Neděle 29. květen 2022 10:16
reklama
Purple broker v ziskovosti
reklama
InstaMarkets
reklama
Dukascopy krypto
reklama
Insta zivy seminar

Obchodník měsíce: Obchodování je snadné, když se daří

Napsal:   Sekce: Obchodník měsíce

Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného klienta. Tentokrát se jedná o našeho dlouhodobého klienta ze Zlínského kraje. S množstvím příkazů to nijak nepřehání, obchoduje nárazově, jeho dlouhodobá úspěšnost je však úctyhodná. Za posledního půl roku vydělal mnoho set tisíc korun a ztráty téměř nepoznal. Podle interview však nebyl vždy takto úspěšný a těžká období se nevyhýbaly ani jemu.

 

Charakteristika obchodování

Trader se na zkoumaném účtu soustředil téměř výhradně na měnový pár EUR/USD. Statistiku mu kazí pouze jeden záznam s ropou. Nejčastěji obchodoval s klasickým jedním lotem instrumentu a jen výjimečně zvolil jinou hodnotu. Z 97 obchodů skončilo ve ztrátě pouhých 5. Průměrný zisk se vyšplhal na 7200 korun, průměrná ztráta dosáhla jedenácti tisíc korun. Nejvyšší zisk byl realizován ve výši 59 tisíc, naopak nejvyšší ztráta lehce přesáhla 23 tisíc korun.

Délka trvání obchodů byla velmi různorodá. Od minutových „trejdů“ až po několikaměsíční „kousky“. Medián jejich délky dosáhl na 4 hodiny a 39 minut, průměr však vystoupal na více než dvaceti násobek. Velký nepoměr mezi délkou jednotlivých obchodů vyplývá z rozdílu mediánu a průměru. Poměr „Long“ a „Short“ pozic dosáhl na 51:46 a trader tak není rozhodně „zatížen“ obchodováním jen na jednu stranu.

Příkazy „Stop Loss“ a „Take Profit“ nebyly využívány. Z interview s traderem vyplynulo, že absence těchto příkazů přispěla v posledních měsících k aktuálnímu zisku. I ztrátovým pozicím byl umožněn návrat zpět do zisku a se štěstím tato strategie přinesla své ovoce.

Stabilní nárůst zisku

Průběh obchodování byl jednotvárný - pomalu vzhůru, a to i přes značnou variabilitu obchodů. Žádná série ztrát se nekonala, tedy pokud nebudeme nazývat uzavření dvou ztrátových pozic za sebou sérií. Křivka kumulativního zisku tak má pěkný stoupavý trend s jediným zubem, který byl způsoben zavřením více ziskových i ztrátových pozic najednou. Celkový zisk na účtu za dané období od počátku prosince tak nakonec dosáhl na 603 tisíc korun, navíc s dalším ziskem v otevřených pozicích.

Graf: Vývoj kumulativního zisku na účtu obchodníka (97 obchodů)

Nejdelší obchod trval deset týdnů a byl realizován v zisku pouhých 721 Kč. Nízkou efektivitu vyvážila skutečnost, že se obchod až na několik dní v polovině října držel celou dobu ve ztrátě. Ta v polovině listopadu dosáhla až na 378 pips.

Nejlepší obchod byl také nadprůměrně dlouhý. Během čtrnácti dní v průběhu února vydělal obchodník na prodejní pozici na EUR/USD celkem 59 tisíc korun. Za výši zisku stál objem jednoho lotu a pohyb o 310 pips. V mínusu byla pozice pouhý jeden den, pak se trh vydal příznivým směrem a po dramatickém výprodeji eura z 25. 2. 2013 se obchodníkovi podařilo pozici uzavřít poblíž únorových minim.

Zhodnocení

Trader se na zkoumaném účtu soustředí pouze na jeden instrument, kterému rozumí a očividně mu sedí. Netříští svoji pozornost a tato strategie se mu vyplácí. Pozitivní je také velikost ztrát, která je v souladu s dosaženými průměrnými zisky. Jako negativum a problém do budoucna vidíme různou délku obchodů od sekund až po měsíce. Obvykle to znamená „vysedávání“, než že by se jednalo o postup v souladu s obchodním plánem. Tato strategie může nějakou dobu vycházet, nicméně žádnému traderovi neprochází dlouhodobě.

Z výpisu je znatelný obchodníkův cit pro trhy. Na daném výsledku se však podílelo také štěstí. Jako obvykle platí, že stanovení pevných pravidel jako maximální délka obchodů, zisk, ztráta, stanovování SL a TP odbourá negativní psychologické aspekty obchodování a hodí se zvláště v těžkých ztrátových obdobích. Zisky se z trhu dostávají těžce a dlouho.  Někdy stačí pouze několik okamžiků k vymazání dlouhodobého profitu. Máme obavu, aby se to nestalo také našemu obchodníkovi.

Interview:

1.      Účet u XTB máte už od roku 2008, můžete popsat Vaše začátky?

S obchodováním na burze jsem začínal kolem roku 2005, kde mi telefonicky broker nabízel obchodní příležitosti, které následně za mě prováděl. Jelikož se tento broker snažil díky množství provedených transakcí pouze o svůj profit a můj účet spíš začal být ztrátový a navíc jsem v obchodování neviděl žádnou vědu, hledal jsem možnosti, kde si své obchody můžu řídit opravdu sám. Po několika zkušenostech jsem zůstal pouze u tří poskytovatelů on-line obchodování, kde XTB v současné době používám jako svůj hlavní nástroj na burzovním trhu.  

2.      Křivka vašeho kumulativního zisku je v posledních měsících úctyhodná, téměř neznáte ztráty. Co musí trader udělat, aby dlouhodobě dosahoval takových výsledků, jako se daří právě Vám?

Je pravda, že v poslední době zažívám z obchodování většinou radost, ale to je samozřejmě vykoupeno ztrátami a pády až na dno, kdy jsem znovu několikrát začínal od nuly. Tohle poznal většinou snad každý obchodník. Důležité je nevzdávat se a věřit ve vlastní schopnosti.

3.      Jste dnes profesionálním traderem, nebo obchodujete při zaměstnání? Kolik času věnujete obchodování denně?

V roce 2012 jsem zanechal po 22. letech podnikání a nechal jsem se zaměstnat. Psychickou zátěž z podnikání jsem vyměnil za bezstarostné zaměstnání a to se zřejmě promítlo i do mého profitu na burzovním trhu. Mé současné zaměstnání mi umožňuje být on-line na obchodním účtu a hlídat své obchodní příležitosti. 

4.      Jaké používáte signály pro vstup a výstup z obchodů? Máte pevně stanovená pravidla?

Ani stanovená pravidla většinou nemám. Snažím se nevstupovat do obchodů, kdy se očekává nějaký větší posun. Využívám spíše klidnější vody a pohupování na vlnkách. Při větších vlnách se většinou dělá nevolno.

5.      Máte oblíbené technické indikátory nebo formace? Proč jste si vybral právě je?

Používám pouze základ. A to klouzavé průměry, trendové kanály, supporty a rezistence.

6.      Některé Vaše obchody trvají měsíce, jiné však jen pouze hodiny. Co rozhoduje o délce Vašich obchodů?

Snažím se o denní zobchodování otevřených pozic. Déle držím pouze neziskové pozice a čekám, až trh změní názor a obrátí se ke mně.

7.      Za sledované období jste z bezmála stovky obchodů vykázal pouze 5 ztrát, z čehož pouze dvě byly významné. Jaký předpoklad na těchto pozicích nevyšel?

V tomto obchodě došlo k nečekanému obratu směrem vzhůru a díky zariskování a přikoupení dalších pozic, nakonec v součtu z těchto obchodů profitoval zisk.

8.      Ve svém obchodování se soustředíte téměř výhradně na eurodolar. Proč právě na něj?

Z mého hlediska je tato kombinace měn nejprůhlednější. Samozřejmě se nebráním a pro změnu z obchoduji někdy i ropu, zlato a DAX. Tyto instrumenty mám také otevřené v grafech na obchodním účtu a zároveň mi slouží jako indikátor pohybu na trzích.

9.      Se Stop Lossem ani Take Profitem u Vás člověk neuspěje. Jejich používání je přitom v každé traderské příručce zmíněno jako priorita. Jak je možné, že se bez těchto příkazů obejdete?

Jsem tady opravdu příkladem toho, jak by se hráč na burzovním trhu pohybovat neměl – žádné STOP-LOSSY, přikupování pozic. To vše vede do pekel a sám jsem se několikrát spálil a zažil nespočet bezesných nocí a otrávených dní. V současné době mi ale tato taktika již několik měsíců nese profit. Přesto jsem v současné době nachystaný i na použití mentálního STOP-LOSSU, ale zatím jsem jej nemusel použít. 

10.   Ztráty na Vašem účtu jsou pouze výjimkami. Není ale o to těžší se s nimi vyrovnat, když přijdou? Jaký cítíte dopad na Vaši psychiku?

Má psychika je v současné době i díky profitujícímu účtu v pořádku a připadám si pár měsíců jak na DEMO-ÚČTU.

11.   Chtěl byste něco poradit ostatním traderům? Na co by se měli soustředit?

Za celý čas co se pohybuji na burze, je třeba věřit, že se dá při rozumném dodržení určitých pravidel a udržení pozitivní psychiky, na trhu udržet a popřípadě i něco utržit. Ale je to opravdu velké riziko a každý se s tímto musí porvat sám.

 

Přehled obchodů uzavřených v období 20. 9. 2013 - 1. 5. 2013„Do Obchodníka měsíce vybíráme různorodé tradery, jejichž styl či zvolené strategie jsou něčím výjimečné a mohou se stát inspirací a pozitivním nebo negativním vzorem pro všechny zájemce o trading. Účelem není navádět k žádnému obchodnímu stylu ani strategiím, které by z realizovaných obchodů mohly vyplývat. Veškeré údaje zveřejňujeme se souhlasem tohoto klienta.“


Jiří Tyleček
X-Trade Brokers - XTB.cz

 

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Obchodní cykly forexu
  Každý z nás je od mala vychováván tak, aby si pojem času spojoval s lineární podstatou plynutí. Laicky řečeno to znamená, že ho dělíme na minulost, přítomnost a budoucnost.
 • Obchodní Deník
  Vytvořený obchodní deník ke stažení v Excelu...
 • Obchodní grafy, které se neřídí časem
  Časové grafy, které vznikají na základě určitých předem stanovených časových period, patří aktuálně mezi nejvíce rozšířené tradingové grafy vůbec. Přesto, že jsou tolik oblíbené, je třeba si položit jednu velmi důležitou otázku.
 • Obchodní hříchy, které mohou dostat obchodníka na buben
  Trading, jakožto pracovní příležitost na plný úvazek, má lidem opravdu mnoho co nabídnout. Kromě toho, že zde obvykle odpadá starost o zaměstnance, tak další, bezesporu tou největší výhodou, kterou tato příležitost může nabídnout, je vlastní volba času a místa, kde bude obchodník obchodovat. Samozřejmě trading nabízí ještě spoustu dalších výhod, nicméně, stejně jako v případě jiných prací, ani zde není nic zadarmo. Nejenže obchodníci by měli v případě této pracovní příležitosti dobře znát její problematiku a být i připraveni na nemožné, ale zároveň by se měli pokusit vyvarovat špatným obchodním návykům, které je jinak mohou přijít velmi draho. Úspěšní obchodníci se totiž nevyznačují pouze konstantním dosahováním zisků, ale zároveň za jejich úspěchem stojí také tvrdá práce, disciplína, vyvarování se opakovaných chyb a také takzvaných „neodpustitelných“ obchodních hříchů, které si tu dnes v dalším pokračování níže vyjmenujeme a rozebereme.
 • Obchodník měsíce: Bond z Přerova rozjel úspěšnou hru s dluhopisy
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného klienta. V minulém měsíci nás zaujal trader z Přerova, který se obchodování u XTB s přestávkami věnuje od roku 2011.
 • Obchodník měsíce: Do ztrát a zase zpět
  Přinášíme další pohled na obchodování klienta na reálném účtu.
 • Obchodník měsíce: Jáchyme, hoď to do automatu
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování našeho reálného klienta. Tentokrát se jedná o obchodníka z Ústí nad Labem, který má účet u XTB od února tohoto roku. K burze však přičichl již v roce 1996 díky obchodům s mědí na newyorské komoditní burze. Trader se zaměřuje na obchodování automatických obchodních systémů (AOS), ale nebojí se z nich vybočit a předvést své vlastní tradingové umění. Celkový zisk za měsíc květen ve výši 64 tisíc korun je dobrou vizitkou. Zvláště pak, když se další zisky kupily také v otevřených pozicích.
 • Obchodník měsíce: Jde to, ale dře to
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného klienta. Tentokrát se jedná o tradera z Rakovníka, který obchoduje na účtu Professional se spready mezibankovního trhu.
 • Obchodník měsíce: Milión od protinožců
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování našeho reálného klienta. Tentokrát se jedná o obchodníka původem z Havířova, který má účet u XTB od května roku 2012.
 • Obchodník měsíce: Na vlně fundamentů k půlmilionovému zisku
  Přinášíme další pohled na obchodování našeho reálného klienta.
 • Obchodník měsíce: Pílí k zaslouženému zisku
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného klienta...
 • Obchodník měsíce: Pomalu ale jistě vzhůru
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného klienta.
 • Obchodník měsíce: Po sérii ztrát opět do sedla
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného obchodníka, tentokrát za měsíc prosinec. Snažíme se vybírat různorodé obchodníky, jejichž styl obchodování či zvolené strategie jsou něčím výjimečné a mohou se stát inspirací a pozitivním nebo negativním vzorem pro všechny zájemce o obchodování. Účelem není navádět k žádnému obchodnímu stylu ani strategiím, které z realizovaných obchodů vyplývají. V budoucnu budeme zveřejňovat také dlouhodobé vývoje reálných obchodních účtů.
 • Obchodník měsíce: Ropný magnát ze středních Čech hraje na odolnou psychiku
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného klienta. Tentokrát nás zaujal trader ze středních Čech, který u XTB obchoduje od března loňského roku. Na trzích se však pohybuje už více než 8 let.
 • Obchodník měsíce: Takhle to dál nepůjde
  Přinášíme další pohled na obchodování našeho reálného klienta. Stále začínající obchodník pochází z Bratislavy a účet u XTB má už 2 roky.
 • Obchodník měsíce: Téměř 100 % ziskových obchodů
  Od tohoto měsíce Vám budeme pravidelně přinášet pohled na obchodování jednoho vybraného obchodníka společnosti X-Trade Brokers, jehož styl obchodování či zvolená strategie jsou něčím výjimečné a mohou se stát inspirací i pro další obchodníky. Hlavním kritériem výběru obchodníka měsíce tedy není ani nejvyšší zisk, ani počet obchodů, ani počet lotů.
 • Obchodník měsíce: Trading "nadivoko" není zárukou dlouhodobých zisků
  Přinášíme Vám další ze série pohledů na obchodování reálného klienta. Tentokrát se podíváme na obchodní styl tradera z Košic, který u XTB s krátkou přestávkou obchoduje už téměř rok.
 • Obchodník měsíce: Trochu vylepšit psycho a je to doma!
  Jako každý měsíc jsme připravili pohled na obchodní styl našeho reálného klienta. V březnu nás zaujal trader z Karlovarského kraje, který u XTB obchoduje od dubna loňského roku. Při realizaci obchodů se trader snaží využívat několik zdrojů. Kombinuje technickou analýzu s Price Action a nezapomíná ani na vliv fundamentů. Bojuje však se svojí psychikou. Trader vytvořil od počátku roku zisk ve výši 300 tisíc korun. Výrazných zisků ale dosáhl až v průběhu března.
 • Obchodník měsíce: Výbuch účtu a cesta zpět k nule
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného klienta.
 • Obchodník měsíce: Z bezesných nocí k půlmilionovému zisku
  Obchodník měsíce října pochází z Prahy a obchodování u XTB se věnuje už od roku 2008.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Insta zivy seminar