Čtvrtek 25. duben 2024 17:47
reklama
CapXmaster
reklama
Swissquote Bank
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
CapXmaster srovnani

Slábnoucí poptávka se promítá v nižší aktivitě i cenových tlacích

31.08.2022 19:18  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V srpnu podle našich odhadů došlo k poklesu jak v průmyslové produkci, tak i v maloobchodních tržbách. V průmyslu bude působit zejména slábnoucí poptávka a celozávodní dovolené v automobilovém odvětví. Slabší kupní síla domácností vlivem vysoké inflace a nízký spotřebitelský sentiment by měly negativně dopadnout na maloobchodní tržby, které tak v červenci zřejmě meziměsíčně klesly o 0,7 %. Po překvapivě výrazném zpomalení inflace v červenci čekáme, že růst spotřebitelských cen bude pokračovat v meziměsíčním zpomalování. Nicméně meziročně stoupne o trochu výše z červencových 17,5 % na 17,7 % v srpnu. Velká nejistota však přetrvává s ohledem na přeliv vysokých cen energií. Předpokládáme, že ČNB i ve světle stále vysoké inflace na záříjovém zasedání opět zvolí stabilitu sazeb a ponechá klíčovou dvoutýdenní repo sazbu na 7 %.

Kupní síla mezd se vlivem vysoké inflace dále snížila.

Odhadujeme, že průměrná nominální mzda ve druhém letošním čtvrtletí vzrostla meziročně o 4 %, po růstu o 7,2 % zaznamenaným v prvním čtvrtletí. Zpomalení meziročního růstu je způsobeno zejména vysokou srovnávací základnou loňského druhého čtvrtletí, které bylo ve znamení mimořádných odměn v sektoru zdravotnictví a sociální péče souvisejících s pandemií. V mezičtvrtletním vyjádření naopak podle nás došlo ke znatelnému zrychlení mzdové dynamiky. V prostředí napjatého trhu práce se tak zřejmě začala do mzdových požadavků výrazněji promítat vysoká inflace, což bylo dále podpořeno i pokračujícím oživením ekonomiky. Vzhledem k tomu, že inflace vzrostla z průměrných 11,2 % y/y v Q1 22 na 15,8 % y/y v Q2 22, reálné mzdy pravděpodobně prohloubily svůj pokles na 10,2 % y/y po předchozím poklesu o 3,6 % y/y. ČNB je ve své prognóze pesimističtější, když očekává meziroční pokles reálných mezd o 13,1 % při nominálním růstu o 2,7 % y/y.

Průmyslovou produkci negativně ovlivní celozávodní dovolené i nižší poptávka.

Průmyslová produkce byla v červenci pravděpodobně meziměsíčně nižší, když působil pokles poptávky i celozávodní dovolené v automobilovém průmyslu. Odhadujeme tak pokles průmyslové produkce o 1,6 % m/m po předchozím růstu o 0,5 %. Škoda Auto vyhlásila celozávodní dovolenou pro první a poslední červencový týden, což by se mělo projevit na nižší výrobě automobilů. Pozitivní vliv by na druhou stranu mělo mít další zlepšení na straně dodávek výrobních vstupů. Letní měsíce jsou v rámci statistik průmyslové produkce kvůli zmíněným dovoleným běžně spjaty s vyšší mírou volatility, a tedy i nejistoty z hlediska jejich interpretace. Trend vývoje by však měl být spíše negativní. PMI z tuzemského zpracovatelského průmyslu v červenci prohloubil svůj pokles pod hladinu 50 bodů a byl nejnižší za poslední dva roky. Známky slábnoucí poptávky a produkce jsou patrné také na zahraničních předstihových indikátorech. Hodnota nových průmyslových objednávek v Německu, kde je oproti většině ostatních zemí měřena v reálném vyjádření a není tak zkreslena rychle rostoucími cenami, od února setrvale klesá. Meziměsíční pokles třetí měsíc v řadě zaznamenal v červenci objem vybraného mýta za průjezdy nákladních vozidel na německých silnicích. Problémem je také nízká hladina řeky Rýn. Již červnová data z tuzemského průmyslu byla relativně pesimistická. Produkce celého zpracovatelského průmyslu klesla meziměsíčně o 0,7 %, a to i přes významný nárůst výroby automobilů. Celková průmyslová produkce tak rostla hlavně díky vyšší produkci energetického průmyslu. V meziročním vyjádření odhadujeme pro červenec pokles průmyslové produkce o 0,1 % (WDA), bez očištění o vliv rozdílného počtu pracovních dní pak o ‑3,2 % (letošní červenec měl meziročně o jeden pracovní den méně).

Klesající poptávka domácností se promítne v nižších maloobchodních tržbách.

Maloobchodní tržby bez prodejů aut se podle našeho odhadu v červenci snížily meziměsíčně o 0,7 %. Spotřebitelský sentiment v červenci zaznamenal další pokles a dosáhl nejnižší úrovně od začátku měření v roce 2003. Vliv na to má především vysoká inflace, která významně snižuje kupní sílu domácností, stejně tak ale i zvýšená nejistota ohledně dalšího ekonomického vývoje. V červenci také již druhý měsíc v řadě meziměsíčně klesal peněžní objem karetních transakcí. Červnový nárůst maloobchodních tržeb bez prodejů aut o 0,2 % m/m tak považujeme za spíše jednorázový výkyv. Tržby za prodej automobilů po červnové stagnaci podle našeho odhadu v červenci meziměsíčně poklesly. Ukazuje na to vývoj počtu registrací nových vozidel, který byl nižší o 11,5 % m/m (SA). Celkové maloobchodní tržby by tak za červenec měly vykázat meziměsíční pokles o 0,9 % po předchozím růstu o 0,2 %. Z meziročního úhlu pohledu by celkové maloobchodní tržby měly být nižší o 5,2 %, bez prodejů aut pak o 5,4 % (WDA).

Inflace zrychlí jen nepatrně díky překvapivě mírnému růstu cen energií.

Meziměsíční růst spotřebitelských cen se podle nás v srpnu dále zmírnil. Odhadujeme jeho snížení z červencových 1,3 % na 0,7 %, po sezonním očištění pak z 1,1 % na 0,9 %. Významně na to působil pokles cen pohonných hmot v průměru o zhruba 10 % m/m, který odrážel červencové snížení ceny surové ropy na světových trzích. Ceny potravin na druhou stranu podle nás pokračovaly ve svižném meziměsíčním růstu. Stále vysokou meziměsíční dynamiku pravděpodobně vykazovala i jádrová inflace, s postupným zmírňováním poptávky domácností však očekáváme její pokračující snižování. V meziročním vyjádření by se již jádrová inflace měla nepatrně snížit ze 14,7 % na 14,5 %. Největší nejistotou je nyní vývoj cen energií. Spotřebitelské ceny prozatím nezahrnují strmý nárůst cen elektřiny a plynu na velkoobchodních trzích. Poslední data inflace za červenec přitom indikují, že průsak vysokých velkoobchodních cen energií do cen pro konečné spotřebitele bude pozvolnější, než jsme si původně mysleli. Vlivem toho pro srpen sice čekáme další, avšak nadále mírný meziměsíční růst cen energií pro domácnosti. Celková meziroční inflace tak podle našeho odhadu zrychlí jen nepatrně, z 17,5 % na 17,6 %. Rizika tentokrát hodnotíme jako vyvážená. Pokud by se pokles spotřebitelské poptávky projevil ve výraznějším snížení jádrové inflace, pak by při umírněném vývoji cen energií pro domácnosti mohlo nakonec dojít k mírnému poklesu meziroční inflace. Vysoké velkoobchodní ceny energií však zůstávají významným rizikem pro růst inflace v dalších měsících.

Na zářijovém zasedání se patrně opět dočkáme stability úrokových sazeb.

Nová bankovní rada s guvernérem A. Michlem v čele se uvedla na srpnovém zasedání stabilitou sazeb a ponechala tak základní repo sazbu na 7 %, totéž čekáme i pro zářijové zasedání. Zatím se nejeví známky toho, že by došlo ke změně postoje nových členů bankovní rady, kteří podle všeho doplnili holubičí křídlo ČNB, kde se dříve již ocitali A. Michl a O. Dědek. Proto očekáváme, že znovu dojde k odchýlení od optimálního reakce centrální banky a klíčová repo sazba zůstane na 7 % i přes přetrvávající vysoké inflační tlaky. Nicméně stále si myslíme, že cenový a mzdový vývoj v kombinaci se sílícími tlaky na oslabení koruny bankovní radu stejně donutí k dalšímu zvýšení úrokových sazeb, a to o 50 bb v listopadu na 7,5 %, kde by měla dvoutýdenní repo sazba také vrcholit. Přeliv vysokých cen energií ve větší míře do jádrové složky a inflačních očekávání by však ospravedlnil ještě výraznější reakci měnové politiky. Zveřejněná struktura růstu HDP za druhý kvartál s sebou přinesla i mírně proinflační výstrahu vzhledem k překvapivě odolné spotřebě domácností (-0,2 % q/q), a častečně tak kompenzovala opačné překvapení v červencové inflaci. Nicméně předchozí svižné tempo utahování měnové politiky by již mělo přinášet své ovoce v podobě zpomalování jádrové inflace. Riziko dalšího podstatného nárůstu inflace by šlo zřejmě na vrub vysokým cenám energií, avšak jak jsme již zmínili, kolem jejich dopadu a reakce ČNB na ně panuje velká nejistota. V souladu s ústupem jádrových cenových tlaků čekáme zahájení postupného poklesu úrokových sazeb již počátkem příštího roku. Zároveň předpokládáme, že ČNB bude nadále intervenovat proti výkyvům na koruně.

Autor: Martin Gürtler, Jaromír Gec, Kevin Tran Nguyen, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Slabé údaje o nových pracovních místech v USA mohou Fed donutit snížit tempo zvyšování sazeb (pozor na lokální růst páru EUR/USD a pokles páru USD/CAD)
    Rally na trzích pokračovala i v úterý, a to díky nové vlně optimismu, kterou přineslo rozhodnutí Australské centrální banky o sazbách a zpráva s údaji o počtu volných pracovních míst v USA.
  • Slabé údaje podporují pokračující uvolňování
    Globální trhy jsou stále zmatené v tom, jaký je další směr po strmém středečním propadu. Asie je okrajově nahoř...
  • Slabé výsledky amerických bank utápí indexy 📉
    Dnes byla zahájena výsledková sezóna a již tradičně se o úvod postaraly americké banky. JP Morgan a Morgan Stanley ztrácí a stahují s sebou i americké indexy. Slabý začátek výsledkové sezóny zvyšují obavy o budoucnost a analytici očekávají další zpomalení.
  • Slabé výsledky průzkumu ZEW nepřispějí k uvolnění tlaku
    Evropské akciové indexy otevřou v úterý se vší pravděpodobností níže, protože index S&P přes noc mírně p...
  • Slabina Evropy: absence vize kancléřky Merkelové
    Ve své kariéře jsem poznal mnoho politiků, ale teprve nedávno mi došlo, že jen hrstka z nich je opravdu připravena si za svými přesvědčeními (pokud tedy vůbec nějaká mají) skutečně stát. Matně si vybavuji, že kdysi dávno to vypadalo trochu jinak; v dnešní politice jde pouze o řešení každodenních problémů a sledování průzkumů mínění voličů o tom, co jsou ochotni připustit. Nejde o vůdčí schopnosti ani o úplnou morální integritu.
  • Slabí poskytovatelé úvěrů jsou nejvíce zranitelnou oblastí eurozóny
    Velmi nízké úrokové sazby ECB oslabují zisky bank, podporují růst úvěrů a také vedou k nadměrnému riziku. Tato zranitelná místa v eurozóně jsou už několik let stále větší a větší. Úrokové sazby s vysokou pravděpodobností zůstanou v následujících deseti letech na nízkých úrovních, což může vést k dalším deformacím.
  • Slábnoucí býčí sentiment na zlatě
    Pokles zlata pod 2 000 USD za unci před víkendem oslabil krátkodobý býčí sentiment. Vzhledem k této nejistotě ohledně finančních trhů nicméně jen málo analytiků a drobných investorů očekává v blízké době výrazné výprodeje žlutého kovu. Hrozba inflace v ekonomice jako celku a lepší než očekávané ekonomické údaje ze Spojených států způsobily propad cen zlata do blízkosti dvoutýdenního minima. Podle většiny analytiků z Wall Street se ale celkový obraz nezměnil, i když ceny mohou v krátkodobém horizontu dál klesat.
  • Slábnoucí dluhopisy a firemní varování stahují akcie dolů
    Dnešní pozitivní úvod v Evropě velmi rychle odezněl a zbytek dne je jasně negativní. Značně v červeném začala Wall Street, načež se ztráty hlavních indexů aspoň zmenšují. Stále však sledujeme pokles S&P 500 či DAXu asi o procento, zatímco FTSE 100 nebo AEX klesají asi o 0,7 pct.
  • Slábnoucí IFO, nepřesvědčivé nové domy USA?
    Letní vyhrocení situace na Ukrajině a výměna obchodních sankcí mezi Evropy a Ruska oslabila podnikatelskou náladu nejen v celé eurozóně...
  • Slábnoucí inflace v USA by mohla pozdržet zvyšování sazeb Fedu
    Trhy čekají na dvoudenní měnovou politiku Fedu, protože rozhodnutí banky o úrokových sazbách by mohlo výrazně ovlivnit sentiment investorů.
  • Slabost amerického dolaru
    Hodnota amerického dolaru dál klesá z nedávných maxim. Členové Federálního rezervního systému nemají pro další zvyšování sazeb jasný plán.
  • Slabost etherea naznačuje, že dolů půjde i bitcoin
    Mezi oběma hlavními kryptoměnami je pozitivní korelace. Vzhledem k dnešnímu průrazu etherea směrem dolů z obchodního rozpětí, ve kterém bylo několik dní, očekáváme, že ho bude následovat i bitcoin. Bitcoin zatím stále respektuje spodní hranici rozpětí, ale roste pravděpodobnost pohybu dolů k hladině 25 000 USD.
  • Slabost páru EUR/USD před zasedáním FOMC.
    Pár EUR/USD prorazil krátkodobý support na úrovni 0,9950. Cena se nyní obchoduje okolo úrovně 0,9915, předtím prorazila horizontální support, který během předchozích seancí respektovala. Jak jsme uvedli ve včerejší analýze, případný průraz supportu na úrovni 0,9950 by poskytl nový medvědí signál. Vzhledem k FOMC dnes večer by však trh mohla řídit fronta obchodníků. Střednědobý a krátkodobý trend zůstává medvědí. Další klíčový support se nachází na úrovni 0,9865 a pod ní možná pár EUR/USD uvidíme na úrovni 0,97. Očekává se, že volatilita dnes večer po zprávě FOMC vzroste, zvlášť pokud Fed nezvýší sazby tolik, jak se očekává.
  • Slabost v průmyslu přetrvává
    Průmyslová výroba v prosinci vykázala oproti listopadu pokles o 0,9 %. V meziročním srovnání po očištění o vliv počtu pracovních dnů se meziroční snižování výroby prohloubilo na 3,4 % z předchozího záporu 3,2 %. Data bez očištění ukazují meziroční pokles výroby o 0,9 %. My i medián trhu počítal s růstem poblíž 1,7 % a nejpesimističtější odhad ukazoval pokles o 0,5 %.
  • Slabší americká data paradoxně podporují akciové trhy
    Americké akciové indexy si včera připsaly zisky. Průmyslový Dow Jones i S&P 500 přidaly 0,4 %, zatímco technologický Nasdaq si polepšil o 0,6 %. Hlavním tahounem byl včera energetický sektor, který vzrostl o 1,3 % v reakci na rostoucí ceny ropy, které byly ovlivněny útoky na ropné tankery v Ománském průlivu. Dařilo se ale i ostatním sektorům, jediným, který uzavřel v červeném, se staly farmaceutické společnosti (-0,1 %). Zdá se, že trhy jsou v posledních dnech velmi citlivé na makroekonomické ukazatele, které mohou naznačit, jak rychle americká centrální banka přistoupí ke snižování úrokových sazeb. Spekulace na dřívější uvolňování měnových kohoutů včera podpořily jinak nepříliš sledované žádosti o podporu v nezaměstnanosti, kterých se sešlo více oproti očekávání trhu.
  • Slabší čínská data a situace v Afghánistánu posílají světové akcie dolů
    Překvapivě prudké zpomalení čínské ekonomické aktivity a převzetí Afghánistánu Talibanem vedlo k negativnímu sentimentu, který poslal světové akcie dolů. Všechny tři hlavní americké indexy dnes otevřely v červených číslech, když minulý týden zaznamenávaly nová rekordní maxima, a stále se drží v záporu.
  • Slabší data a zprávy se vstřebaly, dopoledne vypadá nerozhodně
    Zatímco včerejšek byl pro akcie lehce negativní a navrch měly dluhopisy, dnes se poměr sil opět vyrovnává. Evropské akciové trhy sice ještě začaly v záporu, ale vrátily se k včerejším hodnotám a nyní tak na hlavních indexech sledujeme jen drobnou změnu. Dluhopisy to měly v podstatě zrcadlově, takže výnosy rovněž začínaly níž, aby se následně dokázaly vrátit a nyní se pohybují na včerejších úrovních. Eurodolar je na tom stále dobře, ovšem dnes přidává jen drobné zisky na 1,1885.
  • Slabší data tržní náladu nezhoršila. Euro i koruna navyšují zisky
    Také odpoledne zůstávají hlavní finanční trhy většinou pozitivně naladěné, ačkoli se oproti ránu dál neposouvají. Sentiment stále podporují stejná témata, nejvíce pravděpodobně důvěra v dodání fiskálního stimulu v zámoří a potvrzení podpůrné politiky Fedu.
  • Slabší data z ekonomiky s korunou nepohnula
    Středoevropské měny prožily začátek týdne v relativním klidu. Koruna se pohybovala v úzkém pásmu pěti haléřů mezi 27,58 a 27,63 CZK/EUR bez tendence...
  • Slabší data z eurozóny euru nepůsobí vážné ztráty, dolar čeká na informace z Fedu
    Indexy nákupních manažerů v eurozóně nepotěšily svým únorovým poklesem. Předběžná data za Německo se na očekávání nedotáhla pouze těsně, ale Francie za nimi zaostala o něco více a přispěla k horším údajům za celý měnový blok. Na druhou stranu, indexy nadále zůstávají velmi vysoko z historického pohledu a těžko rozvíří nějaké velké obavy.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new