Sobota 14. prosince 2024 05:11
reklama
RebelsFunding
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
RebelsFunding
reklama
Investingfox Nastroje

Akcie: Indexová magie - co jsou akciové indexy a které sledovat (díl 2.)

30.10.2023  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Akcie   Tisk


Akciové indexy jsou pro akciové investory důležitý nástroj. Řada indexů slouží jako barometr akciového trhu a díky indexům tak snadno získáte přehled, jak si akcie v daném indexu vedou, zda klesají nebo rostou.

V dnešním díle se budeme akciovým indexům věnovat trochu podrobněji. Dozvíte se, co akciové indexy jsou, k čemu slouží, jaké jsou hlavní indexy, které stojí za to sledovat, kolik času vám sledování indexů zabere a hlavně, co vám to jako investorům přinese za výhody. Mimo indexů se také dozvíte, co je to diverzifikace a jak jí využít při skládání svého akciového portfolia.

Můžete číst dále, nebo si můžete tento díl pustit jako podcast na Spotify ZDE nebo na Apple Podcasts ZDE.


Co je to akciový index

Akciový index je nástroj používaný k měření výkonnosti určité skupiny akcií.

V akciovém indexu jsou zahrnuty akcie, které splňují předem zadaná kritéria. Častým kritériem pro zahrnutí do indexu bývá velikost společnosti vyjádřená tržní kapitalizací, která vyjadřuje velikost určité společnosti podle ceny akcií na burze. Jsou ale i indexy, které obsahují největší a nejlikvidnější akcie příslušné burzy nebo akcie ze stejného sektoru, třeba ze sektoru telekomunikací nebo energetiky.


Jaký je hlavní cíl akciového indexu?

Hlavním cílem, proč byly vytvořeny akciové indexy, je měření výkonnosti určité skupiny akcií. Indexy jsou důležitým ukazatelem výkonnosti určité skupiny akcií nebo i celého akciového trhu, protože na první pohled vidíte, jak si vede celá skupina akcií zahrnutá v indexu, jestli roste nebo klesá.


Akciové indexy slouží v investičním světě jako benchmark

S výkonností hlavních indexů se porovnávají všechny světové investiční a hedge fondy. Udělat za daný rok lepší procentní výnos, než měl akciový index, neboli jak se říká v obchodnické hantýrce „porazit trh“, je sen všech portfolio manažerů i řady individuálních traderů.


Hodnota indexu bývá ostře sledovaný údaj

Ačkoli akciový index mapuje výkon větší skupiny akcií, uvádí se jako jedna hodnota – jedno číslo. Tato hodnota indexu se vytváří z celé skupiny akcií obsažených v indexu podle přesně stanovené metodologie.

Hodnota indexu není pevná, ale celý obchodní den mění, jak se v průběhu dne mění hodnota akcií obsažených v indexu.

Hodnota některých významných akciových indexů je v investičním světě velmi ostře sledovaná, jedním z takto ostře sledovaných akciových indexů je například americký akciový index S&P 500. Když tento akciový index roste, panuje na akciovém trhu dobrá nálada, když klesá, panuje na akciovém trhu naopak nálada špatná.


Na obrázku vidíme graf amerického akciového indexu S&P 500 za období od roku 2013 do října 2023 (zdroj: Finance Yahoo)


Akciové indexy, které se vyplatí znát

Některé akciové indexy jsou sledované investiční veřejností po celém světě, jiné jsou sledované pouze lokálně v dané zemi nebo regionu.

Mezi nejznámější akciové indexy bychom uvedli:

  • S&P 500 neboli Standard & Poor's 500, který sleduje výkon akcií 500 největších amerických společností. Jak jsme zmínili výše, tento akciový index je zřejmě celosvětově nejsledovanější.
  • Dow Jones Industrial Average nebo jenom DJIA, který sleduje výkon akcií 30 největších amerických společností.
  • Nasdaq 100, který sleduje výkon akcií 100 zejména technologických amerických společností, které se obchodují na americké elektronické burze NASDAQ.
  • DAX, který sleduje výkon akcií 40 největších německých společností.
  • FTSE 100, který sleduje výkon akcií 100 největších společností obchodovaných na London Stock Exchange.


Jak jsme na tom v České republice?

Oficiálním indexem Burzy cenných papírů Praha je index známý pod zkratkou PX, který mapuje pohyb nejlikvidnějších akcií obchodovaných na české burze.

Je v něm obsaženo 10 akcií společností, jako jsou třeba Erste Group Bank, Philip Morris ČR, ČEZ, Komerční banka, Moneta Money Bank či Kofola.

Aktuální složení indexu PX můžete najít na webových stránkách Burzy cenných papírů Praha ZDE.


Proč je dobré sledovat akciové indexy

Akciové indexy je dobré pravidelně sledovat, i když nejste manažer podílového fondu, který se snaží výkon akciového indexu překonat. Sledování akciových indexů má řadu benefitů i pro nás drobné investory.

Akciové indexy obecně představují barometr akciového trhu a udávají na akciovém trhu hlavní trend. Pokud budete sledovat akciové indexy, tak:

  • získáte přehled, jak si trh obecně stojí, tedy zda je klidný či zda na trhu panuje nervozita nebo dokonce i panika,
  • jaký je obecný trend na akciovém trhu, tj. zda akcie rostou, nebo klesají nebo se nerozhodně pohybují sem a tam.


Které indexy sledovat

Pokud přemýšlíte, které akciové indexy sledovat, tak si nejprve položte otázku, kolik času chcete obchodování věnovat a které akcie vlastně chcete kupovat, jestli americké, evropské či jiné.

Abyste získali obecný přehled o akciovém trhu, určitě vám pomůže pravidelně sledovat americký akciový index S&P 500, který reprezentuje široké spektrum amerických společností.

Pokud vás zajímají technologické společnosti, doporučujeme sledovat i americký akciový index Nasdaq 100, díky kterému snadno uvidíte, jak si vedou akcie z technologického sektoru, které reprezentuje právě index Nasdaq 100.

Pokud chcete obchodovat i jiné než americké akcie, pak je určitě dobré sledovat akciový index dané země (např. německý DAX pro německé akcie). Index vám pomůže určit „náladu trhu“ v dané zemi.


Jak často indexy sledovat?

Záleží zcela na vás, jak často chcete obecně trh a tím pádem i indexy sledovat. Pokud nechcete obchodovat denně, stačí zkontrolovat vývoj akciových indexů jednou týdně, ideálně po pátečním uzavření trhu. Získáte tím ucelený obrázek o tom, jak se vyvíjel na trzích uplynulý obchodní týden.

Všechny obchodní platformy, které známe, mají grafy přístupné neustále, tj. nejen v obchodních hodinách, pro nás osobně je kontrola trhu po ukončení týdne příjemná náplň na víkend nebo pondělní ráno.

Kontrola indexů není žádná raketová věda a zabere vám 5 minut, během kterých ihned vidíte, jestli trh uzavřel týden růstem nebo poklesem a jak velký růst nebo pokles byl.


Pár slov o diverzifikaci

U investování se často setkáte s pojmem diverzifikace. Hlavní myšlenka diverzifikace obecně je v rozložení investice do více trhů, sektorů nebo několika typů instrumentů, jako jsou třeba akcie, dluhopisy či nemovitosti. Neboli jak se říká, nemít všechna vajíčka v jednom košíku.


Hlavní výhody a nevýhody diverzifikace u akcií

Jako hlavní výhoda diverzifikace se obecně uvádí snížení rizika a s tím spojené zprůměrování výkonu portfolia. Když budete mít diverzifikované akciové portfolio, tak když se jedné akcii či skupině akcií nebude dařit, máte určitou šanci, že jiné akcii či skupině akcií se bude dařit lépe a výkon vašeho portfolia se tak zprůměruje.

Zprůměrování výkonu je současně i hlavní nevýhoda diverzifikace. Je tak na každém investorovi, aby si zvážil, zda se mu bude lépe spát s diverzifikovaným portfoliem či nikoli.


Jak diverzifikovat akciové portfolio

Pokud se rozhodnete své akciové portfolio diverzifikovat, obecně se doporučuje investovat do více akcií z různých odvětví a sektorů, případně i geografií.

Výjimku z pravidla, že je dobré diverzifikovat, bychom aplikovali v případě, kdy začínáte s opravdu malým obchodním účtem o velikosti např. 100 dolarů, pak asi nemá cenu tříštit váš vklad tím, že se budete snažit nakoupit akcie různých společností.


Odvětví a sektory

S diverzifikací vám může pomoci informace, že akcie všech společností jsou rozděleny do skupin podle toho, jaký je hlavní obor podnikání dané společnosti. Tyto skupiny, do kterých jsou všechny akcie rozděleny, se nazývají sektory nebo odvětví, podle toho, jaký máte zdroj informací.

Třeba na stránkách Yahoo Finance najdete u každé akcie, do jakého sektoru je daná společnost zařazena. Můžete tak zjistit, že společnost Apple je zařazena do sektoru Technology stejně jako společnost Microsoft, zatímco společnost T-Mobile je zařazená do sektoru Communication Services stejně jako společnost Alphabet, což je mateřská společnost Googlu.

Na obrázku je printscreen z Finance Yahoo s informací, že společnost Apple je zařazená do sektoru Technology.


Jak využít informace o sektorech a odvětví

Mějte na paměti, že je rizikovější vlastnit akcie několika společností, které jsou ze stejného sektoru či odvětví, protože pokud se danému sektoru či odvětví nebude dařit, velmi pravděpodobně to negativně ovlivní vývoj všech akcií v daném sektoru či odvětví.

Pokud tedy chcete diverzifikovat, doporučuje se pořizovat do svého portfolia akcie společností z různých sektorů a odvětví.


Příklad akciové „mega diverzifikace“: akciový index S&P 500

Pokud bychom si měli uvést příklad toho, co nazýváme akciovou „mega diverzifikací“, můžeme vzít již zmiňovaný index S&P 500. Jelikož tento index sleduje výkon akcií 500 největších amerických společností, jsou v něm zahrnuty společnosti ze všech možných sektorů a odvětví. Pokud tedy budete investovat do celého akciového indexu, z hlediska sektorů a odvětví bude vaše portfolio „mega diverzifikované“.


Jak investovat do akciového indexu díky ETF

Do celého akciového indexu můžete investovat poměrně snadno díky široké nabídce tzv. ETFs neboli Exchange Traded Funds, což jsou podílové fondy, jejichž akcie se obchodují na burze. Akcie většiny ETFs si tak můžete koupit stejně snadno jako běžné akcie.

Existuje celá řada ETFs, které v rámci své investiční strategie pouze pasivně sledují určitý index, takže si můžete vybrat, zda díky ETF investovat třeba do indexu S&P 500, indexu Nasdaq 100 či německého indexu DAX.

Pokud máte zájem zjistit o investování do ETF více, můžete se začíst do našeho seriálu o investování do ETF pro začátečníky nebo si pustit vzdělávací videa o investování do ETF ZDE.


Závěrem a co nás čeká v příštím díle

Doufáme, že díky dnešnímu dílu máte představu o tom, co jsou to akciové indexy a k čemu jsou dobré nejen profesionálům, ale i nám běžným investorům.

Věříme také, že informace o diverzifikaci, odvětví a sektorech vám třeba pomohla v zamyšlení, zda a případně jak diverzifikovat vaše akciové portfolio.

V příštím díle vám dáme další dávku k zamyšlení, jak si poskládat vaše akciové portfolio: dozvíte se, jaké jsou druhy akcií a druhy příjmů z akcií.

Marika Čupa a Ondřej Hartman
Tým FXstreet.cz

Klíčová slova: FXstreet | Finance | Akciové indexy | Akciový index | Nasdaq | Dow Jones | Apple | Americké akcie | ETF | Podílové fondy | Daně | Rizika | Akcie | Benchmark | Stock | DAX | Diverzifikace | Dow Jones Industrial | Hedge fondy | Grafy | Hedge | Investice | Investování | Nástroj | Portfolio | S&P 500 | Standard & Poor's 500 | Trend | Výnos | Dluhopisy | ČEZ | Obchodování | FTSE | Komerční banka | Indexy | Exchange Traded Funds | Panika | London Stock Exchange | Obchodovat | Ondřej Hartman | Investovat | Burzy | Ceny akcií | Index | Investiční strategie | Banka | DJIA | Druhy akcií | Exchange | Fondy | FXstreet.cz | Graf | Hodnota akcií | Index Nasdaq | Index S&P 500 | Investiční | Jak investovat | Nemovitosti | Obchodní platformy | Portfolia | Trh | Obchodní den | Burze | Microsoft | Podnikání | Stock Exchange | Yahoo Finance | Přehled | Moneta Money Bank | Standard & Poor's | Americký akciový index | Hlavní indexy | Nervozita | S&P | Německý DAX | Erste | Philip Morris | FTSE 100 | Alphabet | Investování do ETF | Obchodní týden | Akcie společnosti | Německé akcie | Hodnota indexu | Společnost Apple | Nakoupit akcie | NASDAQ 100 | Tým FXstreet.cz | Myšlenka | Erste Group | Na burze | Hlavní trend | Philip Morris ČR | Dobrá nálada | Nálada | Kofola | Yahoo | Společnost Microsoft | Mateřská společnost Googlu | Zamyšlení | Pokles | IHNED | Vývoj | Vlastnit akcie | Burzy cenných papírů | Index NASDAQ 100 | Růst | Akciový index S&P 500 | Uzavření trhů | T-Mobile | Velký růst | ČR | Ceny | Praha | Technologické společnosti | Diverzifikovat | Akciové portfolio | Moneta | Velikost společnosti | Spotify | Podcast | Odvětví | Mateřská společnost | Společnosti | Marika Čupa | Jak diverzifikovat | Společnost | TIM | Akciový index Nasdaq | Výkon akcií | Obor podnikání | Erste Group Bank | Dow Jones Industrial Average | Communication Services | CZ | Nevýhody diverzifikace | ETFs | Americký akciový index S&P 500 | Vice | Všechny akcie | Apple Podcasts | Co jsou to akciové indexy | metodologie | Indexová magie | Co jsou akciové indexy | Barometr akciového trhu | Co akciové indexy jsou | Jak si akcie v daném indexu vedou | Jaké jsou hlavní indexy | Skládání svého akciového portfolia | Sledování indexů | Velikost určité společnosti | Ceny akcií na burze | Nejlikvidnější akcie | Nejlikvidnější akcie příslušné burzy | Největší a nejlikvidnější akcie | Cíl akciového indexu | Měření výkonnosti určité skupiny akcií | Výkonnosti určité skupiny akcií | Skupina akcií | Světové investiční a hedge fondy | Investiční a hedge fondy | Procentní výnos | Porazit trh | Sledovaný údaj | Výkon větší skupiny akcií | Graf amerického akciového indexu | Graf amerického akciového indexu S&P 500 | Výkon akcií 500 největších amerických společností | Výkon akcií 500 | Výkon akcií 30 | Výkon akcií 100 | Výkon akcií 40 | Pohyb nejlikvidnějších akcií | 10 akcií | Sledovat akciové indexy | Manažer podílového fondu | Výkon akciového indexu | Sledování akciových indexů | Které akciové indexy sledovat | Které indexy sledovat | Které akcie | Spektrum amerických společností | Americký akciový index Nasdaq 100 | Americký akciový index Nasdaq | Akcie z technologického sektoru | Sledovat akciový index dané země | Akciový index dané země | Index dané země | DAX pro německé akcie | Jak často indexy sledovat | Obchodovat denně | Vývoj akciových indexů | Uplynulý obchodní týden | Kontrola trhu | Ukončení týdne | Kontrola indexů | Hlavní myšlenka diverzifikace | Myšlenka diverzifikace | Rozložení investice | Rozložení investice do více trhů | Výhody a nevýhody diverzifikace | Diverzifikace u akcií | Hlavní výhoda diverzifikace | Snížení rizika | Zprůměrování výkonu portfolia | Diverzifikované akciové portfolio | Výkon vašeho portfolia | Zprůměrování výkonu | Hlavní nevýhoda diverzifikace | Jak diverzifikovat akciové portfolio | Diverzifikovat akciové portfolio | Akciové portfolio diverzifikovat | Investovat do více akcií | Akcie různých společností | Odvětví a sektory | Akcie všech společností | Hlavní obor podnikání dané společnosti | Obor podnikání dané společnosti | Hlavní obor podnikání | Podnikání dané společnosti | Technology | Společnost T-Mobile | Communication | Services | Společnost Alphabet | Informace o sektorech | Akcie několika společností | Vývoj všech akcií | Vývoj všech akcií v daném sektoru | Akcie společností z různých sektorů | Mega diverzifikace | Jak investovat do akciového indexu | Akcie většiny ETFs | Běžné akcie | ETF investovat | Investování do ETF pro začátečníky | Vzdělávací videa | Videa o investování do ETF | Jak diverzifikovat vaše akciové portfolio | Jak si poskládat vaše akciové portfolio | Druhy příjmů z akcií | Nevýhoda diverzifikace | Výhoda diverzifikace | Marika Čupa a Ondřej Hartman | Hlavní cíl akciového indexu | Akcie v daném indexu | Aktuální složení indexu PX | Složení indexu PX | Trend na akciovém trhu | Platformy | Barometr | Portfólia | Finance Yahoo |
Sdílení článku: 
   

 

Související články

    C:\fakepath\akcie-09102023-uvod.png
    Akcie: Úvod do světa akcií a akciového trhu (díl 1.)
    Pokud se hodláte pustit do investování do akcií, je zásadní orientovat se v tom, co jsou akcie, akciový trh a kde a kdy obchodování s akciemi probíhá. To vše je obsahem dnešního úvodního seriálu o Investování do akcií pro začátečníky.
    C:\fakepath\etf-18092023.jpg
    VIDEO: Začínáme s investováním do ETF (díl 3.)
    V závěrečném díle seriálu o investování do ETF vám představíme dvě investiční strategie, díky kterým můžete sami začít investovat do ETF. Popíšeme vám, jaké jsou principy obou strategií a pro jaký typ investorů se každá strategie hodí. Také probereme, jaké jsou exit strategie a proč je důležité mít exit strategii definovanou ideálně ještě před tím, než začnete investovat. A také, jaký vliv mají daně na vaše investování.
    C:\fakepath\etf-28082023.jpeg
    VIDEO: Začínáme s investováním do ETF (díl 2.)
    V druhém díle seriálu o investování do ETF se dozvíte, jaké existují základní druhy ETF, podle čeho vybírat ETF, který bude odpovídat vašim potřebám a vašemu investičnímu stylu, a na co si dát při výběru ETF pozor.
    C:\fakepath\etf-fxstreet-20082023.jpg
    VIDEO: Začínáme s investováním do ETF (díl 1.)
    Další díl vzdělávacího video-seriálu pro začátečníky se věnuje investování do ETF. Dozvíte se čtyři jednoduché kroky, jak začít investovat do ETF, co je to diverzifikace, volatilita a řadu dalších informací, které vám s investováním do ETF pomohou.
    C:\fakepath\akcie-17072023.jpg
    Video seriál pro začátečníky: Sedm důvodů, proč začít investovat do akcií
    V rámci vzdělávání spouští FXstreet.cz nový vzdělávací seriál na téma investování do akcií a ETF. Seriál je určený pro všechny, kteří nemají žádné nebo jen velmi malé zkušenosti s investováním do akcií, ale chtějí začít investovat.
    C:\fakepath\etf-21112022.jpg
    Seriál o ETF: Úvod do fondů a hlavní výhody ETF (díl 1.)
    Exchange Traded Funds neboli burzovně obchodované fondy, pro které se běžně používá zkratka ETF, jsou v poslední době hodně skloňované a představují zajímavou alternativu investování. Zejména drobní investoři si ETF oblíbili, protože ETF jim nabízejí mnoho výhod.

Čtěte více

  • Akcie: Analýza akcií aneb jak zvýšit svoje šance na úspěch (díl 5.)
    I základní analýza akcií zvyšuje vaše šance, že koupíte dobrou akcii a tím pádem dobře zainvestujete. Dobrá analýza vám pomůže udělat tři základní rozhodnutí: 1. kterou akcii koupit, 2. kdy jí koupit a 3. kdy jí prodat. Bez jakékoli analýzy je investování pouhým gamblerstvím.
  • Akcie cestovního ruchu. Víte, kde hledat před létem příležitosti?
    Léto a letní prázdniny již klepou na dveře, takže je čas se poohlédnout po zajímavých akciových titulech, které by z příchodu letní sezóny mohly těžit. V tomto článku se proto podíváme na 3 akcie, které velmi úzce souvisí s cestovním ruchem.
  • Akcie: Dvě tváře zisků aneb hodnotové versus růstové akcie (díl 3.)
    Než začnete investovat do akcií, je důležité zamyslet se, jaký typ zisku je vaším cílem a podle toho vybírat akcie do vašeho portfolia. Některé akcie jsou jako Ferrari, dovezou vás rychle do cíle, ale pokud nebudete opatrní, snadno se můžete vybourat. Jiné akcie jsou jako linkový autobus, do cíle dojedete za hodně dlouhou dobu a asi bezpečněji, zato se budete po cestě nudit o dost více, než kdybyste se svezli ve Ferrari.
  • Akcie: Jak si vytvořit svůj akciový dream team (díl 4.)
    Na burzách po celém světě se obchodují tisíce akcií, jak ale z takového množství vybrat ty správné akcie do vašeho portfolia? Doporučujeme vytvořit si akciový watch list: seznam akcií, které pravidelně sledujete a ze kterých si postupem času postavíte svůj akciový dream team, tedy vaše akciové portfolio. Jak si takový watch list vytvořit? To se dozvíte v dnešním díle.
  • Akcie: Kolik se dá vydělat na akciovém trhu (díl 10.)
    Lidé investují proto, že chtějí zhodnotit své peníze, ale řada investorů mívá často nepřiměřená očekávání o tom, kolik se na akciovém trhu dá vydělat. Nejlepší představu o průměrném výdělku na akciovém trhu nám poskytnou informace o výkonu akciových indexů. V dnešním posledním díle našeho seriálu se dozvíte, kolik je průměrný výkon amerických akciových indexů S&P 500 a Nasdaq 100 a zda se dá více vydělat investováním do indexu S&P 500 nebo do indexu Nasdaq 100.
  • Akcie: Psychologie – klíčový faktor úspěchu v investování (díl 9.)
    Říká se, že rozdíl mezi úspěšným a neúspěšným investorem je v jejich psychologii a myšlení, nikoliv v jejich investiční strategii. Největším nepřítelem investorů není trh, ale oni sami. Dnešní díl našeho seriálu proto budeme věnovat psychologii investování, která má velký vliv na to, zda budete v investování vítěz nebo looser.
  • Akcie: Úvod do světa akcií a akciového trhu (díl 1.)
    Pokud se hodláte pustit do investování do akcií, je zásadní orientovat se v tom, co jsou akcie, akciový trh a kde a kdy obchodování s akciemi probíhá. To vše je obsahem dnešního úvodního seriálu o Investování do akcií pro začátečníky.
  • Akcie: Základy akciových grafů pro začátečníky (díl 6.)
    Pokud máte vybranou akcii, kterou byste rádi zahrnuli do svého portfolia, technická analýza vám může pomoci zodpovědět otázku, kdy danou akcii koupit a kdy jí prodat. Technická analýza pracuje s grafy, a pokud jste začátečník a s grafy nejste úplně kamarád, v dnešním díle se základy akciových grafů naučíte.
  • Akcie: Základy fundamentální analýzy akcií (díl 8.)
    Fundamentální analýza vám pomůže najít odpověď na otázku, jakou akcii zahrnout do svého watch listu, případně koupit. V dnešním díle si představíme několik základních ukazatelů, které se při fundamentální analýze akcií využívají a ukážeme jejich využití na konkrétním příkladu akcií společnosti The Coca-Cola Company.
  • Akcie: Základy technické analýzy akcií (díl 7.)
    V dnešním díle se lehce zanoříme do světa technické analýzy akcií. Probereme, co je to trend a představíme vám dva zajímavé nástroje, které můžete využít při analýze akciových grafů: jedná se o S/R zóny (supporty, rezistence) a klouzavé průměry. Připravte se na to, že se naučíte, co tyto nástroje jsou a jak je na grafu interpretovat. Věříme, že vám dnešní díl pomůže stát se zase o něco vzdělanějším investorem.
  • Budujete pasivní příjem? Tak nezapomeňte na tyto 3 dividendové krále
    Budování pasivního příjmu je velmi důležité pro každého dlouhodobého investora nejen kvůli inkasování dividendy, ale také kvůli samotné povaze dividendových akcií. Ty jsou totiž obvykle mnohem odolnější vůči negativním ekonomickým cyklům, díky čemuž dokážou portfolio ochránit od větších kapitálových propadů. V tomto článku se podíváme na 3 dividendové krále, jejichž akciový vývoj je sice odlišný, nicméně i tak v nich analytici z Wall Street vidí potenciál.
  • Dividendy: Časové pojmy důležité pro dividendové investování (3. díl)
    Každý dividendový investor by měl znát určitá data a časové pojmy, které jsou pro dividendy specifické. Neznalost vás totiž může stát peníze. V dnešním díle vám proto vysvětlíme čtyři základní data a časové pojmy, které jsou důležité a běžně používané ve světě dividendového investování: Declaration Date, Ex-Dividend Date, Record Date a Pay Date a vše si ukážeme na příkladu akcií společnosti Coca-Cola.
  • Dividendy: Dividendové ETF (7. díl)
    Pro investory, kteří chtějí investovat do dividendových akcií, ale nemají čas nebo chuť vybírat jednotlivé dividendové akcie, existuje zajímavá alternativa, a to dividendové ETF neboli Exchange Traded Fund. V dnešním díle se dozvíte, jaké existují druhy dividendových ETF, jaké mají výhody a nevýhody a jak funguje u dividendových ETF výplata dividend investorům.

 


Diskuse ke článku

Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani