Neděle 14. července 2024 06:13
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
CapXmaster
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei Payout

Obchodník měsíce: Pomalu ale jistě vzhůru

Napsal:   Sekce: Obchodník měsíce

Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného klienta.

Tentokrát se jedná o znalého tradera z Moravy se zkušeností u XTB od roku 2007, který obchodoval na novém účtu Professional se spready mezibankovního trhu. Nevzdal obtížné začátky a v průběhu let se začal vypracovávat do zisků, i když, jak sám přiznává v interview, nejsou vždy jednoznačně konzistentní, a ne vždy se daří tak, jak by se mohlo ze zkoumaného výpisu zdát.

Obchodník se soustředí také na opce a má aktivní STP účet. Na účtu Professional nás zaujala řada konzistentních profitů s minimem ztrát, a tedy vyhlazená křivka kumulativních zisků mířící vzhůru. V čase sběru dat byl navíc obchodník v mírném zisku také v otevřených pozicích.

Snažíme se vybírat různorodé tradery, jejichž styl či zvolené strategie jsou něčím výjimečné a mohou se stát inspirací a pozitivním nebo negativním vzorem pro všechny zájemce o trading. Účelem není navádět k žádnému obchodnímu stylu ani strategiím, které by z realizovaných obchodů mohly vyplývat.

Jako obvykle zveřejňujeme plný výpis obchodů za minulý měsíc spolu s interview, kde jsme se snažili vypíchnout zkušenosti intradenního profesionála. Vzhledem k datu založení účtu na konci března ukazujeme pouze 3 seance, ve kterých však bylo realizováno 174 obchodů. Veškeré údaje zveřejňujeme se souhlasem tohoto klienta. Nezveřejňujeme však jeho jméno.

Charakteristika obchodování

Trader se na zkoumaném účtu soustředil pouze na EUR/USD a německý DAX. Na eurodolaru proběhly tři čtvrtiny ze všech realizovaných obchodů. V objemech byl věrný nejnižší možné hodnotě 0.1 lotu. Ze 174 obchodů skončilo ve ztrátě pouze 7 z nich. Ostatních 167 pak skončilo ve větším či menším zisku. Průměrný výnos ze ziskových pozicí se vyšplhal na 160 korun, ovšem medián se blížil jen stokoruně. Nejvyšší ztráta dosáhla pouze na 370 korun.

Obchody byly realizovány často během několika minut, ve výjimečných případech však trvaly až 30 hodin. Dlouhé obchody končily často v zisku a „vysedávání“ pozic nebylo hlavním problémem. Velký nepoměr mezi délkou jednotlivých obchodů vyplývá z mediánu a průměru. Zatímco medián se vyšplhal pouze k deseti minutám, tak průměr vyrostl na více než tři a půl hodiny.

K uzavírání pozic byl v některých případech použit příkaz „Take Profit“. Naopak nebyl zaznamenán „Stop Loss“. Jak vyplynulo z interview s obchodníkem, příkaz k zastavení ztrát zadává předem pouze v případě držení pozice přes noc, nebo pokud se musí vzdálit na delší dobu od platformy.

Stabilní nárůst zisku

Průběh obchodování byl tentokrát jednotvárný. Stabilní nárůst zisku zastavila až krátká série ztrát ke konci zkoumaného období. Celkový zisk na účtu tak nakonec dosáhl téměř 26 tisíc korun.

Nejlepší obchod vybočoval z řady svojí délkou 27 hodin, nicméně dosáhl „pouze“ na standardní zisk v řádu stokorun. Byl realizován na měnovém páru EUR/USD se standardním objemem 0,1 lotu. Za Celkovým ziskem 737 korun stál pohyb vzhůru o 38 pips.

Obchod se první seanci držel pouze ve ztrátě, když od okamžiku otevření pozice pokračoval downtrend. Ztráta se v nočních hodinách postupně zmenšovala, ovšem dopoledne přišel opět propad pozice. Růst o 75 pips v průběhu několika hodin po třinácté hodině a následné uzavření pozice dostalo obchodníka do zisku.

graf: Vývoj kumulativního zisku na účtu obchodníka (174 obchodů)

 

Zhodnocení

Trader se na zkoumaném účtu soustředí pouze na dva instrumenty a netříští svoji pozornost na příliš mnoho trhů. Jako velké plus vidíme dodržování obchodního plánu na úrovni zisků a ztrát, kdy obchodník na jednu stranu „nevysedává“ ztrátové pozice, naopak je však také schopný řídit ziskové pozice.

Délka trvání obchodů je zajímavější. Ztrátové obchody jsou nadprůměrně dlouhé, vzhledem k jejich mizivému počtu se však nejedná o zásadní problém. Také pevně stanovený objem hovoří o smyslu pro dodržování stanovených pravidel. Za účelem zvýšení ziskovosti bychom doporučili stanovit maximální délku obchodu, přes kterou, jak se říká, nejede vlak. Samozřejmě na základě backtestu historických dat. Z výpisu není vidět žádný další zásadní problém, který by bránil konzistentním ziskům, a za účelem zlepšení výsledků bychom doporučili se zaměřit na psychologii obchodování.

Interview:

1. U XTB obchodujete už od roku 2007. Můžete nám popsat Vaše začátky a vývoj Vašeho obchodování?

Začátky plné ztrát, za pochodu jsem poznával hloubku trhu, co to znamená jít proti trhu a spoustu dalších nebezpečných situací, na které mě sice upozorňovali lidé z XTB, přesto jsem si je ochotně vyzkoušel a byla to dobrá škola. Ač to zní zvláštně, chováme se riskantně téměř všichni, a to i v běžném životě, jako by se nás tato nebezpečí netýkala. Ale asi to jinak nejde. Pokud si obchodník neprojde těžkými obdobími, asi se nemůže stát dlouhodobě ziskovým.

2. Založil jste si nový účet Professional. Přitom už obchodujete na STP účtu a také klasickém účtu FIX. Můžete popsat, jaké výhody Vám nový účet přináší?

Nový účet Professional je lepší jen v detailech, už i dřívější účty byly vlastně výborné, s nízkým spreadem. Poplatky se příliš nezměnily (proti starší verzi STP). Přibyly, ale nové instrumenty, které dříve obchodovat nešlo, tj. komodity jako ropa WTI, akciové indexy. V době vysoké volatility na trhu může spread klesnout až k nule, ale tato situace nenastává nijak často. Ocenit lze asi taky hloubku trhu, ale osobně jí příliš nevyužívám.

3. Na konci března jste za tři dny od založení účtu stihl zobchodovat 174 obchodů, někdy dokonce jste otevřel i více obchodů za minutu. Vždy máte velikost pozice 0,1 lotu. Pomáhá Vám automat?

Neobchoduji přes automat, pokyny zadávám klasicky. Styl obchodování, který je vidět na přehledu účtu, byl spontánní a asi se nedá příliš doporučit. Při troše smůly to mohlo dopadnout i opačně.

4. Ve výpisu Vašich obchodů nebyl ani jeden z obchodů ukončen na Stop Lossu. Vůbec je nepoužíváte, nebo se Vám pouze tak dařilo?

Stop lossy si dávám až u pozic, které neuzavřu v daný obchodní den, nebo pokud musím od platformy odejít. V ostatních případech mi stačí mentální stop loss. Take Profit taky zadávám spíše, pokud nejsem u počítače a hlavně teda v případě delších obchodů.

5. Co ovlivňuje délku Vašich obchodů?

Tak samozřejmě přiměřený zisk, posouzení různých úrovní, kde by se mohla cena otáčet a nemá už cenu dál pozici držet. Jinak se snažím obchody držet krátkou dobu, v řádu maximálně desítek minut. Ve výjimečných případech je držím i déle, pokud jsem nedosáhl „přiměřené“ ziskovosti nebo je naopak obchod v menší ztrátě a já cítím, že by se pozice mohla lehce přehoupnout do zisku.

6. Na výpisu účtu máte velmi nevyrovnaný poměr Buy a Sell obchodů. Vyplývalo to z aktuální situace na trzích, nebo se soustředíte na nákupy?

Ano vyplývalo to z aktuální situace na trhu. V některých dnech jsou trhy nastaveny bullish a nemá žádný smysl něco zkoušet proti převládajícímu trendu. V jiných dnech se tak klidně mohlo stát, že by se poměr mezi buy a sell otočil.

7. Máte pevně stanovená pravidla pro vstup a výstup z obchodů?

Nemám a je to moje velká nevýhoda. Dám spíše na pocity a aktuální signály trhů. Asi to souvisí s psychikou. Vím, že pevná pravidla by mi pomohla, ale ani po těch letech jsem se k nim nedopracoval.

8. Chcete něco poradit dalších obchodníkům? Máte nějaké tipy pro začátečníky?

Pouze bych varoval, že obchodování na páku je velmi riskantní business a nemá si asi cenu hrát na to, že se někdo dokáže všem ztrátám vyhnout. Je dobré zauvažovat, co mohou ztráty udělat s Vaší psychikou. Zrádné jsou také velké zisky, po kterých se obchodník cítí na trzích „nesmrtelný“ a má tendenci více riskovat a rychle o ně opět přijít. Psychika je v obchodování určitě to nejdůležitější a kdo ji nemá v pořádku, ať radši vůbec neobchoduje.

Přehled obchodů uzavřených v období 26. 3. 2013 - 29. 3. 2013:X-Trade Brokers, XTB.cz
Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Obchodní grafy, které se neřídí časem
  Časové grafy, které vznikají na základě určitých předem stanovených časových period, patří aktuálně mezi nejvíce rozšířené tradingové grafy vůbec. Přesto, že jsou tolik oblíbené, je třeba si položit jednu velmi důležitou otázku.
 • Obchodní hříchy, které mohou dostat obchodníka na buben
  Trading, jakožto pracovní příležitost na plný úvazek, má lidem opravdu mnoho co nabídnout. Kromě toho, že zde obvykle odpadá starost o zaměstnance, tak další, bezesporu tou největší výhodou, kterou tato příležitost může nabídnout, je vlastní volba času a místa, kde bude obchodník obchodovat. Samozřejmě trading nabízí ještě spoustu dalších výhod, nicméně, stejně jako v případě jiných prací, ani zde není nic zadarmo. Nejenže obchodníci by měli v případě této pracovní příležitosti dobře znát její problematiku a být i připraveni na nemožné, ale zároveň by se měli pokusit vyvarovat špatným obchodním návykům, které je jinak mohou přijít velmi draho. Úspěšní obchodníci se totiž nevyznačují pouze konstantním dosahováním zisků, ale zároveň za jejich úspěchem stojí také tvrdá práce, disciplína, vyvarování se opakovaných chyb a také takzvaných „neodpustitelných“ obchodních hříchů, které si tu dnes v dalším pokračování níže vyjmenujeme a rozebereme.
 • Obchodník měsíce: Bond z Přerova rozjel úspěšnou hru s dluhopisy
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného klienta. V minulém měsíci nás zaujal trader z Přerova, který se obchodování u XTB s přestávkami věnuje od roku 2011.
 • Obchodník měsíce: Do ztrát a zase zpět
  Přinášíme další pohled na obchodování klienta na reálném účtu.
 • Obchodník měsíce: Jáchyme, hoď to do automatu
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování našeho reálného klienta. Tentokrát se jedná o obchodníka z Ústí nad Labem, který má účet u XTB od února tohoto roku. K burze však přičichl již v roce 1996 díky obchodům s mědí na newyorské komoditní burze. Trader se zaměřuje na obchodování automatických obchodních systémů (AOS), ale nebojí se z nich vybočit a předvést své vlastní tradingové umění. Celkový zisk za měsíc květen ve výši 64 tisíc korun je dobrou vizitkou. Zvláště pak, když se další zisky kupily také v otevřených pozicích.
 • Obchodník měsíce: Jde to, ale dře to
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného klienta. Tentokrát se jedná o tradera z Rakovníka, který obchoduje na účtu Professional se spready mezibankovního trhu.
 • Obchodník měsíce: Milión od protinožců
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování našeho reálného klienta. Tentokrát se jedná o obchodníka původem z Havířova, který má účet u XTB od května roku 2012.
 • Obchodník měsíce: Na vlně fundamentů k půlmilionovému zisku
  Přinášíme další pohled na obchodování našeho reálného klienta.
 • Obchodník měsíce: Obchodování je snadné, když se daří
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného klienta. Tentokrát se jedná o našeho dlouhodobého klienta ze Zlínského kraje. S množstvím příkazů to nijak nepřehání, obchoduje nárazově, jeho dlouhodobá úspěšnost je však úctyhodná. Za posledního půl roku vydělal mnoho set tisíc korun a ztráty téměř nepoznal. Podle interview však nebyl vždy takto úspěšný a těžká období se nevyhýbaly ani jemu.
 • Obchodník měsíce: Pílí k zaslouženému zisku
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného klienta...
 • Obchodník měsíce: Po sérii ztrát opět do sedla
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného obchodníka, tentokrát za měsíc prosinec. Snažíme se vybírat různorodé obchodníky, jejichž styl obchodování či zvolené strategie jsou něčím výjimečné a mohou se stát inspirací a pozitivním nebo negativním vzorem pro všechny zájemce o obchodování. Účelem není navádět k žádnému obchodnímu stylu ani strategiím, které z realizovaných obchodů vyplývají. V budoucnu budeme zveřejňovat také dlouhodobé vývoje reálných obchodních účtů.
 • Obchodník měsíce: Ropný magnát ze středních Čech hraje na odolnou psychiku
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného klienta. Tentokrát nás zaujal trader ze středních Čech, který u XTB obchoduje od března loňského roku. Na trzích se však pohybuje už více než 8 let.
 • Obchodník měsíce: Takhle to dál nepůjde
  Přinášíme další pohled na obchodování našeho reálného klienta. Stále začínající obchodník pochází z Bratislavy a účet u XTB má už 2 roky.
 • Obchodník měsíce: Téměř 100 % ziskových obchodů
  Od tohoto měsíce Vám budeme pravidelně přinášet pohled na obchodování jednoho vybraného obchodníka společnosti X-Trade Brokers, jehož styl obchodování či zvolená strategie jsou něčím výjimečné a mohou se stát inspirací i pro další obchodníky. Hlavním kritériem výběru obchodníka měsíce tedy není ani nejvyšší zisk, ani počet obchodů, ani počet lotů.
 • Obchodník měsíce: Trading "nadivoko" není zárukou dlouhodobých zisků
  Přinášíme Vám další ze série pohledů na obchodování reálného klienta. Tentokrát se podíváme na obchodní styl tradera z Košic, který u XTB s krátkou přestávkou obchoduje už téměř rok.
 • Obchodník měsíce: Trochu vylepšit psycho a je to doma!
  Jako každý měsíc jsme připravili pohled na obchodní styl našeho reálného klienta. V březnu nás zaujal trader z Karlovarského kraje, který u XTB obchoduje od dubna loňského roku. Při realizaci obchodů se trader snaží využívat několik zdrojů. Kombinuje technickou analýzu s Price Action a nezapomíná ani na vliv fundamentů. Bojuje však se svojí psychikou. Trader vytvořil od počátku roku zisk ve výši 300 tisíc korun. Výrazných zisků ale dosáhl až v průběhu března.
 • Obchodník měsíce: Výbuch účtu a cesta zpět k nule
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného klienta.
 • Obchodník měsíce XTB: Největší výzva je riziko recese
  V druhém dílu série obchodník měsíce přinášíme rozhovor s traderem Petrem. Petr se na trzích aktivně pohybuje už od roku 2016, kdy se zprvu účastnil vzdělávacích kurzů XTB. Od té doby si byl schopen tradingem vydělat jednotky milionů korun. Jak se mu podařilo být dlouhodobě profitabilním obchodníkem?
 • Obchodník měsíce XTB – Petr Zýma: Jak se stát ziskovým traderem?
  Petr Zýma je Senior Account v XTB a kapitán českého baseballového národního mužstva, se kterým právě nyní reprezentuje naši zemi v Japonsku.
 • Obchodník měsíce: Z bezesných nocí k půlmilionovému zisku
  Obchodník měsíce října pochází z Prahy a obchodování u XTB se věnuje už od roku 2008.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new