Pátek 24. březen 2023 14:22
reklama
ProTradery Purple - appka
reklama
Instaforex Autochartist nove
reklama
XTB konference brezen 2023
reklama
Tickmill logo

Rok 2022: Shrnutí vývoje na finančních trzích

26.12.2022  Autor: Tomáš Raputa  Sekce: Fundamentální analýza   Tisk


Do roku 2022 jsme vstupovali na vlně euforie. Obavy z dalších pandemických lockdownů se výrazně snížily po rozšíření méně smrtelné varianty omikron a problémy v dodavatelských řetězcích začaly ustupovat. Akcie, kryptoměny i nemovitosti se obchodovaly na historických maximech po úžasné dvouleté rally tažené penězi z vrtulníků, kvantitativním uvolňováním a nulovými úroky. Obavy ze skončení této bombastické párty byly na místě, úrokové sazby již musely jít nevyhnutelně vzhůru a korekce na rizikových aktivech se dala čekat.

Zcela neočekávaná proměnná však přišla 24. února, kdy Rusko napadlo Ukrajinu a převrátilo dosud zavedené pořádky vzhůru nohama. Ceny energií vystřelily prudce vzhůru (především pak v Evropě) a většina západních společností Rusko opustila. Inflace tak kvůli invazi na Ukrajinu dále prudce zrychlila a všechny odhady ohledně nastavení úrokových sazeb Fedem, ECB i ČNB byly revidovány výrazně výše, což vyústilo v dlouho nevídaný růst výnosů dluhopisů.

Vývoj výnosu 10letého amerického vládního dluhopisu (v % p.a.):Akcie

Akciové trhy jako celek prožily v roce 2022 jedno ze svých nejhorších období. Ztráty se koncentrovaly u technologických společností – Tesla i Facebook odepsaly 66 %, Netflix 52 %, Amazon 50 %. Tyto společnosti jsou nejenom velice citlivé na růst úrokových sazeb, ale také byly na konci minulého roku překoupeny a kapitál do nich proudil mimo jakékoliv fundamentální valuace. Prodeje akcií Tesly Elonem Muskem během celého roku svědčily o tom, že i samotný Elon věří jiným investicím více než své nadhodnocené Tesle.

Vývoj ceny akcií Tesla:


Index Nasdaq tím pádem ztratil výrazně více (33 %) než S&P 500 (19 %) nebo průmyslový Dow Jones (9 %). Ne všechny akcie však klesaly, odvětví hrálo letos velkou roli. Pokud by se investoři vyhnuli přepáleným technologickým akciím, mohli si v energiích, utilitách nebo maloobchodě přijít na slušné zisky. Podobnost s rokem 2001, kdy praskala první technologická bublina, zatímco tradiční odvětví si držely hodnotu, je nasnadě.

Evropským burzám se také překvapivě dařilo lépe než akciím na Wall Street, byť německé, francouzské nebo britské společnosti zasáhl růst cen energií a odchod z Ruska mnohem silněji než ty americké. DAX uzavírá rok 2022 s relativně mírnou ztrátou 12 %, britský FTSE100 je dokonce 1 % v plusu. I na tomto porovnání se ukazuje, jak byly akcie v USA před 12 měsíci nadhodnocené, návrat k fundamentální hodnotě tak znamená hlubší propad.

Vývoj německého akciového indexu DAX:Euro

Euro oproti americkému dolaru postupně ztrácelo. Důvodem byly samozřejmě ceny energií, které zhoršovaly obchodní bilanci eurozóny, zatímco Spojené státy mohly vyvážet svůj plyn i ropu dráže. Rizikovost eura kvůli válce na Ukrajině také vzrostla, protože jej používají země v případném přímém vojenském hledáčku Ruska (Finsko, Pobaltí, Slovensko).

Eurodolar se dokonce po 20 letech podíval pod paritu. Minimum 0,9536 dolaru za euro dosáhl 28. září, kdy kumulovala energetická krize v Evropě i jestřábí tlak americké centrální banky (Fed). Tyto dvě proměnné se do konce roku uklidnily, naopak iniciativu v utahování měnové politiky převzala Evropská centrální banka (ECB), která výhledem růstu úroků podpořila euro. Úrovně EUR/USD v období září-listopad v pásmu 0,95-0,98 se zřejmě do historie zapíší jako jedinečná příležitost k nákupu tohoto měnového páru.

Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1):Britská libra

Libra se i přes tendence ekonomického osamostatnění skrz Brexit stále obchoduje v jednom tandemu s eurem. Korelace GBP/USD k EUR/USD je až na několik málo britských specifik vysoká. Měnový pár EUR/GBP je tím pádem stabilní a libra víceméně funguje jako lehce rizikovější euro.

Toto riziko bylo cítit během turbulencí na konci září, kdy se čerstvě jmenovaná britská premiérka Liz Trussová nepochopitelně pustila na tenký led příslibem razantního snížení daní. Tato politika lahodící konzervativním voličům však finanční trhy znejistěla. Snižovat daně v době vysoké inflace, hlubokého rozpočtového schodku a rostoucích úrokových sazeb už bylo trochu moc. Bezprecedentní výprodej britských dluhopisů s sebou stáhl i kurz libry. Plán snížení daní se nakonec nerealizoval, stál Trussovou křeslo a libra se uklidnila. I tak ale zakončila rok o 5 % slabší oproti euru.

Vývoj měnového páru EUR/GBP (denní graf – D1):Japonský jen

Japonský jen byl letos ve vleku své centrální banky Bank of Japan, která neortodoxně proti proudu držela po celou dobu základní úrokovou sazbu v záporu. Pravdou je, že inflační tlaky v Japonsku byly mnohem slabší než ve zbytku světa. I přesto se tento přístup investorům nezamlouval a japonských aktiv, které nic nevynášely, se zbavovali.

Na vrcholu japonských prodejů na konci října se měnový pár USD/JPY vyšplhal přes 150 jenů za dolar. I tento kurz byl z dlouhodobého hlediska obrovskou příležitosti pro short USD/JPY. V posledním čtvrtletí totiž Bank of Japan přišla se zvýšením výnosů dluhopisů a Fed svou rétoriku zmírnil. Jakékoliv náznaky obratu v americko-japonské měnové rovnováze doprovázely silné nákupy jenu, který i tak končí letošní rok se ztrátou 15 % vůči americkému dolaru.

Vývoj měnového páru USD/JPY (denní graf – D1):Česká koruna

Česká koruna těžila a stále těží z brzkého a prudkého růstu úrokových sazeb v prvním pololetí, kdy ČNB poslala hlavní úrok na 7,00 %. Poté přišla změna Bankovní rady a guvernér Michl zavedl proud stability sazeb. Byť se několikrát pokoušeli spekulanti zahájit výprodeje na koruně, pokaždé je ČNB díky prodejům svých obrovských devizových rezerv přetlačila.

Koruna nabídla letos v Evropě mezi měnami jedno z nejlepších zhodnocení. Kromě kurzového zisku 3 % oproti euru i další cca 4 % na úrokovém diferenciálu. Jiné středoevropské měny dopadly hůře, maďarský forint proti euru ztratil 8 %, polský zlotý 1 %.

Vývoj měnového páru EUR/CZK (denní graf – D1):Ropa a ostatní komodity

Průmyslové i zemědělské komodity si prošly cenovým vývojem jako na horské dráze. Hlavním faktorem byla samozřejmě invaze Ruska na Ukrajinu, protože obě země jsou předními vývozci komodit a jejich akutní nedostatek vystřelil ceny některých surovin ze dne na den o desítky procent. Pro zajímavost se podívejme na vývoj ceny slunečnicového oleje, který se v únoru musel přestat z Ukrajiny dočasně vyvážet. Trh ale zafungoval, po růstu o 80 % a vysokých cenách po několik měsíců se ceny ustálily. Jak u akcií, tak i u komodit se ukazuje, že naskakovat do rozjetého vlaku příliš pozdě za přestřelených cen se investičně nemusí vyplatit.

Vývoj ceny slunečnicového oleje (v USD za tunu):


Co se týče samotné ropy, panické nákupy poslaly jeden barel „Brentu“ na začátku března o desítky USD výše až přes 130 USD za barel. Díky silnému americkému dolaru to znamenalo nejvyšší historické dovozní ceny v EUR, JPY i CZK, což se projevilo i na maximech na čerpacích stanicích.

Z takového vývoje samozřejmě profitovaly země, jejichž vývozy nebyly omezeny – OPEC, USA, Kanada, Austrálie. Účet za tuto komoditní párty pak platila Evropa, Čína a Japonsko, což bylo během roku poznat i na klesající hodnotě jejich měn, protože konkurenceschopnost dovozců surovin rázem prudce klesala.

Štěstím pro dovozce v tu chvíli bylo, že na jaře Čína aplikovala striktní proticovidové lockdowny, čímž výrazně snížila poptávku po ropě. Stejně tak americká vláda přišla s rozpuštěním svých strategických rezerv. Na přístupu Ruska navíc bylo vidět, že chce vyvážet doslova za každou cenu a jeho typ ropy Urals se obchodoval po celý zbytek roku s diskontem 20-40 USD za barel oproti standardním benchmarkům, protože velké západní společnosti výrazně omezily nákupy z Ruska.

Zásobování trhu s ropou tak nebylo výrazně narušeno, navíc během roku se postupně se stagnací globální ekonomiky tlumila poptávka a ropa Brent i WTI se stabilizovala v blízkosti 80 USD za barel. Naopak ropa Urals by se díky sankcím zemí G7 neměla od začátku prosince podívat nad 60 USD.

Vývoj ceny ropy Brent v USD za barel (denní graf – D1):Zlato

Zlato jako specifický bezpečný přístav svým vývojem kopírovalo úroveň globálně-bezpečnostního rizika i americkou měnovou politiku. Svého maxima proto dosáhlo podobně jako jiné komodity na začátku března kvůli panickým nákupům. Následně se však ukázalo, že není krátkodobou pojistkou proti inflaci. Zvýšený růst spotřebitelných cen v USA totiž zlatu nepomohl, spíše naopak.

Podobně jako nemovitosti nebo kryptoměny totiž zlato poslal k jihu prudký růst úrokových sazeb, vynucený právě inflací. Pro někoho bylo možná překvapením, že i přes 8-9procentní růst cen zlato i jiné pojistky proti inflaci nedržely hodnotu jak v reálné, tak ani v nominální výši. Vysoké úroky si však nevybírají a srážejí aktiva napříč všemi sektory. Ani dlouhodobé dluhopisy jako hlavní diverzifikátor portfolia tomuto trendu letos neunikly. Nakonec zlato zakončilo rok alespoň na nule, pokud bereme jeho dolarovou hodnotu, a to díky umírněné rétorice Fedu ke konci roku. Investoři v eurozóně nebo v Japonsku si pak dokonce přišli na držbě zlata i na nějaký výnos.

Vývoj ceny zlata v USD za unci (denní graf – D1):Bitcoin

Poraženým roku 2022 jsou kryptoměny, které doplatily na svou výraznou volatilitu a změnu sentimentu vyvolanou obratem v americké fiskální i monetární politice. Vystřízlivění spekulantů i krach burzy FTX poslalo bitcoin o 67 % níž, přitom spousta dalších kryptoměn dopadla ještě hůře a výprodeje smazaly téměř veškerou hodnotu, na kterou si je ještě před 12 měsíci trh cenil.

Pohledem tržní kapitalizace celého krypto trhu ztratily virtuální mince za letošní rok 1,5 bilionu USD a působily tím pádem dezinflačně, protože snižovali bohatství i spotřebu po celém světě. Zajímavé je, že po prudkých propadech v prvním pololetí, které vyhnaly horké peníze, se již kurz bitcoinu obchodoval při mnohem nižší volatilitě srovnatelné s akciemi.

Vývoj ceny bitcoinu v USD:Závěr

Bohužel rok 2022 zastihl málokterého investora v zisku. Porazit inflaci zhodnocením svého kapitálu se pak povedlo pouze jedincům, kteří alokovali většinu svého portfolia do protiinflačních dluhopisů, energetických akcií nebo měli dostatek odvahy a štěstí akcie či kryptoměny shortovat.

Přeji příjemný zbytek vánočních svátků a hodně štěstí v novém roce!

Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz

Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Bloomberg, coinmarketcap.com

Klíčová slova: FXstreet | Bitcoin | Brexit | Čína | Japonsko | Peníze | Korelace | Inflace | EUR/USD | GBP/USD | USD/JPY | EUR/GBP | Nasdaq | Dow Jones | Rusko | USA | Britská libra | OPEC | Maďarský forint | Koruna | Bezpečný přístav | Kanada | Austrálie | Středoevropské měny | Polský zlotý | Ceny ropy | Ropa Brent | Česká koruna | Poptávka | Daně | Rizika | Politika | Akciové trhy | EUR/CZK | Eurodolar | Kapitál | Sazby | Akcie | Aktiva | Zhodnocení | Bank of Japan | Bloomberg | Centrální banka | Centrální banky | DAX | ECB | Euro | Evropská centrální banka | Fed | Finanční trhy | G7 | Japonský jen | Komodity | Korekce | Kurz | MT4 | Měnový pár | Měny | Rally | Riziko | Ropa | S&P 500 | Short | Tržní kapitalizace | Výnos | Wall Street | Zlato | ČNB | Úrokové sazby | Banky | EUR | USD | Dluhopisy | JPY | GBP | Evropa | Spekulanti | Investoři | Vývoj ceny | Euforie | Bohatství | Analytický tým | Facebook | Burzy | Ceny akcií | Index | Banka | Brent | Ceny zlata | CZK | Dolar | Eura | FXstreet.cz | Graf | Index Nasdaq | Komoditní | Kurz bitcoinu | Kurz libry | Libra | Nemovitosti | Portfolia | Ropy | Trh | Výprodej | Vývoj ceny ropy | Vývoj ceny ropy Brent | Vývoj ceny zlata | WTI | Zisky | P.A. | ROCE | Spojené státy | Krach burzy | Vývoj měnového páru EUR/USD | Vývoj měnového páru | Vývoj měnového páru USD/JPY | Inflační tlaky | Akcie v USA | Globální ekonomiky | Utahování měnové politiky | Propad | Kryptoměny | S&P | Guvernér | Ztráty | Tesla | Kapitalizace | Krize | Analytický tým FXstreet.cz | Měnový pár USD/JPY | Americká vláda | Virtuální mince | Vývoj ceny akcií Tesla | Coinmarketcap | Krypto | Forint | Růst výnosů dluhopisů | Vývoj ceny bitcoinu | Růst úrokových sazeb | Denní graf | Nastavení úrokových sazeb | Snížení daní | Měnový pár EUR/GBP | Tým FXstreet.cz | Dlouhodobé dluhopisy | Konkurenceschopnost | Slušné zisky | TradingEconomics | Růst cen | Amazon | Úrok | Problémy | Prodeje akcií | Plyn | Úroky | Měnové politiky | Americké centrální banky | Netflix | Britské společnosti | Ceny energií | Krach | Trhy | Ceny Bitcoinu | Vývoj měnového páru EUR/CZK | Valuace | Zemědělské komodity | Shortovat | Vývoj | Příležitost k nákupu | Mince | Historie | Tomáš Raputa | Růst | Ekonomiky | Slovensko | USD za barel | Růst výnosů | Urals | Ceny | Vývoj ceny zlata v USD | Vývoj ceny zlata v USD za unci | Ceny akcií Tesla | FTX | Vývoj ceny akcií | Ceny ropy Brent | Příležitosti | Odvětví | Štěstí | Společnosti | Problémy v dodavatelských řetězcích | Energetická krize | Krize v Evropě | Energetická krize v Evropě | Lockdowny | TIM | Omikron | | Zlotý | Rozšíření | Liz Trussová | Vývoj německého akciového indexu | Coinmarketcap.com | Západní společnosti | Ropa Urals | Invaze | Invaze Ruska | Invaze Ruska na Ukrajinu | Odchod z Ruska | Vývoj výnosu 10letého amerického vládního dluhopisu | Vývoj ceny ropy Brent v USD | Růst cen energií | Rizikovost | Vývoj německého akciového indexu DAX | Vývoj ceny Bitcoinu v USD | Britská premiérka | Premiérka Liz Trussová | Britská premiérka Liz Trussová | Typ ropy | Vysoké inflace | CZ | Horké peníze | Shrnutí vývoje na finančních trzích | Vystřízlivění spekulantů | Krach burzy FTX | Korekce na rizikových aktivech | Fundamentální valuace | Průmyslový Dow Jones | Tradiční odvětví | Návrat k fundamentální hodnotě | Rizikovost eura | Jestřábí tlak | Úrovně EUR/USD | Rizikovější euro | Snižovat daně | Výprodej britských dluhopisů | Plán snížení daní | Proud stability sazeb | Výprodeje na koruně | Ceny slunečnicového oleje | Vývoj ceny slunečnicového oleje | USD za tunu | Panické nákupy | Konkurenceschopnost dovozců | Proticovidové lockdowny | Nákupy z Ruska | Zásobování trhu s ropou | Zásobování trhu | Velké západní společnosti | Růst spotřebitelných cen | Pojistky proti inflaci | Diverzifikátor portfolia | Diverzifikátor | Tržní kapitalizace celého krypto trhu | Kapitalizace celého krypto trhu | Ropa a ostatní komodity | Jedinečná příležitost | Jedinečná příležitost k nákupu | Akciové trhy jako celek | Korelace GBP/USD k EUR/USD | Shrnutí vývoje |
Sdílení článku: 
   

 

Související články

  C:\fakepath\patrik-urban-23122022-2.png
  VIDEO: Mimořádná analýza ❗️ | Japonsko šokovalo finanční trhy 😱 | Shrnutí roku 2022 z pohledu tradera 🧐
  Pravidelný týdenní komentář k aktuálnímu vývoji na finančních trzích (forex, komodity, akcie, akciové indexy a kryptoměny) od profesionálního tradera a analytika Patrika Urbana ze společnosti FXstreet.cz.
  C:\fakepath\vyhled-09012022-1.jpg
  Výhled 2022: Akciové indexy, komodity, kryptoměny a ostatní
  Ve druhé části celoročního výhledu se podíváme na ostatní oblíbená aktiva mimo forex. Budou znovu velmi výnosnou investicí americké akcie? Které komodity mohou překvapit růstem? A jak se různých typů investic dotýká vysoká inflace a předpokládaný růst úrokových sazeb?
  C:\fakepath\fxstreet-03012022.png
  Forex: Výhled na rok 2022
  Zatímco v uplynulém roce se investoři nejvíce obávali dopadů pandemie na globální ekonomiku, v roce 2022 bude hlavním tématem inflace a boj s ní skrz růst úrokových sazeb. Předskokanem v krocení růstu cen je Česká národní banka (ČNB), která zvýšila sazby už na 3,75 %. Je tedy jasné, že vítězi budou ty měny, jejichž centrální banky budou prosazovat jestřábí přístup podpořený vyššími úrokovými sazbami.
  C:\fakepath\fxstreet-27122021-3.jpg
  Predikce a výhled na rok 2022 - Forex, komodity, indexy, akcie a kryptoměny
  Výhled forexového, komoditního, akciového a kryptoměnového trhu na rok 2022 od profesionálního tradera Patrika Urbana z týmu FXstreet.cz. V tomto videokomentáři se podíváme na predikci a možný vývoj hlavních i křížových měnových párů na forexu a také na oblíbené komodity, akciové indexy a kryptoměny. Připravte se na obchodní příležitosti v roce 2022!
  C:\fakepath\shrnuti-uvod-20122021-1.png
  Inflačně-pandemický rok 2021 - analytické shrnutí
  Rok 2021 sice nebyl tak dramatický jako ten předchozí, i tak ale na finančních trzích nebylo o překvapení a výkyvy nouze. Optimismus prvního čtvrtletí poháněný očkováním i americkým fiskálním stimulem následovalo vystřízlivění ve zbytku roku. Problémy v dodavatelských řetězcích, vysoká inflace i nižší než očekávaná účinnost vakcín ukázala, že s pandemickým dědictvím se budeme muset vypořádávat i v příštím roce.

Čtěte více

 • Ohlédnutí za rokem 2015
  Rok 2015 by se dal nazvat rokem silného dolaru. Americký dolar během prvního čtvrtletí pokračoval ve své spanilé jízdě z loňska a během zbytku letošního roku nabrané zisky udržel. Žádná velká korekce se nekonala a i díky slušnému ekonomickému růstu a podpory centrální banky zůstal USD silný.
 • Ohlédnutí za rokem 2021 - Forex, komodity, akcie, indexy a kryptoměny
  Shrnutí roku 2021 pohledem forexového, komoditního, akciového a kryptoměnového trhu od profesionálního tradera Patrika Urbana z týmu FXstreet.cz. V tomto videokomentáři se ohlédneme za uplynulým rokem a podíváme se na vývoj hlavních i křížových měnových párů na forexu a také na oblíbené komodity, akciové indexy a kryptoměny. Podívejte se na nejdůležitější události a obchodní příležitosti roku 2021!
 • O pomoc zažádalo již pět zemí eurozóny
  Ministři financí 17 zemí eurozóny se o víkendu dohodli na finanční pomoci Kypru, který se stal další zemí měnové unie žádající o záchranu před bankrotem. Tentokrát tak vynecháme cyklus vzdělávacích článků a podíváme se detailněji na tuto důležitou událost.
 • Otázky a odpovědi kolem ČNB a Fedu
  Intervence České národní banky (ČNB) vyvolaly v českých médiích bouřlivé diskuze. V zahraničí je zase alfou a omegou možný začátek konce kvantitativního uvolňování (QE) v USA. Analytik FXstreet.cz, Tomáš Raputa, odpovídal na otázky související s budoucím vývojem těchto nástrojů, které jsou největšími impulsy pro kurzy měnových párů EUR/CZK a EUR/USD.
 • Otázky a odpovědi kolem kvantitativního uvolňování
  Americká centrální banka (Fed) v minulém týdnu přistoupila k třetí vlně takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky (QE3), jehož prostřednictvím hodlá podpořit ekonomiku a trh práce. Jedná se o jednu z nejdůležitějších událostí letošního roku, která se na finančním trhu udála. Na Forexu se QE3 projevilo/projeví silným poklesem amerického dolaru (USD). Nová opatření Fedu totiž dolaru škodí, protože snižují jeho hodnotu. Fed za účelem nákupu hypotečních cenných papírů musí vytvářet (tisknout) nové peníze, které nejsou ničím kryty. Proto jsme dnes připravili článek, který dává odpovědi na základní otázky kolem QE3 a dopadů tohoto opatření.
 • Otázky k aktuálnímu dění na finančních trzích
  Vzhledem k tomu, že nám čtenáři FXstreet.cz každý den zasílají nejrůznější dotazy na současné rozkolísané trhy, tak jsme se rozhodli na ty nejčastější odpovědět veřejně v tomto článku, který je veden jako rozhovor s Patrikem Urbanem.
 • Patnáct let historie EUR/USD v kostce
  Nejobchodovanější měnový pár EUR/USD již má za sebou více než 15 let své existence. Není proto na škodu podívat se na jeho dlouhodobé trendy, fundamentální základ a také hlavní momenty, které určovaly jeho dosavadní vývoj. Také si ukážeme, v jaké fázi vývoje vlastně eurodolar aktuálně je a co bude určovat jeho pohyb do budoucna. Věděli jste, že se eurodolar dlouhou dobu obchodoval pod dnes nemyslitelným kurzem 0,9000, nebo co způsobilo jeho největší intradenní pohyb?
 • QE, LTRO, OMT – s čím centrální banky ještě přijdou?
  S vyostřením finanční krize let 2008-09 a následné nemožnosti snížit úrokové sazby pod nulovou hranici musely centrální banky přijít s nápadem, jak stabilizovat finanční systém a zároveň ekonomiky poslat zpět na růstovou dráhu.
 • Rok 2010 nejen na měnových trzích: fundamentální ohlédnutí
  Rok 2010 byl na finančních trzích rokem plným nejistoty a vysoké volatility. Faktorů, které ovlivňovaly dění na trhu bylo samozřejmě mnoho. V zájmu výrazného zjednodušení však můžeme říci, že hlavními prvky, na které trhy reagovaly, byly evropská dluhová krize a očekávání druhého kola kvantitativního uvolňování v USA.
 • Rok 2019 byl v režii Fedu
  Před vánočními svátky se tradičně podíváme na vývoj trhů za uplynulých 12 měsíců. Před rokem touto dobou se propadaly akcie i ropa a zdálo se, že další krize je na spadnutí. Žádné globální recese jsme se ale ani přes řadu varovných signálů nedočkali, byť zavedení vysokých cel mezi dvěma největšími světovými ekonomikami nebo inverze americké výnosové křivky by k tomu vybízely.
 • Scénář vývoje EUR/USD po řeckých volbách
  O víkendu se konají volby v Řecku, které mohou rozhodnout o osudu Evropy a společné evropské měny (EUR). Výsledek nedělního hlasování totiž může vést k odchodu Řecka z eurozóny, což by dle některých analytiků mohlo zapříčinit rozpad Evropské měnové unie (EMU).
 • Strategie pro obchodování české koruny během inflace
  Inflace v únoru 2022 dosáhla 11,1 % a byla tak nejvyšší od roku 1998. Stále více lidí tak logicky zajímá, jak před inflací ochránit své úspory. Dnes si proto ukážeme strategii na obchodování české koruny, která má potenciál vás před inflací nejen uchránit, ale ještě na ní i potenciálně vydělat.
 • Šílený rok 2020: analytické shrnutí
  Rok 2020 byl jízdou na horské dráze. Panika a zmrazení ekonomiky, které nikdo z nás nezažil, vyvolaly nejprudší a zároveň nejkratší medvědí trh v historii. Následně přišla euforie podporovaná novými biliony dolarů. Poté strach z druhé vlny pandemie a zase nadšení z vysoké účinnosti vakcín. Ke konci roku už emočně vyčerpaní investoři ani nevěděli, jestli se radovat z vítězství Joe Bidena v amerických prezidentských volbách, nota bene když Donald Trump výsledek neuznal.
 • Trump a jeho tweety: Nová anomálie na trhu
  Donald Trump zbořil snad všechny zavedené pořádky už během své prezidentské kampaně a rozhodně v tomto trendu pokračuje i během vládnutí v Bílém domě. Jeho největší zbraní v tomto ohledu je Twitter a s ohledem na sílu slov, která nynější prezident Spojených států používá, můžeme mluvit o bombě pro finanční trhy pokaždé, když Trump zveřejní další ze svých tweetů.
 • Uplynulé desetiletí v ekonomice: krize, rozmach Číny, alternativy
  Turbulentní rok 2020 je již minulostí a společně s ním skončilo také další desetiletí, ve kterém jsme byli svědky mnoha důležitých událostí. V dnešním článku se proto ohlédneme za poslední dekádou. Přinášíme výběr pěti nejdůležitějších událostí a trendů ve světové ekonomice v uplynulém desetiletí.
 • Úrokové sazby a jak ovlivňují forex
  Mezi úrokovými sazbami a forexovým obchodováním existuje silná korelace. Forexový trh je ovládán mnoha proměnnými, ale úroková sazba měny je základním faktorem, který převažuje nad všemi ostatními.
 • Uvažuje Bank of Japan o další intervenci?
  Nedávno jsme psali, že Bank of Japan (Japonská centrální banka) uvažuje o intervenci, aby oslabila svůj japonský jen (Yen). A za dva dny k tomu došlo. Může se to zdát neuvěřitelné, ale dnes budeme psát znovu o stejné věci. Ale teď vážně, měnový pár USD/JPY se blíží k hladině 76,00, která pro Bank of Japan (BoJ) znamená něco jako „čáru v písku“ a je blízko úrovně, kdy byla intervence použita naposledy.
 • Válka na Ukrajině: Jak obchodovat na finančních trzích?
  Napadení Ukrajiny ruskou armádou je šokující. Nejde jen o vystřízlivění západního demokratického světa tváří v tvář agresorovi, ale také o šok ekonomický, nabídkový. Sankce namířené proti Rusku znamenají jeho izolaci a výrazně omezují jeho dodávky na trh od ropy, přes hliník po nikl. Tento nedostatek surovin přichází v době, kdy už jsou globální řetězce napjaté, kapacity plné a rostoucí inflace byla ekonomickým tématem číslo jedna.
 • Válka na Ukrajině - SLEDUJEME ONLINE
  Ve čtvrtek 24. února Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu. Portál FXstreet.cz přináší aktuální dění minutu po minutě v online reportáži.
 • VIDEO: Aktuální trhy z pohledu FOREX obchodníka
  Aktuální vývoj na finančních trzích vyvolává nejen u začínajících traderů řadu otázek. Jelikož fundamentálních událostí za posledních pár týdnů bylo opravdu mnoho, rozhodli jsme se dnešní pravidelný video komentář zařadit přímo do sekce vzdělávacích článků, shrnout zásadní události poslední doby a ukázat obchodní nastavení Patrika Urbana.

 


Diskuse ke článku

Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Tickmill logo