Ticker Tape by TradingView
Proč to bylo Rusko, a ne Ukrajina, které zavřelo Maďarsku a Slovensku ropné kohoutky? A proč Maďarsko a Slovensko mohou i přesto být těmi, kdo se smějí naposled, tedy nejlépe? Aneb o co ve skutečnosti jde v „letní ropné kauze“
Tento týden vyšlo celkem nečekaně najevo, že to podle všeho byla ruská strana, a nikoli Ukrajina, která zavřela Maďarům a Slovákům kohoutky s ropou. Ale buďme přesní. Zavřela pouze kohoutky s ropou, kterou dodává ruská soukromá firma Lukoil. Takže ropa jiných ruských firem, například Kremlem přímo ovládaného podniku Rosněfť, proudí přes Ukrajinu na Slovensko, do Maďarska i do Česka dále.
To je ostatně důvod, proč jsou nedostatkem ropy a paliv z ní nyní ohroženy pouze Maďarsko a Slovensko, a nikoli Česko. Jde o záměr, jak ještě uvidíme.
Klíčová otázka ale zůstává. Proč by si Rusko samo zavíralo kohoutky s vlastní vyváženou ropou?
Moskva tak reaguje na červnové prohloubení sankcí Kyjeva proti Lukoilu. Toto prohloubení sankcí totiž znamená, že Ukrajina v podstatě zapovídá přepravu ropy Lukoilu přes své území. Lukoil poté na zpřísněné sankce ze strany Ukrajiny zareagoval tak, že své červencové a srpnové potrubní dodávky ropy určené Maďarsku a Slovensku „vypnul“. Obával se totiž, že pokud by šly přes Ukrajinu dále – i poté, co v červenci vstoupily dané hlubší sankce v platnost –, Kyjev by je například mohl zabavit.
Takže Lukoil zavřel kohoutek. Lépe řečeno, přesměroval ropu určenou Maďarsku a Slovensku do ruských přístavů, odkud může být přepravena námořní cestou do chorvatského přístavu Omišalj. Z něj ji pak už zase potrubně lze vést do Maďarska a na Slovensko.
Kyjev této situace využil, ač je otázkou, zda dohlédl všechny možné konsekvence. Tento týden totiž poukázal na to, že to byla Moskva, a ne ukrajinská strana, která zavřela kohoutky. Navíc naznačil, že ropa Lukoilu vlastně mohla i v červenci přes Ukrajinu klidně proudit dále, neboť ji přes její území přepravuje společnost Litasco. Litasco je švýcarská dceřiná společnost Lukoilu, kterou však Kyjev nesankcionuje. Tato společnost zajišťuje vlastní obchod s ropou Lukoilu. Ukrajinská legislativa hledí na obchodníky s ropou jako na její vlastníky, jak nyní Kyjev připomíná. Což má jen potvrzovat, že Lukoil ji vskutku klidně mohl posílat Maďarsku i Slovensku dále i v červenci, navzdory sankcím, pokud by tak jako dosud činil prostřednictvím právě firmy Litasco.
Ukrajina touto argumentací, kterou předtím, tedy takřka po celý červenec, nepoužívala, dává pořádný, hned trojí diplomatický „šťouchanec“ naráz jak Budapešti a Bratislavě, tak ovšem i Moskvě. Zároveň si ale – zřejmě v rámci koordinace s Bruselem – tímto „šťouchancem“ otevírá zadní vrátka. Což by neměly přehlédnout Budapešť s Bratislavou, chtějí-li nakonec tahat za delší konec celé této „ropné kauzy“.
„Šťouchanec“ vůči Maďarsku a Slovensku je zřejmý. Obě země, zastávající již delší dobu z celé EU nevstřícnější postoj k Rusku, celý červenec tvrdily, že ropu jim zavřela Ukrajina, přitom se má nyní ukázat, že to bylo samotné Rusko. A ono fakticky bylo. Kyjev má v tomto pravdu. Maďarsko a Slovensko se tak v důsledku kyjevského „šťouchance“ ocitají v potupné roli těch, kteří jdou Rusku docela na ruku, a to se jim „odvděčí“ zavřením kohoutků. Má to jistě i nahlodat proruské nálady v Maďarsku i na Slovensku, což se hodí i Evropské komisi. Zejména Budapešť totiž často blokuje či zdržuje unijní kroky ve prospěch Ukrajiny.
Samozřejmě, Kyjev už při svém „šťouchání“ nedodává, že Moskva zavřela kohoutky až v reakci na jeho sankce vůči Lukoilu.
V tom spočívá právě další kyjevský „šťouchanec“, ten vůči Rusku, resp. Lukoilu. Kyjev nyní vlastně mezi řádky praví, že Lukoil „bojácně stáhl kalhoty hodně daleko před brodem“, když svoji ropu přesměroval k dodávce přes Chorvatsko. Vždyť jí – praví nyní nově Kyjev – žádné zabavení nehrozilo, když ji převáží Litasco, a ne samotný Lukoil.
Toto samozřejmě Kyjev signalizuje až nyní, po více než měsíci. Pokud by takto veřejně Ukrajina Lukoil ujistila hned na přelomu června a července, ten by svoji ropu přes její území třeba posílal v poklidu dále a nic by se vlastně nedělo. To by se ale zase v potupné roli ocitl Kyjev. V roli toho, kdo zpřísnil sankce, leč vše běží jako při starém a ruská strana si z nic nich nedělá.
Proč ale teď tedy Kyjev vůbec vystupuje s tím, že Litasco může ropu – ropu Lukoilu – přes ukrajinské území pouštět dál?
Protože právě si otevírá zadní vrátka. V koordinaci s Evropskou komisí. Ta si totiž ve skutečnosti nepřeje závažnou palivovou krizi ani v Maďarsku, ani na Slovensku. Vždyť ta by tyto země a jejich veřejnost zřejmě ještě více přichýlila k Rusku. Zároveň ale na ně Evropská komise chtěla vyvinout silný tlak, aby se odstřihávaly od ruských dodávek energií.
Mimochodem, této bruselské výstrahy si „přes hranice“ zjevně všimlo Rakousko. Zrovna dnes oznámilo, vůbec poprvé, že do roku 2027 kompletně zastaví dovoz plynu z Ruska. Rakousko přitom plyn z Ruska, resp. předtím ze Sovětského svazu dováží od roku 1968, takže jde o zásadní zlom. Tlak Bruselu tedy účinkuje, byť zatím ne na Maďarsko a Slovensko.
O bruselské koordinaci tohoto tlaku s Kyjevem svědčí právě i to výše uvedené, že Ukrajina v červnu zpřísnila své sankce pouze na Lukoil, a ne na zmíněný podnik Rosněfť. To je na první pohled zarážející. V čele podniku Rosněfť stojí Igor Sečin, který má k Vladimiru Putinovi blíže než kdokoli z vedení Lukoilu. Naopak, hned několik členů vedení Lukoilu po invazi na Ukrajinu zemřelo; nechybí přitom ani příčina úmrtí „pád z nemocničního okna“. Vedení Lukoilu totiž hned začátkem března 2022 – na ruské poměry dosti odvážně a zřejmě tedy neprozřetelně – vyzvalo k urychlenému ukončení války na Ukrajině. Zato Rosněfť celou dobu mlčí; a žádné mrtvé mezi svými prominenty neregistruje.
Přesto tedy Kyjev zpřísnil své sankce proti soukromému Lukoilu, leč ne ty proti Kremlem přímo ovládanému podniku Rosněfť. Ukrajina tedy nesankcionuje ruskou ropu jako takovou, a ani není cílem jejích nynějších ropných sankcí poškodit Putina a jeho nejbližší okolí. Proč?
Protože pokud by ruskou ropu sankcionovala obecně, bez rozlišení a selektivního přístupu, zavřely by se dodávky Družbou úplně. Bez dodávek by se tak ocitlo i Česko a jeho rafinérie, které vlastní Polsko, resp. polský státem ovládaný podnik Orlen.
Na Česko, ani na Polsko ovšem Brusel ani Kyjev necítí potřebu vyvíjet jakýkoli tlak za účelem odstřižení se od ruských dodávek ropy. Polsko žádnou ruskou ropu nedováží už od začátku loňska, zatímco Česko sice ruskou ropu stále poměrně ve velkém, letos ze 40 procent, dováží, což je pro Kyjev a Brusel jen další argument proti nynějšímu úplnému zavření Družby). Leč Česko přitom pracuje na tom, aby se od Družby mohlo zcela odpojit a získávat ropu výhradně skrze italský přístav Terst a ropovody TAL a IKL.
Vskutku, klíčovým motivem celé „letní ropné kauzy“ je podle všeho snaha Bruselu a Kyjeva vyvinout tlak na Bratislavu a zejména na Budapešť, aby ty se od ruských energií začaly výrazněji odstřihávat a „naučily“ se intenzivněji využívat ropovod Adria, vedoucí z chorvatského Omišajle.
Odpor Maďarska a Slovenska k takové zásadní změně své energetické politiky není primárně ideologický – proruský nebo protiunijní –, ale ekonomický. Lukoil totiž své dodávky Družbou oběma zemím uskutečňoval se zhruba dvacetiprocentní slevou, a to dokonce se slevou proti jiným ruským dodavatelům, tedy zejména zmíněnému podniku Rosněfť.
A Chorvaté zase využívají situace, kdy sledují, že Brusel a Kyjev tlačí Budapešť a Bratislavu právě k využití Adrie, přičemž takovou cestu preferuje v reakci na tento tlak i Moskva, resp. Lukoil. A za využití Adrie a překládku v Omišalji žádají znatelně vyšší poplatky, než kolik za přepravu Družbou chtěla Ukrajina. Takový postoj Záhřebu by výrazně ropu Maďarsku a Slovensku prodražil, tedy třeba i tamní pohonné hmoty, pročež se jim takové řešení nezamlouvá a snaží se pro změnu hrozbu vlastní palivové krize zveličit a jejím zveličením zastrašit Brusel. Prý že bez ropy z Lukoilu nastane v obou zemích palivová krize, slyšíme tedy. Tu, jak víme, si Evropská komise nepřeje. A Maďarsko a Slovensko to jistě tuší. Pochopily, že Evropská komise a Kyjev je chtěly hlavně jen zmáčknout.
Pokud si tedy zmíněný „šťouchanec“ Kyjevu vůči nimi vyloží s chladnou hlavou, bez emocí a správně, tedy jako otevírání zadních vrátek, mohou Maďarsko a Slovensko nakonec z celé situace vyjít vítězně – v duchu okřídleného „kdo se směje naposledy, ten se směje nejlépe“.
Jednoduše proto, že neomezí své dodávky ruské ropy, zatímco Kyjev bude muset dostát svým slovům z tohoto týdne, které potvrzuje i Evropská komise, tedy že Ukrajina vlastně ropu Lukoilu určenou Maďarsku a Slovensku nesankcionuje, neboť ji přes její území přepravuje švýcarská Litasco, a ne Lukoil samotný.
Ta slova vlastně zní – a v tom představují vedle trojího „šťouchance“ i to skutečně nejpodstatnější, tedy zmíněné otevření zadních vrátek – jako výzva Bruselu a Kyjevu směrem k Moskvě, aby Lukoil své potrubní dodávky do Maďarska a na Slovensko bez obav obnovil.
Záleží nyní tedy už jen na tom, zda tuto výzvu Moskva, resp. Lukoil vyslyší. Tedy zejména, zda ji přijme jako věrohodnou. I pro Lukoil by ale mělo být výhodnější posílat ropu do EU levněji potrubně, Družbou, než dráže námořní cestou do Chorvatska. Námořní cesta totiž znamená, že jeho ropa ztrácí i přes svoji uvedenou láci – láci i na ruské poměry – alespoň část své cenové konkurenceschopnosti.
Míč je tedy nyní na straně Lukoilu. Pokud uvěří, že to Kyjev – a Evropská komise – myslí vážně a ropu mu při přepravě Ukrajinou nezabaví, již hned zářijové dodávky Lukoilu, resp. tedy dodávky firmy Litasco, jeho ženevské dcery, Maďarsku i Slovensku by mohly probíhat zase standardně a potrubní cestou. Z momentálních poražených se tak vskutku mohou stát celkoví vítězové.
Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom / Chief Economist, Trinity Bank
Klíčová slova: Války | Budapešť | Evropská komise | Maďarsko | Dovoz | Ruské ropy | Brusel | Legislativa | Ropovod | Firmy | TIM | Plyn z Ruska | Polsko | Plyn | Lukáš Kovanda | Ukrajina | Rakousko | Rosněfť | Komise | Války na Ukrajině | JDE | ProCent | Chorvatsko | Odpor | Soukromá firma | Situace | Daně | Obchod s ropou | Trinity Bank | Moskva | Firma | Rafinérie | Ropa | Ekonom | Kyjev | Dodávky ropy | Obchod | EU | Adria | Výzva | IKL | Pohonné hmoty | Trinity | Poplatky | Firma Lukoil | Sankce | Economist | Dodávky ruské ropy | Slovensko | Lukoil | Rusko | Ropy | Rafinerie | Společnost | Ukončení války | Ukončení války na Ukrajině | Vice | Hlavní ekonom | Ropovody | MIC | Krize | Podnik |
Čtěte více
-
Proč se rozevírají nůžky mezi ekonomikou USA a eurozónou a co s tím
Globální ekonomická situace, jak ji prezentuje hospodářský výhled MMF, ukazuje na stabilní, ale utlumený růst v příštím roce. MMF tak předpovídá na rok 2025 celosvětový hospodářský růst ve výši 3,2 %. Ovšem s rozdílnou dynamikou. Zejména rozevírající se nůžky mezi Spojenými státy a Evropou budí u nás ekonomů rozpaky. Jaké jsou hlavní faktory tohoto vývoje? Kde se může vhodnými kroky podařit situaci zásadněji zlepšit? -
Proč se rozevírají nůžky mezi měnovou politikou v USA a v Evropě?
Měnová politika Spojených států a eurozóny byla v posledních pěti letech nebývale sladěná. Bylo to do značné míry dané tím, že obě ekonomiky čelily podobnému šoku v podobě pandemie COVID-19, který na obou březích Atlantiku vyvolal dlouho nevyzkoušený nabídkový/produkční inflační šok. -
Proč se řešení řeckého problému nedočkáme
Řecko je otazníkem, který tu s námi bude ještě dlouho a dlouho. I když nyní dojde ke krátkodobé dohodě, budeme muset o... -
Proč se staly kovy velmi nedostatkovým zbožím?
Řada problému otřásla trhy s kovy a opět zvýšila strach o křehkost skladovacích a přepravních sítí, které mají v průmyslovém hospodářství důležitou roli. Poslední události ovlivnily spoustu nejprestižnějších světových obchodních domů a odhalily nedostatky nad sklady, které jsou napojené na Londýnskou burzu kovů. -
Proč se Warren Buffett mýlí, pokud jde o kryptoměny?
Navzdory tomu, že mnoho lidí na poučení Warrena Buffetta o investování dá, je generální ředitel společnosti Berkshire Hathaway dlouhodobě kritizován krypto komunitou kvůli svému postoji k aktivům, jako je Bitcoin, o kterých prohlásil, že jim chybí vnitřní hodnota a jsou ,,jedem na krysy”. -
Proč schválení Bitcoin ETF nebude událostí, která bude “prodávat zprávy”?
Kryptoměnoví nadšenci netrpělivě očekávají rozhodnutí Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) o Bitcoin ETF, což v komunitě vyvolalo vlnu spekulací. -
Proč si letos tolik připlatíme za rohlík, máslo a další potraviny? Vydejme se na „stopu zdražování“, skončíme u obvyklých podezřelých
Zemědělce napříč Evropou, i v Česku, teď trápí extrémně vysoké ceny hnojiv. Ty se v důsledku energetické krize zvýšily třeba až na šestinásobek úrovně roku 2020 (viz graf). K výrobě hnojiv je totiž třeba plynu, který v uplynulých měsících v Evropě extrémně zdražil v souvislosti s energetickou krizí. -
Proč si lidé vlastně dávají dárky, nejen k Vánocům…? Jde o ryzí altruismus, nebo sledují vlastní zájem a není to náhodou v rozporu s tím, co pohání jednotlivé ekonomiky?
Zdá se to být poněkud paradox. Motorem jakékoli tržní ekonomiky je to, že lidé v jejím rámci – v rámci trhu – sledují svůj vlastní zájem. Myslí na sebe a svůj užitek. Na svůj zisk. Pokud však nebudou poskytovat užitek ostatním, zisku nedosáhnou. Ti ostatní si svůj užitek kupují za peníze a ty tvoří zisk. Zákazníkův „užitek“ v podobě housky, která zažene hlad, představuje pekařův zisk. To ale ještě není ten paradox. Tím ovšem je to, že každoroční vrcholnou sezónu jakékoli západní tržní ekonomiky představují Vánoce. -
Proč tam, kde nejvíce řádili nacisté, dnes vzývají Putina? Odpovídají letošní laureáti Nobelovy ceny za ekonomii
Letošní laureáti Nobelovy ceny se obracejí do historie, aby analyzovali současnost, a například doložili důležitost středních vrstev pro rozvoj společnosti. Zjišťují třeba, že v místech v Rusku, kde řádili nacisté, volí dnes lidé častěji komunisty. -
Proč Tesla zanevírá na bitcoiny? Ráda by čerpala dotace z programu podpory obnovitelným zdrojům, který Bidenova administrativa právě rozšiřuje
Automobilka Tesla se přihlásila do mnohamiliardového dotačního programu podpory obnovitelných zdrojů, uvádějí zdroje agentury Reuters. Administrativa prezidenta Joea Bidena jej totiž nyní hodlá rozšířit nejvýraznějším způsobem od jeho vzniku za vlády administrativy prezidenta George Bushe mladšího. Mohla by tak do něj zahrnout právě i Teslu a další výrobce elektromobilů. -
Proč trhy svírá zvýšená riziková averze?
Nálada na finančních trzích není v posledních seancích zrovna přívětivá. Evropské akcie dnes klesají už čtvrtou seanci... -
Proč Trump včera se cly tak náhle otočil? Zradil jej dolar – oslaboval, když měl posilovat
Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se zásadně přepočítala. Včera odpoledne středoevropského času bylo stále patrnější, že obchodní válku, kterou rozjela, nemá plně pod kontrolou. Alespoň podle vývoje kursu dolaru. Americká měna ji zradila. Trumpovi lidé čekali posilování dolaru, který ovšem místo toho oslaboval. Třeba česká koruna si vůči němu včera kolem půl čtvrté odpolední středoevropského času připisovala výrazné takřka procento. -
Proč ubývá mladých řidičů, když jich přitom na venkově žije stále více? Mladých lidí ubylo obecně, nechtějí tolik přebírat zodpovědnost za svůj život a prchli na sítě
Čeští řidiči stárnou, mladých lidí do 25 let za volantem ubývá, informuje dnes ČTK na základě dat ministerstva dopravy. Zatímco v roce 2014 vlastnilo řidičský průkaz asi 68 procent všech lidí od 18 do 25 let, nyní je to necelých 61 procent. Průměrný věk držitele řidičského průkazu v ČR je oproti roku 2014 o tři roky vyšší, a to přes 48 let. -
Proč Ukrajina sankcionuje jen jednu ruskou ropnou společnost, soukromý Lukoil, a ne také státní Rosněfť? Přitom Rosněfť vozí do své německé rafinérie ropu údajně z Kazachstánu, která může být ve skutečnosti ruská
Houstnoucí střet mezi Maďarskem a Slovenskem na jedné straně a Ukrajinou na straně druhé ohledně dovozu ruské ropy přes její území je pozoruhodný i z jednoho spíše přehlíženého důvodu. Ukrajina totiž nesankcionuje ruskou ropu jako takovou. Ukrajina sankcionuje pouze ropu jedné ruské společnosti, a to Lukoilu. To je podstatný rozdíl. Neboť ropa jiné ruské společnosti, Rosněfti, přes Ukrajinu ropovodem Družba v klidu teče dále. I když je to ropa ruská stejně jako ta od Lukoilu. -
Proč uprostřed energetické krize nestoupá cena ropy?
Počet případů covidu-19 v Číně prudce roste a ceny ropy klesají. IEA varuje, že nejhorší energetická krize nás teprve čeká. Ropa WTI klesla o téměř 2 % a obchodovala se okolo 102 USD za barel. Medvědí nálada zjevně pronikla do komodit, protože v Číně vzrostl počet případů koronaviru. Také hrozící americká inflace přiživuje obavy ohledně výhledu poptávky. Pokračující růst dolaru zvýšil tlak, takže ropa byla pro investory méně atraktivní. -
Proč Vánoce hýbou spotřebitelskými výdaji jako nic jiného, i když jsou spojeny s nezměrným plýtváním?
Kdyby svět obydlovali pouze ekonomové, Santa ani Ježíšek by dávno neexistovali. -
Proč Velké ropné společnosti nevadí přísná regulace
I když sliby Donalda Trumpa o zrušení regulací z období Joe Bidena mohou znít jako dobrá zpráva pro ropný průmysl, největším producentům ropy to nutně neprospívá. Regulace jako poplatek za metan, zavedený v rámci Inflation Reduction Act, ukládají pokuty za nadměrné emise metanu, počínaje částkou 900 USD za tunu v roce 2024 a zvyšující se na 1 500 USD v roce 2026. Zajímavé je, že velké společnosti jako Exxon Mobil a TotalEnergies tyto pravidla podpořily, protože přísnější regulace často zvýhodňují větší firmy, které si mohou dovolit splnit požadavky, což nutí menší společnosti odejít nebo se spojit. -
Proč věnovat pozornost hospodářským výsledkům PDD
PDD Holdings, mateřská společnost rychle rostoucího online tržiště Temu, zveřejní ve středu před otevřením trhu své hospodářské výsledky. Vzhledem k tomu, že už je největší čínskou firmou obchodovatelnou ve Spojených státech, alespoň pokud jde o tržní hodnotu, stojí to rozhodně za zmínku. Očekává se, že růst PDD překoná Alibabu i JD.com, a to hlavně díky dvěma faktorům plynoucím z jejího obchodního modelu: -
Proč věřím v obrovský potenciál k růstu ve 21. století
Ekonomiku ve 21. století nastartuje k růstu celá řada nejnovějších technologií. Finanční krize a následné ekonomické problémy pak budou v historickém měřítku vypadat jenom jako drobné klopýtnutí. -
Proč v Evropa nemá žádné Googly, Facebooky, ani Alibaby. Protože má problém, jak právě teď, sklidit si i svou vlastní zemědělskou úrodu
V žebříčku nejhodnotnějších značek světa je stále méně firem z Evropy. Proč? Zaspal se tu nástup IT technologií na konci minulého století a ekonomiky dusí přebujelý sociální systém.
Forex - doporučené články:
Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.
Nejnovější články:
Vzdělávací články
Ropu tady našli pozdě. Ománský rijál je ale díky ní třetí nejsilnější měnou světa
Investování do REIT: Pět tipů, podle čeho vybírat REITs do svého portfolia (9. díl)
Chamtivost a strach: Největší cenové pohyby na finančních trzích (duben 2025)
VIP zóna FXstreet.cz přinesla klientům rekordní zisk, duben 2025 zajistil nejvyšší zisky v historii VIP zóny
VIDEO: Jak funguje Forex? Naučte se vydělávat na měnových trzích 📈
Zajímavá data z prop tradingu: 7 % traderů dosáhlo výplaty
David Varga z Fintokei: Spojení brokera a prop firmy je budoucnost tradingu
Otevřete si dveře k ziskovému tradingu: VIP zóna FXstreet.cz zdarma od RebelsFunding!
Jejich produkty určitě používáte. Tak proč neinvestovat i do akcií?
Perly, ropa a dirham. Podívejte se na historii měny Spojených arabských emirátů
Ropu tady našli pozdě. Ománský rijál je ale díky ní třetí nejsilnější měnou světa
Investování do REIT: Pět tipů, podle čeho vybírat REITs do svého portfolia (9. díl)
Chamtivost a strach: Největší cenové pohyby na finančních trzích (duben 2025)
VIP zóna FXstreet.cz přinesla klientům rekordní zisk, duben 2025 zajistil nejvyšší zisky v historii VIP zóny
VIDEO: Jak funguje Forex? Naučte se vydělávat na měnových trzích 📈
Zajímavá data z prop tradingu: 7 % traderů dosáhlo výplaty
David Varga z Fintokei: Spojení brokera a prop firmy je budoucnost tradingu
Otevřete si dveře k ziskovému tradingu: VIP zóna FXstreet.cz zdarma od RebelsFunding!
Jejich produkty určitě používáte. Tak proč neinvestovat i do akcií?
Perly, ropa a dirham. Podívejte se na historii měny Spojených arabských emirátů
Denní kalendář událostí
Na Novém Zélandu report finanční stability RBNZ
V Číně indexy CPI a PPI
Člen Fedu Christopher Waller
V Kanadě míra nezaměstnanosti
Guvernér BoE Andrew Bailey
V Itálii průmyslová produkce
V Číně obchodní bilance
V USA aukce 30letých dluhopisů
Žádosti o podporu v nezaměstnanosti
V Británii rozhodnutí o úrokové sazbě
Na Novém Zélandu report finanční stability RBNZ
V Číně indexy CPI a PPI
Člen Fedu Christopher Waller
V Kanadě míra nezaměstnanosti
Guvernér BoE Andrew Bailey
V Itálii průmyslová produkce
V Číně obchodní bilance
V USA aukce 30letých dluhopisů
Žádosti o podporu v nezaměstnanosti
V Británii rozhodnutí o úrokové sazbě
Tradingové analýzy a zprávy
Ruský rozpočet podle ministra letos nepočítá s dividendou od Gazpromu
Forex: Dolar je pod tlakem, investoři čekají na uzavírání obchodních dohod
Pražská burza posílila, vzhůru jí pomohl růst akcií Erste a ČEZ
Komodity: Ceny ropy rostou po pondělním poklesu způsobeném rozhodnutím OPEC+ o vyšší těžbě
Forex: Koruna na informace o zpomalování inflace téměř nereagovala
Swingové obchodování zlata 6.5.2025
Německo zvolilo ve druhém kole Merze kancléřem
EP schválil možnost rychlého přijetí návrhu ulehčit automobilovému průmyslu
Forex sentiment 6.5.2025
Swingové obchodování bitcoinu 6.5.2025
Ruský rozpočet podle ministra letos nepočítá s dividendou od Gazpromu
Forex: Dolar je pod tlakem, investoři čekají na uzavírání obchodních dohod
Pražská burza posílila, vzhůru jí pomohl růst akcií Erste a ČEZ
Komodity: Ceny ropy rostou po pondělním poklesu způsobeném rozhodnutím OPEC+ o vyšší těžbě
Forex: Koruna na informace o zpomalování inflace téměř nereagovala
Swingové obchodování zlata 6.5.2025
Německo zvolilo ve druhém kole Merze kancléřem
EP schválil možnost rychlého přijetí návrhu ulehčit automobilovému průmyslu
Forex sentiment 6.5.2025
Swingové obchodování bitcoinu 6.5.2025
Blogy uživatelů
Praktická ukázka: A je tady ztrátový týden
Jak si udržet zdravý rozum při intradenním tradingu
Co začínající tradery nejvíc zajímá?
Dřív číšník v Amsterdamu, dnes trader na cestě k 4M funded účtu. May Trading Race mění osudy. Budeš další?
Analýza S&P 500, DAX, EUR/USD: Výsledky velkých firem přebily šokující propad HDP
Měnový pár GBP/CHF: Analýzy více časových rámců (W1 až H4 rámec)
Jak rozvíjet důvěru a proč je zásadní pro úspěšné obchodování?
INVESTIČNÍ GLOSA: Stačil měsíc a všechno je růžové. Emoce ale zničily řadu portfolií
OPEC+ opouští produkční škrty a podporu ceny ropy
Ray Dalio varuje: Jde o systémovou změnu
Praktická ukázka: A je tady ztrátový týden
Jak si udržet zdravý rozum při intradenním tradingu
Co začínající tradery nejvíc zajímá?
Dřív číšník v Amsterdamu, dnes trader na cestě k 4M funded účtu. May Trading Race mění osudy. Budeš další?
Analýza S&P 500, DAX, EUR/USD: Výsledky velkých firem přebily šokující propad HDP
Měnový pár GBP/CHF: Analýzy více časových rámců (W1 až H4 rámec)
Jak rozvíjet důvěru a proč je zásadní pro úspěšné obchodování?
INVESTIČNÍ GLOSA: Stačil měsíc a všechno je růžové. Emoce ale zničily řadu portfolií
OPEC+ opouští produkční škrty a podporu ceny ropy
Ray Dalio varuje: Jde o systémovou změnu
Forexové online zpravodajství
Denní shrnutí: Zlato posiluje v nejistém ekonomickém prostředí 🔔
Smlouva k Dukovanům se může podepisovat až v příštím roce, už po sněmovních volbách. Koreji již v té době navíc může vládnout muž, jenž otevřeně přiznává, že korejská strana Čechy povodila za nos, když náklady výstavby nových bloků hrubě podstřelila
Frankfurt uzavřel úterý poklesem
Trhy váhají, Trump naznačuje velké oznámení a další obchodní jednání 📌
OIL.WTI roste o 4 % 📌
Skupina PPF vydělala loni rekordních 80 miliard
EU plánuje zákaz nových smluv na ruský plyn, konec dovozu do roku 2027
Pražská burza mírně posílila
Americké akcie v úvodu obchodování klesají, reportovaly společnosti Palantir, Ford, Duke Energy,..
Ferrari v 1Q naplnila očekávání, cla však podle společnosti mohou způsobit pokles ziskovosti
Denní shrnutí: Zlato posiluje v nejistém ekonomickém prostředí 🔔
Smlouva k Dukovanům se může podepisovat až v příštím roce, už po sněmovních volbách. Koreji již v té době navíc může vládnout muž, jenž otevřeně přiznává, že korejská strana Čechy povodila za nos, když náklady výstavby nových bloků hrubě podstřelila
Frankfurt uzavřel úterý poklesem
Trhy váhají, Trump naznačuje velké oznámení a další obchodní jednání 📌
OIL.WTI roste o 4 % 📌
Skupina PPF vydělala loni rekordních 80 miliard
EU plánuje zákaz nových smluv na ruský plyn, konec dovozu do roku 2027
Pražská burza mírně posílila
Americké akcie v úvodu obchodování klesají, reportovaly společnosti Palantir, Ford, Duke Energy,..
Ferrari v 1Q naplnila očekávání, cla však podle společnosti mohou způsobit pokles ziskovosti
Odborné kurzy a semináře
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Naposledy čtené:
Forexové online zpravodajství
Pád komodit: Hedge fondy prudce ruší býčí sázky. Není to jen o dolaru, vzkazuje Citi
Rohlik.cz Finance a.s. potvrzuje poměr LTV u svých dluhopisů
Grécky minister financií očakáva v roku 2016 rast ekonomiky. Ostatní si to nemyslia.
Vítkovice Steel prohloubily v roce 2022 svou ztrátu na 422,7 milionu korun
QE krátkodobě pozitivní zprávou pro regionální měny
Merkelová (nemecká kancelárka)
Makro: Výrobní sektor eurozóny setrval s nevelkými změnami v poklesu sedmý měsíc
Pražská burza dál posiluje, dařilo hlavně bankám, rostl i ČEZ, Avast oslabil
ZLATO – technická analýza
Barometer - EURUSD
Pád komodit: Hedge fondy prudce ruší býčí sázky. Není to jen o dolaru, vzkazuje Citi
Rohlik.cz Finance a.s. potvrzuje poměr LTV u svých dluhopisů
Grécky minister financií očakáva v roku 2016 rast ekonomiky. Ostatní si to nemyslia.
Vítkovice Steel prohloubily v roce 2022 svou ztrátu na 422,7 milionu korun
QE krátkodobě pozitivní zprávou pro regionální měny
Merkelová (nemecká kancelárka)
Makro: Výrobní sektor eurozóny setrval s nevelkými změnami v poklesu sedmý měsíc
Pražská burza dál posiluje, dařilo hlavně bankám, rostl i ČEZ, Avast oslabil
ZLATO – technická analýza
Barometer - EURUSD
Blogy uživatelů
Jak začít nový obchodní rok 2025
Ethereum se může dočkat růstu
Investování do fyzických drahých kovů 3.
Eurodolar naráží na strop
Burzovní grafy: Další růst indexu S&P 500 pod důležitou rezistencí
Shutdown v USA
Full-Time Trading vs. Zaměstnání
Jako z holywoodského filmu: Zmrtvýchvstání sektoru cestovního ruchu
Tato strategie pomohla svému autorovi vyhrát titul mistra světa v tradingu 2x po sobě!
Akcie pod tlakem, měny v pohybu: Je čas na revizi portfolia?
Jak začít nový obchodní rok 2025
Ethereum se může dočkat růstu
Investování do fyzických drahých kovů 3.
Eurodolar naráží na strop
Burzovní grafy: Další růst indexu S&P 500 pod důležitou rezistencí
Shutdown v USA
Full-Time Trading vs. Zaměstnání
Jako z holywoodského filmu: Zmrtvýchvstání sektoru cestovního ruchu
Tato strategie pomohla svému autorovi vyhrát titul mistra světa v tradingu 2x po sobě!
Akcie pod tlakem, měny v pohybu: Je čas na revizi portfolia?
Vzdělávací články
Co a kdo je za úspěchem FTMO
VIP zóna FXstreet.cz: Kompletní výsledky obchodování za červen
Jednoduchý systém Money-Managementu
QE, LTRO, OMT – s čím centrální banky ještě přijdou?
To nejdůležitější v roce 2024 – na co se připravit
Nejdůležitější události: Na co se připravit v roce 2025?
Akcie: Základy technické analýzy akcií (díl 7.)
Seriál o ETF: Jak investovat do ETF - strategie Dollar Cost Averaging (díl 9.)
VIP zóna ke každému investičnímu účtu Bossa!
Budujete pasivní příjem? Tak nezapomeňte na tyto 3 dividendové krále
Co a kdo je za úspěchem FTMO
VIP zóna FXstreet.cz: Kompletní výsledky obchodování za červen
Jednoduchý systém Money-Managementu
QE, LTRO, OMT – s čím centrální banky ještě přijdou?
To nejdůležitější v roce 2024 – na co se připravit
Nejdůležitější události: Na co se připravit v roce 2025?
Akcie: Základy technické analýzy akcií (díl 7.)
Seriál o ETF: Jak investovat do ETF - strategie Dollar Cost Averaging (díl 9.)
VIP zóna ke každému investičnímu účtu Bossa!
Budujete pasivní příjem? Tak nezapomeňte na tyto 3 dividendové krále
Tradingové analýzy a zprávy
Eurozóna i EU se vymanily z deflace
AUD/USD - Intradenní výhled 8.2.2021
Aktuálně otevřené forex pozice 8.1.2024
FCA upozorňuje na několik nelegálních brokerů
EUR/USD - Intradenní výhled 9.9.2022
Forex: Dolar sestoupil na nejnižší úroveň od února
Forex: Vítězové a poražení 9.8.2018
Německo zpřísní pravidla pro přebírání strategických firem
EUR/USD zatím nekompromisně k jihu
Pozice kvalifikovaných investorů 22.9.2015
Eurozóna i EU se vymanily z deflace
AUD/USD - Intradenní výhled 8.2.2021
Aktuálně otevřené forex pozice 8.1.2024
FCA upozorňuje na několik nelegálních brokerů
EUR/USD - Intradenní výhled 9.9.2022
Forex: Dolar sestoupil na nejnižší úroveň od února
Forex: Vítězové a poražení 9.8.2018
Německo zpřísní pravidla pro přebírání strategických firem
EUR/USD zatím nekompromisně k jihu
Pozice kvalifikovaných investorů 22.9.2015
Témata v diskusním fóru
Swing trading: Co o něm potřebujete vědět
Praktické okénko – Levely vzniklé po CPI
EUR/USD
78 týdnů praktických ukázek: Bilance
Analýza EUR/USD, GBP/USD, AUD/JPY, USD/JPY podle Elliottovy teorie 25.11.2012
Kopirovani obchodu - moznosti
indicator - zobrazeni otevrenych pozic
Má cena tendenci jít proti swapům?
Americké akcie zpevnily, index S&P 500 je těsně pod rekordem
Aktuální obchodní příležitost na měnovém páru EUR/USD
Swing trading: Co o něm potřebujete vědět
Praktické okénko – Levely vzniklé po CPI
EUR/USD
78 týdnů praktických ukázek: Bilance
Analýza EUR/USD, GBP/USD, AUD/JPY, USD/JPY podle Elliottovy teorie 25.11.2012
Kopirovani obchodu - moznosti
indicator - zobrazeni otevrenych pozic
Má cena tendenci jít proti swapům?
Americké akcie zpevnily, index S&P 500 je těsně pod rekordem
Aktuální obchodní příležitost na měnovém páru EUR/USD