Sobota 18. května 2024 01:43
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
FTMO férovost
reklama
CapXmaster srovnani

Diverzifikace v době koncentrovaných akciových trhů – výzkum Goldman Sachs

03.05.2024 12:26  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

„Koncentrované akciové trhy nejsou z historického hlediska nijak extrémní. Přesto ovšem existují důvody, proč je vhodné diverzifikovat portfolio do jiných sektorů a trhů,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

Koncentrace na americkém akciovém trhu se v posledních letech dramaticky zvýšila to jak na úrovni individuálních titulů ale i sektorů. Podle výzkumu Goldman Sachs však existují způsoby, jak mohou investoři diverzifikovat svá portfolia a zároveň si zachovat expozici vůči vedoucím společnostem na trhu. Dominance úzké skupiny akcií na trhu není bezprecedentní a je problémem pouze tehdy, pokud není podpořena fundamentálními faktory. Přesto ale úzká skupina dominantních společnosti zřídkakdy zůstává dlouhodobě nejvýkonnější.

Dominance amerických akcií

Americký akciový trh byl v posledních 50 letech trvale tím největším na světě a jeho podíl po globální finanční krizi neustále stoupal. Dopomohla tomu uvolněná monetární politika, která vytvořila vhodné prostředí na investice. Nyní americký trh zaujímá přibližně 45 % světového akciového trhu, zatímco v roce 2009 to bylo přibližně 30 %. V letech kolem dot.com bubliny americké trhy měly zhruba 50% podíl na světovém akciovém trhu, tehdy také úzká skupina vedla trhy nahoru. Ovšem toto období nelze přímo srovnávat se současností, neboť dnešní růst ocenění velkých technologických společností je podložen skutečným růstem hospodářských výsledků.


Tento rostoucí podíl na relativní velikosti světového akciového trhu odráží sílu americké ekonomiky. Dominance amerických akcií se od velké finanční krize v roce 2008 dramaticky zrychlila a předstihla nárůst tržní kapitalizace v Asii a Evropě. V poměru k HDP se podíl USA na kapitalizaci akciového trhu také neustále zvyšuje, i když částečně odráží skutečnost, že na americkém akciovém trhu je nyní mnoho neamerických společností. Výrazný růst zisků amerických společností v tomto období vysvětluje jejich relativní výkonnost. Ceny akcií i zisky na akcii u neamerických společností ve srovnání s jejich protějšky kótovanými na burze v USA trvale klesaly. Kromě toho je americký akciový trh více vystaven rychleji rostoucím odvětvím než zbytek světa, míra reinvestic společností na americkém akciovém trhu je vyšší než na většině ostatních trhů a těší se větší likviditě, která pomáhá snižovat rizikovou prémii. Americká ekonomika je větší a silnější než ostatní a k tomuto efektu přispívá i rostoucí trend kotace amerických společností se sídlem v zahraničí.

Podle výzkumu Goldman Sachs je americký akciový trh sice v porovnání se zbytkem světa stále dražší, ale prémie, se kterou se americké tituly obchodují jsou odůvodněné vyšší mírou návratnosti. Při zohlednění vyšší úrovně ziskovosti a návratnosti vlastního kapitálu tak není oceňovací prémie USA údajně nijak extrémní. Navíc diverzifikace mimo USA není vždy jednoduchá – ostatní trhy mohou být s USA korelovány. Přesto existuje mnoho kvalitních růstových společností v jiných regionech a měly by být brány v úvahu jako součást diverzifikovaného portfolia. Zpráva uvádí Japonsko jako potenciálně atraktivní trh mezi rozvinutými trhy, příležitosti mohou být i v Indii (zejména růstové akcie) a Číně (hodnotové akcie). Výzkum také uvádí evropské spotřebitelské akcie, tedy společnosti, jejichž výkonnost úzce souvisí se stavem ekonomiky a hospodářským cyklem, protože v regionu dochází k oživení aktivity (evropští spotřebitelé mají vysoké úspory a růst reálných mezd).


Technologický sektor může i nadále dominovat

Koncentrace akciových trhů roste i z pohledu sektorů, protože akcie technologických, mediálních a telekomunikačních společností nadále získávají rostoucí podíl na světovém akciovém trhu, zejména v USA, ale i na jiných trzích, například v Asii. Zatímco zisky technologických společností od roku 2008 prudce vzrostly, ostatní sektory v souhrnu nedosáhly prakticky žádného pokroku. Tuto dynamiku ještě zhoršila pandemie, která si vynutila sociální izolaci a zvýšila poptávku po technologiích ve srovnání s jinými částmi ekonomiky.

Růst úrokových sazeb v posledních letech sice snížil relativní růst zisků technologického sektoru, ale v posledním roce se jeho tempo růstu obnovilo. Značné zásoby hotovosti technologických firem jim poskytly další výhodu, protože tuto hotovost mohou úročit vysokou úrokovou sazbou. Úroveň koncentrace technologických firem (ačkoli vysoká) není historicky nijak extrémní. Současný technologický sektor má asi 40% podíl na celkovém akciovém trhu. Vysoká koncentrace odvětví zkratka odráží, že je daný sektor v dané době hlavním motorem hospodářského růstu. Analytici Goldman Sachs sice doporučují zvýšenou alokaci do technologických akcií ve všech regionech, vnímají ale také hodnotu v zajištění proti této technologické dominanci. Například diverzifikací do růstových (zpravidla menších) společností, které jsou nyní kvůli zvýšeným sazbám levnější. Ve všech regionech s výjimkou Japonska existují také příležitosti ve zdravotnictví, a to díky kombinaci atraktivního ocenění a vysokých růstových vyhlídek. Diverzifikace lze do jisté míry dosáhnout také investicí do 11 největších evropských společností (tzv. GRANOLAS), tato skupina má konzervativnější valuace, než americké protějšky ze skupiny „velké sedmičky“. Tyto evropské akcie mají navíc podobně silné rozvahy, vysoké zisky a vysoké a stabilní marže.

Pro další sektorovou diverzifikaci mohou investoři zvýšit expozici vůči skupině akcií zvaných „ex tech compounders“. Tento termín Goldman Sachs používá pro společnosti, které mají tržní kapitalizaci vyšší než 10 miliard dolarů a sdílejí určité klíčové faktory. Mezi ně patří vysoké marže, vysoká ziskovost, silné rozvahy, nízká volatilita, silné růstové vyhlídky a desetiletý konzistentní růst zisků za sebou. A konečně, kvalitní růstové akcie lze doplnit některými hodnotovými akciemi – společnostmi, které se obchodují za relativně nízké ocenění v porovnání s jejich růstovým a výnosovým potenciálem. Například se jedná o energetické a finanční společnosti v USA a spotřebitelské cyklické společnosti v Evropě.

Velká sedmička

Akciovému trhu od počátku minulého roku dominuje malá hrstka společností. Analýza zjistila, že americký akciový trh historicky po období vysoké koncentrace často rostl. Tato koncentrace nyní panuje i na evropských akciových trzích (skupina akcií GRANOLAS představuje téměř čtvrtinu hodnoty 600 největších evropských společností). Vysoká koncentrace akciových trhů nemusí být nutně příznakem valuační bubliny. Vysoká koncentrace akcií není neobvyklá a mnoho dominantních společností z poslední doby má vysoké zisky a silné rozvahy. Přesto však dnešní dominantní společnosti nemají zdaleka jistotu, že budou mít tak vysoký podíl na tržní kapitalizaci i nadále. Historicky se s příchodem nových hráčů na trh jen málo společností udrží bez úhony, protože konkurence je buď donutí zaniknout, sloučit se, nebo je převezme. Z tohoto pohledu se trh, kterému začne dominovat několik málo akcií, stává stále zranitelnějším buď vůči konkurenci, nebo vůči antimonopolní regulaci.

BH Securities a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Divergence na AUD/USD
    V průběhu asijské obchodní seance dosáhla hodnota páru AUD/USD úrovně 1.0489 a dostala se tak až...
  • Divergence na dolaru podpořila výběr zisků
    FX trhy se těšily na vánoční dárek z amerického kontinentu, tedy že kongres USA schválí alternativu pro řešení...
  • Divergence na dolaru, USD/JPY směřuje na 83,03
    V minulých dnech jsme upozornili na narůstající divergenci americké měny, která se naplno projevila včera...
  • Divergencia medzi EZ a USA pokračuje
    Recesia stále hrozíHrozí eurozóne recesia? Tá...
  • Divergencia medzi USDJPY a dlhopisovým trhom
    Menový pár USDJPY je zvyčajne silne korelovaný s TNOTE (korelácia je negatívna, preto je graf TNOTE obrátený). Videli sme, že v priebehu roku 2019 sa však tieto trhy výrazne odlišovali. Zdá sa, že vysoké TNOTE odrážajú averziu k riziku a súčasne vysoké úrovne na páre USDJPY odrážajú optimistickú náladu na akciových trhoch. Dalo by sa predpokladať, že takéto protichodné správanie na trhu nemusí pretrvávať a tieto nástroje by sa mohli opäť priblížiť. K tomu by mohlo dôjsť prostredníctvom poklesu USDJPY, poklesu TNOTE, alebo poklesom oboch nástrojov súčasne.
  • Divergenci mezi AUDUSD a USDCAD mají na svědomí především komodity
    Jen krátký postřeh k situaci na komoditních měnách. Na devizovém trhu v poslední době dochází k docela zajímavé divergenci mezi cenou kanadského a australského dolaru. Zatímco kanadský dolar si své pozice drží a v posledních dnech dokázal na páru dokonce docela solidně posilovat, australský dolar zůstává pod prodejním tlakem a je za poslední měsíc jednou z nejslabších hlavních světových měn.
  • Diverzifikace je po finanční krizi složitější než kdykoli dříve
    Diverzifikace je něco, co každý zná, ale jen málokdo to ve svém investování dělá. I když byste ale diverzifikovat skut...
  • Diverzifikace je pro idioty?
    „Warren Buffett a Charlie Munger se nechali slyšet, že diverzifikace je pro idioty. Ray Dalio říká, diverzifikace je nejdůležitější princip investování. Pravdu mají všichni,“ říká analytik BHS Timur Barotov.
  • Diverzifikace rizika – jak ochránit svůj kapitál před krachem
    Pokud se úspěšného investora zeptáte, jaký je klíč k úspěchu, jedna z prvních rad, kterou dostanete, je diverzifikace rizika. Diverzifikace rizika do více obchodů je možná nejdůležitější stavební kámen úspěšné investiční strategie. Způsobů, jak sestavit vaše portfolio je mnoho.
  • Diverzifikace rizika – jak ochránit svůj kapitál před krachem?
    Pokud se úspěšného investora zeptáte, jaký je klíč k úspěchu, jedna z prvních rad, kterou dostanete, je diverzifikace rizika. Diverzifikace rizika do více obchodů je možná nejdůležitější stavební kámen úspěšné investiční strategie. Způsobů, jak sestavit vaše portfolio je mnoho.
  • Diverzifikácia Číny
    Nočný článok z Reutersu nepriamo potvrdzuje našu včer...
  • Diverzifikujte své akciové portfolio s Bitcoin ETF v XTB
    Bitcoin je letos jedním z nejvýkonnějších aktiv a od svého uvedení na trh k dnešnímu dni (11. 3. 2024) přidal přibližně 70 %. Takový růst s sebou vždy přináší zvýšený zájem, a proto stále více lidí hledá způsoby, jak koupit Bitcoin nebo do něj investovat.
  • Dividenda ČEZu vylepšila hospodaření státu
    Státní rozpočet ke konci srpna byl v deficitu 194,6 mld. Kč a třetí měsíc po sobě tak došlo ke snížení deficitu. Hlavním důvodem je výplata dividendy z energetické společnosti ČEZ, kde je stát hlavním akcionářem, a to ve výši 54 mld. Kč.
  • Dividenda - klíč pro volatilní trhy
    ,,Klíčové pro investory na současných volatilních trzích jsou dividendy, dividendy a zase divide...
  • Dividendová pražská burza
    Konec roku 2016 se vezl na pozitivní vlně, jež se vzedmula po listopadovém zvolení Trumpa americkým prezidentem. Ambiciózní plány na zvýšení investičních výdajů do infrastruktury nebo možné snížení korporátních daní v USA ze současných 35 % na téměř polovinu se kladně přelilo na většinu akciových trhů. Stranou nestál ani středoevropský region, který si za celý uplynulý rok v korunovém vyjádření připsal pěkných 9 % (index CECEEUR). Pokud se nicméně podíváme na výkonnost českého akciového indexu PX, ten s jednoprocentním zhodnocením skončil daleko za polskými či maďarskými akciemi.
  • Dividendové strategie – Jak na pravidelný příjem díky dividendám
    Pasivní dodatečný příjem z úroků a dividend je to, na co cílí stále více investorů. Přestože v dobách s nízkými úrokovými sazbami nejsou výnosy z investic s pevným úrokem příliš lukrativní, s dobře promyšlenou dividendovou strategií je možné dosáhnout nadprůměrného výkonu a překonat zhodnocení největších akciových indexů.
  • Dividendový výnos v USA vytrvale klesá. Blíží se dokonce výnosům dvouletých US dluhopisů
    Jedna zajímavost aktuálnímu ocenění akciových indexů. Přestože ziskovost amerických společností v posledních letech roste, jejich akcie rostou ještě rychleji. Po téměř 20% růstu amerického akciového indexu S&P 500 tak díky tomu dochází k výrazné kontrakci dividendových výnosů, který letos u firem obsažených v indexu S&P 500 klesl v průměru pod 1,9 %. Období z roku 2015 a 2016, kdy dividendové výnosy díky růstu ziskovosti výrazně rostly, je tak definitivně za námi a začínáme se znovu pohybovat v poněkud nebezpečných vodách.
  • Dividendy krotí korunu
    Důvodem pro rychlejší posilování sazeb je především pomalejší posilování koruny, než se nyní stále očekává. Promítne se na něm také odliv dividend z České republiky ve druhém čtvrtletí. Po posledním zasedání ČNB rázem zastavila koruna svoje posilování a následně se její kurz stabilizoval na 25,40 Kč za euro. To je v současné době i průměrná úroveň kurzu, kterou ve své poslední prognóze očekávala právě centrální banka pro první čtvrtletí, a to se splnilo.
  • ⛽Divočina na NATGAS
    Arktický výbuch v USA a najmä v Texase viedol k nespočetným problémom. Vďaka nižšej produkcii plynu, problémom s prenosom a poškodenej infraštruktúre zostali tisíce domácností bez elektriny. Za zmienku stojí, že veľa elektrární v USA je poháňaných zemným plynom. Nízke teploty navyše zaútočili aj na Mexiko, ktoré dováža 70% svojho plynu z Texasu. Texaské úrady však zakázali vývoz plynu mimo štát, a to minimálne do 21. februára. Americká plynárenská asociácia naznačila, že minulú nedeľu a pondelok bol dopyt taký obrovský, že zásoby plynu dosiahli rekordne nízku úroveň okolo 150 miliárd kubických stôp. V jednom okamihu boli obmedzenia ponuky také obrovské (v Texase sa výroba znížila na polovicu) a dopyt zostal vysoký, že spotové ceny v Oklahome dosiahli abstraktnú úroveň 999 dolárov za kontrakt (MMBTU). Spotová cena v Henry Hub, americkom stredisku na vyrovnanie plynu, vyskočila na zhruba 25 dolárov za kontrakt.
  • Divoká jazda na striebre pokračuje
    Striebro a jeho divoké pohyby v uplynulých dňoch prilákali na tento trh mnohých špekulantov. 26.6. striebro z ničoho nič prepadlo o viac než 6% v priebehu niekoľkých sekúnd, avšak rýchlo dokázalo vymazať všetky svoje intradenné straty. Pravdepodobne sa jednalo o ľudskú chybu a niekto predal počet futures kontraktov namiesto množstva uncí. Trh sa ale nedokázal z tohto prepadu spamätať a pokračoval v klesajúcom trende, pričom zlato začiatkom júna spadlo pod level 16.00 USD, čo boli pre tento kov pol ročné minimá.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple Ebook Svíčkové a cenové formace