Sobota 20. července 2024 11:24
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new
reklama
FTMO král
reklama
Dukascopy new

Fidelity International: Dluh bude po volebním překvapení pro Francii problémem

10.07.2024 14:45  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Překvapivý výsledek voleb vede Francii k další nejistotě v nadcházejících dnech a týdnech.

Makroekonomie

Navzdory nečekanému vítězství levice v nedělním druhém kole hlasování ve Francii to vypadá nepravděpodobně, že by se podařilo sestavit vládu. Blok má méně než 289 křesel potřebných pro většinu a nemá dostatečný politický přesah do zbytku parlamentu, aby mohl vytvořit funkční koalici. Mnohem lepší, než očekávaný výsledek centristické strany Ensemble prezidenta Emmanuela Macrona však otevírá možnost vzniku tzv. duhové koalice umírněné levice a pravice. Takovou koalici by trhy pravděpodobně považovaly za ten nejméně špatný závěr voleb, ale stále méně příznivý, než je současný stav. Trhy však povzbudí vyhlídka na proevropský parlament, který by měl umožnit další evropskou integraci.

Následující dny a týdny budou plné nejistoty, politických jednání a možná i dalších překvapení. Bez ohledu na složení nové vlády a na to, kdo ji povede, se však pozornost brzy přesune k fiskální situaci Francie. Země byla nedávno pokárána Evropskou komisí za porušování rozpočtových pravidel Evropské unie za vlády prezidenta Macrona. Nový parlament představuje riziko dalšího zpoždění fiskální konsolidace. I funkční duhová koalice by pravděpodobně znamenala fiskální skluz vzhledem k tomu, že levice je nakloněna volnější fiskální politice.

Trh si asi oddechne, že se podařilo zabránit rizikům, ale přetrvávající krátkodobá politická nejistota a fiskální obavy pravděpodobně udrží rizikové prémie na vyšší úrovni než před volbami. Spready OAT-Bund se mohou v příštích dnech ještě o několik bazických bodů zúžit, ale podle našeho názoru je nepravděpodobné, že by se vrátily do předvolebního pásma.

Počáteční pohyb eura směrem dolů pravděpodobně odráží silný výsledek levice, ale pokud se vynoří stabilnější duhová koalice, pak bychom mohli být svědky mírného posílení měny. Zdá se, že nejvíce vzhůru půjdou francouzské akcie, které se po překvapivém vyhlášení předčasných voleb agresivně prodávaly.

- Salman Ahmed, vedoucí oddělení Makro a strategické alokace aktiv

Pevný výnos

Ještě před výsledkem francouzských voleb jsme zaujímali opatrný postoj ohledně francouzského státního dluhu. Nízký sklon k růstu v celém regionu bude pravděpodobně vyžadovat vysokou míru vládních výdajů, což by mohlo dále zatížit veřejný dluh, který již nyní přesahuje 100 % HDP. Předvolební sliby opozičních stran ale zvyšují riziko dalšího snížení ratingu Francie.

Proto jsme upřednostňovali defenzivní podnikové dluhopisy s velkou kapitalizací. Jsme přesvědčeni, že v době systémového rizika zůstanou kvalitní společnosti, které jsou národními leadery a mají mnoho zaměstnanců, bezpečnou investicí. Vláda má na jejich úspěchu vysoký podíl.

Myslíme si, že je nepravděpodobné, že by nová francouzská vláda udělala něco, co by poškodilo francouzské podniky. Nadále však sledujeme tituly z řad francouzských bank vzhledem k riziku, že volby povedou k určitému přecenění. Při dalším oslabení bychom zvážili zvýšení expozice.

- Ario Emami Nejad, manažer portfolia

Akcie

Když ve Francii vznikne přechodná koaliční vláda, významné reformy zřejmě nebudou na pořadu dne a snižování deficitu bude obtížné. Vzhledem k této nejistotě je vyhlídka na výrazné snížení rizikové prémie omezená.

S ohledem na zhoršující se situaci ve veřejném sektoru Francie je příklon parlamentu k levicové koalici Nouveau Front Populaire (NFP) výzvou. Trhy sice očekávaly parlament, kde nedominuje žádná strana, ale neočekávaly vítězství NFP. Riziko, že se koalice přikloní k levici s programem zaměřeným proti podnikání, by je mohlo vyděsit. Takový program se však vzhledem k chybějící absolutní většině bude těžko realizovat.

Riziková prémie u francouzských domácích akcií a francouzských dluhopisů zůstane zjevně zvýšená až do příštích voleb – s největší pravděpodobností za rok vzhledem k tomu, že parlament bude bez většiny. V nadcházejících dnech budeme pravděpodobně svědky určité volatility v souvislosti s tokem politických zpráv a možného období poklesu rizika. 

- Vincent Durel, Portfolio manažer

Pokud jde o krátkodobý nebo dlouhodobý výhled francouzské domácí ekonomiky, nejsme optimističtí ze stejných důvodů, jako u výhledu jednotlivých ekonomik v Evropě obecně. Stárnutí populace, nízká produktivita a vysoká a rostoucí úroveň vládního dluhu znamená, že růst pravděpodobně zůstane anemický. Naštěstí domácí ekonomika Francie představuje jen relativně malé procento tržeb a zisků firem kontinentální Evropy, v současnosti asi 6 % MSCI Europe bez Velké Británie.

Existuje možnost, že akcie francouzských finančních společností s globální působností reagovaly přehnaně na domácí situaci a mohly by poskytnout investiční příležitosti. Také další odvětví v jiných zeměpisných oblastech se mohla stát „přístavy“ při krátkodobém pohybu rizika, což doprovázelo zprávu o předčasných francouzských parlamentních volbách.

-       Sam Morse, manažer portfolia                                

Multi asset

Problémy v eurozóně jsou nyní v kontinentální Evropě, nikoli na periferii. Institucionální pat ve Francii a neuspokojivé hospodářské výsledky Německa by mohly Evropskou centrální banku přimět ke snížení úrokových sazeb, aby pomohla největšímu vývozci eurozóny a zároveň částečně kompenzovala vnitřní problémy.

Pro strategie denominované v eurech nepředstavuje pokles hodnoty eura žádnou obavu. Nižší hodnota měny by totiž mohla pomoci akciím v eurozóně. Příležitosti bychom hledali při jakémkoli oslabení po volbách.

Celkově pokud jde o riziko, to jsme nedávno trochu omezili a zvýšili jsme ochranu prostřednictvím putů u akcií, které jsou v současné době levné. V Evropě se objevují záblesky oživení a trhy budou sledovat známky toho, že se mohou udržet.

- Mario Baronci, manažer portfolia

Krátkodobá volatilita je možná nyní, než si vše „sedne“. Před překvapivými francouzskými volbami jsme byli vůči evropským akciím v zásadě neutrální a tento názor jsme zachovali i v týdnech předcházejících hlasování. Zahájení cyklu snižování sazeb ECB by mělo přispět k povzbuzení ekonomické aktivity, ale celkově bylo jen málo důvodů k nadšení ohledně evropských akcií – ekonomická aktivita a indexy PMI zůstávají i přes některé nesmělé náznaky zlepšení relativně slabé.

V oblasti pevných výnosů jsme letos převážně upřednostňovali evropské státní dluhopisy před americkými Treasuries vzhledem k našemu přesvědčení, že ECB bude snižovat sazby rychleji než Fed, a také kvůli velkému fiskálnímu deficitu USA. Fiskální deficity jsou problémem i pro centrální evropské ekonomiky a my budeme pozorně sledovat, jaký dopad bude mít politický pat ve Francii na její fiskální výhled v nadcházejících měsících.

Obecněji řečeno, zprávy kolem voleb zahalily některé známky zlepšující se ekonomické situace v Evropě. Zdá se však, že periferní ekonomiky Itálie, Španělska a Řecka mají nejlepší předpoklady k růstu, zatímco centrální země zaostávají.

- Ayesha Akbar, manažerka portfolia

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Fidelity International: Co mohou investoři očekávat po 19. kongresu v Číně?
  Čína bude podle Fidelity International, globálního lídra v oblasti investic, i po 19. kongresu komunistické strany pokračovat v nastavené politice prezidenta Xi. Zaměří se na politiku směřující k lepšímu rozvoji kapitálového trhu a hospodářským reformám. Velkou výzvou bude plánované snižování zadluženosti země a udržení úrovně výroby cestou inovací a podporou spotřeby. Největší potenciální riziko se podle odborníků Fidelity International skrývá ve směřování nemovitostního sektoru, který zažívá aktuálně boom.
 • Fidelity International: Co nám japonské obráběcí stroje naznačují o výrobě ve světě?
  Nedávný vývoj objednávek obráběcích strojů v Japonsku vykresluje pozitivní obrázek výroby v roce 2024. Investoři by se však měli mít na pozoru před nezmapovaným územím.
 • Fidelity International: Co říkají data za 80 let (a 11 recesí) o dnešním makroekonomickém výhledu?
  Z historického hlediska vedlo zpřísnění finančních podmínek, podobně jako jsme byli svědky v posledním roce, vždy k recesi. Odhadnout potenciální závažnost je však složitější.
 • Fidelity International: Čas být „poloopatrný“
  Cyklus růstu světových akcií polovodičů vstoupil do své druhé poloviny, kdy již není vhodná strategie „koupit vše“. To vyplývá z technické a fundamentální analýzy společnosti Fidelity.
 • Fidelity International: Čína je odhodlaná růst a vydává dluhopisy v hodnotě bilionu jüanů
  Čína překvapivě oznámila vydání speciálních státních dluhopisů v hodnotě 140 miliard dolarů (1 bilion jüanů) na pomoc místním samosprávám, které se potýkají s dluhy. To by mělo ujistit trhy, že Čína splní svůj krátkodobý růstový cíl. Pro obnovení důvěry v čínskou ekonomiku je však potřeba větších strukturálních změn.
 • Fidelity International: Čína + 1 = ASEAN - vítězný vzorec
  Pandemie, válka a rostoucí geopolitické napětí přiměly nadnárodní firmy přehodnotit své globální dodavatelské řetězce. S rostoucím počtem plánů na relokaci se region ASEAN ocitl mezi těmi oblastmi, které mají nejlepší předpoklady k tomu, aby absorbovaly přesunuté businessy.
 • Fidelity International: Čínské banky už tuto „show“ zažily
  Pády bank a nouzové záchranné akce v USA a Evropě přiměly investory do bankovního sektoru k tomu, aby se začali krýt. Čínské bankovní akcie a dluhopisy vypadají mnohem klidněji. Čelí sice jiným výzvám, ale z pohledu investorů je zde zajímavá možnost diverzifikace, když se zaměří na Čínu.
 • Fidelity International: Čínský trh s hotely jako výnosný byznys
  Expanze předních čínských značek hotelů může vzhledem k ekonomické situaci vypadat šíleně, ale tento sektor vstupuje do fáze konsolidace, což si žádný z velkých hráčů nemůže dovolit promeškat.
 • Fidelity International: Čínský vývoz nákladové deflace
  Nedostatečné oživení Číny po pandemii rozdmýchalo obavy z deflace. Zatímco centrální bankéři a politici se snaží podpořit růst, měsíční průzkum mezi analytiky Fidelity International ukazuje, že podniky nečekají na pomoc shora – připravují se na rok, kdy budou snižovat náklady.
 • Fidelity International: Dešifrování vztahu mezi finančními tituly a sazbami
  Nacházíme se zhruba v polovině americké výsledkové sezóny za první kvartál, ovšem více než tři čtvrtiny finančních společností již odreportovaly své výsledky. Finanční sektor zatím pohodlně překonává konsenzuální odhady, ale ohledně dalších vyhlídek jsou investoři spíše pesimističtí. Důvodem jsou úrokové sazby, které ze svého současného vrcholu v nadcházejících měsících poputují spíše níže.
 • Fidelity International: Dluhopisové trhy se opět zaměřují na fundamenty
  Interní model společnosti Fidelity International ukazuje, že dluhopisové fundamenty a ocenění od pandemie lépe předpovídají investiční výnosy než nálada, což odráží měnící se tržní a makroekonomické podmínky.
 • Fidelity International: Dluhopisy s investičním stupněm – odolné vůči oslabení akciových trhů
  Tržní volatilita v říjnu narostla a Andrea Iannelli, ředitel investic Fidelity International, vidí jako příležitost dluhopisy s investičním stupněm, které odolávají oslabení akciových trhů. Zejména oceňuje ty asijské a velmi pozitivně vnímá Evropu. Zajímavé příležitosti vidí i v Británii s ohledem na potíže při projednávání Brexitu. Dodává, že období výrazného akciového oslabení je sice zpravidla předpovídáno širšími spready, ale to, zda jejich rozšiřování zaznamenané v roce 2018 bude předzvěstí něčeho zlověstnějšího, není zatím jasné.
 • Fidelity International: Důsledkem konfliktu jsou stagflační tlaky a vyšší pravděpodobnost globální recese
  Oli Shakir-Khalil, investiční ředitel, Emerging Market Debt, Fidelity International: Události na Ukrajině otřásly světem a my myslíme na ty, kteří jsou postiženi probíhající humanitární krizí. Jaké jsou potenciální trvalé ekonomické, finanční a tržní dopady konfliktu a jejich důsledky pro trhy a portfolia dluhopisů rozvíjejících se trhů, případně co ale nedávný vývoj znamená pro globální ekonomiku a trhy s pevným výnosem? Dnes se budeme bavit o bezprostředních i potenciálně trvalých dopadech konfliktu ve sféře ekonomické, finanční i tržní nebo o důsledcích pro dluhopisové trhy a naše portfolia dluhopisů na rozvíjejících se trzích.
 • Fidelity International: Ekonomiku Evropy mohou ohrozit letošní volby
  Ekonomická situace eurozóny je zatím pro rok 2017 příznivá, očekávaný růst ale mohou podle analytiků Fidelity International zkomplikovat volby, které se letos konají v nejdůležitějších zemích Evropy, tedy v Nizozemsku, Francii, Německu, ale i v Česku a možná v Itálii či Řecku. Výrazný vliv bude mít také brexit a zasáhnout mohou i mimoevropské vlivy, zejména Ruska a USA.
 • Fidelity International: Evropské akcie mohou letos přinést vyšší zisky
  Po delším období poměrně podprůměrných výsledků vypadá v současnosti výhled evropských akcií velmi slibně. Klíčovou brzdou je ovšem politické riziko. Pokud ale proběhnou volby v eurozóně bez otřesů, lze už letos očekávat významné posílení evropských akcií.
 • Fidelity International: Evropské komerční nemovitosti si stojí lépe než americké
  Rostou obavy, že další vlna tlaků na americké banky bude pocházet z oblasti komerčních nemovitostí. V Evropě je ale kancelářský sektor odolnější a většina bank je tak méně vystavena prudkým tlakům.
 • Fidelity International: Evropské nemovitosti na cestě k oživení s tím, jak USA zaostávají
  USA jsou tradičně hlavním indikátorem pro sektor nemovitostí, nicméně nejnovější údaje naznačují, že je to evropský komerční realitní trh, který je nyní v cyklu dál. Po nebývale rychlém přecenění a při stále vysoké poptávce by se tento region mohl začít zotavovat ve druhé polovině roku.
 • Fidelity International: Globální ekonomika stabilně roste, ale neakceleruje, očekáváme přesun od měnových k fiskálním stimulům
  Podle odborníků Fidelity International, globálního lídra v oblasti investic, růst světové ekonomiky, jenž byl počátkem roku 2016 mírný, zrychlil v letních měsících na nejvyšší úroveň od r. 2013. Vývoj je stále pozitivní, nicméně nyní již odborníci neočekávají další zrychlování tempa růstu. Cestou k nastartování růstu ekonomik není podle Fidelity International ani tak monetární, jako spíše fiskální politika.
 • Fidelity International: Globální nálada rychle klesá
  Analytici společnosti Fidelity vnímají, že nálada mezi manažery společností, které pokrývají, se již několik měsíců zhoršuje. V červnu se objevily jisté známky oživení, když Čína začala znovu po lockdownech fungovat, ale toto oživení se zastavilo. Nálada se zhoršila i jinde, zejména v Severní Americe, Evropě a regionu EMEA/Latinské Ameriky. Jak ukazuje graf z tohoto týdne, indikátor nálady manažerů je nyní nejméně příznivý od doby, kdy jsme se na něj před dvěma lety začali našich analytiků každý měsíc dotazovat. Hlavní ukazatele se také nadále zhoršují a nyní jsou na úrovni srovnatelné s okamžikem vypuknutí pandemie Covid-19.
 • Fidelity International: Hodnotové akcie hledejte v Evropě, ne v USA
  Evropa má mnohem větší zásobu akcií, které se v současné době obchodují na zajímavějších násobcích než jejich americké protějšky.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Broker EX-CAP
LYNX
HOTFOREX
reklama
CapXmaster srovnani