Čtvrtek 06. květen 2021 10:54
reklama
BOSSA ebook analyza
reklama
Dukascopy
reklama
Dukascopy

Otázky k aktuálnímu dění na finančních trzích

19.09.2011  Autor: Patrik Urban  Sekce: Fundamentální analýza   Tisk

Vzhledem k tomu, že nám čtenáři FXstreet.cz každý den zasílají nejrůznější dotazy na současné rozkolísané trhy, tak jsme se rozhodli na ty nejčastější odpovědět veřejně v tomto článku, který je veden jako rozhovor s Patrikem Urbanem.


1. Čím se současná finanční krize liší od té předchozí a co mají společného?

Současná krize způsobená přílišným zadlužením postihuje hned několik zemí najednou. A to za situace, kdy ekonomický růst a průmyslová výroba stagnuje nejenom v zasažených zemích, ale i třeba v tahounu Evropy, Německu. Navíc, úrokové sazby jsou již teď velmi nízko, takže nastartování ekonomiky prostým snížením sazeb není tentokrát pravděpodobné. Snaha o snižování dluhu navíc znemožňuje vládám podporovat ekonomiku různými typy investic.

2. Bude mít současné řešení pomoci Řecku příznivý vliv na EU a euro?  Nebo je to jen dočasné řešené, které v konečném důsledku povede k bankrotu všech zadlužených států?

Neřekl bych, že současné “řešení? povede k bankrotu všech zadlužených států, je ale pravděpodobné, že povede k bankrotu několika států, minimálně však Řecka. Ukazuje se, že “řešení? v podobě házení peněz na problém, opravdovým řešením nebylo a jen dočasně oddálilo nevyhnutelné.

V průběhu minulých dvou let reagovalo euro posilněním na jakékoliv zprávy, týkajících se řešení evropské dluhové krize. V současné době dochází k výprodejům eura a trh by potřeboval zprávy o zásadních a důveryhodných krocích, které by vedly k opravdovému řešení. Dokud, takové zprávy nedostane, tak bude tlak na euro pokračovat.

3. Na konferenci evropského bankovnictví zazněla informace, že asijské státy prostřednictvím státních rezervních fondů skupují podniky ve světě, dokonce i v ekonomicky vyspělých zemích. Je podle Vás možnost, že by se další světovou ekonomickou velmocí stala Čína nebo některá jiná země?

Že se Čína pomalu ale jistě stává světovou ekonomickou velmocí je neoddiskutovatelné a její význam se tedy bude i nadále zvýšovat. I kdyby Čína i v budoucnu pokračovala v prudkém vývoji, což je vzhledem ke zhoršující se globální situaci málo pravděpodobné, tak by trvalo ještě dlouhou dobu než by se Čína stala světovou mocí číslo jedna. Čína například bude mít za pár desetiletí poměrné vážné demografické problémy.

O bloku BRIC se v současné době moc nemluví, ale tamější situace se rapidně zhoršuje. Úvahy, že by právě státy BRIC bloku nyní pomohly globální ekonomice k oživení jsou tedy liché.

4. USA mají v současnosti velké ekonomické problémy. Má americký dolar (USD) potenciál zůstat i nadále světovou měnou? Která jiná měna by ho mohla eventuálně nahradit?

V krátkodobém i střednědobém horizontu USD zůstane rezervní měnou. A to i proto, že v součastnosti žádná jiná měna nemá tak likvidní dluhopisové trhy. V dlouhodobějším horizontu se bude důležitost USD snižovat a naopak zvyšovat se bude důležitost asijských měn zvláště pak čínského Juanu. Dokud jsou finanční trhy relativně klidné, tak se mluví o snižujícím se významu USD. Když ale finanční trhy zažívají turbulence, tak se poptávka po USD výrazně zvyšuje, což potrvzuje, že ta změna rezervního statutu USD není tak horké téma.

5. Hovoří se, že historie se opakuje. Umítě si představit zlato a stříbro jako platidlo budoucnosti?

Že by se zlato a stříbro používalo v budoucnosti jako platidlo si představit neumím. Jelikož ale věřím tomu, že se historie opakuje, tak si dokážu představit, že by se cena drahých kovů po uklidnění finanční krize výrazně snížila. V roce 1980 se zlato obchodovalo za 850 a stříbro za 49 USD za trojskou unci. V roce 1985 už to bylo méně než 400 za unci zlata a méně než 10 USD za unci stříbra. Procentuálně šlo tedy o obrovské propady.

6. Jaký je Váš osobní pohled na euro jako společnou měnu? Má šanci přežít i navzdory současným a budoucím problémům některých členských států EU?

Euro jako společná měna krizi přežije. Tento projekt byl příliš drahý a politická vůle udržet ho naživu je stále silná. Otázkou je, jestli přežije Eurozóna v současné podobě.  A to není vůbec jisté. Riziko, že by někteří členové Eurozónu opustili, nebo byli nuceni opustit, je totiž relativně velké.

7. Jaký je Vá názor na nadcházející zasedání americké centrální banky (FED), které se má uskutečnit 20. září a na kterém by mělo být dle analytiků představeno další kolo kvantitativního uvolňování(QE)?

Nemyslím, že FED oznámí třetí kolo QE, protože jak politická tak ekonomická opozice vůči němu je poměrně silná. Spíše se domnívám, že dojde k nastavení výnosového stropu u dlouhodobějších dluhopisů. Další možnost, o které se velmi vážně spekuluje by mohla být obdoba operace přezdívané “Operation Twist? z roku 1961. Fed by prodával krátkodobé dluhopisy a za utržené prostředky by nakupoval dlouhodobější dluhopisy. Celkové množství držených dluhopisů by se tedy nezměnilo, ale změnila by se podoba výnosové křivky (teoreticky by mělo dojít ke zploštění křivky a nižší dlouhodobější sazby by měly pomoci ke stimulaci stagnující ekonomiky). Protože by Operace Twist II neznamenala další nákupy dluhopisů, nelze jí považovat za “klasickou? QE a tudíž by neměla mít negativní dopad na hodnotu USD.

8. Mnoho lidí si dnes stěžuje na krizi v eurozóně a na rozkolísané trhy. Přinesla Vám současná zvýšená volatilita jako traderovi nějaké zajímavé obchodní příležitosti?

Samozřejmě záleží na stylu tradingu. Ti kteří používají strategie založené na následování trendu pravděpodobně dosahují dobrých výsledků. Naopak ti, kteří obchodují cenová pásma za současné situace prodělávají. Osobně takhle vysokou volatilitu nemám rád, protože pokud se cena změní například o 200 pipů za den, tak to sice znamená, že trend je silný a asi bude pokračovat, zároveň to ale znamená, že se trh může velmi snadno vrátit o 100 pipů opačným směrem. Pozice potom vyžadují obrovské stop lossy, kterých se většinou snažím vyhnout. Raději mám cenová pásma, u kterých lze nastavit relativně úzký SL a u kterých nemusím čekat několik dní na to, jak obchodní pozice dopadne.

9. Jaký mají vůbec vliv aktuální turbulentní pohyby na finančních trzích pro běžného soukromého tradera, který se zabývá hlavně technickou analýzou? Jak to může ovlivnit jeho obchodování?

V průběhu turbulencí a vysoké volatility považuji sebekontrolu za ještě důležitější než jindy. Když trader vidí, že se ceny mění o stovky pipů denně, tak může mít snadno pocit, že prostě můsí otevřít pozici, aby na volatilitě mohl vydělat. To je ovšem nebezpečný přístup, protože pozice otevřené, anebo také uzavřené, z emotivních důvodů jsou nejlepší cestou jak ztratit kapitál. Trading není závodem o to, kdo otevře víc obchodů, ale o to, kdo si dokáže trpělivě počkat na situaci, která má vysokou pravděpodobnost na úspěch.

Dalším obrovským problémem je použití velké finanční páky. Vysoká volatilita vyžaduje širší stop lossy a široký stop loss s vysokou pákou může mít katastrofické následky. Proto je potřeba přizpůsobit velikost pozice stop lossu tak, aby se riskovaná částka nezměnila.

Patrik Urban
FXstreet.cz

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

 • Nejdůležitější ekonomické události roku 2020
  Rok 2020 se zcela jistě zapíše do historie. Byl to neuvěřitelný rok plný šílených událostí a v podstatě vše se točilo kolem koronaviru. A jelikož se blíží konec roku, tak je na čase podívat se na nejdůležitější události ve světové ekonomice v tomto roce.
 • Největší burzovní krach v dějinách nastal před 90 lety
  Krach na newyorské burze (též zvaný Černý čtvrtek) 24. října 1929 byl největší burzovní krach v dějinách a právě dnes je tomu přesně 90 let. V dnešním vzdělávacím článku se ohlédneme do minulosti a podíváme se na tuto důležitou historickou událost blíže. Zároveň nebude chybět výběr všech nejvýznamnějších světových hospodářských krizí.
 • Obchodujte jako Warren Buffett
  Řada zkušených i méně zkušených traderů si je v dnešní době velmi dobře vědoma toho, že předpovídání cenových pohybů s pomocí technické analýzy je čím dál tím více složitější, čímž se samozřejmě snižuje i validita interpretací těchto analýz. Mnoho odborných studií, jež byly vypracovány akademickými odborníky, dokonce hovoří o tom, že v případě předpovídání cenových pohybů prostřednictvím technických analýz vždy sehrává důležitou roli náhoda a tudíž podle těchto studií nelze takto cenové pohyby nikdy jasně předpovídat. Ačkoliv se může zdát, že je možné v krátkodobém horizontu s pomocí metody Price Action cenové pohyby předpovídat, tak po relativně jednoduché analýze několikaměsíčního období grafu lze dojít k závěru, že nelze cenové pohyby ani tímto způsobem jasně předpovídat, jelikož se na trzích vyskytují síly (např.: zásahy centrálních bank, politické zásahy, nákupy a prodeje velkých hráčů atd.), které mohou značně ovlivňovat vývoj cenových pohybů.
 • Ohlédnutí za rokem 2011
  Nejdůležitější pro vývoj na finančních trzích v průběhu roku 2011 byla, stejně jako v roce 2010, evropská dluhová krize a události s ní přímo spojené. Především tedy šíření krize z periferních států eurozóny do samého jádra, žádosti o finanční pomoc a postupné snižování ratingu mnoha zemí.
 • Ohlédnutí za rokem 2013
  První týdny roku 2013 se nesly ve znamení výprodeje amerického dolaru (USD) poté, co 12. prosince 2012 zvýšila...
 • Ohlédnutí za rokem 2014
  V dnešním předvánočním článku si tradičně shrneme zásadní události, které ovlivňovaly vývoj na měnových trzích v uplynulém roce.
 • Ohlédnutí za rokem 2015
  Rok 2015 by se dal nazvat rokem silného dolaru. Americký dolar během prvního čtvrtletí pokračoval ve své spanilé jízdě z loňska a během zbytku letošního roku nabrané zisky udržel. Žádná velká korekce se nekonala a i díky slušnému ekonomickému růstu a podpory centrální banky zůstal USD silný.
 • O pomoc zažádalo již pět zemí eurozóny
  Ministři financí 17 zemí eurozóny se o víkendu dohodli na finanční pomoci Kypru, který se stal další zemí měnové unie žádající o záchranu před bankrotem. Tentokrát tak vynecháme cyklus vzdělávacích článků a podíváme se detailněji na tuto důležitou událost.
 • Otázky a odpovědi kolem ČNB a Fedu
  Intervence České národní banky (ČNB) vyvolaly v českých médiích bouřlivé diskuze. V zahraničí je zase alfou a omegou možný začátek konce kvantitativního uvolňování (QE) v USA. Analytik FXstreet.cz, Tomáš Raputa, odpovídal na otázky související s budoucím vývojem těchto nástrojů, které jsou největšími impulsy pro kurzy měnových párů EUR/CZK a EUR/USD.
 • Otázky a odpovědi kolem kvantitativního uvolňování
  Americká centrální banka (Fed) v minulém týdnu přistoupila k třetí vlně takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky (QE3), jehož prostřednictvím hodlá podpořit ekonomiku a trh práce. Jedná se o jednu z nejdůležitějších událostí letošního roku, která se na finančním trhu udála. Na Forexu se QE3 projevilo/projeví silným poklesem amerického dolaru (USD). Nová opatření Fedu totiž dolaru škodí, protože snižují jeho hodnotu. Fed za účelem nákupu hypotečních cenných papírů musí vytvářet (tisknout) nové peníze, které nejsou ničím kryty. Proto jsme dnes připravili článek, který dává odpovědi na základní otázky kolem QE3 a dopadů tohoto opatření.
 • Patnáct let historie EUR/USD v kostce
  Nejobchodovanější měnový pár EUR/USD již má za sebou více než 15 let své existence. Není proto na škodu podívat se na jeho dlouhodobé trendy, fundamentální základ a také hlavní momenty, které určovaly jeho dosavadní vývoj. Také si ukážeme, v jaké fázi vývoje vlastně eurodolar aktuálně je a co bude určovat jeho pohyb do budoucna. Věděli jste, že se eurodolar dlouhou dobu obchodoval pod dnes nemyslitelným kurzem 0,9000, nebo co způsobilo jeho největší intradenní pohyb?
 • QE, LTRO, OMT – s čím centrální banky ještě přijdou?
  S vyostřením finanční krize let 2008-09 a následné nemožnosti snížit úrokové sazby pod nulovou hranici musely centrální banky přijít s nápadem, jak stabilizovat finanční systém a zároveň ekonomiky poslat zpět na růstovou dráhu.
 • Rok 2010 nejen na měnových trzích: fundamentální ohlédnutí
  Rok 2010 byl na finančních trzích rokem plným nejistoty a vysoké volatility. Faktorů, které ovlivňovaly dění na trhu bylo samozřejmě mnoho. V zájmu výrazného zjednodušení však můžeme říci, že hlavními prvky, na které trhy reagovaly, byly evropská dluhová krize a očekávání druhého kola kvantitativního uvolňování v USA.
 • Rok 2019 byl v režii Fedu
  Před vánočními svátky se tradičně podíváme na vývoj trhů za uplynulých 12 měsíců. Před rokem touto dobou se propadaly akcie i ropa a zdálo se, že další krize je na spadnutí. Žádné globální recese jsme se ale ani přes řadu varovných signálů nedočkali, byť zavedení vysokých cel mezi dvěma největšími světovými ekonomikami nebo inverze americké výnosové křivky by k tomu vybízely.
 • Scénář vývoje EUR/USD po řeckých volbách
  O víkendu se konají volby v Řecku, které mohou rozhodnout o osudu Evropy a společné evropské měny (EUR). Výsledek nedělního hlasování totiž může vést k odchodu Řecka z eurozóny, což by dle některých analytiků mohlo zapříčinit rozpad Evropské měnové unie (EMU).
 • Šílený rok 2020: analytické shrnutí
  Rok 2020 byl jízdou na horské dráze. Panika a zmrazení ekonomiky, které nikdo z nás nezažil, vyvolaly nejprudší a zároveň nejkratší medvědí trh v historii. Následně přišla euforie podporovaná novými biliony dolarů. Poté strach z druhé vlny pandemie a zase nadšení z vysoké účinnosti vakcín. Ke konci roku už emočně vyčerpaní investoři ani nevěděli, jestli se radovat z vítězství Joe Bidena v amerických prezidentských volbách, nota bene když Donald Trump výsledek neuznal.
 • Trump a jeho tweety: Nová anomálie na trhu
  Donald Trump zbořil snad všechny zavedené pořádky už během své prezidentské kampaně a rozhodně v tomto trendu pokračuje i během vládnutí v Bílém domě. Jeho největší zbraní v tomto ohledu je Twitter a s ohledem na sílu slov, která nynější prezident Spojených států používá, můžeme mluvit o bombě pro finanční trhy pokaždé, když Trump zveřejní další ze svých tweetů.
 • Uplynulé desetiletí v ekonomice: krize, rozmach Číny, alternativy
  Turbulentní rok 2020 je již minulostí a společně s ním skončilo také další desetiletí, ve kterém jsme byli svědky mnoha důležitých událostí. V dnešním článku se proto ohlédneme za poslední dekádou. Přinášíme výběr pěti nejdůležitějších událostí a trendů ve světové ekonomice v uplynulém desetiletí.
 • Uvažuje Bank of Japan o další intervenci?
  Nedávno jsme psali, že Bank of Japan (Japonská centrální banka) uvažuje o intervenci, aby oslabila svůj japonský jen (Yen). A za dva dny k tomu došlo. Může se to zdát neuvěřitelné, ale dnes budeme psát znovu o stejné věci. Ale teď vážně, měnový pár USD/JPY se blíží k hladině 76,00, která pro Bank of Japan (BoJ) znamená něco jako „čáru v písku“ a je blízko úrovně, kdy byla intervence použita naposledy.
 • VIDEO: Aktuální trhy z pohledu FOREX obchodníka
  Aktuální vývoj na finančních trzích vyvolává nejen u začínajících traderů řadu otázek. Jelikož fundamentálních událostí za posledních pár týdnů bylo opravdu mnoho, rozhodli jsme se dnešní pravidelný video komentář zařadit přímo do sekce vzdělávacích článků, shrnout zásadní události poslední doby a ukázat obchodní nastavení Patrika Urbana.

 


Diskuse ke článku

Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Markets.com
FxPro
FXDD
reklama
BOSSA ebook analyza