Středa 04. říjen 2023 14:41
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
XTB Ondřej Hartman
reklama
AvaTrade

Obchodník měsíce XTB: Největší výzva je riziko recese

Napsal:   Sekce: Obchodník měsíce

V druhém dílu série obchodník měsíce přinášíme rozhovor s traderem Petrem. Petr se na trzích aktivně pohybuje už od roku 2016, kdy se zprvu účastnil vzdělávacích kurzů XTB. Od té doby si byl schopen tradingem vydělat jednotky milionů korun. Jak se mu podařilo být dlouhodobě profitabilním obchodníkem?


Petr chtěl zůstat pro tento rozhovor anonymní z důvodu ochrany svého soukromí.

Co Vás přitáhlo k tradingu?

Přitáhla mě vidina možnosti vydělávat peníze rychleji a pohodlněji oproti mému tehdejšímu zaměstnání.

Můžete popsat svůj obchodní styl a na jaké instrumenty se obvykle zaměřujete?

Obchoduji swingově až investičně především americké a evropské akciové indexy, občas komodity.

Můžete popsat, jak se rozhodujete, kdy vstoupíte do obchodu nebo kdy z něj vystoupíte, a jaké faktory zvažujete?

Čekám na významný pokles trhu vzhledem k jeho lokálním denním maximům. Když tento pokles nastane, zhodnotím, zda je to v souladu s mnou předpokládaným fundamentem a pokud uznám, že by se trh mohl v rozumnou dobu zase podívat na vyšší ceny, nakupuji s nízkou pákou a cílím na 5-10% pohyb.

Jak důležité je podle Vás mít dobře definovaný obchodní plán pro Váš celkový úspěch a jak své plány vyvíjíte?

Díky svému plánu vím, co chci a čeho se mám držet. Nemám pak potřebu zkoušet nové přístupy, jiné trhy nebo se poměřovat s jinými obchodníky. Můžu se tak rozhodovat rychleji, nad grafy trávím méně času, mám klidnější spaní a stabilnější výsledky.

Jak řešíte obchody, které nejdou podle plánu, a jak se snažíte snižovat ztráty?

Když se významně nedaří, připustím si, že mi v analýze něco uniklo a přistoupím k hašení požáru ať už vystoupením ze ztrátového obchodu při nejbližší korekci pohybu trhu nebo ředěním pozice, pokud mám dostatek prostředků nadále vstupovat při udržení nízké páky. Každopádně až vše pomine, snažím se ze svých chyb poučit a příště se jim vyvarovat.

Jakou roli hraje technická analýza ve Vašem obchodování a jaké nástroje a indikátory považujete za nejužitečnější?

Určím si supporty, abych měl představu, s jak velkým propadem určitě musím při longových pozicích počítat a do oblastí lokálních denních maxim cílím výběry zisků. Dále sleduju denní volatilitu trhu, ale jinak indikátory nepoužívám.

Dokázal byste popsat nějaký nedávný obchod, který jste provedl, a vysvětlit svůj myšlenkový proces, který za ním stojí?

Sledoval jsem v březnu propad ropy WTI a na konci měsíce (29.3.), kdy se začala její cena zvedat a i fundamentálně to vypadalo (minimálně dočasně) příznivě, jsem vstoupil do longové pozice s cílem 5% pohybu vzhůru. Byl jsem připraven na propad k březnovému low z 20.3. a případný dokup. Štěstěna tomu ale přála, že se o 3 dny později členové OPEC nečekaně dohodli na snížení produkce, což vedlo k velkému pozitivnímu gapu a mému téměř dvojnásobnému zisku. Ale i tak nadále věřím, že ropa má prostor pro růst a pokud v blízké době dojde ke korekci, budu zvažovat další nákup.

Jak sledujete a analyzujete své obchodní výsledky a jaké metriky používáte k hodnocení svého úspěchu?

Mám spočítáno, kolik musím minimálně vydělat každý měsíc. Pokud se mi podaří alespoň tolik, abych pokryl svoje životní potřeby, považuju to za úspěch. Vše vydělané nad tuto částku zůstává k dispozici k dalšímu obchodování.

Jak se vypořádáváte s emocionálními výkyvy, které obchodování přináší a jaké strategie používáte k udržení disciplíny a soustředění?

Musím mít neustále zaměstnané ruce a hlavu, pak mě občasné výkyvy na mém účtu tolik nerozhodí. Takže mám nenáročný vedlejší úvazek práce z domova a do toho rekonstruuji dům a starám se o rodinu. Disciplínu udržuji nastaveným plánem, který je pokud možno co nejjednodušší na dodržování.

Co považujete za největší výzvy, kterým čelí obchodníci na trzích dnes, a jak se těmto výzvám přizpůsobujete?

Asi největší výzvou je pro mě v poslední době neustálé riziko recese a významnějšího propadu trhů, díky kterému musím do obchodů vstupovat mnohem opatrněji, s vidinou menších zisků, větších poplatků a delšího držení pozice.

Dokážete identifikovat momenty, které způsobily, že jste začal chápat, jak by trading měl fungovat a co Vás nasměřovalo tím směrem, kde se nacházíte dnes?

Poněkolikáté jsem smazal účet a uznal, že intradenní trading je pro mě moc rizikový a neefektivní. Opustil jsem technickou analýzu, začal sledovat hlavní fundamenty a cílit na mnohem nižší a pomalejší, zato pravidelné zisky vycházející z dlouhodobých pohybů hlavních akciových indexů.

Podle čeho podle Vás pozná obchodník, že již tradingu rozumí a může se do něj pustit naplno? 

Podle statistiky svých obchodů, zda dokáže dlouhodobým držením své obchodní myšlenky dosahovat pravidelných zisků. Pokud ano, může lehce navyšovat pozice a sledovat, co to dělá s jeho psychikou a účtem.

Měl byste nějakou praktickou radu na závěr pro všechny obchodníky, kteří nejsou zatím spokojeni se svými výsledky? 

Zvolněte. Jděte na vyšší časový ramec a snižte svou páku. Je lepší cílit na roční překonání spořicího účtu a pak být příjemně překvapen, pokud se zadaří i víc, než chtít desítky procent zhodnocení měsíčně, stresem si poškodit zdraví a nakonec i případně účet smazat.

Pokud byste se chtěli o tradingu dozvědět více. XTB tento týden představilo nový vzdělávací video formát zvaný Povídání o tradingu, ve kterém úspěšní obchodníci řeší obecná i aktuální témata z finančního světa a potenciální možnosti jak tyto je využít v přímo v obchodování.

První díl je zdarma dostupný na YouTube kanálu XTB právě teď: https://www.youtube.com/watch?v=Nv-k5RPveJQ

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Obchodník měsíce: Obchodování je snadné, když se daří
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného klienta. Tentokrát se jedná o našeho dlouhodobého klienta ze Zlínského kraje. S množstvím příkazů to nijak nepřehání, obchoduje nárazově, jeho dlouhodobá úspěšnost je však úctyhodná. Za posledního půl roku vydělal mnoho set tisíc korun a ztráty téměř nepoznal. Podle interview však nebyl vždy takto úspěšný a těžká období se nevyhýbaly ani jemu.
 • Obchodník měsíce: Pílí k zaslouženému zisku
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného klienta...
 • Obchodník měsíce: Pomalu ale jistě vzhůru
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného klienta.
 • Obchodník měsíce: Po sérii ztrát opět do sedla
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného obchodníka, tentokrát za měsíc prosinec. Snažíme se vybírat různorodé obchodníky, jejichž styl obchodování či zvolené strategie jsou něčím výjimečné a mohou se stát inspirací a pozitivním nebo negativním vzorem pro všechny zájemce o obchodování. Účelem není navádět k žádnému obchodnímu stylu ani strategiím, které z realizovaných obchodů vyplývají. V budoucnu budeme zveřejňovat také dlouhodobé vývoje reálných obchodních účtů.
 • Obchodník měsíce: Ropný magnát ze středních Čech hraje na odolnou psychiku
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného klienta. Tentokrát nás zaujal trader ze středních Čech, který u XTB obchoduje od března loňského roku. Na trzích se však pohybuje už více než 8 let.
 • Obchodník měsíce: Takhle to dál nepůjde
  Přinášíme další pohled na obchodování našeho reálného klienta. Stále začínající obchodník pochází z Bratislavy a účet u XTB má už 2 roky.
 • Obchodník měsíce: Téměř 100 % ziskových obchodů
  Od tohoto měsíce Vám budeme pravidelně přinášet pohled na obchodování jednoho vybraného obchodníka společnosti X-Trade Brokers, jehož styl obchodování či zvolená strategie jsou něčím výjimečné a mohou se stát inspirací i pro další obchodníky. Hlavním kritériem výběru obchodníka měsíce tedy není ani nejvyšší zisk, ani počet obchodů, ani počet lotů.
 • Obchodník měsíce: Trading "nadivoko" není zárukou dlouhodobých zisků
  Přinášíme Vám další ze série pohledů na obchodování reálného klienta. Tentokrát se podíváme na obchodní styl tradera z Košic, který u XTB s krátkou přestávkou obchoduje už téměř rok.
 • Obchodník měsíce: Trochu vylepšit psycho a je to doma!
  Jako každý měsíc jsme připravili pohled na obchodní styl našeho reálného klienta. V březnu nás zaujal trader z Karlovarského kraje, který u XTB obchoduje od dubna loňského roku. Při realizaci obchodů se trader snaží využívat několik zdrojů. Kombinuje technickou analýzu s Price Action a nezapomíná ani na vliv fundamentů. Bojuje však se svojí psychikou. Trader vytvořil od počátku roku zisk ve výši 300 tisíc korun. Výrazných zisků ale dosáhl až v průběhu března.
 • Obchodník měsíce: Výbuch účtu a cesta zpět k nule
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného klienta.
 • Obchodník měsíce XTB – Petr Zýma: Jak se stát ziskovým traderem?
  Petr Zýma je Senior Account v XTB a kapitán českého baseballového národního mužstva, se kterým právě nyní reprezentuje naši zemi v Japonsku.
 • Obchodník měsíce: Z bezesných nocí k půlmilionovému zisku
  Obchodník měsíce října pochází z Prahy a obchodování u XTB se věnuje už od roku 2008.
 • Obchodník měsíce: Z forexové letargie vytrhl tradera až DAX
  Výběr obchodníka měsíce byl tentokrát jednoznačný. Přesvědčily nás obchodní styl a velmi dobré výsledky na reálném účtu. Férová komunikace nás utvrdila v názoru, že máme tu čest s kvalitním profesionálním traderem.
 • Obchodníkov plán (časť 1.)
  Akokoľvek sa chcete pozrieť na obchodovanie, benefity plánovania sú naozajstné: Hlavne ak robíte náročnú aktivitu. Môže to pomôcť dosiahnuť naše ciele. V tomto blogu sa pozrieme na „obchodníkov plán“ a na iné elementy na ktoré sa obchodníci pozerajú. Obchodníkov plán sa môže veľmi líšiť medzi obchodníkmi a často okolo osobných preferencií a hlavne cieľov.
 • Obchodníkov plán (časť 2.)
  V tomto blogu sa pozrieme na „obchodníkov plán“ a na iné elementy na ktoré sa obchodníci pozerajú.
 • Obchodním plánem k prosperitě
  Klíčem k úspěchu v obchodování na finančních trzích, potažmo na forexu, je vytvoření solidního obchodního plánu, který bude odrážet všechny aspekty vašeho obchodování, od přípravy, přes samotný trading až k zaznamenávání vašich obchodů a jejich zpětné vyhodnocení. V tomto příspěvku se budeme zabývat, jak přistupovat k obchodnímu plánování na forexu.
 • Obchodní nastavení a analýza trhů
  Obecně nesdílím optimismus, který momentálně vládne na finančních trzích z prostého důvodu. A to zejména, jak se bude dál vyvíjet situace v Číně a dále jaký dopad bude mít politika centrálních bank na trzích. Dle mého názoru je jednání centrálních bank kontraproduktivní a jako příklad bych mohl uvést Bank of Japan.
 • Obchodní nastavení akciového indexu S&P 500 a měnového páru EUR/USD
  I deset dní po amerických prezidentských volbách se finanční trhy nacházejí ve velmi rozporuplném a nepříliš čitelném módu, když klasické market moving důvody (fundamenty, výhled, technika) nejsou nyní absolutně reflektovány a trhy ovlivňuje především zvláštně nastavený sentiment a neopodstatněná víra v lepší zítřky. Situace se tak velmi podobá letnímu pobrexitovému vývoji.
 • Obchodní nastavení: Index S&P 500, EUR/USD a USD/JPY
  Na americkém akciovém indexu S&P 500 (SPX) pokračovala korekce započatá přibližně v polovině dubna. Pokles akciových trhů ve středu a ve čtvrtek umocnily zveřejněné zápisky ze zasedání americké centrální banky (Fed), ze kterých vyplývá, že Fed reálně zvažuje možnost zvýšení sazeb již na svém dalším zasedání v polovině června (pokud nedojde ke zveřejnění překvapivějších negativních makrodat či zhoršení situace ve světě – geopolitika, Čína, apod.).
 • Obchodní nastavení pro EUR/USD, EUR/NZD a pomerančový džus
  Měnový pár EUR/USD počátkem týdne neudržel důležitý support 1,1300, který byl navíc podpořen býčím obchodním signálem (býčí divergence) a v pondělí uzavřel na dohled 1,1200 úrovně. Technicky to pro býky začalo vypadat špatně, navíc pro euro také nepřicházely moc pozitivní zprávy (Itálie, brexit, makrodata).
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Oanda
BidAskBit
Forex Metal
reklama
Instaforex ebook