Čtvrtek 08. červen 2023 06:47
reklama
Dukascopy new
reklama
ActivTrades banner
reklama
ActivTrades banner
reklama
Dukascopy new

Fidelity International: Čína + 1 = ASEAN - vítězný vzorec

24.05.2023 17:31  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Pandemie, válka a rostoucí geopolitické napětí přiměly nadnárodní firmy přehodnotit své globální dodavatelské řetězce. S rostoucím počtem plánů na relokaci se region ASEAN ocitl mezi těmi oblastmi, které mají nejlepší předpoklady k tomu, aby absorbovaly přesunuté businessy.

BOE Technology, pekingský dodavatel elektronických displejů pro světové výrobce chytrých telefonů, plánuje investovat stovky milionů dolarů do nových továren ve Vietnamu. BOE tak následuje své největší klienty: Samsung pokračuje v expanzi ve Vietnamu, kde již vyrábí přibližně polovina jeho chytrých telefonů pro světové trhy. Podobně Apple, další klient BOE, zase údajně plánuje vyrábět MacBooky v Thajsku.

Zatímco Čína je stále globální výrobní velmocí, stále více společností zkoumá jihovýchodní Asii a desetičlenný blok ASEAN (zkratka pro Sdružení národů jihovýchodní Asie), protože sledují strategii "Čína plus jedna", aby diverzifikovaly rizika svého dodavatelského řetězce tím, že přesunou část výroby.

Síla na vzestupu

Pokud bychom na ASEAN pohlíželi jako na stát, byl by po Indii a Číně třetím nejlidnatějším státem na světě. Na rozdíl od Číny a Japonska, kde počet obyvatel zřejmě dosáhl svého vrcholu, je populace ASEANu mladá a rostoucí, což s sebou přináší ekonomický přínos. Záviděníhodný průměrný věk 30 let v regionu je srovnatelný s 39 lety v Číně, 49 lety v Japonsku, 38 lety v USA a 42 lety v Evropě. Rychle rostoucí střední třída v ASEAN zvyšuje spotřebu a HDP na obyvatele ve většině zemí regionu poroste podle prognóz do roku 2030 o 3 až 4 % ročně.

Graf 1: ASEAN a Indie jsou v čele populačního růstu


Zdroj: The World Bank, Fidelity International, květen 2023.

Zatímco se nadnárodní firmy rozvětvují do jihovýchodní Asie, my si myslíme, že globální investoři mohou také těžit z diverzifikace své expozice do tohoto regionu rozvíjejících se trhů, kde je slušný růst a férové ocenění. Obecně v globálních fondech jsou tendence podvážit ASEAN vzhledem k jeho ekonomickému vlivu, což naznačuje dostatečný prostor v budoucnu k ovlivňování akciových trhů a trhů s pevným výnosem v tomto regionu.

Rozšíření výroby

Pandemie covid-19 a obchodní napětí mezi Čínou a USA odhalily křehkost dodavatelských řetězců, které se příliš spoléhají na globalizaci a postupy just-in-time. Ruská invaze na Ukrajinu rovněž narušila dodávky mnoha klíčových komodit a oslabila globální logistické sítě. Tyto faktory urychlily přeskupení globálních dodavatelských řetězců.

Vzhledem k tomu, že relokace výrobních kapacit nabírá na obrátkách, jihovýchodní Asie v posledních několika letech dohnala Čínu v oblasti přímých zahraničních investic a stala se jednou ze dvou hlavních asijských destinací pro příliv investic.

Graf 2: ASEAN dohání Čínu v přílivu přímých zahraničních investic


Zdroj: Konference OSN o obchodu a rozvoji, sekretariát ASEAN, Fidelity International, květen 2023. Investice uvnitř sdružení ASEAN jsou z přílivu přímých zahraničních investic vyloučeny.

Po celém regionu vznikají vysoce konkurenceschopná a různorodá výrobní centra. Pokud jde o výrobu elektroniky, Vietnam se stále více podobá zmenšené Číně. V Malajsii vyrábějí továrny stolní počítače pro světové značky jako HP a Dell. V Thajsku, kam japonské a čínské automobilky přesunuly některé své výrobní linky, vzniká nové regionální centrum výroby automobilů, stále častěji také elektromobilů. Bohaté zdroje Indonésie mezitím umožňují rozvoj těžby niklu a s tím související výrobu baterií pro elektromobily,“ vysvětluje Madeleine Kuang, manažerka Fidelity Emerging Asia Fund (SICAV), Fidelity International.

Díky tomuto výrobnímu boomu se prudce zvýšil vývoz, přičemž jihovýchodní Asie zaznamenala v loňském roce 22,6% nárůst vyváženého zboží, což je nejvíce ze všech asijských regionů. Mezitím vývoz služeb z jihovýchodní Asie v roce 2022 vzrostl o 19,1 %, což je rovněž nejrychlejší růst v Asii.

Graf 3: ASEAN je lídrem růstu exportu v Asii


Zdroj: OSN ESCAP, Fidelity International, květen 2023.

Kam továrny, tam trhy?

Rozvoj finančních trhů ASEANu však zaostává za tempem investic do regionu. Například země jihovýchodní Asie se na indexu MSCI Emerging Asia podílejí dohromady méně než 8 %, zatímco Indie, jejíž HDP v roce 2022 byl nižší než HDP zemí ASEAN, přibližně 18 %.

Je pochopitelné, že většina globálních investorů zatím ASEAN ve svých portfoliích nenadvažuje. Pro cizince může být obtížné se ve finančním prostředí regionu orientovat, neboť se zde liší právní systémy, tržní infrastruktura i houštiny byrokracie. Některé investory odrazuje také nedostatečná celková likvidita na trzích ASEAN. Kromě toho někteří stále vzpomínají na to, jak se během asijské finanční krize v letech 1997-98 v některých částech regionu proběhla měnová devalvace.

Navzdory těmto obavám země jihovýchodní Asie pokročily v posilování svých rozvah a zlepšování právních systémů. Především díky růstu domácích kapitálových trhů mnohé z nich snížily svou závislost na vnějším financování. A většina členů ASEAN nashromáždila mnohem větší devizové rezervy než v době předchozích finančních krizí.

„Ačkoli se finanční infrastruktura v regionu stále zdá být nedostatečně rozvinutá, znamená to prostor pro budoucí růst a příležitosti pro ty, kteří se do něj zapojí dříve. Díky silné demografické podpoře by se ASEAN mohl stát novou továrnou světa, zejména pokud místní finanční trhy doženou skluz,“ uzavírá Madeleine Kuang.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Fidelity International: A klíčovou technologií roku 2023 bude...
  Podle každoročního průzkumu analytiků společnosti Fidelity International budou největšími faktory, které pomohou zvýšit ziskovost podniků v roce 2023, automatizace a umělá inteligence, zatímco decentralizované finance a blockchain jsou považovány za technologie s menším dopadem.
 • FIDELITY INTERNATIONAL a MOONFARE uzavřeli strategické partnerství
  Společnosti Fidelity International a Moonfare spojily své síly ve strategickém partnerství, aby investorům rozšířily přístup k investování na neveřejných trzích. Moonfare bude poskytovat profesionálním klientům společnosti Fidelity International v Evropě přístup k nabídce spravovaných fondů privátního trhu. Společnost Fidelity převezme minoritní kapitálový podíl a zaujme místo v dozorčí radě platformy Moonfare. Partnerství posílí ambice společnosti Fidelity International na alternativních trzích a prohloubí spojení Moonfare s předními manažery aktiv a bankami.
 • Fidelity International: Analytický průzkum 2023 – úleva od inflace na dohled
  Podle průzkumu společnosti pro rok 2023 se většina analytiků Fidelity International domnívá, že nákladové tlaky již dosáhly svého vrcholu, nebo že se tak stane na počátku tohoto roku.
 • Fidelity International: Bidenovy ambiciózní klimatické plány by mohly změnit americký trh s dluhopisy
  Prezident Biden ohlásil 22. dubna cíl snížit emise skleníkových plynů v USA do roku 2030 na polovinu oproti roku 2005. Toto oznámení spolu s jeho předešlým představením plánu „vytvořit miliony dobrých pracovních míst“ v oblasti čisté energie, elektrifikované dopravy a celkové dekarbonizaci vytvoří příležitosti pro dluhopisové investory a transformuje americký trh dluhopisů.
 • Fidelity International: Biden podpoří čistou energii a garantuje zdravotní péči pro širší skupinu obyvatel
  Joe Biden už byl prohlášený vítězem voleb, a ačkoliv Donald Trump jeho vítězství stále zpochybňuje, je již možné věnovat plnou pozornost předpokládanému dalšímu vývoji trhů. Analytici Fidelity International diskutují o důsledcích vítězství demokratů na oblast energetiky, veřejný sektor, zdravotnictví i farmaceutický průmysl.
 • Fidelity International: Budoucnost nemovitostí
  Dříve bylo investování do nemovitostí poměrně jednoduché – šlo hlavně o cenu a výnos. Nyní stojí v popředí také honba za čistou nulou. Se současnými budovami nikdy nedosáhneme cílů nulových emisí uhlíku stanovených do roku 2050. Stavby se musí změnit a spolu s nimi musíme změnit i náš investiční přístup. U těch aktiv, která zůstanou stejná, hrozí, že zastarají a ztratí hodnotu.
 • Fidelity International: Celosvětová finanční krize přinesla i pozitiva, odpovědné investice zažily rozmach
  Před deseti lety ukončila celosvětová finanční krize investiční éru, ve které byly jediným kritériem při rozhodování o investicích kompetitivní výnosy. Zahájila nové období, v němž se do popředí dostaly odpovědné zásady, které zahrnují péči o životní prostředí, sociální oblast i témata z oblasti corporate governance (ESG). „Nástup těchto hodnot do investic by však bez krize trval mnohem déle,“ říká Hiroki Sampei, engagement ředitel japonské pobočky společnosti Fidelity International.
 • Fidelity International: Co čeká čínské trhy v roce Buvola
  Investoři jsou zvědaví, jestli si čínský býčí trh udrží svůj náskok i v roce Buvola, a budou se zaměřovat na udržitelnost hospodářského oživení a tempo možného zpřísňování měnové politiky.
 • Fidelity International: Co mohou investoři očekávat po 19. kongresu v Číně?
  Čína bude podle Fidelity International, globálního lídra v oblasti investic, i po 19. kongresu komunistické strany pokračovat v nastavené politice prezidenta Xi. Zaměří se na politiku směřující k lepšímu rozvoji kapitálového trhu a hospodářským reformám. Velkou výzvou bude plánované snižování zadluženosti země a udržení úrovně výroby cestou inovací a podporou spotřeby. Největší potenciální riziko se podle odborníků Fidelity International skrývá ve směřování nemovitostního sektoru, který zažívá aktuálně boom.
 • Fidelity International: Co říkají data za 80 let (a 11 recesí) o dnešním makroekonomickém výhledu?
  Z historického hlediska vedlo zpřísnění finančních podmínek, podobně jako jsme byli svědky v posledním roce, vždy k recesi. Odhadnout potenciální závažnost je však složitější.
 • Fidelity International: Čínské banky už tuto „show“ zažily
  Pády bank a nouzové záchranné akce v USA a Evropě přiměly investory do bankovního sektoru k tomu, aby se začali krýt. Čínské bankovní akcie a dluhopisy vypadají mnohem klidněji. Čelí sice jiným výzvám, ale z pohledu investorů je zde zajímavá možnost diverzifikace, když se zaměří na Čínu.
 • Fidelity International: Dluhopisy s investičním stupněm – odolné vůči oslabení akciových trhů
  Tržní volatilita v říjnu narostla a Andrea Iannelli, ředitel investic Fidelity International, vidí jako příležitost dluhopisy s investičním stupněm, které odolávají oslabení akciových trhů. Zejména oceňuje ty asijské a velmi pozitivně vnímá Evropu. Zajímavé příležitosti vidí i v Británii s ohledem na potíže při projednávání Brexitu. Dodává, že období výrazného akciového oslabení je sice zpravidla předpovídáno širšími spready, ale to, zda jejich rozšiřování zaznamenané v roce 2018 bude předzvěstí něčeho zlověstnějšího, není zatím jasné.
 • Fidelity International: Důsledkem konfliktu jsou stagflační tlaky a vyšší pravděpodobnost globální recese
  Oli Shakir-Khalil, investiční ředitel, Emerging Market Debt, Fidelity International: Události na Ukrajině otřásly světem a my myslíme na ty, kteří jsou postiženi probíhající humanitární krizí. Jaké jsou potenciální trvalé ekonomické, finanční a tržní dopady konfliktu a jejich důsledky pro trhy a portfolia dluhopisů rozvíjejících se trhů, případně co ale nedávný vývoj znamená pro globální ekonomiku a trhy s pevným výnosem? Dnes se budeme bavit o bezprostředních i potenciálně trvalých dopadech konfliktu ve sféře ekonomické, finanční i tržní nebo o důsledcích pro dluhopisové trhy a naše portfolia dluhopisů na rozvíjejících se trzích.
 • Fidelity International: Ekonomiku Evropy mohou ohrozit letošní volby
  Ekonomická situace eurozóny je zatím pro rok 2017 příznivá, očekávaný růst ale mohou podle analytiků Fidelity International zkomplikovat volby, které se letos konají v nejdůležitějších zemích Evropy, tedy v Nizozemsku, Francii, Německu, ale i v Česku a možná v Itálii či Řecku. Výrazný vliv bude mít také brexit a zasáhnout mohou i mimoevropské vlivy, zejména Ruska a USA.
 • Fidelity International: Evropské akcie mohou letos přinést vyšší zisky
  Po delším období poměrně podprůměrných výsledků vypadá v současnosti výhled evropských akcií velmi slibně. Klíčovou brzdou je ovšem politické riziko. Pokud ale proběhnou volby v eurozóně bez otřesů, lze už letos očekávat významné posílení evropských akcií.
 • Fidelity International: Evropské komerční nemovitosti si stojí lépe než americké
  Rostou obavy, že další vlna tlaků na americké banky bude pocházet z oblasti komerčních nemovitostí. V Evropě je ale kancelářský sektor odolnější a většina bank je tak méně vystavena prudkým tlakům.
 • Fidelity International: Globální ekonomika stabilně roste, ale neakceleruje, očekáváme přesun od měnových k fiskálním stimulům
  Podle odborníků Fidelity International, globálního lídra v oblasti investic, růst světové ekonomiky, jenž byl počátkem roku 2016 mírný, zrychlil v letních měsících na nejvyšší úroveň od r. 2013. Vývoj je stále pozitivní, nicméně nyní již odborníci neočekávají další zrychlování tempa růstu. Cestou k nastartování růstu ekonomik není podle Fidelity International ani tak monetární, jako spíše fiskální politika.
 • Fidelity International: Globální nálada rychle klesá
  Analytici společnosti Fidelity vnímají, že nálada mezi manažery společností, které pokrývají, se již několik měsíců zhoršuje. V červnu se objevily jisté známky oživení, když Čína začala znovu po lockdownech fungovat, ale toto oživení se zastavilo. Nálada se zhoršila i jinde, zejména v Severní Americe, Evropě a regionu EMEA/Latinské Ameriky. Jak ukazuje graf z tohoto týdne, indikátor nálady manažerů je nyní nejméně příznivý od doby, kdy jsme se na něj před dvěma lety začali našich analytiků každý měsíc dotazovat. Hlavní ukazatele se také nadále zhoršují a nyní jsou na úrovni srovnatelné s okamžikem vypuknutí pandemie Covid-19.
 • Fidelity International: Chart Room – Tři strukturální faktory, které mají vliv na přetrvávající inflaci
  V posledních měsících dominovala v titulcích inflace, přičemž celkový růst spotřebitelských cen v USA dosáhl 40letého maxima. „I když neočekáváme, že globální míra inflace zůstane na těchto rekordních úrovních, vidíme několik střednědobých až dlouhodobých inflačních faktorů,“ říká Timothy Foster, portfolio manažer Fidelity International.
 • Fidelity International: Investiční výhled po 3. čtvrtletí 2017 – opatrný optimismus
  Aktuální býčí trh – jeden z historicky nejdéle trvajících – má podle analytiků Fidelity International ještě potenciál pro pokračování. Pro Q3 2017 vidí odborníci Fidelity International jako stěžejní tato témata:
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple - Panelova diskuze