Středa 24. duben 2024 21:55
reklama
Purple trading AI
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
CapXmaster srovnani

Fidelity International: Čínské banky už tuto „show“ zažily

23.03.2023 20:28  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Pády bank a nouzové záchranné akce v USA a Evropě přiměly investory do bankovního sektoru k tomu, aby se začali krýt. Čínské bankovní akcie a dluhopisy vypadají mnohem klidněji. Čelí sice jiným výzvám, ale z pohledu investorů je zde zajímavá možnost diverzifikace, když se zaměří na Čínu.

Akcie největších čínských bank se dlouhodobě obchodují hluboko pod účetní hodnotou, mimo jiné kvůli obavám ze špatných úvěrů, očekáváním čínských úřadů ohledně „národní služby“ a potenciálnímu rozmělnění vzniklému prodejem akcií.

„Je tedy zajímavé, že čínské banky by mohly být obecně méně zasaženy bouří, která se šíří v zákoutích světového bankovního sektoru od Silicon Valley po Švýcarsko. Může se však ukázat, že jde o bouři ve sklenici vody – pokud se ukáže, že snahy amerických úřadů zkrotit problémy regionálních amerických bank jako je Silicon Valley Bank (SVB), jsou úspěšné, a pokud dohoda, kterou švýcarské úřady zajistily pro banku UBS, aby převzala svého dlouholetého konkurenta Credit Suisse, dokáže problémy v této oblasti utlumit,“ říká Yi Hu, analytik Fidelity International.

Je to hodně "kdyby", ale globální investoři, kteří chtějí diverzifikovat rizika napříč sektorem, by v současné situaci mohli zvážit, zda se jim nevyplatí čínské banky. Začněme tím, že Čína se nachází v jiném místě cyklu. Rychlé zvyšování úrokových sazeb Federálním rezervním systémem s cílem omezit inflaci přispělo k riziku durace, kterému čelí americké banky, ale mírná inflace v Číně umožnila tamním politikům udržovat relativně volné měnové podmínky. Čínská centrální banka 17. března snížila sazbu povinných minimálních rezerv pro banky, což byl podle našeho názoru krok, který měl preventivně zvýšit likviditu a odvrátit riziko podobných problémů, které se odehrávají jinde. Nemyslíme si, že problémy, kterým čelí americké regionální banky, se rozšíří do Číny, kde mají věřitelé rozmanitější vkladové portfolio a nižší expozici vůči cenným papírům drženým do splatnosti.

Příběh dvou bankovních systémů

Část problémů amerického bankovního sektoru spočívá v tom, že rostoucí úrokové sazby odhalily strukturální slabiny v rozvahách regionálních bank. Banky jako SVB jsou často orientované na velké korporátní klienty v jednom sektoru, tedy jejich vklady. Tyto banky mají tendenci podstupovat větší úrokové riziko, mají relativně malé úvěrové portfolio a velké investice do cenných papírů, jako jsou dlouhodobé státní dluhopisy. Jejich ukazatele kapitálové přiměřenosti jsou nadsazené, protože hodnota těchto investic není v rámci relativně mírné regulace pro menší americké banky oceňována tržní hodnotou.

Banky v Číně a dalších velkých asijských ekonomikách jsou však obecně financovány zdravějším mixem vkladatelů, od domácností po velké a malé podniky napříč různými sektory. Obvykle jsou to spíše úvěry než investice do dluhopisů, které tvoří většinu jejich aktiv. Jejich investice do státních dluhopisů jsou obvykle přeceňovány podle tržní hodnoty nebo klasifikovány jako cenné papíry "k prodeji" a bez ohledu na typ banky jsou zisky nebo ztráty související s cennými papíry "k prodeji" započítávány do "ostatního úplného výsledku hospodaření" a do kapitálu.

Japonské banky mají vyšší expozici vůči USA než čínští věřitelé, ale většina z nich minimalizovala riziko z držby amerických dluhopisů prostřednictvím zajištění (hedgingem). Obvykle mají také vysoký podíl vkladů domácností, což poskytuje polštář při odlivu korporátních klientů. Banky v Indii mají často úvěry, které tvoří přibližně 60 % jejich struktury aktiv, a investice, které představují méně než 30 %.

Soustředění se na ATI

„Naše analýza dodatečného kapitálu tier 1 (AT1) – cenných papírů bank v asijsko-pacifickém regionu ukázala, že čínské banky jsou, co se týče ocenění nejodolnější. Zatímco v zemích jako Austrálie, Indie, Jižní Korea a Singapur se spready AT1 minulý týden rozšířily o přibližně 200 bazických bodů, čínské spready AT1 se rozšířily o méně než 100 bazických bodů,“ vysvětluje Yi Hu, analytik Fidelity International.

Hodnoty cenných papírů AT1 mnoha světových bank se 20. března, první obchodní den poté, co švýcarské finanční úřady nařídily odepsat hodnotu dluhopisů AT1 Credit Suisse v hodnotě přibližně 17 miliard USD na nulu v rámci restrukturalizace po jejím převzetí větším konkurentem UBS, propadly. Navzdory turbulencím, které tuto kategorii aktiv postihly celosvětově i regionálně, cenné papíry AT1 emitované čínskými bankami se z velké části udržely.

Regionální srovnání

Při řešení bankovních krizí dávaly regulační orgány v zemích jako Čína, Japonsko a Jižní Korea v minulosti přednost preventivním opatřením, jako jsou kapitálové injekce. Například v Jižní Koreji jsou preventivní kapitálové injekce vyloženě ukotveny v zákonech. V roce 2020 Čína zachránila banku Bank of Jinzhou úplným splacením všech jejích dluhopisů AT1.

Dokonce i v rámci asijsko-pacifického regionu se čínské banky, které jsou většinou ve vlastnictví státu, liší jak svou velikostí (čtyři z 30 světově systémově významných bank neboli G-SIBs jsou z Číny), tak svou expozicí a faktory ovlivňujícími zisky. To zahrnuje také jedinečný rizikový profil. Agentura Moody's udržuje od listopadu negativní výhled na čínský bankovní sektor s odkazem na riziko nárůstu nesplácených úvěrů. Ale vzhledem k tomu, že se země nyní nachází v období uvolňování, čelí čínské banky také stlačování čistých úrokových marží, což je opak toho, s čím se potýkají západní banky. Investoři se ale obávají, že čínské banky mohou být úřady nuceny vykonávat "národní službu" tím, že budou půjčovat společnostem, které to potřebují nebo které nejlépe odpovídají oficiálním ekonomickým prioritám – bez ohledu na jejich úvěrovou kvalitu.

Přesto má trh tendenci tyto problémy přehlížet a vnímat je jako charakteristiky systému, ne jako „vady“ a je to proto do značné míry promítnuto do ocenění čínských bankovních cenných papírů. „Nemyslíme si, že by se nálada, která se v globálním bankovním sektoru snaží eliminovat rizika, rozšířila i sem do Číny. Pokud by se tak stalo, mohlo by se to ukázat jako možnost pro globální investory, kteří chtějí diverzifikovat svá portfolia,“ uzavírá Yi Hu z Fidelity International.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Fidelity International: Budování většího BRICS
    Největší uskupení rozvíjejících se tržních ekonomik na světě –⁠ BRICS se rozrůstá o šest členů. S růstem přichází i touha po novém světovém řádu. Ovšem vzhledem k tomu, že jedna země – Čína – má i nadále mnohem větší ekonomickou váhu než všechny ostatní, se domníváme, že význam nadcházejícího rozšíření BRICS bude spíše diplomatický než ekonomický.
  • Fidelity International: Celosvětová finanční krize přinesla i pozitiva, odpovědné investice zažily rozmach
    Před deseti lety ukončila celosvětová finanční krize investiční éru, ve které byly jediným kritériem při rozhodování o investicích kompetitivní výnosy. Zahájila nové období, v němž se do popředí dostaly odpovědné zásady, které zahrnují péči o životní prostředí, sociální oblast i témata z oblasti corporate governance (ESG). „Nástup těchto hodnot do investic by však bez krize trval mnohem déle,“ říká Hiroki Sampei, engagement ředitel japonské pobočky společnosti Fidelity International.
  • Fidelity International: Centrální banky prázdniny nemají – jak si myslíme, že to bude pokračovat…
    Pro centrální banky byl červenec rušný měsíc. Přinesl očekávané zvýšení sazeb v Evropě a USA, ale i překvapivou změnu politiky v Japonsku. Vzhledem k tomu, že mnohé z centrálních bank se nyní blíží ke svým nejvyšším sazbám, u kterých hodlají skončit, domníváme se, že nejpravděpodobnějším výsledkem na všech vyspělých trzích je recese.
  • Fidelity International: Co čeká čínské trhy v roce Buvola
    Investoři jsou zvědaví, jestli si čínský býčí trh udrží svůj náskok i v roce Buvola, a budou se zaměřovat na udržitelnost hospodářského oživení a tempo možného zpřísňování měnové politiky.
  • Fidelity International: Co mohou investoři očekávat po 19. kongresu v Číně?
    Čína bude podle Fidelity International, globálního lídra v oblasti investic, i po 19. kongresu komunistické strany pokračovat v nastavené politice prezidenta Xi. Zaměří se na politiku směřující k lepšímu rozvoji kapitálového trhu a hospodářským reformám. Velkou výzvou bude plánované snižování zadluženosti země a udržení úrovně výroby cestou inovací a podporou spotřeby. Největší potenciální riziko se podle odborníků Fidelity International skrývá ve směřování nemovitostního sektoru, který zažívá aktuálně boom.
  • Fidelity International: Co nám japonské obráběcí stroje naznačují o výrobě ve světě?
    Nedávný vývoj objednávek obráběcích strojů v Japonsku vykresluje pozitivní obrázek výroby v roce 2024. Investoři by se však měli mít na pozoru před nezmapovaným územím.
  • Fidelity International: Co říkají data za 80 let (a 11 recesí) o dnešním makroekonomickém výhledu?
    Z historického hlediska vedlo zpřísnění finančních podmínek, podobně jako jsme byli svědky v posledním roce, vždy k recesi. Odhadnout potenciální závažnost je však složitější.
  • Fidelity International: Čas být „poloopatrný“
    Cyklus růstu světových akcií polovodičů vstoupil do své druhé poloviny, kdy již není vhodná strategie „koupit vše“. To vyplývá z technické a fundamentální analýzy společnosti Fidelity.
  • Fidelity International: Čína je odhodlaná růst a vydává dluhopisy v hodnotě bilionu jüanů
    Čína překvapivě oznámila vydání speciálních státních dluhopisů v hodnotě 140 miliard dolarů (1 bilion jüanů) na pomoc místním samosprávám, které se potýkají s dluhy. To by mělo ujistit trhy, že Čína splní svůj krátkodobý růstový cíl. Pro obnovení důvěry v čínskou ekonomiku je však potřeba větších strukturálních změn.
  • Fidelity International: Čína + 1 = ASEAN - vítězný vzorec
    Pandemie, válka a rostoucí geopolitické napětí přiměly nadnárodní firmy přehodnotit své globální dodavatelské řetězce. S rostoucím počtem plánů na relokaci se region ASEAN ocitl mezi těmi oblastmi, které mají nejlepší předpoklady k tomu, aby absorbovaly přesunuté businessy.
  • Fidelity International: Čínský trh s hotely jako výnosný byznys
    Expanze předních čínských značek hotelů může vzhledem k ekonomické situaci vypadat šíleně, ale tento sektor vstupuje do fáze konsolidace, což si žádný z velkých hráčů nemůže dovolit promeškat.
  • Fidelity International: Čínský vývoz nákladové deflace
    Nedostatečné oživení Číny po pandemii rozdmýchalo obavy z deflace. Zatímco centrální bankéři a politici se snaží podpořit růst, měsíční průzkum mezi analytiky Fidelity International ukazuje, že podniky nečekají na pomoc shora – připravují se na rok, kdy budou snižovat náklady.
  • Fidelity International: Dluhopisové trhy se opět zaměřují na fundamenty
    Interní model společnosti Fidelity International ukazuje, že dluhopisové fundamenty a ocenění od pandemie lépe předpovídají investiční výnosy než nálada, což odráží měnící se tržní a makroekonomické podmínky.
  • Fidelity International: Dluhopisy s investičním stupněm – odolné vůči oslabení akciových trhů
    Tržní volatilita v říjnu narostla a Andrea Iannelli, ředitel investic Fidelity International, vidí jako příležitost dluhopisy s investičním stupněm, které odolávají oslabení akciových trhů. Zejména oceňuje ty asijské a velmi pozitivně vnímá Evropu. Zajímavé příležitosti vidí i v Británii s ohledem na potíže při projednávání Brexitu. Dodává, že období výrazného akciového oslabení je sice zpravidla předpovídáno širšími spready, ale to, zda jejich rozšiřování zaznamenané v roce 2018 bude předzvěstí něčeho zlověstnějšího, není zatím jasné.
  • Fidelity International: Důsledkem konfliktu jsou stagflační tlaky a vyšší pravděpodobnost globální recese
    Oli Shakir-Khalil, investiční ředitel, Emerging Market Debt, Fidelity International: Události na Ukrajině otřásly světem a my myslíme na ty, kteří jsou postiženi probíhající humanitární krizí. Jaké jsou potenciální trvalé ekonomické, finanční a tržní dopady konfliktu a jejich důsledky pro trhy a portfolia dluhopisů rozvíjejících se trhů, případně co ale nedávný vývoj znamená pro globální ekonomiku a trhy s pevným výnosem? Dnes se budeme bavit o bezprostředních i potenciálně trvalých dopadech konfliktu ve sféře ekonomické, finanční i tržní nebo o důsledcích pro dluhopisové trhy a naše portfolia dluhopisů na rozvíjejících se trzích.
  • Fidelity International: Ekonomiku Evropy mohou ohrozit letošní volby
    Ekonomická situace eurozóny je zatím pro rok 2017 příznivá, očekávaný růst ale mohou podle analytiků Fidelity International zkomplikovat volby, které se letos konají v nejdůležitějších zemích Evropy, tedy v Nizozemsku, Francii, Německu, ale i v Česku a možná v Itálii či Řecku. Výrazný vliv bude mít také brexit a zasáhnout mohou i mimoevropské vlivy, zejména Ruska a USA.
  • Fidelity International: Evropské akcie mohou letos přinést vyšší zisky
    Po delším období poměrně podprůměrných výsledků vypadá v současnosti výhled evropských akcií velmi slibně. Klíčovou brzdou je ovšem politické riziko. Pokud ale proběhnou volby v eurozóně bez otřesů, lze už letos očekávat významné posílení evropských akcií.
  • Fidelity International: Evropské komerční nemovitosti si stojí lépe než americké
    Rostou obavy, že další vlna tlaků na americké banky bude pocházet z oblasti komerčních nemovitostí. V Evropě je ale kancelářský sektor odolnější a většina bank je tak méně vystavena prudkým tlakům.
  • Fidelity International: Evropské nemovitosti na cestě k oživení s tím, jak USA zaostávají
    USA jsou tradičně hlavním indikátorem pro sektor nemovitostí, nicméně nejnovější údaje naznačují, že je to evropský komerční realitní trh, který je nyní v cyklu dál. Po nebývale rychlém přecenění a při stále vysoké poptávce by se tento region mohl začít zotavovat ve druhé polovině roku.
  • Fidelity International: Globální ekonomika stabilně roste, ale neakceleruje, očekáváme přesun od měnových k fiskálním stimulům
    Podle odborníků Fidelity International, globálního lídra v oblasti investic, růst světové ekonomiky, jenž byl počátkem roku 2016 mírný, zrychlil v letních měsících na nejvyšší úroveň od r. 2013. Vývoj je stále pozitivní, nicméně nyní již odborníci neočekávají další zrychlování tempa růstu. Cestou k nastartování růstu ekonomik není podle Fidelity International ani tak monetární, jako spíše fiskální politika.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
DeGiro
Broker EX-CAP
eToro
reklama
CapXmaster