Středa 29. května 2024 14:47
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
CapXmaster

Nejdůležitější ekonomické události roku 2012

10.12.2012  Autor: Ondřej Hartman  Sekce: Fundamentální analýza   Tisk

Blíží se konec roku, a tak je na čase podívat se na nejdůležitější události ve světové ekonomice, které ovlivnily vývoj nejen na měnových trzích v roce 2012. Důležitých ekonomických událostí bylo opravdu mnoho a jelikož není možné je všechny popsat v jednom článku, tak přinášíme zkrácený výběr těch opravdu nejklíčovějších.

Nejdůležitější události ve světové ekonomice v roce 2012 (řazeno chronologicky):


LEDEN

5. - Oznámeno, že prodej aut v USA se v roce 2011 zvýšil o deset procent na 12,8 milionu vozů. Prodej automobilů v Japonsku za rok 2011 kvůli zemětřesení v Japonsku propadl o více než 15 procent na 4,210 milionu.
9. - Guvernér Švýcarské národní banky (SNB) Philipp Hildebrand odstoupil kvůli skandálu kolem forexových obchodů své manželky.
11. - Německý Spolkový statistický úřad oznámil, že německá ekonomika v roce 2011 podle očekávání vzrostla o 3,0 procenta a mírně zvolnila z tempa 3,7 procenta v roce 2010.
12. - Oznámeno, že prodej aut v Číně loni vzrostl o 2,5 procenta na 18,5 milionu vozů.
13. - Ratingová agentura Standard & Poor's snížila hodnocení devíti zemí eurozóny. Francie a Rakousko ztratily nejvyšší rating AAA, horší rating mají také Itálie, Španělsko, Portugalsko, Slovensko, Kypr, Malta a Slovinsko.
16. - S&P snížila rating záchranného fondu EFSF na stupeň AA plus.
17. - Evropské sdružení výrobců automobilů oznámilo, že prodej nových aut v EU loni klesl o 1,7 procenta na 13,1 milionu vozů.
24. - Mezinárodní měnový fond (MMF) ve svém výhledu světové ekonomiky zhoršil odhad celosvětového růstu fond kvůli poklesu v Evropě na 3,3 procenta ze zářijových čtyř procent.
25. - Japonsko oznámilo, že v roce 2011 vykázalo první celoroční obchodní schodek za 30 let; činil 2,49 bilionu jenů.
27. - Ratingová agentura Fitch snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti pěti zemím eurozóny - velkým jihoevropským ekonomikám Itálii a Španělsku, a dále Belgii, Slovinsku a Kypru.


ÚNOR

1. - Evropská komise zablokovala fúzi burz Deutsche Börse a NYSE Euronext, které chtěly vytvořit největší burzovní skupinu světa. Němci podali na EK žalobu.
10. - Americké ministerstvo obchodu oznámilo, že schodek zahraničního obchodu USA byl loni nejvyšší od 2008 - zvýšil se o 11,6 procenta na 558 miliard USD.
21. - Ministři financí zemí eurozóny po mnohahodinovém jednání rozhodli, že Řecko dostane druhý záchranný balík úvěrů ve výši 130 miliard eur.
- Americký akciový index Dow Jones překročil po necelých čtyřech letech 13.000 bodů.
22. - Mezinárodní ratingová agentura Fitch snížila úvěrovou známku Řecka na C z dosavadního stupně CCC.
27. - Oznámeno, že zisk největší evropské banky HSBC stoupl v roce 2011 o 28 procent na 16,8 miliardy USD.
28. - Podle Federální společnosti pro pojištění vkladů (FDIC) americké banky loni dosáhly nejvyššího zisku za pět let.
29. - Šéf Fedu Ben Bernanke potvrdil, že úrokové sazby se nebudou měnit do konce roku 2014.


BŘEZEN

2. - Ratingová agentura Moody's snížila své hlavní hodnocení Řecka na nejnižší možnou známku své stupnice, tedy na úroveň C.
7. - Mezinárodní organizace výrobců automobilů (OICA): Loni se vyrobilo rekordních 80,1 milionu vozů.
13. - Agentura Fitch zvýšila rating Řecka na B-.
- Index technologického trhu Nasdaq po více než 11 letech uzavřel nad hranicí 3000 bodů.
- Fed zveřejnil, že zátěžovými testy v USA neprošly čtyři z 19 klíčových bank.
30. - Eurozóna se shodla na rozšíření záchranných fondů na 700 mld. eur.


DUBEN

16. - Výkonná rada Světové banky rozhodla, že novým šéfem instituce se stane Američan Jim Yong Kim. Ve funkci nahradil od 1. července Roberta Zoellicka.
19. - Japonsko oznámilo, že za uplynulý fiskální rok mělo rekordní obchodní deficit 4,41 bilionu jenů.
22. - Mezinárodní měnový fond (MMF) získal na jarním zasedání od členských zemí přísliby na více než 430 mld. USD nových zdrojů.
23. - Eurostat oznámil, že zadlužení eurozóny i EU roste - v eurozóně vládní dluh stoupl na 87,2 procenta HDP a v EU na 82,5 procenta.


KVĚTEN

8. - Největší firmou v USA byla vyhlášena ropná Exxon Mobil, která sesadila maloobchodní firmu Wal-Mart.
9. - Oznámeno, že zisk největší japonské automobilky Toyota ve finančním roce 2011/12 kvůli zemětřesení a dalším problémům klesl o 30,5 procenta na 283,6 miliardy jenů.
11. – Evropská komise: Eurozónu letos čeká propad o 0,3 pct, celá EU bude stagnovat.
18. - Akcie největší světové sociální sítě Facebook zahájily své první obchodování na trhu Nasdaq. Letošní nejočekávanější burzovní debut byl značným zklamáním.
20. - Hospodářské problémy eurozóny, íránský jaderný program a situace v Sýrii dominovaly summitu zemí skupiny G8, který skončil v americkém Camp Davidu.
    

ČERVEN

1. - Barel ropy Brent stál poprvé od října 2011 méně než 100 dolarů.
7. - Ratingová agentura Fitch srazila hlavní úvěrový rating Španělska o tři stupně na známku BBB.
14. - Agentura Moody's srazila hlavní úvěrový rating Španělska o tři stupně na známku Baa3 kvůli vyššímu zadlužení.
- Americký finančník Allen Stanford byl odsouzen na 110 let odnětí svobody za podíl v jednom z největších podvodů na principu pyramidové hry.
15. - Oznámeno, že provozovatel akciové burzy v Hongkongu převezme za 1,39 mld. liber Londýnskou burzu kovů (LME). Skončila tak nezávislost britského komoditního trhu, který je starý 135 let. Akcionáři LME převzetí schválili 25. července.
18. - Proevropská Nová demokracie (ND) se stala vítězem parlamentních voleb v Řecku a v koalici se socialistickým hnutím PASOK vytvoří novou většinovou řeckou vládní koalici. Vůdce radikální levice SYRIZA přiznal porážku. Řecko dále zůstává v eurozóně a pokračuje v úsporném plánu.
25. - Španělsko jako čtvrtá země eurozóny požádalo EU o pomoc pro své banky; o přesné výši (30 miliard eur) rozhodli ministři financí eurozóny 10. července. Týž den oznámila kyperská vláda, že se rozhodla požádat EU o finanční pomoc.
29. - Kalifornský Stockton s 300.000 obyvateli se stal největším městem v USA, které vyhlásilo bankrot.


ČERVENEC

5. - Japonský regulační úřad povolil vznik třetí největší burzy světa, která vznikne fúzí Tokyo Stock Exchange (TSE) a Osaka Securities Exchange (OSE).
6. - Řecký premiér Antonis Samaras ohlásil rozsáhlou privatizaci podniků a nemovitého majetku.
16. - MMF snížil odhad růstu globální ekonomiky na 3,5 procenta a varoval před nárůstem finanční nestability.
27. - Japonská automobilka Toyota se v pololetí vrátila do čela automobilového trhu a předstihla v prodeji amerického konkurenta General Motors.


SRPEN

17. - Americká vláda zahájila kroky k postupné likvidaci největších hypotečních agentur Fannie Mae a Freddie Mac.
20. - Tržní kapitalizace Applu překonala rekord, který držel od roku 1999 Microsoft. Během obchodování stoupla až na 623,14 miliardy dolarů, později ještě vzrostla.
22. - Rusko se oficiálně stalo právoplatným 156. členem Světové obchodní organizace (WTO).
27. - Podle odborného časopisu Global Finance se největší bankou světa podle aktiv stala Deutsche Bank.
31. - Španělská vláda schválila plán bankovní reformy, jehož hlavní součástí je očištění bank od špatných úvěrů a toxických aktiv pomocí takzvané špatné banky.


ZÁŘÍ

6. - Prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi na tiskové konferenci oznámil, že ECB spustí nový, neomezený program nákupu státních dluhopisů zemí s vysokými náklady na úvěry, nazvaný Outright Monetary Transaction (OMT). Řekl, že euro je nezvratné a slíbil udělat vše pro jeho záchranu.
- Cena zlata se dostala na téměř 1355 eur za troyskou unci a dostala se tak na nejvyšší úroveň od poloviny září 2011. V dolarech se zvýšila na šestiměsíční maximum 1710,90 dolaru.
12. - Německý ústavní soud s podmínkami posvětil záchranný fond i pakt EU.
- Společnost Apple představila nový iPhone 5. Za první tři dny prodeje společnost prodala přes pět milionů kusů a vyprodala jeho zásoby.
13. - Americká centrální banka (Fed) zahájila třetí kolo tzv. kvantitativního uvolňování (QE3), při němž nakupuje státní dluhopisy a cenné papíry odvozené od hypoték, za které ručí stát.

ŘÍJEN

8. – Oficiálně začíná fungovat stálý záchranný fond eurozóny (European Stability Mechanism - ESM). Jde o klíčový nástroj k boji s dluhovou krizí, který bude moci půjčovat až 500 miliard eur.
9. - MMF snížil kvůli krizi v Evropě odhad letošního růstu světové ekonomiky o 0,2 procentního bodu na 3,3 procenta.
10. - Agentura S&P snížila rating Španělska o dva stupně na BBB minus.
12. - Washington oznámil, že rozpočtový deficit USA byl čtvrtým rokem vyšší než bilion dolarů. Proti roku 2011 byl ale o 207 miliard menší.
14. - Skončilo podzimní zasedání MMF a SB, které vyzvalo k podpoře růstu světové ekonomiky.
15. - Nobelovu cenu za ekonomii pro rok 2012 dostali Američané Alvin Roth a Lloyd Shapley za teorii tržních alokací a praktické návrhy optimální podoby trhů.
- Japonská Softbank se dohodla na koupi až 70 procent amerického rivala Sprint Nextel za 20,1 mld. USD.
29. - Hurikán Sandy zasáhl východní pobřeží USA a paralyzoval život v New Yorku. Kromě 131 obětí v USA způsobil škody za zhruba 50 miliard dolarů.


LISTOPAD

7. - Demokrat Barack Obama vyhrál prezidentské volby v USA v těsném souboji s republikánským vyzyvatelem Mittem Romneym.
14. - Ratingová agentura Fitch Ratings zvýšila výhled ratingu Irska z negativního na stabilní.
19. - Agentura Moody's snížila rating Francie z AAA na AA1 s negativním výhledem.
20. - Americká prokuratura obvinila finančníka Matthewa Martomu, že na burzách nezákonně vydělal tzv. insider tradingem až čtvrt miliardy dolarů, což je nejvíce v historii.
- Bývalý makléř největší švýcarské banky UBS Kweku Adoboli byl odsouzen k sedmi letům odnětí svobody kvůli podvodu, který banku připravil o 2,3 miliardy dolarů.
21. - Agentura Fitch srazila úvěrový rating Kypru o dva stupně.
26. - Novým guvernérem britské centrální banky (Bank of England - BoE) se napřesrok stane nynější šéf kanadské centrální banky Mark Carney. Vystřídá tak v čele BoE odcházejícího Mervyna Kinga. Poprvé v historii banky tak byl jejím šéfem jmenován cizinec.

PROSINEC

1. - Agentura Moody's snížila rating záchranných fondů eurozóny ESM a EFSF z nejvyšší možné známky Aaa o jeden stupeň na Aa1, výhled je dál negativní.
6. - ECB prudce zhoršila výhled vývoje hrubého domácího produktu zemí eurozóny na příští rok na -0,9 až +0,3 procenta. Doposud centrální banka předpokládala, že růst HDP eurozóny bude příští rok v pásmu -0,4 až +1,4 procenta.
- Ratingová agentura Standard & Poor's zařadila hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka do kategorie "selektivní platební neschopnosti" ze standardní známky CCC.
7.
- Německá centrální banka snížila kvůli dluhové krizi a ekonomickému propadu v eurozóně výhled růstu největší evropské ekonomiky pro letošní rok na 0,7 procenta z dosavadní jednoprocentní prognózy.

Prosinec ještě neskončil, nicméně s největší pravděpodobností se do konce roku bude nejvíce hledět na tyto dvě klíčové události:  

 • Parlamentní volby v Japonsku, které uskuteční 16. prosince. Předpokládá se, že zvítězí opoziční Liberálnědemokratická strana. Ta hodlá tlačit na centrální banku (Bank of Japan), aby razantněji uvolňovala měnovou politiku, aby vymýtila z ekonomiky deflační tlaky (oslabení japonského jenu).
 • Vyřešení a odvrácení tzv. fiskálního útesu v USA. Americkým zákonodárcům se zatím nedaří dosáhnout dohody o odvrácení série automatických výdajových škrtů a růstu daní, která má začít platit od počátku ledna a mohla by mít tvrdý dopad na ekonomický růst.

Tak to bylo vše k nejdůležitějším událostem ve světové ekonomice v roce 2012. Detailnější pohled pouze na měnové (forexové) trhy i s možným výhledem na další rok připraví náš kolega Patrik Urban v příštích týdnech.

Zdroj: ČTK, Reuters, AP, AFP, Fitch, MMF, S&P, FXstreet.cz

Klíčová slova: FXstreet | Fundamentální analýza | Řecko | Patrik Urban | Japonsko | Finance | Akciový index | Moody's | Fitch | Nasdaq | Dow Jones | Mario Draghi | Rusko | USA | SYRIZA | HDP | Francie | Španělsko | Apple | Kypr | Rozpočtový deficit | Ekonomické události | Cenné papíry | Sazby | Akcie | Bank of England | Bank of Japan | Ben Bernanke | Centrální banka | Centrální banky | Stock | ECB | EFSF | ESM | European Stability Mechanism | Ekonomika | Euro | Eurozóna | Fannie Mae | Fed | Finančník | Insider | MAE | MMF | Makléř | NYSE | Nástroj | Rating | Ratingová agentura | SNB | Tržní kapitalizace | WTO | Úrokové sazby | Banky | EUR | USD | UBS | Dluhopisy | Obchodování | Cena zlata | Německá ekonomika | Barack Obama | Fond | Exxon Mobil | EU | Ministři financí | Zisk | Euronext | Deutsche Bank | Eurostat | Portugalsko | Obchodní deficit | Facebook | Burzy | Mezinárodní měnový fond | Bankrot | Index | Akciové burzy | Americká centrální banka | Banka | Barel ropy | Brent | Cena | Ekonomický růst | Exchange | Fiskální rok | FXstreet.cz | HSBC | Index Dow Jones | Prezidentské volby | Rakousko | Reuters | Ropy | Růst HDP | Státní dluhopisy | Švýcarské banky | Země eurozóny | ROCE | Itálie | Světové ekonomiky | Komise | Volby | Microsoft | Mark Carney | Stock Exchange | Evropské banky | Volby v USA | Ministři financí eurozóny | Německý ústavní soud | Standard & Poor's | Deutsche Börse | Americký akciový index | Globální ekonomiky | Miliardy dolarů | Oslabení japonského jenu | Index technologického trhu Nasdaq | Fitch Ratings | AAA | Rating AAA | Propad | Úvěrový rating | S&P | Hodnocení úvěrové spolehlivosti | Mezinárodní ratingová agentura | Agentura S&P | Guvernér | Agentura Moody's | Agentura Fitch | Prodej aut | Akcionáři | Kapitalizace | Výhled | NYSE Euronext | Exxon | Záchranný fond | Americká vláda | Softbank | ČTK | HDP eurozóny | Očekávání | Německá centrální banka | Šéf Fedu | EK | Náklady na úvěry | Evropská komise | Prezident Evropské centrální banky | Pojištění vkladů | Společnost Apple | Burzovní debut | Statistický úřad | Ministerstvo obchodu | Tokyo Stock Exchange (TSE) | Automobilky | Deficit | Parlamentní volby | Global Finance | Index DOW | Miliardy | AFP | General Motors | Sociální sítě | Problémy | Prognózy | Světové obchodní organizace | Jim Yong Kim | Akciový index Dow Jones | Události ve světové ekonomice | Nejdůležitější ekonomické události | Události roku |
Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

 • Koronavirus - rok poté
  Na rok 2020 nikdo z nás nezapomene. Budeme si pamatovat, jaký měla pandemie zásadní dopad na naše osobní životy, i na to, jak nečekané zastavení našich životů zamávalo s finančními trhy.
 • Krach na Vídeňské burze v roce 1873 měl za následek pád bank a krizi
  Po vítězství Německa nad Francií a sjednocení Německa v roce 1871 a vysokých reparacích ze strany Francie následovalo období neuvěřitelného hospodářského vzestupu, který se přelil do tehdejšího Rakouska-Uherska včetně českých zemí. Přebytek peněz na trhu vyvolal lavinu burzovních spekulací, začala vznikat řada akciových společností a bank a optimismus se přeléval i do dalších oborů. První signály o tom, že s ekonomikou není něco v pořádku, začaly přicházet záhy. Levné peníze se vyčerpaly, začal se projevovat nedostatek financí na zakládání dalších nových podniků, trh se nasytil. Výsledkem byl "černý pátek" na Vídeňské burze z 9. května 1873, který měl za následek pád řady bank a světovou hospodářskou krizi.
 • Krize EURA: Charakteristika problémů zemí eurozóny
  Španělský ministr hospodářství Luis de Guindos o víkendu oznámil, že země požádá eurozónu o finanční pomoc pro své banky a formální žádost by měla být předložena již brzy. Finančním trhům by se mělo alespoň krátkodobě/přechodně ulevit, i když bez konkrétních podmínek je na podrobné hodnocení zatím brzy. Podle analytiků si Evropa pouze kupuje čas na záchranu eura.
 • Kvantitativní uvolňování
  V průběhu posledních několika měsíců je USD pod neustálým tlakem prodejců a nachází se na historických minimech nebo alespoň blízko historických minim vůči řadě cizích měn. Jedním z hlavních důvodů oslabování USD je očekávání kvantitativního uvolňování. Pro kvantitativní uvolňování se vžila zkratka QE z anglického "Quantitative Easing (QE)" a název sám napovídá, že jeho cílem by mělo být uvolnění zpomalené ekonomiky zvýšením kvantity peněz.
 • Máme v roce 2023 očekávat Santa Claus rally?
  Do Vánoc zbývají necelé tři měsíce a tradeři se poohlížejí po příležitostech, které by jim mohly vánoční svátky finančně zpříjemnit. Jednou z těchto možností je jev, kterému se ve finanční hantýrce říká Santa Claus Rally. O co jde si povíme v dnešním článku.
 • Měnové intervence v ČR
  Už třetím rokem se mohou vývozci, dovozci i domácnosti spolehnout, že eura nenakoupí ani neprodají pod 27 korunami. Do těchto obchodů totiž vstupuje svou politikou slabé měny Česká národní banka (ČNB), která během tohoto období nakoupila do rezerv eura, dolary i ostatní měny za necelých 1000 mld. korun (bilion Kč, viz graf níže), což je hodnota blížící se jednomu státnímu rozpočtu. Pravdou je, že 15-25 % z této částky ČNB nenakoupila na trhu, ale šlo o výměnu přijatých prostředků z EU státem. I tak jde ale o obrovské číslo, které bude s blížícím se opuštěním politiky intervencí (takzvaným exitem) prudce růst.
 • Měnové krize od 90. let po současnost
  V souvislosti s nedávným prudkým pádem ruského rublu jsme se podívali do historie a shrnuli pro vás výběr největších hospodářských krizí ve světě od 90. let, která byla doprovázena také velkými měnovými turbulencemi. Na následujících řádcích se podíváme na jejich společné znaky a ukážeme si, jakou obchodní strategii zvolit při potenciálním příchodu měnové krize.
 • Milníky dluhové krize v eurozóně
  Dluhová krize v eurozóně trvá již více než dva roky a za tu dobu se stalo velké množství událostí, které zásadně ovlivnily vývoj měnových trhů (nejvíce samozřejmě euro). Na toto téma dostáváme především od začínajících traderů, kteří začátek dluhové krize nezažili, velké množství dotazů. Proto jsem se rozhodl připravit shrnutí těch nejdůležitějších událostí od počátku EURO krize. I pro tradery, kteří tyto události sledují od počátku a mnohdy se v záplavě informací na toto téma ztrácí, bude následující shrnutí jistě praktickým vodítkem.
 • 🔴 Mimořádná analýza ❗️ | Šílený rok 2023 😱 | Nejdůležitější události a pohyby na trzích 💣
  Připravili jsme pro vás kompletní shrnutí roku 2023 očima tradera. V tomto videu si shrneme to nejdůležitější z uplynulého roku, co se událo na finančních trzích (forex, komodity, akcie, akciové indexy a kryptoměny) od profesionálního tradera a analytika Patrika Urbana ze společnosti FXstreet.cz.
 • Mizející naděje v ekonomický „V“ obrat
  Mnoho ekonomů a analytiků finančních trhů nadále doufá v obrat ekonomiky ve tvaru V. Lidé si ale často neuvědomují, že návrat na předchozí úroveň ekonomických indikátorů neznamená kompletní smazání ztrát. Problém je ve „ztraceném růstu“. Kdyby totiž nedošlo ke ztrátě hospodářského výkonu z důvodu Covid19, ekonomika by dále rostla. Kompletní smazání ztrát tedy neznačí návrat na předchozí hodnoty, ale dosažení hodnot nad předcházejícími hodnotami. V tomto článku chci popsat několik důvodů, proč jsem v tomto smyslu stále velmi skeptický.
 • Nejdůležitější ekonomické události roku 2013
  Blíží se konec roku, a tak je na čase podívat se na nejdůležitější události ve světové ekonomice, které ovlivnily vývoj na světových finančních trzích v roce 2013. Důležitých ekonomických událostí bylo opravdu mnoho, a jelikož není možné je všechny zmínit v jednom článku, přinášíme pouze zkrácený výběr těch nejdůležitějších.
 • Nejdůležitější ekonomické události roku 2014
  Blíží se konec roku, a tak je stejně jako každý rok načase podívat se na nejdůležitější události ve světové ekonomice, které ovlivnily vývoj nejen měnových trhů v roce 2014. Byl to rok velmi bohatý na důležité události. Jelikož není možné je všechny popsat v jednom článku, přináším zde zkrácený výběr těch opravdu nejklíčovějších tak, jak po sobě následovaly.
 • Nejdůležitější ekonomické události roku 2015
  Blíží se konec roku, a tak se pojďme společně podívat na nejdůležitější události ve světové ekonomice, které ovlivnily vývoj nejen na měnových trzích v roce 2015. Klíčových ekonomických událostí bylo opravdu mnoho, a jelikož není možné je všechny popsat v jednom článku, tak přinášíme zkrácený výběr těch opravdu nejdůležitějších tak, jak po sobě následovaly.
 • Nejdůležitější ekonomické události roku 2016
  Konec roku je za dveřmi, a tak je čas podívat se společně na nejdůležitější události ve světové ekonomice, které ovlivňovaly vývoj na světových finančních trzích v roce 2016. Klíčových ekonomických událostí bylo opravdu mnoho, a jelikož není možné je všechny popsat v jednom článku, tak přináším zkrácený výběr těch opravdu nejdůležitějších.
 • Nejdůležitější ekonomické události roku 2017
  Konec roku se nezadržitelně blíží, a proto je tu každoroční přehledné shrnutí všech důležitých ekonomických událostí v tomto roce. Událostí bylo velké množství, takže přinášíme pouze zkrácený výběr těch opravdu nejdůležitějších.
 • Nejdůležitější ekonomické události roku 2018
  Rok 2018 se brzy stane minulostí, a tak je na čase se společně podívat na každoroční přehled všech důležitých a klíčových ekonomických událostí v tomto roce. Byl to rok velmi bohatý na důležité ekonomické události ve světové ekonomice a nuda na trzích rozhodně nebyla. Pojďme si tedy přehledně po jednotlivých měsících připomenout ty nejzajímavější okamžiky, které nám nabídly finanční trhy v roce 2018.
 • Nejdůležitější ekonomické události roku 2019
  Blíží se konec roku a je na čase připomenout si nejdůležitější události ve světové ekonomice v roce 2019. V tomto pravidelném každoročním článku se podíváme na přehledné shrnutí všech hlavních událostí, které ovlivňovaly světové finanční trhy – akcie, komodity, dluhopisy a forex. Vše je přehledně shrnuto do jednotlivých měsíců a dnů. Připomeňte si tak vše podstatné, jakými událostmi si prošly centrální banky, světové ekonomiky, akciové korporace, burzy a měny.
 • Nejdůležitější ekonomické události roku 2020
  Rok 2020 se zcela jistě zapíše do historie. Byl to neuvěřitelný rok plný šílených událostí a v podstatě vše se točilo kolem koronaviru. A jelikož se blíží konec roku, tak je na čase podívat se na nejdůležitější události ve světové ekonomice v tomto roce.
 • Nejdůležitější ekonomické události roku 2021
  Rok 2021 se blíží ke svému konci, a tak je na čase podívat se na nejdůležitější události ve světové ekonomice, které ovlivňovaly vývoj na světových finančních trzích v tomto roce.
 • Nejdůležitější události ve světové ekonomice v roce 2022
  Rok 2022 byl plný velmi důležitých událostí ve světové ekonomice a v dnešním každoročně oblíbeném a již tradičním článku se podíváme na kompletně všechny klíčové události, které nejvíce ovlivňovaly světové finanční trhy. A to vše velmi přehledně uskupeno do jednotlivých měsíců a dnů – krok za krokem jak události přicházely na trhy.

 


Diskuse ke článku

Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei ProTrader