Středa 02. prosinec 2020 01:51
reklama
Admiral dax new
reklama
Dukascopy
reklama
Purple webinar OH

Proč Bitcoin zanikne...

Napsal:   Sekce: 

Nedávno jsem narazil na dle mého velice fundovaný názor na BTC, dovolím si vám jej přetlumočit a přidat jak já si představuji ideální měnu:
 1. Za hlavni problém (a je to problém typu "přes to vlak nejede") té měny považuji její deflační tendenci. Ideální měna by měla podléhat mírné inflaci (pokud možno libovolně blízké nule), protože pokud podléhá deflaci, lide ji akumuluji místo toho, aby za ni nakupovali skutečné investice. Je třeba si uvědomit, ze jak inflace tak deflace jsou pro někoho nespravedlivé - inflace pro ty, co drží peníze a půjčují někomu, deflace pro ty, co investuji a půjčují si. Když teď pomineme otázku dluhu, tak výhodnější samozřejmě je to druhé - když lide investují do reálné ekonomické aktivity než když získávají tím, že doma drží peníze.
 2. Druhý velký problém je, že objem té měny je konstantní. Prostě, tohle evidentně navrhl někdo, kdo věří ve zlatý standard. Ideální měna by měla rozsahem reagovat na rozsah reálné ekonomiky. Tzn. pokud někdo vyrobí nějakou reálnou hodnotu (třeba najde nový přírodní zdroj nebo vymyslí, jak lépe zužitkovat ty stávající), měl by se objem měny zvýšit o to, kolik se zvýšila ta reálná produkovaná hodnota. Pokud se zvýší méně, dojde k deflaci (stejný objem měny bude teď pokrývat větší reálnou hodnotu), pokud se zvýší vice, dojde k inflaci. Takže tady můžu odkázat na bod 1.
 3. Důsledek 1 a 2 - deflační "měny" (jako zlato, nemovitosti, umění nebo tulipány) mají tendenci ke spekulativním bublinám, protože je každý (nebo dost lidi) nakupuje s vidinou většího zisku v budoucnu. Což už se u Bitcoinu stalo, a dalo se to snadno vidět. A je to IMHO hlavni důvod, proč do Bitcoinu lide jdou, než že by v tom viděli platidlo budoucnosti, viz bod 4.
 4. Neexistence centrální autority má také své problémy. Asi hlavni problém je, že pokud zavádíte novou měnu, potenciálně dochází k reorganizaci toho, kdo co vlastni. Z toho vyplývá, že vždycky bude rozhodovat nějaká moc. V případě Bitcoinu se řekne, jen tak mimochodem pod čarou - ti co začali dřív jsou teď bohatší. To ale mění majetkovou situaci. Proto to nakonec zabrání přijetí Bitcoinu jako platidla - je to jako dělat revoluci a současně zavádět novou menu - ne úplně dobrý nápad. Pokud je ta centrální autorita vydávající novou měnu založena na všeobecném demokratickém rozhodování občanů, přijde mi výsledek mnohem spravedlivější (ať už si to ti lide rozhodnou jakkoli) než když se zkrátka řekne - kdo přišel dřív a/nebo má větší počítač je od teďka bohatší. Takže IMHO, při zavádění měny naopak musíte mít centrální autoritu, nebo alespoň její obecnější podobu, totiž společenskou dohodu o tom, co se stane. V konečném důsledku to totiž není o tom, zda je nebo není centrální autorita, ale o tom, zda takový systém vyhovuje občanům; a narozdíl od tohoto systému, demokratický systém proklamuje rovnost předem a tedy nemůže dojít k omylu ohledně mocenských představ o budoucnosti (což je například problém Bitcoinu nebo čistě tržní ekonomiky - neříkají jaký bude výsledek, přestože ho předem proklamuji za spravedlivý).
 5. Podobně jako i u těch ostatních proklamovaných výhod, i cashback a neanonymita současné měny mají i své výhody, které musíme vážit proti jejich nevýhodám. Třeba zrovna boj proti organizovanému zločinu mi přijde jako velká výhoda, a i když jsem to nijak zvlášť nestudoval, tak mám pocit, že to smysl má, když se podíváme na posledních 50 let vývoje zločinnosti v Evropě a USA. A ta představa, že to zkrátka lze nějak nahradit kryptografickou bezpečností je zcestná - máme kryptoanalýzu gumovou hadici, nebo, v jemnější podobě trojské koně.

S tímto názorem nemohu než souhlasit na 1000 %, napadá mě jak by tedy asi měla vypadat ideální měna?

1) Samozřejmě státní, protože stát je garantem. Když už nic jiného tak máte jistotu že s daným typem měny lze platit po celém území  státu který měnu vydal. Máte jistotu že danou měnu používá převážná většina národa, máte jistotu že ze dne na den nezanikne. BTC někde berou někde ne ale NIKDE nejsou povinováni ji brát! Samozřejmě že jsou obrovské rozdíly v tom, jak korektně a zodpovědně se který stát ke své měně chová. I proto spíš přijmete USD než nějaký konžský frank.

2) Více než množství zlata v trezorech vypovídají o rozvoji daného státu její přírůstky obyvatel, vždyť právě obyvatelé daného státu jsou ti kteří drží státní měnu při životě, kteří  ji dávají hodnotu svým umem, svou pracovitostí -či naopak :) Tak proč ne měna distribuovaná do oběhu na základě přírůstku obyvatel . Zapsáním nového občana do matriky program vygeneruje např. 1 000 000 000 identifikovatelných jednotek. Zní to jako nesmysl, ale co je národ? Jsou to ti lidé, oni mají hodnotu toho národa, bez nich by nebylo zlata, ropy, ničeho.

3) Jednotky mohou mít svou životnost - např. 90 let to proto aby byla naplněna funkce oběživa. po dosažení věku 80 let se jednotky při prvním kontaktu v síti automaticky vymění v rezervním  fondu za "mladé". Vyřadíte tím automaticky zcizené a ztracené jednotky. Do oběhu se dostávají jednotky nejdříve po dovršení  10 let, do té doby jsou ve fondu jako rezerva .Stát jako vlastník měny by mohl v době krize použít např. 1/3 fondu na snížení sociální zátěže s tím že do 5 let musí "úvěr" splatit - nashromáždit nové jednotky mladší 5 let. Tím splníme podmínku mírné inflace, dáme státu možnost reagovat v době krize ale nepoškozujeme měnu  nekontrolovatelným tiskem nových jednotek. Ano, samozřejmě je k tomu třeba opravdu zodpovědného přístupu bez zodpovědnosti ale kvalitní měnu nevytvoříte. 

4) Na systém vzniku a zániku jednotek je ideální třeba právě blockchain,  navíc elektronické peníze lze jednoduše kontrolovat a dosáhnout "nezcizitelnosti" protože jednou prokazatelně zcizené peníze prostě síť zablokuje. BTC se chlubí svou anonymitou, ale komu to nahrává, vám?

Vymyslet se dá cokoliv, pro někoho dobrý nápad, pro někoho nesmysl, tvrdím ale že BTC cesta není. Kdyby byla, pak lidé kteří si kupují BTC udělali hroznou chybu, a to tu, že za ně zaplatili dolarem, eurem, korunou... Proč si nevytiskli vlastní peníze, vždyť je to stejné?!

A jaká je vaše představa ideální měny?

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Príležitosť na obchod s extrémne výhodným swapom a iné exotiky
  V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj exotických menových párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie.
 • Príležitosť naskočiť do trendu na EUR/USD a iné predikcie
  V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie.
 • Príliš veľa sťažností na brokera
  Nie ste spokojní s brokerom? A čo tak Bucket Shop?
 • Prime4X - nepříjemná zkušenost
  O tom jak jsem se spálil s brokerem Prime4X
 • Príprava na 25. týždeň 2020
  Poznáš ten pocit? Otvoríš platformu a už si na „99 % presvedčený“ o možnosti otvorenia pozície? Je takýto postoj skutočne správny? Je skutočne správny aj v prípade ziskového obchodu? Ako prebieha tvoja príprava na obchodnú seansu? Pripravuješ sa, alebo otvoríš platformu a jednoducho po pár „mrknutí“ otvoríš aj pozíciu?
 • Príprava na 30. týždeň 2020
  Index sily amerického dolára – U.S. Dollar Index (ďalej DXY) zložený z exkluzivity hlavných svetových mien – EUR, JPY, GBP, CAD, SEK a CHF na strane jednej a na strane druhej z USD, taktiež v posledných obdobiach zaznamenal výrazné pohyby oboma ↓↑ smermi. DXY sa aktuálne nachádza na rovnakých ± hodnotách ako na začiatku roku 2020, pričom samotný USD je oproti EUR ako „najvplyvnejšej“ meny indexového koša v miernom „oslabení“ (cca 220 pips).
 • Prišiel znova čas investovať do kryptomien?
  Ceny kryptomien klesali od začiatku leta 2019 ale v priebehu posledného mesiaca sa vracajú znova nahor. Čo pomohlo BTCUSD dostať sa z menej ako 7000 v Decembri na vyše 9000 v Januári? V tomto článku sa pozrieme bližšie na niektoré veci, o ktorých sa až tak veľa nehovorí.
 • Pro a proti koupi zlata
  Cena žlutého kovu se v letošním roce stabilizovala v blízkosti 1300 USD za unci. Otázka zní, zda je tato cena i po 30procentním poklesu z maxim roku 2011 stále vysoko, nebo již přišel čas zlato nakoupit a postavit se do zástupu býků. Dnes se proto v rámci fundamentální analýzy podíváme na dva hlavní ukazatele na trhu zlata – reálné úrokové sazby a poptávku.
 • Proč a jak korelují ceny ropy a kanadského dolaru (CAD)
  Existuje-li komodita, která změnila svět v němž žijeme, je to ropa. Od svého objevení ropa formovala průmysl, narušovala staré obchodní pořádky a byla zdrojem pokroku, který dnes považujeme za samozřejmý.
 • Proč AOS NE
  Mnoho traderů si myslí, že AOSy jsou spása, já tomu ale nevěřím.
 • Proč blog....
 • Proč bychom se v dnešní době měli zajímat o bezpečnost a soukromí?
  Díky internetu jsme získali svobodu slova, na druhou stranu je to vykoupeno ztrátou soukromí.
 • Proč by mohl snížit ve čtvrtek Mario Draghi úrokové sazby?
  Jednou z podmínek nákupu státních dluhopisů Evropskou centrální bankou (ECB) v rámci programu kvantitativního uvolňování (QE) je minimální výše výnosů těchto aktiv.
 • Proč by obchodníci neměli ignorovat postupy centrálních bank
  V dnešní době již neexistuje moderní stát, který by neměl centrální banku, jež se svými zásahy snaží zajistit měnovou stabilitu dané země tak, aby se v co největší míře zabránilo neočekávaným a velkým výkyvům cen. Nestabilní měna může mít negativní vliv nejen na import a export zboží, ale také na samotný trading, jelikož pokud není měna stabilní a její kurz se rychle mění sem a tam, pak je pro podniky i obchodníky velmi obtížné, správně stanovovat hodnotu, což se může velmi negativně promítnout v konečné obchodní a účetní bilanci. A právě proto centrální banky zveřejňují důležité informace, které mají podnikům i obchodníkům pomoci v jejich budoucím oceňování.
 • Proč byste se měli řídit obchodním plánem?
  Trading na forexu dle obchodního plánu může navozovat dojem poněkud nudné činnosti. Je to namáhavé, zabere to moc času a oproti samotnému obchodování v tom není ani kapka vzrušení. Není divu, že mnoho začínajících obchodníků nemá potřebu jakýkoliv obchodní plán mít. V tomto článku si však ukážeme, že obchodníci, kteří to myslí s tradingem vážně, na svůj obchodní plán nedají dopustit.
 • Proč bývají ženy v tradingu obvykle úspěšnější než muži?
  Nacházíme se v moderním světě 21. století, ve kterém již opravdu neplatí, že se ženy nemohu v určitých profesích rovnat mužům. Upřímně řečeno, co se tradingu týče, tak právě toto odvětví je skvělým příkladem toho, kde může něžné pohlaví dosahovat stejných, ba i lepších výsledků, než kterých obvykle dosahují muži.
 • Proč dnes nakupuji EUR/USD
  Dnes ráno se v diskusi objevil dotaz, jak se dívám dnes na měnový pár EUR/USD. Ještě než jsem udělal svůj dnešní obchod, napsal jsem do této diskuse (článek News Trading 1), jak jsem na něj připraven. Nyní jsem v obchodní pozici přesně dle plánu. Stále po mě chcete konkrétní věci, a tak jsem se rozhodl, že vám sem uvedu krátký popis mého dnešního uvažování na trhu EUR/USD.
 • Proč euro odmítá oslabit?
  Dnes si pro začátek řekneme celkem známý příběh z historie.
 • Proč chci být algo traderem?
  Na světě existují jen dva druhy traderů, kteří vydělávají peníze. Ti z vás, kteří nejsou v tomto byznysu žádní nováčci, také vědí, že existují stovky obchodních stylů a tucty trhů. A jediná otázka, na kterou potřebujete znát odpověď je: „Který z těch dvou druhů jsem já?“
 • Proč i nadále věřit dolaru?
  Americký dolar si v červnu vybral svou slabší chvilku. Na měnové frontě ztratil jak vůči svým evropským protějškům (EUR, GBP, CHF), tak i vůči komoditním měnám (CAD, AUD, NZD). Důvodů k tomuto oslabení však příliš mnoho nebylo, ze střednědobého hlediska by proto měl USD získat ztracené pozice zpět. Podívejme se na tři skutečnosti, které z fundamentálního hlediska podporují americký dolar.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple webinar OH