Sobota 27. duben 2024 19:14
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
CapXmaster
reklama
Dukascopy new
reklama
FTMO král

Průzkum: Přes 60 procent Čechů nezná současnou výší inflace, kvůli ní se ale více než polovina vlastníků obává znehodnocení své nemovitosti

01.11.2023 13:14  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Téměř polovina Čechů si myslí, že je aktuální míra inflace vyšší než v září loňského roku, kdy vrcholil její meziroční růst. Třetina z nás se navíc domnívá, že v příštích šesti měsících inflace nadále poroste. Navzdory zdražování v předchozím období polovina populace odhaduje, že se svými příjmy vychází tak akorát, pro čtvrtinu lidí je to ale obtížné. U nemovitostí si myslí většina Čechů, že ceny a nájmy jsou vysoké. Další růst cen odhaduje více než 60 procent lidí jak u pronájmů, tak prodejů nových domů či bytů, a to v rozmezí tří až pět procent. Více než tři čtvrtiny lidí potom míní, že za vysokými cenami napříč realitami jsou vysoké úrokové sazby. Zároveň se 53 procent Čechů obává poklesu hodnoty jejich nemovitosti kvůli inflaci. Navzdory tomu dvě třetiny lidí vnímají nákup nemovitosti jako dlouhodobou investici na důchod. U budoucí koupě počítá třetina z lidí, kteří si plánují koupit dům, byt nebo pozemek, s financováním tzv. na hypotéku. Aktuálně má hypoteční úvěr více než čtvrtina lidí v Česku, a to nejčastěji právě jeden. Ti, kdo plánují své aktuální úvěry v blízké době refixovat, se obávají, že jim s novou splátkou vzroste rozpočet natolik, že budou hůře vycházet. Vedle toho ale téměř 40 procent populace očekává další růst úrokových sazeb do konce tohoto roku i po něm. U nemovitostí také Češi vidí za posledních 10 let největší nárůst tržní ceny. Takové výsledky přinesl celorepublikový průzkum společnosti Broker Consulting od agentury Ipsos mezi 1007 respondenty, který byl dnes představen na tiskové konferenci spojené s panelovou diskuzí, na níž vystoupili významní hosté a experti na českou ekonomiku. 

Finanční znalosti a gramotnost dospělé populace

Dle průzkumu má pouze 14 procent dotazovaných povědomí o míře aktuální inflace. Třicet šest procent se domnívá, že se inflace bude dál zvyšovat. Inflační očekávání v sektoru domácností tedy bohužel nelze považovat za ukotvená,“ komentuje výsledky šetření Jiří Rusnok, současný poradce představenstva Allianz a bývalý premiér a guvernér ČNB.

Při zkoumání ekonomické reality šetření mj. zjistilo, že si Češi zásadní události, jako například dramatický nárůst inflace, nevybavují zcela realisticky. „Téměř polovina respondentů si myslí, že inflace je letos vyšší než loni. Takové mylné vnímání může vést k významně chybným ekonomickým rozhodnutím. Tito lidé můžou být například přehnaně ochotní akceptovat další zvyšování cen obchodníky, protože mají pocit, že je teď jaksi normální ještě rychlejší růst cen než dřív. Jde o ilustraci negativních dopadů vysoké inflace,“ říká Michal Skořepa, ekonom z České spořitelny.

Při zjišťování celkového přehledu o ekonomické realitě nyní a v minulosti také vyplynulo, že v některých záležitostech mají Češi znalosti odpovídající nebo přibližující se skutečnému stavu. Například 80 procent lidí je přesvědčeno, že pětiprocentní zhodnocení úspor na spořicích účtech inflaci neporáží. Třetina lidí dál uvedla, že je aktuálně průměrná sazba na spořicích účtech od pěti do šesti procent. Pouze pětina lidí neví. Třetina si pak nedokázala ani vzpomenout, ani odhadnout, jaké sazby byly před 10 lety. Při dotazování na ideální spořicí účet, odpověděla pětina Čechů, že je to podle nich takový, který pokryje inflaci, s úrokem v rozmezí 10 až 11 procent.

Přehled o aktuálních úrokových sazbách mají Češi do určité míry realistický. Průměrně odhadují u tříleté i pětileté fixace úrokovou sazbu mezi 5,5 až 7 procenty (34 procent, 26 procent). V roce 2013 odhadují u tříleté i pětileté fixace nejčastěji úrok v rozpětí jednoho až čtyř procent (41 procent, 43 procent). Při pohledu na minulost (rok 2013) lidé více uváděli, že výši sazby neví (u tříleté i pětileté fixace úvěrů shodně 40 procent respondentů). U současných sazeb přitom nevěděl odpověď menší počet lidí (tříletá fixace – 29 procent, pětiletá – 32 procent).

I přestože letos došlo k signifikantnímu výkyvu u očekávaného vývoje úrokových sazeb, v aktuálním průzkumu poměrně velká část lidí (39 procent) předpokládá další růst sazeb do konce tohoto roku, a to navzdory tomu, že převážná část analytiků predikuje jejich blížící se pokles. (V porovnání s lednovým průzkumem si ale méně lidí myslí, že se hypoteční úrokové sazby budou spíše zvyšovat, naopak přibylo lidí, kteří se domnívají, že se budou snižovat.) O něco menší část (28 procent) počítá, že sazby poklesnou, a to nejčastěji v rozpětí 0,3 až 0,5 procentního bodu.

„Část populace vnímá ekonomickou realitu pohledem do zpětného zrcátka. Změny přijímají až se zpožděním. To bohužel často vede k chybným rozhodnutím. Například před několika lety, když byly sazby hypoték rekordně nízké, si lidé sjednávali krátké fixace s výhledem, že sazby budou v budoucnu ještě níže. V tu chvíli dávalo ale nejlepší smysl sjednat si co nejdelší fixaci. To jde dnes jasně vidět. Nyní máme před sebou pravděpodobně snižování úroků u hypoték, ale lidé, kteří se obávají dalšího zvyšování, si zřejmě sjednají dlouhé fixace a budou platit mnohem více než by museli,“ říká Martin Novák hlavní analytik ze společnosti  Broker Consulting.

Více než třetina lidí odhaduje, že na pětimilionovou hypotéku je třeba půl milionu až jeden milion korun z vlastních zdrojů. Třetina lidí si pak také myslí, že průměrná aktuální měsíční splátka u pětimilionové hypotéky při délce úvěru na 30 let je 20 000 až 30 000 korun. Častěji to jsou lidé, kteří aktuálně hypoteční úvěr mají (45 procent). U osmimilionové hypotéky čtvrtina lidí nemá o výši splátky žádnou představu. „Je evidentní, že Češi mají, co se týče hypoték, dobrou představu o výši splátky. Mít dobrý přehled o situaci v hypotékách je důležité kvůli tomu, aby lidé nedělali špatná finanční rozhodnutí. Oproti minulosti, kdy lidé paradoxně spekulovali na nižší sazbu při změně fixace, se nyní větší ostražitost a informovanost velmi vyplácí,“ dodává Martin Novák.

Pokles nebo růst hodnoty nemovitostí

Z průzkumu je zřejmé, že více než polovina lidí se kvůli vysoké inflaci obává poklesu hodnoty své nemovitosti. „Obava Čechů z vysoké inflace je oprávněná. Dotýká se jak našich úspor, tak majetku. Ve veřejné diskuzi se ale často zapomíná na rozdíl mezi nominálním a reálným vývojem cen, a to obzvlášť u nemovitostí. Ty podle našich dat od června 2022 reálně poklesly v průměru o 23 procent. Prakticky to znamená, že si člověk za prodaný byt nebo dům pořídí zhruba o čtvrtinu méně než před dvěma lety. To nemusí být na první pohled dobře vidět, protože nominálně sice utrží několik milionů korun, reálně si ale za ně koupí méně,“ konstatuje Martin Novák.

Téměř 60 procent (57) lidí má za to, že tržní ceny nemovitostí oproti loňskému roku stouply – nejčastěji o tří až pět procentních bodů. Více než tři čtvrtiny lidí si myslí, že současnou cenu nemovitostí ovlivňuje výše úrokových sazeb hypotečních úvěrů. Tři čtvrtiny lidí pak uvádí, že ceny ovlivňuje růst energií. Ve srovnání se začátkem roku 2023 jsou lidé ohledně vývoje cen optimističtější, a to především u nájmů. Většina Čechů si ale přesto myslí, že ceny a nájmy bytů nebo domů jsou vysoké. Nejvíce si to myslí u cen novostaveb – bytů i domů. Padesát čtyři procent potom uvádí, že jsou velmi vysoké.

Stav českých domácností po vysoké inflaci

Osm z 10 lidí uvádí, že příjem jejich domácnosti pokryje výdaje a zbyde jim něco navíc. Čtvrtina lidí pak z těchto zbylých peněz dokáže spořit, častěji to jsou domácnosti s čistým měsíčním příjmem od 30 do 40 tisíc. „Ukazuje se, že navzdory snižování inflace, je u nás zhruba třetina domácností, která se během krize finančně hodně vyčerpala. Jakýkoliv další výkyv cen směrem nahoru nebo jiné zvyšování výdajů by její situaci výrazně zkomplikovalo. Tyto rizikové domácnosti vidí svoji budoucnost spíše pesimisticky, proto častěji než ostatní pokračují ve výrazných úsporách svých výdajů a šetří i na svém spotřebitelském chování,“ upřesňuje Michal Straka, Product & Business Development Director z agentury Ipsos.

Pětina lidí v Česku vychází se současným příjmem domácnosti snadno. Čtvrtina pak obtížně. Pětina populace věří, že se jejich ekonomická situace v následujícím roce zlepší, bezmála třetina si ale naopak myslí, že se zhorší. Vedle toho osm z 10 lidí uvádí, že příjem jejich domácnosti pokryje výdaje a zbyde jim něco navíc. Čtvrtina lidí pak z těchto zbylých peněz dokáže spořit.

Pouze 10 procentům Čechů se čistý měsíční příjem oproti roku 2019 zvýšil o 30 a více procent, inflace ve sledovaném období přitom byla cca 32 procent. Znamená to, že asi 90 procentům občanů jejich reálné čisté příjmy ve stejném období klesly. Makroekonomické dopady tohoto vývoje by proto neměly nikoho překvapovat,“ dodává k výsledkům průzkumu zjišťujícím také nárůst čistého měsíčního příjmu u českých domácností Jiří Rusnok.

Investování do nemovitostí

Pro šest z 10 Čechů jsou investice do nemovitostí bezpečné. Dvě třetiny lidí vnímají vlastnictví nemovitosti jako investici na důchod, a to zejména proto, že nebudou zatíženi výdaji na bydlení. Třetina lidí pak věří, že se nemovitost z dlouhodobého hlediska zhodnotí, a tím bude lépe zajištěna.

 „Češi vnímají vlastní bydlení i jako dlouhodobou investici, s čímž lze jen souhlasit. V současné době reagují pozitivně na mírný pokles úrokových sazeb a vnímají i meziročně o něco nižší ceny nemovitostí a jejich širší nabídku. Na rostoucí poptávce klientů po úvěrech na bydlení se projevuje i zklidnění ekonomického prostředí a odložená poptávka po nemovitostech. Trh navíc žije v očekávání dalšího snižování úrokových sazeb centrální bankou, což by poptávku po hypotékách akcelerovalo. Pro financování nového bydlení lze navíc získat další zvýhodnění. U ČSOB je možné mít nižší sazbu při uzavření hypotéky na úsporné bydlení nebo s životním pojištěním při sjednání úvěru,“ uvádí Martin Vašek, generální ředitel Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny.

Ohledně nemovitostí panuje řada mýtů a polopravd, ačkoliv se jako investice těší u českých domácností velké oblibě. Nemovitosti byly velmi dlouhou dobu vnímány jako bezrizikové aktivum a je zřejmé, že vývoj posledních let ukazuje, že ne každá nemovitost musí být skvělá investice,“ upozorňuje Jana Brodani, výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh České republiky.

Co se týká dalších možností investování do realit, zkušenost s realitním fondem mělo podle průzkumu nyní v říjnu 17 procent Čechů, to je o šest procent více než při lednovém šetření. Průzkum také zjistil, že pokud by se snížily úroky u hypotečních úvěrů o více než pět procent, do nemovitostí by investovalo ještě v tomto roce 16 procent lidí. Čtvrtina lidí neví, zdali by ji k investování do nemovitostí motivovalo snížení inflace, a to v jakémkoli rozsahu.

Výhled do budoucna

Koupi domu, bytu nebo pozemku plánují v příštích pěti letech dvě pětiny obyvatel Česka. Nově se 30 procent plánujících bude pokoušet o nové bydlení, nevylučují ale koupi staršího domu nebo bytu, ve kterém už někdo bydlel. Většina plánuje investovat do nemovitosti či pozemku v rámci svého kraje. Nejčastěji pak chtějí lidé nakupovat v blízkosti svého bydliště nebo blízko k rodině. Více než třetina jsou lidé, kteří si plánují pořídit vlastní dům za účelem bydlení, necelá třetina pak plánuje k bydlení vlastní byt. Čtvrtina lidí plánuje koupi bytu pro vlastní bydlení v Praze, dvě pětiny Pražanů si ale chtějí koupit nemovitost mimo hlavní město. Podobně jako v lednu odložila svůj záměr pořídit si nemovitost třetina lidí. A to zejména kvůli růstu cen nemovitostí nebo nárůstu celkových výdajů domácnosti jako například růst výdajů za energie.

Dvě pětiny lidí mají nebo střádají na plánovanou koupi či rekonstrukci nemovitosti vlastní zdroje či rezervy. Třetina si plánuje na tyto výdaje vzít hypotéku.

Aktuálně má hypoteční úvěr více než čtvrtina lidí v Česku (27 procent). Nejčastěji lidé mají jeden hypoteční úvěr. Víc než třetina těch, kteří aktuálně mají hypoteční úvěr, plánuje refixaci hypotéky. Nejčastěji očekává po refixaci nárůst úrokové sazby o 2,5 až 3 procentní body a také pokles měsíční splátky o 1 001 až 2 500 korun. Čtrnáct procent poté očekává vzrůst splátky o 2 501 až 4 000 korun. Více než polovina těch, kteří plánují svůj aktuální hypoteční úvěr refixovat, se obává, že se jim novou splátkou zvýší rozpočet a budou s ním hůře vycházet. Pokud tato obava nastane, nejčastěji ji bude řešit snížením nezbytných výdajů.

Zajištění majetku a kontrola pojištění

Bezmála polovina lidí se zamyslela nad pojištěním své nemovitosti v důsledku neustálých změn na realitním trhu. Třicet devět procent vlastníků si pak nechalo aktualizovat pojistné smlouvy a více než čtvrtina si podle výsledků šetření nechala přecenit nemovitost.

Klíčová slova: Kontrola pojištění | Zajištění majetku | Bývalý premiér | Nákup nemovitostí | Nižší ceny | Michal Straka | Vice | Vlastní bydlení | Development | Hypoteční banky | Vysoké úrokové sazby | Nákup nemovitosti | Další růst úrokových sazeb | Vysoké inflace | Znehodnocení | Snížení inflace | Martin Vašek | Vlastnictví | Skvělá investice | Aktuální inflace | Zvyšování cen | Reality | | TIM | Další růst sazeb | Češi | Společnosti | Vnímání | Chování | Investovat do nemovitostí | Poptávka po nemovitostech | Tržní ceny | MJ | Ceny | JDE | Poradce | Allianz | Růst | Další růst | Asociace | Domácnosti | Sazby hypoték | Vývoj | Růst sazeb | Výdaje | Meziroční růst | Situace | Pokles | Nájmy | Experti | Budoucnost | Michal Skořepa | Martin Novák | Ipsos | Bydlení | Ředitelka | Výkonná ředitelka | Důchod | Hypotéky | Úroky | Míra | Výhled do budoucna | Zdražování | Úrok | Generální ředitel | Růst cen | Výše úrokových sazeb | Snižování úroků | Rozpočet | Jana Brodani | Asociace pro kapitálový trh České republiky | Asociace pro kapitálový trh | Inflační očekávání | Průzkum společnosti | Růst úrokových sazeb | Očekávání | Příjmy | Krize | Průzkum | Ekonomická situace | Výhled | Zajištění | Guvernér | Přehled | Energie | Snižování úrokových sazeb | Pokles úrokových sazeb | Ceny nemovitostí | Úvěr | ROCE | Zkušenost | Trh | Spořící účet | Nemovitosti | Míra inflace | Jiří Rusnok | Investování do nemovitostí | Investice do nemovitostí | Guvernér ČNB | Broker Consulting | Aktivum | Investovat | Financování | ČSOB | Výsledky | Business | Ekonom | Banky | Úrokové sazby | ČNB | Kapitálový trh | Investování | Investice | Broker | Zhodnocení | Sazby | Poptávka | Analytik | Inflace |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Průzkum PMI a implikace pro střední Evropu - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
    Ekonomická aktivita v eurozóně letos v červnu dle předběžných výsledků PMI průzkumu dále zrychlila svůj růst, přičemž tempo růstu bylo nejsilnější za uplynulých 15 let.
  • Průzkum PMI a implikace pro střední Evropu - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
    Dubnový průzkum PMI naznačuje, že ekonomická aktivita v eurozóně zrychlila svůj růst, když souhrnný indikátor PMI vzrostl na devítiměsíční maximum. Růst aktivity ve zpracovatelském průmyslu dle průzkumu PMI zrychlil na svou historicky nejvyšší úroveň.
  • Průzkum PMI a implikace pro střední Evropu - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
    Průzkum PMI pro eurozónu pro letošní říjen vykresluje dvourychlostní ekonomiku, kdy se průmyslu nadále daří, zatímco sektor služeb je zasažen restrikcemi spojenými s koronavirem.
  • Průzkum PMI hlásí nižší poptávku i pokles zaměstnanosti
    Indikátor PMI v srpnu zůstal na červencové úrovni 46,8 bodu. Provozní podmínky se tak zhoršily nejvyšším tempem podruhé za více než dva roky. Nepříznivou zprávou je, že došlo k nejprudšímu poklesu zakázek za více než dva roky. Zhoršila se jak domácí poptávka, tak ta zahraniční. Z průzkumu je patrné, že zákazníci již váhají se zadáváním nových zakázek nebo je dokonce ruší. Firmy situaci řeší nižším objemem výroby, ale i rychlým snižováním zaměstnanosti. Na druhou stranu dobrou zprávou je, že problémy se subdodávkami výrazně polevily a zpoždění termínů dodávek bylo nejmenší za poslední dva roky. S tím jde ruku v ruce i výrazný pokles tlaku na růst cen vstupních surovin. Silně zpomalil i růst cen výstupů.
  • Průzkum PMI je nabytý extrémy
    Dubnový index PMI sice zaostal za naším očekáváním, i tak byl ale nejvyšší od ledna 2018 (58,9 bodu). Šetření je tentokrát nabyto rekordy na mnoha stranách. Problémy se subdodavatelskými řetězci byly v dubnu extrémní. Výkon dodavatelů byl nejhorší od roku 2001, kdy se index začal počítat. To se pak odrazilo v rychlém růstu cen vstupů, jehož tempo bylo nejrychlejší od roku 2003. Firmy na tento vývoj reagovaly zvýšením cen svých produktů, a to také nejvíce od roku 2003. Pokud by takovýto vývoj pokračoval i nadále, představovalo by to riziko ve směru vyšší letošní inflace. Nedostatek vstupů pak vedl k mírnému zpomalení tempa růstu výroby. I tak bylo ale nejrychlejší od března 2018. Na druhou stranu firmy zvýšily počty svých zaměstnanců nejrychleji od února 2008.
  • Průzkum: Podnikání je pro ženy často jen záložní plán. Rozjezd byznysu jim komplikuje péče o děti i chybějící podpora
    Problematické skloubení rodinného a pracovního života odrazuje ženy v Česku od založení vlastního podnikání. Větší množství žen podnikatelek by přitom pomohlo zlepšit kondici české ekonomiky. Vyplývá to z výsledků průzkumu Barometr: Touha prosperovat – část 2: České mikro a malé podniky v roce 2023. Průzkum vznikl v rámci programu na podporu podnikání Mastercard Strive™ Česko, ze společné iniciativy Centra pro inkluzivní růst společnosti Mastercard a neziskové organizace CARE Česká republika.
  • Průzkum: Polovina Čechů investuje, roste mezi nimi obliba investičních aplikací
    Počet Čechů, kteří investují, každým rokem průběžně stoupá. Investiční produkty nyní využívá polovina dospělých. Ačkoliv největší oblibě se dlouhodobě těší investování skrze produkty banky, na výsluní se postupně dostávají i nové technologie. Jak ukázal průzkum pro ČSOB Asset Management, investiční aplikace dnes používá každý šestý investor. Investoři si také přejí mít své finance vždy pod kontrolou. V ČSOB jim to umožňuje Investiční portál, díky kterému mohou své portfolio spravovat online a odkudkoliv.
  • Průzkum: Polovina Čechů počítá s tím, že nevyjde se svými úsporami v důchodu, k tomu se 64 procent lidí obává poklesu životní úrovně ve stáří
    Ačkoli si sedm z 10 Čechů spoří a na penzi se nějak připravují, 73 procent lidí počítá, že bude muset v důchodu omezit své výdaje. Zároveň se bezmála dvě třetiny obávají, že jim ve stáří klesne životní úroveň. Více než polovina populace přitom spoří pravidelně. Sedmdesát čtyři procent si odkládá na důchod do 2000 korun za měsíc, čtvrtina z nich potom méně než 500 korun.
  • Průzkum: Prodej bytů se loni meziročně propadl více než o polovinu
    Počet prodaných bytů v Česku se loni meziročně propadl o více než polovinu. Z průzkumu České bankovní asociace ve spolupráci s Dataligence, databází informací o nemovitostech v Česku, zveřejněného na dnešní tiskové konferenci vyplynulo, že prodeje starších bytů klesly o 51 procent, rodinných domů o 49 procent a nových bytů o 57 procent. Jde o nejmenší počty prodejů za deset let. Ceny nemovitostí rostou rychleji než příjmy domácností.
  • Průzkum: Prodeje bytů klesly meziročně o 26 procent, luxusní až o 37 procent
    Prodeje bytů v loňském roce meziročně klesly o 26 procent a domů o 42 procent. Vyplývá to z průzkumu internetového portálu Valuo.cz z dat katastru nemovitostí a z veřejných nabídek. Podle analýzy realitní kanceláře Svoboda & Williams se prodej luxusních bytů propadl meziročně o 37 procent, průměrné ceny prodaných bytů razantně neklesly. Výsledky průzkumu Valuo.cz a analýzy Svoboda & Williams má ČTK k dispozici.
  • Průzkum Reuters: Koruna do roka vystoupá nejvýš od 2012, středoevropské měny celkově budou zpevňovat
    Hlavní středoevropské měny by měly v příštích 12 měsících posilovat díky zdravému ekonomickému růstu a očekávanému uta...
  • Průzkum Reuters: Koruna raketou regionu. Do roka u 25,80 k euru
    Česká koruna by mohla za 12 měsíců posílit o téměř 5 procent vůči euru a zásadně tak předstihnout výkon dalších měn ve středoevropském regionu. Pro rok konce kurzového závazku ČNB to předpovídá průzkum Reuters mezi ekonomy a analytiky.
  • Průzkum Reuters: Korunu k 25 za euro požene růst sazeb ČNB
    Koruna by mohla během příštích 12 měsíců vévodit zpevňování středoevropských měn, poháněna dalším pravděpodobným růstem úrokových sazeb České národní banky, ukázal průzkum Reuters mezi 42 analytiky.
  • Průzkum společnosti Fidelity International 2023: Čína je připravena vést oživení v Asii
    Čína vstoupila do roku králíka připravena vymanit se lockdownů a většina analytiků společnosti Fidelity očekává, že do konce roku 2023 setrvá v režimu expanze.
  • Průzkum společnosti Fidelity International 2023: Společnosti se připravují na svět po levném financování
    Po téměř deseti a půl letech rekordně nízkých úrokových sazeb se zdá, že éra uměle levného kapitálu končí. Analytický průzkum společnosti Fidelity International pro rok 2023 přibližuje, jak se společnosti přizpůsobují náročnějším, a nakonec i udržitelnějším podmínkám na trhu financování.
  • Průzkum: Stále více lidí projevuje zájem o kryptoměny 
    Bank Of America po krachu LUNA ze začátku června provedla průzkum, aby určila sentiment trhu vůči digitálním aktivům. Výsledek překvapivě ukázal, že lidé stále plánují kryptoměny nakupovat a dokonce je používat k online transakcím.
  • Průzkum: Více než čtvrtina firem na odložené splátky nemá
    Více než čtvrtina malých a středních firem nebude mít na splátky svých úvěrů peníze. V sobotu přitom končí šestiměsíční období odkladu splátek úvěrů. Vyplývá to ze zářijového průzkumu společnosti Lidya mezi 330 podnikateli. Vzhledem k tomu, že výzkum se uskutečnil ještě před zavedením aktuálních vládních opatření, lze čekat, že realita bude horší.
  • Průzkum YouGov favorizuje Bidena, novinky ze Severní Karolíny a možné dopady výsledků voleb v Georgii
    Poslední průzkum veřejného mínění organizace YouGov ukázal na jasnou výhru Bidena - 382 hlasů volitelů. Baštou demokratů by se měl stát Texas! Samozřejmě se investoři na průzkumy nemohou spolehnout, protože v roce 2016 v tomto průzkumu vyhrála Hillary Clintonová. YouGov poukázal na to, že na rozdíl od roku 2016 nevěří lidem, kteří se bojí mluvit o tom, že budou volit Trumpa. YouGov ukazuje 53 % pro Bidena a 46 % pro Trumpa v Pensylvánii.
  • Průzkum: Zájem o investování vzrostl o 72 %. Mezi Čechy vede zlato
    Podle průzkumu, který provedla společnost BrikkApp ve spolupráci s WebMedea services, se Češi více zajímají o investování. V lednovém meziročním srovnání došlo k 72% nárůstu zájmu. Nejvíce česká populace důvěřuje investici do zlata (55 %) a cenných papírů (12,5 %). S covidovou pandemií se také lidé zajímají o ‚pasivní příjem‘. Zajímavou příležitost pro českou společnost přinášejí v době finanční krize stále i kryptoměny (6,5 %) a nemovitosti (6,2 %). Narůstá i zájem o crowdfunding. Výsledky průzkumu se odvíjejí od množiny 1300 hledaných klíčových slov z internetových vyhledávačů.
  • Průzkum: 40 % českých investorů tvoří ženy. K investování přistupují rozváženěji
    Popularita investování v České republice stoupá a na chuť mu navzdory zažitým stereotypům přichází i čím dál více žen. Stejně jako muži začínají investovat nejčastěji do věku 35 let. Do investičního běhu ale vstupují s větší rozvahou a opatrností. Polovina z nich začíná investovat již v době, kdy jejich úspory nepřesahují hranici 25 000 korun. Častěji než muži také investují pravidelně každý měsíc.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new