Pondělí 03. říjen 2022 16:10
reklama
ProTradery Purple - indikátor
reklama
ProTradery Purple - strategie
reklama
ProTradery Purple - strategie
reklama
Vantage

RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 19.09.2022

19.09.2022 10:21  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

SHRNUTÍ

 • SPX i SXXP klesají – jde o korekci neopodstatněného růstu z předchozího týdne
 • SPX během minulého týdne oslabil o 3,6 % %, SXXP o 4,0 %
 • US CPI nad odhady: 8,3 % vs est. 8,1 %, to značí, že inflace jen tak neodezní
 • Krypto: Ethereum přechází do režimu proof-of-stake, méně energeticky náročný
 • Hlavní událostí týdne je středeční zasedání FOMC, hike o 75 bodů je trhem plně zaceněn
 • Nelze vyloučit ani zvýšení o procentní bod, do konce roku se úroky vyšplhají nad 4 %
 • Profit warning Fedexu vzbuzuje obavy ohledně zpomalení korporátních zisků
 • Porsche: IPO se uskuteční 29.9., předpokládaná valuace €70 - €75 mld.

Výhled 

Futures i asijské indexy taktéž v červeném 

Trhy

Během minulého týdne burzy silně oslabovaly. S&P 500 odepsal 4,8 %, což představuje nejhorší týdenní výkonnost od půlky června. Nicméně z velké části jde o korekci růstu z týdne předešlého, pro který se velmi obtížně hledá fundamentální ospravedlnění. Aktuálně se obchoduje cca 19 % pod svým historickým maximem, kterého dosáhl začátkem roku. Volatilita vystoupala nad hranici 25 bodů. Hlavním kurzotvorným faktorem budou zasedání centrálních bank, které v uplynulých týdnech naladily jestřábí tón. Akciím nepomáhají ani rostoucí dluhopisové výnosy. Například výnos dvouleté splatnosti se nachází na úrovni 3,9 %, nejvýše za posledních 15 let. Do konce roku se začnou investoři zaměřovat na zpomalující tempo růstu korporátních zisků

Fed: jestřábí mód potvrzen

Klíčovou událostí týdne je středeční zasedání FOMC, kde se dočkáme zvýšení sazeb o 75 bodů. Teoreticky nelze vyloučit ani hike o procentní bod. Během minulého týdne mu trh v reakci na CPI přisuzoval asi 40 % šanci, nyní jeho pravděpodobnost opět poklesla na cca 20 %. Na setkání centrálních bankéřů dojde k prezentaci aktualizovaného dot plotu – tedy oficiálního výhledu sazeb. Zajímavé budou zejména hodnoty v roce 2023 – tj. zda Fed hodlá hikovat i v příštím roce. Kromě toho bude zveřejněna aktualizovaná prognóza inflace a HDP. Na listopadovém zasedání může přijít banka s dalším zvednutím o 75 bps. Do konce roku se tak sazby přehoupnou přes 4 %. Trh aktuálně zaceňuje terminální sazbu okolo 4,5 % na začátku roku 2023. Do konce příštího roku však také očekává nejméně jedno snížení úroků – právě tento scénář nyní centrální bankéři vylučují. Zajímavé budou rovněž informace o probíhající redukce bilance, které od září běží tempem $95 mld./m.

Fed: tržní pricing naznačuje terminální sazby okolo 4,5 %, ale zároveň stále počítá s cuty do konce roku 2023


Zdroj: Bloomberg 

Fedex: profit warning

Fed v pátek vydal profit warning. Předběžné EPS za kvartál končící 31.8. dosahuje úrovně $3,4, zatímco analytici očekávali $5,1. Kromě toho firma stáhla guidance na zbytek roku. Jako důvod společnost uvedla přetrvávající makroekonomickou nejistotu. Titul odepsal přes 20 % a umocnil celkové negativní pohyby na indexech. Investoři se obávají, že jde o součást širších makrotrendů, kdy se stáváme svědky ochabující spotřebitelské důvěry při souběžných nákladových tlacích. V takovém prostředí se firmám již nemusí dařit přenášet zvýšené ceny vstupů na své klienty. Přestože někteří analytici zdůrazňují, že v poklesu sehrály důležitou roli faktory specifické pro Fedex, rostou obavy, zda nenastane v následujících kvartálech plošné zpomalení ziskové dynamiky. To by bylo značně negativní pro burzy, jelikož doposud silné korporátní zisky bránily prudšímu propadu akciových indexů v letošním roce. 

Fedex: v reakci na profit warning odepisuje titul přes 20 %


Zdroj: Bloomberg 

Porsche

První obchodní den bude 29.9., valuace společnosti €70-75 mld., což odpovídá zhruba středu původně navrhovaného rozpětí.

 

US inflace: návrat k normálu zatím nepotvrzen

Zveřejnění CPI za srpen představuje hlavní kurzotvornou událost uplynulého týdne. Inflace sice zpomalila z červencových 8,5 % na 8,3 %, ekonomové oslovení agenturou Bloomberg však očekávali hodnotu 8,1 %. Investory znepokojil zejména vývoj jádrových cen, které meziměsíčně poskočily o 0,6 %, zatímco trh očekával 0,3 %. Růst cen byl poměrně plošný – za zmínku stojí typicky cyklické segmenty typu vybavení domácností a restaurace. To dokazuje, že agregátní poptávka zůstává přepálená a nezbývá než pomocí restriktivní monetární politiky usilovat o její částečnou destrukci. Přestože vývoj cen není v kontextu vysokoinflačního prostředí nikterak zarážející, vyvolal prudký pokles na trzích. Propad na indexech byl však spíše korekcí předchozího zcela nesmyslného a fundamentálně neopodstatněného růstu. Pokud by burzy zůstaly tohoto kurzového vzestupu ušetřeny, nenásledoval by tak razantní pokles po reportu CPI. Celkově inflační čísla poukazují na skutečnost, že k porážce inflace zbývá dlouhá cesta a zpřísňování monetární politiky musí pokračovat. 

Zatímco realizovaná inflace nesestupuje, dlouhodobá inflační očekávání klesají – reakce na předpokládanou tvrdší odpověď Fedu


Zdroj: Bloomberg 

Ethereum: merge nepomohl

U druhé největší kryptoměny, Ethereum, nastal přechod z režimu proof-of-work na proof-of-stake. Tento nový režim je energeticky méně náročný a mohl by teoreticky urychlit rozvoj ekosystému. Zadruhé jde o mezikrok k zvýšení rychlosti celého blockchainu. Nicméně pro navýšení počtu transakcí za vteřinu musí proběhnout další kroky, které se uskuteční nejdříve v řádu let. Očekávání merge pomohlo zvýšit strukturální zájem o Ethereum v uplynulých měsících. Nicméně samotná událost poslala kurz tokenu dolů. Tosouvisí s tím, že nakupovalo spoustu investorů s očekáváním Merge, případně zkoušeli využít nejrůznějších arbitráží, které přechod umožňoval. Krypto jako takové v posledních týdnech ztrácí v reakci na zostření rétoriky hlavních centrálních bank. 

Merge pomohl Ethereu posilovat v posledních měsících, samotná událost však poslal virtuální minci dolů


Zdroj: Bloomberg 

S&P: týdenní vývoj v jednotlivých sektorech


SXXP: týdenní vývoj v jednotlivých sektorech


Indexy pohyb


Zdroj: Bloomberg

Tomáš Pfeiler, CFA, CYRRUS, a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 17.2.2020
  Čínská centrální banka snížila mezibankovní sazbu o 10 bps. Investoři očekávají masivnější stimulus srovnatelný s rokem 2015. Před pěti lety dosáhla celková velikost stimulů až 10% HDP. Shanghai Composite přidává 2,3%.
 • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 17.5.2021
  Bitcoin prudce padá. Bezprostřední rozbuškou pro pokles bylo oznámení Elona Muska. Tesla již neakceptuje platby v bitcoinech kvůli ekologické náročnosti těžby. To znamená, že rychlá akceptace nejznámější virtuální mince napříč korporátní sférou nenastane. Vyzdvihnutí nepříznivých ekologických aspektů může být v dnešní době zcela zásadní. Mladší investoři, kteří patří mezi velké podporovatele kryptoměn, kladou značný důraz na udržitelnost. Pokud převládne názor o devastujících účincích těžby na životní prostředí, může to otřást investiční tezí pro bitcoin.
 • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 17.6.2019
  Zasedat budou centrální banky BoJ, BoE a především americký Fed. Dvoudenní zasedání začíná v úterý. Výsledek a tisková konference proběhne ve středu. Snížení sazeb se na tomto zasedání nečeká. Ovšem trh očekává jasné signály ohledně příštího směru úrokových sazeb. Přiložený gaf ukazuje, jak v posledních týdnech klesala implikovaná sazba Fedu pro leden 2020. Kromě toho se sejdou představitelé z ECB na konferenci v portugalské Sintře. A diskutovat se velmi pravděpodobně bude o potřebě dalšího stimulu ze strany ECB.
 • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 17.8.2020
  Čínská centrální banka poskytla bankám dodatečnou likviditu v hodnotě $100 mld. To poslalo podpořilo čínské indexy. Akce centrální banky souvisí jednak se zhoršováním americko-čínských vztahů. Autority v největší asijské zemi tak chtějí zabránit oslabení trhů. Dalším důvodem, proč se i čínská centrální banka rozhoupala ke stimulům, je méně výrazné oživení na straně spotřeby. Průmyslová produkce zaznamenala výraznější zotavení, což zohledňuje předchozí stimuly ze strany čínské vlády.
 • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 18.03.2019
  Data minulý týden byla smíšená. Hlavní událostí tohoto týdne bude jednoznačně zasedání americké centrální banky – Fedu. Čeká se snížení očekávané trajektorie sazeb a představní plánu, ve kterém se bilance Fedu nesnižuje tak jako doposud.
 • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 18.10.2021
  Tuto sobotu (23.10.) skončí třicetidenní lhůta, během které může Evergrande splatit dlužnou úrokovou platbu. Pokud nezaplatí ani do tohoto termínu, formálně nastává default. Podle zástupců držitelů dolarových dluhopisů se management firmy výrazněji neangažuje. Default tak představuje velmi reálnou variantu. Čínská centrální banka vydala zprávu, že má situaci prozatím pod kontrolou a k šíření nákazy ve finančním systému by dojít nemělo. Nejpravděpodobnější scénář představuje částečné znárodnění operací společnosti kombinované s prodejem některých aktiv zájemcům ze soukromého sektoru. V zájmu čínských autorit je především dokončení některých projektů s cílem zamezit možné sociální nestabilitě.
 • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 18.11.2019
  Hlavní americký index poprvé v historii pokořil hranici 3 100 bodů. S&P 500 posiluje již šestý týden v řadě. Jde tak o nejdelší růstovou šňůru od podzimu 2017. Tenkrát posiloval osm týdnů v řadě. Do rekordních výšin vyhnala nejznámější světový akciový benchmark uvolněná měnová politika, deeskalace tenzí v mezinárodním obchodě, uklidnění situace okolo vystoupení Spojeného království z Evropské unie a probíhající výsledková sezóna, která se zatím ukazuje jako úspěšná (průměrné překvapení na úrovni zisků ve výši 4,7%). Faktor, který akciovým trhům rovněž pomáhá je vysoký objem buybacků. Jen za 3Q dosáhl objemu $170 mld.
 • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 18.1.2021
  V očkování nastává určitý progres, celkově však proces stále výrazně pokulhává za původními plány. Pro připomenutí: v USA je aktuálně naočkováno 13,7 mil. obyvatel, původní prognózy hovořily o 20 milionech naočkovaných v prosinci. V Německu a Itálii se počet vakcinací vyšplhal nad milion. Společnost Pfizer navíc upozornila, že v EU dojde ke zpoždění dodávek vakcín. To souvisí s určitými regulatorními překážkami. Čím déle proces vakcinace potrvá, tím trvalejší následky na ekonomickou aktivitu může pandemie mít.
 • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 18.5.2020
  Rozvolňování karantén se zatím daří bez opětovného nárůstu nových infekcí. Mnohé státy oznamují dřívější otevírání hranic. Přestože návrat k normálu ještě potrvá, lze pozorovat, že se ekonomická aktivita odrazila ode dna. Právě uvolňování karantén, které nedoprovází nárůst nových infekcí pomáhá představuje pro akciové indexy klíčovou podporu.
 • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 19.07.2021
  Tento týden se uskuteční zasedání ECB. Na červencovém setkání centrální bankéřů se žádná zásadní změna neočekává. Většina trhu se přiklání k názoru, že k případnému oznámení redukce tempa nákupů v rámci PEPP dojde až v září, kdy budou k dispozici aktualizované prognózy. Samotná změna inflačního cíle na symetrický by neměla mít bezprostřední vliv na monetárně politická rozhodnutí. Strategická revize se projeví spíše uvolněnější politikou v delším období. I tak investoři vyčkávají na komentáře centrálních bankéřů – budou sledovat jednotnost bankovní rady v pohledu na měnovou politiku.
 • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 19.10.2020
  V Evropě naplno propuká druhá vlna covid-19. Řada států reportovala rekordní přírůstky nových infekcí a jejich vlády přistupují k opatřením společenského distancování. Přestože aktuálně většina vlád stále odmítá plošné lockdowny, epidemiologická situace naznačuje, že se jim zřejmě nevyhnou. Ekonomové přistupují k dalším redukcím odhadů očekávaného hospodářského výkonu eurozóny. Po předpokládaném růstu ve 3Q, které se neslo ve znamení oživení, může následovat opětovný kvartál padajícího HDP. Hrozí, že se ekonomika eurozóny navrátí nad svou před-covidovou úroveň později než na konci roku 2022.
 • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 19.4.2021
  Velké americké banky zaznamenaly excelentní kvartál. Reportované zisky překonaly prognózy o desítky procent. Za optimistickými čísly stálo především rozvolňování rezerv a silná aktivita v segmentu investičního bankovnictví. Jediným problematickém bodem se pro peněžní ústavy ukázal pomalejší růst poptávky po úvěrech. Za slabší růstem se skrývá určitá přetrvávající nejistota, které vede k neochotě se více zadlužovat. Roli hrají i fiskální stimuly americké vlády, které do jisté vytlačují například spotřebitelské úvěry. Tento týden budou investoři bedlivě vyhlížet výsledky Netflixu. Zajímavé bude, zda firma dokáže udržet pandemické trendy ve vývoji předplatitelů. Očekává se, že poskytovatel streamovacích služeb přidal v tomto kvartálu více než 6 milionů nových předplatitelů. Firmy, které v rámci S&P 500 reportovaly své výsledky (zatím pouze 8 % firem), překonaly konsensus trhu v průměru o 55 %. Meziročně se tak jejich profity zvedly o téměř 100 %.
 • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 19.8.2019
  Deeskalaci obchodních tenzí opět vystřídaly mírné komplikace. Někteří představitelé Trumpovy administrativy by obchodní dohodu rádi podmínili uklidněním situace v Hong Kongu. Čína považuje dění na ostrově za vnitřní záležitost a je na podobné komentáře extrémně háklivá. Další olej do ohně přilévají slova Donalda Trumpa ohledně společnosti Huawei. Podle amerického prezidenta by neměla být prodloužena výjimka pro americké firmy, které čínské telekomunikační společnosti dodávají software a komponenty.
 • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 20.06.2022
  Během minulého týdne burzy citelně oslabily. S&P 500 odepsal 5,8 %, což představuje nevýznamnější týdenní pokles od března 2020. Volatilita zůstává zvýšená (VIX na 31). Klíčovým faktorem je globální utahování měnové politiky – kromě Fedu zvyšovala sazby i BoE a překvapivě i Švýcarská centrální banka. Přestože Powell investory uklidňoval, hrozí, že reálně bude muset Fed udělat více. Tento týden bude bohatý na vyjádření amerických centrálních bankéřů (viz. tabulka).
 • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 20.09.2021
  Za poslední oběť čínských regulátorů padly společnosti zabývající se estetickou chirurgií. Ty nezapadají do konceptu společné prosperity, kterou čínské vedení nyní vehementně prosazuje. Ztrácely taktéž akcie provozovatelů kasin, jelikož se autority zaměřují i na hazardní hry. Tvrdě postupují regulátoři i v případě Alipay. Již v minulosti požadovali rozdělení společnosti. Nyní navíc chtějí, aby Alipay poskytla dozorovým orgánům uživatelská data. Pozorovatelé mají na regulaci různé názory. První skupina tvrdí, že Čína pouze dohání západní trhy. Začala však pomalu a proto nyní musí jednat rázně. Druhá skupina vnímá tyto snahy jako jednoznačné ambice vlády dominovat i soukromému sektoru. Investice do čínských firem nyní vnímáme jako velmi rizikové.
 • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 20.12.2021
  Společnosti Evergrande a Kaisa de facto zdefaultovaly. Lze konstatovat, že čínské autority situaci poměrně dobře zvládly. Od konce srpna bylo v případě Evergrande jasné, že default přijde. Čínské vedení vyslalo jasný signál, že nejzadluženějšího developera sanovat nebude. Nejprve firma platila úroky na dolarových emisích. Tím dokázala odvrátit šok – zároveň však byli investoři připravováni na to, že restrukturalizace je nevyhnutelná.
 • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 20.4.2020
  Ropa WTI padá o téměř 19%. Důvodem jsou přetrvávající obavy z naplnění skladovací kapacity. Navzdory dohodě o snížení produkce stále převažuje efekt snížené poptávky pod vlivem koronavirové pandemie. Bezprostřední pokles souvisí s expirací dubnových futures kontraktů.
 • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 20.5.2019
  V centru pozornosti zůstává politika kolem obchodních válek. Žádná jednání nejsou naplánována, ale hra je rozehrána a Trump označil tento týden jako „Světový obchodní týden“ (World Trade Week).
 • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 20.7.2020
  Nárůst nových infekcí stále neubírá na intenzitě. Například Kalifornie zpomaluje rozvolňování restriktivních opatření. I některé evropské státy, například Španělsko, opět zavádí preventivní opatření. Obecně však lze říci, cílem všech států je zabránit plošným karanténám a výjimečným stavům. Proto trhy nevnímají druhou vlnu covid-19 jako extrémní hrozbu. Zvýšený výskyt nových infekcí však může zbrzdit probíhající ekonomické zotavení a ohrozit sektory, které jsou navázány na cestování ruch.
 • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 21.10.2019
  Francouzský prezident kategoricky vyloučil, že by mohlo dojít k posunutí deadlinu pro Brexit. Následující jednání budou tedy zajímavá. Nelze vyloučit ani Brexit bez dohody, nicméně hlavním scénářem stále zůstává dohoda či posunutí termínu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
XTB ambasador Conora McGregor