Pátek 26. duben 2024 18:26
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple trading AI
reklama
InstaForex ebook vzdelavaci
reklama
FTMO král

I přes loňské propady zvítězili investoři do akcií. Co jim letos dělá vrásky?

13.01.2021 17:04  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Při pohledu na loňská čísla by se chtělo říct, že „ročník 2020“ byl další z řady běžných, pro investory příjemných roků, na které jsme byli v posledním desetiletí zvyklí. Akciové trhy poměrně silně vyrostly, dařilo se také dluhopisům a mnohým komoditám, kdy si například zlato sáhlo na svá historická maxima z roku 2011. Všichni ale víme, že „běžný rok“ za sebou rozhodně nemáme. Co můžeme čekat od letoška?

Rok 2021 byl výjimečný, v jeho průběhu nebyla nouze o situace, které pocuchaly nervy nejednoho burzovního obchodníka a investora. Pochopitelně, jednalo se hlavně o pandemii nemoci covid-19, která vypukla na konci února a v jejímž důsledku se akciové indexy propadly o téměř čtyřicet procent během jediného měsíce. To byla opravdu mimořádná rychlost a mám dojem, že překonala i to, co se na trzích dělo v letech 2007 a 2008, kdy burzy zachvátila panika z finanční krize. Zastavení ekonomik mělo na ceny akcií mimořádně negativní dopad a některá odvětví jako například cestovní ruch a energetický sektor zaznamenala propad daleko větší.

S tím souvisí další investiční drama loňského roku, kterým byl propad cen ropy. Cenu květnového kontraktu „černého zlata“ nezastavila ani nulová hranice a na parketu tak nastala situace, v níž záporné ceny komodity stavěly kupce ropy do situace, v níž za to, že si na burze koupili kontrakt ropy, nejenže nic neplatili, ale naopak dostali zaplaceno. Tento blázinec trval naštěstí jen na několik hodin v nočním obchodování, ale i tak je dobré ho ve výčtu důležitých událostí roku 2020 zmínit.

Přes tyto dramatické události závěrečná čísla roku říkají, že se s jeho nástrahami investoři vypořádali po svém a brali negativní vývoj na trhu spíše jako příležitost k nákupu nových pozic než jako důvod k definitivnímu výprodeji a opuštění trhů s rizikověji orientovanými aktivy.

Proč se investoři takto chovali?

Z mého pohledu je „viníkem“ pokračující víra v sílu centrálních bank, které již dávno nejsou na trzích jen v pozici jakýchsi rozhodčích, hlídajících dodržování pravidel hry. Centrální banky vidíme již drahnou dobu také v roli samotných hráčů udržujících na hřišti nejen zásady fair play, ale také dobrou náladu přílivem nových peněz a udržováním úrokových sazeb proklatě nízko. A obchodníci jednoduše věří, že to, co pomohlo světu z chapadel finanční a hypotéční krize, zafunguje i tentokrát. Navíc je evidentní, že problém viru je z pohledu delšího horizontu řešitelný prostřednictvím vakcíny, a tak není od věci se „po investorsku“ dívat za horizont a hledat budoucí příležitosti.

Vítězové a poražení

Vítězem jsou z velice obecného pohledu všichni ti, kteří měli své peníze investovány v akciových portfoliích. Celosvětový index MSCI World si i před březnové drama připsal téměř desetiprocentní zhodnocení, což je i z hlediska historie nadprůměrné číslo. Spokojeni by ale měli být také ostatní investoři. Naopak poraženými jsou lidé stojící mimo trh, hromadící své peníze na běžných nebo spořicích účtech. Úročení na nich je dnes prakticky nulové a při téměř tříprocentní inflaci hodnota jejich úspor v posledním roce ztratila a oni se opět o něco přiblížili k chudobě.

Pohled na trh ukazuje, že jasným vítězem byly akcie technologických společností. Dopady pandemie na ně byly jen omezené a spíše krátkodobé. Uzavření obchodů a nucené omezení pohybu lidí se nijak nedotklo firem mající svůj hlavní byznys na internetu. Spíše naopak. Tržby internetových firem prudce rostly a s nimi také ceny jejich akcií. Není výjimkou, že se investice do těchto společností zhodnotila během jednoho roku i o stovky procent.  Na druhé straně spektra se ocitly akcie energetických společností a akcie firem angažovaných v cestovním ruchu. Pro ty, kteří měli na počátku roku 2020 investovány prostředky pouze do těchto odvětví, loňský rok jako úspěšný jistě hodnotit nelze.

Co očekávat od roku 2021?

Předpovědět budoucnost rok dopředu, a navíc v takových podmínkách, jaké aktuálně panují, je vždy složité, ne-li nemožné. Můžete vzít fundamentální statistická data z jednotlivých ekonomik a na jejich základě se pokusit o prognózu, co nás na burzovních parketech čeká a nemine. A pak vám přijde něco jako covid…

Pohled na fundamenty je aktuálně poměrně příznivý. Máme za sebou prozatím nejkratší recesi v dějinách a naděje na zažehnání dopadů nemoci jsou s příchodem vakcín poměrně solidní. Lidé se vrací do práce a prozatím nejsou patrné ani dramatičtější údaje o tom, že by lidé byli ve zpoždění se splácením úvěrů. Loňské propady ekonomik by se zlepšením epidemiologické situace měl vystřídat opětovný růst.

V hlavní roli tržních dobrodějů se v roce 2020 opět představily centrální banky a zdá se, že tomu nebude jinak ani v roce právě započatém. Příliv peněz na trhy by měl pokračovat i v dalším roce a poskytovat tak investorům dostatečnou oporu. Přinejmenším americký FED má co do objemu peněz oproti Evropské centrální bance a třeba Bank of Japan ještě velice slušnou rezervu a věřím, že ji při nově zvoleném prezidentovi Spojených států také v případě nutnosti využije.

Příliš drahé akcie

Jediné, co dělá investorům aktuálně vrásky na čele, je to, že akcie jsou jako celek prakticky podle všech poměrových ukazatelů drahé. Investoři platí aktuálně za akcie až třicetinásobek jejich ročních zisků, a to je číslo nacházející se výrazně nad historickým průměrem. K dorovnání na průměrné hodnoty vedou dvě cesty. Buď poklesne cena akcií, nebo se silně zvýší ziskovost firem. Oba vývoje jsou v právě započatém roce možné. Z historie víme, že i když ukazatelé říkají, že akcie jsou drahé, nemusí to znamenat začátek výprodejů. Vysoké ceny ale mohou znamenat větší citlivost cen akcií na nečekané negativní události, které se mohou v letošním roce objevit.

Pro nadcházející rok jsem tedy mírný optimista a očekávám, že i nadále výkonnost akciových trhů překoná výkonnost peněz uložených na standardních bankovních produktech.

Pro své neinvestované volné prostředky bych hledal zejména odvětví s nižším oceněním, kam patří například sektor energií, základních materiálů a finanční sektor. Dobrým místem pro uložení peněz by mohly být v roce 2021 také komodity, a to i díky stále rostoucímu objemu peněz emitovaném centrálními bankami. A neodpustím si na závěr radu starou jako investování samo – silnou roli bude hrát i rozložení investičního portfolia mezi různé typy aktiv. Právě taková portfolia odolala loňským turbulencím nejlépe.

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • IPO Uber – Proč se o akcie Uber zajímá i Warren Buffett?
    UPDATE: Uber se dohodl, že jejich akcie budou obchodovány v USD na největší světové burze -NYSE. Podle předběžných odhadů gigant zveřejní svoji nabídku během dubna a ocenění by se mohlo vyšplhat až k částce 120 miliard USD. Spekuluje se, že by mohlo jít o jedno z pěti největších IPO v historii a pravděpodobně největší v letošním roce. Aby společnost dosáhla ohodnocení kýžených 120 miliard USD, je nucena emitovat pouze 16 % svých akcií. Výběr burzy NYSE byl také iniciován faktem, že konkurenční společnost Lyft se chystá na své IPO začátkem dubna na burze NASDAQ.
  • IPO Uber – Proč se o akcie Uber zajímá i Warren Buffett?
    UPDATE: Společnost UBER podala oficiální žádost o IPO první týden v prosinci 2018. Podle odhadů by mohla valuace firmy po vstupu na burzu dosáhnout až 120 miliard dolarů. Pro své IPO Uber zatím nevybral konkrétního upisovatele, klíčovou roli při vyplňování dokumentů hrála banka Morgan Stanley. Žádost o vstup na burzu u Americké komise pro cenné papíry podala začátkem prosince i konkureční společnost Lyft.
  • IPO Uber – Proč se o akcie Uber zajímá i Warren Buffett?
    Generální ředitel společnosti Uber Dara Khosrowshahi potvrdil, že IPO Uber se uskuteční v roce 2019. Firma je podle něj v dobré kondici z hlediska profilu, ziskovosti i marží.
  • IPO Warner Music "bodovalo" navzdory koronakrizi
    Hudební vydavatelství Warner Music se během uplynulé středy vrátilo na burzu a stalo se zatím největším IPO roku 2020. A to i přesto, že některé firmy svůj aktuální vstup odkládají kvůli pandemii COVID-19. Před emisí kvůli velkému zájmu potenciálních investorů firma dokonce zvýšila objem svých nabízených akcií z původních 70 milionů na 77 milionů USD.
  • IPO WeWork – druhé největší IPO 2019?
    Rok 2019 je na zvučná IPO velmi bohatý. Začátkem května další velká společnost avizovala, že plánuje vstoupit na burzu prostřednictvím IPO. Společnost WeWork uvedla, že závazně uvažuje o IPO, které by mělo proběhnout koncem roku 2019 na burze NASDAQ. Společnost byla nedávno oceněná na přibližně 47 mld. USD.
  • IPO WeWork – druhé největší IPO 2019?
    Rok 2019 je na zvučná IPO velmi bohatý. Začátkem května další velká společnost avizovala, že plánuje vstoupit na burzu prostřednictvím IPO. Společnost WeWork uvedla, že závazně uvažuje o IPO, které by mělo proběhnout co nejdříve. V následujícím článku se dozvíte základní informace o připravovaném IPO WeWork a také o samotné společnosti.
  • IPO Xiaomi: Dosáhne čínský Apple ocenění nad $100 miliard?
    Pekingský výrobce smartphonů Xiaomi oznámil svůj záměr vstoupit na burzu. IPO Xiaomi by mohlo společnost ocen...
  • IPO Xiaomi: Dosáhne čínský Apple ocenění nad $100 miliard?
    Pekingský výrobce smartphonů Xiaomi oznámil svůj záměr vstoupit na burzu. IPO Xiaomi by mohlo společnost ocenit za až hranici $100 miliard. Očekává se tak, že Xiaomi potvrdí svou pozici nejhodnotnějšího start-upu světa. I když po vstupu na burzu již pouze těžko můžeme firmu povašovat za start-up.
  • IPO 2017
    V posledních několika letech došlo k drastickému zpomalení aktivit ve veřejném upisování akcií (IPO), ale zdá se, že počet IPO v roce 2017 bude odrážet tuto situaci na trhu.
  • I přes dobré výsledky firem trhy v USA klesají
    Americké akciové burzy pokračují ve ztrátové sérii i na začátku dnešního obchodování. Nepomohly ani výborné hospodářské výsledky společnosti Boeing, které překonaly očekávání trhu. Firma dokonce zvedla svoji guidance na tržby i zisk za celý rok. Průmyslový Dow Jones ztrácí 0,2 %, S&P 500 odepisuje 0,4 % a technologický Nasdaq klesá o 0,7 %. Největších ztrát dosahují telekomunikační společnosti (-3,8 %), kde investory nepotěšily výsledky hospodaření společnosti AT&T. Zisk firmy je o více jak 10 % nižší, než očekával trh. Cena akcií na to reaguje poklesem o 6 %. Na opačné straně se nachází sektor utilit se ziskem 1,1 %.
  • I přes mírné oživení české ekonomiky zůstává její výhled nadále nejistý
    Česká ekonomika zaznamenala v květnu mírné zlepšení, i nadále však zaostává za předkrizovou úrovní ekonomické aktivity. I přes meziměsíční nárůst o více než 10 %, je tak průmyslová produkce o zhruba čtvrtinu nižší. Z průmyslových odvětví se aktuálně nejhůře vede automobilovému průmyslu. Květnový pokles nových zakázek o necelých 35 % však moc optimismu do budoucna bohužel nedává. Na poptávku si aktuálně nemůže stěžovat inženýrské stavitelství, jehož produkce vzrostla o 1,2 %. V pozemním stavitelství se naopak produkce o 11 % snížila. Přes slabou poptávku z domácí a zahraniční ekonomiky však zůstává nezaměstnanost v ČR prozatím na nízkých hodnotách, v červnu podle MPSV na 3,7 %. Hlavním důvodem je podle nás program Antivirus.
  • I přes napětí mezi Čínou a USA dnes akcie mírně rostou
    Evropské akcie v pondělí opatrně rostou během napětí mezi USA a Čínou, které tlumilo sentiment investorů v Asii. Minulý týden vydal prezident Donald Trump výkonné příkazy, které mají zakázat používání aplikací WeChat a TikTok v USA, a to od poloviny příštího měsíce.
  • I přes nové příměří jsou v Náhorním Karabachu další mrtví
    Jerevan i Baku dnes ohlásily útoky nepřátelské strany, přestože v sobotu uzavřely nové příměří. Enkláva Náhorní Karabach v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem oznámila dnes podle agentury Reuters dalších 19 mrtvých z řad vojáků, počet arménských armádních obětí tak od doby, kdy na konci září vypukly boje s Ázerbájdžánem, dosáhl 729. Od září pak boje způsobily smrt více než 1000 lidí včetně civilistů a desítky tisíc lidí vyhnaly z domovů. Arménský prezident uvedl, že Turecko je ve skutečnosti další stranou konfliktu.
  • I přes obavy z korekce americké trhy dále rostou
    Ve čtvrtek nepřicházely na Wall Street žádné negativní signály z trhu obligací, když jejich ceny utěšeně rostly a výnosy se v důsledku toho snižovaly (tedy alespoň v USA, v Německu byla situace opačná). Obligacím jistě pomohlo i to, že Čína popřela, že by se chystala nákup amerických dluhopisů jakkoliv omezovat či snad dokonce úplně zastavit.
  • I přes oživující dolar zlato stále nachází nabídky
    Zlato zahájilo rok 2016 útokem na vyšší ceny, zejména v eurech. Nabídky z bezpečných přístavů a nižší výnosy z dluhopisů spojené s napětím na Blízkém Východě...
  • I přes pochybnosti na trhu investoři bitcoiny kupovat nepřestali
    Bitcoinové dilema, které začalo 13. září, když americká centrální banka oznámila CPI zprávu, zanechalo drobné investory v nevýhodné pozici.
  • I přes pokles je inflace v Česku stále třetí nejvyšší v EU
    Česká republika si „uhájila“ pomyslnou bronzovou příčku v žebříčku zemí podle míry inflace. Vůbec nejrychleji v celé Evropské unii rostly v říjnu meziročně spotřebitelské ceny v Polsku (o 3,8 procenta) a Maďarsku (o 3 procenta). V České republice činila inflace 2,9 procenta, což je o 0,3procentního bodu méně než v září.
  • I přes příznivý ZEW index euro ztrácí
    I přes zveřejnění lepšího než očekávaného německého ZEW indexu společná evropská měna včera ztrácela. Především v odpoledních hodinách a během asijské...
  • I přes růst tržeb těžební společnosti investují opatrně
    Rostoucí ceny surovin prospívají společnostem zabývajícím se jejich těžbou, jejichž hospodářská výkonnost se v uplynul...
  • I přes snahu EU zůstane desetina kryptosvěta bez regulace. Podíl navíc může velmi snadno dramaticky vzrůst
    Evropské nařízení o trzích s kryptoaktivy (MiCA) vytvoří od roku 2025 nový regulovaný sektor finančních služeb. Jak ale upozorňují experti z mezinárodní advokátní kanceláře Noerr, přibližně desetina kryptosvěta zůstane v šedé zóně a regulaci na evropské úrovni podléhat nebude. Tento podíl se ale může velmi snadno výrazně změnit, online svět se dokáže vyvíjet velmi rychle. V minulosti například jedna z neregulovaných oblastí dokázala meziročně vzrůst o neuvěřitelných 524 %. Zaváděná přísnější pravidla tak mohou ve finále způsobit raketový růst zatím neregulované části trhu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Odborné kurzy a semináře
Juniorská škola tradingu - Forex I-II
reklama
FTMO král