Neděle 10. prosinec 2023 02:37
reklama
Swissquote Bank
reklama
Fintokei Vánoce
reklama
Instaforex ebook
reklama
Purple Ebook velky Makro vyhled 2024 (V5)

Máme v roce 2023 očekávat Santa Claus rally?

23.10.2023  Autor: Purple Trading  Sekce: Fundamentální analýza   Tisk


Do Vánoc zbývají necelé tři měsíce a tradeři se poohlížejí po příležitostech, které by jim mohly vánoční svátky finančně zpříjemnit. Jednou z těchto možností je jev, kterému se ve finanční hantýrce říká Santa Claus Rally. O co jde si povíme v dnešním článku.

S blížícími svátky se často na trhy vrací býčí nálada. Tento jev je velmi vítaným mezi obchodníky a spekulanty zejména proto, že s sebou přináší potenciálně zajímavé příležitosti, jak si před Vánoci přilepšit. Pojďme se tedy na Santa Claus Rally podívat více do hloubky a říct si, kdy začíná či na co si u něj dát pozor.

Co je Santa Claus rally?

Santa Claus Rally je sezónní trend na akciovém trhu, během kterého mají akcie tendenci ke konci fiskálního roku posilovat. Poprvé si tohoto jevu všiml Yale Hirsch, a popsal jej v knize The Stock Trader's Almanac z roku 1972. Z historického hlediska se Santa Claus Rally v letech 1950 až 2019 vyskytla v 76 % případů. Podle Stock Trader's Almanac trh v tomto období každoročně vzrostl v průměru o 1,3 %.


Kdy Santa Claus rally začíná?

Statisticky to sice vypadá zajímavě, ovšem na trzích není nikdy možné přesně předpovědět, zda a kdy se Santa Claus Rally uskuteční. Například média za Santa Claus Rally někdy označují období, které začíná na Den díkuvzdání (Thanksgiving day), což je pohyblivý svátek, který v USA připadá na 4. listopadový čtvrtek, a pokračuje pak celý prosinec. Podle Hirsche Santa Claus rally nastává v posledním týdnu před 25. prosincem a trvá až do 2. ledna

Týden po vánočních svátcích však je tradičně velice klidný. Což má smysl. Mnoho účastníků trhu čerpá dovolenou a na trhu jsou nízké objemy. Tato malá likvidita pak vyvolává spíše boční pohyb, při kterém se občas mohou objevit prudké výkyvy, které trvají několik minut či sekund. Tyto se pak dějí spíše v průběhu asijské seance, kde je likvidita mnohem nižší než v londýnské či newyorkské seanci.

Pro účely tohoto článku budeme chápat, že Santa Claus Rally nastává 5 dní před vánočními svátky. Jak se tento jev projevoval za posledních 20 let, můžeme vidět na následujícím obrázku:

Obrázek č.1: Změny cen indexu SP500 v posledním týdnu před vánočními svátky. Zdroj: www.investopedia.com

Vidíme, že ve většině případů v tomto období došlo k růstu ceny akcií, který ve dvou případech překračoval 4 %. V osmi případech ale růst nedosáhl ani 1 % a ve třech případech dokonce došlo ke ztrátám. Santa Claus Rally je tedy jev, který je statisticky pravděpodobný, ovšem nikoli garantovaný a výše zhodnocení indexu je v tomto období velice proměnlivá.

Podívejme se nyní na širší pohled, a to na sezónnost posledního čtvrtletí roku:

Obrázek č.2: Sezónnost na indexu SP 500. Zdroj: www.charts.equityclock.com

Vidíme, že v říjnu index přidal průměrně 1,3 %, v listopadu pak 1,8 % a v prosinci 0,9 %. Samozřejmě se jedná pouze o statistiku a v daném období byly i případy, kdy index zaznamenal ztráty.


Proč dochází k Santa Claus Rally?

Teorií za tímto jevem je několik, hlavní důvody jsou v podstatě tyto:

 • Zaměstnanci dostávají roční bonusy, a to jim umožňuje více utrácet. Většina z nich nebude pravděpodobně nakupovat v tomto období akcie, ale zvýšené útraty za nakoupené zboží zlepší firmám zisky v posledním čtvrtletí roku a trh toto do svých cen dopředu naceňuje.
 • Zastánci teorie, že k rally dochází po Vánocích tvrdí, že nižší objem obchodů v tomto období, usnadňuje býčím investorům rozhýbat trh.
 • Existují také teorie, že k rallye Santa Clause dochází proto, že institucionální investoři odjíždějí o svátcích na dovolenou a v tomto období aktivně neobchodují. Tato teorie vyžaduje předpoklad, že drobní investoři mají tendenci být více býčí, a když mohou mít větší vliv na trh, způsobí růst cen akcií.
 • Podle další teorie se investoři připravují na "lednový efekt", což je samostatný kalendářní jev, kdy některé akcie vykazují v období po svátcích na začátku ledna tendenci růst více než jiné. Předpokládá se, že lednový efekt je důsledkem realizace daňových ztrát v prosinci s cílem platit co nejmenší daně, což se děje odečtením realizovaných ztrát od realizovaných zisků. V lednu pak investoři akcie znovu koupí. 

Všechny tyto důvody mají svoji logiku. Jak jsme ale viděli, tak k této rally nedochází vždy. Proto je dobré vzít do úvahy situaci, ve které se momentálně trhy nacházejí.


Co ohrožuje vznik Santa Claus rally pro rok 2023?

Letošní Santa Claus Rally by totiž mohla být ohrožena zejména z těchto důvodů: 

●       Inflace je stále příliš vysoká

Přestože se inflaci v USA podařilo stlačit z 9,1 % v roce 2022 na 3,7 %, což je údaj za měsíc srpen, tak stále je to poměrně daleko od 2% inflačního cíle Fedu. Navíc inflace během července a srpna 2023 opět nepatrně stoupala.

●       Politika Fedu

Vysoká inflace bude nutit Fed k jestřábímu tónu. To jsme ostatně viděli na posledním zasedání Fedu v září, když Jerome Powell nevyloučil možnost dalšího zvýšení sazeb v listopadu tohoto roku.

●       Výnosy amerických dluhopisů

Výnosy 30letých dluhopisů otestovaly klíčovou 5% hodnotu. To znamená, že financování dluhu se tedy americkým společnostem silně prodražuje.  Vysoké sazby u dluhopisů ale představují riziko pro akciové trhy i z jiného pohledu. Mnoho investorů totiž bude preferovat „bezpečnou“ investici do amerických vládních dluhopisů, která přinese zajímavý stabilní výnos, před nejistotou volatilních akcií.

●       Silný dolar

Dolar se na USD indexu dostal přes hodnotu 107.00. Silný dolar je negativní pro americké akcie, komodity a většinu měnových párů. Dolar podporuje v růstu jestřábí politika Fedu a vysoké výnosy amerických dluhopisů.

●       Realitní trh v USA

Vysoké úrokové sazby se projevují v sazbách hypotečních úvěrů. Ty se v USA u 30letého úvěru s pevnou sazbou vyšplhaly na průměrných 7,48 %. To je samozřejmě obtížné pro kupce nemovitostí, kterým se ve srovnání se srpnem roku 2022 měsíční náklady na financování 80% hodnoty průměrného domu zvýšily o 21 %.

Přestože sazby hypoték tlumí poptávku, tak na trhu je stále nedostatek nemovitostí, což vytváří tlak na růst cen. Pořízení nemovitosti pro bydlení je tak pro mnoho Američanů stále obtížnější.

●       Zpomalující Čína

Čína je největším odběratelem veškerého spotřebitelského zboží na světě, a když její ekonomika funguje na plné obrátky, tak samozřejmě z toho těží i USA. Jenže letos se nad čínskou ekonomikou vznáší mraky. A společně s tím, jak zpomaluje Čína, klesá i výkonnost mnoha dalších ekonomik.

Koncem září hongkongský index Hang Seng ztrácel na své letošní maximum 19 %. Současně se čínský jüan propadl na 16leté minimum vůči americkému dolaru. Slabý jüan pak činí dovoz zboží do Číny nedostupnější a vyvolává tlaky na inflaci.

●       Rostoucí ceny ropy

Ropa WTI dosáhla letos na cenovku 95,3 USD za barel, ropa Brent se prodávala za téměř 96 USD za barel. Vysoké ceny ropy v minulosti vždy vedly k problémům v ekonomice. Minimálně z toho důvodu, že tlačí na inflaci a firmám zdražuje vstupy. A protože se OPEC drží svého plánu na omezení těžby ropy, tak to nevypadá, že by cena ropy měla začít výrazně klesat.

●       Geopolitické riziko – válka na Ukrajině

Válka zatěžuje rozpočty západních zemí, které Ukrajinu v obraně svojí země před ruským agresorem podporují. Financování Ukrajiny pak nutí pomáhající země hledat rezervy v rozpočtu někde jinde, aby zacelily narůstající zadlužení. Koneckonců, dramatické diskuse ohledně dluhového stropu v USA jsme letos několikrát zaznamenali.

Zásadních souvislostí, které by mohly růst akcií v posledním čtvrtletí roku 2023 ohrozit je tedy více než dost. Jak už to ale bývá, na trzích není nic černobílé a tyto souvislosti nejsou nové, takže trh je pravděpodobně nějakým způsobem do svých cen již zohlednil. Navíc je před námi výsledková sezóna a zisky firem zejména v technologickém sektoru, který zažívá boom díky rozvoji umělé inteligence, by mohly dát býkům očekávanou vzpruhu. Obchodníci, investoři a analytici také pozorně sledují politickou scénu USA. Momentálně by se totiž mohlo zdát, že 17. 11. hrozí v USA shutdown vlády, což by se na trzích do určité míry také projevilo.


Závěrem

Obchodníci by měli ve svých rozhodnutích věnovat pozornost nejen technické analýze a fundamentálním datům, ale také cyklickým trendům, které jim mohou přinést další prvek do portfolia obchodních strategií. Santa Claus Rally mezi ně patří. Je však potřeba mít na paměti, že minulá výkonnost rozhodně nezaručuje podobné chování v budoucnosti. Faktorů a rizik, které by mohly způsobit, že letos by tomu mohlo být jinak, totiž existuje celá řada.

Pravidelná shrnutí z trhů nejen kolem Santa Claus rally

Fundamenty - jasně, přehledně a v souvislostech

Sledujte každé úterý od 17:30 online webinář s Jardou Tupým a Petrem Lajskem a získejte unikátní analyticko-obchodnický vhled do aktuálního tržního dění.

SLEDOVAT ZDARMA

CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 71.65 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.

Klíčová slova: Čínský jüan | Čína | Peníze | Inflace | USA | OPEC | Kypr | Ceny ropy | Výsledková sezóna | Ropa Brent | Ropa WTI | Americké akcie | Daně | Rizika | Politika | Akciové trhy | Sazby | Akcie | Zhodnocení | CFD | Stock | Ekonomika | Fed | Foreign Exchange | Komodity | Likvidita | Rally | Riziko | Ropa | Trader | Trading | Trend | Výkonnost | Výnos | Úrokové sazby | Analytici | USD | Obchodování | Objem obchodů | Cena ropy | Investoři | Fundamenty | Zasedání Fedu | Zkušenosti | Santa Claus Rally | Obchodovat | Financování | Investiční společnosti | Investovat | Ceny akcií | Obchodníci | Index | Analýzy | Brent | Cena | Dolar | Exchange | Hang Seng | Index Hang Seng | Investiční | Investiční poradenství | Nemovitosti | Obchodování s CFD | Portfolia | Ropy | SP500 | Trh | Webinář | WTI | Zprávy | Zisky | Tradeři | Lednový efekt | ROCE | Investment | Růst cen akcií | Realitní trh | Růst akcií | Ztráty | CySEC | Výnosy amerických dluhopisů | Zisky firem | Výnosy | Institucionální investoři | Purple Trading | Investopedia | Obchodování s cizími měnami | Jerome Powell | Drobní investoři | L.F. Investment Limited | Slabý jüan | Politika Fedu | Zvýšení sazeb | Rozdílové smlouvy | Silný dolar | Geopolitické riziko | Objem | Růst cen | Vysoké riziko | Den díkůvzdání | Vysoké ceny ropy | Omezení těžby | Nálada | Míra | Bydlení | Vánoční svátky | Sezónnost | Poradenství | Trhy | Stock Trader | Změny cen | Jüan | Vysoká inflace | Vstupy | L.F. Investment | Pochybnosti | Výkyvy | Sazby hypoték | Prudké výkyvy | Růst | Hongkongský index Hang Seng | Poradce | USD za barel | Náklady na financování | Zaměstnanci | Dovoz | Zadlužení | Umělé inteligence | Investovat peníze | JDE | Unie | Ceny | Výzkumy | Rostoucí ceny ropy | Malá likvidita | Rostoucí ceny | Riziko ztráty | Cíle | Příležitosti | Vliv na trh | Boom | Chování | Bonusy | Společnosti | Minulá výkonnost | Vysoké ceny | Pozornost | Společnost | TIM | | Válka na Ukrajině | Jestřábí politika | Investiční cíle | CFD (Rozdílové smlouvy) | Zajímavé příležitosti | Vysoké sazby | Média | Válka | Vysoké úrokové sazby | Ztráty peněz | Letošní maximum | Vice | Financování dluhu | Co je Santa Claus rally | Kdy Santa Claus rally začíná | Proč dochází k Santa Claus Rally | Vznik Santa Claus rally | Realitní trh v USA | Zpomalující Čína | Yale Hirsch | The Stock Trader's Almanac | Stock Trader's Almanac | Sezónnost na indexu SP 500 |
Sdílení článku: 
   

 

Související články

  C:\fakepath\logo.png
  Purple Trading
  Purple Trading je revoluční projekt forexové brokerské společnosti s licencí pro správu portfolia a regulací v rámci celé Evropské unie. Purple Trading kombinuje inovativní technologie pro profesionální obchodníky a reálný přístup na finanční trhy s likviditou od největších bank světa.

Čtěte více

 • Jak využít intervence ČNB ve svůj prospěch
  Na konci loňského roku se po dlouhé době zadrhla vlajková loď české ekonomiky - průmysl. Česká národní banka už delší dobu avizuje, že se nebude zdráhat pomoci vývozcům oslabením koruny skrz měnové intervence, pokud bude třeba. Dnes se dozvíte, za jakých okoloností se k tomuto kroku odhodlá a jaké příležitosti bude pro tradery během roku nabízet pár české koruny a eura (EUR/CZK).
 • Jaký dopad bude mít brexit na forex?
  Ve čtvrtek 23. června se koná referendum o setrvání Velké Británie v Evropské unii (EU) a bude se jednat zřejmě o nejdůležitější událost na finančních trzích tohoto léta. Referendum bude probíhat v čase od 8:00 do 23:00 SELČ po celém území Velké Británie. Takzvaný brexit je označením odchodu Velké Británie z Evropské unie, což může investorům negativně ovlivnit jejich portfolia, ale i přinést nové obchodní příležitosti. Obchodníci a investoři by však měli být velmi opatrní a mohou očekávat nárůst volatility ještě před samotným referendem.
 • Kde hledat ten správný fundament?
  Tradeři, kteří staví svou obchodní strategii na fundamentální analýze, potřebují pracovat s daty z reálné ekonomiky. Ta je ale někdy obtížné na internetu vůbec najít, natož exportovat do excelu. Dnes si proto ukážeme povedenou databázi americké centrální banky (Fed), ve které můžeme najít rozmanitou sadu dat od mexické obchodní bilance až po finskou průmyslovou výrobu. Při „dolování dat“ se bohužel bez základní znalosti angličtiny neobejdeme.
 • Koho finanční trhy potrestají příště?
  Existuje rčení, které říká, že trh půjde vždy tím směrem, kde způsobí nejvíce bolesti. Restriktivní opatření kvůli koronaviru způsobila prudký pokles ekonomické aktivity, což je reflektováno v dluhopisových výnosech, které se v mnoha zemích pohybují na historických minimech. Tento fakt spolu s rekordním propadem ceny ropy způsobil, že se znovu začíná mluvit o rizicích plynoucích z poklesu cen, tedy z deflace. Na opačném konci názorového spektra se nachází velká skupina analytiků, kteří poukazují na to, že současné bezprecedentní monetární a fiskální programy spolu s kvantitativním uvolňováním prakticky všech nejdůležitějších centrálních bank naopak způsobí devalvaci měn a přinesou vysokou inflaci. Je možné, že trh si vybere třetí cestu a způsobí tak bolest oběma táborům?
 • Koronavirus: Co se děje na trzích?
  Finanční armageddon i bezprecedentní volatilita – takový byl minulý týden na finančních trzích. Pamětníci zavzpomínali na podzim roku 2008, kdy jsme takový šok zažili naposledy. Na některých aktivech výprodeje dokonce překonaly denní poklesy po pádu Lehman Brothers. Teď už je jasné, že pandemie koronaviru je onou černou labutí, na kterou finanční trhy „čekaly“.
 • Koronavirus - propady HDP a některých oborů, velké zadlužování
  Koronavirus je hlavním tématem tohoto roku, a jelikož se rok 2020 pomalu chýlí ke konci, tak jsme pro naše čtenáře připravili další ze série článků na toto téma. Tentokrát přinášíme výběr dopadů šíření nového typu koronaviru na světovou ekonomiku a na vybrané obory v letošním roce.
 • Koronavirus - rok poté
  Na rok 2020 nikdo z nás nezapomene. Budeme si pamatovat, jaký měla pandemie zásadní dopad na naše osobní životy, i na to, jak nečekané zastavení našich životů zamávalo s finančními trhy.
 • Krach na Vídeňské burze v roce 1873 měl za následek pád bank a krizi
  Po vítězství Německa nad Francií a sjednocení Německa v roce 1871 a vysokých reparacích ze strany Francie následovalo období neuvěřitelného hospodářského vzestupu, který se přelil do tehdejšího Rakouska-Uherska včetně českých zemí. Přebytek peněz na trhu vyvolal lavinu burzovních spekulací, začala vznikat řada akciových společností a bank a optimismus se přeléval i do dalších oborů. První signály o tom, že s ekonomikou není něco v pořádku, začaly přicházet záhy. Levné peníze se vyčerpaly, začal se projevovat nedostatek financí na zakládání dalších nových podniků, trh se nasytil. Výsledkem byl "černý pátek" na Vídeňské burze z 9. května 1873, který měl za následek pád řady bank a světovou hospodářskou krizi.
 • Krize EURA: Charakteristika problémů zemí eurozóny
  Španělský ministr hospodářství Luis de Guindos o víkendu oznámil, že země požádá eurozónu o finanční pomoc pro své banky a formální žádost by měla být předložena již brzy. Finančním trhům by se mělo alespoň krátkodobě/přechodně ulevit, i když bez konkrétních podmínek je na podrobné hodnocení zatím brzy. Podle analytiků si Evropa pouze kupuje čas na záchranu eura.
 • Kvantitativní uvolňování
  V průběhu posledních několika měsíců je USD pod neustálým tlakem prodejců a nachází se na historických minimech nebo alespoň blízko historických minim vůči řadě cizích měn. Jedním z hlavních důvodů oslabování USD je očekávání kvantitativního uvolňování. Pro kvantitativní uvolňování se vžila zkratka QE z anglického "Quantitative Easing (QE)" a název sám napovídá, že jeho cílem by mělo být uvolnění zpomalené ekonomiky zvýšením kvantity peněz.
 • Měnové intervence v ČR
  Už třetím rokem se mohou vývozci, dovozci i domácnosti spolehnout, že eura nenakoupí ani neprodají pod 27 korunami. Do těchto obchodů totiž vstupuje svou politikou slabé měny Česká národní banka (ČNB), která během tohoto období nakoupila do rezerv eura, dolary i ostatní měny za necelých 1000 mld. korun (bilion Kč, viz graf níže), což je hodnota blížící se jednomu státnímu rozpočtu. Pravdou je, že 15-25 % z této částky ČNB nenakoupila na trhu, ale šlo o výměnu přijatých prostředků z EU státem. I tak jde ale o obrovské číslo, které bude s blížícím se opuštěním politiky intervencí (takzvaným exitem) prudce růst.
 • Měnové krize od 90. let po současnost
  V souvislosti s nedávným prudkým pádem ruského rublu jsme se podívali do historie a shrnuli pro vás výběr největších hospodářských krizí ve světě od 90. let, která byla doprovázena také velkými měnovými turbulencemi. Na následujících řádcích se podíváme na jejich společné znaky a ukážeme si, jakou obchodní strategii zvolit při potenciálním příchodu měnové krize.
 • Milníky dluhové krize v eurozóně
  Dluhová krize v eurozóně trvá již více než dva roky a za tu dobu se stalo velké množství událostí, které zásadně ovlivnily vývoj měnových trhů (nejvíce samozřejmě euro). Na toto téma dostáváme především od začínajících traderů, kteří začátek dluhové krize nezažili, velké množství dotazů. Proto jsem se rozhodl připravit shrnutí těch nejdůležitějších událostí od počátku EURO krize. I pro tradery, kteří tyto události sledují od počátku a mnohdy se v záplavě informací na toto téma ztrácí, bude následující shrnutí jistě praktickým vodítkem.
 • Mizející naděje v ekonomický „V“ obrat
  Mnoho ekonomů a analytiků finančních trhů nadále doufá v obrat ekonomiky ve tvaru V. Lidé si ale často neuvědomují, že návrat na předchozí úroveň ekonomických indikátorů neznamená kompletní smazání ztrát. Problém je ve „ztraceném růstu“. Kdyby totiž nedošlo ke ztrátě hospodářského výkonu z důvodu Covid19, ekonomika by dále rostla. Kompletní smazání ztrát tedy neznačí návrat na předchozí hodnoty, ale dosažení hodnot nad předcházejícími hodnotami. V tomto článku chci popsat několik důvodů, proč jsem v tomto smyslu stále velmi skeptický.
 • Nejdůležitější ekonomické události roku 2012
  Blíží se konec roku, a tak je na čase podívat se na nejdůležitější události ve světové ekonomice, které ovlivnily vývoj nejen na měnových trzích v roce 2012. Důležitých ekonomických událostí bylo opravdu mnoho a jelikož není možné je všechny popsat v jednom článku, tak přinášíme zkrácený výběr těch opravdu nejklíčovějších.
 • Nejdůležitější ekonomické události roku 2013
  Blíží se konec roku, a tak je na čase podívat se na nejdůležitější události ve světové ekonomice, které ovlivnily vývoj na světových finančních trzích v roce 2013. Důležitých ekonomických událostí bylo opravdu mnoho, a jelikož není možné je všechny zmínit v jednom článku, přinášíme pouze zkrácený výběr těch nejdůležitějších.
 • Nejdůležitější ekonomické události roku 2014
  Blíží se konec roku, a tak je stejně jako každý rok načase podívat se na nejdůležitější události ve světové ekonomice, které ovlivnily vývoj nejen měnových trhů v roce 2014. Byl to rok velmi bohatý na důležité události. Jelikož není možné je všechny popsat v jednom článku, přináším zde zkrácený výběr těch opravdu nejklíčovějších tak, jak po sobě následovaly.
 • Nejdůležitější ekonomické události roku 2015
  Blíží se konec roku, a tak se pojďme společně podívat na nejdůležitější události ve světové ekonomice, které ovlivnily vývoj nejen na měnových trzích v roce 2015. Klíčových ekonomických událostí bylo opravdu mnoho, a jelikož není možné je všechny popsat v jednom článku, tak přinášíme zkrácený výběr těch opravdu nejdůležitějších tak, jak po sobě následovaly.
 • Nejdůležitější ekonomické události roku 2016
  Konec roku je za dveřmi, a tak je čas podívat se společně na nejdůležitější události ve světové ekonomice, které ovlivňovaly vývoj na světových finančních trzích v roce 2016. Klíčových ekonomických událostí bylo opravdu mnoho, a jelikož není možné je všechny popsat v jednom článku, tak přináším zkrácený výběr těch opravdu nejdůležitějších.
 • Nejdůležitější ekonomické události roku 2017
  Konec roku se nezadržitelně blíží, a proto je tu každoroční přehledné shrnutí všech důležitých ekonomických událostí v tomto roce. Událostí bylo velké množství, takže přinášíme pouze zkrácený výběr těch opravdu nejdůležitějších.

 


Diskuse ke článku

Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI