorov sentimentu, sa v decembri prudko vzrástol a dostal sa na najvyššiu úroveň od roku 2011. Decembrová úroveň 113,8 je konzistentná s ekonomickým rastom niekde nad úrovňou 6% (graf od @CapEconEurope):
 • Dva postrehy z trhov – na UK medzibankovom trhu to začína škrípať; Čína potichu devalvuje menu
  BrExit zasiahol aj britský medzibankový trh. Zatiaľ to nie je nič dramatické, banky si dokonca medzi sebou požičiavajú lacnejšie, avšak pokles medzibankových úrokov by mal byť za normálnych okolností vyšší. A to z toho dôvodu, že trhy očakávajú v letných mesiacoch zníženie úrokových sadzieb (pre júlové zasadnutie, ktoré sa uskutoční budúci týždeň, je implikovaná pravdepodobnosť 77,5 %, pre augustové dokonca 85,3 %).
 • Dva postrehy z trhov: Volatilia klesá až nečakane rýchlo; medzera medzi EURUSD a úrokovým diferenciálom sa zatvorila
  Volatilita Trhy sa s BrExitom vysporiadali nečakane rýchlo. Index volatility VIX (merajúci očakávania volatility index...
 • Dva postřehy k euru po zasedání ECB
  Euro bylo, je a asi ještě dlouho bude carry měna. Nízké úrokové sazby jsou velkým lákadlem pro obchodníky, kteří si pů...
 • Dva roky stará lekce z oslavy na Karlově mostě
  Vzpomínáte si ještě na jednu radostnou událost, která se odehrála na konci června 2020 v Praze? Připomíná ji například tento titulek Seznam zpráv: "Na Karlově mostě postavili 515 metrů dlouhý stůl. Hostina ukončí epidemii." Bohužel všichni víme, jak to dopadlo. A současné domácí debaty o tom, jak moc jsou plné plynové zásobníky a jak přežijeme příští zimu, situaci s koronavirem v jistých ohledech nepříjemně připomínají. Již několikrát jsme v Rozbřesku rozebírali, že při pohledu na trh s komoditami se vyplatí věnovat pozornost termínovým kontraktům. U cen elektřiny tomu tak je, neboť kontrakt na rok dopředu se považuje běžně za měřítko neboli za benchmark.
 • Dva svety Donalda Trumpa
  Trump je ako Schrodingerova mačka – jeho politiky existujú v stave pragmatizmu a radikalizmu zároveň. Investorský svet si zatiaľ vybral tú pragmatickú stránku. Avšak možno sa prerátal – to, čo je dobré pre USA, nie je dobré pre svet.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Instaforex ebook