Čtvrtek 07. prosinec 2023 14:06
reklama
Purple trading AI
reklama
Purple trading AI
reklama
Fintokei Vánoce
reklama
Purple Ebook velky Makro vyhled 2024 (V4)

Rok poté: Jak proof-of-stake změnil Ethereum

27.09.2023 12:23  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Loni v září nahradilo Ethereum svůj konsenzuální mechanismus založený na proof-of-work blockchainu konceptem proof-of-stake. Tento dychtivě očekávaný upgrade je označovaný jako Sloučení (The Merge). V uplynulém roce pak došlo ke snížení počtu etherů v oběhu o téměř 300 000 a spotřeba elektřiny klesla o 99,95 %. Mezitím se však síť přiblížila možnému kritickému bodu, který ohrožuje její decentralizaci v nadcházejících letech a odkud není návratu.

15. září 2022 Ethereum úspěšně změnilo svůj konsenzuální mechanismus. Opustilo proof-of-work blockchain a začalo využívat proof-of-stake. Tento přechod je označován jako tzv. Sloučení (The Merge). Kryptoměna se tak rozloučila s těžaři, kteří ověřovali transakce, a přivítala stakery, nebo také podílníky. Dnes už běží Ethereum na blockchainu proof-of-stake zhruba rok, a tak v tomto článku nemusíme podrobně popisovat zmíněný upgrade, ale ohlédneme se za významnými faktory, které Sloučení vyneslo do popředí. Pokud se však chcete dozvědět víc o realizaci změny mechanismu, najdete hlubší analýzu publikovanou pár měsíců před přechodem na nový blockchain.

Finančně udržitelná kryptoměna

V průběhu proof-of-work éry vydávalo Ethereum zhruba 5,4 milionu nových etherů ročně a odměňovalo jimi těžaře za ověřování transakcí. Byly to takzvané náklady zabezpečení a za dostatečnou bezpečnost se platilo inflací nativní kryptoměny. Aby bylo možné tyto náklady zabezpečení pokrýt, mělo Ethereum roční inflaci zhruba 3–4 %. Jakákoli kryptoměna si však dokáže zajistit mnohem vyšší bezpečnost s mnohem nižšími náklady, když bude místo proof-of-work blockchainu používat proof-of-stake. Ethereu to umožnilo snížit objem ročně vydávaných etherů při současném poměru stakingu na 816 000. Poměr stakingu se má sice zvyšovat a Ethereum patrně časem dosáhne bodu, kdy začne ročně vydávat 1 000 000 etherů, ale i to je pořád podstatně méně než 5,4 milionu v dobách před Sloučením.

Většina etherů zaplacených za transakční poplatky je zničena, to znamená, že se stáhnou z oběhu, a tak už došlo u Etherea od Sloučení ke snížení objemu měny v oběhu o téměř 300 000 etherů. Nebýt Sloučení, došlo by za uplynulý rok naopak k navýšení objemu o téměř 3,9 milionu etherů, a to už je pořádný rozdíl. Nejenže je Ethereum od Sloučení deflační, ale nově vydávané ethery jsou odměnou pro držitele, kteří svou měnu stakují, a nikoli pro těžaře, kteří nemají povinnost ethery držet. To znamená, že se z Etherea stala finančně udržitelná kryptoměna, která své držitele odměňuje poklesem objemu v oběhu a dalšími odměnami, pokud se rozhodnou své ethery stakovat. Něčím takovým se nemůže pochlubit téměř žádná kryptoměna a rozhodně ne jiná kryptoměna podobného významu.


Spotřeba energie klesla o 99,95 %

V rámci proof-of-work blockchainu si těžaři neustále konkurovali a přetahovali se o to, kdo zpracuje který blok. Jejich rivalita se týkala zpracování řetězce pod cílovou hodnotou stanovenou sítí. Použitá matematická funkce většinou pracovala metodou pokus-omyl. To vyžadovalo obrovský výpočetní výkon. V případě Etherea šlo o grafické procesory, které spotřebovaly nesmírné množství elektřiny. Dnes síť vybere validátora, který zpracuje blok, náhodně každých 12 sekund, takže se o bloky nikdo nepřetahuje. Ve výsledku tak Ethereum snížilo svou spotřebu elektřiny o zhruba 99,95 %. Díky tomu je také mnohem přitažlivější pro věčně nespokojený svět ESG.

Další výhodou blockchainu proof-of-stake je konzistentnost 12sekundových bloků, které nefluktuují tak jako v éře proof-of-work. Síť je díky tomu předvídatelnější a snáze využitelná různými protokoly. Díky přechodu od v průměru 13sekundových bloků z doby proof-of-work ke konzistentním 12sekundovým blokům je Ethereum také o něco škálovatelnější, protože velikost bloků zůstává pořád stejná.

Je teď Ethereum centralizovanější?

Tato diskuse je do značné míry nad rámec našeho dnešního článku. Alespoň krátce se však podíváme na ty nejkritičtější faktory. Když na okamžik ponecháme stranou záležitost decentralizace, dosáhlo Ethereum díky proof-of-stake blockchainu rozhodně vyšší bezpečnosti. Nyní dochází asi 15 minut poté, co je blok navržen, k jeho finalizaci. Tuto vrstvu zabezpečení u proof-of-work blockchainu nenajdete. Aby bylo možné nějaký blok po finalizaci upravit nebo odstranit, je nutné zničit alespoň 33 % celkem stakovaných etherů, což odpovídá nákladům ve výši minimálně 13 miliard USD. Navíc může síť potrestat ověřovatele tím, že zničí část jejich etherů v případě, že se zachovají nečestně nebo jdou proti stanoveným cílům. Jinými slovy může síť díky tomu, že se validátoři zaručí něčím, co pro ně má velkou hodnotu (v tomto případě ethery), prosazovat mnohem přísnější pravidla vedoucí k lepšímu zabezpečení.

Něco jiného je ovšem decentralizace. Tady do značné míry záleží na tom, koho se ptáte. Podle nás je teď situace zhruba stejná jako před Sloučením. Problém v současnosti spočívá v tom, že největším stakerem je poskytovatel likvidního stakování Lido, který už ovládl zhruba 32,5 % sítě a postupně dál roste. Jako záruku používá ethery, které patří tisícovkám osob a které jsou pomocí smart kontraktů rozděleny mezi 31 nezávislých validátorů, což je podstatně lepší, než kdyby šlo o jedinou entitu. Potíž je ale v tom, že pokud Lido dál poroste, může si uzurpovat celou konsenzuální vrstvu Etherea, takže bude o budoucnosti této kryptoměny najednou z valné části rozhodovat platforma Lido. To se do jisté míry podobá situaci, kdy v případě proof-of-work konsenzu těžaři spojovali síly, kombinovali svůj výpočetní výkon a vytvářeli takzvané mining pooly, tedy těžařské pooly, které zvyšovali jejich šanci na vytvoření bloku.

V obou případech trh pracuje se značnými úsporami z rozsahu. V případě mining poolů spočívají v tom, že kapitálové toky směřují převážně do velkých mining poolů, takže se zvyšuje jejich šance navrhnout blok. V případě proof-of-stake konsenzu tomu tak není, ale velcí poskytovatelé likvidního stakování zase získávají převahu v oblasti likvidity. Umožňují totiž uživatelům daný token likvidního stakování nakupovat a prodávat, aniž by se to příliš odrazilo na ceně. Panují obavy, že pokud někdo Lido co nejdřív nezastaví, bude svým uživatelům nabízet čím dál větší výhody, takže dál poroste na úkor menších poskytovatelů, dokud Ethereum úplně nepohltí.

Navíc se teď musí Ethereum na proof-of-stake blockchainu vypořádat s tím, že poměr stakingu dál roste, to znamená, že je stakováno čím dál víc etherů. Problém je, že kvůli tomu může zbýt suboptimální objem etherů na platbu transakčních poplatků, které udržují celý ekosystém v chodu, zatímco si poskytovatelé likvidního stakování, zejména Lido, už nadobro zachovají nezdravě vysoký podíl na celé síti. Minulý týden se hlavní vývojáři Etherea rozhodli zpomalit po dalším upgradu přijímání nových validátorů, aby komunitě poskytli víc času najít vhodné řešení.


Zdroj: Saxo Group

Autor: Mads Eberhardt, analytik kryptoměn

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Rohlík.cz koupí podíl ve společnosti My Food
  Majitelem internetového obchodu s potravinami Rohlík.cz je společnost Velká pecka. Nyní kupuje část řetězce My Food v podobě společnosti My Food Wholesales.
 • Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat
  On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom informovala v tiskové zprávě.
 • Rok a půl propadu maloobchodních tržeb
  I v říjnu se meziročně snížily maloobchodní tržby bez prodeje aut, tentokrát o 1,4 %. Tržby maloobchodníků tak klesají nepřetržitě již rok a půl. Nicméně je to lepší výsledek, než který očekávala naše i tržní prognóza a v meziměsíčním srovnání došlo dokonce k nárůstu o 0,6 %, což nás může naplňovat mírným optimismem do příštích měsíců.
 • Rok na devizovém trhu: Vítězové a poražení
  Konec roku je čas rekapitulací, tak se pojďme společně ohlédnout za rokem 2015 na devizovém trhu. Měny si prošly docela zajímavým obdobím a koš námi nejvíce sledovaných lze rozdělit v zásadě do tří skupin. V té nejúspěšnější je dolar, japonský jen a švýcarský frank, druhou skupinu tvoří euro a britská libra a třetí pak komoditní dolary (AUD, NZD, CAD) a další komoditní měny.
 • Rok na FX: Americká měna zůstává dominantní, komoditní měny ožily
  Blíží se nám konec roku, takže můžeme začít trochu bilancovat. Níže nabízím jen tak pro zajímavost vývoj amerického dolaru na všech významných i méně významných měnových párech. Jak je z grafu na první pohled patrné, po dvou velmi úspěšných letech dolar letos již nebyl tak dominantní. Své pozice si ale na hlavních měnových párech dokázal podržet.
 • Rok od ukončení kurzového závazku a ztracená inflace
  V uplynulém týdnu se koruna po dlouhé době odhodlala k výraznějšímu pohybu. Pomyslným impulsem bylo zveřejnění revize růstu HDP v závěru minulého roku směrem nahoru. Koruna reagovala posílením a vůči euru se bezpečně dostala pod úroveň 25,40. Děje se tak přesně rok od ukončení kurzového závazku ČNB. Koruna od té doby posílila vůči euru přibližně o 6,6 %.
 • Rokovania o Eurovale budú dnes pokračovať
  Dnes sa v Brusseli stretne európske politická špička, aby začala znovu rokovať o Eurovale...
 • Rokovania UK a EU o Brexite sa zasekli, libra však zostáva silná
  Šéf Európskej únie pre vyjednávanie o Brexite Michel Barnier vo štvrtok vyhlásil, že to môže byť až niekoľko mesiacov, kým sa rokovania o Brexite posunú do fáze rozhovorov o obchodných dohodách. To tak výrazne narušilo optimistický plán Theresy May, ktorá dúfala, že to stihne ešte do konca roka.
 • Rok po invazi prognózuje MMF Rusku zhruba stejný ekonomický růst jako Česku. Kdy se protiruské sankce projeví opravdu viditelně?
  Česká ekonomika letos může dopadnout hůř než ta ruská. Ne, nejde o kremelskou propagandu. Je to závěr prognóz západních institucí a bank v čele s Mezinárodním měnovým fondem.
 • Rok posilování koruny přinesl znatelný růst životní úrovně
  V dubnu letošního roku se zatím drží česká měna s průměrnou hodnotou 25,3188 korun za euro (k 19.4.18) na nejnižší měsíční úrovni od konce měnových intervencí ČNB z 6. 4. 2017.
 • Roky nepřiznaných ztrát, nafukované zisky. Řeknou si Španělé o příliš málo a na prahu dluhové spirály i Francie?
  Španělské banky po dlouhé roky podceňují a zakrývají skutečné ztráty a naopak nafukují zisková očekávání pro další kvartály recesí zužované ekonomiky. Ve výsledku mohou přivést samotné Španělsko do tísně a po příliš mělké ruce, natažené po finanční pomoci bankám, vyvolat potřebu záchrany jedné z největších ekonomik EU, naznačily mimo jiné zátěžové testy španělských bank.
 • Rok za námi a co na burze přinese rok 2018?
  Rok 2017 ve znamení mnoha rekordů je za námi, na co se těšit v roce příštím? Jelikož je období mezi svátky obvykle obdobím klidu s nízkými objemy obchodů, přinášíme Vám shrnutí celého minulého roku a několik bodů, na které bude upřena pozornost v roce 2018.
 • Rok 2012 rokem korporátních dluhopisů. Firmy získaly nejvíce za nejméně v historii
  Společnosti různých sídel i zaměření po celém světě si letos prodejem korporátních dluhopisů přišly na rekordních 3,89...
 • Rok 2015 byl pro českou ekonomiku výborný
  Česká ekonomika zažila výborný rok, a to zcela nečekaně. Růst za uplynulých dvanáct měsíců bude činit více než čtyři procenta...
 • Rok 2017: Hybatelem trhů bude ekonomika
  Rok 2016 patřil investičně mezi roky úspěšné, jak pro dluhopisové tak pro akciové investory. Hlavní akciové trhy s největší pravděpodobností skončí rok 2016 výše, než kde končily rok přechozí, a také vládní dluhopisové trhy navzdory výprodejům v posledních týdnech letošek zakončí v lehce černých číslech. Z pohledu na grafy a celkem nízkou letošní volatilitu to vypadá, jak kdyby letošek byl nejnudnějším rokem za posledních alespoň pět, a že se toho opravdu moc nestalo.
 • Rok 2017: jedna dobrá a dvě špatné zprávy pro světovou ekonomiku
  Autor: Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank v Paříži „V životě existují dva druhy ...
 • Rok 2018 s korunou
  Česká koruna má za sebou turbulentní rok 2018, který jí přinesl řadu výzev. Jak se očekávalo, na začátku letošního roku sice pokračovala v posilování, ale poté, co si Spojené státy v březnu začaly hrát s myšlenkou obchodních válek, začalo oslabovat euro a s ním v ruku v ruce i regionální měny.
 • Rok 2018: Ve znamení dolaru
  Minulý týden zveřejněná inflace v Eurozóně měla být studenou sprchou pro všechny eurodolarové býky. Dle předběžných dat totiž v předvečer snížení tempa kvantitativního uvolňování Evropskou centrální bankou a navzdory očekáváním analytiků zůstala jádrová inflace na samém konci minulého roku (a potřetí v řadě) pod procentem, a inflace jádrová se znovu vrátila na úroveň října (1,4 %).
 • Rok 2019 ještě nemusí být krizový
  Světová ekonomika dosáhla letos špičkového růstu a zůstává dostatečně silná na to, aby unikla recesi v příštím roce. Předpokládá se sice zpomalení globálního hospodářského růstu v roce 2019, ale neočekáváme ještě obrat, či recesi.
 • Rok 2019 pro americké firmy nakonec nemusí být vůbec špatný
  Zatímco ještě loni panovalo na trzích přesvědčení, že letošní rok přinese u řady firem výrazné zhoršené hospodářských výsledků, poslední analytické odhady jsou o poznání optimističtější. Výsledkem je aktuální analytický konsenzus, podle kterého by zisky za rok 2019 měly růst o pět procent a tržby pak o necelých pět procent.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FXCM
Swiss Markets
IronFX
reklama
Fintokei Vánoce