Pátek 07. srpen 2020 18:13
reklama
Bossa live trading
reklama
Bossa live trading
reklama
Purple Trading letni strategie

Investiční soutěž zná výherce 100 000 Kč, rozhovor s vítězem

Napsal:   Sekce: Soutěž BOSSA

Vánoční investiční soutěž společnosti Bossa zná svého výherce a nového majitele 100 000 Kč, stejně jako i výherce dalších lukrativních cen. Investoři dosáhli skvělých výsledků, když využili aktuální dění na finančních trzích. Prokázali, že vsadit se dá nejen na růst, ale i pokles ceny finančních aktiv. Soutěžící se chopili šance a prodávali ropu, případně měny na ni navázané jako ruský rubl, norskou korunu nebo kanadský dolar.


V soutěži dominovala ropa a ruský rubl

Investiční soutěž probíhala od 17. listopadu do 12. prosince 2014. V průběhu těchto 4 týdnů se cena americké ropy WTI propadla z úrovně 76,50 USD za barel na 58,50 USD, tedy o více než 23 procent. Klesající hodnota černého zlata reflektuje převis celosvětové nabídky nad poptávkou. Nová naleziště ropných břidlic hlavně v USA zvyšují disponibilní množství této komodity, zatímco poptávka ze strany velkých ekonomik (Čína, eurozóna, Japonsko) je vhledem k jejich slabšímu hospodářskému růstu utlumená. O korekci nerovnováhy sil mezi nabídkou a poptávkou se nepokusily ani země skupiny OPEC, když ponechaly na listopadovém setkání ve Vídni denní objem těžby ropy na nezměněné úrovni. Organizace OPEC a Mezinárodní energetická agentura (IEA) navíc snížily výhled poptávky po ropě v roce 2015 na 10letá minima. Z poklesu ceny ropy profitovali vítězové druhého a třetího týdne soutěže, kteří za daný týden zhodnotili virtuální kapitál o 1 064 a 648 procent.

Čtvrtý týden vyhrál investor, jenž vsadil na oslabení ruského rublu vůči euru. EUR/RUB se v průběhu posledního týdne soutěže (8. – 12. prosinec) propadnul o 11,5 procenta, čemuž nezabránila ani ruská centrální banka svým rozhodnutím zvýšit základní úrokovou sazbu o 1 procento na hodnotu 10,5 procenta. Rubl oslabuje již několik měsíců především kvůli Rusko-ukrajinskému konfliktu, dramatickému poklesu ceny ropy a z důvodu stoupajících obav z propadu tamního hospodářství do recese v příštím roce. Výherce čtvrtého týdne zhodnotil svůj virtuální kapitál za 5 pracovních dnů o více než 1 700 procent, k čemuž mu gratulujeme a získává Smartphone podle vlastního výběru do výše 20 000 Kč.

Přehled obchodníků týdne. Všichni získali Smartphone dle vlastního výběru:

Zájem o obchodování ropy v průběhu soutěže kontinuálně rostl, což potvrzují nejen týdenní výsledky nejlepších obchodníků, ale i postupný vzestup ropy v žebříčku nejobchodovanějších instrumentů soutěže. Zatímco v prvním týdnu byla ropa na 8. místě v objemu zobchodovaných lotů (4 procenta z celkových zobchodovaných lotů), v druhém týdnu se posunula na 3. místo (8,37 procent z celkových zobchodovaných lotů), v třetím týdnu poskočila na 2. místo (20 procent z celkových zobchodovaných lotů) a nakonec v posledním týdnu soutěže se stala nejobchodovanějším instrumentem s podílem téměř 40 procent na všech uskutečněných transakcích.

Nejobchodovanější instrumenty 4. týdne soutěže:Absolutní vítěz soutěže

Každý, kdo se zapojil do vánoční investiční soutěže, disponoval virtuálním kapitálem 30 000 Kč, který mohl investovat do komodit, měnových párů nebo akciových indexů. Investoři jak jsme již zmínili, mohli spekulovat jak na růst, tak i na pokles finančních aktiv. Vítězi soutěže, a tedy i výherci 100 000 Kč se podařilo dosáhnout obdivuhodného výsledku. Za 4 týdny zhodnotil počáteční virtuální kapitál o 5 174 procent. Do soutěže vstupoval již se zmiňovaným virtuálním kapitálem 30 000 Kč, přičemž za měsíc měl na účtu virtuálních 1 582 193 Kč.

Náš výherce otevřel 98 obchodů a tradoval jenom ropu. Pouze 3 obchody byly ztrátové, což znamená 97 procentní úspěšnost. Jeho obchodní taktika potvrzuje tezi, že někdy je lepší se pečlivě zaměřit a obchodovat jenom jeden investiční nástroj, než chaoticky vyhledávat ziskové příležitost na mnoha aktivech s cílem nepropásnout žádnou obchodní příležitost. Co se týče obchodní strategie vítěze, pak je dobré říci, že výborně využil klesajícího trendu na ropě. Jeho úspěšnost potvrzuje staré známé rčení, že trend je tvůj přítel („trend is your friend“). To znamená, že když správně identifikujeme směr pohybu finančního trhu, pak se naše šance na úspěch značně zvyšují a obchodování je mnohem snazší. Výpis z účtu naleznete zde.

První otevřené obchody vítěze měly velikost 0,3 lotu. S přicházejícím úspěchem a růstem disponibilního kapitálu postupně navyšoval velikost otevíraných pozic až na 2 loty. Avšak i tentokrát se potvrdilo pravidlo, že obchodníci na demo účtech s fiktivním kapitálem podstupují mnohem větší riziko, než investoři, kteří pracují s reálnými penězi. Výnos a riziko jdou ruku v ruce. Větší riziko nabízí možnost vyššího zisku a naopak. Při investování fiktivního kapitálu je riziko vnímáno méně citlivěji, což vysvětluje závratné výsledky našich soutěžících.

Jak se vyvíjel účet výherce 100 000 Kč:

Kromě hlavního vítěze 100 000 Kč a 4 týdenních výherců Smartphonů bylo odměněno i prvních 10 investorů, kteří za 4 týdny trvání soutěže nejvíce zhodnotili počáteční fiktivní vklad. Ti získávají roční předplatné Hospodářských novin nebo týdeníku Ekonom v tištěné a elektronické formě a navíc přístup do archivu těchto médií.

Top 10 soutěžících:

Týdenním výhercům Smartphonů a absolutnímu výherci 100 000 Kč srdečně gratulujeme a přejeme hodně investičních úspěchů i do budoucna. Celkové výsledky soutěže naleznete zde. Pokud Vás naše soutěž zaujala, může si trénovat investování na tréninkových „demo“ účtech v průběhu celého roku, případně sledovat naše stránky, protože podobné investiční soutěže se v příštím roce budou určitě opakovat.

Video zde:

 

Rozhovor s vítězem vánoční investiční soutěže

1. Jak dlouho se věnujete obchodování? Demo a Reálný účet. Jaké instrumenty nejčastěji obchodujete mimo soutěž?

Obchodovat zkouším jen na demo účtech poslední 3 roky. Beru to jen jako koníčka pro odreagování. Zaměřuji se na zlato, ropu a EURUSD.

2. Jak jste dostal k obchodování/tradingu?

K demo účtu jsem se právě dostal přes Vaši soutěž, kterou jste pořádali v uplynulých letech. Pro někoho, kdo nemá žádnou zkušenost s obchodováním, je demo účet ideální variantou k testování.

3. Používáte technickou/fundamentální analýzu – co konkrétně (Můžete popsat Váš současný obchodní systém? Na základě čeho se rozhodujete o vstupu do obchodů?)

Zaměřuji se spíše na technickou analýzu – dívám se, kde jsou minima a maxima instrumentu za určité časové období. Pokud je na nějaké hodnotě „odrazový bod“, tak zde otevírám obchody.

4. Proč jste se rozhodl obchodovat ropu? Vedl vás k tomu aktuální cenový vývoj této komodity, nebo se jejímu obchodování věnujete již delší dobu?

Pro soutěž jsou ideální volatilní instrumenty. Ropa měla zrovna velké výkyvy, proto byla ideální možností pro investování.

5. Díky čemu (jaké strategii) si myslíte, že jste vyhrál soutěž?

Myslím, že výhra v soutěži je hodně o náhodě. Nedržel jsem se zde žádného money-managementu, což by v reálném obchodování nemohlo fungovat. Na začátku soutěže jsem udělal pár dobrých obchodů, protože ropa šla v jednom trendu. 1. prosince jsem už měl vyděláno celkem dost a nastavil jsem stop-loss, což byla dobrá volba, protože když by mi zůstala prodaná ropa za všechny finance, tak bych o vše přišel. Ropa totiž vylezla o cca 3,5 USD nahoru. V tuto dobu jsem měl už solidní zhodnocení a držel jsem se v první desítce. Nemusel jsem nikam spěchat – do konce soutěže bylo ještě daleko. Začal jsem spekulovat opět na pokles ropy, ale vzhledem k umístění jsem byl už opatrnější a při výkyvech nahoru jsem zbytečně otevřené pozice zavíral.

Někdy jsem se dostal i na první místo (jen opravdu párkrát). Když jsem byl první, tak jsem vše uzavřel, abych zbytečně neriskoval, ale soupeř mě vždy předběhl. Hodně jsem se v posledních 2 týdnech bál, proto už nebylo tolik riskování.

Nejdůležitější byl pro mě poslední den. V 17h jsem věděl, že jsem na prvním místě, ale netušil jsem, jaký náskok mi bude stačit. Moc jsem ale opět neriskoval a raději vše uzavřel a doufal, že náskok bude do 22h stačit.

6. Kolik času denně věnujete obchodování? /Kolik času denně jste věnoval obchodování v soutěži?

Standardně neobchoduji, ale v průběhu soutěže jsem kontroloval stav např. každou hodinu i častěji. Ale když mě 1. prosince zachránil stop-loss, tak jsem zrovna spal.

7. Můžete popsat Váš Money management? Všimli jsme si, že jste pečlivě používal stop-lossy na ochranu zisků.

Money management v soutěži a reálném investování jsou 2 odlišné věci. V soutěži se často investuje se vším, aby byly zisky v případě úspěchu co největší. Říkal jsem si, že u ropy už musí dojít alespoň k malé korekci, proto jsem někdy zbytečně pozice uzavíral, ale nakonec to vyšlo i s tímto postupem.

8. Jak se Vám obchodovalo na platformě Bossa FX?

Platforma Bossa FX mi naprosto vyhovuje. Je přehledná, zvládne se v ní zorientovat i začátečník. Z tohoto pohledu je vše OK.

9. Na co plánuje použít výhru?

Teď před Vánocemi samozřejmě půjde část peněz na vánoční dárky. Čekáme navíc druhý přírůstek do rodiny, takže zbytek výhry se jistě bude zanedlouho hodit.

Michala Moravcová
Analytik finančních trhů Bossa

 

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Intuice a instinkt v tradingu: Jak to funguje a na co si dávat pozor
  V posledních dnech se hned v několika příspěvcích rozjela naplno diskuse o tom, jestli jsou intuice a instinkt v tradingu dobrým nástrojem. Intuice a instinkt je do jisté míry filozofický koncept, nad kterým si láme člověk hlavu po staletí. Téměř se mi zdá, že došlo k nedorozumění v tom, co vlastně slova znamenají podle moderní vědy.
 • Intuice při tradingu
  Většina mých článků začíná větou k zamyšlení: “Trhy jsou jakýmsi živým organismem, u kterého se snažíme racionálním přístupem zanalyzovat jeho vývoj, což vytváří rozpor mezi očekáváním a konečným výsledkem.?
 • Intuitívne a inštinktívne obchodovanie
  Nasledujúci článok je písaný ako reakcia na článok: „Intuitivní a instinktivní obchodování – nikdy!“. Nie ako obhajoba môjho článku: „Typické obchodné chyby“, ktorý spomínanému článku predchádzal. Tento článok píšem len ako vysvetlenie vecí vytrhnutých z kontextu. Vysvetlenie niečoho, čo mi bolo podsunuté a pritom to bolo viac ako zavádzajúce.
 • Intuitivní a instinktivní obchodování – nikdy!
  Nedávno jsem četl článek, ve kterém autor, mimo jiné, mluvil o intuitivním obchodování. Dokonce hovořil o tom, že zadávání obchodů na základě intuice a instinktu je znakem profesionality tradera. Už když jsem to četl, říkal jsem si, že to tak rozhodně není. Ale pár dnů jsem o tom ještě trochu uvažoval, no a dospěl jsem k závěru, že k tomu musím něco říct.
 • Inverzná výnosová krivka na štátnych dlhopisoch
  V posledných dňoch sa dostala so médií správa, že na českých štátnych dlhopisoch je aktuálne inverzná výnosová krivka, čo sa všeobecne považuje za jeden zo znakov prichádzajúcej recesie a medvedieho trhu. Je to naozaj vždy tak?
 • Investičná príležitosť alebo nová matematika?
  Keď Giordan Brun dňa 17.2.1600 vykríkol ,,a predsa sa točí" to ho už oblizovali plamene kresťanskej cirkvi, ktorá takto trestala ľudí, ktorí nevideli zem ako stredobod vesmíru.
 • Investičná príležitosť: Kryptomenové burzy
  Počuli ste už o kryptomenových burzách? Tak ako existujú banky, poisťovne, brokery tak vznikajú aj rôzne kryptoburzy. Len pred pár rokmi mohlo byť pár kryptobúrz či niekoľko desiatok, no momentálne je to niekoľko stoviek a o pár rokov to bude aj niekoľko tisíc kryptobúrz.
 • Investiční rady od Warrena Buffetta
  Warren Buffett - šéf a ředitel investiční společnosti Berkshire Hathaway - je jeden z nejlepších investorů současné doby. Jeho zaměřením jsou dlouhodobé investice do podhodnocených společností, které mají "dobrý produkt nebo službu" a zároveň k tomu i konkurenční výhodu ve svém sektoru. Díky těmto pravidlům dokázal Buffet dlouhodobě překonávat benchmark SP500.
 • Investiční soutěž BOSSA: Začínají registrace do 2. kola soutěže o 350 000 Kč
  První kolo investiční soutěže BOSSA, v němž jste si mohli procvičit obchodování na finančních trzích na demo účtu s fiktivními penězi, se blíží do finále. Známe už tři výherce týdne, kteří od BOSSY získávají reálných 10 000 Kč a postupují do druhého kola soutěže, v němž se obchoduje s reálným kapitálem a hraje se o 350 000 Kč. Připojí se k nim i čtvrtý výherce z tohoto týdne plus 20 nejlepších investorů, kteří nejvíce zhodnotili za 4 týdny soutěže fiktivní kapitál 30 000 Kč. Samozřejmě se k nim připojí i Leoš Mareš a Patrik Hezucký z Evropy 2 a všichni ti, kteří se od druhého kola sami přihlásí.
 • Investiční soutěž na reálných účtech a dění na finančních trzích
  Shrnutí průběhu 1. týdne soutěže: První týden investiční soutěže na reálných účtech byl pro většinu soutěžících úspěšný. Více než polovina z nich, přesněji 50,59 procent, ukončila svůj první týden v plusu. Výsledná bilance jejich účtů (zavřených obchodů) byla na konci týdne vyšší než počáteční kapitál, který byl pro všechny stejný, a to 10 000 Kč.
 • Investiční strategie a hypotéza (1.)
  Každý forexový obchodník je v podstatě investor, který investuje své volné prostředky do určité měny s očekáváním, že tato investice zhodnotí jeho do obchodu vložený kapitál. A každý investor, pokud ke své investici přistupuje odpovědně, o své investici přemýšlí, posuzuje zejména pravděpodobnost očekávaného vývoje a na základě těchto posouzení definuje svou hypotézu.
 • Investiční strategie a hypotéza (2.)
  Při formulaci hypotézy a zejména při její transformaci do investiční strategie se často zapomíná na vliv speadu a případných dalších nákladů nebo se jejich vliv výrazně podceňuje. Investiční strategie pak může v testovací variantě nabízet velmi dobré výsledky. Při reálném obchodování se vše ukáže ale jinak.
 • Investorská liga mistrů odstartovala
  V pondělí 30.10. spustila společnost Bossa její největší vzdělávací projekt za dobu působení v České republice. Každý pracovní den pozvala jednotlivé partnery a obchodníky, aby vysílali webináře, kde ukazují své obchodní přístupy a strategie.
 • Investoři vyhlížejí další zisky na koruně
  Česká koruna se vůči euru obchoduje na podobné úrovni jako v polovině listopadu 2017. Technicky vzato si už půl roku vzala pauzu ve svém posilujícím trendu. Pro tuto stagnaci EUR/CZK je mnoho vysvětlení, stejně tak ale přibývá argumentů pro znovunastartování zisků koruny v druhé polovině roku.
 • Investování do fyzických drahých kovů 1.
  Rozložení kapitálu mezi více investičních tříd je jedním z nejzákladnějších investičních pravidel již od dávných let.
 • Investování do fyzických drahých kovů - 10.
  V dnešní části našeho seriálu se budeme věnovat možnostem případného prodeje zlatých a stříbrných mincí z našeho portfolia.
 • Investování do fyzických drahých kovů - 11.
  V závěrečné části seriálu o investování do fyzických drahých kovů si zopakujeme nejdůležitější skutečnosti související s investováním do fyzického zlata a stříbra.
 • Investování do fyzických drahých kovů 2.
  V první části seriálu o investování do fyzických drahých kovů jsme si řekli o vhodnosti diverzifikace obchodního kapitálu i do jiných investičních aktiv než pouze do produktů finančních trhů. Vhodnou a historicky osvědčenou investiční třídou jsou drahé kovy ve fyzickém provedení (mince, sady, slitky).
 • Investování do fyzických drahých kovů 3.
  Pokračování seriálu o investování do fyzických drahých kovů.
 • Investování do fyzických drahých kovů 4.
  V následujících několika dílech seriálu o investování do fyzických drahých kovů se budeme podrobněji věnovat konkrétním perspektivním stříbrným i zlatým mincím, které patří do kvalitních investičně-sběratelských sbírek.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Admiral spread new