Pátek 26. duben 2024 21:12
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster
reklama
InstaForex ebook vzdelavaci
reklama
FTMO férovost

Ranní okénko - Rychlý ústup americké inflace může zpomalit

14.02.2023 09:36  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Aktuální hodnoty měny/komodity/indexy:

 

 

Aktuál

1D

6M

 

 

 

 

Aktuál

1D

6M

 

 

 

EUR/CZK


23,75

-0,07%

-2,9%

 

 

 

S&P 500

4137,3

1,14%

-3,4%




USD/CZK

22,13

-0,04%

-7,9%

 

 


NASDAQ

11891,8

1,48%

-8,3%




EUR/USD

 

1,073

0,08%

5,6%

 

 

 

DAX

15397,3

0,58%

12,4%

 

 

 

USD/PLN

4,462

-0,01%

-3,3%




PX

1398,10

1,28%

13,6%




Ropa Brent

USD/barel

86,17

0,45%

-7,8%

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zlato

USD/unce

1859

0,31%

4,5%











Aktualizováno

9:02

Zdroj: Thomson Reuters

Výhled:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dnes přichází brzký ekonomický vrchol tohoto týdne v podobě výsledku americké inflace za měsíc leden. Pokud nepřijde výraznější překvapení směrem dolů, patrně dnes zveřejněná čísla utvrdí trh v tom, že Fed zvýší sazby ještě o 2x25bb, a to ještě spíše s prostorem pro přísnější měnovou politiku nežli volnější.

Mediánový odhad předpokládá lednové zdražení v americké ekonomice o 0,5 %, po 0,1 % v prosinci (výsledek byl revidován směrem vzhůru z původních -0,1 %). Důvodem jsou především rostoucí ceny pohonných hmot v kombinaci s pomalejším ústupem cen zboží, než bylo možné pozorovat v předcházejících měsících. Zlepšující se nálada mj. na pozadí ustupující inflace pak mohla opět zrychlit poptávku (medián očekává m/m růst tržeb v maloobchodu o 2,0 %), což také podporovalo vyšší růst cen. I tak by to ale mělo stačit na sedmé snížení meziroční míry inflace v řadě, tentokrát z prosincových 6,5 % na 6,2 %. Silně záležet bude i na jádrové dynamice, která by stejně jako v prosinci měla ukázat meziměsíční růst o 0,4 % (meziročně o 5,5 % vs 5,7 % v prosinci). Celkově ale výsledek na úrovni očekávání může představovat zklamání z toho, že ústup inflace je pomalejší, než se doufalo, což by mohlo přinést přecenění trhu zejména v ohledu rychlosti snižování sazeb. Trh i nadále předpokládá první snížení v Q4’23. To je ale reálné jedině za předpokladu ochlazujícího se trhu práce a rychle snižující se inflace.

V eurozóně dnes vyjde zpřesněný odhad HDP za Q4’22. První odhad ukázal mezikvartální růst o 0,1 %. Mediánový odhad nenaznačuje očekávání změny, byť některé odhady sázejí na mírné zhoršení k rovné nule.

Pohled zpět:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prosincový výsledek českého běžného účtu platební bilance překvapil nižším než očekávaným deficitem, když schodek dosáhl -7,8 mld. Kč (očekáváno -24,8 mld. Kč). Za celý rok 2023 přesáhl deficit 380 mld. Kč.

Nová prognóza Evropské komise věští Česku pro letošní rok jeden z nejslabších výkonů v rámci eurozóny. Česká ekonomika by podle nového odhadu měla růst v roce 2023 o 0,1 %. Eurozóna pak v průměru o 0,9 %, což představuje relativně významné zlepšení odhadu proti +0,3 % v podzimní prognóze.

Akciové trhy včera uzavíraly vesměs v zelených číslech. Americký index S&P 500 přidal více jak procento, podobným tempem zejména díky akciím ČEZu rostla i pražská burza. Koruna se dnes ráno obchoduje poblíž 23,75 EUR/CZK. Vůči dolaru včera mírně zpevňovalo euro, které se aktuálně pohybuje okolo 1,0750 EUR/USD.

Dnešní makroekonomické ukazatele:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čas

Země

Údálost

 

 

 

 

 

RB/RBI

Trh

Předchozí

 

 

 

 

11:00

EUR

HDP – druhý odhad (Q4, v %, k/k) 

-

0,1

0,1

 

 

 

 

14:30

USA

Spotřebitelská inflace (leden, v %, m/m)

-

0,5

0,1

 

 

 

 

14:30

USA

Spotřebitelská inflace (leden, v %, r/r)

-

6,2

6,5

 

 

 

 

14:30

USA

Jádrová inflace (leden, v %, r/r)

-

5,5

5,7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hospodářské výsledky:

Coca-Cola Co/The, Airbnb Inc-Class A, Zoetis Inc, Devon Energy Corp, Marriott International -Cl A, Ecolab Inc

Co bude:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ÚT: EMU zpřesněný odhad HDP, USA inflace
ST: EMU průmysl a zahraniční obchod, USA průmysl a maloobchod
ČT: USA PPI, nová výstavba, týdenní data z trhu práce
PÁ: SRN PPI, EMU platební bilance, USA ceny exportů a importů

Autor: Vratislav Zámiš, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editor: David Vagenknecht, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ranní okénko - Ropa se dnes může ocitnout pod tlakem
    Závěr tohoto týdne bude patřit zejména datům z amerického trhu práce. Největší část dorazí v pátek, ale předzvěst dnes bude představovat report od ADP. Z eurozóny pak dorazí vývoj cen výrobců, kde se čeká další meziroční zrychlení. Včera nepřekvapila nezaměstnanost v eurozóně, která setrvala na 6,8 %. V Česku naopak zaskočil PMI ze zpracovatelského sektoru, který klesal rychleji než se čekalo a ukazuje na relativně svižné ochlazování poptávky. Doposavad přitom výrobce trápily spíše problémy na nabídkové straně. Státní rozpočet se propadl do již takřka 200miliardového manka a letošní novelizace se zdá nevyhnutelná.
  • Ranní okénko - Ruská centrální banka reaguje na další pád rublu
    Dnes bude zveřejněn jediný údaj tohoto týdne, který se týká České republiky, a to ceny průmyslových výrobců. Meziměsíčně očekáváme obdobný pokles jako při předchozím srovnání (-0,3 %), zatímco trh se kloní k mírně nižšímu poklesu (-0,1 %). Růst v meziročním srovnání by podle nás měl znovu zpomalit, tentokrát z 1,9 % na 1,3 % oproti trhu, který předpovídá pokles na 1,5 %. Cenové tlaky na straně nabídky by tak měly dále ustupovat i vzhledem ke zlepšení v dodavatelsko-odběratelských řetězcích. Zároveň firmy rozpouštějí své zásoby, které z důvodu poklesu cen nemá opodstatnění dále držet. Rovněž klesají nebo nerostou tak rychle některé komodity, takže výrobci nepropisují v takové míře zvýšené náklady opětovně do cen svých výstupů.
  • Ranní okénko - Ruská centrální banka reaguje zvýšením úrokové sazby na 20 %
    Na finančních trzích bude i nadále hlavním hybatelem vývoj války na Ukrajině. V závěru minulého týdne sice došlo k částečné korekci předchozích výkyvů, kdy aktéři na finančním trhu patrně čekali silnější sankce ze strany EU a USA, nicméně během víkendu přeci jen došlo ke shodě o těch nejtvrdších ekonomických sankcích: odříznutí vybraných ruských bank od systému SWIFT, který umožnuje přeshraniční bankovní transfery, a zamrazení transakcí ruské centrální banky. Obě opatření Rusko, jedenáctou největší ekonomiku světa, značně izolují od globálního finančního systému.
  • Ranní okénko - Rusko-Ukrajinská krize je proinflačním rizikem
    Den zahájí zveřejnění lednového vývoje českých průmyslových cen. Náš odhad pracuje se zdražením o 0,6 % oproti prosinci, nicméně přicházející výsledky z regionu (například Polska), či nečekaný skok cen v Německu (přesahující 2 %), naznačují větší nárůst cen průmyslových výrobců i v české ekonomice.
  • Ranní okénko - Růst/nerůst české ekonomiky
    Dnes dopoledne vyjde tuzemský index nákupních manažerů (PMI), kde očekáváme, že dojde k dalšímu meziměsíčnímu poklesu, jak naznačují předběžné výsledky v této statistice v Německu i v celé eurozóně. Tato zpráva nepotěší zpracovatelský průmysl, na druhou stranu z pohledu spotřebitelů se jedná o pozitivní signál, že inflace by měla i dále zpomalovat. Odpoledne ministerstvo financí zveřejní plnění státního rozpočtu ke konci července. Červnový výsledek dopadl lépe, než se čekalo a to zvláště kvůli přílivu peněz z Evropské unie. Uvidíme, jak se vyvíjelo hospodaření státu během posledního měsíce. Zaznamenáníhodnou zprávou z pohledu veřejných financí zajisté je, že včera prezident republiky Petr Pavel podepsal novelu zákona o zvýšení spotřební daně z nafty na původní úroveň s účinností od dnešního dne. To by mělo státnímu rozpočtu přinést každý měsíc zhruba 800 mil. Kč.
  • Ranní okénko - Růst v USA zpomalil, ale Fed bude muset zůstat obezřetný
    Dnes nás čeká přísun zajímavých dat z Evropy i z USA, řeč bude především o cenách, penězích v ekonomice, ale i rozpočtech spotřebitelů. Hlavní informací z evropského kontinentu bude meziroční vývoj peněžní zásoby M3 v eurozóně za březen, v souladu s trhem očekáváme růst o 0,6 %, tedy mírné zrychlení oproti únoru (0,4 %) a hlavně pokračování v zajeté trajektorii od 2. poloviny roku 2023, kdy došlo k obratu předchozího dlouhodobě klesajícího trendu. Zároveň budou vydány výsledky průzkumu inflačních očekávání v ročním a 3letém horizontu, také za březen.
  • Ranní okénko - Růst zaměstnanosti v USA a klesající objednávky v německém průmyslu
    Prvním dnešním údajem jsou německé průmyslové objednávky, které tamní statistický úřad zveřejnil před necelou hodinou. Jak se předpokládalo, dostavil se v srpnu meziměsíční pokles, který ovšem poměrně citelně předčil očekávání. Další na řadě jsou maloobchodní tržby v eurozóně, od kterých se čeká mírné meziměsíční zlepšení. Ekonomický kalendář uzavře report ADP z amerického trhu práce, který podá informaci o růstu zaměstnanosti v soukromém sektoru za září. Trh počítá oproti srpnu s vyšším počtem nově vytvořených pracovních míst, což by nastolilo pozitivní očekávání pro celkovou statistiku z trhu práce, jež vyjde tento pátek. Pozitivní zpráva z trhu práce dorazila včera i z tuzemska, kdy podíl nezaměstnaných dosáhl již na 3,5 %. Českou měnu nechalo včerejší dění na finančních trzích relativně v klidu, když pouze oscilovala poblíž úrovně EUR/CZK 25,30.
  • Ranní okénko - Růst zaměstnanosti v USA patrně zvolnil, na očekávaném 75bb hiku to ale nic nemění
    ČNB dnes zveřejní červnovou statistiku devizových rezerv, ze které bude patrné, jak moc centrální banka intervenovala ve prospěch koruny. Pohled na oproti regionu stabilní kurz u 24,70 EUR/CZK během posledních několika týdnů naznačuje, že intervence pokračovaly i během června a také v prvních dnech po příchodu nové bankovní rady. V USA se investoři budou soustředit na měsíční report z trhu práce z června. Z vyjádření zástupců Fedu vyplývá, že boj proti ukotvenosti inflačních očekávání na zvýšené úrovni je prioritou, která převyšuje negativní dopady do ekonomiky. O něco horší, než očekáváný výsledek tak nic nezmění na plánu Fedu zvýšit úrokové sazby o 75bb na červencovém zasedání. Tuzemský průmysl v květnu pozitivně překvapil.
  • Ranní okénko - Růst zaměstnanosti v USA zvolňuje
    V závěru týdne plní ekonomický kalendář maloobchodní tržby v eurozóně, německý zahraniční obchod a z pohledu důležitosti pro finanční trhy především měsíční zpráva z amerického trhu práce. OPEC+ se rozhodl, že přes léto navýší produkci ropy ve výši 0,4 % globální poptávky. Rozhodnutí následuje po nedávném uvalení částečného embarga na ruskou ropu. Cena ropy zatím nijak výrazněji nereagovala.
  • Ranní okénko - Rušné ráno v Evropě: inflace a HDP
    V Evropě je dnes ráno z pohledu ekonomických dat rušné ráno, kdy řada zemí reportuje předběžné výsledky HDP a některé i dubnovou inflaci. Průběžné výsledky vypadají dobře a snižují riziko recese v eurozóně. První na řadě byla Francie, jejíž ekonomika podle tamního statistického úřadu v 1Q23 mezikvartálně vzrostla v souladu s očekáváními o 0,2 %, poté, co stagnaci v 4Q22. Za růstem stál zahraniční obchod, domácí poptávka setrvala utlumená.
  • Ranní okénko - S americkou březnovou inflací to není tak špatné, jak se na první pohled zdá
    Bilance českého běžného účtu se dle konsensu odhadů v březnu dostala mírně do deficitu poblíž 3,5 mld. Kč. Ovšem horší, než očekáváný výsledek obchodní bilance je rizikem ještě o něco zápornějšího salda. Viditelná reakce na devizovém trhu je nepravděpodobná. Koruna nechává zveřejnění běžného účtu tradičně bez povšimnutí. Americká inflace se dle včera zveřejněných dat vyšplhala během března na 8,5 % – nejvíce za posledních 40 let. Pod rekordně vysokým číslem se ale v detailu statistiky skrývají pozitiva. Po včerejších spotřebitelských cenách jsou dnes na řadě ceny amerických výrobců.
  • Ranní okénko - Sazby ČNB ještě porostou
    ČNB včera navýšila hlavní úrokovou sazbu o 100bps na 3,75 %. Jelikož ECB drží sazby nadále na nule, vzrostl úrokový diferenciál oproti eurozóně stejným, tudíž nad výrazným, tempem. To svědčí koruně. Včera odpoledne oproti společné evropské měně posílila z 25,22 na 25,07. Tím se na dosah přiblížila naší prognóze, která ke konci roku počítá s EUR/CZK u 25,00. Včerejší rozhodnutí bankovní rady ČNB vyneslo hlavní úrokovou sazbu nad její neutrální úroveň, nicméně v aktuálně velmi inflačním prostředí se i tak reálné sazby nadále nachází v záporu. Podrobněji k výhledu sazeb ČNB v posledním odstavci.
  • Ranní okénko - Sektor služeb v USA se svižně rozjíždí
    Dnešní den zahájíme informací o vývoji české průměrné mzdy za první kvartál letošního roku. Ta v něm byla podle nás opět hnána vzhůru netržním sektorem, když si letos opět přilepšili pracovníci ve zdravotnictví, sociálních službách či školství. Na zopakování překvapivě dobrého výsledku ze závěru loňského roku, kdy mzdy poskočily reálně o 3,8 %, to ovšem podle nás stačit nebude. Přesto čekáme poměrně solidní růst o 2,3 %, přičemž trh je o něco skeptičtější, když věří pouze v 1,7 %.
  • Ranní okénko - Sentiment v Americe se svižně zlepšuje
    Dnes nás čeká zpráva o vývoji dynamiky českých cen průmyslových výrobců. Stejně jako trh i my čekáme za leden meziměsíční růst o 0,7 %, přičemž vzhůru budou ceny tlačit pandemické potíže v rámci dodavatelských řetězců, zatímco v opačném směru budou působit obavy z nadále křehké poptávky. V meziročním srovnání by to podle nás mělo ovšem představovat pokles cen o 0,5 %.
  • Ranní okénko - Sentiment v ekonomice zůstal patrně bez větších změn
    V následujících dnech dorazí únorové „měkké“ indikátory z eurozóny i USA, které poskytnou čerstvé informace o dopadu aktuálních protipandemických opatřeních na ekonomickou aktivitu. Současně budou zveřejněna poslední chybějící data z prosince, díky nimž bude možné uzavřít a zhodnotit ekonomické ztráty za minulý rok. FED i ECB zveřejnění zápis z posledního měnového zasedání. Po nesouhlasu Sněmovny se hejtmani dohodli s vládou na vyhlášení nouzového stavu na dalších 14 dní počínaje dneškem.
  • Ranní okénko - Sentiment v eurozóně zřejmě stabilní navzdory další vlně pandemie
    Z tuzemské ekonomiky dnes dorazí údaje o devizových rezervách ke konci prosince. Ty se v posledních několika měsících pohybují v úzkém koridoru okolo 160 mld. Kč. Zajímavější tak bude spíše mimořádné jednání české vlády o případných úpravách či prodloužení krizových vládních opatření.
  • Ranní okénko - Série PMI dnes ukáže postupné zpomalování napříč světem
    Dnešek za několik málo minut odstartuje konjukturální průzkum z dílny ČSÚ. Čekat lze pokračující rozkol mezi sentimentem domácností a firem, kdy spotřebitelé jsou výrazně negativněji naladění v důsledku vysokých přírůstků cen. Na česká data naváže série zahraničních PMI z výroby a služeb. Předběžná data dorazí mj. z Německa, eurozóny a USA. V Evropě budou indexy s největší pravděpodobností pokračovat v poklesu a naznačí tak i pomalejší růst HDP v Q2. Pokles by ale index poprvé od začátku roku měl vykázat i v USA.
  • Ranní okénko - Série údajů o HDP by měla potvrdit oživení
    Dnes budeme vyhlížet zveřejnění odhadu tuzemského HDP za třetí kvartál. Ve druhém čtvrtletí jsme byli svědky bezprecedentního propadu ekonomiky, když oproti prvnímu kvartálu došlo k poklesu reálného HDP o 8,7 %. Poslední měsíční data ovšem ukazují, že během třetího čtvrtletí došlo k překvapivě svižnému oživení – s uvolněním restriktivních opatření rostla poptávka v odvětví obchodu i služeb a křivka klíčových odvětví ekonomiky následovala tvar písmene „V“. Nicméně v srpnu se dostavilo mírné zadrhnutí ekonomického oživení, což bylo viditelné zejména na vývoji průmyslové výroby nebo exportu. V září se navíc začala zhoršovat epidemiologická situace, která posléze silně udeřila v říjnu. Náš alternativní scénář druhé vlny pandemie jsme tak převzali jako náš základní. Za třetí kvartál počítáme s mezičtvrtletním růstem ekonomiky o 4,9 %, což v meziročním vyjádření znamená pokles o 7,0 %.
  • Ranní okénko - S finančními trhy znovu hýbe geopolitika
    Z pohledu dat patří dnešek k těm klidným, napětí na finančním trhu ale přesto nechybí. Dle agenturních zpráv Rusko přeruší dodávky zemního plynu do Polska i do Bulharska poté, co země odmítly platit v rublech. To vyslalo euro k nejslabší úrovni od konce roku 2016, kdy se měnový pár EUR/USD dotknul dna u 1,0520. Aktuálně se obchoduje za 1,0630.
  • Ranní okénko - Silná americká data potvrzují probíhající oživení
    Závěrem týdne nás čekají ještě dva zajímavé ekonomické ukazatele. V eurozóně bude zveřejněn zahraniční obchod za únor a konečný výsledek spotřebitelské inflace za březen. V USA bude sledovaný zejména dubnový index spotřebitelské důvěry od Michiganské univerzity.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei SwiftTrader