Dva myšlenkové triky pro zlepšení vstupů a výstupů

01.10.20121,143,147, - 1,143,  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Psychologie a money-management   Tisk

Víte, že existuje účetnictví? Hloupá otázka, já vím? Ale víte, že existuje také mentální účetnictví? Aha! Tak si o něm něco povíme a pak si řekneme, jak to souvisí s tradingem a jak tuto informaci využít ve svůj prospěch. Jinak řečeno jak můžeme tak trochu oklamat svou mysl, abychom zlepšili své obchodování.

 

MENTÁLNÍ ÚČETNICTVÍ

Různé teorie vycházející z toho, že člověk vždy jedná ve svém nejlepším zájmu, kupodivu v praxi nefungují. Lidé se rozhodují iracionálně, nakupují předražené zboží, které nepotřebují, přicházejí o peníze na tisíc různých způsobů, míjejí obchodní příležitosti, atd. Jak je to možné?

Psychologové zjistili, že lidé se chovají a rozhodují různě podle toho, jak vnímají aktuální situaci. Uvedeme si jen dva příklady a pak vyvodíme užitečné závěry pro trading.

Příklad první: Jdeme na nákup a máme zaplatit za zboží. Platíme-li hotově, máme tendenci vnímat cenu jako vyšší. Platíme-li kreditní kartou, utratíme obvykle o něco více, než bychom si dovolili za hotové.

Příklad druhý: Koupíme si los, u kterého je pravděpodobnost výhry 1 : 1.000.000. Od této chvíle máme tendenci věřit, že výhra čeká právě na nás. Pokud nás navštíví pojišťovací agent a nabízí pojistku proti události, u které je pravděpodobnost třeba 1 : 10.000, tak zcela jistě věříme, že toto se nám nemůže stát, a pojišťováka odmítneme.

Jak se tato lidská “úchylka? projevuje v tradingu? Velmi jednoduše – jakmile jsme se vnitřně rozhodli, že trh půjde určitým směrem, vidíme v něm převážně jen to, co odpovídá našemu očekávání. Ostatní objektivní signály potlačujeme, protože nejsou v souladu s naším očekáváním. Vyhýbáme se tak vlastně informacím, které by nám působily psychickou bolest.

Jakmile nakoupíme, vnímáme silněji býčí svíčky a medvědí máme tendenci přehlížet a nebrat je moc do úvahy. Očekáváme a přejeme si, aby trh šel podle našeho původního odhadu. Informace, které nám ukazují, že trh se otočil proti nám, máme sklon ignorovat. Řečeno ještě jinak – díky těmto mentálním mechanismům máme snahu držet se ve ztrátových obchodech déle, než je zdrávo.

Když tedy víme o této tendenci naší mysli nás klamat, povězme si, jak ji můžeme trochu ošálit, abychom získali objektivnější pohled na chování trhu.

 

ZÍSKEJTE NOVÝ POHLED NA VSTUPY DO OBCHODŮ

Trader Adam Grimes se na svém blogu čtenářům svěřil s tím, že jeden malý trik velmi pozitivně ovlivnil jeho obchodní výsledky. Uvědomil si totiž existenci mentálního účetnictví, které nazývá “paličatostí? – tou trpí v podstatě všichni tradeři. Jít do obchodu někdy chce hodně odvahy a sebejistoty. Někdy vstupu předchází mnoho analýz a tvrdé práce, abychom svůj uvažovaný obchod prověřili. Co ale pak uděláme, když se objeví informace, které svědčí o tom, že se naše očekávání nenaplňují? Někdy šok z toho, když vidíme, že jsme ve špatném obchodě, může způsobit úplné ztuhnutí, které má katastrofální následky.

Ten slibovaný trik bude možná vypadat příliš jednoduše, ale je velmi důležitý. Jednoduše řečeno, kdykoliv vstupujete do obchodu, předpokládejte, že skončí se ztrátou. Bez ohledu na to, kolik práce jste do přípravy vložili, kolik faktorů hovořilo pro obchod nebo jak skvěle vstupní formace vypadala, předpokládejte, že tento obchod pro Vás bude ztrátový. Tak dojde k mohutné změně ve Vašem zaměření – namísto toho, abyste se snažili potlačovat jakékoliv příznaky, že obchod jde proti Vám, budete otevření a schopní přijímat veškeré informace o tom, že obchod nejde Vaším směrem. To pro Vás bude snadno přijatelné, protože jste už od začátku předpokládali, že obchod dopadne špatně. Když naopak zjistíte, že se obchod vyvíjí příznivě, bude to pro Vás skoro jako příjemné překvapení. Změňte tedy své smýšlení tímto směrem a budete podstatně méně setrvávat v obchodech, které pro Vás nebudou příznivé. Naopak budete mnohem více dělat to, co bude třeba, což je například stáhnout se z obchodu, když po nějakou dobu nejde Vaším směrem (časový stop-loss), a počkat si na lepší příležitost.

Ještě malá poznámka na téma důvěry v tradingu. Ta je samozřejmě důležitá, ale jde o jiný druh důvěry. Musíte důvěřovat své metodě a vědět, že po dostatečném počtu obchodů Vám zajistí zisk, ale je třeba dokázat oddělit toto vědění od toho, jak dopadají jednotlivé obchody, které mají v podstatě takové šance na zisk jako hod mincí.

Přimějte se tedy k tomuto novému způsobu uvažování a všímejte si, jak to ovlivní Vaše výsledky.

 

ZMĚŇTE TAKÉ SVŮJ POHLED NA VÝSTUPY Z OBCHODŮ

Velkou výzvou pro tradery je efektivní řízení obchodů a výstupů. Jen si to uvědomte – kolik knih o formacích, signálech a technikách pro vstup do obchodů existuje? Kolik z nich se ale zabývá řízením pozic? Pořád přikládáme větší význam vstupům, ale přitom naše největší obchodní výhoda leží právě v tom, jak řídíme pozice.

Můžeme si zkusit jedno cvičení pro řízení pozic. Pod tento pojem spadá několik věcí: omezování rizika, výběr částečných zisků (nebo ztrát), přidávání k pozicím nebo uzavření všech otevřených pozic, pokud se naše obchodní výhoda ztratí. Zejména pro začínající tradery je to mimořádně obtížné, protože jsou s tím spojeny různé emoce. Řešením může být zaměřit se pouze na výstupy.

Mnozí profesionální tradeři pracují v týmech a někteří tomu přikládají značnou důležitost. Jedna skupina traderů si vyzkoušela tento přístup: pracovali ve dvojicích a kdykoliv jeden z dvojice našel příležitost a vstoupil do obchodu, jeho partner byl zodpovědný za řízení výstupu z tohoto obchodu. Mnohdy se stane, že trader velice lpí na tom, proč do obchodu vstupoval, protože měl s rozhodnutím spoustu práce. Potom začne přikládat větší váhu všem důvodům pro zůstávání v obchodě a stane se v tom neústupným. Pokud jste ale zodpovědní pouze za řízení výstupu, nepodlehnete této emocionální připoutanosti k obchodu a uvidíte věci mnohem jasněji a jednoznačněji. No a pak je mnohem jednoduší správně vyhodnocovat to, co Vám trh říká.

Linda Raschke (známá obchodnice s komoditami a futures) ve svých přednáškách učí, jak je důležité mít svou výstupní strategii připravenu ještě před zahájením obchodního dne. To má jasnou výhodu – dokud neobchodujete, není Vaše rozhodování zatíženo žádnými předsudky.

 

Skupinový experiment

Linda Rashke a další trader Andrew Lo připravili experiment, ve kterém celá skupina musela vstupovat do obchodů, které byly vyhlášeny. Vstup byl povinný bez ohledu na to, zda se účastníkům obchod zdál nadějný nebo ne. Po vstupu každý musel řídit obchod tak, jak považoval za nejvhodnější. Někdy to dokonce znamenalo okamžité uzavření pozice s malou ztrátou. Účastníci experimentu byli velmi překvapeni zjištěním, že byli pozoruhodně ziskoví, přestože vyhlašované obchody byly skutečně náhodné. Poučení je nasnadě: řízení pozic a výstupů je pro ziskovost přinejmenším tak důležité, ale spíše ještě důležitější, než vstupy.

 

Jak si vybudovat nové dovednosti

Protože tady zacházíme s psychologií, měla by se změna smýšlení nacvičovat na demo nebo živém účtu. Nácvik na živém účtu při zachování naprosto miniaturního rizika (obchodujte jen s mikro nebo nano loty, kde budete riskovat jen zlomky dolarů) může být efektivnější. Samozřejmě, a to zdůrazněme ještě jednou, je třeba riskovat jen naprosté minimum, které jste ochotni věnovat na své „školné“.

Vyberte si jeden forexový pár, který už máte “nakoukaný?. Hlídejte si ekonomický kalendář a dávejte pozor na důležité události, které mohou mít značný vliv na chování trhu. Budete obchodovat s mnohem menší pozicí než obvykle, třeba jen s desetinou běžné velikosti obchodu. Nejde tady o to pocuchat si nervy, ale vyzkoušet si, jaké emoce obnáší riskovat reálné peníze na trhu.

Náhodné vstupy budete generovat na dvě části: první bude rozhodnutí o tom, zda vstoupit do obchodu nebo ne, druhé bude rozhodovat, zda nakoupit nebo prodat. Toto provádějte třeba každou hodinu, kdo obchoduje na denních grafech, provede to tak každý den.

Rozhodněte se, jak často chcete obchodovat a pak si zaveďte systém, kterým budete generovat obchody.

Například chcete kontrolovat trh každou hodinu a udělat dva obchody za den. Můžete si stanovit, že budete házet kostkou a když padne 1 nebo 2, vstoupíte do obchodu. Rozhodnutí o nákupu nebo prodeji můžete udělat třeba tím, že si hodíte korunou, např. panna = koupit, orel = prodat.

Závazné pravidlo je, že do obchodu musíte vstoupit okamžitě a bez váhání. Nepřemýšlejte, nezvažujte. I když chcete z obchodu ihned odejít, vstupte do něj. Pokud v něm zůstanete, řiďte jej, jak uznáte za nejlepší.

Toto je opravdu cenné cvičení. Vyplatí se vyhradit si na ně určitou část svého času a provádět je po dobu několika týdnů nebo i měsíců. Pamatujte, že cílem cvičení je zbavit se všech emocí spojených s vyhledáváním obchodů a se vstupy do nich. K obchodu, který jste otevřeli na základě hodu kostkou a mincí přeci nemůžete cítit žádnou připoutanost. A díky tomu se pak můžete zaměřit výhradně na řízení pozice a výstupu. Tím se naučíte reagovat přesně na to, co Vám trh říká a ukazuje.

 

Závěrem

Doufám, že Vám nabídnuté nezvyklé pohledy na psychologii obchodování otevřou nové obzory a že se Vám podaří výrazně změnit svůj pohled na trhy. A že existuje mentální účetnictví, to je užitečné si připomínat každý den i v nejběžnějších životních situacích.

Jak říká Mark Douglas, významný psycholog zabývající se tradingem, v trhu můžete vidět jen to, co jste se tam vidět naučili. A k tomu, abyste se zbavili omezení, která Vám brání v trhu vidět mnoho nového, směřovala dnešní doporučení.

Pavel Kaiser a tým FXstreet.cz

Sdílení článku:
Facebook

Čtěte více

 • Co dělá obchod dobrým nebo špatným?
  Taky si někdy říkáte "dneska to byl dobrý obchod"? Co ale vlastně dělá obchod dobrým? Podle názoru profesionálů je dobrý obchod takový, který byl řízen v souladu s vaším obchodním plánem. Podívejme se dnes na toto téma, protože často slýcháme, že všechny ziskové obchody jsou dobré a všechny ztrátové špatné. Skrývá se za tím ale něco víc.
 • Co je úkolem tradera?
  V dnešním vzdělávacím článku si položíme zdánlivě zbytečnou otázku: Kdo dělá vaše obchody? Jste to vy nebo je to jen vaše obchodní metoda? Pojďme si to trochu rozebrat, abychom pochopili, v čem může být problém.
 • Čtyři nejčastější závislosti tradera
  Psychologie obchodování je nedílnou součástí každého z nás. Trhy jsou jakýmsi živým organismem, u kterého se snažíme racionálním přístupem zanalyzovat jeho vývoj, což vytváří rozpor mezi očekáváním a konečným výsledkem.
 • Další chyby, které stojí obchodníky peníze
  V minulém článku jsme si objasnili největší chyby obchodníků, které vykonávají a díky kterým ztrácí své peníze. V dnešním vzdělávacím článku si vyjmenujeme další nedostatky či chybné kroky obchodníků. Chyb, které lze při obchodování udělat, je nespočet. Každý by si měl být vědom toho, kde má své nedostatky a pracovat na jejich odstranění. Nemělo by připadat v úvahu, že stejnou chybu uděláme vícekrát.
 • Disciplína aneb mějte svého kontrolora
  Porušujete neustále svá pravidla ohledně obchodování? Říkáte si po nevydařeném obchodu, že od následujících tržních příležitostí se už opravdu budete držet svého obchodního plánu a pravidel? Pokud jste si odpověděli ano, čtěte náš dnešní článek. V něm si totiž představíme velmi užitečný proces, díky kterému můžete své obchodování posunout zase o něco výše a odpovědět si tak s čistým svědomím na výše uvedené otázky záporně.
 • Disciplína v obchodování - 1. část
  Úspěch obchodníka na finančních trzích úzce koreluje s tím, jak dokáže být disciplinovaný. Obchodní psychologie, se kterou souvisí právě disciplína, tvoří přes 60 % úspěchu v tradingu. Nutnost být disciplinovaný se týká všech prvků v obchodování, ať jde o vstup, výstup, risk na obchod nebo například umění neobchodovat, pokud v trhu není příležitost dle našeho obchodního plánu. Jednoduše řečeno, pokud v sobě dokážeme disciplínu vypěstovat, máme šanci v tradingu uspět. V opačném případě nás čeká trnitá cesta a zbytečné poklesy obchodního kapitálu. V tomto článku proto zmíníme důležité aspekty disciplíny, které je nutno brát na vědomí.
 • Disciplína v životě tradera - část 1.
  Nejúspěšnější tradeři světa jsou velmi disciplinovaní a věřte, že se vyplatí naučit se tuto dovednost a zdokonalovat ji. Jaká je vaše disciplína a sebekontrola? Máte potíže s dodržováním vašeho obchodního systému? Porušujete stále pravidla a díky tomu proděláváte? Je chyba ve vás nebo ve vaší obchodní strategii?
 • Disciplína v životě tradera - část 2.
  Někteří lidé dodržují velmi přísnou disciplínu a dokáží se silně kontrolovat. Jiní jsou zase naopak velice impulzivní (impulzivní chování) a nejsou schopni nic pořádně dodržet. Ovšem existují i extrémně disciplinovaní lidé, kteří si stanovují velmi přísná pravidla a opatrně kontrolují veškeré svoje instinkty. Tito lidé mohou mít potíže s akceptováním ztrát, což bývá v tradingu problém.
 • Etapy přijetí účinného money-managementu
  Trading je velmi individuální záležitost, ve které jste nuceni poprat se s řadou významných témat, abyste dokázali obchodovat úspěšně sami za sebe. Jedna z těžkých věcí je naučit se, že se nedá vyvléct z nutnosti mít silný plán řízení rizika – money-managementu.
 • Faktory, které kazí vaši vědomou praxi
  Všichni forexoví tradeři by se měli snažit neustále posouvat kupředu. Nezáleží na tom, jestli jste začátečníkem, pokročilým traderem nebo se již považujete za profesionála. Všichni obchodníci bez rozdílu by se měli snažit neustrnout na jednom místě. S tím souvisí i odstraňování chyb v tradingu. Každá chyba či zlozvyk kazí vaši výkonnost a ziskovost a je škoda nechat je ve vašem tradingu přítomné. Následující řádky se zaměří na několik vědomých nedostatků obchodování, které je možné odstranit a vylepšit tak váš trading.
 • Chyba, která ničí vaši tradingovou mysl
  Dnešní článek vám na dalším příběhu ze života objasní, jak funguje naše mysl, programy, které se uložily do naší DNA, a emoce, které jsou odrazem biologických příčin. Začtěte se tedy do dalšího příběhu, protože se dotýká bez výjimky každého z nás. I dnes se budeme věnovat tématu sebesabotážního chování a budování vědomé emocionální inteligence pro trading.
 • Intradenní trading jako liga mistrů obchodování?
  V jedné z knih věnujících se tradingu, kterou jsem v uplynulých 5 letech přečetl a na jejíž název si dnes bohužel nedokážu vzpomenout, autor definoval intradenní obchodování (day trading) jako světové mistrovství nebo chcete-li ligu mistrů tradingu. Opravdu je tedy day trading naší nejtěžší disciplínou nebo jsou všechny styly stejně náročné?
 • JÁ JSEM úspěšný trader!
  Bohužel se stalo běžným zvykem, že často lidé nepřemýšlejí o tom, co říkají. A už vůbec nekorigují své myšlenky. Proč taky, „vždyť to nikdo neví, na co myslím“. Jenže to je velký omyl – ten, kdo vaše myšlenky zaznamenává velmi hluboce, jste vy, lépe řečeno vaše podvědomí. Televize se zaměřuje na nejšťavnatější negativa, rádio a noviny taky, když se sejde parta lidí, není nic mimořádného, když se vrhnou na kritizování čehokoliv – počasím počínaje a krabicemi od bot konče? A tak potichu, pomalu, ale důkladně v naší mysli vzniká negativní obraz světa, ve kterém žijeme.
 • Jak na dodržování obchodního plánu
  O potřebě obchodního plánu pro trading toho již bylo mnoho napsáno. A věřte, že rozhodně není zbytečné si vše kolem obchodního plánu připomenout, protože úspěšní forexoví obchodníci plán mají a mají též perfektní disciplínu, co se týče jeho dodržování. Plánují každý svůj obchod a pak také podle toho plánu obchodují.
 • Jak na Risk-Reward-Ratio (RRR)
  V dnešním článku se podíváme na jednu z nejdůležitějších věcí ohledně tradingu. Povíme si, jak významnou roli v našem obchodování hraje správné Risk-Reward-Ratio (RRR) - poměr rizika a zisku. Správné řízení našeho kapitálu je nedílnou součástí dlouhodobě úspěšného obchodování. Pojem money-management v obchodování představuje různé aspekty řízení rizika a zisku v každém obchodu, který realizujeme. Pokud včas plně neporozumíme významu správného řízení peněz a nedokážeme implementovat techniky řízení peněz, máme velmi malou šanci stát se profitabilním obchodníkem.
 • Jak nechat své zisky v tradingu růst?
  Určitě jste už mnohokrát slyšeli tuto radu: „Omezujte ztráty a nechte své zisky běžet“. Jak to ale udělat? Na to se zaměříme v dnešním článku. Podíváme se na důvody, proč si tradeři nevybírají větší zisky. To souvisí i s tím, jak se trader cítí a jakým pokušení musí odolávat, když je jeho obchod v zisku. A samozřejmě nabídneme několik doporučení, jak svou ziskovost v tradingu zvýšit.
 • Jak ovládat emoce při tradingu
  Dnešní článek vám na dalším příběhu ze života objasní, jak fungují naše emoce ve spojení s tělem. Začtěte se tedy do dalšího příběhu, jeho téma vás bude určitě zajímat, protože se dotýká každého z nás. I dnes se budeme věnovat tématu přerušení bezmyšlenkovitého sabotážního chování a budování vědomé emocionální inteligence pro trading.
 • Jak se bránit frustraci z tradingu?
  Každé povolání má svá pozitiva, ale také rizika. Některá jsou dokonce provázena určitými aspekty, působícími na psychiku. Trading je jedním z nich.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace

Články

reklama
XTB-vecerni-skola

Kurzy obchodování

Zář
14

Juniorská škola tradingu - Forex I-II (Praha)

Juniorská škola tradingu - Forex I-II je určena pro začínající tradery. Pokud chcete vyzkoušet něco nového, vymanit se z davu a být úspěšný v obchodování na finančních trzích, tak je tento seminář určen právě vám.

Zář
28

Profesionálem na forexu - kurz pro pokročilé tradery (Praha)

Seminář Profesionálem na forexu je určený pro absolventy kurzu Juniorská škola tradingu a pro pokročilé forexové tradery. Naučíme vás naše ziskové intradenní a swingové obchodní strategie a posuneme vás k vyšším ziskům. Jedná se o jeden z nejlépe hodnocených seminářů FXstreet.cz a věnujeme se na něm hlavně korelačním strategiím a intermarket analýze. Sleva: Absolventi semináře Juniorská škola tradingu mají tento seminář za 4 400,-Kč.


říj
12

Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management

Zcela nový seminář z dílny FXstreet.cz a tentokrát se zaměřením na psychologii obchodování a money-management. A právě toto téma je naprosto nejdůležitější a současně bohužel nejvíce podceňované a opomíjené téma většiny obchodníků. Tento seminář tak doplňuje naše ostatní kurzy, které se zaměřují spíše na technickou stránku tradingu. Úspěch tradera záleží hlavně na jeho psychice a přístupu k obchodování. Přijďte se naučit ty nejsilnější nástroje, tipy a rady, které vám k úspěchu pomohou. Tento unikátní seminář zcela jistě změní váš přístup k tradingu a tím také vaše celkové výsledky.

říj
19

Jak vytvářet ziskové AOS a testovat obchodní strategie

Představujeme vám exkluzivní seminář se zástupci profesionálního vývojářského týmu, působícího ve společnosti FXstreet.cz. Hlavní náplní budou základy tvorby automatických obchodních systémů (AOS) pro platformu MetaTrader 4 včetně praktických ukázek. Naučíte se také správně backtestovat ziskovost AOS. Navíc si sami v průběhu semináře vytvoříte svůj první ziskový AOS.

Lis
2

Exkluzivní VIP seminář: Obchodujte jako bankovní trader!

Představujeme vám exkluzivní seminář, který účastníky semináře posouvá mezi tradingovou elitu. V průběhu semináře se dozvíte veřejně nedostupné informace o tom, jak ve skutečnosti funguje forex, pravdu o retailových brokerech a další veřejně nedostupné informace z obchodování bank a tradingu na institucionální úrovni.

Literatura

titulka_smallsize.jpg

Novinka! Kniha "Jak se stát forexovým obchodníkem" Ondřeje Hartmana vychází ve druhém a výrazně rozšířeném vydání!

Kniha vychází již ve druhém, ale tentokrát výrazně upraveném a rozšířeném vydání. Kniha je koncipována tak, aby byla užitečným průvodcem jak začínajícím obchodníkům bez zkušeností, tak i těm, kdo na forexu již obchodují a potřebují si prohloubit své znalosti.

Day_Trading_obalka_78x110.jpg

Kniha "FOREX – Ziskové intradenní a swingové obchodní strategie" od Kathy Lien vychází v češtině!

Je nám velikou ctí, že můžeme obohatit český a slovenský forexový trh světově uznávanou knihou číslo 1 pro každého, kdo chce do hloubky pochopit fungování největšího světového finančního trhu.

C:\fakepath\kathy-lien-08112017.jpg

Světový bestseller o tradingu v češtině! Úspěšní obchodníci: Jak běžní lidé porážejí Wall Street v jeho vlastní hře

Jedna z nejprodávanějších knih od Kathy Lien právě vychází v českém překladu! Obsahuje sérii rozhovorů Kathy Lien s nejúspěšnějšími tradery. Tato kniha se stala inspirací pro tisíce čtenářů po celém světě. Setkáte se v ní s příběhy obyčejných lidí, kteří dokázali zbohatnout díky systematickému dodržování konkrétních pravidel v tradingu. Bez ohledu na jejich povolání jsou dnes úspěšnými obchodníky a investory. V této knize vám budou představeny jejich obchodní přístupy a strategie, které vám pomohou pochopit, jak lze pomocí vlastní píle dosáhnout úspěchu ve zdánlivě složitém světě tradingu.

Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:


FXstreet.cz - forex, komodity, kryptoměny, trading, zpravodajství

Nezávislý investiční server zaměřený na forex, komodity, kryptoměny, trading a zpravodajství. Vzdělávací články, cenové grafy, cizí měny, semináře, ekonomické a forex zprávy.
reklama
Bossa mentoring
reklama
reklama
Admiral Markets SE
reklama
RoboMarkets