Úterý 16. srpen 2022 06:26
reklama
Bidaskbit ebook
reklama
Swissquote Bank
reklama
Vantage
reklama
InstaMarkets

Jak nepřijít o peníze, ideálně vydělat při stagflaci. Tedy v době citelného růstu cen i nezaměstnanosti naráz

24.05.2022 08:23  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Inflace vrcholí, brzy se nadějeme její zvolnění. I tak nás čeká ekonomicky nesmírně těžký čas. Stagflace. Tedy ekonomický propad spojený se stále výrazným růstem hladiny spotřebitelských cen. To vše lze vyčíst z nejnovějšího, květnového šetření mezi více než třemi stovkami předních světových ekonomů a investorů, které každý měsíc provádí Bank of America.

Stagflace, definovaná jako ekonomický růst pod úrovní trendu při inflaci naopak nad trendem, je podle dotazovaných expertů takřka „ložená“. V nadcházejícím roce ji čeká 77 procent z nich. Tak vysoké procento se ze stagflace naposledy strachovalo v srpnu 2008, v předvečer pádu investiční banky Lehman Brothers, jenž odstartoval nejkritičtější fázi globální finanční krize. Zároveň ale podle expertů vážně platí, že inflace celosvětově právě teď kulminuje, či dokonce má již svůj vrchol za sebou. Ostatně, jak známo, nejlepším lékem na inflaci je inflace. Prudké zdražování totiž destruuje poptávku, neboť nahlodává kupní sílu lidí i firem a vhání mezi ně finanční tíseň stran budoucnosti.

Pokles globální inflace vyhlíží pro nadcházející rok hned 68 oslovovaných expertů, což je nejvyšší údaj od prosince 2008. Ještě letos v dubnu přitom pokles inflace čekalo pouze 40 procent z nich. Největší švýcarská banka UBS dokonce míní, že Spojené státy už mají vrchol inflace za sebou a že se nyní inflace v oblasti cen zboží prudce propadne ruku v ruce s přesunem poptávky spotřebitelům ke službám. Jedním z příznaků tohoto nového trendu je započetí pádu cen ojetin. Banka Goldman Sachs dokonce v květnové zprávě klientům poprvé od začátku loňského roku přehodnotila svůj inflační výhled směrem dolů.

Zvolňování inflace ve světě nebo i jen v USA může mít na zmírnění inflace v Česku vetší vliv než další utahování měnové politiky České národní banky. Podstatná část tuzemské inflace, více než nadpoloviční, je totiž dovezená. Ještě před koncem letošního roku se tak i v Česku můžeme dočkat znatelného zmírnění inflačních tlaků ať už ČNB sazby zvedat dále bude, nebo ne. Jisté by bylo v takovém případě jen jedno. Představitelé obou nyní tolik rozkmotřených táborů, „holubice“ a „jestřábi“, by si přisvojovali zásluhy. První by pravili, vidíte, my to říkali, další zvyšování sazeb by českou ekonomiku už jen zbytečně dusilo, inflace zvolňuje i bez něj. Druzí by zase vykládali, že buldočí nezdolností ve zvyšování sazeb, s níž nezmohl nic ani prezident, ani nový guvernér ČNB, ani mnozí podnikatelé či politici, inflaci konečně udolali.

Jenže nemylme se, zvolnění inflace ještě zdaleka neznamená její návrat k inflačnímu cíli, v Česku ve výši dvou procent. Ten podle všeho nastane nejdříve až v roce 2024. Což značí, že máme před sebou až zhruba dva roky nepříjemné stagflace. Inflace už sice nebude nutně dvojciferná, ale zato destrukce poptávky, způsobená poklesem kupní síly, růstem úroků a nakonec i nezaměstnanosti, přivede ekonomiku do stagnace až recese.

Naštěstí opět vchází na scénu Bank of America. Její analytici si dali práci a shromáždili data za všechny akcie nejdůležitějšího burzovního indexu v USA, Standard & Poor’s 500, s nimiž se obchoduje nepřetržitě alespoň od roku 1968. Měřili jejich výkonnost během stagflačních období, která od konce 60. let nastala – například během ropných šoků 70. let. A které firmy tedy podávají během stagflace nejlepší výkon? Které před ní investory nejlépe chrání?

Jedničkou v pomyslném žebříčku pojistek proti stagflaci je Kroger, největší maloobchodní řetězec v USA. Kolos, jenž v čase stagflace zaznamenává podle Bank of America průměrný výnos přes 23 procent ročně, provozuje v USA pod různými značkami přes 2700 mega-, hyper-, supermarketů a dalších obchodů a obchodních domů. A také zhruba 1500 čerpacích stanic. Pokud má Američan hlad, pokud potřebuje léky, pokud musí napojit své auto, dost pravděpodobně zamíří právě do některého z obchodů sítě Kroger. A jíst se bude i při hluboké stagflační krizi. Bude se při ní také tankovat. Zrovna tak bývají lidé nemocní, ať už panují dobré či zlé ekonomické časy. Potraviny, paliva či léky lidé pořizují – musí pořizovat –, i když jim není ekonomiky a finančně zrovna „hej“. Prodejce tak na ně poměrně snadno může přenášet své stagflačně citelně navýšené náklady.

Mimořádně dobře v uplynulém více než půlstoletí stagflaci zvládaly také třeba dodavatel zdravotnického vybavení Teleflex, jenž při ní dosahoval zhodnocení takřka 20 procent ročně, nebo výrobce cukrovinek Hershey, s více než osmnáctiprocentním průměrným zhodnocením v čase stagflace. Důvod je nasnadě. Lidé jsou nemocní či mají zdravotní obtíže bez ohledu na ekonomický cyklus a bez ohledu na výkyvy hladiny cen. A zjevně žádná stagflace je nedeptá natolik, aby si odpustili něco sladkého na zub, byť by za to měli sáhnout hlouběji do kapsy.   

A pokud existuje nějaká země, jež opravdu dobře vydělává na tom, že lidé prostě bývají nemocní a současně, děj se co děj, rádi mlsají, je to Švýcarsko. Alpská země se specializuje nejen na export léčiv a čokolády, ale také obecněji luxusního zboží. Ceny farmaceutických produktů – což je jejich další výhoda v době stagflace – jsou momentálně inflací zasaženy mnohem méně než třeba ceny ve strojírenství nebo těžkém průmyslu, které jsou daleko více závislé na vstupech v podobě dramaticky zdražujících surovin. Proto je inflace výrobních cen nyní ve Švýcarsku zhruba šestkrát slabší než v sousedním Německu.

Navíc luxusní zboží, švýcarská doména, je proti stagflaci poměrně dobře odolné. Stagflace totiž nahlodá kupní sílu zejména středních vrstev, kteří před ní nemají moc jak uniknout. Bohatí lidé mají své investiční poradce, své nemovitosti, sbírky vín či umění, svá dobře diverzifikovaná investiční portfolia, takže stagflace nakonec z jejich majetku neukousne takové procento jako z majetku středních vrstev – pročež si i letos a napřesrok dopřejí zase nějaké ty nové „rolexky“.    

Zkrátka a dobře, Švýcarsko samo o sobě představuje dobrou pojistku proti stagflaci. Takže ji představuje logicky i jeho měna. Vlastně investice do švýcarského franku je jeden z nejlepších a nejsnazších způsobů, jak se i Franta Vomáčka může jistit proti stagflaci. Prostě si ve své bance zřídí frankový účet. Švýcarské měně coby bezpečnému útočišti se navíc dobře daří v čase katastrof, válek či hladomorů. Válku máme, hladomor podle německé ministryně rozvoje kvůli ní hrozí – prý dokonce největší světový hladomor od druhé světové války.

Zmíněné Německo má o tolik vyšší výrobní inflaci než Švýcarsko proto, že jeho ekonomika – podobně jako česká – stojí a padá s dováženými surovinami. Při stagflaci platí obdoba známého „follow money“. Chceme-li pořídit dobrou pojistku proti ní, vydávejme se „proti proudu“ výrobního řetězce – až tam, kde nafukování cen začíná.

Na konci řetězce stojí třeba právě nebohá německá nebo česká strojírenská firma. Obě se potýkají s dramaticky rostoucími výrobními náklady a zároveň mají jen malou sílu je přenášet na svého konečného zákazníka. Protože jejich produkt – stroj – si prostě zákazník snadno odpustí, bude-li se mu zdát příliš drahý. Na rozdíl od zmíněných jídla, léků, benzínu či nafty. „Proti proudu“ výrobního řetězce samozřejmě dojdeme k surovinám. Těmi začíná. Přesně tak. Suroviny jako takové představují historicky prověřenou pojistku proti stagflaci, neboť růst jejich cen je jejím ultimátním zdrojem.

Do komodit typu ropy, plynu, mědi, niklu, uhlí či třeba obilí lze investovat pořízením příslušných termínových kontraktů, koupí akcií těžařských firem (třeba B2Gold – zlato, Vale – železná ruda a nikl, Ovintiv – plyn v Severní Americe…) nebo vložením peněz do komoditního fondu. Jako v případě švýcarského franku může být ale mnohem jednodušší možností prostě pořídit měny těch zemí, které ve velkém suroviny vyvážejí.

Když se daří vývozu, měna exportní země obecně zpevňuje. A když panuje stagflace kvůli drahým cenám surovin, bude se dařit měnám těch zemí, které hojně suroviny vyvážejí. Mezi nimi je naneštěstí řada politicky nevyzpytatelných režimů v čele s Ruskem. Rubl by tak nepředstavoval pojistku proti stagflaci ani tehdy, pokud ta by dnes zuřila z dočista jiného důvodu, než je ruská invaze na Ukrajinu. Měny typu kanadského dolaru nebo australského dolaru obvykle těží z růstu cen surovin a zároveň se na ně neváže přílišné geopolitické riziko. Vedle švýcarského franku tak představují další dobrou a snadno dostupnou pojistku proti stagflaci.

Lukáš Kovanda, Ph.D., Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Jak na realitní trh – rady pro mladé
  Cen nemovitostí jsou stále plné noviny. Dle nedávno zveřejněných dat Eurostatu stouply české ceny ve druhém čtvrtletí meziročně o skoro 9 %, což je dvakrát rychleji než průměr EU. Kvartální růst dle ČNB zpomalil ke 2 % (před rokem to bylo přes 5 %), po pětačtyřicetiprocentním růstu v posledních 4 letech však už bolí jakýkoliv růst. A nejvíce pak ty, kteří na trh nemovitostí teprve vstupují. Snad pomůže následujících pět rad.
 • Jak na veřejné dluhy? Bretton Woods umožňoval zmáčknout střadatele, v éře liberalizace to bude těžší
  Jedním z nepříjemných dědictví hospodářské krize je výrazný růst veřejného zadlužení, patrný obzvlášť v USA a Evropě. Vlády...
 • Jak na volatilitu? Co je VIX a jak se dá obchodovat? (1/2)
  Pokračujeme v sérii našich videí. Tentokrát jsme se podrobněji podívali na poslední dobou stále více populární téma volatility a indexu VIX. V dnešním prvním díle si řekneme něco málo o samotné volatilitě a VIX indexu. Vysvětlíme si co volatilita vyjadřuje, v jaké formě se s ní dá obchodovat a jaké jsou specifika těchto obchodů. V dalším díle, který zveřejníme začátkem příštího týdne, se pak zaměříme na konkrétní obchodní strategie.
 • Jak na volatilitu? Možné obchodní strategie (2/2)
  Minulý týden jsme na xPulsu zveřejnili video k volatilitě a VIX indexu, ve kterém jsme se zabývali tím, co vlastně VIX vyjadřuje a jak se s ním dá obchodovat. Video lze shlédnout od tímto odkazem. Dnes nabízíme druhý díl, ve kterém na toto video navážeme a trochu podrobněji se podíváme na možné obchodní strategie, které lze při obchodování s volatilitou uplatňovat.
 • Jak na volatilitu? VIX je na nové long pozice zatím příliš vysoko
  Rozhodl jsem se, že začnu každý týden publikovat komentář k situaci na VIX indexu. Jeho obliba mezi klienty roste a do...
 • Jak na vyrovnaný rozpočet v roce 2022?
  Investování by mělo tvořit běžnou součást nakládání s financemi domácnosti. Ale z vlastní zkušenosti vím, jak je těžké si cíleně vytvářet finanční rezervu a začít tak investovat. Máte to stejně a nedaří se vám ušetřit si každý měsíc alespoň menší rezervu? Zde je několik kroků, jak se chovat zodpovědně. PS: ověřeno v praxi
 • Jak nejlevněji vytopit dům? Dřevo vyjde 12krát levněji než elektrokotel, pročež se už objevují i četné případy organizovaných krádeží dřeva v lesích
  Dramatický růst cen plynu a elektřiny způsobuje současný strmý nárůst popularity tuhých paliv, zejména dřeva a hnědého uhlí. Jejich cena tak citelně stoupá. Stále však ne tolik jako cena plynu nebo elektřiny.
 • Jak (ne)jsou trhy připravené na Brexit: Co čekat v den D
  Den D je tu a Britové řeknou Unii své Ano nebo Ne. I když poslední průzkumy veřejného mínění ukazují velice těsný výsledek, trhy se překvapivě zklidňují a zdá se, že v tuto chvíli Brexitu moc velké šance nedávají. Britské akcie za poslední týden přidaly přes 5 % a libra je na frontě s eurem nejsilnější od začátku měsíce a s dolarem od začátku roku.
 • Jak (ne)proběhne Italexit
  Chleba eurozóny se bude pravděpodobně lámat v Itálii. Tedy v zemi, která je dost veliká na to, aby měnovou unii mohla rozložit a má dost problémů na to, aby pro Italexit měla motivaci (možná – viz níže). První významnější lámání by mohlo přijít už čtvrtého prosince, kdy se bude hlasovat o Renziho ústavních reformách.
 • Jak nepřijít o majetek v roce 2021?
  Minulý rok jsme byli svědky skokové změny v globální ekonomice. V souvislosti s pandemií covid-19 přišel nevídaný pokles, který byl výrazně hlubší a delší než při poslední velké globální krizi v letech 2008 až 2009. Takový vývoj výrazně zvyšuje investiční riziko. Kam bychom tedy měli investovat, abychom ochránili svůj majetek?
 • Jak nízké jsou přes svátky objemy na akciovém trhu?
  Jak nízké jsou objemy obchodů na finančních trzích přes vánoční svátky? Tradičně nejnižší v celém roce, ale pořád ne zcela zanedbatelné. Jen tak pro zajímavost jsem si připravil srovnání vývoje objemů na NYSE za posledních 60 obchodních seancí, které jsou docela reprezentativním vzorkem toho, jak se objemy na trzích během roku vyvíjejí a jak výrazně se čas od času odchylují od normálu. Graf níže zachycuje objem zobchodovaných akcií společností zahrnutých v indexu S&P500 ( v mil. kusů).
 • Jak nízko půjde ČNB?
  Koruna se v uplynulém týdnu vezla na vlně opatrného optimismu, který pramenil z nadějí na postupné uvolňování antivirových restrikcí v tuzemsku i v okolních zemích. Nic na tom nezměnila ani data o ekonomické náladě v eurozóně, která vykázala historické poklesy, ani údaj o tamním HDP, jež dopadl mírně pod odhadem trhu. Velké překvapení pak nepřineslo ani čtvrteční měnověpolitické zasedání Evropské centrální banky. Ta v souladu s očekáváními nepřistoupila ke změně depozitní sazby a pro tuto chvíli se spokojila s úpravami podmínek pro zajištění přístupu bankovního sektoru k likviditě.
 • Jak obchodovali vítězové Forex Cup Young?
  Studentská soutěž Forex Cup Young 2014 (Forex Young Cup) skončila a výhry jsou předány. Přestože finanční trhy byly tentokrát o něco méně volatilní, dočkali jsme se vysokých zhodnocení. Vítěz českého kola říká, že úspěch v tradingu je o dodržování předem stanovené strategie, vítěz na Slovensku zúročil své zkušenosti z reálného obchodování. Rozhovory s oběma přinášíme v tomto článku.
 • Jak obchodovat akciové indexy
  Primárním účelem akciových indexů je poukazovat na životaschopnost určitých regionů, či odvětví trhu. K tomu jsou ostatně využívány už od roku 1896. Avšak kromě ekonomů, bankéřů, či analytiků, kteří akciových indexů za tímto účelem skutečně využívají, se najdou také jedinci, jenž si spekulováním na vývoj jejich ceny dokáží přijít k potenciálně slušným výdělkům. Pokud vás zajímá jak, pak čtěte dál.
 • Jak obchodovat Bitcoin a kryptoměny na základě Elliott Wave Teorie
  Celý článek bych rád věnoval tradingu Bitcoinu i celého Crypto marketu na základě Teorie Elliott Wave. Živíme se obchodováním FX & Crypto párů a sdílením predikcí čistě na základě této teorie. Týdně sdílíme s naší privátní skupinou cca 350 - 500 predikcí na intraday trading + máme na našich webových stránkách 45 stabilních párů, které jsou každý den aktualizovány a nabízí pohled na 4H, 1D a 1W grafy. Cílem je ukázat začínajícím i pokročilým traderů, co to znamená obchodovat na základě Elliott Wave Teorie.
 • Jak obchodovat drahé kovy, jako je například zlato
  Trading s CFD nemusí v žádném případě znamenat, že je obchodník odkázán pouze na obchodování měnových párů, přestože ty bezpochyby patří, co se tohoto trhu týče, mezi ty úplně nejoblíbenější. Stále oblíbenějším instrumentem k obchodování jsou však i CFD kontrakty s drahými kovy. Většina z nás si jistě pod pojmem drahý kov vybaví zlato nebo stříbro, ale jsou i jiné mnohem lukrativnější kovy, například palladium a platina, které jsou rovněž součástí naší CFD nabídky. Tento článek slouží jako odrazový můstek pro všechny z vás, kteří o obchodování s drahými kovy uvažujete, ale chybí vám základní informace.
 • Jak obchodovat JPY po intervencích?
  Japonská centrální banka v koordinaci s ministerstvem financí dnes v noci přistoupila k devizové intervenci proti silnému japonskému jenu. Intervence srazila kurz japonské měny z historických maxim kolem 77 USDJPY až k hladině 80, kde prudký pokles narazil na obnovený zájem investorů o JPY. Krom přímého vstupu na devizový trh Bank of Japan navíc zvýší svůj program nákupu dluhopisů a poskytování úvěrů.
 • Jak obchodovat kryptoměny efektivně?
  Velké potenciální zisky během krátké doby jsou hlavním důvodem, proč kryptoměny lákají nové a nové tradery. Boomu využívají mimo jiné kryptoměnové burzy, u nichž většina začátečníků skončí, avšak které nejsou pro obchodování digitálních měn zdaleka nejlepším místem.
 • Jak obchodovat na forexu v netrendovém období?
  Riziko na měnových trzích je jednou z nejzajímavějších "proměnných", se kterou se tradeři během obchodování setkají. V angličtině se pro sentiment traderů ve vztahu k riziku vžila zkratka RORO ("risk on/risk off"). Stručně řečeno, když tradeři věří v optimistický výhled ekonomiky, jsou ochotni podstoupit větší míru rizika a skupují měny jako indickou rupii nebo brazilský real, zatímco v dobách krizí a tržní nejistoty se jejich ochota riskovat snižuje a uchylují se do bezpečných přístavů, jakými jsou například americký dolar nebo japonský jen.
 • Jak obchodovat NIO
  Nedávné otřesy na trhu odvedly pozornost od některých velkých témat, která se rozvíjela v loňském roce. Patří k nim růst v oblasti elektromobilů - což je oblast, která byla rovněž ovlivněna omezeními v dodavatelském řetězci a vzestupem infekce Covid v Číně.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple Trading akcie CFD