Středa 29. května 2024 17:47
reklama
Purple trading AI
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
FTMO férovost

Akcie: Kolik se dá vydělat na akciovém trhu (díl 10.)

22.04.2024  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Akcie   Tisk


Lidé investují proto, že chtějí zhodnotit své peníze, ale řada investorů mívá často nepřiměřená očekávání o tom, kolik se na akciovém trhu dá vydělat. Nejlepší představu o průměrném výdělku na akciovém trhu nám poskytnou informace o výkonu akciových indexů. V dnešním posledním díle našeho seriálu se dozvíte, kolik je průměrný výkon amerických akciových indexů S&P 500 a Nasdaq 100 a zda se dá více vydělat investováním do indexu S&P 500 nebo do indexu Nasdaq 100.

Můžete číst dále, nebo si můžete tento díl pustit jako podcast na Spotify ZDE nebo na Apple Podcasts ZDE.


Co je index S&P 500?

Akciový index S&P 500, neboli Standard & Poor's 500, je jedním z nejsledovanějších akciových indexů na celém světě.

Tento akciový index měří výkonnost akcií 500 největších amerických společností a najdete v něm společnosti jako jsou Microsoft, farmaceutickou společnost Eli Lilly, společnost Visa či bankovní a investiční dům JP Morgan Chase.

Důležitá role indexu S&P 500 je v tom, že je obecně vnímaný jako barometr amerického akciového trhu.

Pokud index S&P 500 roste, na trhu obecně panuje dobrá nálada a ve finančních médiích se dočtete, že americké akcie rostou. Pokud naopak index S&P 500 klesá, nálada na trhu se zhoršuje. A pokud index S&P 500 klesá hodně, například o 20 % či více, ve finančních médiích se dočtete o tom, že se mění trend na klesající a všichni se obávají dalšího propadu.

Co je index Nasdaq 100?

Akciový index Nasdaq 100 měří výkonnost 100 největších nefinančních společností, které jsou obchodovány na americké elektronické burze Nasdaq. V indexu Nasdaq 100 najdete společnosti jako Apple, Microsoft, Nvidia či Tesla, tento index ale neobsahuje finanční společnosti, jako jsou banky či investiční společnosti.

Index Nasdaq 100 je používán jako barometr výkonu technologických, internetových a dalších růstových společností.

Obecně se bere, že index Nasdaq 100 je dynamičtější než index S&P 500, což znamená, že rychleji a více roste, ale často i rychleji a více padá. Více nám prozradí konkrétní čísla, na která se dnes podíváme podrobněji.

Proč je historie v investování důležitá

Nejen v investování platí, že z historie se můžeme často poučit. Jak řekl známý americký ekonom John Kenneth Galbraith: „Problém moderní ekonomie není selhání znalosti ekonomie; je to selhání znalosti historie.“

Pokud se podíváme blíže na historickou výkonnost obou akciových index S&P 500 a Nasdaq 100, můžeme zjistit zajímavé věci, které nám mohou pomoci i v našem vlastním investování.

Jak může historická výkonnost indexů pomoci investorům

Pokud si kladete otázku, jak může historická výkonnost indexů S&P 500 a Nasdaq 100 pomoci investorům, uvádíme vám pro inspiraci hned několik příkladů.

#1 - Získáte lepší představu o výnosech a propadech akciového trhu

Analýzou historie získáte dobrou představu, jaké jsou průměrné výnosy amerického akciového trhu, ale i průměrné propady trhu směrem dolů.

Porovnáním výkonu obou akciových indexů také zjistíte, jak si každý z indexů vede v dobrých, rostoucích časech, ale i jak si vede v časech, kdy akcie padají.

Díky tomu si můžete lépe představit riziko, které je s investováním do akcií a akciového trhu nedílně spjato a vykalibrovat si, kolik se dá na akciovém trhu průměrně vydělat.

#2 – Zjistíte, že v dlouhodobém horizontu jsou akciové trhy rostoucí

Historická výkonnost obou akciových indexů ukazuje, že i přes krátkodobé výkyvy a někdy i přes velké propady je akciový trh v dlouhodobém horizontu rostoucí, což je dobrá zpráva pro dlouhodobě orientované investory.

#3 – Zjistíte, že akciový trh se pohybuje v cyklech

Stačí jeden pohled na tabulku s ročními výsledky indexů, kterou uvádíme níže, a každému je jasné, že akciový trh se pohybuje v cyklech: dobré roky střídají špatné roky a naopak.

I toto jsou dobré zprávy pro dlouhodobě orientované investory, neboť i na akciovém trhu platí, že každá bouře se dříve či později přežene a po špatném roce dříve či později přijdou zase dobré roky.

#4 – Vypozorujete reakce trhu na různé události

Pokud se podíváte, jak akciový trh v minulosti reagoval na různé negativní či katastrofické události, jako jsou hospodářské krize, teroristické útoky, politické události či změny v měnové politice amerického FEDu, může vám to pomoci lépe se připravit na to, že trh může reagovat podobně na jiné, nové nečekané a negativní události, které se stanou v budoucnu.


Historická výkonnost není zárukou budoucího vývoje trhu

Je důležité mít na paměti, že historická výkonnost není zárukou budoucího vývoje trhu, na akciovém trhu není nic jisté.

Pokud investujete aktivně do jednotlivých akcií, a ne do akciového indexu, vaše výsledky mohou být, a pravděpodobně budou, zcela jiné – mohou být zásadně lepší, ale i horší podle toho, jak dobře akcie do svého portfolia vyberete.


Historické výkony indexů S&P 500 a Nasdaq 100

Data o výkonnosti indexu S&P 500 jsou od roku 1928, data o výkonnosti indexu Nasdaq 100 jsou od roku 1986. Protože cílem našeho článku je porovnat roční výkony obou indexů, použili jsme data od roku 1986, máme tedy k dispozici 38 letou historii obou akciových indexů.

Je důležité zmínit, že data o výkonnosti indexů se mohou lišit podle toho, jestli je ve výkonu indexu započítána dividenda nebo ne, takže berte, že čísla v tabulce se mohou lišit o desetiny procenta podle toho, na který zdroj narazíte.

Jak si vedl index S&P 500 a index Nasdaq 100 za posledních 38 let?

Tabulka č. 1 níže obsahuje roční výkon obou akciových indexů od roku 1986 do roku 2023.

Zeleně označené roky jsou roky, které daný rok akciový index uzavřel se ziskem, červeně označené roky jsou roky, které daný rok akciový index uzavřel se ztrátou.POZOR - jedná se celkový roční výkon

Zásadní je zmínit, že čísla uvedená v tabulce 1 představují celkový roční výkon indexu, tj. výkon trhu ke konci daného kalendářního roku.

Trh nikdy není konstantní po celý rok a pohyby akcií bývají v průběhu roku docela divoké.

Takže se vám snadno může stát, že za první pololetní trh udělal krásné zisky, které v druhém pololetí během pár týdnů vymaže. Nebo naopak, první část roku trh klesá a vše vypadá černě, pak trh vyrazí směrem nahoru, ztráty vymaže a rok uzavře se ziskem.

Co z výkonnosti obou indexů vyplývá?

Pokud se blíže podíváme na čísla v tabulce č. 1, na první pohled můžeme zjistit hned několik zajímavých informací.

#1 – Poměr ziskových a ztrátových roků

Na první pohled je z tabulky zřejmé, že ziskových let, kdy indexy rostou, je o dost více, než záporných let.

Z celkového počtu 38 let měl index S&P 500 záporný roční výkon pouze v 9 letech a index Nasdaq 100 uzavřel rok se ztrátou pouze v 7 letech.

Pokud tedy trh zaznamenal ztrátový rok a vy si děláte starosti, je poměrně velká šance, že v dalších letech trh zase poroste.

#2 – Kolik byla průměrná výkonnost indexů

V tabulce č. 2 níže je uvedena průměrná výkonnost obou indexů za tři různá období:

- celkové období od roku 1986 do roku 2023

- posledních 20 let, tedy od roku 2004 do 2023

- posledních 10 let, tedy od roku 2014 do 2023


Ve všech třech obdobích dodal index Nasdaq 100 lepší výkon než index S&P 500, investice do indexu Nasdaq 100 by se tedy zhodnotila lépe, než investice do indexu S&P 500. Což nás vede k dalšímu důležitému zjištění.

#3 – Index Nasdaq 100 výrazně překonává index S&P 500 – v dobrém i ve zlém

V rostoucích letech index Nasdaq 100 v drtivé většině případů překonává index S&P 500, někdy i násobně. Třeba v roce 2023 vyrostl index Nasdaq 100 o téměř 54 %, zatímco index S&P 500 vyrostl o 24 %.

Prvenství si ale index Nasdaq 100 bohužel připisuje i u roků, kdy akciové trhy padají. Jak je zřejmé z pohledu do tabulky č. 3, když kolabuje celý akciový trh, pády indexu Nasdaq 100 bývají bolestivější, než pády indexu S&P 500.

Za 38 let sledovaného období prošly trhy třikrát bolestivým propadem: v letech 2000 až 2002 v období dot.com krize, v roce 2008 a v roce 2002. Jak ukazuje tabulka č. 3 níže, ve všech třech obdobích index Nasdaq 100 inkasoval větší ztráty než index S&P 500.#4 – Více ztrátových let po sobě je spíše výjimka

Z pohledu do první tabulky č. 1 s výkony obou indexů je zřejmé, že málokdy následuje více ztrátových let po sobě.

Oproti tomu zisková období mají tendenci trvat déle, minimálně dva roky, často však i více let.

Investoři se často obávají ztrát, je ale zajímavé si uvědomit, že více ztrátových let po sobě bylo od roku 1986 pouze jednou, a to v již zmiňovaných letech 2000, 2001 a 2002, což bylo období po dot-com krachu.

Pokud tedy akciový trh zaznamenal ztrátový rok a vy si děláte starosti, možná jsou vaše starosti zbytečné. Je poměrně velká šance, že následující rok či více let bude akciový trh opět růst.

#5 – Jaké byly extrémní propady a extrémní růsty

Je také zajímavé podívat se, kolik jsou extrémní propady, kterých se řada investorů tak obává, ale i jaké jsou extrémně dobré roky. Pomůže nám to lépe získat představu, kam až trh může zajít, ať už ve směru nahoru nebo ve směru dolů.

Následující tabulku č. 3 jste už viděli výše, obsahuje roky, kdy se za posledních 38 let oba akciové indexy propadly nejvíce.A co pozitivní roky?

Za sledované období 38 let oba indexy většinu let rostly. Pokud bychom jako benchmark vzali hodnotu ročního růstu 25 %, což je poměrně vysoká hodnota, je zajímavé porovnat si, v jakých letech indexy dosáhly takového růstu.

Ze 38 let rostl zejména index Nasdaq 100 o více než 25 % hned ve 14 letech. A jak vidíme v tabulce č. 4, u indexu Nasdaq 100 není výjimkou ani růst o 40 % či 50 % ročně.Jaké z toho všeho vyvodit závěry?

Historie výkonu amerických akciových indexů S&P 500 a Nasdaq 100 nám napovídá mnohé. Například že:

- index Nasdaq 100 je výkonnější, než index S&P 500: v dobrých letech většinou roste o dost více, ale pozor, ve špatných letech Nasdaq 100 většinou padá více a prudčeji, než index S&P 500.

- pokud se vám jeden rok akcie propadnou, tak nezoufejte, je to normální reakce trhu, ke které dochází od dob, kdy akciové trhy existují.

- po špatných letech následují dříve či později dobré roky, kterých je statisticky více.

- nemůžete očekávat, že vaše akcie budou jenom vydělávat (možná byste se divili, kolik lidí má toto zcela mylné očekávání). Ztrátové roky jsou běžnou součástí života akciového investora a je dobré se na to předem psychicky připravit. Pokud ale ztrátové roky psychicky ustojíte, statistika a pravděpodobnost jsou na vaší straně.

- i kdybyste neudělali nic jiného, než dali své peníze do akciového indexu, v dlouhodobém horizontu byste své peníze zhodnotili.

Závěrem

Doufáme, že vás seriál o investování do akcií pro začátečníky bavil a pomohl vám seznámit se se základními koncepty investování do akcií.

S akciemi ale budeme pokračovat, můžete se těšit na podrobný seriál o dividendovém investování, což je investování do akcií, které přináší investorům pravidelnou dividendu neboli podíl na zisku.

Marika Čupa a Ondřej Hartman
Tým FXstreet.cz

Upozornění:

Záměrem těchto článků a podcastů je vzdělávání. Tyto podcasty ani články nejsou investiční doporučení, abyste koupili nebo prodali nějaké instrumenty. Vždy se rozhodujte na základě vašeho vlastního úsudku a vašeho investičního stylu.

Zdroje:

 • Historická výkonnost indexu Nasdaq 100:
 • https://www.slickcharts.com/nasdaq100/returns
 • Historická výkonnost indexu S&P 500:
 • https://www.macrotrends.net/2526/sp-500-historical-annual-returns
Klíčová slova: FXstreet | Peníze | Akciové indexy | Akciový index | Nasdaq | Apple | Americké akcie | Akciové trhy | Akcie | Akciový trh | Benchmark | Dividenda | Investice | Investování | Riziko | S&P 500 | Standard & Poor's 500 | Trend | Výkonnost | Banky | Doporučení | Indexy | Investoři | Ekonomie | Ekonom | Pravděpodobnost | Výsledky | Ondřej Hartman | Investiční společnosti | Vzdělávání | Index | FXstreet.cz | Index Nasdaq | Index S&P 500 | Instrumenty | Investiční | Investiční doporučení | Investování do akcií | JP Morgan | Portfolia | Trh | Zpráva | Zprávy | Zisky | ROCE | Finanční společnosti | Burze | Microsoft | Standard & Poor's | S&P | Ztráty | Nálada na trhu | Tesla | Krize | Výnosy | Očekávání | Výkonnost indexů | Reakce trhu | Výkonnost akcií | Nasdaq100 | NASDAQ 100 | Tým FXstreet.cz | Hospodářské krize | Statistika | Visa | Dobrá nálada | Nálada | Dot-com | Dobré zprávy | Trhy | Výkyvy | Index NASDAQ 100 | Historie | Růst | Výkonnost indexu S&P 500 | Výkonnost indexu | Akciový index S&P 500 | Akcie padají | Zhodnotit své peníze | Eli Lilly | Šance | Politické události | Nvidia | Společnost Eli Lilly | Americký ekonom | JP Morgan Chase | DOT | Macrotrends | Macrotrends.net | Historická výkonnost | Spotify | Podcast | Společnosti | Marika Čupa | Podcasty | Společnost | | Akciový index Nasdaq | Upozornění | Pohyby akcií | CZ | Vice | Seriál o investování do akcií | Seriál o dividendovém investování | Apple Podcasts | John Kenneth Galbraith | Historie v investování | Historická výkonnost indexu S&P 500 | Celkový roční výkon | Roční výkon | Pozitivní roky | Investování do akcií pro začátečníky | Podíl na zisku | Marika Čupa a Ondřej Hartman | Slickcharts | Dobrá zpráva | Barometr | Portfólia | Výkon | Celý akciový trh | Výkon indexu | Historické výkony | Vysoká hodnota | Výkon trhu | Reakce trhů | Informace o výkonu akciových indexů | Výkon amerických akciových indexů | Co je index S&P 500? | Investice do indexu S&P 500 | Investice do indexu S&P | Nepřiměřená očekávání | Vydělat na akciovém trhu | Výkonnost akcií 500 | Barometr amerického akciového trhu | Co je index Nasdaq 100? | Historická výkonnost indexů | Reakce trhu na různé události | S&P 500 a Nasdaq 100 | S&P 500 a Nasdaq | Poměr ziskových a ztrátových roků | Průměrná výkonnost indexů | Extrémní propady | Extrémní růsty | Pády indexu Nasdaq 100 | Pády indexu Nasdaq | Pády indexu | Role indexu S&P 500 | Moderní ekonomie | Znalosti historie | Znalosti ekonomie | Teroristické útoky | Změny v měnové politice | Negativní události | Data o výkonnosti indexů | Celkový roční výkon indexu | Období dot.com krize | Období dot.com | Dot.com krize | Dot.com | Větší ztráty | Zisková období | Období po dot-com krachu |
Sdílení článku: 
   

 

Související články

  C:\fakepath\akcie-01042024-uvod.jpg
  Akcie: Psychologie – klíčový faktor úspěchu v investování (díl 9.)
  Říká se, že rozdíl mezi úspěšným a neúspěšným investorem je v jejich psychologii a myšlení, nikoliv v jejich investiční strategii. Největším nepřítelem investorů není trh, ale oni sami. Dnešní díl našeho seriálu proto budeme věnovat psychologii investování, která má velký vliv na to, zda budete v investování vítěz nebo looser.
  C:\fakepath\akcie-11032024-uvod.jpg
  Akcie: Základy fundamentální analýzy akcií (díl 8.)
  Fundamentální analýza vám pomůže najít odpověď na otázku, jakou akcii zahrnout do svého watch listu, případně koupit. V dnešním díle si představíme několik základních ukazatelů, které se při fundamentální analýze akcií využívají a ukážeme jejich využití na konkrétním příkladu akcií společnosti The Coca-Cola Company.
  C:\fakepath\akcie-19022024-uvod.jpg
  Akcie: Základy technické analýzy akcií (díl 7.)
  V dnešním díle se lehce zanoříme do světa technické analýzy akcií. Probereme, co je to trend a představíme vám dva zajímavé nástroje, které můžete využít při analýze akciových grafů: jedná se o S/R zóny (supporty, rezistence) a klouzavé průměry. Připravte se na to, že se naučíte, co tyto nástroje jsou a jak je na grafu interpretovat. Věříme, že vám dnešní díl pomůže stát se zase o něco vzdělanějším investorem.
  C:\fakepath\1707498656-forex-09022024.jpg
  Škola tradingu
  Vítejte v naší unikání sekci, kde můžete zcela zdarma projít školou tradingu (škola obchodování) a naučit se tak všechny potřebné základy z oblasti nejoblíbenějších finančních trhů: Forex, akcie, akciové indexy, komodity, ETF a kryptoměny. To jsou hlavní trhy, které budete jako trader obchodovat a o všech těchto trzích jsme připravili sérii článků, kde se vše naučíte od úplných základů až po pokročilé znalosti. Postupně také budou přibývat nové články.
  C:\fakepath\akcie-29012024-uvod.jpg
  Akcie: Základy akciových grafů pro začátečníky (díl 6.)
  Pokud máte vybranou akcii, kterou byste rádi zahrnuli do svého portfolia, technická analýza vám může pomoci zodpovědět otázku, kdy danou akcii koupit a kdy jí prodat. Technická analýza pracuje s grafy, a pokud jste začátečník a s grafy nejste úplně kamarád, v dnešním díle se základy akciových grafů naučíte.
  C:\fakepath\akcie-07022024.jpg
  Akcie: Analýza akcií aneb jak zvýšit svoje šance na úspěch (díl 5.)
  I základní analýza akcií zvyšuje vaše šance, že koupíte dobrou akcii a tím pádem dobře zainvestujete. Dobrá analýza vám pomůže udělat tři základní rozhodnutí: 1. kterou akcii koupit, 2. kdy jí koupit a 3. kdy jí prodat. Bez jakékoli analýzy je investování pouhým gamblerstvím.
  C:\fakepath\akcie-11122023-uvod.jpg
  Akcie: Jak si vytvořit svůj akciový dream team (díl 4.)
  Na burzách po celém světě se obchodují tisíce akcií, jak ale z takového množství vybrat ty správné akcie do vašeho portfolia? Doporučujeme vytvořit si akciový watch list: seznam akcií, které pravidelně sledujete a ze kterých si postupem času postavíte svůj akciový dream team, tedy vaše akciové portfolio. Jak si takový watch list vytvořit? To se dozvíte v dnešním díle.
  C:\\fakepath\\akcie-20112023.jpg
  Akcie: Dvě tváře zisků aneb hodnotové versus růstové akcie (díl 3.)
  Než začnete investovat do akcií, je důležité zamyslet se, jaký typ zisku je vaším cílem a podle toho vybírat akcie do vašeho portfolia. Některé akcie jsou jako Ferrari, dovezou vás rychle do cíle, ale pokud nebudete opatrní, snadno se můžete vybourat. Jiné akcie jsou jako linkový autobus, do cíle dojedete za hodně dlouhou dobu a asi bezpečněji, zato se budete po cestě nudit o dost více, než kdybyste se svezli ve Ferrari.
  C:\fakepath\akcie-30102023-uvod.jpg
  Akcie: Indexová magie - co jsou akciové indexy a které sledovat (díl 2.)
  Akciové indexy jsou pro akciové investory důležitý nástroj. Řada indexů slouží jako barometr akciového trhu a díky indexům tak snadno získáte přehled, jak si akcie v daném indexu vedou, zda klesají nebo rostou.
  C:\fakepath\akcie-09102023-uvod.png
  Akcie: Úvod do světa akcií a akciového trhu (díl 1.)
  Pokud se hodláte pustit do investování do akcií, je zásadní orientovat se v tom, co jsou akcie, akciový trh a kde a kdy obchodování s akciemi probíhá. To vše je obsahem dnešního úvodního seriálu o Investování do akcií pro začátečníky.
  C:\fakepath\etf-18092023.jpg
  VIDEO: Začínáme s investováním do ETF (díl 3.)
  V závěrečném díle seriálu o investování do ETF vám představíme dvě investiční strategie, díky kterým můžete sami začít investovat do ETF. Popíšeme vám, jaké jsou principy obou strategií a pro jaký typ investorů se každá strategie hodí. Také probereme, jaké jsou exit strategie a proč je důležité mít exit strategii definovanou ideálně ještě před tím, než začnete investovat. A také, jaký vliv mají daně na vaše investování.
  C:\fakepath\etf-28082023.jpeg
  VIDEO: Začínáme s investováním do ETF (díl 2.)
  V druhém díle seriálu o investování do ETF se dozvíte, jaké existují základní druhy ETF, podle čeho vybírat ETF, který bude odpovídat vašim potřebám a vašemu investičnímu stylu, a na co si dát při výběru ETF pozor.
  C:\fakepath\etf-fxstreet-20082023.jpg
  VIDEO: Začínáme s investováním do ETF (díl 1.)
  Další díl vzdělávacího video-seriálu pro začátečníky se věnuje investování do ETF. Dozvíte se čtyři jednoduché kroky, jak začít investovat do ETF, co je to diverzifikace, volatilita a řadu dalších informací, které vám s investováním do ETF pomohou.
  C:\fakepath\akcie-17072023.jpg
  Video seriál pro začátečníky: Sedm důvodů, proč začít investovat do akcií
  V rámci vzdělávání spouští FXstreet.cz nový vzdělávací seriál na téma investování do akcií a ETF. Seriál je určený pro všechny, kteří nemají žádné nebo jen velmi malé zkušenosti s investováním do akcií, ale chtějí začít investovat.
  C:\fakepath\etf-21112022.jpg
  Seriál o ETF: Úvod do fondů a hlavní výhody ETF (díl 1.)
  Exchange Traded Funds neboli burzovně obchodované fondy, pro které se běžně používá zkratka ETF, jsou v poslední době hodně skloňované a představují zajímavou alternativu investování. Zejména drobní investoři si ETF oblíbili, protože ETF jim nabízejí mnoho výhod.

Čtěte více

 • Akcie: Analýza akcií aneb jak zvýšit svoje šance na úspěch (díl 5.)
  I základní analýza akcií zvyšuje vaše šance, že koupíte dobrou akcii a tím pádem dobře zainvestujete. Dobrá analýza vám pomůže udělat tři základní rozhodnutí: 1. kterou akcii koupit, 2. kdy jí koupit a 3. kdy jí prodat. Bez jakékoli analýzy je investování pouhým gamblerstvím.
 • Akcie: Dvě tváře zisků aneb hodnotové versus růstové akcie (díl 3.)
  Než začnete investovat do akcií, je důležité zamyslet se, jaký typ zisku je vaším cílem a podle toho vybírat akcie do vašeho portfolia. Některé akcie jsou jako Ferrari, dovezou vás rychle do cíle, ale pokud nebudete opatrní, snadno se můžete vybourat. Jiné akcie jsou jako linkový autobus, do cíle dojedete za hodně dlouhou dobu a asi bezpečněji, zato se budete po cestě nudit o dost více, než kdybyste se svezli ve Ferrari.
 • Akcie: Indexová magie - co jsou akciové indexy a které sledovat (díl 2.)
  Akciové indexy jsou pro akciové investory důležitý nástroj. Řada indexů slouží jako barometr akciového trhu a díky indexům tak snadno získáte přehled, jak si akcie v daném indexu vedou, zda klesají nebo rostou.
 • Akcie: Jak si vytvořit svůj akciový dream team (díl 4.)
  Na burzách po celém světě se obchodují tisíce akcií, jak ale z takového množství vybrat ty správné akcie do vašeho portfolia? Doporučujeme vytvořit si akciový watch list: seznam akcií, které pravidelně sledujete a ze kterých si postupem času postavíte svůj akciový dream team, tedy vaše akciové portfolio. Jak si takový watch list vytvořit? To se dozvíte v dnešním díle.
 • Akcie: Psychologie – klíčový faktor úspěchu v investování (díl 9.)
  Říká se, že rozdíl mezi úspěšným a neúspěšným investorem je v jejich psychologii a myšlení, nikoliv v jejich investiční strategii. Největším nepřítelem investorů není trh, ale oni sami. Dnešní díl našeho seriálu proto budeme věnovat psychologii investování, která má velký vliv na to, zda budete v investování vítěz nebo looser.
 • Akcie: Úvod do světa akcií a akciového trhu (díl 1.)
  Pokud se hodláte pustit do investování do akcií, je zásadní orientovat se v tom, co jsou akcie, akciový trh a kde a kdy obchodování s akciemi probíhá. To vše je obsahem dnešního úvodního seriálu o Investování do akcií pro začátečníky.
 • Akcie: Základy akciových grafů pro začátečníky (díl 6.)
  Pokud máte vybranou akcii, kterou byste rádi zahrnuli do svého portfolia, technická analýza vám může pomoci zodpovědět otázku, kdy danou akcii koupit a kdy jí prodat. Technická analýza pracuje s grafy, a pokud jste začátečník a s grafy nejste úplně kamarád, v dnešním díle se základy akciových grafů naučíte.
 • Akcie: Základy fundamentální analýzy akcií (díl 8.)
  Fundamentální analýza vám pomůže najít odpověď na otázku, jakou akcii zahrnout do svého watch listu, případně koupit. V dnešním díle si představíme několik základních ukazatelů, které se při fundamentální analýze akcií využívají a ukážeme jejich využití na konkrétním příkladu akcií společnosti The Coca-Cola Company.
 • Akcie: Základy technické analýzy akcií (díl 7.)
  V dnešním díle se lehce zanoříme do světa technické analýzy akcií. Probereme, co je to trend a představíme vám dva zajímavé nástroje, které můžete využít při analýze akciových grafů: jedná se o S/R zóny (supporty, rezistence) a klouzavé průměry. Připravte se na to, že se naučíte, co tyto nástroje jsou a jak je na grafu interpretovat. Věříme, že vám dnešní díl pomůže stát se zase o něco vzdělanějším investorem.
 • Dividendy: Úvod do světa dividendového investování (1. díl)
  Dividendové investování je styl investování, při kterém se investor zaměřuje na nákup akcií společností, které svým akcionářům pravidelně vyplácejí dividendy, tedy podíly na zisku.
 • Nastal konečně čas na nákup akcií?
  Letošní rok na akciových trzích rozhodně není nudný. Výpadky v dodavatelských řetězcích, vysoké ceny ropy a dalších komodit, desítky let nevídaná inflace, kterou se centrální banky zatím marně snaží dostat pod kontrolu, zvyšování úrokových sazeb v bezprecedentním tempu, a válka na Ukrajině. To vše je zcela ojedinělý mix velkých událostí, který akciové trhy rozhodně nenechal v klidu.
 • TOP 3 dividendoví králové, kteří výrazně obohatí vaše portfolio
  Dividendové akcie jsou mezi investory oblíbené především díky jejich schopnosti generovat pasivní příjem. Samozřejmě i u těchto akcií může vzniknout jak kapitálový výnos, tak i ztráta, které jsou způsobeny poklesem nebo růstem ceny akcií.
 • TOP 3 největší investoři světa – BlackRock, Vanguard a State Street
  Každý investor sní o tom, že jednoho dne bude vlastnit takové portfolio akcií, ve kterém bude téměř nemožné prodělat peníze. Pokud je toto i vaším snem, můžete se inspirovat těmito třemi giganty, kteří vlastní podíl téměř ve všech akciových společnostech, na které si vzpomenete.

 


Diskuse ke článku

Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO král