Neděle 26. červen 2022 01:06
reklama
InstaMarkets
reklama
Purple broker v ziskovosti
reklama
Purple broker v ziskovosti
reklama
Purple broker v ziskovosti

RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 20.06.2022

20.06.2022 10:14  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

SHRNUTÍ

 • SPX i SXXP během minulého týdne klesaly
 • SPX předvedl nejvýraznější týdenní pokles od března 2020
 • ECB na mimořádném zasedání oznámily, že pracuje na vytvoření antifragmentačního nástroje
 • Fed zvedl poprvé od roku 1994 sazby o 75 bps, aktualizovaný dot plot pod tržním očekáváním
 • Trhy nejprve uklidnila zpráva, že hiky o 75 bodů nejsou novou normou, investorská euforie však neměla dlouhého trvání
 • Tržní rizika zůstávají nakloněna směrem dolů: hlavní hrozbou zůstává utahování politiky a zpomalování růstu
 • Tento týden nás čeká řada vystoupení představitelů Fed – mohou být kurzotvorná
 • Investorská důvěra vůči čínským akciím opět roste, od začátku roku čisté inflow $6mld. (do H-shares)
 • Macron ztrácí majoritu v parlamentu, to může přispět k celkově negativnímu sentimentu
 • Pod vlivem širší averze k riziku oslabuje krypto, bitcoin okolo $20k
 • Dalším faktorem je kolaps společnosti Celsius a obavy z nedostatku likvidity v DeFi ekosystému

Výhled 

Futures zelené, asijské indexy smíšené. Dnes se neobchoduje v US kvůli státnímu svátku (Juneteenth) 

Trhy

Během minulého týdne burzy citelně oslabily. S&P 500 odepsal 5,8 %, což představuje nevýznamnější týdenní pokles od března 2020. Volatilita zůstává zvýšená (VIX na 31). Klíčovým faktorem je globální utahování měnové politiky – kromě Fedu zvyšovala sazby i BoE a překvapivě i Švýcarská centrální banka. Přestože Powell investory uklidňoval, hrozí, že reálně bude muset Fed udělat více. Tento týden bude bohatý na vyjádření amerických centrálních bankéřů (viz. tabulka). Vzhledem k aktuálně extrémní citlivosti trhů na jakoukoliv zprávu o měnícím se monetárním výhledu je potenciálně každé vystoupení kurzotvornou událostí. Rizika zůstávají dále asymetricky nakloněna směrem dolů. Kromě utahování měnové politiky se investoři obávají, jak na burzy dopadne synchronizované zpomalení globálního ekonomického růstu. Stále více burziánů i ekonomů začíná pochybovat, zda dokáží centrální banky zpomalit inflaci bez toho, aniž by spustily recesi. I Jerome Powell připustil, že cesta k hladkému přistání bude náročnější, než se zdálo před pár měsíci.


Čína – inflow zahraničních ivnestorů

Zahraniční investoři letos nakoupili čínské akcie za cca $6mld. (offshorové H-shares). Přestože na první pohled nejde o vysoké číslo, je důležité, že od května dochází ke změně trendu. Ještě v květnu přesahovalo celkové outflow $30 mld. Od konce dubna je index CSI 300 téměř 14 % v plusu. Za růstem tamních akcií jsou některé opatření vlády a zlepšující se covidová čísla. 

Francouzské volby

Emanuel Macron nedosáhl majority ve francouzském parlamentu, což oslabuje jeho schopnost protlačit potřebné reformy. Přestože tato zpráva nepatří do kategorie zásadně negativních, přichází v komplikovaný moment. Dluhopisoví investoři jsou ve světle měnícího se monetárního režimu citliví na většinu informací podobného typu. Situace ve francouzském parlamentu tak může přispět k celkově negativnímu sentimentu.  

Krypto

Cena bitcoinu se propadla pod $20k. Kurz nejznámější kryptoměny se tak nachází na nejnižší úrovni od prosince 2020. Minulý týden spustila otřesy situace kolem poskytovatele kryptoměnových půjček Celsius. Společnost se dostala do problému s likviditou. Spekuluje se, že se pod tlak mohou dostat i další projekty v segmentu DeFi (decentralizované finance). Kryptoburzy přistupují k markantnímu snižování stavů, což taktéž signalizuje nepříznivý výhled pro tuto třídu aktiv. Dalším faktorem, který za výprodeji stojí, je obecná averze k riziku. Kryptoměny jsou tou nejvíce spekulativní třídou aktiv. Probíhající změna likviditního režimu je zasáhne nejvíce.


ECB

Ve středu ECB svolala mimořádné zasedání – poprvé od března 2020. Frankfurtská instituce však nepřišla s žádným přelomovým sdělením. De facto jen zmínila, že pověřuje vybrané orgány uvnitř banky, aby přišly s nástrojem proti fragmentaci. Vzhledem k tomu, že oznámení mimořádného zasedání GC působilo šokově, trh čekal, že přesná podoba antifragmentačního nástroje bude oznámena již během meetingu. Nyní se očekává, že přesná podoba bude oznámena na červencovém zasedání. Rada guvernérů dále oznamuje, že reinvestice v rámci PEPP, budou využívány flexibilně. Volně přeloženo budou disproporčně nakupovány bondy zemí jižního křídla eurozóny. V rámci PEPP budou prostředky reinvestovány do konce roku 2023. Minulý týden tak jednoznačně ukázal, že se začátek hikingového cyklu ECB neobejde bez porodních bolestí. Vysoké rozdíly ve výnosech vládních bondů jednotlivých zemí komplikují transmisní mechanismus měnové politiky. Holubičí rétorika banky však do určité míry zafungovala. Spread mezi výnosem desetiletého italského vládního bondu a bundu se stejnou splatností klesl na cca 190 bps z 240 bps, což představuje jednu z nejnižších úrovních od května. 

Mimořádné zasedání ECB se propsala do poklesu spreadu mezi 10Y BTP a bundem o 50 bodů


Zdroj: Bloomberg 

Fed

Americká centrální banka dle očekávání zvedla sazby o 75 bps, stalo se tak poprvé od roku 1994. Bezprostředně po zveřejnění výsledku zasedání akcie posílily, jelikož oficiální prognóza trhu (dot plot) vyšla ve srovnání s tržním pricingem holubičí. Podle představitelů centrální banky by sazby měly letos vzrůst na 3,4 % v příštím roce na 3,8 % a na konci roku 2024 opět klesnout na 3,4 %. Směřování trhů nejvíce zasáhla Powellova slova, že hiky o 75 bodů nepředstavují novou normu. To si investoři vyložili jako holubičí signál a přistřihli své sázky na intenzitu zvyšování úroků na následujících zasedáních – aktuálně zaceňují 8 dalších hiků. Nicméně vzápětí guvernér centrální banky prohlásil, že v červenci zůstává zvýšení o 75 bps ve hře. Osobně to vnímám spíše jako snahu investory uchlácholit – realita se však může ukázat jako diametrálně odlišná. Fed taktéž věří, že navzdory citelnému snížení ekonomického výkonu se podaří doručit hladké přistání. To je však v kontextu inflačních čísel taktéž spíše zbožné přání. Akcie bezprostředně v reakci na zasedání posílily. Nicméně již následující den své zisky odepsaly. Jde o poměrně běžný vzorec chování během posledních zasedání Fedu. Powell se snaží investory maximálně uklidňovat, to se velmi krátce podaří, nicméně následuje velmi brzké prozření – většinou již následující den. Tuto skutečnost lze vysvětlit i tím, že stále více fondů obchoduje pomocí algoritmů. 

Trh nyní zaceňuje necelých 8 hiků do konce roku


Zdroj: Bloomberg 

S&P: týdenní vývoj v jednotlivých sektorech


SXXP: týdenní vývoj v jednotlivých sektorech


Indexy pohyb


Zdroj: Bloomberg

Tomáš Pfeiler, CFA, CYRRUS, a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 17.8.2020
  Čínská centrální banka poskytla bankám dodatečnou likviditu v hodnotě $100 mld. To poslalo podpořilo čínské indexy. Akce centrální banky souvisí jednak se zhoršováním americko-čínských vztahů. Autority v největší asijské zemi tak chtějí zabránit oslabení trhů. Dalším důvodem, proč se i čínská centrální banka rozhoupala ke stimulům, je méně výrazné oživení na straně spotřeby. Průmyslová produkce zaznamenala výraznější zotavení, což zohledňuje předchozí stimuly ze strany čínské vlády.
 • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 18.03.2019
  Data minulý týden byla smíšená. Hlavní událostí tohoto týdne bude jednoznačně zasedání americké centrální banky – Fedu. Čeká se snížení očekávané trajektorie sazeb a představní plánu, ve kterém se bilance Fedu nesnižuje tak jako doposud.
 • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 18.10.2021
  Tuto sobotu (23.10.) skončí třicetidenní lhůta, během které může Evergrande splatit dlužnou úrokovou platbu. Pokud nezaplatí ani do tohoto termínu, formálně nastává default. Podle zástupců držitelů dolarových dluhopisů se management firmy výrazněji neangažuje. Default tak představuje velmi reálnou variantu. Čínská centrální banka vydala zprávu, že má situaci prozatím pod kontrolou a k šíření nákazy ve finančním systému by dojít nemělo. Nejpravděpodobnější scénář představuje částečné znárodnění operací společnosti kombinované s prodejem některých aktiv zájemcům ze soukromého sektoru. V zájmu čínských autorit je především dokončení některých projektů s cílem zamezit možné sociální nestabilitě.
 • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 18.11.2019
  Hlavní americký index poprvé v historii pokořil hranici 3 100 bodů. S&P 500 posiluje již šestý týden v řadě. Jde tak o nejdelší růstovou šňůru od podzimu 2017. Tenkrát posiloval osm týdnů v řadě. Do rekordních výšin vyhnala nejznámější světový akciový benchmark uvolněná měnová politika, deeskalace tenzí v mezinárodním obchodě, uklidnění situace okolo vystoupení Spojeného království z Evropské unie a probíhající výsledková sezóna, která se zatím ukazuje jako úspěšná (průměrné překvapení na úrovni zisků ve výši 4,7%). Faktor, který akciovým trhům rovněž pomáhá je vysoký objem buybacků. Jen za 3Q dosáhl objemu $170 mld.
 • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 18.1.2021
  V očkování nastává určitý progres, celkově však proces stále výrazně pokulhává za původními plány. Pro připomenutí: v USA je aktuálně naočkováno 13,7 mil. obyvatel, původní prognózy hovořily o 20 milionech naočkovaných v prosinci. V Německu a Itálii se počet vakcinací vyšplhal nad milion. Společnost Pfizer navíc upozornila, že v EU dojde ke zpoždění dodávek vakcín. To souvisí s určitými regulatorními překážkami. Čím déle proces vakcinace potrvá, tím trvalejší následky na ekonomickou aktivitu může pandemie mít.
 • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 18.5.2020
  Rozvolňování karantén se zatím daří bez opětovného nárůstu nových infekcí. Mnohé státy oznamují dřívější otevírání hranic. Přestože návrat k normálu ještě potrvá, lze pozorovat, že se ekonomická aktivita odrazila ode dna. Právě uvolňování karantén, které nedoprovází nárůst nových infekcí pomáhá představuje pro akciové indexy klíčovou podporu.
 • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 19.07.2021
  Tento týden se uskuteční zasedání ECB. Na červencovém setkání centrální bankéřů se žádná zásadní změna neočekává. Většina trhu se přiklání k názoru, že k případnému oznámení redukce tempa nákupů v rámci PEPP dojde až v září, kdy budou k dispozici aktualizované prognózy. Samotná změna inflačního cíle na symetrický by neměla mít bezprostřední vliv na monetárně politická rozhodnutí. Strategická revize se projeví spíše uvolněnější politikou v delším období. I tak investoři vyčkávají na komentáře centrálních bankéřů – budou sledovat jednotnost bankovní rady v pohledu na měnovou politiku.
 • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 19.10.2020
  V Evropě naplno propuká druhá vlna covid-19. Řada států reportovala rekordní přírůstky nových infekcí a jejich vlády přistupují k opatřením společenského distancování. Přestože aktuálně většina vlád stále odmítá plošné lockdowny, epidemiologická situace naznačuje, že se jim zřejmě nevyhnou. Ekonomové přistupují k dalším redukcím odhadů očekávaného hospodářského výkonu eurozóny. Po předpokládaném růstu ve 3Q, které se neslo ve znamení oživení, může následovat opětovný kvartál padajícího HDP. Hrozí, že se ekonomika eurozóny navrátí nad svou před-covidovou úroveň později než na konci roku 2022.
 • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 19.4.2021
  Velké americké banky zaznamenaly excelentní kvartál. Reportované zisky překonaly prognózy o desítky procent. Za optimistickými čísly stálo především rozvolňování rezerv a silná aktivita v segmentu investičního bankovnictví. Jediným problematickém bodem se pro peněžní ústavy ukázal pomalejší růst poptávky po úvěrech. Za slabší růstem se skrývá určitá přetrvávající nejistota, které vede k neochotě se více zadlužovat. Roli hrají i fiskální stimuly americké vlády, které do jisté vytlačují například spotřebitelské úvěry. Tento týden budou investoři bedlivě vyhlížet výsledky Netflixu. Zajímavé bude, zda firma dokáže udržet pandemické trendy ve vývoji předplatitelů. Očekává se, že poskytovatel streamovacích služeb přidal v tomto kvartálu více než 6 milionů nových předplatitelů. Firmy, které v rámci S&P 500 reportovaly své výsledky (zatím pouze 8 % firem), překonaly konsensus trhu v průměru o 55 %. Meziročně se tak jejich profity zvedly o téměř 100 %.
 • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 19.8.2019
  Deeskalaci obchodních tenzí opět vystřídaly mírné komplikace. Někteří představitelé Trumpovy administrativy by obchodní dohodu rádi podmínili uklidněním situace v Hong Kongu. Čína považuje dění na ostrově za vnitřní záležitost a je na podobné komentáře extrémně háklivá. Další olej do ohně přilévají slova Donalda Trumpa ohledně společnosti Huawei. Podle amerického prezidenta by neměla být prodloužena výjimka pro americké firmy, které čínské telekomunikační společnosti dodávají software a komponenty.
 • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 20.09.2021
  Za poslední oběť čínských regulátorů padly společnosti zabývající se estetickou chirurgií. Ty nezapadají do konceptu společné prosperity, kterou čínské vedení nyní vehementně prosazuje. Ztrácely taktéž akcie provozovatelů kasin, jelikož se autority zaměřují i na hazardní hry. Tvrdě postupují regulátoři i v případě Alipay. Již v minulosti požadovali rozdělení společnosti. Nyní navíc chtějí, aby Alipay poskytla dozorovým orgánům uživatelská data. Pozorovatelé mají na regulaci různé názory. První skupina tvrdí, že Čína pouze dohání západní trhy. Začala však pomalu a proto nyní musí jednat rázně. Druhá skupina vnímá tyto snahy jako jednoznačné ambice vlády dominovat i soukromému sektoru. Investice do čínských firem nyní vnímáme jako velmi rizikové.
 • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 20.12.2021
  Společnosti Evergrande a Kaisa de facto zdefaultovaly. Lze konstatovat, že čínské autority situaci poměrně dobře zvládly. Od konce srpna bylo v případě Evergrande jasné, že default přijde. Čínské vedení vyslalo jasný signál, že nejzadluženějšího developera sanovat nebude. Nejprve firma platila úroky na dolarových emisích. Tím dokázala odvrátit šok – zároveň však byli investoři připravováni na to, že restrukturalizace je nevyhnutelná.
 • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 20.4.2020
  Ropa WTI padá o téměř 19%. Důvodem jsou přetrvávající obavy z naplnění skladovací kapacity. Navzdory dohodě o snížení produkce stále převažuje efekt snížené poptávky pod vlivem koronavirové pandemie. Bezprostřední pokles souvisí s expirací dubnových futures kontraktů.
 • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 20.5.2019
  V centru pozornosti zůstává politika kolem obchodních válek. Žádná jednání nejsou naplánována, ale hra je rozehrána a Trump označil tento týden jako „Světový obchodní týden“ (World Trade Week).
 • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 20.7.2020
  Nárůst nových infekcí stále neubírá na intenzitě. Například Kalifornie zpomaluje rozvolňování restriktivních opatření. I některé evropské státy, například Španělsko, opět zavádí preventivní opatření. Obecně však lze říci, cílem všech států je zabránit plošným karanténám a výjimečným stavům. Proto trhy nevnímají druhou vlnu covid-19 jako extrémní hrozbu. Zvýšený výskyt nových infekcí však může zbrzdit probíhající ekonomické zotavení a ohrozit sektory, které jsou navázány na cestování ruch.
 • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 21.10.2019
  Francouzský prezident kategoricky vyloučil, že by mohlo dojít k posunutí deadlinu pro Brexit. Následující jednání budou tedy zajímavá. Nelze vyloučit ani Brexit bez dohody, nicméně hlavním scénářem stále zůstává dohoda či posunutí termínu.
 • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 2.12.2019
  Po tříměsíční pauze dnes americké ministerstvo obchodu vydá aktualizované stanovisko, jak reagovat na francouzskou digitální daň. Reálnou variantou zůstává další prodloužení statusu quo – tedy žádná cla. Teoreticky připadají v úvahu daně na francouzská vína. Situace kolem digitální daně může přispět k eskalaci obchodních tenzí mezi USA a EU. Zatím se domnívám, že není v zájmu Donalda Trumpa vést válku na dvou frontách.
 • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 21.2.2022
  V posledním týdnu určovala trhům rytmus právě geopolitika. Situace se během uplynulého týdne spíše zhoršovala, řada pozorovatelů vnímá narůstající šance invaze. Během včerejška mělo skončit ruské vojenské cvičení v Bělorusku, nicméně ruské jednotky zůstanou v zemi i nadále. Pozitivní zprávou je, že Putin i Biden souhlasí se summitem, který se snaží zaranžovat francouzský prezident Macron – v reakci na ni přidávají futures na S&P necelé procento.
 • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 21.3.2022
  Lze konstatovat, že se válka přesunula do poziční fáze. Ani jedné straně se nepovedl zásadnější průlom. Přestože údajně probíhají jednání o příměří, tuhé boje pokračují a narůstá počet civilních obětí. Jde vidět, že obě strany konfliktu prozatím nechtějí příliš ustupovat ze svých požadavků. Uzavření vzdušného prostoru nad Ukrajinou nebo přímá vojenská podpora ze strany NATO se jeví jako čím dál méně pravděpodobné.
 • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 21.9.2020
  ECB zahájí vyhodnocování a případnou revizi svého protipandemického programu (PEPP). Frankfurtská instituce bude vyhodnocovat úspešnost programu a zvažovat, zda jej neprodlouží, či nenavýší maximální objemy nakoupených dluhopisů. Centrální banka prozatím nakoupila dluhopisy za cca €500 mld. přitom celková cílová částka dosahuje až 1,35 bilionu EUR. Spekuluje se, že by ECB mohla program navýšit o další €500 mld. s cílem přispět k oslabení EUR. Silné EUR prohlubuje rozdíly v rychlejším oživení severních a pomalejším zotavení jižních ekonomik eurozóny.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy forex