Proč neobchodovat jednoduše

Napsal:   Sekce: 

Jednoduchost v obchodování zpřesňuje rozhodování...

Zdravím vás všechny, nedávno jsem slíbil, že se s Vámi podělím o obchodní strategii, která samozřejmě není dokonalá a nenabízí 100% jistých obchodů. Pro ty, kteří jsou zvyklí na samé zisky, tato strategie opravdu není, jelikož obchodování nepřináší jen zisky, ale také ztráty, kterých bývá i více než zisků, ale když si na to člověk zvykne a uzpůsobí tomu svůj money-management, pak už mu ztráty náladu nezkazí.

Právě ztráty jsou pro nás tou hlavní zkouškou naší disciplíny a jsou skutečně tím nejlepším testem nás jako obchodníků. Já jsem s tímto fenoménem jménem ztráta bojoval a zaměřoval se na jak se nikdy nesplést a hledal tu jistotu bez ztrát a pravděpodobně jsem udělal dobře, že jsem touto cestou nešel dál, ale začal jsem se ztrátami „kamarádit“, no prostě už jsem to nebral tak tragicky, když jsem se spletl a prodělal. Výhoda tady byla jedna obrovská a to psychická úleva, protože když jsem pak postupně zjistil, že když budu vědět co riskuji, tak vím vše podstatné co v obchodě potřebuji, jelikož když mi pak trh nabídne zisk o velikosti mého původního rizika = posun stop loss na + 1 pips a při 2x násobku mého rizika = výstup z pozice. Tahle jednoduchá rovnice mi nenabízí sice vzít trh od minima na maxima a říkat si já jsem TRADER, ale mě to nevadí, protože to zásadní je, že ty signály, které dostávám z grafu jsou pravidelný a extrémní trendy jsou sice nádherný ale čekat se mi na ně nějak nechce..

Ještě než začnu popisovat svých pár pravidel, dovolte mi obhájit proč se budu bavit o obchodování přes minutový graf max 5-ti minutový graf. Je to z toho důvodu, že nemám rád obchody, kde musím dlooouho čekat na to jestli jsem se spletl nebo ne. Mě prostě baví obchodovat tu náladu kterou aktuálně na tom grafu vidím a nechci čekat, jestli mi během dne do toho skočí nějaká zpráva či vyjádření nějakých odborníků, kteří dokážou otočit celým trhem. Nehledě na to velmi rád obchoduji dopolední seanci, kdy „žije“ jen Evropa a v tomto případě opravdu nemá smysl sledovat hodinový graf, protože od 9:00 zhruba do 12:00 to jsou na hodinovém grafu 3 svíčky a to je docela bída na to, abych byl schopen z nich vyluštit nějaký solidní signál a navíc s obrovským rizikem a taky jistotou, že ten obchod nebudu moci zavřít (podle těch pravidel, které jsem zmiňoval) za pár minut, ale spíš za pár dni a kdo ví co se do té doby může stát. Když se jednoduše podívám na 5M tak ty tři hodiny najednou znamenají 36 svíček a u 1M to je pak samozřejmě 180 svíček a to už je docela dost signálů, které mi stojí za to se jim věnovat a sledovat je a být připraven reagovat. Proto jsem si také zvykl sledovat jen jeden graf a hlavně čistý graf s jednou EMA a hlavně bez jakýchkoliv indikátorů nebo případně abecedně seřazených svíčekJ

Teď už tedy konečně k tomu podle čeho osobně obchoduji. Hlavní moji měnou je EUR/USD čas kdy to sleduji je přesně stanoven na: když mám časJ , ale zásadně buď mezi 9-12 nebo mezi 14-17, pak už mi tam většinou ty rychlé obchody chybí pak už to za moji pozornost nestojí. Jak jsem již zmínil sleduji 1M graf a když potřebuji nadhled tak použiju 5M graf. V prvé řadě si určím pásmo ve kterém se mi trh pohybuje a zjišťuji trend a to i pomocí EMA 20. Ještě jedna hlavní věc a pro mě zásadní, když na tom trhu nic nevidím tak taky nic nedělám..

Na grafu vidíte včerejší den odpoledne. Vzhledem k tomu, že jsem s píše konzervativní, vyvaroval jsem se proto obchodování zpráv, které byly v půl třetí našeho času a spíš jsem pak sledoval situaci, kdy se trh se zprávami vyrovnal a hlavně uklidnil. Jak je možné vidět byly zde krásné obchodní signály při odražení spodního pásma. Vstupy zde plánuji jen v okamžiku, že mám potvrzený support (neboli až po druhém odražení toho spodního pásma) a hlavně čekám jestli se mi tady ukáže něco co mi nabídne určitou šanci, že mám pravdu a to jsou svíce. Jak je možné vidět zaměřuji se z vlastní zkušenosti pouze na svíce typu „pohlcení“ či „ranní nebo večerní hvězda“(viz červené kolečka). Zajímavá je taky úvaha sledovat co dělá trh v trendu, když mi narazí na EMA 20, dost často to bývá zajímavý signál, kde se tyto formace taky nabízí a navíc mám rovněž po korekci a trh mi většinou ukazuje „a jedeme dál“. Na obchodování s EMA 20 ještě pracuji, proto jsem tuto myšlenku spíš jen navrhl. Nicméně včera se mi i tato strategie vyplatila.

Na závěr samozřejmě podstatná věc a to je kolik tady maximálně riskuji na jeden obchod a to je max do 10 pips a tím si tedy jdu max pro 20 pips. Ještě zkouším pracovat s 2x posouvaným BE(break even) a i zde zatím ladím ideální nastavení. Důležitý je taky vědět kolik obchodů člověk za ten den zvládne? Já osobně po pátém až šestém obchodě to balím, protože pak už dělám hlouposti, protože se jednoduše přestávám koncentrovat. Když se mi za ten den podaří udělat 10-15 pips tak jsem spokojen a vím, že jsme zase o něco blíž svému cíli na konci týdne či měsíce.

Hlavní je, aby si člověk při obchodování dokázal říct DOST pro dnešek a nenechal za sebe mluvit své ego či emoce. To byl pro mě ten hlavní boj a můžu říct daleko těžší než to co nabízí graf.

Díky za pozornost a přeji vám hodně štěstí v obchodování = i to je potřeba:-)

Ahoj Petr

Hodnocení článku:
Sdílení článku:
Facebook

Čtěte více

 • Proč i nadále věřit dolaru?
  Americký dolar si v červnu vybral svou slabší chvilku. Na měnové frontě ztratil jak vůči svým evropským protějškům (EUR, GBP, CHF), tak i vůči komoditním měnám (CAD, AUD, NZD). Důvodů k tomuto oslabení však příliš mnoho nebylo, ze střednědobého hlediska by proto měl USD získat ztracené pozice zpět. Podívejme se na tři skutečnosti, které z fundamentálního hlediska podporují americký dolar.
 • Proč je ropa o 60 procent levnější než před rokem?
  Cena ropy WTI se za posledních 12 měsíců propadla z hodnoty 107 dolarů za barel na úroveň 40 dolarů a nyní se obchoduje na 6 a půl letých minimech. Navíc série negativních zpráv přicházejících z čínské ekonomiky, největšího světového spotřebitele komodit, situaci stále zhoršuje.
 • Proč jsem si vybral StrategyQuant
  Dnes se krátce zmíním o programu, který pro stavbu a testování AOS používám. Tím programem je StrategyQuant.
 • Proč klesá cena ropy, když OPEC snížil těžbu?
  Cena ropy se předchozí týden propadla pod hodnotu 50 dolarů za barel prvně od loňského prosince, když nárůst zásob surové ropy v USA paralyzoval snahy zemí OPEC a 11 dalších producentů ropy snížit celkovou nabídku suroviny na světovém trhu. Saúdská Arábie, největší producent ze zemí OPEC, se zavázala snížit denní objem těžby o téměř půl miliónu barelů denně. Jakožto hlavní a největší reprezentant skupiny OPEC šla vzorem a v lednu zredukovala denní objem těžby nad rámec dohody. Prosincový závazek členů OPEC vedl k zvýšení ceny ropy a její stabilizaci nad úrovní 50 USD za barel. Nicméně Spojené státy využily situace a dražší ropa vedla k obnově břidlicových vrtů. Ve výsledku stouply zásoby černého zlata v USA a ropa dostala ránu od medvědů. Nyní je otázka, zda bude OPEC trpělivě držet nižší limity těžby, když na nich parazitují USA.
 • Proč klesá cena zlata? Kde a kdy se zastaví?
  Propad ceny zlata na 5letá minima (nejníže od března 2010) je aktuálně poslední demonstrací silného výprodeje probíhajícího na komoditním trhu, který už přes rok zřetelně sledujeme hlavně prostřednictvím trhu s ropou. Cenu zlata před dalším poklesem neuchránil ani výprodej čínských akcií a s ním související panika z prasknutí další bubliny.
 • Proč kupuji zlato?
  Dnes v 16:40 jsem vybral zisk z poklesu indexu S&P za tento týden. I když si myslím, že je zde stále velký prostor pro další propad, je středa ideálním dnem pro otočku o 180°. Ale o tom asi rozhodne Fed a obchodníci na Wall Street.
 • Proč nebudu provozovat fond
  V minulých týdnech jsem několikrát dostal otázky, týkající se možnosti obchodovat pro někoho nebo za někoho.
 • Proč (ne)funguje technická analýza
  Technická analýza patří mezi nejpopulárnější metody pro odhad budoucího pohybu ceny. Ať už ceny akcie, komodity, měnového páru, akciového indexu nebo různých derivátů na tato aktiva. Oblíbenost technické analýzy spočívá především v jednoduchosti, srozumitelnosti a snadné dostupnosti jejích nástrojů. Kde se však bere jistota jejích uživatelů, že by měla fungovat? Výzkumy ukázaly, že úspěšnost formací technické analýzy se pohybuje kolem 50 %. Vychází tedy technická analýza skutečně z podstaty trhů a opakování historie, nebo je za přítomností formací technické analýzy něco jiného? Ortodoxní uživatele technické analýzy čeká možná smutný příběh, ale s veselým koncem.
 • Proč nefungují populární metody technické analýzy
  Technická analýza
 • Proč (ne)jen kritizovat?
  ..přiznat si chyby je těžší než kritizovat, fabulovat a obviňovat ostatní, že si své vlastní zisky vymysleli..
 • 9. MQL4 - Moje první strategie (1/2)
  V tomto díle si společně napíšeme vlastní strategii. Začneme nejprve vytvořením knihovny s pomocnými funkcemi pro obchodování.
 • 8 pips
  Dnes mi dorazila zpráva od mého dobrého přítele. Napsal mi v ní: "Tak dneska jsem vydělal jen 8 pips". Trh EUR/USD se dnes do této chvíle pohyboval v rozmezí High a Low asi 80 pips. Nabízí se zde otázka: Je 8 pips profitu za jeden den skutečně tak málo?
 • 8. MQL4 - Tester strategií
  V tomto díle se v rychlosti seznámíme s testerem strategií, který nám pak poslouží k testování a ladění naší strategie.
 • 7. MQL4 - Funkce pro obchodování
  V tomto díle si představíme poslední oblast jazyka MQL4 tak, abychom byli schopni napsat svoji vlastni strategii pro automatizované obchodování a tím jsou funkce pro práci s pokyny.
 • 6. MQL4 - Technické indikátory
  V tomto díle se podíváme funkce, které vracejí data jednotlivých indikátorů.
 • 5 nejsilnějších emocí tradera
  Psychologie obchodování je nedílnou součástí každého z nás. Trhy jsou jakýmsi živým organismem, u kterého se snažíme racionálním přístupem zanalyzovat jeho vývoj, což vytváří rozpor mezi očekáváním a konečným výsledkem.
 • 5. MQL4 - Předdefinované proměnné
  V této kapitole se trochu ponoříme do jazyka MQL4 a představíme si základní proměnné, pomocí kterých můžeme zjišťovat informace o cenách.
 • 5 koníčků, které vám mohou pomoci v tradingu
  V jednom z minulých článků jsme si řekli, že život není jen o vysedávání u obrazovek, a že byste si měli k tradingu najít hobby, u kterého si psychicky odpočinete. Již od útlého věku má většina z nás své vlastní koníčky. Také se nejspíš shodneme na tom, že každý by si měl své koníčky zvolit podle toho, co ho samotného baví a naplňuje.
 • 4. MQL4 - Můj první skript
  V této kapitole si zkusíme společně vytvořit první velice jednoduchý skript. Ukážeme si tak, jak se skript zakládá, seznámíme se s prvními funkcemi a nasadíme skript do platformy MetaTraderu.
 • 3. MQL4 - Ještě, než začneme kódovat
  Řízení motorového vozidal je vždy záživnější, než studování předpisů. Stejně tak je to v programování. Samotné kódování není tak nudné, jako čtení referenčních manuálů, ale bez základních znalostí se programovat ani nedá začít. V tomto díle se podíváme trochu do struktury jazyka MQL4.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace

avatar

Autor:

Péťakrat

Hodnocení autora:
Colosseum fx - live
Bližší informace o autorovi >>

Kategorie blogu

reklama

Kurzy obchodování

Bře
3

Exkluzivní VIP seminář: Obchodujte jako bankovní trader!

Představujeme vám exkluzivní seminář, který účastníky semináře posouvá mezi tradingovou elitu. V průběhu semináře se dozvíte veřejně nedostupné informace o tom, jak ve skutečnosti funguje forex, pravdu o retailových brokerech a další veřejně nedostupné informace z obchodování bank a tradingu na institucionální úrovni.

Bře
24

Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management

Zcela nový seminář z dílny FXstreet.cz a tentokrát se zaměřením na psychologii obchodování a money-management. A právě toto téma je naprosto nejdůležitější a současně bohužel nejvíce podceňované a opomíjené téma většiny obchodníků. Tento seminář tak doplňuje naše ostatní kurzy, které se zaměřují spíše na technickou stránku tradingu. Úspěch tradera záleží hlavně na jeho psychice a přístupu k obchodování. Přijďte se naučit ty nejsilnější nástroje, tipy a rady, které vám k úspěchu pomohou. Tento unikátní seminář zcela jistě změní váš přístup k tradingu a tím také vaše celkové výsledky. Seminářem vás budou provázet úspěšní tradeři Ondřej Hartman a Jakub Hodan.

Dub
14

Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy na FOREXu

FXstreet.cz představuje unikátní seminář s hostem - Patrikem Urbanem, který působil jako profesionální trader na Wall Streetu. Praktické použití technické analýzy, Price Action a obchodní systémy ziskových traderů. Kromě Patrika Urbana na semináři jako host vystoupí také full-time trader Jakub Hodan.

Dub
21

Juniorská škola tradingu - Forex I-II (Praha)

Juniorská škola tradingu - Forex I-II je určena pro začínající tradery. Pokud chcete vyzkoušet něco nového, vymanit se z davu a být úspěšný v obchodování na finančních trzích, tak je tento seminář určen právě vám.

Literatura

titulka_smallsize.jpg

Novinka! Kniha "Jak se stát forexovým obchodníkem" Ondřeje Hartmana vychází ve druhém a výrazně rozšířeném vydání!

Kniha vychází již ve druhém, ale tentokrát výrazně upraveném a rozšířeném vydání. Kniha je koncipována tak, aby byla užitečným průvodcem jak začínajícím obchodníkům bez zkušeností, tak i těm, kdo na forexu již obchodují a potřebují si prohloubit své znalosti.

Day_Trading_obalka_78x110.jpg

Kniha "FOREX – Ziskové intradenní a swingové obchodní strategie" od Kathy Lien vychází v češtině!

Je nám velikou ctí, že můžeme obohatit český a slovenský forexový trh světově uznávanou knihou číslo 1 pro každého, kdo chce do hloubky pochopit fungování největšího světového finančního trhu.

C:\fakepath\kathy-lien-08112017.jpg

Světový bestseller o tradingu v češtině! Úspěšní obchodníci: Jak běžní lidé porážejí Wall Street v jeho vlastní hře

Jedna z nejprodávanějších knih od Kathy Lien právě vychází v českém překladu! Obsahuje sérii rozhovorů Kathy Lien s nejúspěšnějšími tradery. Tato kniha se stala inspirací pro tisíce čtenářů po celém světě. Setkáte se v ní s příběhy obyčejných lidí, kteří dokázali zbohatnout díky systematickému dodržování konkrétních pravidel v tradingu. Bez ohledu na jejich povolání jsou dnes úspěšnými obchodníky a investory. V této knize vám budou představeny jejich obchodní přístupy a strategie, které vám pomohou pochopit, jak lze pomocí vlastní píle dosáhnout úspěchu ve zdánlivě složitém světě tradingu.

Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:


FXstreet.cz - forex, komodity, kryptoměny, trading, zpravodajství

Nezávislý investiční server zaměřený na forex, komodity, kryptoměny, trading a zpravodajství. Vzdělávací články, cenové grafy, cizí měny, semináře, ekonomické a forex zprávy.
reklama
Bernstein Bank - seminar
reklama
XTB MT4
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple - strategy