Pátek 22. leden 2021 19:01
reklama
Purple Trading prilezitosti 2021
reklama
BOSSA ebook analyza
reklama
Dukascopy

Jak nepřijít o majetek v roce 2021?

10.01.2021 12:36  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Minulý rok jsme byli svědky skokové změny v globální ekonomice. V souvislosti s pandemií covid-19 přišel nevídaný pokles, který byl výrazně hlubší a delší než při poslední velké globální krizi v letech 2008 až 2009. Takový vývoj výrazně zvyšuje investiční riziko. Kam bychom tedy měli investovat, abychom ochránili svůj majetek?  

Ještě než se podrobněji podíváme na jednotlivé investiční nástroje, malý exkurz do teorie ekonomické recese: Desítek let se pracovalo se čtyřmi základními modely. Ekonomická recese typu „V“ je považována za ideální variantu. Je krátká a návrat do původních hodnot je rychlý. Časově delší a o něco hlubší je recese typu „U“. Ještě horší je recese typu „W“. Po prvním poklesu se situace začne zlepšovat a všichni doufají v typ „V“. Růst se ale zastaví a opět nastane pokles ekonomiky. Nejhorší možnou variantou je typ „L“ — trvá nejdéle a má největší negativní efekt. Jakým typem je krize spojená s covid-19 v Česku? V září 2020 změnila z V“ na obávané „W


Novým, pátým typem recese, na který upozorňuje společnost J. P. Morgan, je typ „K“. Má přímou návaznost na situaci spojenou s covid-19 a lockdown jednotlivých ekonomik. V tomto modelu rostou společnosti a podnikatelé zabývající se technologiemi, velké společnosti (například Amazon získal další podíl na trhu), společnosti poskytující nezbytné zboží či služby a také odborníci. Pokles naopak nejvíce postihne malé společnosti (v lepším případě mou být koupeny těmi velkými), společnosti dodávající cyklické, tedy zbytné zboží a služby jako zábavu, kulturu, cestování a na ně navazující obory.


Jak na pokles reagují centrální banky?

Na úvod je třeba předeslat, že období do února 2020 bylo v historii Spojených států nejdelším obdobím mezi dvěma recesemi (předchozí spojená s bankovní a finanční krizí skončila v polovině roku 2009). V reakci na ekonomickou recesi světové centrální banky oznámily, že budou pokračovat v tištění peněz. Zároveň ale vyzvaly vlády, aby pokračovaly v politice velkých rozpočtových deficitů. K témuž vyzval jednotlivé země i Mezinárodní měnový fond, skokové navýšení zadluženosti zemí mu nevadí. Jeho prohlášení v podstatě znamená otočku rétoriky o 180 stupňů.

Pro investory tedy současný vývoj představuje otázku, jak zhodnotit svůj majetek bez zbytečného investičního rizika? Je nutné si uvědomit, že investoři hledají nejvhodnější kombinaci rizika a dlouhodobého výnosu. Řada z nich se řídí prověřeným heslem „Don’t Fight The Fed“. Do jejich rozhodování také vstupuje inflace. Pro výpočet poklesu reálné hodnoty majetku stačí použít pravidlo 72. Číslo 72 stačí vydělit mírou inflace a vyjde nám, za kolik let dojde k poklesu reálné ceny majetku o polovinu.

Jak si tedy stojí jednotlivé nástroje dlouhodobého investování?


Dluhopisy

Finanční trhy ukazují, že velké množství investorů preferuje ochranu investovaných prostředků na úkor vyššího výnosu (a vyššího rizika). V listopadu 2020 na finančních trzích padl historický rekord o objemu dluhopisů obchodovaných se záporným výnosem, jejich objem překonal 17 biliónů dolarů. Lídry jsou Německo a Švýcarskem. Při investici do takovýchto dluhopisů lze akceptaci záporných výnosů vnímat jako jakousi formu pojistky, že o víc nepřijdeme.


Přehled výnosů německých dluhopisů je z 3. prosince 2020.

Akcie a Private Equity

Jedná se o aktiva, která jsou krátkodobě velmi volatilní, ale dlouhodobě dosahují jedněch z  největších výnosů. Pro investory jsou nejzajímavější akcie obchodované na největších finančních trzích, které pravidelně poskytují informace včetně hospodářských výsledků. Graf z roku 2018 ukazuje hlavní burzy a kapitalizaci obchodovaných společností (ta je dnes významně vyšší).


Pražskou burzu na grafu nenajdete, z globálního hlediska je velmi malá. Kvůli omezené likviditě v porovnání s jinými burzami a nezájmu investorů se v Praze obchodují akcie s nadprůměrným dividendovým výnosem, a tona úrovni 6 procent. Pro srovnání: na burze ve Spojených státech je přibližně třetinová.

Další graf ukazuje  americký index S&P 500  (vlevo) od ledna 2000 (šedě podbarvená období jsou ekonomické recese v USA). Na pravé straně je vývoj tohoto indexu od listopadu 2019 do počátku prosince 2020. Při dlouhodobém držení akcií investoři své finanční prostředky zhodnotili. Pokud však někdo investoval do indexu S&P 500 v lednu 2000 musel si na zhodnocení počkat dlouhých 13 let. Teprve v roce 2013 se index začal dlouhodobě zhodnocovat.


Pokud investor zvolí Private Equity  tak si musí být vědom toho, že vývoj oborů a v nich podnikajících společností bude významně ovlivněn dalším ekonomickým vývojem, vizme graf modelu krize „K“. Úspěšnost investice do Private Equity ve značné míře závisí na odbornících analyzujících tyto investice. Investoři si musí být vědomi poměru výnos versus riziko. Zajímavé investice lze najít i na spodní noze. Jde o společnosti v problematické situaci, kdy je investor musí prodat rychle, a to i za horší cenu. Další možností je nákup akcií obchodovaných na americké burze, například akcie společnosti KKR & Co., dříve známé jako Kohlberg Kravis Roberts & Co, zakladatele oboru Private Equity.

Nemovitosti

Ve srovnání s jinými druhy aktiv je výhodou nemovitostí výrazně menší volatilita. Nemovitostní trh je jedním z největších investičních trhů v České republice a nebyl ani v době stávající krize zasažen a stále nabízí zajímavé investiční příležitosti. Pro investory hledající pravidelný dlouhodobý výnos lze riziko poklesu příjmů z pronájmu eliminovat dlouhodobými pronájmy spolu s indexovanými cenami za tyto pronájmy. Riziko poklesu výnosů také minimalizuje rostoucí zájem o nájemní bydlení.

Výše cen bytů a rodinných domů je, vedle ceny za pronájem, jedním z hlavních indikátorů trhu nemovitostí. Ceny nových bytů stále rostou, jak ukazuje graf Českého statistického ústavu. Ten zobrazuje růst cen nových bytů v Praze, ceny v jiných velkých městech začínají růst podobným tempem. Rezidentní nemovitosti jsou z pohledu investorů bezpečným přístavem, běžný výnos je na úrovni 4 až 6 procent, záleží na lokalitě a typu investice.


Alternativní obory

Alternativní investice lze rozdělit do dvou skupin — agresivní a defenzivní. Do skupiny agresivních investic lze zařadit například kryptoměny. Graf ukazuje extrémní volatilitu bitcoinu Trh kryptoměn rychle roste a blíží se hranici 400 miliard dolarů. I když se to zdá hodně, tak je třeba si uvědomit, že v porovnání  to není závratná suma. Je to necelá pětina tržní kapitalizace společnosti Apple či tři čtvrtiny kapitalizace automobilky Tesla. Veškerá data jsou uváděná ke 2. prosinci 2020.


Zlato je sice vnímáno jako jistota zajištění majetku, ale ani u něj se nelze vyhnout volatilitě, jak dokládá graf.  


Po více než desetiletém růstu v letech 2000 až 2011 a nákupu na vrcholu v roce 2011 bylo třeba počkat až do léta 2020, aby byla tato cena překonána.

V poměru výnos versus riziko měřené volatilitou vychází jako vítěz investice do nemovitosti. V případě investic do nemovitostí jsou fondy vhodnějším nástrojem než hypotéky investorů do jedné konkrétní nemovitosti. Alternativou jsou fondy investující do nemovitostí. Tyto fondy diverzifikují investorovo portfolio a zlepšují jeho výnos. Vhodným fondem je fond Salutem. Tento fond kvalifikovaných investorů má díky dlouholetým zkušenostem zakladatelů na realitním trhu neustálý příliv nových investičních příležitostí.

Jak své portfolio složí, zaleží na konkrétním investorovi. Článek ukazuje možné varianty vybraných aktiv, které je dobré zvážit, aby investor co nejvíce ochránil svůj majetek i v roce 2021. Pro úspěšnou investici je také vhodné  vybrat správného správce fondu.

Jan Dvořák, Head of Research, Salutem Fund

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Jak na hedging v MetaTrader 5?
  MT5: Obchodujete EUR/USD a chyběla Vám možnost zajištění Vaší hlavní pozice – tzv. hedging?
 • Jak na husté obočí?
  Ženy, které byly od přírody obdařeny plným a hustým obočím mají obrovskou výhodu, jelikož v uplynulých letech je výra...
 • Jak najít cestu ke konzistentní ziskovosti? Rozhovor s traderem Tomášem Hykelem
  Profesionální trader a mentor Tomáš Hykel, který stojí za projektem FinMentor, chystá exkluzivně pro klienty LYNX třídílnou sérii webinářů. Pro lepší seznámení s jeho přístupem k tradingu a zkušenostem pro Vás přinášíme tento rozhovor.
 • Jak na realitní trh – rady pro mladé
  Cen nemovitostí jsou stále plné noviny. Dle nedávno zveřejněných dat Eurostatu stouply české ceny ve druhém čtvrtletí meziročně o skoro 9 %, což je dvakrát rychleji než průměr EU. Kvartální růst dle ČNB zpomalil ke 2 % (před rokem to bylo přes 5 %), po pětačtyřicetiprocentním růstu v posledních 4 letech však už bolí jakýkoliv růst. A nejvíce pak ty, kteří na trh nemovitostí teprve vstupují. Snad pomůže následujících pět rad.
 • Jak na veřejné dluhy? Bretton Woods umožňoval zmáčknout střadatele, v éře liberalizace to bude těžší
  Jedním z nepříjemných dědictví hospodářské krize je výrazný růst veřejného zadlužení, patrný obzvlášť v USA a Evropě. Vlády...
 • Jak na volatilitu? Co je VIX a jak se dá obchodovat? (1/2)
  Pokračujeme v sérii našich videí. Tentokrát jsme se podrobněji podívali na poslední dobou stále více populární téma volatility a indexu VIX. V dnešním prvním díle si řekneme něco málo o samotné volatilitě a VIX indexu. Vysvětlíme si co volatilita vyjadřuje, v jaké formě se s ní dá obchodovat a jaké jsou specifika těchto obchodů. V dalším díle, který zveřejníme začátkem příštího týdne, se pak zaměříme na konkrétní obchodní strategie.
 • Jak na volatilitu? Možné obchodní strategie (2/2)
  Minulý týden jsme na xPulsu zveřejnili video k volatilitě a VIX indexu, ve kterém jsme se zabývali tím, co vlastně VIX vyjadřuje a jak se s ním dá obchodovat. Video lze shlédnout od tímto odkazem. Dnes nabízíme druhý díl, ve kterém na toto video navážeme a trochu podrobněji se podíváme na možné obchodní strategie, které lze při obchodování s volatilitou uplatňovat.
 • Jak na volatilitu? VIX je na nové long pozice zatím příliš vysoko
  Rozhodl jsem se, že začnu každý týden publikovat komentář k situaci na VIX indexu. Jeho obliba mezi klienty roste a do...
 • Jak (ne)jsou trhy připravené na Brexit: Co čekat v den D
  Den D je tu a Britové řeknou Unii své Ano nebo Ne. I když poslední průzkumy veřejného mínění ukazují velice těsný výsledek, trhy se překvapivě zklidňují a zdá se, že v tuto chvíli Brexitu moc velké šance nedávají. Britské akcie za poslední týden přidaly přes 5 % a libra je na frontě s eurem nejsilnější od začátku měsíce a s dolarem od začátku roku.
 • Jak (ne)proběhne Italexit
  Chleba eurozóny se bude pravděpodobně lámat v Itálii. Tedy v zemi, která je dost veliká na to, aby měnovou unii mohla rozložit a má dost problémů na to, aby pro Italexit měla motivaci (možná – viz níže). První významnější lámání by mohlo přijít už čtvrtého prosince, kdy se bude hlasovat o Renziho ústavních reformách.
 • Jak nízké jsou přes svátky objemy na akciovém trhu?
  Jak nízké jsou objemy obchodů na finančních trzích přes vánoční svátky? Tradičně nejnižší v celém roce, ale pořád ne zcela zanedbatelné. Jen tak pro zajímavost jsem si připravil srovnání vývoje objemů na NYSE za posledních 60 obchodních seancí, které jsou docela reprezentativním vzorkem toho, jak se objemy na trzích během roku vyvíjejí a jak výrazně se čas od času odchylují od normálu. Graf níže zachycuje objem zobchodovaných akcií společností zahrnutých v indexu S&P500 ( v mil. kusů).
 • Jak nízko půjde ČNB?
  Koruna se v uplynulém týdnu vezla na vlně opatrného optimismu, který pramenil z nadějí na postupné uvolňování antivirových restrikcí v tuzemsku i v okolních zemích. Nic na tom nezměnila ani data o ekonomické náladě v eurozóně, která vykázala historické poklesy, ani údaj o tamním HDP, jež dopadl mírně pod odhadem trhu. Velké překvapení pak nepřineslo ani čtvrteční měnověpolitické zasedání Evropské centrální banky. Ta v souladu s očekáváními nepřistoupila ke změně depozitní sazby a pro tuto chvíli se spokojila s úpravami podmínek pro zajištění přístupu bankovního sektoru k likviditě.
 • Jak obchodovali vítězové Forex Cup Young?
  Studentská soutěž Forex Cup Young 2014 (Forex Young Cup) skončila a výhry jsou předány. Přestože finanční trhy byly tentokrát o něco méně volatilní, dočkali jsme se vysokých zhodnocení. Vítěz českého kola říká, že úspěch v tradingu je o dodržování předem stanovené strategie, vítěz na Slovensku zúročil své zkušenosti z reálného obchodování. Rozhovory s oběma přinášíme v tomto článku.
 • Jak obchodovat Bitcoin a kryptoměny na základě Elliott Wave Teorie
  Celý článek bych rád věnoval tradingu Bitcoinu i celého Crypto marketu na základě Teorie Elliott Wave. Živíme se obchodováním FX & Crypto párů a sdílením predikcí čistě na základě této teorie. Týdně sdílíme s naší privátní skupinou cca 350 - 500 predikcí na intraday trading + máme na našich webových stránkách 45 stabilních párů, které jsou každý den aktualizovány a nabízí pohled na 4H, 1D a 1W grafy. Cílem je ukázat začínajícím i pokročilým traderů, co to znamená obchodovat na základě Elliott Wave Teorie.
 • Jak obchodovat JPY po intervencích?
  Japonská centrální banka v koordinaci s ministerstvem financí dnes v noci přistoupila k devizové intervenci proti silnému japonskému jenu. Intervence srazila kurz japonské měny z historických maxim kolem 77 USDJPY až k hladině 80, kde prudký pokles narazil na obnovený zájem investorů o JPY. Krom přímého vstupu na devizový trh Bank of Japan navíc zvýší svůj program nákupu dluhopisů a poskytování úvěrů.
 • Jak obchodovat kryptoměny efektivně?
  Velké potenciální zisky během krátké doby jsou hlavním důvodem, proč kryptoměny lákají nové a nové tradery. Boomu využívají mimo jiné kryptoměnové burzy, u nichž většina začátečníků skončí, avšak které nejsou pro obchodování digitálních měn zdaleka nejlepším místem.
 • Jak obchodovat na forexu v netrendovém období?
  Riziko na měnových trzích je jednou z nejzajímavějších "proměnných", se kterou se tradeři během obchodování setkají. V angličtině se pro sentiment traderů ve vztahu k riziku vžila zkratka RORO ("risk on/risk off"). Stručně řečeno, když tradeři věří v optimistický výhled ekonomiky, jsou ochotni podstoupit větší míru rizika a skupují měny jako indickou rupii nebo brazilský real, zatímco v dobách krizí a tržní nejistoty se jejich ochota riskovat snižuje a uchylují se do bezpečných přístavů, jakými jsou například americký dolar nebo japonský jen.
 • Jak obchodovat páteční data z trhu práce v USA?
  Tento týden v pátek budou poprvé od vyhlášení QE3 publikována data z trhu práce v USA.  Konkr...
 • Jak Obchodovat Setkání Fedu
  Dne 26. září 2018 bude všechna pozornost soustředěna na rozhodnutí Fedu o úrokových sazbách (Federal Funds Rate). 26. září 2018 ve 20:00 českého času vybere centrální banka jednu ze tří možností: buď ponechá úrokové sazby na aktuální úrovni, sníží nebo zvýší úrokové sazby.
 • Jak obchodovat volatilitu (VOLX) v roce 2016? Raději jinak než v minulých letech.
  Pokud bude pro rok 2016 něco charakteristické, bude to pravděpodobně zvýšená volatilita. V posledních třech letech jsme se nechali nízkou volatilitou ukolébat a její růst proto může být pro některé investory malým šokem. Průměrná volatilita amerického indexu S&P500 vyjádřená indexem VIX (v naší platformě ticker VOLX) byla v minulém roce 16,6 % a v roce 2014 a 2013 dokonce pouhých 14,2 %. To je výrazně pod historickým průměrem, který od roku 1990 činí 19,8 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Admiral bez komise2