Obchodník měsíce: Trading "nadivoko" není zárukou dlouhodobých zisků

Napsal:   Sekce: Obchodník měsíce

Přinášíme Vám další ze série pohledů na obchodování reálného klienta. Tentokrát se podíváme na obchodní styl tradera z Košic, který u XTB s krátkou přestávkou obchoduje už téměř rok.

Svoji pozornost zaměřuje především na forex, ale postupně okouší také kouzlo německého DAXu. Jeho křivka ziskovosti má však k dokonalosti daleko, a to i přes pozitivní vývoj v posledním období. Od začátku roku vytvořil trader na svém účtu zisk ve výši téměř 1200 euro.

Charakteristika

Obchodník za hodnocené období (1. 1. 2014 - 11. 3. 2014) zrealizoval téměř 1300 pozic. Největší pozornost věnoval eurodolaru v závěsu s měnovými páry EUR/JPY a GBP/USD. Trader zabrousil také na akciový trh, kde ho zaujal německý DAX. Ten se na kumulativním zisku podílí více než ze tří čtvrtin. Hrstka obchodů proběhla na zlatě. Blíže se obchodník o svém výběru instrumentů vyjadřuje v interview.

Podíl obchodovaných instrumentů na realizovaných obchodech:


Téměř všechny pozice byly realizovány s objemem do 0,1 lotu. Jejich úspěšnost sice přesáhla 80 %, ale ztrátové obchody byly mnohem výraznější. Průměrná ztráta se vyšplhala na 24 euro. Ziskové pozice v průměru dosahovaly jen na 6 euro. Medián byl s průměrem téměř totožný.

Své pozice trader realizoval nejčastěji v průběhu jedné seance. Délka některých obchodů však překročila i stovky hodin. Ten nejdelší trval 11 dní a stejně jako většina nadprůměrně dlouhých obchodů skončil ve ztrátě. Naopak ten nejkratší proběhl během několika vteřin se ziskem 18 euro. Medián délky všech obchodů dosáhl na 49 minut.

Z interview vyplynulo, že obchodník nejčastěji ve svých obchodech spoléhá na technickou analýzu. Sázka na fundamenty mu dle jeho slov přinesla největší ztráty. Na křivce  kumulativního zisku, která vykazuje vysokou volatilitu, jsou tyto ztráty jasně zřetelné a v průběhu února dosáhly na více než 560 euro.

Vývoj kumulativního zisku na účtu obchodníka (1289 obchodů):Zhodnocení

Na sledovaném účtu jsou jen obtížně dohledatelné stopy, které by vedly k dlouhodobě ziskovému tradingu.

Obchodník si chodí pro příliš malé zisky ve srovnání s dosahovanými ztrátami. Musí se soustředit na vyšší počet obchodovaných instrumentů. I když je pravdou, že tyto instrumenty a jejich fundamenty nejsou od sebe výrazně vzdáleny.

Do očí bijící je nepoměr výše zisků a ztrát. Přestože je většina obchodů realizována se ziskem, vysoké ztráty jsou obří kotvou, která drží obchodníka na stejném místě. Obchodník by se mohl více soustředit na DAX, na kterém vykazuje nejvyšší míru úspěšnosti.

Některá vyjádření z interview vysílají taktéž varovné signály. O ředění pozic toho bylo už napsáno mnoho a existují případy, kdy se dá tato strategie využít. Nicméně ředění pozice pouze na základě pohybu ceny nepříznivým směrem mezi ně nepatří. Navíc jsou důležitá pevná pravidla, protože zvláště v průběhu nepříznivého pohybu cen je obchodníkova psychika nahlodávána stresem.

Trochu nás také zaskočil termín "trading nadivoko", který jsme si dovolili překřtít na hazard. Obchodník musí za každých okolností pozici řídit a nikdy tomu nesmí být naopak. Již před samotným vstupem do pozice je dobré mít připraveny scénáře, které se aktivují na jednotlivých cenových úrovních, ať už automaticky, nebo zásahem obchodníka.

Interview

1.   Na základě čeho si vybíráte instrumenty, které obchodujete?

Na školeních se často zdůrazňovala vysoká volatilita a velký objem obchodů na EUR/USD. Tak jsem s ním začal i já. Potom jsem hledal instrument, který by mi mohl něco říci o tom, jak se bude tento pár vyvíjet. Jistou korelaci jsem tehdy viděl v měnovém páru EUR/JPY. Dnes, když obchoduji EUR/USD, sleduji i pohyb zlata a USD/JPY. Občas mi ale napoví právě EUR/USD, jak se bude chovat japonský jen. Samozřejmě sleduji i makroekonomický kalendář a ekonomické komentáře. Reaguji na zvýšenou volatilitu i jiných instrumentů (GBP/USD, AUD/USD?).

2.   Vaše křivka ziskovosti vykazuje vysokou volatilitu. Co stojí za Vašimi ztrátami?

Obchoduji bez zadávání SL s nejmenším možným objemem 0,1 lotu a při neúspěchu přikupuji. Stanovil jsem si hranici při přikupování cca 50 pips. Často ji však nedodržím. Občas to vede k větší ztrátě. Zažil jsem i “výplach? cca 300 pips za den nebo 600 pips za tři dny. Naštěstí to je spíše rarita.

3.   V druhé polovině minulého roku jste na několik měsíců přerušil obchodování na reálném účtu u XTB. Proč?

Když obchodníka zasáhne ztráta, kterou považuje za kritickou, je třeba na čas přestat s obchodováním a začít si napravovat ego. Třeba jen na demoúčtu.

4.   Jaké podmínky musí být splněny, abyste vstoupil do pozice?

Momentálně nejčastěji využívám korekce prudkých pohybů po vyhlášení fundamentálních zpráv. Obnáší to ale riziko správného odhadu vrcholu pohybu.

5.   Používáte technickou analýzu? Můžete zmínit Vaše indikátory a způsob použití?

Samozřejmě. Z profilu investora je možné přejít na stránku xtbpl.tradingcentral.com. Nahrál jsem si jejich nový indikátor do MetaTraderu, který umožňuje přístup k aktualizované analýze přímo z grafu. Používám tento indikátor, ale jen na potvrzení svých předpokladů. Přiznám se, že se často rozcházíme. Nic naplat - technická analýza má svoje opodstatnění, ale trhem hýbou fundamenty.

6.   Vaše nejvyšší ztráta v tomto roce proběhla na EUR/JPY a přesáhla 200 euro. Co se stalo špatně?

Udělal jsem pokus a zkusil jsem obchodovat fundament. Bohužel nevyšel. Čekal jsem dřívější korekci. Nebyl to dobrý experiment.

7.   Naznačil jste, že za Vaše ztráty může částečně Vaše nepřítomnost u platformy. Zároveň ale nezadáváte Stop Loss (SL) ani Profit Taking (PT). Proč?

Nemám to zařízené tak, že by trading byla moje hlavní obživa a někdy mě povinnosti přinutí nechat trading "nadivoko". Zákon schválnosti chce, aby to byly v klíčových okamžicích. Dá se říci, že v těchto okamžicích počítám téměř jistě se ztrátou a zisk mě spíše překvapí. Chystám se tomu předejít mobilními aplikacemi.

8.   Ve většině případů obchody realizujete během jedné obchodní seance. V některých případech však ponecháte otevřenou pozici přes noc. Jaké k tomu máte důvody?

Pokud jsem přesvědčený o ziskovosti obchodu, nechám ho otevřený přes noc. V tomto případě ale zadávám PT.

9.   Jakým směrem byste chtěl své obchodování posunout do budoucna? Máte nějaké cíle?

Mým současným cílem je vzhledem k velikosti mého účtu (i když vím, že je na to nedostatečný), vytvořit v průběhu každé obchodní seance zisk alespoň 100 euro a poté zisk zvyšovat. Bylo by asi výhodné  naučit se používat SL.

10.   Chtěl byste něco poradit dalším obchodníkům?

Ztrátové obchody nerealizuje nikdo rád. Bohužel neexistuje obchodník, který uzavírá jen dobré obchody. Necítím se být ještě obchodníkem, který by měl poučovat druhé, ale jedno vím jistě - všechno je v hlavě.

Přehled obchodů uzavřených v období 1. 1. 2014 - 11. 3. 2014 (tabulku lze rozkliknout):

 Do Obchodníka měsíce vybíráme různorodé tradery, jejichž styl či zvolené strategie jsou něčím výjimečné a mohou se stát inspirací a pozitivním nebo negativním vzorem pro všechny zájemce o trading. Účelem není navádět k žádnému obchodnímu stylu ani strategiím, které by z realizovaných obchodů mohly vyplývat. Veškeré údaje zveřejňujeme se souhlasem tohoto klienta.“

Kolektiv autorů X-Trade Brokers - XTB.cz

Hodnocení článku:
Sdílení článku:
Facebook

Čtěte více

 • Obchodník měsíce: Jde to, ale dře to
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného klienta. Tentokrát se jedná o tradera z Rakovníka, který obchoduje na účtu Professional se spready mezibankovního trhu.
 • Obchodník měsíce: Milión od protinožců
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování našeho reálného klienta. Tentokrát se jedná o obchodníka původem z Havířova, který má účet u XTB od května roku 2012.
 • Obchodník měsíce: Na vlně fundamentů k půlmilionovému zisku
  Přinášíme další pohled na obchodování našeho reálného klienta.
 • Obchodník měsíce: Obchodování je snadné, když se daří
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného klienta. Tentokrát se jedná o našeho dlouhodobého klienta ze Zlínského kraje. S množstvím příkazů to nijak nepřehání, obchoduje nárazově, jeho dlouhodobá úspěšnost je však úctyhodná. Za posledního půl roku vydělal mnoho set tisíc korun a ztráty téměř nepoznal. Podle interview však nebyl vždy takto úspěšný a těžká období se nevyhýbaly ani jemu.
 • Obchodník měsíce: Pílí k zaslouženému zisku
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného klienta...
 • Obchodník měsíce: Pomalu ale jistě vzhůru
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného klienta.
 • Obchodník měsíce: Po sérii ztrát opět do sedla
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného obchodníka, tentokrát za měsíc prosinec. Snažíme se vybírat různorodé obchodníky, jejichž styl obchodování či zvolené strategie jsou něčím výjimečné a mohou se stát inspirací a pozitivním nebo negativním vzorem pro všechny zájemce o obchodování. Účelem není navádět k žádnému obchodnímu stylu ani strategiím, které z realizovaných obchodů vyplývají. V budoucnu budeme zveřejňovat také dlouhodobé vývoje reálných obchodních účtů.
 • Obchodník měsíce: Ropný magnát ze středních Čech hraje na odolnou psychiku
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného klienta. Tentokrát nás zaujal trader ze středních Čech, který u XTB obchoduje od března loňského roku. Na trzích se však pohybuje už více než 8 let.
 • Obchodník měsíce: Takhle to dál nepůjde
  Přinášíme další pohled na obchodování našeho reálného klienta. Stále začínající obchodník pochází z Bratislavy a účet u XTB má už 2 roky.
 • Obchodník měsíce: Téměř 100 % ziskových obchodů
  Od tohoto měsíce Vám budeme pravidelně přinášet pohled na obchodování jednoho vybraného obchodníka společnosti X-Trade Brokers, jehož styl obchodování či zvolená strategie jsou něčím výjimečné a mohou se stát inspirací i pro další obchodníky. Hlavním kritériem výběru obchodníka měsíce tedy není ani nejvyšší zisk, ani počet obchodů, ani počet lotů.
 • 9. MQL4 - Moje první strategie (1/2)
  V tomto díle si společně napíšeme vlastní strategii. Začneme nejprve vytvořením knihovny s pomocnými funkcemi pro obchodování.
 • 8 pips
  Dnes mi dorazila zpráva od mého dobrého přítele. Napsal mi v ní: "Tak dneska jsem vydělal jen 8 pips". Trh EUR/USD se dnes do této chvíle pohyboval v rozmezí High a Low asi 80 pips. Nabízí se zde otázka: Je 8 pips profitu za jeden den skutečně tak málo?
 • 8. MQL4 - Tester strategií
  V tomto díle se v rychlosti seznámíme s testerem strategií, který nám pak poslouží k testování a ladění naší strategie.
 • 7. MQL4 - Funkce pro obchodování
  V tomto díle si představíme poslední oblast jazyka MQL4 tak, abychom byli schopni napsat svoji vlastni strategii pro automatizované obchodování a tím jsou funkce pro práci s pokyny.
 • 6. MQL4 - Technické indikátory
  V tomto díle se podíváme funkce, které vracejí data jednotlivých indikátorů.
 • 5 velkých mýtů o obchodování forexu
  Pokud jste ve světě obchodování forexu nováček a hledáte informace, jak vůbec začít, vězte, že v tomto odvětví platí, že je propleteno spoustou balastu a zkreslených informací. Po čas celé své tradingové kariéry se budete neustále zdokonalovat a nejspíš vyhledávat nové informace a rady na internetu.
 • 5 rozdielov v tradingu kryptomien a forexu
  Dnes vám opíšem 5 zásadných rozdielov pri tradingu krypto trhu a forexových mien. Každá je v niečom lepšia a v niečom horšia a idem na tie rozdiely poukázať. Aj keď je tu kryptosvet iba necelých 10 rokov a forex niekoľkonásobne viac, tak popularita týchto trhov je celkom podobná.
 • 5 rozdielov v tradingu kryptomien a akcii
  V dnešnom blogu Vám vysvetlím zásadných 5 rozdielov pri tradingu a akciach. Každé má svoje pro a proti, no jeden trh je regulovaný a druhý nie je a tam začínajú všetky problémy aj príležitosti. Veľa začiatočníkov verí, že kupovanie kryptomeny cez krypto burzu je ako kupovať akcie cez brokera, no pravda je inde.
 • 5 nejsilnějších emocí tradera
  Psychologie obchodování je nedílnou součástí každého z nás. Trhy jsou jakýmsi živým organismem, u kterého se snažíme racionálním přístupem zanalyzovat jeho vývoj, což vytváří rozpor mezi očekáváním a konečným výsledkem.
 • 5 nejčastějších chyb začínajících obchodníků
  Nikdy nebylo snadné začínat s něčím novým. Ať už jde o nové zaměstnání, založení vlastní firmy nebo učení se nějakého sportu. Pocit nejistoty z nového a neznámého prostředí vás muže přimět dělat chyby. U obchodování na forexu je to stejné. Zde je pět nejčastějších chyb začínajících obchodníků.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace

avatar

Autor:

XTB ČR

Hodnocení autora:
Kolektiv autorů X-Trade Brokers - XTB.cz
Bližší informace o autorovi >>
reklama
CLEO.one

Kurzy obchodování

úno
23

Jak vytvářet ziskové AOS a testovat obchodní strategie

Představujeme vám exkluzivní seminář se zástupci profesionálního vývojářského týmu, působícího ve společnosti FXstreet.cz. Hlavní náplní budou základy tvorby automatických obchodních systémů (AOS) pro platformu MetaTrader 4 včetně praktických ukázek. Naučíte se také správně backtestovat ziskovost AOS. Navíc si sami v průběhu semináře vytvoříte svůj první ziskový AOS.

Bře
23

Juniorská škola tradingu - Forex I-II (Praha)

Juniorská škola tradingu - Forex I-II je určena pro začínající tradery. Pokud chcete vyzkoušet něco nového, vymanit se z davu a být úspěšný v obchodování na finančních trzích, tak je tento seminář určen právě vám.

Dub
13

Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy na FOREXu

FXstreet.cz představuje unikátní seminář s hostem - Patrikem Urbanem, který působil jako profesionální trader na Wall Streetu. Praktické použití technické analýzy, Price Action a obchodní systémy ziskových traderů. Kromě Patrika Urbana na semináři jako host vystoupí také full-time trader Jakub Hodan.

Kvě
18

Exkluzivní VIP seminář: Obchodujte jako bankovní trader!

Představujeme vám exkluzivní seminář, který účastníky semináře posouvá mezi tradingovou elitu. V průběhu semináře se dozvíte veřejně nedostupné informace o tom, jak ve skutečnosti funguje forex, pravdu o retailových brokerech a další veřejně nedostupné informace z obchodování bank a tradingu na institucionální úrovni.

Literatura

titulka_smallsize.jpg

Novinka! Kniha "Jak se stát forexovým obchodníkem" Ondřeje Hartmana vychází ve druhém a výrazně rozšířeném vydání!

Kniha vychází již ve druhém, ale tentokrát výrazně upraveném a rozšířeném vydání. Kniha je koncipována tak, aby byla užitečným průvodcem jak začínajícím obchodníkům bez zkušeností, tak i těm, kdo na forexu již obchodují a potřebují si prohloubit své znalosti.

Day_Trading_obalka_78x110.jpg

Kniha "FOREX – Ziskové intradenní a swingové obchodní strategie" od Kathy Lien vychází v češtině!

Je nám velikou ctí, že můžeme obohatit český a slovenský forexový trh světově uznávanou knihou číslo 1 pro každého, kdo chce do hloubky pochopit fungování největšího světového finančního trhu.

C:\fakepath\kathy-lien-08112017.jpg

Světový bestseller o tradingu v češtině! Úspěšní obchodníci: Jak běžní lidé porážejí Wall Street v jeho vlastní hře

Jedna z nejprodávanějších knih od Kathy Lien právě vychází v českém překladu! Obsahuje sérii rozhovorů Kathy Lien s nejúspěšnějšími tradery. Tato kniha se stala inspirací pro tisíce čtenářů po celém světě. Setkáte se v ní s příběhy obyčejných lidí, kteří dokázali zbohatnout díky systematickému dodržování konkrétních pravidel v tradingu. Bez ohledu na jejich povolání jsou dnes úspěšnými obchodníky a investory. V této knize vám budou představeny jejich obchodní přístupy a strategie, které vám pomohou pochopit, jak lze pomocí vlastní píle dosáhnout úspěchu ve zdánlivě složitém světě tradingu.

Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:


FXstreet.cz - forex, komodity, kryptoměny, trading, zpravodajství

Nezávislý investiční server zaměřený na forex, komodity, kryptoměny, trading a zpravodajství. Vzdělávací články, cenové grafy, cizí měny, semináře, ekonomické a forex zprávy.
reklama
Bossa mentoring
reklama
RoboMarkets
reklama
XTb Krypto
reklama
XTb Krypto