Seriál o ETF: Úvod do fondů a hlavní výhody ETF (díl 1.)
Exchange Traded Funds neboli burzovně obchodované fondy, pro které se běžně používá zkratka ETF, jsou v poslední době hodně skloňované a představují zajímavou alternativu investování. Zejména drobní investoři si ETF oblíbili, protože ETF jim nabízejí mnoho výhod.
ETF se dají využít k dlouhodobému investování, jako forma pravidelného spoření, ale i ke krátkodobým tradingovým obchodům. Domníváme se proto, že ETF mohou být zajímavý doplněk portfolia každého tradera či investora. Ostatně i my sami rádi ETF využíváme pro vlastní obchodování.
Rozhodli jsme se proto připravit pro vás o burzovně obchodovaných fondech vzdělávací seriál a přiblížit vám téma ETF podrobněji.
Na co se můžete v našem seriálu těšit? Čeká vás:
- Lehký úvod do problematiky fondů, kde se mimo jiné dozvíte, jaké jsou rozdíly mezi ETF a běžnými fondy, které na burze obchodované nejsou. Máme za to, že tento základ vám lépe pomůže pochopit kontext a principy, na kterých ETF fungují.
- Probereme podrobněji některé důležité finanční pojmy, kterými jsou: Aktiva pod správou neboli Assets Under Management (AUM), Total Expense Ratio (TER) aneb kolik zaplatíte na poplatcích a Čistá hodnota aktiv neboli Net Asset Value (NAV). Vysvětlíme vám, proč jsou tyto pojmy důležité a na co se u nich soustředit.
- Jaké jsou různé druhy ETF, které jsou aktuálně dostupné na trhu.
- Jak ETF vzniká a kdo jsou hráči, kteří za ETF stojí.
- Kde zjistíte, jakou má ETF investiční strategii.
- Představíme vám dvě strategie investování do ETF, které jsou vhodné i pro začátečníky.
- A nakonec vám dáme tipy, podle čeho vybrat ten správný ETF a představíme vám několik ETF, se kterými sami rádi obchodujeme.
Věříme, že vám náš seriál pomůže se v oblasti ETF trochu zorientovat a že vás třeba bude inspirovat k úvahám, jak zakomponovat ETF do vašeho vlastního obchodování.
Co nás čeká v prvním díle?
V našem prvním díle si krátce uvedeme, jaké jsou hlavní výhody ETF a dáme si úvod do problematiky fondů.
Jaké jsou hlavní výhody ETF
Jako hlavní výhody ETF se nejčastěji uvádí:
- jsou snadno dostupné, většina brokerů dnes standardně poskytuje mnoho druhů ETF, ze kterých je možné si vybrat,
- mají nízké poplatky,
- mají vysokou likviditu, dají se nakupovat a prodávat v průběhu celého obchodního dne,
- portfolia ETF jsou diverzifikovaná, díky tomu se ETF považují za nízko rizikové,
- zejména ETF, které sledují akciový index, zvané indexové ETF, jsou vhodné i pro začátečníky. Ti tak mohou se svými investicemi dosáhnout stejných výnosů jako celý akciový trh, což není vůbec špatné.
Hned na začátku je ale nutné zmínit, že ETF mají i nevýhody a rozhodně nejsou bezrizikové. Mezi ty hlavní nevýhody bychom určitě uvedli to, že pokud trh prochází propady či korekcemi, projdou si propady a korekcemi i ETF. Propady a korekce u ETF mohou být díky diverzifikaci o něco mírnější, než kdybyste vlastnili například konkrétní akcie. I tak je nutné počítat s tím, že trhy pravidelně prochází obdobími růstu i poklesů, a to se celkem logicky odrazí i na portfoliu ETF.
ETF mají, zejména ve srovnání s běžnými fondy, které na burze obchodované nejsou, ještě další výhody, ale i pár nevýhod. Tomuto tématu se budeme věnovat v jednom z dalších dílů, kde podrobněji rozebereme, jaké jsou rozdíly mezi ETF a běžnými fondy.
Krátký úvod do fondů
ETF jsou fondy podobně běžným investičním či podílovým fondům, ale v některých parametrech se zásadně liší. Než se dostaneme k tomu, čím se liší ETF od běžných fondů, pojďme si ve stručnosti říct, co jsou vlastně fondy obecně.
Co jsou fondy
Fondy patří mezi nástroje tzv. kolektivního investování, jehož podstata je jasná už z názvu: spojit síly, v tomto případě spojit finanční prostředky více investorů a ty takto společně investovat.
Mezi základní druhy fondů se uvádí dva fondy: podílové fondy a investiční fondy, které se od sebe velmi zjednodušeně liší zejména tím, jestli mají formu akciové společnosti nebo ne a co tím pádem reprezentuje vlastnictví podílu investora ve fondu, zda akcie nebo podílový list.
U investora, který si koupí podíl v podílovém fondu, představuje jeho vlastnický podíl podílový list, zatímco u investora, který si koupí podíl v investičním fondu, představuje jeho vlastnický podíl akcie investičního fondu, protože většina investičních fondů má formu akciové společnosti.
Pro investory mají fondy výhodu jednak v tom, že si investoři společně mohou zaplatit profesionální správce fondu, kteří vybírají a spravují investiční nástroje a mohou se této činnost věnovat na plný úvazek. Další z výhod je, že fond, který spravuje velké množství peněz, si může dovolit koupit aktiva, na která by běžný investor, který chce investovat třeba menší částku, jednoduše nedosáhl.
Soukromé nebo veřejné fondy
Oba fondy, jak investiční, tak podílové, mohou být buď soukromé neboli uzavřené nebo veřejné neboli otevřené.
Soukromé fondy jsou uzavřené široké veřejnosti a vložit peníze do takového fondu mohou jenom určité osoby, většinou institucionální nebo profesionální investoři. Jedním z neznámějších příkladů soukromých uzavřených fondů, jsou hedge fondy, které jsou zcela nepřístupné běžným retailovým investorům.
Opakem soukromých fondů jsou veřejné fondy, které jsou otevřené široké veřejnosti. Do takého fondu může vložit své peníze i běžný retailový investor jako vy nebo my. Tyto veřejné otevřené fondy jsou investorům přístupné dvojím způsobem:
1. Akcie nebo podíly ve fondu se obchodují volně na burze a každý, kdo má účet u brokera, si může akcie ETF volně koupit či prodat, to jsou ony známé ETFs neboli Exchange Traded Funds.
2. Akcie nebo podíly ve fondu se neobchodují na burze a do fondu tak můžete vložit své peníze pouze prostřednictvím specializovaného zprostředkovatele. Většina určitě zná fondy, které jim nabízel jejich bankéř či finanční poradce, toto jsou přesně fondy, které jsou otevřené veřejnosti, ale nejsou obchodované na burze.
Pro účely našeho seriálu o ETF budeme fondy, které se neobchodují na burze, nazývat „běžné fondy“ a fondy obchodované na burze budeme nazývat jejich známou zkratkou ETF.
Koš podkladových aktiv
Všechny fondy, ať soukromé nebo veřejné, nakupují za peníze investorů aktiva a z pohybu cen těchto aktiv se snaží vytvořit pro investory zisk. Tato aktiva fondu se nazývají podkladová aktiva a velmi jednoduše si je můžete představit jako koš, ve kterém jsou různé druhy instrumentů. Koš podkladových aktiv tvoří buď akcie, nebo dluhopisy, nebo jejich kombinace či jiné instrumenty, podle toho, jakou má fond investiční strategii.
Co nás čeká v příštím díle
V příštím díle se budeme věnovat diverzifikaci, která je jedním ze základních a typických rysů pro ETF, a stručně probereme, jaké přináší diverzifikace výhody a nevýhody pro vaše portfolio.
Marika Čupa a Ondřej Hartman
Tým FXstreet.cz
Čtěte více
-
Rozhovor s ředitelem tradingu ČSOB
Portál FXstreet.cz připravil pro své čtenáře další rozhovor s bankovním traderem. Na dotazy tentokrát odpovídal ředitel útvaru Operací na devizových a úrokových trzích banky ČSOB Zdeněk Procházka. Námi položené dotazy směřovaly mimo jiné k tématu nedávného britského referenda o setrvání země v Evropské unii, ale i k pozorně sledovanému tématu měnových intervencí České národní banky. Samozřejmě nechybí ani některé zajímavosti a podrobnosti ze světa bankovního tradingu. -
Rozhovor s viceguvernérem ČNB Mojmírem Hamplem
Největší portál o forexovém obchodování v České republice a na Slovensku FXstreet.cz vám přináší rozhovor s viceguvernérem České národní banky (ČNB) Mojmírem Hamplem. Povídali jsme si například o tom, jak se ČNB staví k často kritizovaným intervencím nebo kde by se mohla česká koruna po ukončení intervenčního režimu pohybovat. Mojmír Hampl v rozhovoru také odhalí, jak samotné devizové intervence Českou národní bankou probíhají. -
Saxo Bank: Rozhovor se šéfem klientského oddělení Stefanem Veghem
Hodně lidí si myslí, že si přečte jednu knihu nebo článek na internetu a dokáže vydělávat miliony. Takto to nefunguje. Medik se po přečtení knihy o srdci také hned nesebere a nepůjde operovat. Je potřeba mít reálná očekávání a umět řídit riziko, tedy přesně vědět, kolik jsem ochoten ztratit. Pokud nemám zcela jasno, tak na 99 % prodělám, říká šéf klientského servisu pražské Saxo Bank, Stefan Vegh, který se svými kolegy servisuje 28 zemí střední a východní Evropy. -
Seriál o ETF: Co jsou Assets Under Management a proč je to důležité (díl 4.)
Ať už chcete zahrnout ETF do svého dlouhodobého investičního portfolia nebo s nimi chcete aktivně obchodovat, je dobré alespoň orientačně znát tři základní finanční pojmy: Aktiva pod správou neboli Assets Under Management, Total Expense Ratio, které vám řekne, kolik fondu zaplatíte na poplatcích a Čistá hodnota aktiv neboli Net Asset Value. -
Seriál o ETF: Čistá hodnota jmění neboli Net Asset Value (díl 6.)
V dnešním díle se budeme věnovat poslednímu z důležitých finančních pojmů, které je dobré znát, a tím je Net Asset Value, překládané do češtiny jako čistá hodnota jmění, někdy také překládané jako čistá hodnota aktiv a pro které se používá zkratka NAV. Díky NAV se dozvíte, jaká je hodnota jedné akcie ETF k určitému datu a můžete si tak srovnat, jestli se akcie ETF obchoduje nad nebo pod touto hodnotou. -
Seriál o ETF: Diverzifikace a její výhody a nevýhody (díl 2.)
V dnešním díle seriálu o ETF se budeme věnovat diverzifikaci. Ta je jedním ze základních a typických rysů pro ETF, pro kterou investoři, mimo jiné, ETF rádi využívají. Diverzifikace má své nesporné výhody, má ale i nevýhody, o kterých je dobré vědět. -
Seriál o ETF: Druhy ETF (díl 7.)
Exchange Traded Funds (ETF) byly původně navrženy tak, aby pouze pasivně sledovaly výkon akciového indexu. Protože se ale ETF ukázaly jako velmi dobrý nástroj, jak snadno a efektivně investovat do širokého spektra instrumentů, postupem času vznikla řada dalších druhů ETF, které dnes umožní investorům investovat do nejrůznějších instrumentů i geografií. V dnešním díle si probereme, jaké jsou základní druhy ETF podle různých kritérií. -
Seriál o ETF: Jak investovat do ETF - strategie Dollar Cost Averaging (díl 9.)
Pokud chcete investovat do Exchange Traded Fund (ETF), máte na výběr hned z několika investičních strategií. Ze všech těchto strategií jsme vybrali dvě strategie, které jsou dle našeho názoru nejvhodnější pro začátečníky nebo pro ty investory, kteří nemají moc času, ale chtějí nechat své peníze pracovat. V dnešním díle si popíšeme první z nich: strategii zvanou Dollar Cost Averaging. -
Seriál o ETF: Jak se liší ETF od běžných podílových fondů (díl 3.)
V dnešním díle si ve stručnosti popíšeme, čím se ETF liší od běžného fondu, který se neobchoduje na burze. Proč je to důležité? Není fond jako fond a věříme, že než se kdokoli pustí do jakékoli investice, měl by alespoň rámcově tušit, co je daná investice zač a čím se liší od podobných investic. Možná vám dnešní článek pomůže v rozhodování, jestli své peníze investovat do ETF nebo běžného podílového fondu. -
Seriál o ETF: Total Expense Ratio aneb kolik zaplatíte na poplatcích (díl 5.)
V dnešním díle se budeme věnovat druhému z důležitých finančních pojmů, které je dobré znát, a tím je Total Expense Ratio, pro které se použitá také zkratka TER. Total Expense Ratio vám řekne, kolik fondu zaplatíte na poplatcích. -
Seriál o ETF: Vznik ETF a investiční strategie fondů (díl 8.)
V dnešním díle si velmi zjednodušeně popíšeme, jak vlastně ETF vzniká a kdo jsou hráči, kteří za ETF stojí. Při svém vzniku musí každý fond definovat svoji strategii, která určuje třeba to, do jakých aktiv bude fond investovat, jakým investorům je určen, investiční strategie má vliv i na výši poplatků fondu. V dnešním díle si proto řekneme něco málo i o investiční strategii fondu a kde ji běžný investor zjistí. -
Světově nejúspěšnější kniha o FOREXU v češtině!
Je nám velikou ctí, že můžeme obohatit český a slovenský forexový trh světově uznávanou knihou číslo 1 pro každého... -
TOP 3 největší investoři světa – BlackRock, Vanguard a State Street
Každý investor sní o tom, že jednoho dne bude vlastnit takové portfolio akcií, ve kterém bude téměř nemožné prodělat peníze. Pokud je toto i vaším snem, můžete se inspirovat těmito třemi giganty, kteří vlastní podíl téměř ve všech akciových společnostech, na které si vzpomenete. -
Top 5 nejlepších forexových obchodníků
Dnešní článek není tak úplně vzdělávacího charakteru, ale bude značnou inspirací, která je pro úspěšné obchodování na finančních trzích také velmi nezbytná. Pokud chcete být nejlepší, musíte se učit od těch nejlepších. To samé platí pro forexové obchodování. V následujících řádcích si představíme 5 nejúspěšnějších obchodníků na forexovém trhu, o kterých bychom měli bezpochyby vědět. -
Tradingová konference roku
Nepropásněte tuto neopakovatelnou šanci a přijďte s námi oslavit naše 5. narozeniny. Dne 13. listopadu 2021 se v prostředí luxusní pražské restaurace Aureole bude konat tradingová konference roku. Těšit se můžete na nezapomenutelný den plný inspirativních přednášek, prakticky laděných seminářů či plodných diskuzí to vše ve společnosti špiček české tradingové scény. Samozřejmostí je také celodenní občerstvení zdarma a dárek, který ocení každý aktivní trader. Konference se navíc bude vysílat i živě. -
Trendy v obchodování měnových párů
Měnový trh je největším finančním trhem. Obchoduje se na něm 24 hodin denně a každý den jím proteče nepředstavitelných 5.345 mld. USD. Finanční krize ani evropské dluhové problémy likviditu měn nijak neohrozily, denní objem totiž od roku 2010 podle zprávy Banky pro mezinárodní platby (BIS) narostl o 35 %. V dnešním článku se do této zprávy podíváme detailně a zjistíme, které měny se na forexu nejvíce obchodují a které mají největší potenciál. -
Typy forexových brokerů
Než začnete s tradingem na reálném účtu, musíte udělat velmi důležité rozhodnutí, kterým je výběr toho správného brokera. Výběr správného brokera je jedním z nejdůležitějších faktorů úspěšného forexového tradingu, protože právě broker provádí všechny vámi zadané objednávky a tedy měl by přispívat k vytvoření spolehlivého obchodního prostředí. -
VIP indikátory nově pro MT5
Již pár let mohou klienti některých brokerských společností využívat v rámci tradingu novou obchodní platformu MetaTrader 5 (MT5), která byla vytvořena jakožto nástupce velmi populární a stále nejvíce používané obchodní platformy MetaTrader 4 (MT4). I přes stále jasnou dominanci obchodní platformy MetaTrader 4 jsou mezi námi obchodníci, kteří si zvykli spíše na obchodní platformu MetaTrader 5 a rádi ji využívají. -
VIP zóna FXstreet.cz: Exkluzivní novinky
Naše unikátní a velmi oblíbená služba VIP zóna - Forex Asistent se opět zlepšuje. Přivítejte dvě skvělé novinky, díky kterým bude VIP zóna ještě lepší. -
VIP zóna ke každému investičnímu účtu Bossa!
Portál FXstreet.cz představil před nedávnem svou údajně revoluční tradingovou novinku: VIP zónu – Forex Asistent, kterou slovy Ondřeje Hartmana, ocení naprosto všichni obchodníci, kteří chtějí posunout kvalitu a výsledek svého obchodování ke stabilním a dlouhodobým ziskům. U nás ve spol. Bossa jsme dostali možnost vyzkoušet si tuto „VIP zónu“ a z našeho pohledu ohodnotit její avizovaný přínos pro aktivní obchodníky. Vzhledem k tomu, že se snažíme věnovat velkou pozornost vzdělávání všech našich klientů a přinášet jim dostatečné množství informací ze světa forexu, chtěli jsme vědět, co konkrétního a praktického může tato služba nabídnout.
Diskuse ke článku
Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele. |
Přihlásit se | Nová registrace |