Čtvrtek 05. srpen 2021 07:43
reklama
Swissquote Krypto
reklama
BOSSA ebook analyza
reklama
Swissquote Bank

Náhled na trhy optikou Billa Williamse

Napsal:   Sekce: Technická analýza

Teorie obchodování vyvinuté Billem Williamsem kombinují různé aspekty teorie chaosu s obecnými tendencemi v psychologii obchodování, aby určily, jak tyto faktory ovlivňují obchodovatelné trhy. Obecně lze říci, že Williamsovo hlavní ponaučení je, že schopnost přesně předpovídat obchodovatelné trhy přichází v důsledku chování, které je obvykle vyjádřeno lidskou psychologií, a že je možné, aby každý obchodník dosahoval trvale úspěšné výsledky, pokud odkryje skrytý determinismus tržních událostí (které se na první pohled mohou jevit jako náhodné).


V případě, že se Williamsovy techniky liší od většiny na trhu, je myšlenka, že technická analýza (a dokonce i fundamentální analýza) není schopna zaručit důsledně přesnou prognózu cen a ziskové výsledky obchodování, protože tyto přístupy selhávají v širším fungování „skutečného“ trhu. Williamsova práce naznačuje, že většina obchodníků nakonec ztrácí peníze, protože existuje obecná tendence spoléhat se na různé (a potenciálně konfliktní) formy analýzy. Williamsovy závěry naznačují, že všechny tyto přístupy jsou zbytečné při práci s modely, které jsou nelineární a dynamické (tj. finanční trhy).


Obchodování s rozměry trhu

V této fázi by mělo být jasné, že myšlenky Billa Williamse silně vycházejí z konceptu, že obchodování na finančních trzích je do značné míry psychologickou hrou. Kromě toho je ale také důležité mít jedinečné pochopení způsobu, jakým jsou trhy strukturovány. Pro Williamse to znamená rozebrání trhu na jeho hlavní části, které nazval rozměry (dimensions). Patří mezi ně fáze:

 • prostoru (Fraktály)
 • energie (momentum ceny),
 • síly (zrychlení a zpomalení ceny),
 • zóny (spojení fáze síly a energie)
 • linie rovnováhy.

Pomocí Williamsovy metody lze ignorovat všechny obchodní signály, dokud raná fraktální dimenze nenaznačuje budoucí směr ceny. Tyto fraktální signály umožňují obchodníkům otevřít malou pozici a poté umístit další pozice ve stejném směru ceny, když jsou vidět signály z jiných strukturálních dimenzí. Obchodníci by měli odpovídajícím způsobem omezit velikost pozic, protože je třeba si uvědomit, že nové obchodní signály se budou objevovat až po zadání prvních obchodů.

Pro uzavření pozice se ziskové cíle často počítají ve vztahu k celkovým pohybům, které jsou vidět v dominantním trendu. Jako dobré pravidlo lze použít to, že ziskové cíle by se měly rovnat zhruba 10% poslední impulzivní vlny. Delší čekání může způsobit narušení Williamsovy metody, protože výpočty, které vstupují do definování fraktálních oblastí, jsou velmi citlivé na změny ceny.

Indikátory Gator a Aligator

Dva z nejznámějších indikátorů Billa Williamse jsou Gator a Alligator, které, jak autor vysvětluje, budou fungovat jako naváděcí zařízení, které obchodníkům řekne nejpravděpodobnější směr, jakým se ceny budou ubírat. Indikátor Alligator je navržen tak, aby ukázal obchodníkům, jaký trend na trhu skutečně je, a bude držet obchodníky dál od obchodování v range. Samotný indikátor se skládá ze tří jednotlivých linií rovnováhy: 

1. Čelist aligátora je klouzavý průměr (MA) s periodou 13, který je založen na průměru cenového intervalu [(High + Low) / 2].

2. Zuby aligátora je klouzavý průměr (MA) s periodou 8, který je založen na průměru cenového intervalu [(High + Low) / 2].

3. Rty aligátora je klouzavý průměr (MA) s periodou 5, které jsou založeny na průměru cenového intervalu [(High + Low) / 2]. 

Když jsou tři linie Alligator propletené, tak je aligátor v klidu, což naznačuje aktivitu trhu v cenovém rozpětí (range). To je typické pro období konsolidace. To může trvat jen po omezenou dobu. Čím déle to bude vidět, tím větší bude potenciál poté, co ceny později explodují. Při pohledu na indikátor dochází k tomu, že mezi liniemi rovnováhy dochází k divergenci. Poté, co je to vidět (a rozvine se následující výbušný pohyb ceny), obchodník před ukončením pozice počká, než aligátor znovu přejde do fáze spánku.

Určení směru trendu

Když aligátor vysílá své signály, na trhu působí trendové síly (uptrend nebo downtrend). Zde jsou obecná pravidla pro indikaci trendu:

 • Ceny nad liniemi Alligator označují uptrend
 • Ceny pod liniemi Alligator označují downtrend
 • Cenová aktivita mimo linie Alligator naznačuje, že aktuální vlna je impulzní (v Elliott Wave Analysis)
 • Cenová aktivita uvnitř linií Alligator naznačuje, že aktuální vlna je korekční (v Elliott Wave Analysis)


Pohled na oscilátor Williams Gator

Oscilátor Bill Williams Gator je vyjádřením míry, v níž linie rovnováhy vykazují konvergenci nebo divergenci. Vizualizace oscilátoru zobrazuje dva histogramy, které se typicky zobrazují v samostatném okně pod cenovým grafem. Když je histogram v kladném teritoriu, vidíme rozdíl mezi čelistmi a zuby aligátora. Když je histogram v záporném teritoriu, vidíme rozdíl mezi zuby a rty aligátora. 

Dalším sledovaným prvkem jsou měnící se barvy samotných sloupců. Červené sloupce jsou na histogramu vidět, když je sloupec histogramu nižší než předchozí interval. Zelená barva je na histogramu vidět, když je sloupec histogramu nad předchozím intervalem. Gator ukazuje konvergenci (prolínání v liniích rovnováhy), když aligátor vyráží z aktivity vázané v cenovém rozpětí. To může pomoci při hledání trendů.

Tým RoboMarkets
info@robomarkets.cz
+420 800 088 482
www.robomarkets.cz

Upozornění na rizika:

1.     Tento materiál a informace v něm obsažené slouží pouze pro informační účely a v žádném případě by neměly být považovány za poskytování investičního poradenství pro účely zákona o investičních společnostech 87 (I) 2017 Kyperské republiky, nebo jakoukoli jinou formu osobního poradenství nebo doporučení, která se týká určitých typů transakcí s určitými druhy finančních nástrojů.

2.     Minulá výkonnost není spolehlivým ukazatelem budoucích výsledků nebo budoucího výkonu.

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Na čo myslieť pri obchodovaní kryptomien?
  Kryptomeny získavajú na trhu stále významnejšie postavenie a to aj napriek obrovskému pádu v roku 2018, z ktorého sa stále nezotavili, nevôli politikov a bankárov, mnohým ďalším problémom a z toho prameniacej všeobecnej nedôvere v kryptomeny. O svojej vlastnej digitálnej mene uvažuje stále viac veľkých firiem alebo štátov, nahradia niekedy kryptomeny peniaze ako ich poznáme dnes?
 • Na čo sa zamerať pri obchodovaní dát z amerického trhu práce?
  Prvé tri dni tohoto týždňa americký dolár agresívne posilňoval. Tento krátkodobý trend bol poháňaný pozitívnymi ekonomickými dátami, miernejším slovníkom americkej administratívy v súvislosti s provokáciami Severnej Kórei a očakávaním, že Trump môže prejavom o daňovej reforme prekvapiť. Vo štvrtok však Trump nepovedal nič prelomové a boli zverejnené slabšie výsledky FEDom preferovaného indikátora inflácie PCE, čo malo za následok ďalší výpredaj amerického doláru.
 • Naděje na podporu ekonomiky poslaly americké akcie prudce vzhůru
  Americký akciový trh má za sebou další extrémní týden, který díky prudkému posílení od úterý do čtvrtka (nejvýraznější třídenní rally od roku 1931) zajistil indexu S&P 500 růst o 10,21 %. To je nejlepší týdenní výsledek od března 2009 (Dow zaznamenal nejlepší týden dokonce od června 1938).
 • Nadcházející obchodní příležitosti na měnových párech EUR/USD a USD/JPY
  Růst měnového páru EUR/USD ukončilo pásmo rezistence a klesající trendová čára. USD/JPY tlačí na rezistenci nejvyššího časového rámce. Moje obchodní nastavení najdete v tomto blogu.
 • Nadcházející týden přinese fundamenty spíše druhé kategorie
  Zatímco v Evropě akciové indexy v minulém týdnu ztrácely, ve Spojených státech si i nadále drží své zisky, když Dow Jones balancuje na dosah svého historického maxima, ke kterému se pozvolna přibližuje také S&P500.
 • Nadišiel čas ísť s trendom
  V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie.
 • Nad švédskou korunou se zatahuje
  Ke švédské koruně se v kontextu dluhové krize začali investoři stahovat jako k bezpečnému přístavu, protože byla z hlediska švédského vládního dluhu i potřeb financování považována za vysoce stabilní.
 • Nadvláda býků pokračuje, americké akcie jsou na rekordech
  Americký akciový index S&P 500 během uplynulého týdne několikrát posunul historické maximum, na denní bázi ale posiloval spíše mírně. Čtvrteční pokles tak způsobil, že si za rekordy ozdobený týden index připsal jen 0,08 %.
 • Na EUR/JPY sa buduje uptrend a iné obchodné príležitosti
  V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie.
 • Na FOREX trhoch sú atakované dôležité levely
  V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie. V tomto blogu sa pozrieme bližšie na trhy EUR/CAD, GBP/JPY a EUR/USD z daily timeframe. Ukážeme sit u zväčša príležitosti, ktoré ponúkajú možnosť na zárobok veľa pipov, takže odporúčam použiť primeraný stoploss aby ste mali pozitívny risk-reward-ratio (RRR).
 • Na jakém měnovém páru prodávat americký dolar?
  Konsenzus pro další pohyb úrokových sazeb ve Spojených státech vyznívá jasně pro jejich snížení. Páteční report o spotřebitelské inflaci tento trend jen potvrdil, když přišla slabší než očekávaná data. Americká centrální banka se tedy nemusí bát přestřelení inflačního cíle. Množí se tak komentáře a spekulace, které tvrdí, že dolar je na nynějších úrovních příliš vysoko vzhledem k tomu, že cyklus utahování měnové politiky v USA je v podstatě u konce.
 • Najčastejšie chyby pri investovaní do akcií
  To, čo si málokto uvedomuje pri investovaní je, že investor je sám sebe nepriateľom. Jeho emócie, strach, chamtivosť či prehnané očakávania môžu narobiť veľkú škodu na jeho finančných rozhodnutiach. Preto je dobré poučiť sa nielen zo svojich vlastných chýb, ale počúvať rady skúsených. V nasledujúcich riadkoch sa dočítate o najčastejších chybách pri investovaní a ako jednoducho sa im vyvarovať.
 • Najčastejšie chyby pri obchodovaní FX podľa vlastných skúseností
  Obchodovanie na menovom trhu má veľký potenciál, no veľa ľudí si neuvedomuje, že to nie je také jednoduché ako všetci vravia (hlavne brokeri). Chcete byť úspešný obchodník? Vyvarujte sa týmto najčastejším chybám a máte aspoň nejakú šancu! Všetci sme len ľudia a robiť chyby je normálne, no treba ich úplne minimalizovať ak chcete vidieť výsledky. Ak urobíte chyby, tak za ne budete predsa platiť vašimi peniazmi.
 • Najhorší a najlepší obchod týždňa
  V článku zhodnotím stratový a štyri ziskové obchody, na tému: „Najhorší a najlepší obchod týždňa“. Ziskové obchody boli „skalpovacie“, realizované na jednom inštrumente (DAX) – short, za necelých 27 minút. Zhrniem dôvody otvorenia objednávok, uzavretie, pozitíva ale aj negatíva.
 • Najobchodovanejší menový pár na svete
  Kto nevie ktorý forexový pár je najobchodovanejší si môže tipnúť, s najväčšou pravdepodobnosťou bude tip správny. Áno je to EURUSD ale prečo je tomu tak, aké výhody prináša oproti iným menovým párom?
 • Najočakávanejšie udalosti druhej polovice roku 2019 na Forexe
  Zvyšok roku 2019 môže byť na forexe ešte veľmi zaujímavý. Čoskoro zasadne FED a bude rozhodovať o zmene úrokových sadzieb, čo môže výrazne ovplyvniť obchodovanie na všetkých dolárových pároch. Na október je naplánovaný Brexit, jeho zástanca Boris Johnson ako nový britský premiér má teraz šancu uskutočniť odchod Británie z EU…
 • Najpoužívanejšie indikátory na Forexe
  Asi každého začínajúceho a menej skúseného obchodníka zaujíma, ktoré indikátory sú najlepšie a väčšina sa zhodne, že sú to tie najpoužívanejšie. Nemusia dávať najpresnejšiu hodnotu ale vždy ich budete mať vo svojom MetaTraderi, viac informácií o indikátoroch a návody ako ich používať nájdete nielen na stránke svojho brokera.
 • Najúčinnejšie sviečkové formácie
  Spôsobov ako obchodovať na burze je naozaj nekonečno. Takisto je veľmi veľa sviečkových formácii a ten kto sa snaží ich obchodovať všetky alebo veľkú väčšinu má veľmi malú šancu na nejaké dlhodobé prežitie v trhu. Najlepšie je sa sústrediť iba na pár vecí, ktoré funguje naozaj dobre. V tomto článku by som vám rád ukázal 2 najúčinnejšie sviečkové formácie: Pin Bar a engulfing pattern.
 • Najväčšie benefity kryptomien voči fiat menám
  Tento blog bude analyzovať a poukazovať na silné stránky kryptomien oproti fiat menám. Špeciálne charakteristiky kryptomien sa odlišujú od fiat mien a niektoré benefity by mohli motivovať spotrebiteľov na používanie radšej kryptomien než fiat mien. Už kryptomeny nie sú tak „trendy“ ako pred pár rokmi, no možno sa to raz znova rozbehne. Preto sa pozrime na nejaké informácie, ktoré by mohli rozšíriť vaše obzory.
 • Najväčšie chyby v tradingu – osobné skúsenosti
  Nedávno som napísal prvú časť o najväčších chybách v tradingu a dnes som sa rozhodol napísať pokračovanie, no s tým, že tieto nedostatky spojím s mojimi minulými skúsenosťami a ukážem tak na reálnych príkladoch, aké chyby som robil, i keď sú všeobecne známe. Verím, že môj reálny príbeh vám povie viac ako len otrepané všeobecné teórie. Ak sa v daných chybách nájdete, mohol by vám byť tento text nápomocný.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
BOSSA ebook analyza