Obchodník měsíce: Takhle to dál nepůjde

Napsal:   Sekce: Obchodník měsíce

Přinášíme další pohled na obchodování našeho reálného klienta. Stále začínající obchodník pochází z Bratislavy a účet u XTB má už 2 roky.

S několika přestávkami, které vyplňoval tréninkem na demo účtech, se dostal do hlubokých ztrát. Poslední měsíc se mu ale zadařilo, když jeho zisky přesáhly 4 600 euro. Postupně se tak obchodník zvedá ze země. Jsme ale na pochybách, jestli svoji snahu nakonec dokáže přetavit do dlouhodobé profitability.

Charakteristika obchodování

V průběhu dvouletého sledovaného období září 2011 - začátek října 2013 obchodník uzavřel celkem 182 pozic. Na začátku svého obchodování volil nejčastěji objemy do velikosti 1 lotu. Postupně se však nebál ani pozic na úrovni 10 lotů. Trader se zaměřuje hlavně na Forex. Jeho nejoblíbenějším měnovým párem je EUR/USD, ale v jeho portfoliu můžeme najít také několik realizovaných obchodů na komoditním a akciovém  trhu.

Graf 1: Podíl obchodovaných instrumentů na realizovaných obchodech:


Délka obchodů se pohybovala v řádech sekund až stovek hodin. Přičemž ten nejdelší obchod byl uzavřen po dvou týdnech a  přinesl ztrátu ve výši 97 euro. Naopak nejkratší pozice byla záležitostí několika vteřin. Medián délky všech obchodů dosáhl na jednu hodinu.

Průměrná ziskovost na obchod byla 70 euro, medián se však dostal pouze na polovinu této částky. Přestože ziskových pozic bylo téměř 80%, ztráty je výrazně převálcovaly. Průměrná ztráta se vyšplhala k částce 278 euro, medián představoval třetinu dané částky. Nejztrátovější i nejziskovější obchod proběhl na oblíbeném eurodolaru.

Zhodnocení

K tomuto reálnému účtu nás přilákaly hlavně vynikající výsledky z minulého měsíce. Rozhodli jsme se však zveřejnit celý příběh, který už nevypadá tak růžově. Obchodník si uvědomuje důležitost psychiky, a to stojí pravděpodobně za poslední "vítěznou" šňůrou obchodů. Chválíme také soustředění pozornosti na jeden hlavní instrument.

Obchodník má sklon "vysedávat" pozice, což dokazují statistiky na obchodním účtu a obchodník se k němu přiznává také v interview. Je důležité najít správnou míru mezi vysedáváním pozic a jejich zbrklým uzavíráním v případě zaváhání trhu. Vysoké ztráty vzhledem k velikosti účtu jsou důkazem toho prvního. Trh se může vrátit dávno po ztrátě solventnosti, případně se nemusí vrátit vůbec. I o tom se obchodník přesvědčil.

Velký problém vidíme v nárůstu objemů, které popírají dlouhodobě udržitelný Money Management. Vysoké objemy sice stojí za rychlým snížením ztrát, ale i jeden nepovedený obchod může znamenat dlouhou vertikální propast na křivce kumulativního zisku. Nebudeme si mazat med kolem pusy. Obchodník stále není podle našeho názoru na cestě k dlouhodobě ziskovému tradingu. Blíže se ke svému obchodnímu stylu trader vyjádřil v interview.

Graf 2: Vývoj kumulativního zisku na účtu obchodníka (182 obchodů):Interview

1.       Účet u XTB máte od roku 2011 a obchodování jste několikrát přerušil. Co Vás žene to zkoušet znovu a znovu?

Svůj první reálný účet jsem otevřel ze zajímavosti po zkoušce na demo verzi, kde vzešla myšlenka výdělku jako vedlejšího příjmu k současné práci. Několikrát jsem selhal, ale věděl jsem, že se na tom dá vydělat. Prošel jsem asi 10 demo účtů a učil se postupnými kroky k dosažení výdělku.

2.       Po vysokých ztrátách se Vám konečně začalo dařit. Co děláte jinak?

Vysoké ztráty byly hlavně kvůli mé psychice. Když jsem si už myslel, že obchod půjde níž a níž, tak jsem to raději prodal a přesně poté se trh otočil. Kdybych byl na demo verzi, nechal bych to tak, dokud by se pozice nevrátila do zisku. Na demu člověk nepociťuje stres, ale při reálném účtu jde spíše o tu psychiku a je třeba obchodovat, když je trh klidný a stanovit si TP bez SL, alespoň u mě.

3.       Nebýt několika vysokých ztrát, křivka profitability by měla o poznání pozitivnější průběh. Jak těžké je pro Vás uzavření ztrátových pozic?

Snažím se obchodovat, když je trh spíše klidný a nejsou na blízku důležité zprávy, protože to znamená nižší riziko ztrát. Já ale už slovo ztráta ani neznám, snažím se jen vydělávat. :-) Nezapomínejte: špatná psychika = ztráta!

4.       Nejvyšší ztráta z výpisu se vyšplhala na 3 331 euro v obchodu s deseti loty eurodolaru.  Co se stalo špatně?

Jak už jsem řekl: špatná psychika = ztráta Při obchodování na reálném účtu je třeba mít nastavený TP a nečekat, že trh ještě půjde nahoru a já navýším zisky. SL nepreferuji, ale kdybych to měl takto nastavené a podíval bych se na můj účet další den, tak bych ten zmíněný ztrátový obchod měl uzavřený v plusu.

5.       Od půlky září jste v podstatě nepoznal ztrátový obchod a celkový zisk překonal 4000 euro. Co děláte proto, abyste Vaše zisky dále navyšoval?

Snažím se pochopit trh s eurodolarem a sledovat, jak reaguje na konkrétní zprávy. Také si stanovuji svůj denní cíl. Například s 10 loty na eurodolaru mi stačí pár bodů k dosažení slušného zisku.

6.       Z výpisu je patrné, že občas zkoušíte také obchodování jiných instrumentů než eurodolaru, ale časem je zase zavrhnete. Nesplňují očekávání, nebo jen "nezávazně" zkoušíte další trhy?

Jiné instrumenty jsou pro mě spíše hazard. Neznám trh a nemám až takové zkušenosti jako v případě eurodolaru. Zaujalo mě ještě zlato, kde vidím větší riziko i možný zisk. Na to se ale pořádně podívám až někdy v budoucnu

7.       Jakým směrem byste se chtěl posunout v obchodování do budoucna? Jaké máte v této oblasti cíle?

Chtěl bych mít pravidelný příjem a cestovat po světě, protože obchodovat můžu kdekoliv přes mobil a snažit se neznat ztrátu v obchodech a do budoucna se více naučit o obchodování zlata.

8.       Chcete něco poradit dalších obchodníkům?

Největší chyba začátečníků je, že čekají od trhu zlatý důl. Takový styl nikdy nevyjde, to je spíš hazard. Je třeba si každý den říct, kolik bodů chci udělat, ale nemůžete čekat, že za den vyděláte s 500 eurovým účtem 500 eur. Držím Vám palce.

Přehled obchodů uzavřených v období 21. 9. 2011 - 2. 10. 2013 (tabulku lze rozkliknout):


„Do Obchodníka měsíce vybíráme různorodé tradery, jejichž styl či zvolené strategie jsou něčím výjimečné a mohou se stát inspirací a pozitivním nebo negativním vzorem pro všechny zájemce o trading. Účelem není navádět k žádnému obchodnímu stylu ani strategiím, které by z realizovaných obchodů mohly vyplývat. Veškeré údaje zveřejňujeme se souhlasem tohoto klienta.“

Kolektiv autorů X-Trade Brokers - XTB.cz

Hodnocení článku:
Sdílení článku:
Facebook

Čtěte více

 • Obchodník měsíce: Do ztrát a zase zpět
  Přinášíme další pohled na obchodování klienta na reálném účtu.
 • Obchodník měsíce: Jáchyme, hoď to do automatu
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování našeho reálného klienta. Tentokrát se jedná o obchodníka z Ústí nad Labem, který má účet u XTB od února tohoto roku. K burze však přičichl již v roce 1996 díky obchodům s mědí na newyorské komoditní burze. Trader se zaměřuje na obchodování automatických obchodních systémů (AOS), ale nebojí se z nich vybočit a předvést své vlastní tradingové umění. Celkový zisk za měsíc květen ve výši 64 tisíc korun je dobrou vizitkou. Zvláště pak, když se další zisky kupily také v otevřených pozicích.
 • Obchodník měsíce: Jde to, ale dře to
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného klienta. Tentokrát se jedná o tradera z Rakovníka, který obchoduje na účtu Professional se spready mezibankovního trhu.
 • Obchodník měsíce: Milión od protinožců
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování našeho reálného klienta. Tentokrát se jedná o obchodníka původem z Havířova, který má účet u XTB od května roku 2012.
 • Obchodník měsíce: Na vlně fundamentů k půlmilionovému zisku
  Přinášíme další pohled na obchodování našeho reálného klienta.
 • Obchodník měsíce: Obchodování je snadné, když se daří
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného klienta. Tentokrát se jedná o našeho dlouhodobého klienta ze Zlínského kraje. S množstvím příkazů to nijak nepřehání, obchoduje nárazově, jeho dlouhodobá úspěšnost je však úctyhodná. Za posledního půl roku vydělal mnoho set tisíc korun a ztráty téměř nepoznal. Podle interview však nebyl vždy takto úspěšný a těžká období se nevyhýbaly ani jemu.
 • Obchodník měsíce: Pílí k zaslouženému zisku
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného klienta...
 • Obchodník měsíce: Pomalu ale jistě vzhůru
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného klienta.
 • Obchodník měsíce: Po sérii ztrát opět do sedla
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného obchodníka, tentokrát za měsíc prosinec. Snažíme se vybírat různorodé obchodníky, jejichž styl obchodování či zvolené strategie jsou něčím výjimečné a mohou se stát inspirací a pozitivním nebo negativním vzorem pro všechny zájemce o obchodování. Účelem není navádět k žádnému obchodnímu stylu ani strategiím, které z realizovaných obchodů vyplývají. V budoucnu budeme zveřejňovat také dlouhodobé vývoje reálných obchodních účtů.
 • Obchodník měsíce: Ropný magnát ze středních Čech hraje na odolnou psychiku
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného klienta. Tentokrát nás zaujal trader ze středních Čech, který u XTB obchoduje od března loňského roku. Na trzích se však pohybuje už více než 8 let.
 • 9. MQL4 - Moje první strategie (1/2)
  V tomto díle si společně napíšeme vlastní strategii. Začneme nejprve vytvořením knihovny s pomocnými funkcemi pro obchodování.
 • 8 pips
  Dnes mi dorazila zpráva od mého dobrého přítele. Napsal mi v ní: "Tak dneska jsem vydělal jen 8 pips". Trh EUR/USD se dnes do této chvíle pohyboval v rozmezí High a Low asi 80 pips. Nabízí se zde otázka: Je 8 pips profitu za jeden den skutečně tak málo?
 • 8. MQL4 - Tester strategií
  V tomto díle se v rychlosti seznámíme s testerem strategií, který nám pak poslouží k testování a ladění naší strategie.
 • 7 tipů pro efektivní skalpování
  Dozvíte se, na co byste si měli dát pozor, co si důkladně promyslet a v jakých oblastech na sobě pracovat, abyste se stali ziskovým skalperem.
 • 7. MQL4 - Funkce pro obchodování
  V tomto díle si představíme poslední oblast jazyka MQL4 tak, abychom byli schopni napsat svoji vlastni strategii pro automatizované obchodování a tím jsou funkce pro práci s pokyny.
 • 6. MQL4 - Technické indikátory
  V tomto díle se podíváme funkce, které vracejí data jednotlivých indikátorů.
 • 5 velkých mýtů o obchodování forexu
  Pokud jste ve světě obchodování forexu nováček a hledáte informace, jak vůbec začít, vězte, že v tomto odvětví platí, že je propleteno spoustou balastu a zkreslených informací. Po čas celé své tradingové kariéry se budete neustále zdokonalovat a nejspíš vyhledávat nové informace a rady na internetu.
 • 5 rozdielov v tradingu kryptomien a forexu
  Dnes vám opíšem 5 zásadných rozdielov pri tradingu krypto trhu a forexových mien. Každá je v niečom lepšia a v niečom horšia a idem na tie rozdiely poukázať. Aj keď je tu kryptosvet iba necelých 10 rokov a forex niekoľkonásobne viac, tak popularita týchto trhov je celkom podobná.
 • 5 rozdielov v tradingu kryptomien a akcii
  V dnešnom blogu Vám vysvetlím zásadných 5 rozdielov pri tradingu a akciach. Každé má svoje pro a proti, no jeden trh je regulovaný a druhý nie je a tam začínajú všetky problémy aj príležitosti. Veľa začiatočníkov verí, že kupovanie kryptomeny cez krypto burzu je ako kupovať akcie cez brokera, no pravda je inde.
 • 5 nejsilnějších emocí tradera
  Psychologie obchodování je nedílnou součástí každého z nás. Trhy jsou jakýmsi živým organismem, u kterého se snažíme racionálním přístupem zanalyzovat jeho vývoj, což vytváří rozpor mezi očekáváním a konečným výsledkem.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace

avatar

Autor:

XTB ČR

Hodnocení autora:
Kolektiv autorů X-Trade Brokers - XTB.cz
Bližší informace o autorovi >>
reklama
Admiral Markets SE2

Kurzy obchodování

Kvě
18

Exkluzivní VIP seminář: Obchodujte jako bankovní trader!

Představujeme vám exkluzivní seminář, který účastníky semináře posouvá mezi tradingovou elitu. V průběhu semináře se dozvíte veřejně nedostupné informace o tom, jak ve skutečnosti funguje forex, pravdu o retailových brokerech a další veřejně nedostupné informace z obchodování bank a tradingu na institucionální úrovni.

Zář
14

Juniorská škola tradingu - Forex I-II (Praha)

Juniorská škola tradingu - Forex I-II je určena pro začínající tradery. Pokud chcete vyzkoušet něco nového, vymanit se z davu a být úspěšný v obchodování na finančních trzích, tak je tento seminář určen právě vám.

Zář
28

Profesionálem na forexu - kurz pro pokročilé tradery (Praha)

Seminář Profesionálem na forexu je určený pro absolventy kurzu Juniorská škola tradingu a pro pokročilé forexové tradery. Naučíme vás naše ziskové intradenní a swingové obchodní strategie a posuneme vás k vyšším ziskům. Jedná se o jeden z nejlépe hodnocených seminářů FXstreet.cz a věnujeme se na něm hlavně korelačním strategiím a intermarket analýze. Sleva: Absolventi semináře Juniorská škola tradingu mají tento seminář za 4 400,-Kč.


Literatura

titulka_smallsize.jpg

Novinka! Kniha "Jak se stát forexovým obchodníkem" Ondřeje Hartmana vychází ve druhém a výrazně rozšířeném vydání!

Kniha vychází již ve druhém, ale tentokrát výrazně upraveném a rozšířeném vydání. Kniha je koncipována tak, aby byla užitečným průvodcem jak začínajícím obchodníkům bez zkušeností, tak i těm, kdo na forexu již obchodují a potřebují si prohloubit své znalosti.

Day_Trading_obalka_78x110.jpg

Kniha "FOREX – Ziskové intradenní a swingové obchodní strategie" od Kathy Lien vychází v češtině!

Je nám velikou ctí, že můžeme obohatit český a slovenský forexový trh světově uznávanou knihou číslo 1 pro každého, kdo chce do hloubky pochopit fungování největšího světového finančního trhu.

C:\fakepath\kathy-lien-08112017.jpg

Světový bestseller o tradingu v češtině! Úspěšní obchodníci: Jak běžní lidé porážejí Wall Street v jeho vlastní hře

Jedna z nejprodávanějších knih od Kathy Lien právě vychází v českém překladu! Obsahuje sérii rozhovorů Kathy Lien s nejúspěšnějšími tradery. Tato kniha se stala inspirací pro tisíce čtenářů po celém světě. Setkáte se v ní s příběhy obyčejných lidí, kteří dokázali zbohatnout díky systematickému dodržování konkrétních pravidel v tradingu. Bez ohledu na jejich povolání jsou dnes úspěšnými obchodníky a investory. V této knize vám budou představeny jejich obchodní přístupy a strategie, které vám pomohou pochopit, jak lze pomocí vlastní píle dosáhnout úspěchu ve zdánlivě složitém světě tradingu.

Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:


FXstreet.cz - forex, komodity, kryptoměny, trading, zpravodajství

Nezávislý investiční server zaměřený na forex, komodity, kryptoměny, trading a zpravodajství. Vzdělávací články, cenové grafy, cizí měny, semináře, ekonomické a forex zprávy.
reklama
RoboMarkets
reklama
LYNX ecn
reklama
Globtrex
reklama
CLEO.one